Buikdansen: een kunst apart Kolpabad krijgt opknapbeurt ■■Mil De Ruiter Sidi Daoui mag onbemand varen feBOVA Deze week Oct. I .59 Opbrengst expositie voor slachtoffers aardbeving Kabel-tv: West wordt 't eerst aangesloten reclame- »ssi5;(.en(.e Toneelavond VROM verhuist Eerste paal KIVEVAschool Stad in debat Werkloos ^60 4.99 Roemeense kunst in Stedelijk Schooljeugd sport morgen Goede ontvangst voor f. l 0— per maand m Op de fiets KANTTEKENINC TEL 010-34908? WOENSDAG 22 JUN1 1977 le JAARGANG N044 SCHIEDAM De melancholische muziek wordt plotseling hefti- ger en de klank van de trommen klinkt uit boven de heldere tonen van de Saz. Boven onze hoofden begint een ventilator te zoemen. En daar staat ze ineens in ons midden: Necla Ates. Rechterarm voor het zwarte haar, de voeten heftig bewegend met een pas die de westerling aan een Engelse wals in ijltempo doet denken. Ze draagt iets bikini-achtigs, vol glittertjes en een visnet- Beschaafd rok. Haar buik beweegt ritmfsch op de muziek, vlugger, veel vlugger, dan de slagen op de trom. Het publiek kijkt gespannen en barst nu en dan uit in een kort applaus. Necla glimlacht. Dan plot seling klimt ze boven op een wankel kafetafeltje. Waardering Him van far llorst Alle 250 gram 4^ voordeel 5^ zuurtjes ?&1.25 Dropmedalji 250 gram ans 2 liter roomijs Ontbijtbiskwie familypack -g 40 W Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Zomers Taximplein in donkere Hoogstraat over de donkere Hoogstraat. Spleet- jes in het gordijn laten rood licht\toe uit cafe Hora. Het is hartje Schiedam en vrijdagavond. Hassan, exploitant van een Turkse tapperij, biedt ziji stamgasten een programma.... buill dans. op voor haar landgenoten, die nu eenmaal verstand hebben van buik dansen en haar kunnen op de juiste waarde schatten. Ook werpen Neder- landers no6it met bankbiljetten. Dat behoort niet tot onze traditie. En haast zonder dat de bewegingen van de dans worden onderbroken, plant ze haar voeten op het splin- terende hout en daar gaat de op- voering verder. De zes Turken aan het tafeltje schuiven hun glazen opzij en klappen enthousiast mee op de maat van de muziek. Dan komen de portefeuilles tevoorschijn. Bankbiljetten worden tussen Necla's voeten geworpen, als waren het speel- kaarten. Ze raapt ze tijdens de dans op en laat ze in haar boezem ver- dwijnen Een snikhete zomeravond op het Taximplein, Istamboel? Buiten jagen grauwe regenwolken Xv SS 8 4ftk VLAARDINGEN Nog dit jaar zal begonnen worden met het opknap- pen van het Kolpabad. Op de laatste vergadering van de Vlaardingse Raad van Sport en Rekreatie is het krediet van 750.000 gulden besproken, nodig ora deze maken. opknapbeurt mogelijk te Net voor het einde van het poli- tieke seizoen beedigd de Schie- damse gemeenteraad een nieuw lid. Het is de PvdA-er Huub de Ruiter, die de zich koortsachtig vernieuwende rode fraktie komt aanvullen. Het had een kwaaiere kunnen we- zen. Huub de Ruiter is al jaren ak- tief binnen de PvdA en op weinig vergaderingen ontbrak zijn ge- zicht. Bovendien speelde hij een stuwende rol in de bewonersver- eniging van het oostelijk stadsdeel. Nu bij het gemeentelijk beleid het welzijn een zo beiangrijke plaats inneemt, is de komst van Huub de Ruiter zeker een aanwinst. Hij im- mers weet uit eigen ervaring hoe buurtbewoners reageren op de goede zorgen der gemeente, wat zij aanvaarden als voortreffelijke maatregelen en wat ze beschou- wen als nodeloze betutteling. 