fw September misschien start werklozenkursus feBOWfl hak Jenever-kenner van der Deze week Schiedam "s partnerstad Wij die blijven 68 wachtenden kregen huis D 66 op weg naar scheiding Bibliotheek gesloten Geef ratten geen kans Nieuwe route voor bus 52 Grote vakantie Zuiver KANTTEKEiNIiNC Gestookt TEL Ql 0-349082 Ook verschillen Onder wi js WOENSDAG 6 JULI 1977 le JAARGANG NO. 26 37 SCHIEDAM - Dankzij de drankenoorlog die Nederland nu al jaren in zijn greep houdt, keldert niet alleen de prijs, maar vaak ook de kwaliteit van de jenever. Niettemin heeft de firma Nolet, al eeuwen te Schiedam gevestigd, het gewaagd een nieuw merk kwaliteitsjenever op de markt te brengen. Althans, dat beweert zij in haar persbericht. De nieuwe godendrank heet Ketel 1 en ligt bij de slijter voor f 14,95. Wit Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. RQTTERDAMSEDIJK 238. a 'Ketel 1 geen zuip- je- te-pletter-drank' q uw adres voor: gas water i 4. ook voor camping sanitair 7J, riolering dakbedekking Het Schiedams Nieuwsblad besloot bij deskundigen over die kwaliteit zijn licht op te steke. Wie hadden we beter kunnen kiezen dan Hans van der Sloot, onofficieel stadsge- schiedschrijver en beroeps-Schiedam- mer bij uitstek? Hans is al jaren bezig met een geschiedenis van het gedis- tilleerd en hij heeft een fijne tong. Uw verslaggever zette zich dan ook met hem en zijn charmante vrouw Judy neer in de serre van het Vier- kantje, waar Hans onder allengs wassende belangstelling zijn oordeel over Ketel 1 uitsprak. Jaap, kok en voorraadbeheerder van de roemruch- te uitspanning, zorgde voor ruim bemeten borrels. Hans proefde. 't Zal best erg zuiver zijn. Ik geloof wel, dat deze jenever goed gestookt is. Ze smaakt pittiger dan veel andere produkten. Ze is goed afgestemd op de nieuwe be- hoefte." Hij neemt een nieuwe slok en een peinzende blik verschijnt op zijn gelaat. „Wat ik vind ontbreken is een stevige jeneverbes. zoals in de moutwijn jenever. Dat is nog echt jenever van 1901. Er zitten wel kruiden in, maar het predikaat „genever". echte Schiedamse ..genever", verdient Half leeg rijden de personeelsbus sen van Wilton Feyenoort over de Koemarkt. Plotseling wordt er op allerlei telefoonnummers niet meer gereageerd. Stamtafels en vaste stekkies in het park blijven leeg. De grote uittocht is begonnen Keer op keer meldt de radic grote drukte op de wegen. Veel tt kleine personenwagens ziet mer allerwegen enorme karavans sle pen. In de brievenbus vallen an sichtkaarten met buitenissige post zegels. En wij blijven achter in een uitge storven stad. Misschien met eer tikje jaloezie op alle vrienden er bekenden, die zonovergoten stran den opzoeken. ,,0, ja, ik wou ever afscheid van je nemen", zei eer goede vriendin van mij verleder week. „lk ga morgenavond naa Griekenland". „Je ging toch pas over twee we ken?" „Ja, maar ik kan met iemand mee rijden tot Munchen". Een vaag verlangen naar wijde ver ten overviel me. Ik dacht aan ros flatgebouwen, een merkwaardi uitgedost politiepersoneel, aa wijn en vreemde gerechten. „Wanneer ben je weer terug?' „Dat weet ik niet. Misschien sep tember". Weemoed in mijn hart. Terwi I mijn vriendin waarschijnlijk al k lometers vrat ter hoogte va Leverkussen, nam ik lijn een na. r Rotterdam om ergens uitheems t gaan eten. Dat was in ieder gevr iets. Terwijl ik, kopje koffie in c 3 hand, nog wat zat na te genieter moest ik weer aan haar denket Ze zou wel spierpijn hebber daar op de Autobahn (Koblerz ongeveer nu, als die chauffer risiko's nam). Ik zag me zelf I verfrommeld uit de wagen stappe i voor zo'n anonieme Duitse voo stad. In de brandende zon stat i temidden van chaotische verkeer stromen met zo'n bordje Ather Athens; ik voelde het schokke n van mijn spijsverteringsstelsel c a de beruchte Joegoslavische Aut i put. Ik herinnerde mij een hel middag op de harde banken v^n een voertuig der RENFE, Spanje ten onrechte voor treln /Versleten. Ik dacht aan die wa i- hopige zoektocht in een stikdo i- ker Oporto naar een pensa Ik nam een taxi naar huis. Daar stond mijn bed, petjes opg !