Van Harmelen zit drie generaties in horeka Schiedams Nieuwsblad THE BEATLES SMOKE De zomer van 1907 KAVFHAV/ WEJTENf HOLLE PINKEL SOCIAAL Ri j ksgr oepsregeling werkloze werknemers Kannst du pfeifen, Johanna? a BKRMl DE/ De avonturen van J W; „Meest dank bare: mensen naar de zin maken Griepaanval Punhgevecht Twee biljoen Schiedams Politienieuws Hele families Bestolen Who in fil Sportief Dankbaar lnbraakkroniek Ongevallenkroniek YES-PRIJSVRAAG: WIN N WEEKEND LONDEN voor z persdnen BORBY VAN BONEY M PIKT'TNIET LANGER! KLEURENPOSTER: EKSTRA: POSTERPAGINA vanaf elke donderdag overal verkrijgbaar f 1.25 door Marten Toonder SMISR5G De Rode Haan B WOENSDAG 20 JUL! 1977 29-515. Ipls n ALAOMi A rBu-Bu-BuraemccsterlErloopccen 0RAAK1 Idraak in he? bos!! Hjjwilde mijn i-oei-oei !!H*n voetirin Tjlaal zijn wjsgaten. Ik heb in een sp'jker Jopenboren.dan kan je qetrapt? daardoor kijken? SIMON WINTERS SCHIEDAM - Drie genaraties zit de familie van Harmelen nu in de Schiedamse horeka. Ook de 28-jarige Frans van Harmelen houdt de traditie hoog. Een paar weken geleden nam hij samen met de Brabant$e Mady van der Wekke de Quick Lunch over. Frans hoopt deze gerenommeerde lunchroom ook s avonds wat voller te krijgen. De zaak wordt dan ook omgevormd tot een petit restaurant met Franse specialiteiten en om de nieuwe atmosfeer te aksentueren is ook de naam veranderd. De zaak van Frans en Mady heet nu Vidocq Quick-Lunch. Het konterfeitsel van de eertijds zo befaamde Franse politieman siert de voordeur „Dat met de horeka stamt van mijn grootvader". vertelt Frans. „Mijn opa had cafe Sport aan de Laan van Spie- ringshoek. Dat was jarenlang een begrip voor het wandelend publiek. Het was echt een ouderwetse kroeg, die draaide op mensen die naar bui- ten trokken. De supporters van Hermes DVS wandelden er na de wedstrijd graag heen. En cafe Sport was ook een halteplaats voor Kethe- laars die van en naar de stad trokken. De zaak was trouwens ook heel be- kend om de speeltuin voor de kinde- ren en de ijsbaan daarachter. Mijn grootvader heeft cafe Sport ge- dreven van 1930 tot 1961, Toen is hij overleden. Mijn oom Aad heeft de zaak nog een jaar gedaan. Toen moest het cafe tegen de vlakte, omdat ze zo nodig dure villa's neer moesten zetten. Vandaag zou cafe Sport in Nieuwland een hele goeie funktie kunnen hebben." „Na opa komen we op mijn eigen vader, die in "47 de Unie op de Gerrit Verboonstraat overnam van Nelis Gagestein, waar nu dus Piet Leerma- kers de scepter zwaait. Cafe de Unie was een ontmoetingscentrum voor mensen uit de sportwereld, voetbal. cricket dat soort dingen. In de be- gintijd was het ook een zaak, waar hele families een uurtje doorbrach- ten". „Dan heb je mijn ome Jan. Die is zesentwintig jaar geleden met slij- terij Oranje begonnen. Door zijn ma- nier van zakendoen heeft hij een breed publiek getrokken en volgens Gepubliceerd met toestemming van Het Instituut De Rationale Hitparade - copyright Buma/Stemra. Saskia Serge waren in Nashville om onder leiding van producer Will Hoebee een country elpee op te ne- men toen ze plotseling getroffen werden door een zware griepaanval. Het is natuurlijk wel leuk om een mobiele studio te hebben, maar de kans dat er wat uit gestolen wordt fcr natuurlijk vrij groot. Dat onder- vond Ronnie Lane, die vroeger in de Small Faces heeft gespeeld, ook pas nog. Zijn