't Is ook goed dat er weer iemand in de gemeenteraad komt die wer- kelijk kontakt heeft met zijn ach- terban. Daarmee zij niet bedoeld de aktieve leden van een partij, maar juist de gewone mensen uit de buurt.waar hij woont. Hoe nuttig zulk een kennis kan zijn, is dit jaar in Tuindorp ge- bleken. Pas na maanden reageer- de de gemeente op een petitie met maar liefst 350 handtekeningen (Tuindorp is een kleine wijk), waarin de bewoners beleefd vroe- gen om meer fietspaden naar de omliggende buurten. Was er een Tuindorps gemeenteraadslid ge- weest behorende tot een der Schiedamse regeringspartijen, de zaak ware ongetwijfeld sneller ter hand genomen. Men had de Tuin- dorpers althans niet acht maanden zonder antwoord gelaten. Meer mensen als Huub de Ruiter in de raad zijn een goede waar- borg tegen dit soort kommuni- katiestoornissen, die tot gevolg hebben dat goedwillende mensen. elkaar gaan wantrouwen. H. v.d. H. Het Kolpabad, dat in 1955 werd ge- opend en toen tot een van de modern- ste zwembaden van Nederland gere- kend inocht worden is nu duidelijk verouderd. De verbetering zal in fases gebeuren. Dit jaar zal begonnen wor- de/i met het verbeteren yan het dak- terras, dakbedekking en de personeels- akkommodatie. Hoe de totale renova- tie er uit gaat zien is nog niet bekend, daarover moet nog gesproken worden in de VRSR. Een onderdeel van de werkzaamheden is er op gericht om de grootste verbruiker, de Vlaarding se Zwemclub VZC, aan een kantine- ruimte te helpen. De vereniging heeft nu totaal geen eigen ruimte. Voor een vereniging met meer dan 1000 leden een haast onhoudbare situatie. Deze week is het Kolpabau weer het middelpunt van de jaarlijkse kring- kampioenschappen. VZC heeft met 56 deelnemers ingeschreven voor deze kampioenschappen en zullen voor 197 starts zorgen. Vop-ig jaar werden er door de Vlaardingers voor 50 gouden, 18 zilveren en 26bronzen medailles gezorgd. Eind van deze week weten wij of dit getal zal zjjn overtroffen. Na de eerste voorsteiling komt Necla in een zomerjurk gehuld aan de bar zitten. Niemand schenkt enige aan- dacht aan haar. Die bankbiljetten waren een eerbetoon aan voortref- felijk buikdansen, niet aan de kunste- nares persoonlijk.... De Turken zijn een door en door beschaafd volk, dat artistieke uitingen op passende wyze beloont. Necld Ates is een van de duizenden Turkse meisjes, die de eeuwenoude traditie van het buikdansen hoog- houdt. Een gesprekje met haar leert, dat hier geen sprake is van een ver- starde folklore: de kunst 166 ft. Die vrijdagavond in Hora danste ze niet - traditioneel, maar modern, hetgeen bijvoorbeeld tot uiting kwam in de manier waarop ze haar armen bewoog. Hoe komt een meisje er nu toe om zich aan het buikdansen te wii- den? Het antwoord is verrassend eenvou- dig. Toen Necld een jaartje na haar trouwen met haar man naar Leiden kwam, zag ze een buikdan- seres en op de een of andere manier wist Necla, dat zij dit ook zou kun nen. Ze was toen net zeventien. Holiday Inn moet er heel wat gereisd worden naar allerlei Turkse restau rants en gastarbeiderskafe's. Ook op studentenfeesten en bruiloften en partijen is Necla een graag geziene kunstenares, al treedt ye het Uelst Necla'heeft veel waardering voor de Nederlandse meisjes die trachten zich het buikdansen eigen te maken. Ook in dezen biijkt Hollands Glorie Wan zich te doen spreken, maar, vertelt ze met een trots glimlachje: ,\Een Hollandse danseres vroeg laatst: Wjaarom dans je zo snel? Ik zeg: Ite ben helemaal niet zo snel. Ik dans normaal. Probeer jij het ook maar eens. En toen probeerde ze het, madr ze kon het 6cht niet". De buikdans, zo leert het Schiedams Nieuwsblad verder, bestaat uit een aantal vaste elementen, maar er is veel rUimte voor eigen interpretatie van dk uitvoerenden. In Schiedam het Necla zich begeleiden door een formatia van twee man, die Ankarase volksmu'fiek ten gehore bracht. Dat sloeg in \bij de vele stamgasten, want de meeste Turkse gastarbei- ders in Nederland komen uit het midden eq oosten van Klein-Azie. Necla is va^i plan nog een jaartje of drie te blqven dansen. Dan houdt ze ermee op. Ze wil graag kinderen, maar de opvoeding van een gezin gaat nu eenmaal moeilijk samen met het artistenleven. Wilt u een buikdanseres op het vijftigjarig jubileum van vader en moeder, neem dan kontakt op met Hassan van cefe Hora op de Hoog straat. Hij weet haar adres. Met een charmant gebaar doopte vorige week vrijdag mevrouw A. Guessous, echtgenote van de finan- ciele direkteur van Office Cherifien des Phosphates uit Marokko bjj Wil- ton-Fijenoord, behorende bij RSV (Rijn-Schelde-Verolme), de 50.000 dwt bulkcarrier „Sidi Daoui". Deze bulkcarrier behoort aan de .