Deze week haklin r Lady I Gemeente wil Gusto houden Juni-nummer Scyedam aktueel Joke van der Meer in Eerste Kamer m WESlMHbM MASSIEF EIKEN MEUBELEN WESIMNDM Persoonlijk rekord 463 aanslagen per minuut Handige Scheeres IlL - Viskonkoers Stad slinkt Kortsluiting KANTTEKEMNG Aanleg BliBlfr Wmm Vet Lint Diep er Ster WOENSDAG 13 JULI 1977 le JAARGANG NO. 27 GROENOORD - Anneke de Borst (19) uit de Peter van Anrooy- laan maakt kans op en prijs, als eind van de maand in Rotterdam het intersteno-konkoers wordt gehouden. Het negentienjarige meisje weet met zulk een fabelachtige snelheid te tikken, dat haar lerares mevrouw de Jongh voor inschrijviri'g bij de wedstrijd zorg droeg. Uw verslaggever mat zich met Anneke op de elektrische schrijfma- chine. Resultaat: over een tekst ter lengte van dit vet gedrukte deed hij 1 minuut 13 sekonden en maakte 5 fouten, terwijl Anneke in 45 sekonden klaar was en er maar drie had gemaakt. VOOR Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. Schiedamse heeft kans op winst typekonkoers Anneke de Borst: pijlsnelop de schrijfmachine. Mevrouw de Jongh, die wat verderop in Groenoord een type- en steno- school exploiteert: ,,Het is een grote zeldzaamheid, dat je iemand van je opleiding naar zo'n internationaie wedstrijd kunt sturen. Anneke heeft bij mij in drie en een halve maand haar diploma gehaald. Dat is overi- gens niet zo uitzonderlijk; de traag- sten doen er bij mij zes maanden over. En dat met een uur les in de week en het nodige huiswerk mec". Zegt Anneke: „In december '74 ben ik gaan werken en in januari begon ik les te volgen. Ik was toch altijd al van plan om een type-diploma te halen. Vooral als je kunt blindtikken scheelt het een hoop tijd". De spraakmakende gemeente doet graag nogal schamper over de wet- houderskeuze van de PvdA. Op het eerste gezicht is daar genoeg reden toe: het lijkt wel of Schie dams rode wethouders op een speldenkussen zeteten. Twee zijn er de laatste jaren nu al opgestapt; de derde, Chris Zijdeveld, weet zich dag aan dag bestookt met golven kritiek. Zowei links als rechts spaart de roede niet, wan- neer zijn naam aan de bittertafel ter sprake komt. Maar Reinier Scheeres wordt zel- den aan de orde gesteld. Ten on- recht, want deze wethouder van financlen is zondermeer Schiedams meest spektakulaire bestuurder. Niet vanwege zijn blunders, leder erkent Scheeres als een knap vak- man. Nee, de jonge wethouder bruist van de ideeen en die ideeen liggen allemaal op zijn vakgebied. Toen Reinier Scheeres nog gewoon raadslid was, verdiende hij zijn brood als kostenbewaker op een departement in Den Haag. Met zijn kollega's zorgde hij ervoor, dat nergens teveel werd uitgegeven en dat hier'en daar nieuwe bron- nen van inkomsten werden aange- boord. Datzelfde doet Scheeres nu in Schiedam en zijn aanpak is op- merkelijk. Sommige plannetjes van. hem zijn uiterst merwaardig zoals het voornemen om op het Stadskantoor reklame aan te brengen. ,Dat hoort er net zo min op thuis als de rode vlag", merkte een verbolgen raadslid fijntjes op. Even merkwaardig was zijn idee, om de stedelijke urinoirs op te heffen. Maar een ander denkbeeld heeft de landelijke pers gehaald en zijn oude afdeling te's Gravenhage in rep en roer gebracht. Terecht: Reinier Scheeres ziet kans het rijk een aantal miljoenen af te vangen ten voordele van de gemeente. Hoe kan