komplete installatie met een totale waarde van meer dan f. 40.000,— werd uit de studio gestolen. Ronnie heeft een fikse beloning uitgeloofd voor degene die inlich- tingen kan verschaffen over de ver- miste apparatuur. De Who hebben een deel van de Shepperton filrftstudio's overge- nomen voor de lieve som van bij- na twee miljoen gulden. Het is de bedoeling dat hun komplete appara tuur, video- en laser uitrusting daar wordt ondergebracht, waarmee dan naar hartelust geeksperimen- teerd kan worden. Uiteraard gaan er ook films gemaakt worden, die dan weer gefinancieerd worden door de Who. Geen slechte inves- tering. dus. Het gaat goed met Gruppo Sporti- vo. De onder een schitterende naam opererende Haagse formatie heeft onlangs een exclusief kontrakt ge- tekend met Ariola. Deze platen- maatschappij herbergt nu bijna alle groepen die uit de SuperSister hoek komen. Naast Gruppo heeft men namelijk ook Robert Jan Stips' Sweet d'Buster onder kontrakt. Aangezien de sound van GP nog in de steigers staat, hierbij een toe- passelijke kiek van het groepje spor- tievelingen. Schreven we vorige week al enige verontrustende berichten over de Punkrage in Engeland, deze week kunnen we er helaas wederom niet omheen. De jonge zanger/bassist van de Boys, Kid Reed werd na afloop van een optreden in Engeland door maar liefst dertig Teddy Boys aangevallen en volle- dig aan puinpoeier gestagen. In het ziekenhuis proberen ze Kid op het ogenblik weer zijn normale gezicht terug te geven, al zal daar wel be- hoorlijk wat plastische chirurgie aan te pas moeten komen. Volgende week hopelijk geen ver- volg. Weten jullie wat een biljoen is? Dat is een miljoen maal een miljoen. Ontzettend veel dus. Elvis Presley, die tegenwoordig geplaagd wordt door vetzucht en loslippige body guards, mocht vorige week in de platenperserij van RCA de twee bil- joenste plaat in ontvangst nemen! Een prestatie van de eerste orde. Een leuk detail: 16 jaar geleden werd in diezelfde perserij de 1 bil- joenste plaat van Presley geperst. Pogingen om d.m.v. injekties het duo op de been te houden misluk- ten, zodat ze uiteindelijk ziek naar ons land terug vlogen. ,,Er staan nu zes nummer op de band en de rest moeten we hier maar inzingen, want de plaat moet zo snel moge- lijk klaar zijn vertelde Serge ons. Beroemde country-specialisten als Johnny Cash. Don Everly en Wesly Rose, de grote promotor van de country-muziek in Nashville waren zeer onder de indruk van de muzi- kale kwaliteiten van het Neder- landse duo, zodat de toekomst er voor Saskia Serge nog rooskleu- riger uitziet. 9 1 2) Yes sir, I can boogie/ BaccaraCNR. 2( 6) Be my boogie woogie baby/ Mr. Walkie Talkie/ Phonogram. 3 1Ma Baker/Boney M/ Dureco. 4(4A real mother for ya/ Johnny Guitar Watson/ CBS. 5(3)/ don't want to talk about it/ Rod Stewart/ WEA. 6( 9) Sevilla/ B z n/ Negram. 7( 7) It's your life/ Smokie/ Bovema. 8(10) Het werd zomer/ Rob de Nijs/ Phonogram. 9(17) So you win again/ Hot Chocolate/ Bovema. 10( 5) What kind of dance is this? Veronica unlimi ted/ Phonogram. 11 (13) Mammacita/ Guys and Dolls/ Negram. 12(11) Pearl's a singer/ Elkie Brooks/ CBS. 13(29) Cokane in my brain/ Dillenger/ Ariola. 14(14) The girl can't help it/ Little Richard/ CNR. 15 8) Oxygene Jean Michel Jarre/ CNR. 16(19) SelfpityLucifer/ Bove ma. 17(18) Lucille/ Kenny Rogers/ Bovema. 