\oodg/ef uw adres voor: gas - water 0 1 ook voor camping sanitair n Holering dakbedekking kS> «^o speciale valiant speciale valiant service HIEO^ VLAARDINGEN - Op verzoek van de Vereniging voor Alleenstaanden speelt de Vlaardingse amateurtoneel- vereniging nogmaals het bhjspel Mireille. Dit zal vanavond gebeuren in het Ontmoetingscentrum aan de Floris de Vijfdelaan. Men begint om 20.1 5 uur. SCHIEDAM Vandaag voltooit de VROM haar maandag begonnen ver- huizing naar de Ringersstraat in 's Graveland. Het ophalen van het huisvuil ging gewoon door, al was het volgens de direktie mogelijk, dat er wel eens iets scheef liep. De VROM bestaat sinds 1898, toen Schiedam het ophalen van huisvuil niet langer verpachtte aan partiku- lieren. Dat huisvuil van meer dan een halve eeuw geleden was immers van geheel andere aard dan nu en bevatte geen giftige of onvernietigbare stof- fen. De as kon verkocht worden als meststof en de etensresten als vee- voer. Op de plet van het oude VROM-ge- bouw was in 1765 dan ook al een zogenaamde asschuur, waar die as werd opgeslagen. Voornaamste leve- ranciers: natuurlijk de branderjjen. SCHIEDAM Juffrouw Soeters, hoofdleidster van de KIVEVA- kleuterschool (Kinderen van 66n Va der) heeft verleden week donderdag om kwart over twee de eerste paal geslagen voor de nieuwe school. Die school komt op de hoek van de Aleidastraat en de Westfrankelandse- straat, niet ver van het oude gebouw- tje, dat achter de van Beverenstraat is gelegen. Rob Glimmerveen uit 2 Havo is zijn natuurkundeschrift kwijt. Het ligt bij Eurotyp (het agentschap van het Schiedams Nieuwsblad) aan de Rotterdamsedijk op hem te wachten. CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB VLAARO.NGEN C'ompagnie de Navigacion Maritime uit Marokko, die het schip, dat tus sen Casa Blanca en Rotterdam fos- faat gaat vervoeren, heeft vercharterd aan de eerder genoemde maatschap- Pij. Mevrouw Guessous wenste het schip een behouden vaart en aanvaardde vervolgens een fraaie armband, die haar werd aangeboden door de bedrijfsdirekteur Nieuwbouw van WF, de heer W. Zipp. Tijdens een proefvaart werd de ma- chine-installatie uitvoerig getest en daarbij werd het certifikaat „Aut" verkregen. Dit certifikaat staat de rederij toe om 24 uur per etmaal onbemand te varen. Dit betekend, dat goedkeuring is verkregen voor een van de zwaarste eisen van het klassifikatie bureau. *Pagina „Deze Week!" met SN Sociaal. *Esslinger Zeitung vond Man- nenkoor prachtig. *Henk van Beek viert zijn jubileum Geachte heer Han van der Horst, Bij onvrijwiUige werkloosheid bestaat recht op: 1/2 jaar een WW-uitkering van de bedrijfsvereniging (80 pet van het loon); 2 jaar een WWV-uitkering van de sociale dienst (75 pet van het loon). Is men na die 2 1/2 jaar (en dus geen 1 1/2 jaar, zoals u beweert) nog geen 60 jaar, dan is het niet uitgesloten dat men, zoals u het noemt, in de bijstand terecht komt. U be- doelt de RWW (Rijksgroepsregeling Werk- loze Werknemers), inderdaad een bijstands- uitkering. U wekt de indruk alsof deze uit- kering automatisch aansluit, maar dit is beslist niet waar. Immers, bij bijstand gaat het eigen vermogen (spaarbankboekje e.d.) een rol spelen! Is men, na afloop van bovengenoemde periode van 2 1/2 jaar, 60 jaar of ouder, dan behoudt men zijn 75 pet WWV-uit- kering tot men 65 jaar wordt. In die ge- vallen kortit men dus nooit in de bijstand terecht. Ik vind dat u de mensen van Gusto een rcktificatie verschuldigd bent. U maakte in uw artikel hun ellendige voor- uitzicht nog somberder! Overigens, als u de percentageverliezen (zie boven) verhoogt met andere voor- delen, die het bedrijfsleven