Schiedam straks „Slempelstacl nr. V? Leerling-verpleegkundigen worden weer uitbetaald Deze week Van Beek jubileert <Sven 'taar^mi" ifOOf V&*er' 50 ct korting 2.09 99 ct. 1AMIN Konstrukti visme in Stedelijk hypocyrta& gatenplant Goeman Borgesiusschool houdt grote fancy fair haklin 59Dansoz bBOVA" Tijdrede SGP Frans Samen verder Net overleg Schiedam- Vlaardingen: ±&L Zoute rondjes 2 pakjes -1t20- m TEL 010-349082 ANTTEKENINC Zakenlieden Off-shore Font herhaald Op alle literpakken ijs Kersenbonbons 150 gram 2A0" Zacht fruit 250 gram Protest POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. natie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en hst Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 15 JUNI1977 le JAARGANG NO.^3 SCHIEDAM - Wat iedereen vreesde, gaat volgend jaar gebeuren: na meer dan vijfenzeventig jaar te hebben gedraaid, sluit de werf Gusto zijn poorten. Hierdoor verliezen duizendzeventig mensen van de ene op de andere dag hun broodwinning. Steeds zwaarder drukt de hand van de scheepsbouwkrisis op Schiedam. Kenners kijken bezorgd naar de nog steeds draaiende kranen van de Nieuwe Waterweg en Wilton Feyenoord. Slaat daar straks ook de werkloosheid toe? Als bij Wilton die Indonesische korvetten klaar zijn, wat dan? Wordt Schiedams zuidelijke indus- triewijk straks een spookstad met lege straten, waar het gras in groeit? Met roestige kranen en lege havens? Een monument van voorbije welvaart? Voor een gulden vijftig werd aan de gebroeders Toon en Guus Smulders wat terrein verkocht langs de Maas- dijk. Daar trokken zij hun fabrieks- hallen op - ze staan er nog - en daar bouwden ze hun eerste dokken. De gebroeders kombineerden hun beide voornamen en kwamen zo tot de naam „Gusto". De Nederlandse scheepsbouw ver- keert - al jaren in een diepe krisis. Tegen de lage prijzen van de Japanse werven valt niet meer te konkurrer- en. Er bestaat bovendien op de hele wereld een overschot aan scheeps- ruimte. Weining rederijen hoeven nieuw materieel te kopen. Ze missen daar trouwens in toenemende mate de financiele reserves voor, want ook op zee is de konkurrentie moordend, zeker nu nu de handelsvloot van de Sovjet Unie onder de prijzen vaart, om zo westerse rederijen uit de markt te drukken Bezuiniging is dan ook troef en zo- lang Noorse fjorden de ongebruikte supertankers zich aaneenrijen, is er weinighoop. De werf,Gusto is gespecialiseerd in off-shoretechnieken. Menig Schie- dammer wees en wijst zijn gasten van buiten de stad trots op de vreemde staketsels, die nu en dan boven de bedrijfsgebouwen van de scheepswerf uitsteken: er wordt weer een boorei- land gebouwd. Dat doen wij. Zo langzamerhand neemt de vraag naar dit soort installaties echter af. Bovendien geven Britten en Noren de voorkeur aan eigen fabrikaat, zodat de direkt'ie van Gusto niet gelooft, dat er nog nieuwe orders binnenko- men. De geplaatste bestellingen wor den afgeleverd. Daarna is alles afgelo pen. Het doodvonnis over Gusto werd ver leden week uitgesproken door de raad van bestuur van het IHC-con- cern, waar de Schiedamse werf al ja ren deel van uitmaakt. Tegelijk meld- de de raad slecht nieuws voor de an dere onderdelen van het bedrijf. Ook bij Gusto-staalbouw in Slikkerveer gdhn zware klappen vallen. Alles bij elkaar wil IHC 4400 arbeidsplaatsen afstoten. Schiedam is economisch voor een groot deel van de scheepsbouw en zijn toeleveringsbedrijven afhanke- lijk. Toen de brandersindustrie eigen- lijk van de ene op de andere dag in een crisis terecht kwam, zocht onze stad na een zeer zware periode, waar- in door velen letterlijk honger werd geleden, haar heil in de scheepsbouw.' Ililiiil# Werven.waar niet gewerkt wordt: moet dat het toekomstbeeld worden....? De zaak van de Smulders floreerde. Duizenden arbeiders kwamen