18(15) Uptown festival/ Shala- mar/ Inelco. 19(27) Alie/ Normaal/ Telgram. 20(22) See you when I git there Lou Rawls/ CBS. 21 (30) Big bisou/ Carlos/ Dure co. 22(25) Kali nichta/Vicky Lead - drosCBS. 23(12) Young and in lo ve/ Inter nationals/ CNR. 24(28) Got to give it up/ Marvin Gaye/ Bovema. 25 (nw) I love you more and more/ Debbie/ Negram. 26 (nw) Hey St. Peter/ Flash and the Pan/ Phonogram. 27(16) Ain't gonna bump no more/ Joe Tex CBS. 28 (nw) Song from moulin rouge/ Peters and l.ee/ Phono gram. 29 (nw) Barracuda/ Hearts/ CBS. 30 (nw) Show you the way to go/ Jacksons/ CBS. mij is zijn grote kracht het bezorgen aan huis. Oom Aad heeft na het afbreken van cafe Sport Thalia overgenomen. Hij is bijzonder bekend om zijn biljarts. Cafd Thalia is een van de weinige Schiedamse zaken, waar wedstrijdbiljarten moge- lijk is. En dan heb ik nog een neef, dat is zelf geen van Harmelen maar zijn moeder wel. Dat is Frans Krone van de Rank". Ook de broer en zus van Frans blij- ken hun heil rond eethuis en drank- handel te zoeken. Zijn jongste broer beheert ergens een slijterij van Gall en Gall. Zijn zuster Christien drijft samen met haar man de snackbar Cosy Corner in Vlaardingen. „Dag en nacht werke is dat." weet Frans. Waarom is hij zelf niet net als zijn vader gewoon met een caf6 begon nen? Frans: „Ik heb dat bewust ge daan. Het meest dankbare aan dit werk is het de mensen een beetje naar hun zin maken, en dat gaat vandaag de dag 't beste door een goed stukje eten te verzorgen". „Het voordeel van een petit restau rant is dat de mensen toch een met een andcr idee naar binnen stappen. Het caf6 is van oudsher een plaats, waar mannen elkaar onder het genot van een drankje ontmoeten. Het is nog steeds voor een groot gedeelte een mannenzaak. De bistro-petit res taurant is meer berekend op gasten van beiderlei kunne. Een vrouw gaat nu eenmaal gemakkelijker een restau- rantje binnen dan een cafe. We gaan hier nu proberen de avonden open te blijven. En wat de avonden aangaat scheppen we dan een bistro- sfeertje. Overdag blijft de nadruk De stroom aangiften uit de flat op de 's-Gravelandseweg houdt nog steeds aan. Inbrekers brachten een bezoek aan de kelders, toen veel bewoners op vakantie waren. Zij ontdekken na terugkeer, wat hen is ontroofd. De politie heeft drie jeugdige Maas- sluizenaars aangehouden, nadat ze hadden gepoogd in te breken bij Sitskorn. Omwonenden belden de Lange Nieuwstraat. Het drietal be- kende op het politiebureau enige in- braakjes in Maassluis. De rechercheurs hebben ze overgedragen aan de Maas- sluise kollega's, die de zaak nog wat verder zullen uitdiepen. Zaterdagnacht is op de Groenelaan een Simca gestolen, kenteken 05- AD-94. Eigenaar is de heer T.V. Uit de auto van de 21-jarige W.J. v.d. S. uit Rotterdafn zijn twee schapen- vachten gehaald, een brandblusser, een radiocassetterecorder en twee boxen. Waarde: zevenhonderdvijftig gulden. De auto stond op de Nieuw- poortweg. Inbrekers hebben een bezoek ge- bracht aan Accuservice op de Dam. Zaterdagnacht vernielden zij een ruit- je, konden zo een raam openen, bin- nentreden en honderdvijftig gulden uit de kassa halcn In de nacht van negen juli ot een dag later is de kentekenplaat van de heer A.Z. gestolen. De waarde bedraagt f 35.