Iraki in r R ozenkon ingin naar Schiedam Gassenwacht Hoekloos voorkwam ramp in Elst PLAATSEN FOTONR -Schiedam 6 Vlaardingen to iiL Maassluis Maasdijk Maasland Hoek van Holland i 3 m Kat „Pollewop hood uitkomst Kunst Deze week Bestemmingsplan uitgesteld Lems ontvangt buitenlandse jongeren Poot stelt vragen over kruispunt Visser KANTTEKEMNG Ammoniaktank op springen Kogeltje in oog POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 20 JULI 1977 le JAARGANG NO. 28 SCHIEDAM Hans van Kleef, voorzitter van de bewonersvereni- ging Centrum, heeft sinds woensdag een muis in huis. Het dier woont waarschijnlijk achter de platenkast en houdt van daaruit zelfs speurtochten door de hele woning, getuige de vele ontlasting die zelfs op de scheercreme bleek te liggen. Van Kleef gelooft niet, dat de muis een hoi zal maken. Hij woont in de nieuwe huizen op de Gedempte Baansloot en daar is alles van spijkerhard beton. Hans, schichtig naar de kast kijken- de: „Ik kwam donderdagnacht om een uur thuis en toen bewogen de theedoeken. Daar schoot ineens een muis onder de koelkast. Ik schuif dat ding weg, maar dat ging niet zo vlug. Is hij waarschijnlijk toch ontvlucht. „Ik dacht: ik moet even een kat hebben. Die vangt hem misschien snel. Nou, de benedenbu- ren hebben er een, dus die ben ik even gaan lenen. Maar dat beest deed helemaal niks. Die kat is van een meisje hier bene- den en hij heet Pollewop. Zij komt thuis. Vriend weg, Pollewop weg en deur open. Ze schrok zich te pletter. Maar later Kwamen wij met Pollewop naar beneden en ik ben nog een hele tijd blijven praten. Vrijdag zag ik de muis weer en ik vond overal kleine poepjes. Aktie heb ik toen niet ondernomen." Snoekduik Maar zaterdag moest ik toch het huis schoonmaken en daar zat hij in de gordijnen. Ik dacht: ik vang hem met een snoekduik en dan gaat hij de straat op. Maar de muis was vlugger. Hij sprong op mijn kop en vandaar op de grond. Het is echt een joekei van een beest. Zeker van zes a zeven centimeter lang, zonder staart dan. In eerste instantie dacht ik, dat het een jong ratje was". ,.Nu heb ik nog steeds een kat nodig. Die kan als deskundige dat beest be- ter vangen. Katten zijn in dezen slimmer en sneller. En als hij de muis dan heeft, dan pak je hem af. Die muis vindtbij mij thuis toch niet ge- noeg eten. t Beest zelf is geen pro- bleem, maar hij hoort hier niet thuis. Hij kan zelf niets versieren. Het is hier allemaal beton. En als huisdier heb ik er weinig aan, want muizen zijn te schichtig. En het is trouwens al een ouwe muis, dus die went toch niet meer. Volgens mij woont hij nu achter de platenkast. Want daar is hij volkomen veilig. Ik wil hem op straat terugzetten. Zolang we in Schiedam teveel katten hebben en geen muizenplaag is dat helemaal niet erg." Eerst wennen Ik ga nu maar bij mensen met poezen langs. Maar het schijnt, dat die beesten eerst aan je huis moeten wennen. Een vriend van mij, Harry Meier, heeft twee katten, maar die zit in Ierland. Ik moet dus iemand met een beetje fanatieke kat hebben. Toen we nog op klein Groenendal woonden, hadden we op een gegeven moment 26 katten. Die waren wel fanatiek, want je kunt ze niet de hele dag te eten geven. Ik zeg 26, maar daar waren wel 16 jongen bij. Die zijn later weggegaan. Dat wil zeggen: we hebben ze bij gezinnen geplaatst Ik zoek dus een kat". Hans van Kleef is niet van plan zijn bewonersvereniging in te schakelen. Het muisprobleem lost hij van zelf. Zijn telefoonnummer: 26.10.84. Hans van Kleef zoekt een kat. Maar't moet wel een fanatieke zijn. SCHIEDAM Goed nieuws voor de raadsleden, die