naar Schiedam, waarvan velen een rol speelden in de opbouw van de so- eialistische beweging, want Guus en Toon waren heiharde zakenlieden, berucht om hun weinig sociale in: stelling en lage lonen. Het kwam erop neer, dat zij de maatschappelijke pro- blemen die de komst van zoveel ar beiders naar Schiedam met zich mee- bracht, zonder pardon laadden op de schouders van de gemeenteraad en dat gold zelfs in die tijd als onbehoorlijk. De Belgische literator Willem Els- schot (van „Lijmen" en „Vilia des roses", met veel succes door de AVRO verfilmd) vereeuwigdeToon Smulders in een van zijn. meest bijtende gedichten: Vette smeerlap met je board, Klein van Geest maar dik behaard, die ons daar stond aan te staren, of wij huursoldaten waren". Het succes van Gusto trok natuur- lijk de aandacht bij andere scheeps- bouwondernemers. Ook zij kregen van Schiedam op gunstige voorwaar- den terrein, zodat weldra de Maasoe- ver werd beheerd door enorme wer ven. Van jeneverstad werd Schiedam een van Nederlands belangrjjkste scheeps- bouwcentra. Maar de fout van vroe- ger werd herhaald. Moest Schiedam het ooit helemaal van de branders hebben, tegenwoordig speelt de werf een veel te grote rol in de Schiedamse economie. Nu die machtige pijler wegvalt, wordt Schiedam van de ene op de andere dag in de ellende ge- stort. De stad is t6ch al arm. Schiedam heeft percentagegewijs een der grootste arbeidsbevolkingen van alle Nederlandse gemeenten. Rijken zijn er niet veel; de winkelstand is verge- leken met andere middelgrote steden vry bescheiden. Het debakel van Gusto is dan ook weinig meer dan een ramp. Gelukkig kent Nederland goede sociale voorzieningen. De levensstan- daard van de werklozen wordt niet drastisch verlaagd. Dat gebeurt eigen- lijk pas, als zij na anderhalf jaar werk loosheid in de bijstand terecht ko men. Een kettingreactie van omzet- dalingen bij de middenstand valt dan ook niet te verwachten. Maar Schiedam loopt kans Neder lands stempelstad nummer e6n te worden en dit is al erg genoeg. HAN VAN DER HORST VLAARDINGEN/SCHEEDAM Sinds eind vorige maand worden de leerling-verpleegkundigen in het Schiedams gemeenteziekenhuis, het Noletziekenhuis en het Holy-zieken- huis weer uitbetaald. De gemeentebe- sturen van de gemeenten Schiedam en Vlaardingen hebben besloten, om de eerder genomen maatregel tot stopzetting van de salarisbetaling op te heffen. Hiermee is een einde geko- men aan de problemen van leerlingen in de zogenaamde pre-klinische pe riode. De moeiljjkheden voor de verpleeg- kundigen in opleiding begonnen enige tijd geleden, toen de nieuwe CAO voor het ziekenhuiswezen rond kwam. In die CAO staat de bepaling, dat geduxende de 3 maanden van de zogenaamde pr6-klinische periode de leerlingen niet worden gesalarieerd. Op grond hiervan besloten de beide kolleges van B W, de salarisbeta ling aan deze leerlingen te stoppen. Ook het Ministerie van Binnenland- se Zaken bereidde eenzelfde maatre gel voor leerlingen aan rijksinstellin- gen. overheidspersoneel hebben Vlaardin gen en Schiedam besloten, de betref- fende maatregel op te heffen. Het salaris wordt weer netjes iedere maand overgemaakt. SCHIEDAM - Morgen houdt het Stedelijk Museum een receptie voor zijn chef technische en huishoudelij- ke dienst, de heer H.C. van Beek. De heer van Beek viert dan zijn zilveren jubUeum bij de Schiedamse kunstga- lerij. Van vier tot zes bestaat gele- genheid hem te feliciteren. Een beeld van de expositie in Schiedam's Stedelijk. SCHIEDAM Onder de titel Sympu- sion Antwerpen 1976 exposeren in het Stedelijk Museum Schiedam tot en met 24 juli 1977 15 kunstenaars uit 7 verschillende landen, alien aan- gesloten bij het internationaal werk- centrum voor konstruktieve kunst. Zij toenen het werk dat zij maakten tijdens een symposion (een