Deze week Necla Ates iedere week in Schiedam Nieuwlanders zeggen wat ze graag willen Porno bende opgerold Twee katholieke hoogtepunten Indienen van petitie werd ruw verijdeld Pas op voor zieke of dode vogels Urinoirs Lot wijkcentrum wordt bekeken Tijdens open ing Roemeense expositie Eieren TEL. 010-349082 KANTTEKENINC Naarde Konsul Bezwaren Hele mappen Geen waar Komite Geen pak ram me I WOENSDAG 29 JUNI 1977 le JAARGANG NO. 25 Buikdanseres Necla Ates heeft in Schiedam zoveelsuksesgehad. dat zij voortaan iedere week komt optreden. Ze danst elke vrijdag en zaterdag na tien uur 's avonds in kafe Nora op de Hoogland- straat. Ook is zij daar op zondagmiddag te vinden. SCHIEDAM - De Schiedamse politie heeft Scotland Yard gehol pen bij het oplossen van een pornozaak, waarover de Engelse boulevardpers met monumentale koppen berichtte. Het ging om handel in wellustige lektuur, die deels via een Schiedams postbus nummer plaatsvond. Pornografie is in Engeland verboden, zodat de uitgebreide handel in deze waar door misdaadsindikatert wordt gedreven. Bendeleider W.H., vroeger Engelse gastarbeider in Schie dam, kreeg zelfs ammonieak in het gezicht en een bijna fatale mes- steek, toen hij na een arrestatie op borgtocht was vrijgelaten. Kennelijk vermoedden zijn medeplichtigen, dat hij op Scotland Yard had doorgeslagen. ;x y-- v. CORNELIS SPEELMANSTRAAT 1B VLAAROINGEN ROTTERDAM OTTO HAHNSTRAAT 23 ..DE BINMENHOFOMMOORD BEIJERLANDSELAAN 101 ZUID HOOGSTRAAT197 CENTRUM SCHIEDAM ROTTERDAMSEDUK 443, CENTRUM Wethouder Reiruer Scheeres wil de zestien stedelijke urinoirs doen afbreken. Hij gelooft dat ze niet veel worden gebruikt. Waar hij die informatie vandaan haalt, vertelt Scheeres er niet bij. Er is ook moeilijk achter te ko- men. De oude Romeinen be- waarden het door passanten in hoge nood gestorte vocht in reservoirs, om er leer mee te looien. Zij zouden aan de wa- terstand, zullen we maar zeg- gen, het sukses van hun talrijke urinoirs kunnen afmeten. De Schiedamse gebouwtjes lozen echter op het riool en dat de ge- meente mannetjes-met-pen-en- papier op wacht heeft gezet, lijkt onwaarschijnlijk. De pppulariteit der urinoirs hoeft ook niet ter diskussie te staan. De grijs betonnen ge bouwtjes zijn een service van de stad Schiedam aan het ppbliek. Wie in de stad door een vrese- lijke, 'een pijnigende, een alles- overheersende nood wordt over- vallen, weet dat hij op vele plaat- sen terecht kan. Hij hoeft zich niet in de bosjes te begeven, hij hoeft niet andermans pui of ge- woon de etalageruit te bevuilen. Onze goede stad kent een groot aantal liefhebbers van een popu late drank, genaamd bier. Deze drank heeft de eigenschap het verantwoordelijkheidsgevoel van de gebruiker te verminderen, ze- ker wanneer hij zich door lege nachtelijke straten naar zijn wo- ning begeeft - zich begeeft, want van lopen is in vrij talrijke ge- vallen geen sprake meer. Dat soort lieden wil wel eens het burgerfatsoen inruilen voor een onmiddellijke verlossing uit de hoge nood. Veel bewoners van de Hoogstraat en omgeving kun nen daarvan meepraten. Welnu, verdwijnen de urinoirs, dan zal dit legioen puiwateraars alleen maar toenemen en dat is voor veel burgers uitermate hin- derlijk. Als Scheeres zich door de aanwe- zigheid der urinoirs gehinderd voelt, als hij daar wat aan wil doen, waarom krijgt hij dan niet eens een aanval van feminisme en laat dito instellingen voor da mes ontwerpen? Daarmee is een stukje diskrimi- natie opgeruimd en wat werkge- legenheid geschapen. H.v.dH. Op onze binnenpagina wat ach- tergrondinformatie over de to- stand in Roemenie, waartegen De Vries met zijn persoonlijke aktie wilde ageren. *Doe eens wat anders met aard- beien. *IMieuwe kompetitie indeling zaterdagclubs. *VSH is Laakkwartier weer te slim af. *Autotest Vauxhall Cavelier. Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDUK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Schiedamse politie helpt Scotland Yard SCHIEDAM Tijdensde zomer vin den twee hoogtijdagen van het katho- liek jaar plaats: de bedevaarten naar Den Briel en Heiloo, respektievelijk op zaterdag 9 juli en maandag 1 augustus. In beide gevallen zorgen Schiedamse katholieken voor busver- voer. inlichtingen op telefoonnum- mer 26.25.26 en 37.98.90. In Den Briel zal mgr. Simonis, bis- schop van Rotterdam, een pontificate Hoogmis opdragen. In Heiloo cele- breert Mgr. Buijs Mgr. Buijs is vijfentwintig jaar bis- schop geweest in Indonesia. Dit jaar vierde hij bovendien zijn gouden priesterjubileum. De grijze mis- sionaris is nu vijftig jaar oud. De beide bedevaarten hangen qua karakter een beetje samen. In Den Briel immers worden de negentien heilige martelaren van Gorkum her- dacht, die zich tiever door Lumey's beulen lieten pijnigen en ophangen dan hun katholieke geloof te ver- joochenen. Hun terechtstelling vond plaats in Den Briel en het katholieke onderwijs maakt tot op de huidige dag veel ophef van de standvastigheid dezer R.K. martelaren. In Heiloo bevindt zich een wonderlij- ke bron die ooit door St. Willibror- dus, bekeerder van noordelijk Neder- land, zou zijn gestagen. Dit is niet zo onwaarschijnlijk als het lijkt. De missionarissen van vijftienhon- derd jaar geleden brachten net als hun hedendaagse kollega's nieuwe technieken mee. Best mogelijk, dat Willibrord - in Engeland opgevoed, toen het meest ontwikkelde deel van West-Europa - de bewoners van Hei loo aan een put geholpen heeft. Het is wel toepasselijk, dat de katholie ken van die plaats dit jaar een ver- grijsde missiebisschop hebben uitge- nodigd om de mis op te dragen. Bovendien wordt de bedevaart ge- houden ter ere van O.L. Vrouwe ter Nood, want al sinds de ntiddeleeu- eeuwen wordt in Heiloo Maria's steun ingeroepen bij allerlei moeilijk- heden. De katholieken geloven, dat mee* doen aan een bedevaart van door God ten gunste wordt aangere- kend. Bovendien leerst de kerk, dat De katholieken geloven dat mee- doen aan een bedevaart van door God ten gunste wordt aangerekend. Bovendien leert de kerk, dat zo'n tocht hen sterkt in het geloof. gang van het museum begaf, werd hij niet meer in de aula toegelaten. Dat kon alleen, als hij zijn petitie afgaf, maar dat weigerde hij, ook iemand probeerde de vellen papier van hem af te nemen. Zo tegen kwart voor zes wilden de Roemenen opstappen. Daartoe dien- de de ingang, waar De Vries wachtte, om te worden gepasseerd. Goede raad was niet zo duur, als het leek. Terwijl de ambassadeur zich voor het vertrek opmaakte, praatten direkteur Paalman en loko-burgemeester Scheeres -kompleet met ambtsketen- op De Vries in. Zij herhaalden de ar- gumenten van Paalmans vrouw. Naar de konsul morgen. En: dit kan toch niet. De beide Schiedamse hoogwaar- digheidsbekleders stonden bijna te gen elkaar aan, terwijl Traian Pop met zijn gevolg ijlings passeerde. ,,Be- dankt voor de medewerking" zei Reinier Scheeres met een hemelse glimlach, toen het gevaar eenmaal ge- weken was. Wouter de Vries begrijpt het allemaal niet zo goed. ,,Het hoefde toch geen opzien te baren", zegt hij. „Ik wilde alleen maar op een rustig manier die handtekeningen overhandigen. En nu gebeurt dit". HAN VAN DER HORST VOOR RUGA NGEP te verrichten. Met zoveel sukses, dat de expedities naar Schiedam moesten worden stopgezet. Veel trouwe klien- ten, die voor zestig a zevetig pond aan bestellingen hadden geplaatst, schreven tenslotte de Schiedamse politite, want zij kregen geen waar voor hun geld. Bij kontrole vond de recherche een grote hoeveelheid onopgehaalde post voor bus 595. De stukken zijn nog niet geopend, want daarvoor moet de Nederlandse rechter-kommissaris toestemming verlenen en in een land, dat het briefgeheim hooghoudt, ge beurt dat niet zo vlot. De politite vermoedt wel, dat via het Schiedamse