zitting hebben in de kommissie voor financien en ekonomische zaken. De vergade- ring van 3 augustus vervalt bij ge- brek aan agendapunten. Er is een kansje, dat niettemin wat kleine zaakjes behandeld kunnen worden met betrekking tot het grondbedrjjf. Die vinden de raads leden dan op de agenda voor de vergadering van 9 augustus. SCHIEDAM - In augustus gaat de Schiedamse gemeenteraad toch niet praten over het voorstel bestem mingsplan Woudhock-Noord. Dat lag eigenlijk wel in de bedoeling, maar een gesprek met woningbouwminis- ter Gruyters heeft B W anders doe doen besluiten. Wethouder Reinier Scheeres gelooft, dat enig intern beraad vooraf wel nuttig is, nu hij met de minister heeft gepraat. Bovendien weten burgemeester en wethouders niet zeker, of zij bepaal- de belangrijke schriftelijke toezeg- gingen wel op tijd binnen krijgen. Dit in verband met de zomervakantie. SCHIEDAM - Op maandag 25 juli zijn de jeugdgroepen uit Vienne en Velenje gast van burgemeester Lems in het oude stadhuis. De jongeren uit Frankrijk en Joegoslavie worden om kwart over twaalf verwacht. Na de nodige welsprekendheid wor den de buitenlandcrs vergast op een lunch. De groepen uit Vienne en Velenje komen naar Schiedam in het kader van de internationale jeugduitwisse- ling. Dat is een van de manieren waarop Schiedam de kontakten met zijn partnersteden or.derhoudt. In datzelfde kader gaan vaak koren en sportgroepen naar zo'n partnerstad in het buitenland. SCHIEDAM - De Haagse rozenkoningin komt op dinsdag 26 juli naar de markt op het Bachplein, om de de passant en aldaar te voorzien van rozen, Haagse hopjes en een quiz folder, Deze zelfde aktiviteit beoefent zij op 29 juli en 12 augustus op de markt aan het Broersveld. Dit alles gebeurt om meer bekendheid te geven aan de rozententoonstelling in het Haagse Westbroekpark. GROENOORD - CDA-raadslid Poof heeft zich tot tolk gemaakt van tal- rijke Groenoorders die dagelijks de kruisiging Laan van Bol'Es-Eduard van Beinumlaan passeren. Veel om- wonenden menen, dat de stoplichten daar veel te slecht zichtbaar zijn. Nu Een wagen van de gassenwacht rijdt het terrein van de brand op. ELST - De gassenwacht van het Schiedamse bedrijf Hoekloos heeft in Elst een ramp voorkomen. Tijdens de enorme brand, die daar vorige week woensdag de koelhuizen van Vries- veem in de as legde, dreigde een daar- naastgelegen tank vloeibare ammoniak te exploderen. De brandweer stond machteloos tegen het komende ge- weld en de burgemeester van Elst wil- de zijn bevolking al evakueren. Toen kwam iemand op het idee Hoekloos te bellen. De eerste adviezen werden telefonisch vanuit Schiedam gegeven. „Houd de tank koel", zo luidde de opdracht aan de Elster Brandweer. Ondertus- sen werden de auto's van de gassen wacht startklaar gemaakt. Anderhalf uur na het eerste alarm reden ze het terrein van de brand op,'met in het kielzog een tankwagen vloeibare kool- zuur, die achteraf niet is gebruikt. Tijdens een onmiddelijke bijeen- komst met de brandweer werden de mogelijkheden bekeken. In principe kon het ammoniakgevaar op drie ma nieren bezworen worden: tank af- tappen, ammoniak verdampen of ver- branden. Hoekloos adviseerde het laatste, omdat Elst geen reservetanks bezit. Er moest snel worden opgetre- Hoekloos-voorlichter Sijmen Ale- man schudt even met zijn hoofd, als hij vertelt, hoe veel klanten met de produkten van zijn bedrijf omgaan. „Mensen doen domme dingen." zegt hij. Hoekloos is een van Nederlanse grootste produc- ten van gascylinders. „Als zo'n ding stroef opengaat, zo'n cylin der zuurstof", gaat Aleman