werk- week, zo men wd), dat vorig jaar in Antwerpen gehouden werd. Iedere kunstenaar vervaardigde een schilderij of relief van twee bij twee meter. Slechts twee kunstenaars vormden daarop een uitzondering en maakten een driedimensionaal kunst- werk. Naast het gemeenschappelijk werk aan eenzelfde thema was dit sympo sion van belang vanwege de kontak- ten, die gelegd konden worden en de uitwisseling van ideeen en informatie vooral over de situatie van de kon struktieve kunst - ook wel systema tise genoemd - in de verschillende landen. Deze tentoonstelling wordt aange- vuld met een keuze uit de eigen kol- lektie systematische kunst van het museum. De opening vond afgelopen vrijdag. plaats in de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 te Schie dam. Iby.bloemsierkunst l.boekhout staan broederlijk naast elkaar in de grote plantenkas van Iris. Dat is niet zo verwonderlijk, want Iris is zeer ruim gesorteerd als het gaat om planten en cacteen; Komgauweens kijken! Niet alleen de leerlingen zelf teken- den protest aan tegen deze gang van zaken: ook de ambtenarenorganisa- ties trokken fel van leer. De bonden waren van mening, dat de rechtspo- sitie niet een zij dig en zeker niet met terugwerkende kracht kan worden gewjjzigd en dat de betaling dus nor- maal behoort te worden voortgezet. lntussen werd de zaak ook bespro- ken in beide gemeenten in de kom- missies voor georganiseerd overleg. Na onderling beraad van vertegen- woordigers van de beide gemeenten en de samenwerkende bonden van SCHIEDAM - Meer dan twintig vro- lijke attrakties zullen aanstaande za- terdag, 18 juni, staan opgesteld op de grote fancy fair, die door de Goeman Borgesius basisschool in haar gebouw aan de Antonie Muysstraat 2 in Schiedam wordt gehouden. De heer A. Wies, hoofd van de school, rekent er op dat het een gezellige boel wordt. Men kan meespelen aan het rad van avontuur, serviesgoed kapotgooien, een kijkje nemen op de rommelmarkt en een glaasje drinken aan de bar. En zo zijn er nog wel enkele aardige akti- viteiten. De fancy fair wordt niet gehouden om geld in te zamelen voor de een of andere aardige bestemming, maar ge- woon om er een gezellige dag van te maken. Mocht er tocft een bedrag overblijven, dan zal dit besteed wor den aan de uitbreiding van de school- bibliotheek. De prijzen die op de fancy fair te verdienen zijn, zijn be- schikbaar gesteld door Schiedamse winkeliers. Iedereen die wil komen kijken is tussen 11 en 14 uur van harte welkom. SCHIEDAM - Cafe .flora" da her cuma ve cumaertesie pazar dansoz ve yemekli miizikli eglenebi yeri Sege- bilirisniz bekleriz. U had het al begrepen, beste lezer. Vrijdag en zaterdag treedt in cafe Hora aan de Hoogstraat tegenover Iiakkert een buikdanseres op en ze wordt begeleid door een echt Turks orkest. In het door Turken geexploiteerde cafe Hora vinden de gastarbeiders iets terug van de Orientaalse warmte in hun eigen land. Daar leeft iets van de Oost-Turkse sfeer, van Terzbon en Ankara. Daar ook ontmoeten veel Turken hun Nederlandse kollega's. De eigenaar van cafe Hora biedt zijn gasten veel amusement. Dit weekein de komt dus de buikdanseres - en het is een goeie, verzekerden deskun- digen het Schiedams Nieuwsblad - en regelmatig treden ook Turkse voka- listen op. Deze krant houdt u op de hoogte. We zijn wel in voor buik- danseressen. SCHEDAM Vrijdagavond om acbt uur begint de openbare vergadering van Groen van Prinsterer in de Vrij- gemaakt Gereformeerde Kerk, West- vest 30. Groen van Prinsterer is de Schiedamse afdeling der SGP. Tijdens de vergadering - voor ieder toegankelijk - zal ds. Pronk, oud-ge- reformeerd predikant te Dordrecht, een tijdrede houden. De tijdrede neemt in het orthodox-, protestantse leven een belangrijke plaats in. Men duidt er toespraken mee aan, door