dat? Sinds korte tijd heft Schiedam onroerend-goedbelasting dit tot groot verdriet van alle eige- naars van grond en gebouwen. Maar ook het rijk heeft in Schie dam onroerend goed. De rijksweg bijvoorbeeld, die Groenoord zo hinderlijk vande overige stadsdelen scheidt. En daarover ontving minister Duisenberg een fikse aan- slag. Natuurlijk pakt het rijk dat niet en de advokaten van het minis terie zoeken ijverig naar manier- tjes om onder de hinderlijke be lasting uit te komen. Wat dat be- treft is de overheid net een gewone burger. Maar Reinier Scheeres houdt voet bij stuk. Onroerend goed is on roerend goed, meldt hij rustig, het gemaal van die andere bestuurs laag, het waterschap, wordt ook belast en Schiedam moest voor de rijkseigendommen allemaal extra voorzienihgen treffen. Dus Duisenberg, kom maar op met je centen. De tegenprocedure van het rijk loopt nog steeds, maar Reinier Scheeres blijft vol vertrouwen Dat alle Nederlandse gemeente besturen met belangstelling naar Schiedam kijken, is dus niet ver wonderlijk. Wint Scheeres, dan krijgt Duisenberg nog vdel meer van die blauwe brieven. H.v.d.H. Anneke had nooit gedacht, dat zij zo'n geweldige aanleg voor de type- machine had. Dat bleek eigenlijk pas op het examen, waar een aantal aan- slag van 120 per minuut vereist is. Anneke: „Ik had er 265. Misschien dat dat komt, omdat ik zo'n zes a zeven jaar pianoles heb gehad". Mevrouw de Jongh nam kennis van die schitterende resultaten en besloot Anneke te gaan trainen voor het kon- koers van Intersteno. De eisen zijn behoorlijk: wie meedoet, krijgt een bar ingewikkelde tekst uit te tikken, veel te lang en na een half uur wordt alles opgehaald. Wie het meeste uit zijn machine heeft gerammeld, wint, maar elke tikfout levert strafpunten op, zodat een bijzonder slordige racer t6ch een slecht figuur maakt in het juryrapport. Anneke wordt nu wekelijks twee uur per week door mevrouw de Jongh getraind op snelheid en akkuratesse. Dat gaat heel officeel, met een stop watch. Verder doet Anneke genoeg ervaring op bij haar bazen, de deur- waarders Van Duin en Fontijne. Wie zo'n - vaak - hoogst onweikom en hoogst ingewikkeld schrijven van de beide heren persoonlijk krijgt aange- reikt, heeft wellicht een door Anne ke getypte tekst in handen. „Het belangrijkste is gekoncentreerd werken", zegt Anneke. Je merkt, dat je gedachten ergens anders heen gaan en mevrouw de Jongh probeert aan te leren je gedachten buiten te slui- ten". „Anneke is een natuurtalent", vindt mevrouw de Jongh. „Op de porta bles van mijn school had ze een tem po van 411 aanslagen per minuut. Over een regel van 66 aanslagen doet ze 7 8 sekonden". V- -v.v.-.vX. jrf-.i ■smmm „Misschien komt het omdat ik pianoles heb gehad. „Ik vindt dan ook, dat ze een betere funktie waard is. Als iemand zo per- fekt kan typen, dan werkt ze in korte tijd bijzonder veel brieven af en dat mag het bedrijfsleven best waarderen. En dat geldt natuurlijk niet alleen voor Anneke. Ik hoop echt, dat na het intersteno-konkoers het bedrijfs leven een licht opgaat. Men zou ei genlijk op kantoren alleen mensen aan moeten nemen, die goed met tien vingers kunnen tikken. Iemand die nu perfekt kan tikken, wordt vaak nog uitgelachen door de kollegaatjes ook. Je mag dan hun voile prulle- bakken met verkeerd getikte brieven niet vergeten. Ik zeg altijd: gebruik perfekte machi nes