postbusnummer voor meer dan een kwart miljoen gulden pornografie is verhandeld. Het post busnummer stond op naam van een firma in Ossendrecht, die met alles niets uitstaande heeft. De Engelse handelaren hebben zonder meer een Nederlands bedrijfje uit het tele- foonboek geprikt om Schiedamse connection" een naam te geven, die in Engeland geen verdenking zou wekken. Een groot deel van de Britse bevol- king heeft bezwaren tegen toelating van pornografie. Er bestaat zelfs een krachtige anti-pornobeweging onder leiding van de invloedrijke edelman Lord Longford. Geen enkele partij durft dan ook de bestaande wet- geving aan te passen. Gevolg: een Chick of Candy vertegenwoordigt over de Noordzee een waarde van zo'n dertig gulden. Een waarschuwing aan eventuele srnokkelaars: wie door de douane gevat wordt betaalt een boete: tien- maal de Britse waarde van de porno grafie en tien maal die van de auto. Ach ja, en dan legt de rechter natuur- lijk nog gevangenisstraf op. Plus inbgslagname. De zaak tegen de pornobende met het Schiedamse postbusnummer Drie kwartier moest fotograaf Jan van der Wijde wachten en soebatten, voor hij Schiedams' porno-postbus mocht fotograferen. berst werd door een pinnege ambtenaar het politiebu- reau gebeld en het PTT-districtsbu- reau. Pas toen die geen bezwaar ble- ken te hebben mocht Jan zijn werk doen. Voorzichtigheid is de moeder van de porcelein-kast, als het meeste porcelein al gebroken is. dient nog dit jaar in de legendarische Old Baley. NIEUWLAND - Deze week al krij- gen de bewoners van Nieuwland- West de kans om te beslissen over het lot van hun wijkcentrum op het Dr. Wibautplein. Door allerlei om- standighedcn - bijvoorbeeld de ophef- fing van het bibliotheekfiliaal - komt dat gebouw leeg. De gemeente be- sloot toen om de wijk een nieuwe toekomst voor de opengevallen ruim- te te laten bepalen. Dat ging echter niet zonder strubbe- lingen. B W wilden bij monde van wethou der Colle vooral het verenigingsleven raadplegen. Daartegen kwamen echter Nieuwlandse wijkbewoners in verzet. Zij eisten, dat de resultaten van een huis-aan-huis-eqwuete mee zouden spelen in de besluitworming. Ze kregen hun zin en, als deze krant bij U in de bus schuift, zijn de for- mulieren al bezorgd. Dat wil zeggen: in Nieuwland-west, want voor een opinie-onderzoek in de hele wijk was geen geld. Daaf Rensman, aktief in de vakbewe- ging, ex-raadslid voor de PPR en be- wust Nieuwlander legt uit, hoe het allemaal gegaan is. „De gemeente wilde aanvankelijk alleen de instellingen raadplegen. Wij wilden, dat ook de bevolking mee kon praten en daartoe is een werk- groep gevormd. We hebben met zijn alien de vragen voor de wijk vastge- steld" Schiedam was bij het opstellen van Bij langdurige warmte-perioden kan botulisme onder de waterdieren in de singels en vaarten optreden. Ook deze zomer zal botulisme weer op treden, t\ordt verwacht. Botulisme is een ziekte, die vooral onder eenden en andere watervogels veel slachtoffers maakt. Men doet er verstandig aan, bij het aantreffen van dode of zieke dieren deze niet aan te raken. Wanneer een watervogel in zo'n toestand wordt aangetroffen, is het gewenst, dat men dit direkt aan het bedrijf gemeente- werken of aan de gemeentepolitie doorgeeft met vermelding van de plaats, waar het dier zich bevindt. Betrokkenen wordt verzocht daarbij hun adres op te geven, zodat een exakte aanduiding van de plaatfc kan worden nagevraagd. Ouders wordt aangeraden hun kinde- ren extra te waarschuwen om deze dieren niet aan te raken. Om grote concentraties van watervogels in besmet water te voorkomen, doet men er in het algemeen verstandig aan deze dieren niet te voederen. die vragen nauwelijks behulpzaam maar geen nood: men beide het R Jtterdamse bureau voorlichting Daaf Rensman: „Helemaal niet moei lijk. Je telefoneert die lui daar en je krijgt hele mappen thuisgestuurd" Aanvankelijk