verder, ,JDan halen ze er gerust een oliespuitje bij en als vloei bare zuurstof in kontakt komt met olien of vetten, volgt een spontanc ontbranding. Dan schiet dat ding als een raket door het plafond. Jijzelf waarschijnlijk ook. Er zijn ook mensen die gaan haar- scheurtjes in een tankje butagas met een vlammetje opzoeken. Levensgevaarlijk. Je moet dat met een kwastje zeepsop doen. Voor zulke gevallen nu heeft Hoekloos die gassenwacht ook. Je kunt ons bij problemen altijd bellen." den, want als de ammoniak zou ont- ploffen, zou zich een uiterst giftige gaswolk over het dorp verspreiden. Geen problemen De tank werd door Hoekloos zonder problemen afgevlamd. Het principe daarvan is eenvoudig. Men laat de in- houd door een puP ontsnappen en steekt die aan het eind in brand. Het geheel lijkt nogal op het procedd van raffinaderjjen, die hun afvalstoffen aan de top van een grote schoorsteen verbranden. Er ontstaan dan onscha- delijke chemische verbindingen. Zo weinig bleef er over van de koelhuizen. De gassenploeg van Hoekloos is na gedane arbeid nog lang op het terrein van de brand gebleven om eventueel te kunnen helpen.De brandweerkorp- sen toonden zich zeer geinteresseerd in de uitrusting van de gassenploeg en dan vooral hun rubberen bescher- mingspak. Het bleek, dat de Betuwse brandbestrijders nauwelijks ervaring hadden met het voorkomen van che mische rampen. De gassenwacht is een speciale afde- ling (zo'n 8 man) van Hoekloos die bij gevaarljjke situaties ingrijpt. Meestal zijn dat vrjj kleine zaken, zoals moeiljjkheden bij een gasfles. Soms ook assisteert Hoekloos bij het blussen van scheepsbranden. Er moet iedere week wel een aantal malen worden uitserukt. Heel wat mensen hebben de afgelo- pen weken aardige uitstapjes gemaakt in de direkte omgeving van de woon- piaats, een beetje aangemoedigd door de fotoprijsvraag, die we onze lezers voorschotelden in de Voorjaarskrant, die enige tijd geleden in de bus rolde. Behoorlijk wat b-riefkaarten met op- lossingen stroomden binned bij de redaktie van dit blad. Het is wel ge- bleken uit de inzendingen en de re- dakties: bijna iedereen vond deze prijsvraag, die eens anders-dan-anders was, best aardig. U weet het nog, he? Een van de pa- gina's in de Voorjaarskrant gaf 12 foto's te zien van stadsgezichten. Fo- to's gemaakt in Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis, Maasdijk, Maasland en Hoek van Holland. In iedere plaats twee foto's. En de vraag was: welke foto is waar gemaakt? Wel, het dient gezegd: veel foute op- lossingen hebben we niet binnen ge- kregen. Zelfs aanzienlijk minder, dan we hadden verwacht, want gemakke- lijk was de opgave toch zeker niet. Verder kregen we ook bijzonder aar dige limmericks binnen -het tweede deel van de opgave- die bijna allemaal het voorjaar als onderwerp hadden. Het geldt nu eenmaal voor iedere prijsvraag: niet iedereen kan in de prijzen vallen. En eigenlijk is dat noc wel zo leuk ook. De inzenders die VEERTIENDE TOT EN MET VIJF- w61 geluk hadden laten we hier vol- DEPRIJS: (toegangskaart voor maxi- gen maal 6 personen-met-auto voor het safaripark De Beekse Bergen, be- schikbaar gesteld door de direktie van dit rekreatiepark: Mevr. M. van Ruyven-de Jong, Zoutmanstraat 16, Maasdijk; Gr6 Post, Verheystraat 55, Vlaardingen; J.M. de Jong, Tuinders- weg 46, Maasdijk; Mevr. G. van der Knaap, H. Roland Holststraat 25, Maassluis; P. Westerhof, Elzendal 136, Massluis; B.A. Braad, Vlaar- dingerdijk 274, Schiedam; M.E.L. Post-Odijk, Kraanvogellaan 100, Vlaardingen; Joop Tessers, Diepen- brockstraat 29, Vlaardingen; K.M. van't