kan bieden, b.y.: de hobbyclub, waar men goedkoop zijn autootje kan repareren; voor velen de vrijwillige bijdrage van de werkgever in de premie ziektekostenverzekering; gratifi- caties, Kerstpakketten enz., dan heeft de ervaring mij geleerd dat een werkloze ge- middeld 30 pet in inkomen terugtuimelt. Desondanks beweert u dat de levens- standaard van werklozen niet drastisch wordt verlaagd. Ik weet niet of u in loon- dienst bent, maar ik hoop toch niet dat uw werkgever uit uw artikel konkludeert dat u het wel met 30 pet minder kan doen. Het is geen schande dat u in de malaise van vele dagbladjournalisten deelt en met hen geen weg weet in WW, WWV en RWW. Mag ik u een goede raad geven: informeer in het vervolg eerst even bij mensen, die hier wel in thuis zijn, bijvoorbeeld bij de sociale dienst in Schiedam. Het zou uw blad sieren indien u de in- houd van deze goed bedoelde brief in zijn geheel zou ovememen. Overigens, met de beste wensen, P.K. Bol, ex-werkloze na het faillissement van Swarttouw N.V., Schiedam. Het blijft moeilijk, ook voor ons. We zullen de SN-rubriek Sociaal er nog eens extra nauwkeurig op nalezen. om fouten te voorkomenl Bedankt.-RBP schoenreparatie klaar terwijl u wacht sleutels-scharen slijpen e.d. naamplaten HOlltHDAM OTTO HAMNSTHAA 1*23 DE BiNf.'fc NHOF OMMOORD BEIJERI.AINDSELAAN 101 ZuiO HOOGSTRAAT197 CENTRUM SCHIEDAM ROTTERDAMSEDIJK 443 CENTRUM Niet duur wel heerlijk Aanbiedingen geldig van 23 ym 29 juni y SCHIEDAM Donderdagmiddag om half vjjf opent Dr. Trajan Pop, Roe- raeens ambassadeur in Den Haag, een tentoonstelling van grafiek en wand- kleden uit zijn land. 't Is een hele bijzondere tentoonstel ling, want alle kunstwerken zjjn te koop en de baten komen ten goede aan de slachtoffers van de afschuwe- lijke aarbeving, die Boekarest in raaart teisterde. De prjjzen vallen nogal mee, als je er tenminste vanuit gaat, dat Roemenie natuurlijk werk van topartisten ten verkoop biedt. De laagste liggen zo rnnd dn tweehonderd gulden. De opening wordt opgeluisterd door een reeks hoogwaardigheidsbekle- ders; Zo zijn daar behalve Arie Lems aanwezig Andr6 van der Louw en mr. Roeters van Lennep, burgemees- ter van Zutfen. Ook komen dr. J. Verhoeve, direkteur generaal op CRM met zijn kollega Mr. Hotke en SCHIEDAM Morgenochtend om half negen begint de elfde sportdag van de Vereniging voor Openbaar onderwijs. Leeriingen van de vierde en de vijfde klassen zullen dan op allerlei terreinen tegen elkaar in het krijt treden. De jonge sportlieden ge- nieteu gastvrijheid op de velden van Hermes D.V.S. in het Hargapark. Ze zullen zich met elkaar meten op de zestig meter hardlopen, versprin- gen, het werpen van de grote bal, een behendigheidsoefening en trefbal. Rond twaalf uur vindt de grote school-estafette plaats. Om half vier loopt de sportdag ten einde. SCHIEDAM Bewoners van West zijn de eerste Schiedammers die straks naar de Engelse, Belgische of Duitse televisie kunnen kijken. In die wijk begint men met de aanieg van kabeltelevisie. De Centrale Antenne Inrichting (CAI) zoals het systeem officieel heet, biedt bovendien alle Nederlandse FM-radio- programma's en het geluid van de Nederlandse televiesie apart, zodat mensen met een goede versterkersin- stallatie de luidspreker van hun toes- tel uit kunnen laten.Natuurlijk brengt de CAI ook het beeld van Nederland 1 en 2. De gemeente heeft in heel West een voorlichtings- en reklameboekje ver- spreid, waarin de voordelen van kabel televisie breed worden uitgemeten. In zijn voorwoord wenst wethouder Scheeres de Westerlingen bij voorbaat „veel kijk- en luistergenoegen", ter wijl hij wijst op de veel betere ont vangst die de CAI garandeert. Over de prijs heeft hij het niet. Ieder die zich laat aansluiten betaalt f 10.05 per maand, inclusief BTW en kosten. In dat bedrag is ook de aansluiting opgenomen, zodat het abonnements- geld later gaat dalen. Wie zijn aanslui ting (f 620.