en zorg altijd voor een vet lint. Als het lint dun wordt, dan krijgt de typiste eer- -.erkee»de aanslag, om dat ze te hard op de toetsen moet si aan. En iemand die naast typen goed is in steno, vind ik goud waard. Er gaat niets boven een geoefende steno- typiste. Ze werkt altijd nog sneller dan zo'n dikteerapparaat, want daar- van moet het bandje teruggedraaid worden en n6g eens teruggedraaid. En dan zwijg ik maar over de fouten die door dat steeds weer een stukje terugdraaien ontstaan, zodat alles overgemaakt moet worden". En daar kunnen de vijanden van het tienvingerig typen het mee doen. Crack Anneke heeft overgins haar eigen rekord tijdens een training op 463 aanslagen per minuut gebracht. Gaat ze door in het wedstrijdwezen? Anneke: „Ik weet het niet. 't Neemt wel een hoop tijd in beslag. Ik wil er eerst wel eens achter komen, hoe ik het nu doe". Van Hees uitblinker in spannen- de derby De wekelijkse puzzel, met weer 3 kansen op een boekenbon. SCHIEDAM Samen met Jeugdland organiseert de hengelsportvereniging ..Schiedam en Omstreken" een groot viskonkoers voor de jeugd. Kinderen tot en met veertien jaar kunnen mee- doen. Het inschrijfgeld bedraagt slechts twee kwartjes. Per vijf deelnemers ligt een prijs klaar. Inschrijven kan bij Mak, Broersvest, Blom, Vlaardingerdijk, Binnenveld, Groenelaan, Rosella, van Swindenstraat, vd. Heuvel, volkstui- nenkomplex Thurlede en bij het theehuis in het Beatrixpark. De eerste wedstrijd wordt gehouden op zaterdag 23 juli van twee tot vier uur en de tweede een week daarna op dezelfde tijd. Er zal worden gevist in de Poldervaart. Vis van te voren lokken mag, als het maar niet de spuigaten uitloopt. De jury staat toe, dat er op bescheiden schaal zemelen en paneermeel in het water worden geworpen. Voor de deelnemer zijn hengel uitgooit, moet hij eerst zijn wedstrijdnummer afha- len in het theehuis. Dat kan van een uur tot half twee op de dag van de wedstrijd. Daar ook vindt rond vij- ven de prijsuitreiking plaats. schoenreparatie klaar terwijl u wacht sleutels-scharen slijpen e.d. naamplaten ROTTERDAM OT TO H AHNST R A A T ?3 DE BlNf.'ENHOE OMMOOHD REUERLANDSE LAAN 101 ZpiD HOOGSTRAAT 197 CENTRUM SCHIEDAM ROTTERDAMSEDIJK 443 CENTRUM HOEK VAN HOLLAND - De engel- se meisjespopgroep Wicked Lady komt naar Hoek vanHolland. Aanstaande zaterdag, 16 juli, zal deze formatie, die bestaat uit vier'char- mante jongedames, optreden in wijk- gebouw De Hoekstee, Mercatorweg. Het gebeuren begint om 20 uur. Wickes Lady komt al voor de vierde maal naar Nederland. De bezetting van de groep is sologitaar/zang, basgi- taar/zang, drums/zang en leadzang. Behalve de engelse podames zal ook de Jimmy West Discoshow in De Hoekstee optreden. Ook dat gebeurt komende zaterdagavond. SCHIEDAM - B en W willen al les op alles zetten om IHC Gusto voor Schiedam te behouden. Dat blijkt uit het antwoord op vra- gen, die het kommunistische raadslid Aad de Wolf verleden maand stelde. De gemeente meent, dat sluiting verstrekken- de gevolgen heeft voor de gezin- nen der arbeiders, iets wat de Wolf al suggereerde, maar voegt daaraan toe: "zonder dat kom- penserende maatregelen worden getroffen." B en W zijn niet zo overtuigd van de noodzaak om Gusto te sluiten. Ze nemen dan ook kontakt op met de betrokkene en daartoe behoren niet alleen de direktie, maar ook de minister van ekonomische zaken en