Hof, v.d. Waalstraat ^.Vlaar dingen; P.G. Broekman„Richard Hol- straat 43a Vlaardingen en P.L. Kalis- vaart, Vossiusstraat 97, Vlaardingen. VIERDE, DERDE EN TWEEDE PRIJS: (een diner voor twee perso- nen, aangeboden door de heer Van Welzen, direkteur van het restaurant Europoort in Schiedam): Mevrouw S. Baris-van Mourik, Burg, van Haarenlaan 1384, Schiedam; J.K. van Winkelhoff, Sportlaan 3, Vlaardingen en Mevrouw Bredervekl-v.d. Ent, ver- pleeghuis Nieuwe Waterweg-Noord, Schiedam. En dan tenslotte de eerste prijs, een geheel verzorgde zevendaagse Rijn- cruise met het m.s. Rijnhaven, aan geboden door Rederij Rijnvakantie BV in Rotterdam, vertrek 27 augus tus aanstaande: C Bos, Madoera- straat 13! in Vlaardingen. Alle prijswinnaars van harte gefe- liciteerd! De winnaars van de veer- tiende tot en met vijfde prijs krij gen hun toegangskaart voor het safaripark binnenkort thuisgestuurd: de overige winnaars krijgen een de- zer dagen van ons bericht. De limmerick, waarmee de heer Bos uit Vlaardingen de eerste prijs won luidde: Laatst sprak ik een dame van tachtig. Ze zei: V lopen wordt me te machtig. Maar een enkele keer probeer ik het weer, Vooral in't voorjaar. want dan is t prachtigl Zo had het oplossingformulier moe ten worden ingevuld. op 7 juli op de bewuste kruisiging een ongeluk met dodelijke afloop gebeurde, zijn de kritici in hun op- vatting gestijfd. Raadslid Poot heeft over de verkeers- situatie een aantal vragen gesteld. Hij, wil weten, of B en W ook niet vinden dat de verkeerslichten op korte ter- mijn beter zichtbaar gemaakt kunnen noemen. Tenslotte stelt Poot voor om haaietanden aan te brengen ter hoofete van de Diepenbrockstraai en, zoals hij zelf schrijft „het hele knii- singsgebeuren Laan van Bol'Es-Edu ard van Beinumlaan in 6en stop te re- gelen. De 17-jarige M.K.H. is vrjjdagavond om tien voor half zes door een wind- bukskogeltje in zijn linkeroog ge- troffen. Het projektieltje kwam pre- cies tussen oog en oogkas terecht. In het Oogziekenhuis werd hjj behan deld. M.K.H. was met twee vrienden in een kelder aar. de Burg. Van Haa renlaan bezig met scherpschieten op een doelwit in de tuin. Een van hen legde het wapen neer, dat daarop af- ging met het noodlottige gevolg. Het gaat er naar uitzien, dat we een verwoed visser in huis hebben. Hot een zo n drukke en altijd tijd tekori komende zoon opeens aan dat gedulc komt is me een raadsel. Opa is eei. verwoed sportvisser, dat wel. Geluk kig, want nu is er tenminste iemana die een tuig in orde kan maken. Dt eerste keer gingen ze dan ook samen op stap. Maar 't was behoorlijk fris de lot was er dus gauw af. Daarna kwam de tijd dat er niet gevist mocht worden. Vol vragen, als „Waarom mag je niet vissenen „Wanneer mag dat wel weer? Duurt dat nog lang?" Dan. op een middag, als het seizoen inmiddels is geopend, moet en zal er gevist worden. Zus wil ook, als ze dan tenminste dode vissen vangt en geen levende. komt er huiverend achteraan. ,.Ma ga jij ook mee?' Ik griezel, en voel me een slechte moeder, want dat is de eerste keer dat zoonlief alleen op stap zal moeten. Voor geen goud haal ik zo 'n glibberding van de haak af Eigenlijk vind ik t hele gedoe n beetje eng. dat venijnige haakje en dat aas. Gelukkig blijft het nog bij brood. Ha een paar uur is hij terug. Met 'n vakkundig: „Ze bijten niet vandaag" wordt de hengel in de hoek gezet en de visser is weer foetsie. Ma achter latend met een totaal in de knoop zittend vistuig en een doorbuigende hengeltop. En zoveel weet ik er dan wel weer van dat zoiets niet bevolde- lijk is voor je