Om staking Grunwick te steunen: Uitwisseling Deze week Bouw CAI gaat verder Bowling Musis Sacrum nadert voltooiing Velenje dankt bestaan aan grote kolenmijn Sieratiek brandt uit hBOVA hypocyrta& gatenplant mi iiiti OP Visconcours in Poldervaart i Roosen stelt vragen over onderzoek Deelnemer Jeugduitwisseling: Alles verloren: 21/2 ton schade Eerste paal voor woningen Regen Geiveigerd KANTTEKENING Groot alarm II PHI jgggii Weinig fouten Eigen sektie TEL 010-349082 SCHIEDAM - Vanmorgen om acht uur is bij het fotoverzendbedrijf Bosnuspool aan de Lange Haven in Schiedam een open brief uitge- reikt aan de personeelsleden van dit bedrijf, met een opwekking soli- dair te zijn met het stakende personeel van de Grunwick ontwikkel- centrale in Londen, in Engeland. Bonuspool is een van de toeleve- ringsbedrijven van Grunwick, en alleen vanuit het buitenland (waar- onder Nederland dus) krijgt Grunwick nog werk. Nagenoeg alle dro- gisterijen in Engeland zenden hun af te werken films voorlopig naar andere ontwikkelcentrales uit solidariteit met de stakers. Diezelfde solidariteit wordt nu van de Schiedammers gevraagd. SCHIEDAM Stane Borovnik, te gast in Schiedam in het kader van de jeugduitwisseling, spreekt met enige trots over zijn stad, Velenje, en zijn jeugdbeweging. Dat mag ook wel. Velenje is dertig jaar gele- den gesticht onder onvoorstelbaar moeilijke omstandigheden. Nu wonen er dertigduizend mensen in komfortabele flats en de groei gaat door. Zijn jeugdbeweging mag er ook wezen. In het kommunis tische Joegoslavie wordt weinig nagelaten om de jongeren bij de op- bouw en de politiek van de staat te betrekken. b.v.bloemsierkunst boekhout staan broederlijk naast elkaar in de grote plantenkas van Iris. Dat is niet zo verwonderlijk, want Iris is zeer ruim gesorteerd als het gaat om planten en cacteen; Kom gauw eens kijken! Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSED1JK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 i e JAARGANG NO. 30 Solidariteitsaktie bij Bonuspool Schiedam "Inzet van de akties bij het Londens foto-laboratorium," zo meldt de open brief die de Bosnuspool-werknemers hebben gekregen, "is het recht voor het personeel om lid te zijn van een vakbond en erkenning van deze vak- bond door de bedrijfsleiding als verte- genwoordiger van haar leden. Bij de firma Grunwick werken ongeveer 250 voornamelijk Aziatische immigranten, waarvan een groot deel vrouwen. De lonen liggen veelal onder wat als het minimum wordt beschouwd. De be- handeling van het personeel is vaak grof en brutaal. Men wordt verplicht tot overwerk, ook zonder voorafgaan- de mededeling." aldus nog steeds de open brief. De belangrijkste grief van de stakende personeelsleden is echter, dat de direk- tie van het bedrijf weigert de vakbond, waarbij een aantal van hen zich aan- Deze krant besteedt nogal wat aandacht aan de internationale jeugduitwisseling, die dit jaar voor de zoveelste keer plaatsvindt. Dat is niet vdor niets. Jeugduitwisselingen zijn voor een levende stad van groot belang. Ze smeden banden met gelijkgezinde gemeentes in het buitenland; ze kweken begrip voor mensen uit andere landen en - dat vooral ze doordringen de deelnemers van een der weinige zinvolle Neder- landse gezegdes: ,,'s lands wijs, 's lands eer". In een stad die t6ch al niet overloopt van begrip voor buitenlandse of anders gekleurde minderheden is dat geen luxe. Wie nu boos in de pen klimt, krijgt de raad nog eens aan een jaartje gele- den te denken. Tenslotte biedt