- maakt met verse lakens. Ik stap e nog even de woonkamer in. Gla< je sherry uit de ijskast. Lekk ir plaatje op. Twee schemerlampi n aan. Heeewe hebben het toch ni ;t zo gek bekeken, wij die blijve i. H.v.d. 1. Ketel 1 niet. Je moet het zo zien: de echte geneverdrinker, daar is ze erg zacht voor, maar dat is een uit- stervend ras." ,.Wat is een echte geneverdrinker?", vragen wij chaotische aantekeningen makend. ,,Een geneverdrinker is iemand die gestaag vanwege de smaak jenever drinkt. Het hoeft niet perse een keile- bak te zijn, maar hij is dat natuurlijk vaak wel. Als de geneverdrinker houdt van een stevig gebeide jenever, dan komt hij aan Ketel 1 tekort. Ge- beid is met bessen. Beien zijn bessen. Gebeide jenever is dus jenever, waar- in de jenverbes duidelijk tot uiting komt." ,,Ik proef wel de warmte van de alkolhol. Kijk, als je moutwijn jene ver drinkt, dan proef je wel een grote smaak van jeneverbessen. Zoals die van Wittkamp bijvoor- beeld. Die is uit moutwijn gedestil- leerd. met de oorspronkelijke dosis jeneverbessen. „Goed". zeggen wij, na een bier te hebben besteld. „Die Ketel 1 is dus voor zijn doen een redelijke jenever. Wat is nu het verschil met de zoge- naamde witte jenever?" Hans kijkt even treurig. ..Witte jenevers zijn vaak onzorgvuldiger gamaakt, koud, zonder vuur tot stand gekomen. Vaak niet veel meer dan een alkolholoplossing. Ik hou nu staande, dat deze Ketel 1 grote trekken van overeenkomst toont met Ketel 3, die via de witte slijters voor elf vijfennegentig de de deur uitgaat." ,,Ja, in principe moeten wij de drankenfabrikant dankbaar zijn. Hij maakt drank, opdat wij ons bezatten. Er worden maar een paar jenevers gemaakt om puur jenever te wezen. Die zijn lekker met een enkel glas. Wittkampf bijvoorbeeld. korenwijn Het keurfeest kan beginnen: Jaap van 't Vierkantje schenkt dc glazen vol. Er zouden er nog vele volgen, want een jenever goed beoordelcn is een heel werk. en dat is een fraai produkt. Henkes V.O. is ook een goeie. En .dan bestaan er natuurlijk de jonge markt een paar uitstekend gestookte jenevers. Zoals daar zijn W.F., Claryn. Hoppe. Die zijn niet gekon- strueerd, zoals cafejenevers. Dan heb je een paar mixjenevers en tenslotte de rest. Dat zijn jenevers van zuip-je-m aar-te-pletter. Nolet is een zoer gerenommeerde distilleerderij met een klein marktaandeel. Een van de zeer weinige zelfstandigen. Ze probeert een markt te kreeeren onder een jong publiek. Heeft de reklame ook al ontdekt." ,,EindoordeeI?" vragen wij, want er is nu genoeg gewerkt. ..Ja. zo'n zaak als Dirkzwager he, daarvan worden de 700 jaar oude flessen gehamsterd. Als ze die weer op de markt brachten.dan zouden ze de jenever een grote dienst bewijzen". HAN VAN DER HORST I Hans van der Sloot: „Lijkt wel wat op ketel 3... *VSH vaster op tweede plaats *Hitrubriek *met andere woorden SCHIEDAM In de maand mei leg- den 1022 mensen een bezoek af aan het bureau huisvesting. Slechts 68 van hen konden worden geholpen. Zij kregen een woonvergunning. De gemeente acht 331 woningzoe- kenden momenteel onvoldoende