-. Met behulp van een valse sleutel of door binnen te klimmen traden enige lieden de woning van de 29-jarige C. de G. binnen. Ze braken een geldkist- je open, maar dat was leeg. De in- braak moet tussen de achtste en de vijftiende hebben plaatsgevonden. Nu pas heeft de heer A.A.S. gemeld, dat eind juni bij hem voor honderd- vijfenzeventig gulden aan gereed- schap gestolen is. Hij was voor de deur aan het wcrk, toen binnen de diefstal plaatsvond. De paarse racefiets met vjjf versnel- lingen van de 13-jarige scholier R.V. is op de Stadhouderslaan gestolen. En de 17-jarige L.J.S. mist -zijn motorhelm. Hij had die helm in het rek van zijn stamcafd De Quibus ge- zet. Op het Kethelplein is vrijdagavond om tien voor half zes een auto over de kop gestagen. Bijna onderaan de afslag gebeurde het ongeluk. De wa* gen kwam net voor een vijver tot stil- stand. De be&tuurder, de 58-jarige H.P.A.V. uit Rotterdam werd met een zware hersenschudding, een dub- bele bovenarmbreuk en een snjjwond in zijn gezicht naar het Ziekenhuis Dijkzigt gebracht. meer op de lunchroom, waar je van alles kunt krijgen. Van broodje tot biefstuk champignons. We zijn dan puur geent op het winkelende publiek of de winkeliers zelf en mensen uit de zakenwereld die hier hun lunch komen gebruiken. Voor de avonden is het de bedoeling, dat er een leuke bar met speciali- teitentoestand ontstaat. In September komt de nieuwe kok en dan gaan we Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010-34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotter- damsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Hoofdredakteur: Bert Cattel. Redakteur: Paul Houkes. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.26.15. Medewerker: Han van der Horst, tel. 010-24.46.73. Klachten over de bezorgmg kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010-13.24.89 (van 8.30 rot 17.30 uur). Indien men donderdagochtend belt wordt de krant nabezorgd. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in com binatie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiter- lijk maandag 17 uur binnen te zijn. eens een leuke kaart in elkaar zetten, geen uitgebreide, wel een leuke. Mady gaat dus niet koken? Frans: „Nee, Mady was mijn vroegere bazin, toen ik nog een baan had op de camping van haar en haar man in Brabant. Die samenwerking ging zo lekker, dat we die maar voortzetten in Schiedam. En het is ook aaidig. Eten geeft veel meer werk en veel meer problemen dan alleen maar drank verschaffen. Dat is de keerzij- de. Maar eten doet de mensen geen kwaad, drank kan dat wel doen. Als mensen lekker gegeten hebben. dan vergeten ze je niet." HAN VAN DER HORST. neuyjaten openboren omer in tek'jken? i n\\mmrs M<jnneue>gaben?.' Iwcet Help!-!' Vrijdagmiddag om kwart over twee brak in een keuken van een woning op de Burg. Van Haarenlaan brand uit. De vrouw des huizes had een pan boter een half uur op het vuur laten staan. Ze slaagde erin het gas af te draaien. Haar echlgenoot ging het vuur met een tuinslang te lijf, zodat de inmiddels gearriveerde brandweer niet in aktie hoefde te komen. Bij de bluswerkzaamheden liep de man brandwonden aan zijn armen op. De schade bedraagt 25 mille. De rijksgroepregeling werkloze werknemers, kortweg R.W.W. genoemd, is bedoeld voor personen die aangewezen zijn op het werken in loondienst en geen middelen hebben om in de noodzakelijke kosten van bestaan te kunnen voorzien. In gevallen dat een andere sociale ver- zekeringswet van toepassing is, waardoor iemand een uitkering ont- vangt, geldt bovenstaande regeling niet, tenzij het minimumbedrac volgens de Algemene Bijstandswet niet behaald wordt. Bijvoorbeelc wanneer iemand een uitkering krijgt krachtens de W.W. dan is dr R.W.W. niet van toepassing. De werkloze werknemer die buiten zijr schuld werkloos is geworden, krijgt eerst een W.W.