de voor- zitter van de beleidskommissie scheepsbouw. B en W zullen hun invloed aanwenden in de hoop zo iets voor de Gusto-arbeiders te kunnen doen. SCHIEDAM De radaktie van Scye dam, het plaatselijk historish tijd- schrift, is van de maand bijzonder ak tueel. Op 7 juni brandde op de Westerkade Breeuwwerk af - en het zal een legendarische ramp in de ge- shiedenis van de stad worden -. Nu al schrijft R.W. Poels een uitvoerige bijdrage over het gebouw. Veel verrassingen biedt zijn verhaal niet. Het pand Westerkade 10b blijkt neergezet zo rond 1862 en was opge- zet als branderij. Hoe kan het anders in Schiedam? Tot 1916 heeft de moutwijn uit de ketels gevloeid. Toen de eigenaar niet langer tegen de konkurentie van de spiritus op kon verkocht hij de zaak aan de familie Ingelse, die er een pakhuis van maakte. Sinds 1952 heeft Breewwerk het pand in gebruik. Overigens is het gebouw door raadse- len omgeven. De heer Poels heeft ge- probeerd de gevelsteen te lezen, maar die was zodanig afgesleten, zodat het gemeentearchief uitkomst moest bie- den. Hij ontdekte een aanvraag van de heer Tak, korenwijnstoker en koopman, die een stuk wei wou kopen aan de Westerhaven - toen in uitvoering. Hij wilde daar binnen drie jaren twee branderijen en een moute- rij laten neerzetten en dat is ook ge- beurd. Het gebouw is later overge' gaan in handen van de heer J. Mak. Dat weten wij, omdat hij in 1897 toestemming vroeg om met een stoompomp water uit de haven te halen. Hij voegde een keurige platte- grond van Westerkade 10b bij. Mak had toen de beschikking over twaalf beslagbakken, drie stookketels en drie koelkuipen. Alles bij elkaar heeft Poels een leuk onderzoekje gepleegd. De heer Frederiks gaat andermaal diep in op de geschiedenis van het R.K. weeshuis aan de Hoogstraat. Ditmaal beperkt hij zich niet tot jeugdherinneringen, maar gaat dieper het verleden in. De resultaten zijn onthutsend. Toen de zusters Dominikanessen op 31 maart 1851 het 75 jaar oude wees huis gingen beheren, troffen zij bin nen wat oude stoelen en een paar ge- barsten kopjes aan. Avondeten kon in de keuken niet worden bereid. Daarvoor moesten de nonnen een tijd lang bij hun eigen klooster terecht. Gelukkig trok pater van Ewijk, pastoor der Havenkerk en zelf dominikaan, zich het lot van de ver- waarloosde wezen aan. Hij schonk de kado's hem voor zijn zilveren priesterjubileum gedaan, voor de bouw van $en nieuw pand terwijl de zusters huis aan gingen kollekteren. Resultaat: binnen twee jaar stond er een geheel nieuw pand, bij de eisen der negentiende eeuw aangepast. De heer Frederikse gaat diep in op de jubileumfeesten van het weeshuis en daar bij maakt hij zijn reputatie van vlot kronikeur danig waar. Een treffend citaat: „Wij kleintjes had- den een soort sterrenspel ingestu- deerd. Er kwamen tenminste namen voor als Venus, Mars, Saturnus en Fortuna. Ik weet nog wel, dat ik niets hoefde te zeggen, maar w'T veel moest knikken. Wij zaten tegen de achterkant van het toneel geknield met een bordpapieren ster voor ons gezicht. Je kon onmogelijk de zaal in kijken, want dan zakten steeds die touwtjes van de ster van je oren af. vooral als je een beetje te wild knikte en dan zaten die zogenaamde oog- gaten ook niet meer op de goede plek. Ik weet wel, dat ik het knap benauwd heb gehad. Maar er was na afToop van het stuk een uitbundig applaus. Wjj