ge- huisvest. SCHIEDAM - Wellicht wordt begin September gestart met een serie kur- sussen voor werklozen. Men denkt eraan de talenkennis en de kreativi- teit te gaan bevorderen. Al die plannen zijn echter nog in een voorbereidend stadium. Zo weet niemand, waarvoorde werkloze zelf belangstelling heeft en daarom wil het gemeentebestuur een aantal werklozen bij de realiserine van dit projekt betrekken. De uitwerking van de kursussen ligt in handen van een stuurgroep. Wie belangstelling heeft om samen met vertegenwoordigers van allerlei or- ganisaties mee te denken en mee te werken, kan kontakt opnemen met de Schiedamse Gemeenschap. tel. 26.80.43 of 26.60.00. Natuurlijk hoeft geen lid van de stuurgroep te vrezen, dat hij nu geen kans meer ziet om werk te zoeken. CORNELIS SPEELMANSTR AAT 1B VLAARDINGEN SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Nu Maassluis en Maasland een aparte af- deling hebben gevormd, bestrijkt D'66 Rijnmond West alleen nog maar Vlaardingen en Schiedam. Als het aan de demokraten ligt, komt ook daaraan snel een einde. Op een vergadering van Vlaardingse en Schiedamse D'66-ers in zaal Irene te Schiedam was men zich er wel van bewust, dat er voor beide gcmeenten aparte afdelingen moeten komert. Zolang er nog maar een dikke zestig leden in Vlaardingen en Schiedam zijn, acht men de tijd daarvoor echter niet rijp. SCHIEDAM Nuttige informatie voor veellezers: ook het personeel van de bibliotheek wil graag met vakantie en daarom gaan de ver- Schillende vestigingen bij toerbeurt dicht. Hieronder een schema 1 juli tot en met 16 juli: filiaal Park- weg en filiaal Rosa. Archimedes- straat. 15 juli tot en met 30 juli: filiaal Zuid, Leliestraat, filiaal Kethel- Groenoord, Willem Andriessenlaan. 29 juli tot en met 13 augustus: Centrale Lange Haven. Jeugd-centrale Krote Haven. Schiedamse wandelaars hadden dit weekend de beschikking over een extra bank om van de zon te genie- ten. Iemand had op de Maasboule- vard een bankstel neergezet. Maan- dagochtend heeft de VROM het meubelstuk weggehaald. Wel hield de vergadering zich uitvoe- rig bezig met de gemeenteraadsver- kiezingen voor 1978: De sinds de wedergeboorte danig vernieuwde par- tij wil daaraan meedoen en op advies van de centrale in Amsterdam vol- komen onafhankelijk. Daartoe moet men zich evenwel in- leven in de plaatselijke problemen. Er werden dan ook de nodige werkgroe- pen gevormd, die pas na de vakantie goed aktief worden. Ze gaan zich bezig houden met de gemeentelijke problemen om zo te komen tot een aantrekkelijk en uitvoerbaar gemeenteprogramma. Bovendien zal in die werkgroepen best wel blijken, wie straks een goede demokratische woordvoerder in de raad zal zijn. Ook de werkgroepen blijven voorlo- pig intergemeentelijk. Op den duur moet er echter een scheiding tussen Vlaardingers en Schiedammers van komen, maar dat hangt, zoals ge- zegd, van de groei der partij af. SCHIEDAM „Geef het door, geef het door." besluit de heer M.G.L. Dingenouts zijn artikel in het nieuwste nummer van Pats personeelsorgaan der gemeente De heer Dingenouts bestrijdt be roepshalve het ongedierte en zijn hartekreet geldt het vele overtoil! ge voedsel, dat de Schiedammers op straat werpen, aldus de ratten een feestmaal bereidend. Dingenouts zegt: doe het niet. En dat geven we graag door. Esslingen is een omweg Schiedams partnerstad Esslingen viert dit jaar Groot Feest. Het is in 1977 pre- cies twaalfhonderd jaar geleden, dat de naam van die trotse plaats voor het eerst in de analen voorkomt. Dat wil zeggen: ene abt Fulrad vermaakte in dat