een jeugduitwisse ling de deelnemers een fijne va- kantie. Toen uw verslaggever nog niet jaarlijks dacht aan de dreigen- de 19e mei, waarop hij dertig zal worden (in 1979), heeft hij een paar keer meegedaan en het was een zeer belangrijke ervaring. Niet alleen bezocht hij stukjes buiten land waar een gewoon toerist nooit aan toe komt, maar ook leerde hij beter met andere men- sen omgaan en van die ervaring trekt hij nog dagelijks profijt. Helaas biedt Schiedam zijn buiten landse gasten als gewoonlijk een mager programma. Zo hebben de Franse en Joegoslavische gasten na hun bezoek aan Amsterdam gedi neerd bij Mac Donalds. Weer eens wat anders dan Den Haag, want daar bezochten zij een der talloze Wimpy's. Je verbazing verdwijnt al gauw na een gesprek met de organisatoren. Het blijkt, dat er voor de hele jeugduitwisseling maar vijftien- honderd gulden beschikbaar was; geld bijeengebracht door enkele goedwillende werkgevers. De ge- meente gaf geen stuiver. Sommige P vd A-raadsleden schijnen de jeugduitwisseling „elitair" te vin den en „iets elitair vinden" is in linkse kring de nieuwe manier om te zeggen, dat je ergens niet aan meedoet. Deze vijftienhonderd gulden staan in schril kontrast tot de bedragen die de partnersteden voor hun jeugduitwisseling uittrekken. Ste den als Esslingen, Vienne en Velenje zien de publicitaire waar de van een goed verzorgde uitwis seling terdege in en reageren op subsidieverzoeken dan ook niet met knijperigheid. Des te merkwaardiger dat het in Schiedam toch anders is. Het is te hopen, dat zowel gemeente als be drijfsleven volgend jaar eens se rieus in de buidel tasten. HH. Di rekteuren, is het misschien ook niet verstandig om bijvoorbeeld bij de groeikern Velenje in een goed blaadje te komen? H.v.d.H. sloot, te erkennen en zelfs mensen ontsloeg, enkel en alleen vanwege hun vakbondslidmaatschap. Vanaf dat moment, augustus vorig jaar, kwam de staking op gang, die tot dit moment nog steeds voortduurt. Zoals onlangs een van de Nederlandse aktualiteitenprogramma's (Televisier Magazine van de AVRO) meldde, zijn in geheel Engeland solid ariteitsakties aan de gang. Op 11 juli werd door 18.000 vakbondsleden een groot- scheepse demonstratie gehouden in Londen. De Engelse PTT-ambtenaren weigeren post (en dus toegezonden films) voor Grunwick te behandelen, zodat ook via die kanalen geen werk meer binnenkomt. In de afgelopen maanden werd vrijwel dagelijks bij de ingang van het bedrijf gepost, om te proberen de niet-staken- de personeelsleden op andere gedach- ten te brengen. Want dankzij de toe- vloed van werk vanuit het buitenland kan er toch nog, zij het in zeer beperk- te mate, gewerkt worden in het be drijf. Op 23 augustus aanstaande, wanneer de staking precies een jaar aan de gang is, zullen er grote solidariteitsakties in het gehele land worden gehouden, zo is de verwachting. Die akties zijn momenteel in voorbereiding. Zoals gezegd: Bonuspool vormt nog een van de bedrijven, die er voor zorgt dat er bij Grunwick toch nog op be- perkte schaal gewerkt kan worden. Vandaar de open brief aan de perso neelsleden van het Schiedamse bedrijf. In de brief wordt aan de Schiedam mers en de klanten van Bonuspool ge vraagd, eveneens solidair te zijn en met de bedrijfsleiding te bespreken, welke mogelijkheden er zijn om ook een an dere ontwikkelcentrale te zoeken. Ter ondersteuning van de oproep ttt solidariteit is de open brief aan de Bosnuspool-medewerkers ondertekend door een flink aantal Nederlandse or- ganisaties. De