hadden met elkaar al knielend een letter „W" op het toneel gevormd, dat hoorde nu eenmaal bij stuk. Toen de gordijnen zo'n keer of vijf, zes open en dicht- getrokken waren, werd ik op m'n schouder getikt. Achteraf Week toen, dak ik helemaa! alleen op het to neel zat!" De radaktie publiceert op bladzijde zestien een foto van rokersclub „Maas" in aktie. Een leitje toont ons de naam van de vereniging, een reklamebord wat de rokers naast tabak het liefste hadden: „Van Vollenhovens stout." Scyedam heeft de namen van alle gefotografeerden achterhaald, op e£n na. Wie hem kent moet maar eens kontakt op nemen met de radaktie, C. v.d. Geer, Lange Nieuwstraat 127, tel. 26.76.28. HAN VAN DER HORST Cafehouders zetten met het oof op de klantenbinding vroeger graag rokers- clubs op. Zo ook de exploitant van de uitspanning „Maas" op Het Hooft. Achterste rij van links naar rechtsKraak, Hoogst ad, Willcbrand jr., Beijer, A. Willcbrand, Juin. J.M.L. Willcbrand, van der Steen en Steenbergen. Voorstc rij van links naar rechts: van Nielen, Kcrkhof Oetkcr en Biezen. Tussen de twee laatstgenoemden zit de onbekende. Wie gecft informatie? MAASSLUIS Joke van der Meer (33), vice-voorzitster van de afdeling Maassluis/Maasland van de Partij van de Arbeid, is vorige week gekozen tot lid van de Eerste Kamer. In de socia- listische fraktie zal zij zich vooral gaan bezig houden met binnenlandse zaken, sociale zaken en justitie. Vooral op dat laatste gebied is Joke van der Meer goed thuis. Twee jaar geleden studeerde ze af aan de Rot- terdamse Erasmus - universiteit in staats - administratief - en privaat- reeht. Varolii die opleiding is ze met name gei'nteresseerd in de inpassing van nieuwe wetten in het bestaandf stelsel. Wat binnenlandse zaken betreft lioopt Joke van der Meer een bijdrage te kunnen leveren aan een snelle tot- standkoming van een reorganisatie van het bestuur van ons land. Vol- gens haar is dat dringend nodig. Tekenend voor haar "bliksem- karriere". ook in de plaatselijke politiek, was de opmerking die PvdA- wethouder Koos Sniit maakte tijdens de ledenvergadering, waar over de kandidatuur van Joke gestemd moest worden. "Joke van der Meer, wie is dat? Die ken ik helemaal niet? zei de heer Smit. Waarop Joke opstond en in korte bewoordingen een en ander over zichzelf en haar politieke ideeen vcrtelde. Jlehalve in Maassluis - en straks ook in Den Haag - is Joke van der Meer ook politiek aktief binnen enkele andere organen van de PvdA. Zo is ze o.a. lid van het dagelijks bestuur van de Kieskring Rijnmond. SCHIEDAM - Onstuitbaar daalt het bevolkingaantal der gemeente verder in de rich ting van de 75.000. Het scheelt nu nog geen vijftienhonderd personen. Had Schiedam op 30 april 76.549 inwoners; op 31 mei waren het er maar 76.463. Dat zijn er we6r 86 minder of wel 0,11 procent van het totaal. Waar zal dit heen? Tel. 010-343006 Ik ben helemaal niet zo gek op winkelen. Dat wil zeggen: als onder winkelen wordt verstaan het enigs- zins doelloos rondslenteren door win- kelstraten, van de ene etalage naar de andere, terwijl je vantevoren weet dat je toch niets zult kopen, omdat je daar nou juist geen zin in hebt. U kent ze vast wel: die mensen die dat soms uren achter elkaar kunnen doen. Ik hoor daar niet bij. Toch: er zijn enkele uitzonderingen. Er zijn winkels en etalages, die telkens weer als een magneet op me