-uitkering (80 pro cent maximaal 6 maanden), hierna een W.W.V.-uitkering (75 procerr maximaal 2 jaar). Hierna kan een beroep gedaan worden op di R.W.W. die niet gebonden is aan het laatst verdiende salaris en oo) geen maximale uitkeringsperiode kent. In tegenstelling tot de W.W gelden de W.W.V. en de R.W.W. niet voor de gehuwde vrouw (ten zij zij kostwinner is). Schoolverlaters v.a. 16 jaar die nog niet gewerkl hebben en hierdoor geen beroep kunnen doen op de W.W. of W.W.V hebben recht op een uitkering van R.W.W. De hoogte van de uitke ring is evenals het minimumloon afhankelijk van leeftijd en he1 aantal dagen dat men leerplichtig is. Bij wie kan men terecht: Voor het aanvragen van een uitkering moet men zich wenden tot de gemeentelijke sociale dienst. Verder geldt dat men ingeschreven moet staan bij het arbeldsbureau als werk- zoekende en dat men passend werk moet aanvaarden. Bovendien dient men mee te werken aan een eventucel medisch onderzoek, scholing of opleiding. De hoogte van de uitkeringen zijn geba- seerd op de landelijke bijstandnormen en worden geacht toe* reikend te zijn voor de normale bestaanskosten. Er wordt onder- scheid gemaakt tussen kosten voor gezinnen en alleenstaanden, woon- kosten, aantal kinderen die deel uitmaken van een gezin. De onder- staande uitkeringsbedragen worden vermeerderd met vakantie toeslag en een bedrag gelijk aan de ..kale huur" Uitkeringsbedragen R.W.W. per 1 juli 1977: Echtpaar Week Maand zonder kinderen f 299,80 f 995,90 plsm. 1 kind f 234,60 f 1.016,50 plsm. 2 kinderen f 236,55 f 1.025,10 plsm. 3 of meer kinderen f 238,55 f 1.033,70 Onvolledig gezin Week Maand plsm. 1 kind f 207,95 f 901,90 plsm. 2 kinderen f 209,90 f 909,70 plsm. 3 of meer kinderen f 211.90 918,30 Alleenstaanden Week Maand Zelfst. wonend f 149,95 f 649,70 Niet zelfst. wonend f 186,40 807,70 16 jarigen f 41,00 f 177,70 17 jarigen f 66,60 f 288,50 18 tot 21 jarigen f 99,85 f 435,70 E bent hier je leven niet zeker. Het verkeer raast langs de Un- ter den Linden. Overal klinkt het jetoet van de voertuigen der urma's Daimler en Benz. die alien proberen mij van de sokken te rij- den. Zelfs hier op het terras, waar ik rustig zit met mijn cahiertje en mijn kranten, pogen ze me met giftige dampen af te maken. Dat de keizer hier niets aan doet. Je hebt vanuit mijn tafeltje prachtig uitzicht op hotel Adlon, waar de Hohenzollerns vaak schijnen te logeren. Merkwaardig genoeg trou wens, met al die rare paleizen van ze. Berlijn is werkelijlc een onge- hoorde stad. Nergens heb ik ooit zulke enorme, zulke protserige bouwwerken gezien. Het liikt wel, of de Duitsers massaal wulen to- nen, dat ze wel geld hebben, maar geen smaak. Ongelooflijk ook wat een standbeelden de keizer overal in de stad neer laat zetten. Dat schijnt een soort wraakneming te zijn, omdat de meeste Berlijners op de socialistische lijst stemmen. IK moet zeggen: ze vallen me mee. Natuurlijk stikt het op straat van de