hun geestelijke leids- lieden gehouden over wereldse zaken, maar natuurlijk gezien in het licht van het evangelie, zoals zij dat inter- preteren. Ik hoorde het at, toen ik 'm vorige week aan de telefoon had. Er was iets bijzonders met Frans. Zijn stem klonk anders-dan-anders: opgewekter maar dan op een bijzondere manier. Nou moet ik zeggen dat Frans zeker niet tot de pessimisten behoort. Een echte levensgenieter, voor zover ik'm ken, die zeker met zo snel bij de pak- ken neer zit. Een vrolijk telefoontje dat ben ik wel van 'm gewend. Maar toch: zijn bekende humor had dit- maal een extra dimensie. Mijn veronderstelling klopte. Hij be gan er zelf over. Een advertentie in Vrij Nederland: een dame die kennis wilde maken met een heer van onbe- sproken gedrag, met een wat chao- tische manier van leven, die daarnaast ook nog interesse had in wiskundige problemen. ,Nou, je begrijpt: op die advertentie heb ik meteen geschre- ven. Per slot van rekening voldoe ik voor honderd procent aan die om- schrijving!" zo vertelde hij vrolijk. En hij voegde er meteen maar aan toe inmiddels ook al een afspraak met de desbetreffende dame te hebben ge maakt. „Ze beide me op en vroeg of ik getrouwd was en kaal Want dat zijn alle mannen die op dat soort ad- vertenties reageren. Ik heb op bei de punten gerust kunnen stellen". Na dat telefoontje hoorde ik een paar dagen niets van 'm. Meestal belt-ie nog wel even, in het weekend, of er nog nieuws is, maar ditmaal kreeg ik 'm niet aan de telefoon. Afgelopen maandag wel, maar dat was heel kort. „Ik kom er zo aan: je ziet me wel verschijnen!brulde hij bruisend door de telefoon. ,JHoe was het wee kend?" informeerde ik voorzichtig. Onstuimig!deelde hij nog mede en smeet toen de hoorn op de haak. Hij kwam inderdaad. Plofte op een stoel neer, zakte wat onderuit en zei kwasi-somber: ,JWijn hele weekend heeft ze ontregeld. Ik had eigenlijk nog een heleboel te doen, maar het is er niet van gekomen. Ze heeft me konstant beziggehouden. Maar wel op een uiterst charmante manier". Ik vroeg voorzichtig: ,J)us ze is wel aardig?" Hij grinnikte. „Ja, hoor, ikgeloof dat ze me wel mag. Ze wil tenminste steeds dat ik 'r in d'r nek zoen. Ik heb wel gezegd dat ze haar haar kort moet k nip pen. Dat is zo lasting, bij dat zoenen Frans was in die paar dagen duidelijk veranderd. Het is opvallend, wat een jonge liefde, ook al doet die zich voor bij iemand die al een lang en la ten we zeggen onstuimig vrijgezellen-< leven achter de rug heeft, allemaal voor invloed op een mens kan heb ben. Of eigenlijk: het is niet zo vreemd. „Ik heb 'r de stad laten zien, want die kende ze niet. Ze vond het alle maal erg leuk hier. Ach, ik ben er langzamerhand wel op uitgekeken, maar zij vond het allemaal prachtig. We hebben boodschappen gedaan. En nog zo het een en ander. En gis- teren heb ik 'r weer op de trein ge- zet" loen-ie later op de avond, om een uur of tien wegging, vroeg ik of-ie nog langs de stamkroeg ging. Hij schudde zijn hoofd.- „Nee, laat ik dat maar niet doen. Ik ga maar's vroeg naar bed". Toen hij weg was moest ik even grin-, niken. Een avond zonder minstens een half uurtje gezelligheid bij de jongens: ik had 't nog niet van 'm meegemaakt. Maar ach, dat krijg je dan. Het Je- vensgenieterige" gaat er misschien wel een beetje af. Maar de chaotische manier van leven, en de wiskundige inslag: dat zal wel blijven, veronderstel ik VOQRBUGANGER. Schiedams Nieuwsblad A S -A DE gebeurtenissen van het afgelo- pen weekeinde in Drenthe houden de gemoederen van zeer velen van- zelfsprekend nog steeds bezig. Ge- voelens van dankbaarheid (voor het einde van de gijzelingen) en deernis (over het feit dat er doden gevallen zijn) wisselen elkaar af. Maar daarnaast leeft allerwegen de grote vraag: hoe nu verder? Wat moet gedaan