-) ineens betaalt, krijgt meteen een lager tarief. Oh, ja: ligt uw TV meer dan tien meter van de openbare weg, dan komt er 66k geld bjj en het is wel verstandig niet al te gauw op te bellen, als het CAI-beeld niet deugt. Ligt de fout aan Uw toes- tel, dan brengt de storingsdienst vijf- entwintig gulden in rekening. Alle bewoners van West hebben bij net inlormatieboekje een inschrijf- kaart gekregen, waarmee ze CAI kun nen bestellen. Meldden zij zich later, dan wordt honderd gulden in rekp-' ning gebracht. jonkneer van ivameoeeK, voorzitter van de kommissie die het kultureel akkoord tussen ons land en Roeme nie uitvoert. Dit hoeft voor de toevallige passant geen beletsel te wezen om binnen te treden, want alle openingen in het Stedelijk Museum zjjn voor eenieder toegankelijk. NIEUW te vestigen Reklame-adviesburo/Reklame- studio te Schiedam, vraagt: Leeftijd tussen de 18 en 25 jaar, met intresse in het reklame-vak. Na een roime en gedegen inwerk periode zul je de schakel vormen tussen Keklameburo en Reklame- studio. Voor deze verantwoordelijke funktie wordt gevraagd: Middelbare opleiding Type-diploma Goede kennis van de Nederlandse taal. Rijbewijs BE is gewenst, niet verplicht. Wij bieden een enthousiaste mede- werkster: Een levendige, intressante baan. Goede toekomstmogeli|kheden. Een uitstekend salaris. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties Han de Graag - Reklame Meerkoetstraat 21 - R'dam-z j M: /s, Op deze kaart kunt u aflezen, wanneer de CAI komt. Elke wijk heeft een num mer. We geven eerst de maanden, dan de wijknummers. Mei-augustus '77-10 11 12 Augustus-deeember 77: 3, 4 5. 6 13 1/2 32) - 14. Januari-juli '78: 2. r \JJ2 32Augustus-deeember '78:18, 19, 20, 21, 22 23 29 30 31 lanuan-juli 79: 7, 8. 9, 26, 27, 28. Augustus-november '79: 24, 25, rest Het is er dan toch van gekomen. Na zo 'n vijf jaar autorijden of de benen- wagen gebruiken staat er nu ook een fiets voor de deur. Niet dat ik de auto afgezworen heb, maar voor wat boodschappen in de omgeving is zo'n vervoermiddel toch praktischer, mi- lieubewuster en energiebesparend. Grootgebracht met de slagzin: „Fiet- sen virleer je nooit" stapte ik dus vrolijk, maar toch een beetje bibbe- rend op. Maar owee, wat zit je hoog op dat ding en dat stuur wiebelde ook al zo! Niet zaniken meid, doorzetten! ging er door me heen. En zowaar: na een paar straten werd de fiets al wat ge- williger. Het ging. Tuuuut.... remmen, en een op zijn voorhoofd tikkende automobilist. Eerste reaktie van mij: sghouderop- halen en denken: die vent is gek: ik kom toch echt van rechts. En plots 't besef dat die vlieger wel op gaat. in de auto, maar niet op de fiets. Ik vraag me nog steeds af wat de be-, treffende bestuurder gedacht heeft. Erg vleiend zal 't wel niet geweest zijn. Maar nu was ik dan ook echt weer fietser. Het luikje waarachter eens de verkeersregels voor fietsers was weggestopt was weer open. En tegen dat ik op de plaats van be- stemming was waren ook de bibbers verdwenen. Boodschappen gedaan, tas achterop en hup, naar huis. Ik kreeg er zelfs al weer lol in en voelde me een hele piet. Er kwam zoiets over me van: Kijk es hoe goed ik kan fietsen! En op dat moment werd ik gepasseerd door een andere tweewieler. In opperste verbazing zag ik dat aan: moeder, een kind voor, een kind ach terop, boodschappentas die uitpuilde aan 't stuur en dat reed mij in m 'n eentje met een tas achterop zomaar voorbij. Even werd ik nijdig, want je voelt je toch een beetje beduveld maar op 't zelfde moment schoot ik hardop in de lacht over mezelf. Een tegemoetkomende wandilaar be- keek me met zo'n afwijzend gezicht, dat ik de rest van de weg maar wat ernstiget afreed. Toch ben ik al met al echt van plan die tweewieler meer te gaan gebrui ken. Als 't tenminste niet te koud is, te hard waait of regent. Want ik ben wel een mooi weer fietser. RITA At

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1