inwerken, en waar ik beslist even voor moet blij- ven stilstaan, ook al heb ik inderdaad totaal geen koopplannen. En ach: het zal wel mannen-eigen zijn: een van die branch, s is het radiobedrijf. Het ondernemerschap, waar men zich be- zighoudt met het aan de man bren gen van al die fraaie stereo- en quadrospullen. Het zal niemand ver- bazen als ik dat zeg, want dat geldt voor veel mannen, zo niet de meeste. Maar er is nog een kagegorie winkels waar ik uitgebreid naar binnen kan gaan staan kijken. En dat ver- baast me soms wel een beetje, want juist in die winkels zoti ik nooit iets willen kopen. Eenvondig omdat ik er geen fluit van snap. Ik bedoel die dumphendelaren, die je hier en daar wel bens aantreft. En dan niet die bedri/f/es waar le- gerkleding en ransels en dat soort zaken van de hand gajm, maar die handelaars in dump-elcktronika. Met grote, moeilijk uitziende apparaten in de etalage, met knobjes en wij- zertjes en frutseltjes en iampjes: din- gen waarvan ik nog niet eens weet wat ze doen, laat staarj hoe ze het doen. En toch: die dingen intrigeren mij bijzonderm ook al snap ik er de ballen niet van. Vorige week nog, stond jr'fc met een ernstig gezicht te tureri naar een enorme metalen kast met meters, die stond opgesteld - dik onder het stof - achter een winjelrutf. Het leek een beetje op een ouderwptse, dege- lijke hutkoffer, maar daar ftlegen nou eenmaal geen metertjes op te zit- ten. Net toen ik voorzichtig waif door de knieen wilde zakken om ditj wonder- tje van techniek eens wat nader te kunnen bekijken kwam er op zijn gemak een heertje aanwandelen. Hij stond stil keek geinteresscerd naar binnen, en mompelde iet$ onver- staanbaars. Toen keek hij onderzoekend in mijn rich ting en sprak bcdach tzadjn: „Hij heeft me belazerd". Ik keek versehrikt, maar ik pegreep hem niet. Dat zag hij blijkhaar „Ik heb vorige week bij hem zo '4 skoop gekocht", zei hij, een wees met een pun tig vingertje naar eery klein doosje met zo'n veertig knopjes, waarin een televisie-schermpje ge- monteerd was. „En dat dmg was rot", zo stelde hij vast. „Dat is niet zo mooi", mompelde ik. .Heeft u 'm kunnen maken Die laatste vraag had ik niet moeten stellen. Het heertje begon een zonder enige twijfel uiterst interessante ver- handeling over speciale buiien, die moeilijk meer te koop waren, vol tages die gedeeld moesten worden om niet met het amperage in de knoop te komen en nam tussen neus en lippen door ook de uit- gangsimpedantie nog onder de loep. „En nou zou ik u willen vragen zo besloot hij zijn relaas, ,,zou ik nou die 300 Volt kortsluiten, om zo aan de juiste spanning op die achterste weerstand te komen?" Hij keek me doordringend aan. Zijn ogen stonden zo gespannen, dat ik niet durfde zeggen dat ik hele maal niets van die ma terie afwist. Dus ik mompelde - naar waarheid, want ik waag me niet aan dat soort toestanden: „Nee.... ik zou het niet doen Hij dacht even na en zei toen bedachtzaam: „Nee, misschien heeft u wel gelijk. Ik zal het toch op een andere manier moeten proberen". Hij bekeek de spullen in de etalage nog even en vervolgde toen zijn weg. Het'hoofd een beetje gebogen, een illusie arrner. Toch zat ik er achteraf een beetje mee. Misschien had hij het wel moeten doen. Aan de andere kant: kortsluiting vinci ik toch wel eng. VOORBU GANGER.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1