vtorden om der- gelijke kapingen en gijzelingen te voorkomen? Wat moet er gebeu- ren om tot een betere samenleving van Zuid-Molukkers en Nederlan- ders te geraken? In de eerste plaats moet vastge- steld worden dat met dergelijke kapingen en gijzelingen het ideaal van de mensen van de RMS geen stap dichterbij verwezenlijking kpmt. Zelfs kan men zeggen dat de publieke opinie zowel hier in Nederland als ginds in Indonesie door deze acties, ook ten aanzien van dit ideaal, zeer nadelig bei'n- vloed is. Met geweld wordt de zaak van de RMS dus bepaald niet gediend. Net als de Nederlanders zullen ook de Zuid-Molukkers zich moeten houden aan de in dit land geldende rechtsorde; alles wat daar tegenin druist moet door de overheid bestreden worden. In de tweede plaats moet er meer duidelijkheid komen over positie en toekomst van de Zuid-Moluk kers hier te lande. Het overleg in de gemengde commissie-Kobben- Mantauw dient gei'ntensiveerd te wprden. Het was bemoedigend dat 3e commissie afgelopen zondag al bijeenkwam, samen met leidende figuren van de Nederlandse over- .heid en de RMS. Er is alle reden om aan te nemen dat de commis sie zeer intensief verder zal wer- ken en meer dan tot dusver naar buiten zal treden. Interessant was de opmerking die minister De Gaay Fortman (bin- nenlandse zaken) vorige week donderdag op het congres van de Vereniging van Nederlandse Ge- meenten maakte. Hij zei dat er ook in bestuurlijk opzicht het no- dige zal moeten gebeuren, dus niet alleen op het terrein van de sociale voorzieningen en het wel- zijn. Hij ging niet verder in op deze zaak, maar in Den Haag ver- luidde afgelopen weekeinde dat wellicht gedacht zou kunnen wor den aan het verlenen van kiesrecht aan Zuid-Molukkers (dus ook de- genen die niet.de Nederlandse na- tionaliteit bezitten) bij de gemeen- teraadsverkiezingen van 1978, zo- dat ook deze bevolkingsgroep in de lokale bestuurscolleges verte- genwoordigd kan worden. Verder zullen efficiente maatrege- len genomen moeten worden om aan verboden wapenbezit een eind te maken. Wat aan de Nederlan ders in dit opzicht verboden is moet ook voor de Zuid-Molukkers gelden. Essentieel is nu ook dat de vaak verziekte verhoudingen tussen Ne derlanders en Zuid-Molukkers aan zienlijk verbeterd worden. We ko men geen stap verder als we ver- bitterd tegenover elkaar staan, we zullen samen verder moeten. Dat geldt zowel nationaal als plaatse- lijk, waarbij we, wat ons gebied betreft, vooral denken aan Capelle en Krimpen aan den IJssel. Laten we niet tegendver elkaar staan, ook niet met een wijde boog om elkaar heen lopen, maar met el kaar in gesprek gaan of blijven. Van de Zuid-Molukkers mogen we vragen zoveel mogelijk een een- heid te vormen. Mogelijk kan dat via interne Molukse verenigingen? En als Nederlanders zullen we ons telkens opnieuw moeten bezinnen op onze houding ten aanzien van de minderheden in ons land. Zij hebben het recht om hier te leven en te^werken. Zuid-Moluftkcu en Nederlanders hebben, en niet alleen in Drenthe, een angstige en spannende tijd achter de rug. Laten we met z'n alien lessen uit het verleden trek- ken en al het mogelijke doen om zonder frustraties en zo gelukkig mogelijk met elkaar verder te gaan. E.J.M, Sluiting Gusto wordt katastrofe voor stad Lerares bouwt uniek instrument S.K. Groenoord gaat op de titef af Niet duurwel heertijk. Aanbiedingen geldig van 161 m 22 junk Rotterdamsedijk 423 Schiedam. Tel.: 260155* schoenreparatie klaar terwijl u wacht sleutels-scharen slijpen e.d. naamplaten HOTTfcMJAM OTTO MAHNSf «AAT 23 DE BtNr.'l-NHOF OPAMOORD BEUf RLANDSELAAN 101 ?UID HOuGStRAAT 197 CENTRUM SCHIEDAM ROTTERDAMSFDIJK 443. CENTRUM CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB VLAARDINGEN a oi

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1