zag het er ook niet naar uit, dat de gemeente de kosten van de enquete zou betalen. Pas begin juli bracht een gesprek met wethou der Posthoorn, toen vervanger van Colte, soelaas. Hij beloofde de raad in augustus voor te stellen wat geld voor de enquete te offeren. De werkgroep heeft inmiddels al kosten gemaakt, maar de schuldeisers wachten met hun rekening, tot de subsidie binnen is. Dat het bibliotheekfiliaal verdwijnt valt overigens bij velen in slechte aarde. Daaf Renseman: „Daar kan Schiedam niets aan doen. Dat is een landelijk bezuiningsmaatregel, maar van dat filiaal is niet alleen Nieuwland, maar ok Schiedam-West afhankelijk". Ik geloof, dat ik toch maar eens lang- zamerhand aan vakantie moet gaan den ken. Ik weet niet of het te wijten is aan te hard werken -en eigenlijk kan ik me dat niet zo voorstellen- maar ik word zo vergeetachtig de laatste tijd. Het overkomt me steeds vaker, dat ik sommige dingen zomaar helemaal vergeet. En daardoor kun je in situa- lies terecht komen. Ach, echt belangrijke afspraken: dat tukt allemaal nog wel. Die schrijf ik in m'n beide agenda's, en dan komt het wel voor elkaar. Nee: het gaat meer om de kleinere dingen: boodschappen die ik onderweg naar huis even zou doen, of iemand opbellen, die ik nog ergens voor nodig heb. Neem bijvoorbeeld vorige week vrij dag. Ook toen zou ik, onderweg naar huis, even langs de supermarkt gaan om nog even wat aan te schaffen. Toen ik er binnenliep, wist ik het al niet meer. Dat ik dringend iets moest kopen: daarvan was ik zondermeer overtuigd, maar wat of het nou ook al weer was... Ik wandelde onderzoekend langs de rekken, in de hoop dat het mij van- zelf wel te binnen zou schieten. Het lege wagentje dat ik voortduwde leek me haast verwijtend aan te kijken. Maar het hleef leeg. Tweemaal ben ik de hele zaak doorge- wandeld. Het hielp niet. En omdat ik het knap vervelend vind om langs die kassa te moeten met de mededeling, dat ik niets had gekocht pakte ik ten einde raad maar een stuk oude kaas, en reken- de dat af. Maar ja, u weet hoe dat gaat. Als je bui- ten bent, of beter: als je in de auto zit, op weg naar huis, dan schiet het je in- eens te binnen. Eieren. Die had ik moe ten hebben. Maar wat doe je dan I Teruggaan hoefde al niet meer, want het horloge wees al twee minuten voor zes. Morgen dan maar, denk je dan. Die eieren zijn er nog steeds niet. Het wordt een beetje een obsessie voor me Niet dat ik nou zo gek ben op eieren, maar het is toch knap vervelend als je zelfs zo 'n simpele boodschap niet kunt onthouden. En het is gek he, nu ik achter mijn schrijfmachine zit denk ik wel aan die dingen. Maar straks stap ik weer in de auto en dan vergeet ik het gewoon. Nog een paar dagen, en dan gaan die eieren me zo irriteren, dat ik er hele- magl geen trek meer in heb. Ach, dan is het probleem ook meteen opgelost. De pornobende dreef in Engeland een uitgebreide handel. Dat geschied- de als v'olgt: men adverteerde in de Britse bladen en adult books (lektuur voor volwassenen, betekenis duide- lijk). Een katalogus kon via postbus nummer 595 in Schiedam, Holland worden aangevraagd. Daarheen diende men ook zijn bestellingen te zenden plus het geld in een soort postwaardebonnen, die de Engelse PTT verkoopt en die men zonder meer op elk postkantoor tegen baar geld aksepteert. Om de zoveel tijd kwam een ploegje Engelsen naar Schiedam over om de waardebonnen op te halen en de bestellingen te ver- zorgen. In augustus en September vorig begon Scotland Yard echter al arrestaties Nederlandse porno: in good-old-England een hoop geld waard. schoenreparatie klaar terwijl u wacht sleutels scharen slgpen e.d. naamplaten hand f jmfst' SCHIEDAM Over dissidenten mocht niet gerept worden. donder- idagmiddag, nadat de Roemeense am bassadeur dr. Traian Pop in het Ste- delijk Museum een tentoonstelling van kunst uit zijn land had