Untenants en kapi- teins kompleet met sabel en „es- ist-erreicht -snor, maar de gemid- delde Berlijner schijnt ze niet se- rieus te nemen. Net zo min als de leden der reichshaupstadtischen Polizei. En terecht. IK dacht in de trein: wat zal ik nu doen? Franse kranten lezen? Uitgebreid met de Temps gaan zit- ten of de Gaulois, want die had den ze op de stations. Als de Duit sers iets doen, doen ze het goed. Maar dat zijn rechtse kranten en ik heb tenslotte maar gekozen voor het Berliner Tageblatt van Theodor Wolff, want die is vrij- zinnig demokraat en ik moet zeg- ;en; "werden zijn kommentaren ier maar beter gelezen. iemand echt paars zien worden. „Unverschamtneit". En weg uit mijn coupd. Het Berliner Tage blatt is werkelijk een bijzonder goede krant. Wat saai misschien. IK heb trouwens veef tijd om te lezen. De zaken van de bank waren gauw gedaan. Het ging in een uurtje eigenlijk samen een zekere Schneider van de Kom- merzbank. Hij nodigde me uit voor een five o'clock tea in het Kaufhaus des Westens. De eetzaal was afgeladen, want heel Berlijn schijnt aan de five o'clock tea te doen. Je drinkt dan helemaal geen thee, maar koffie en een stevige likeur. En het strijkje speelde een nummer, dat je overal in Berlijn hoort. Opeens staat daar een besnorde violist op, legt zijn instrument neer en begint de tckst te zineen. „Kannst du Johanna?" pfeifen, Johanna? AS ist?" vraagt Schneider van de Kommerzbank. ..Nichts, Kleinigkeit" Johanna Wouteleers, vervolg je me zelfs in het Kaufhaus des Westens? Laatje zelfs hier in Berlijn mijn herte overslaan? Het deuntje heeft mijn hersens niet verlaten en zelfs ter- wijl ik hier in de benzinedampen op het terras zit te schrijven, mompel ik steeds: .JCannst du pfeifen, Johanna?" EN datblijft, hoe ik me ook kon- centreer op schrijven of lezen. Voor mij ligt de Zukunft van Maximilian Harden. Harden zelf staat voor het gerecht, omdat hij iets onthuld heeft. Het schiint, dat 's keizers medewerker Eulenburg zijn toewijding aan S. Majestat wat al te Ietterlijk lict blijken en dat Wilhelm zulks wel prettig vond.. Lekker, zou lk beter kunnen schriiven. En nu staat de boel op zijn kop. Normaliter smul ik van dit soort schandalen, maar nu fluit Johanna in mijn achter- hoofd. MIJN God, het orkest, het orkest begint te spelen. Ik moet afre- kenen. Nee, ae hemel zij dank, ze spelen lets anders. ,,Hein spielt abends so schon auf dem Schif- ferklavier.'' of zoiets. Hoe kunneii ze het in godsnaam verzinnen? Toch maar wegwezen voor het te laat is. MOrgenochtend vroeg ver- trekt de trein en ik kan nog wat flaneren in de stad. De Berlinerin- nen zijn trouwens niet onhups. QJf zal ik een taxi nemen? Ik heb nog nooit van mijn leven in een auto- mobiel gezeten. NEEMT voorbii Brunswijk een Hauptmann of eenyRittmeister of zo ietstegenover mij plaats. „Auslander?" „Hollander" Houdt de Hauptmann (Rittmeis- ter?) een heel betoog, dat hij dat steeds had gedacht, want die krant, daar kon je het aan zien. Dat was Joodse ondermijning van die Saujude Wolff en nij waar- schuwde maar even. Ik dacht: „Kalm blijven, Simon, de poten onder zijn zelfverzekerdheia weg- zagen." Ik zeg: „lk zie aan uw uniform, dat u ergens portier in het hotel bent. Kunt u mij in Ber lijn een goed adres adviseren." oor de eerste keer in mijn leven

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3