vismateriaal. Als 'n soort boetedoening haal ik de wirwar maar uit de knoop. Plots is dan die zondag dat hij, terwijl hij vanaf een boot aan het vissen is, verschrikt roept „Ma, er zit er geloof ik een aan" Het enige dat ma be- denken kan is pa te hulp te roepen die hem zegt te slaan en ja hoot, daar spartelt er een. Maar ook Pa ziet er geen heil in dat haakje uit de bek te halen. Vakkundige assistentie was ge lukkig in de buurt even later zwom z n eerste vangst in het leefnet. Eigenlijk had hij hem mee naar huis willen nemen, maar de wetenschap dat hij dan dood zou gaan deed hem toch maar besluiten de vis weer te laten zwemmen. In de rij van in aanmerking komende beroepen voor later staat nu echter direkt achter ..politieagent",.visser Voor hoelang? ■"■■I i'ir'i'i' ..'l "-•••• wff V 'vl Hans van Kleef heeft ouwe muis in huis schoenreparatie kiaar terwiil u wacht sleutels-scharen slijpen e.d. naamplaten ROTTERDAM OT^O HAHNSTHAA DE BlNMENHOF OMMOORD BEIJERLANDSELAAN 101 ZUID HOOGSTRAAT 197* CENTRUM SCHIEDAM RQTTERDAMSEDIJK 443. CENTRUM Het Schiedamse Stedelijk Mu seum heeft landelijk een repu- tatie op te houden. Direkteur Paalman adviseert dus zelden tot de aankoop van stillevens, landschappen en van die blote juffrouwen, zoals ze bij duizen- den op de weekmarkt worden verkocht. Nee, het museum special iseert zich op modeme kunst. Om de zoveel tijd wordt de museumkommissie gecon- fronteerd met werk, dat het museum aan wil kopen. De kommissie zegt dan „ja". ..Ja", zei de kommissie dus ook verleden week, toen een met bruine verf bestreken stuk schil- derslinnen werd vertoond. Het bleek een werkstuk van een Haagse schilder, die naar eigen zeggen zeer voorzichtig is en volgens kommissielid Sjef Hen- dericx daar ophoudt, waar hij zou beginnen te schilderen. Het bruin is aangekocht en ver- rijkt nu de voorraad van het Stedelijk Museum. Een geintje is natuurlijk leuk. Twintig jaar geleden zou onze Hagenaar met het door de brui ne verf gehaalde stuk schilders- linnen bepaald opzien hebben gebaard. Maar in 1977 zijn wij al te zeer gewend aan dit soort kunstpro- dukten. Het is gewoon te vaak geprobeerd en daarom is het bruine schilderij hoogstens on- origineel. Niet dat wij de museumkom missie van onoordeelkundigheid zouden willen beschuldigen. Wij zetten rare krantjes in el- kaar en daar hebben wij ver- stand van. Van kunst nauwe- lijks._ De museumkommissie verwij- ten wij iets heel anders: klein- steedsheid, niet durven de zaak eens groots aan te pakken. Wei een onopvallend bruin schilderij voor duur geld aanschaffen, maar grote kansen laten liggen. Door Nederland vaart op het ogenblik de Amsterdammer Robert Jasper Grootveld met zijn vuilnisboot. Hij maakt na- melijk vaartuigen van enorme hoeveelheden piepschuim en het afval, dat in de Amsterdam- se grachten drijft. Op het mo ment is Grootveld op reis, om- dat burgemeester Polak zijn vaartuig uit de Kattenburger- gracht heeft verbannen. Dit is nu zo'n grootse kans voor Schiedam. Waarom komt de museumkommissie niet op het idee Robert Jasper met zijn drijvende objekten gastvrijheid te verlenen? In de Korte Haven komen toch nooit schepen, ter- wijl dat saaie water best eens opgevrolijkt mag worden. Als Robert Jasper nu ook zijn vriend Kees Hoekert mee- brengt, dan heeft Schiedam er gelijk twee fraaie exemplaren bij. Maar aan zulke dingen denkt de museumkommissie niet. H.v.d.H. i tiiii" Van Harms!en zit drie fleneraties in de horeka. a?-- xs<v:-::.v>:;.: «Xs< Uitslag van onze voorjaarsprijsvraag s u a ■mi n in -

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1