Bond voor Dienstplich- tigen, de Internationale Kummunisten Bond, de Kommunistische Eenbeids- beweging Nederland, het Onafhanke- lijk Verbond van bedrijfsorganisaties, de Partij van de Arbeid afdeling Rot terdam, de Politieke Partij Radikalen, de Pacifistisch Socialistische Partij, de Socialistische Partij en de Vereniging voor Dienstweigeraars hebben zich achter de open brief geschaard. Een beetje verrassend is, dat de Nederland se vakbonden niet onder de brief zijn genoemd, maar het valt te veronder- stellen dat die ook wel wat voelen voor dit brokje internationale solidariteit. De werknemers van Bonuspool worden opgeroepen om een solidariteitsverkla- ring te ondertekenen, die gczonden zal worden aan Grunwick Strike Head quarters. Namens de deelnemende organisaties aan de aktie zijn vandaag tussen de middag in cafe De Amstelbron aan het Broersvest vertegenwoordigers aanwe- zig, die verdere informatie verstrekken aan de Bonuspool-medewerkers. Wat het resultaat van de aktie zal zijn moet natuurlijk nog worden afgewacht. Voorzitter Ganzinga gaat weg Kompetitie start 27 augustus KETHEL Opnieuw worden de vis- sen van de Poldervaart gekonfronteerd met een koncours door hun belagers. Op woensdag 17 augustus en woens- dag 7 September vinden de laatste twee avonden plaats van een serie van drie viswedstrijden. Het gaat om het kampioenschap van Schiedam, maar voor elke avond af- zonderlijk zijn ook mooie prijzen be schikbaar. Een op de vijf hengelaars gaat niet met lege handen naar huis. Ook zijn er prijzen voor de eerste vijf in het eindklassement. Inschrijving uiterlijk op 16 augustus vier uur en op 6 September om de- zelfde tijd. Overal waar een affiche hangt, kan men zich laten inschrijven. De organisatie is in handen van de hengelsportvereniging Schiedam en Omstreken. De werkzaamheden voor de CAI zijn in voile gang. WEST Nu de bouwvakantie is af gelopen, wordt er weer met man er macht gewerkt aan de bouw van de centrale antenne-inrichting vooi Schiedam-West. Op het moment ligt de Graaf Tlorisstraat open, omdat daar ondergrondse kabels komen. Het eerste wijkdeel, dat een stuk of zeven TV-zenders zal kunnen ontvan- gen, wordt begrensd doorde Juliana- laande Ary Prinslaande Aleidastraat de Vlaardingersdijk, de Rembrandt- laan het Rubensplein en de Rubens- laan. Het werk wordt uitgevoerd door de Dordtse installateur E.T B. Vos en aannemingsbedrijf Hogenboom - Spij- kenisse. Mochten er nog bewoners met vragen over de Centrale Antenne-inrichting zitten, dan kunnen ze terecht bij Technische Bedrijven, tel. 264980, vragen naar toestel 196 (dhr. Le Blanc) of toestel 183 (dhr. Logt). SCHIEDAM Een paar dagen voor zijn vertrek naar de Rotterdamse re portage redaktie heeft Vrije Volk-ver- slaggever Hans Leijte de gemeente een fraai afscheidscadeau gegeven. In zijn krant onthulde hij, dat de raads- kommissie voor Algemene en Be- stuurlijke zaken een efficiencybureau wil inschakelen om de gang van za ken op het Stadskantoor eens onder de loop te nemen. Het schijnt er alle- maal niet van een leien dakje te gaan. CDA-raadslid Roosen heeft zich daar- over opgewonden. Hij verr.am het nieuws uit de Schiedamse Courant, die de onthulling van het Vrije Volk ovemam en stelt B en W nu een paar scherpe vragen. Om te beginnen wil hij weten, of de krantenartikelen op waarheid berusten. Daarna komt de kern van zijn betoog. „Is het kollege het met mij eens, dat het onjuist moet worden geacht, dat mededelin- gen uit een besloten kommissiever- gadering