jaar zijn minikloostertje aan de grote abdij van Saint-Denis vlak bij Parijs. Tegenwoordig is Esslingen een welvarende gemeente aan de oevers van de Neckar, vijftien a twintig kilometer ten zuiden van de wereldstad Stuttgart. zeker waard Esslingen lijkt dus wel een beetje op Schiedam. Ook wij leven in de scha- duw van een metropool, Rotterdam, die poogt het Jeven weg te zuigen en die ons minderwaardigheidskom- plgxen bezorgt. Met Esslingen is het precies zo. Trots verwijzen de burgers naar de middel- eeuwen, toen de omwonenden het hadden over "Stuttgart bij Esslingen." Even trots vermelden de plaatsnaam- borden nog steeds de aanduiding "Vrije Rijksstad." Want ooit vormde de stad met onmiddelijke omgeving een onafhankelijk staatje binnen het Duitse keizerrijk. Niemand minder dan Napoleon maakte daar een einde aan, zonder dat de Esslingers zich er al te druk om maakten, overigens. Esslingen lijkt op Schiedam, inder- daad, maar er zijn ook treffende ver schillen. Zo maakten de Esslingers hun binnenstad, die de oorlog onge- schonden overleefde, nimmer met de grond gelijk, omdat de nieuwe tijd parkeergarages en torenflats behoef- de. Integendeel, zij hielden de oude straten en steegjes zorgvuldig in stand, zonder van hun centrum een doods museum te maken. Tussen de middeleeuwse huizen van de binnenstad bestaat een bloeiend gemeenschapsleven, dat gevoed wordt door stedetrots der inwoners en een grote aktiviteit. Terwijl in Schiedam de Raad voor Jeugd en Fongeren doodbloedde aan onbe- kwaamheid der betrokkenen en lauwheid der autoriteiten, bezit Ess lingen een krachtige Kreisjugendring met een goed geoutilleerd, middel- eeuws bouwwerk en een behoorlijk budget. Terwijl wij blij mogen iijn met een door modeme verbouwing Arie hems aan de koffictafcl in partnerstad Esslingen. X - i verknoeide bioskoop, beschikt Ess lingen over een schouwburg met eigen gezelschap, dat zich in wijde omtrek populair weet. De Esslingers zelf beschouwen de gastarbeiders in hun stad als het grootste probleem. 20 procent der inwoners komt uit zuidelijke streken en de gemeente meent, dat er aan de opvang veel schort. Heel duidelijk ziet men in, hoe schandalig talloze gastarbeiders zijn gehuisverst. Hoe moeilijk het is om ze ervan te over- tuigen, dat de autoriteiten in Esslin gen niet op eigen gewin uit zijn. wil alles doen om ze te helpen hun kulturele identiteit overeind te hou den. Daarbij koncentreert men zich nu op het onderwijs aan de gastarbeiders- kinderen. Probleem een: hoe over- tuigt men ze ervan, dat hun kinderen dat onderwijs nodig hebben. Pro bleem twee: hoe kan men deze kin deren zo goed mogelijk van het Duit se onderwijs laten profiteren. Zoals gezegd, de Esslingers vieren dit jaar hun twaalfhonderdjarig bestaan Am dat geschiedt met Duitse grondig- heid, zoals uit bijgaande foto's blijkt. De lezer nerkent op een van de foto's het bekende gezicht van burgemees- tcr Lems, die ook was uitgenodigd. Esslingen is namelijk bijzonder trots op zijn kontakten met steden in het buitenland en in de toeristenfolders maakt het ook trots melding van zijn vriendschap met buitenlandse steden. Kortom. dat Esslingen is een omweg waard. Jgkker nu eens niet als een idioot die Autobahn af tot aan de Zwitserse grens. Haak eens rustig af bij Stuttgart, kuier in Esslingen. ga eens op het terras zitten en zeg. dat U Schiedainmer bent, want de part- nerschapgedachte leeft daar. Volksdansen in het park achter de stadsmuur Daarom is er een speciale stedelijke Beirat gevornjd, die zich met de inte grate van de buitenlanders