geopend. Toen de Vlaardingse leraar Engels Wouter de Vries hem een petitie tegen geloofdvervolgingen wilde over handigen, werd dat met harde hand verhinderd. Museumpersoneel poog- de hem zelfs de handtekeningenlijst afhandig te maken. Ondanks al zijn pogingen is De Vries er niet in ge- slaagd. de Roemeense ambassadeur te benaderen. De aktie waseenpersoonlijkinitiatief. Wouter de Vries, die zegt Christus als persoonlijk verlosser te aksepteren, wilde wat doen voor de Roemeense Baptistendominees die' in hun land aan persterijen of erger bloot staan. Het was zijn plan om door hem in Vlaardingen verzamelde handtekenin gen rustig aan ambassadeur Traian Pop te overhandigen. Het lukte hem niet. Ongewild werd hij de grote ver- stoorder van een bijeenkomst, waarin hoogwaardigheidsbekleders van aller lei slag rustig hadden willen keuvelen, een bezigheid overigens die zij met zelfbeheersing voortzetten, als Wout de Vries weer eens door potige jon- gens van het museum werd wegge- duwd. Toen hij bleek te volharden, zette ambassadeur Traian Pop zijn eigen potige jongens bij de ambassade- auto's. Dit alles geschiedde tijdens de ope ning van een tentoonstelling van Roe meense grafiek en tapijten ten bate van de slachtoffers der aardbevingen in Boekarest, een paar maanden gele den. Museumdirekteur Paalman, in Roemeense kringen goed thuis, had die tentoonstelling niet alleen naar Schiedam gekregen, maar er ook nog voor gezorgd, dat de hem persoonlijk bekende Roemeense ambassadeur Traian Pop de opening zou verzorgen. Hij kreeg het zelfs voor elkaarm dat in het komite van aanbeveling men- sen zitting namen als burgemeester Arie Lems en Andre van der Louw, die voor de PvdA bezoeken heeft af- gelegd aan de Roemeense kommunis- tische partij. De opening werd opge- Loko-burgemeester Scheeres (geliccl links) en museumdirekteur Paalman reehts) proberen Wouter de Vries lot andere gcdachtcn te brengen. Uw ver- slaggever (met pijp, uiteraard) kijkt enigszins verstoord toe. *De Roemeense ambassadeur, dr. Traian Pop (tweede van links), tijdens de opening van de expositie. luisterd door kunstpausen, de stam- gasten van het Stedelijk Museum, de Franse ambassadeur in Den Haag en een delegatie van de Chinese ambas- sade. Roemenie's diktator Nicolae Caesescu heeft nopit met Peking ge broken, terwijl het land zich van oudsher kultureel op Frankrijk orien- teert. Vandaar de aanwezigheid van deze diplomaten. Het openingswoord van Dr. Traian Pop muntte uit door kortheid. Hij wees even op de strijd die het hele Roemeense volk voert om de gevol- gen van de aardbeving te boven te komen en hoe de Roemeense kunste- naars daarom werk ter beschikking stelden om voor het goede doel te worden gekocht. Daarna dankte hij in het bijzonder de aanwezige hoge heren voor hun steun. Toen het gezelschap eenmaal de ten- toonstellingszaal had betreden, waag- de Wouter de Vries zijn eerste pogin gen om de petitie te overhandigen. Dit werd met geweld voorkomen. Overigens heeft niemand getracht De Vries een pak rammel te geven. Hij werd alleen van de ambassadeur weg- gehouden. Ondertussen poogde museumdirek teur Paalman met morele druk de aktie van Wout de Vries te stoppen. Hij zond zijn echtgenote die De Vries uitlegde, dat zoiets toch niet kon. De ambassadeur was hier'om een ten toonstelling te openen. Dit was toch niet de gelegenheid... enzovoorts. En De Vries kon de volgende ochtend zijn handtekeningen aan de Roemeen se konsul overhandigen. Dat een kon sul niet de regering van zijn land en dus niet de daden daarvan vertegen woordigt, werd niet vermeld. De Vries bleek echter volhardend. In de aula van het museum, waar ieder inmiddels delikaat wijn, sherry en sli- bowitsj tot zich nam, werd hij nog eens weggeduwd. Traian Pop deed in middels of zijn neus bloedde. Toen Wout de Vries zich naar de in-

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1