bezig- houdt. Daaronder verstaat men niet het verduitsen van de gastarbeiders, maar het informeren over de rechten, die zij in Duitsland hebben. Esslingen schoenreparatie klaar terwijl u wacht sleutels-scharen slijpen e.d. naamplaten ROTTERDAM OTTO HAHNSTHAAT 23 DE BlNOENHOF OMMOORD BEUERLANDSEIAAN 101 ZUID HOOGSTRAAT 197 CENTRUM SCHIEDAM ROTTERDAMSEDJJK 443. CENTRUM SCHIEDAM/VLAARDINGEN Sinds afgelopen vrijdag is de route van autobuslijn 52 definitief vastges- steld, Richting Schiedam wordt de bestaande route gereden tot de Euro- pabomevard bij de Brederoweg,-ver- volgens via Brederoweg - Mozartlaan - Borodinlaan weer bestaande route. De volgende halten worden in dienst gesteld: Brederoweg bij het Schubert- plein, Mozartlaan bij de Brederoweg. De tijdelijke halte op de Borodinlaan voorbij het Schubertplein wordt defi nitief in dienst gesteld. Richting Vlaardingen wordt dezelfde gewijzigde route gereden in omgekeer- de richting. De volgende halten wor den in dienst gesteld: Borodinlaan voorbij het Schubertplein, Bredero weg bij de Mozartlaan, Brederoweg bij het Schubertplein. Erederik Barbarossa in een historisclie optoclit Hoeravakantie! Met die kreet stoven vorige week de kinderen binnen. Eindelijk, want ook ik snakte naar zes weken zonder gejaag en geren. Niet weer vqnaf half 8 's morgens 't grammofoonplaatje met dooreten jongens, drink" die thee non op. ga je wassen en je tanden poetsen, kleed je aan. Je zou denken dat ze van 7 uur. V moment dat ze uit bed stappen, tot 9 uur, wanneer de school begint. toch ruimschoots de tijd hebben. Maar er is altijd zoveel te bespreken en te bekijken tussendoor, dat V iedere morgen weer een ramp is. Nu zoeken ze 't zelf maar uit, al blijft die pyama tot 's avonds toe aan. Maar 't gekke is dat ze, nu het niet nodig is, zo klaar zijn. Wel jammer dat de vakantie van pa zoveel kov- ter is. Die paar weken gaan we er met z'n alien op uit. Twee weken boslucht. De rest is alleen voor ma en de kinders. fmmers: in die weken zorgt de werk- ster maar voor't soppen, zemen, boe- nen enzo. En daar ik er geen heb, be- grijpt U wel waar het op neerkomt. Als de zon schijnt kiezen we de speel- tuin, het park, het zwembad, het strand... Bij wolken en buien zijn er ook nog overdekte zwembaden, bioskopen, musea en uiteindelijk de spelletjes- kast thuis. Ook een regcndag thuis met was lekkers bij de koffie en een gezellig spelletje is een ware vakantie. Gewoon de luxe, niet op de klok te hoeven leven. Heerlijk. Vandaar dat ik me ook nooit in de rijen zal scharen van mensen die ver- trekken naar Italie, Spanje of nog verder, liefst met eigen vervoer en dan maar kijken wie er 't snelste is. Stomverwonderd vraag ik me soms af: hoe haal je het in je hoofd Achter 't stuur kruipen in Nederland en pas zo 'n 1000 kilometer verder er achter vandaan. Leve de vakantie, zeggen ze dan. Als 't als werk gedaan moest worden zaten ze die zelfde dag nog bij de vakbond. Maar er wordt gestopt onderweg, is dan 't smoesje. We rijden met z 'n tweeen: een al iets betere. Al met al vraag ik me toch ieder jaar toch weer af waar 't voor nodig is. Waarom niet een beetje rustiger aan Die vakantiebestemming loopt echt niet weg. Alleen als je graag foto's van een buitenlands ziekenhuis meebrengt, druk dan dat gaspedaal nog wat die- per in. Beter is't echter werkelijk de tijd te nemen voor de reis naar t vakantie-adres. En of dat nou 't schitterende buiten land of 't prachtige Holland is: rij voorzichtig, rust goed uit en een fij ne vakantie allemaal. RITA.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1