op deze manier in de open- baarhcid komen en dat een dergelij- ke publikatie de rust onder de ambte- naren niet ten goede komt?" Roosen vindt dat je een efficiency-bureau pas mag inschakelen na uitgebreid overleg met alle lagen van het ambte- narencorps en zijn inspraakorgaan C.O.O.S. SCHIEDAM - De bouw aan de nieuwe Bowling in het voormalige zalencen- trum Musis Sacrum schict lekker op, zoals uit deze foto blijkt. De opening zal niet lang meer op zich laten wachten en eigenraar van Reijsbergcn zal dan een aantal sportverenigingen in staat stellen om zich met elkaar op de bowling te meten. En wie kon de loting voor de kompetitie beter verrichten dan PvdA- raadslid Arie Verlinden, die zich al jaren sterk maakt voor de belangen van de sport. SCHIEDAM Machteloos moest het gezin Van M. zondagnacht toezien, hoe hun leuke zaak, de Sieratiek aan de Hoogstraat, totaal in vlammen op- ging. Ondanks de aktiviteiten van de brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, bleef het vuur maar uit de ruiten slaan. De volgende dag stonk het nog op de Hoogstraat. De bovenramen van de Sieratiek waren zwartgeblakerd. Het was net, of het uitgebrande huis met twee blinde ogen leeg naar de overkant staarde. Achter e£n der ven- sters zag men nog een scheefgezakte kanape. Merkwaardig genoeg is de aanduiding Sieratiek zo goed als on- beschadigd. Verder ging alles ver loren. Het gezin vader, moeder, drie kinderen heeft alleen nog maar de kleren die ze droegen, toen ze ijlings aan de helse vuurzee ont- snapten. Zondagnacht om vijf over vier, hoorde de heer Van M. een doffe klap in de woonkamer. Hij ging naar beneden en zag, hoe daar het vuur snel om zich heen greep. Van M. had nog net tijd om zijn gezin te waar- schuwen. Toen hij zelf het pand uit- vluchtte, was al duidelyk dat maar weinig gered zou kunnen worden. De brandweer gaf eerst middenalarm, maar schakelde over op groot, toen de omvang van de ramp bleek. De politie rukte in groten getale uit en burgemeester Lems verliet zijn sponde om op de Hoogstraat de loop der gebeurtenissen te volgen. De brandweer had de grootste moeite om te voorkomen, dat het vuur over- sloeg naar de buren. De panden naast het brandende gebouw werden nat gehouden, zodat de firma Verwaayen een kelder vol water kreeg. Dit is de tweede vuurramp die de Hoogstraat binnen betrekkelijk korte tijd treft. Verleden jaar ging heren- kledingmagazijn V.d. Veer in vlam men op. Het pand wordt nu weer opgebouwd door een handelaar in rotanmeubelen, zodat de gerenom- *ww| X.v'yX .v.-CyX.:\v^ I &w<-v „De mensen komen en masse naar Velenje", zegt Stane, „omdat er veel banen zijn en die worden goed betaald Bovendien bouwen ze veel flats bij ons. Onze stad dankt zijn naam aan een grote kolenmijn, maar we hebben ont- dekt, dat die over vijftig jaar is uitge- put, als we in dit tempo doorgaan. Daarom trekt Velenje andere indus- trieen aan. We hebben nu een fabriek in huishoudelijke artikelen, Gorenje, die erg veel werk geeft". Velenje is niet zo groot van opper- vlakte. Het ligt in een kleine vallei en dan kun je natuurlijk moeilijk uitbrei- den. Men heeft een stadscentrum en verder allemaal buitenwjjken, die weer een cigen centrum bezitten. Ze hebben allemaal een wijkraad die door de mensen gekozen wordt en die raad vaardigt weer mensen af voor de gemeenteraad. De volksvertegenwoordigers moet de wensen van de kiezers uitvoeren. Doet hij dat niet, dan kunnen de kie zers hem afzetten. Nee, dat gebeurt eigenlijk heel erg weinig in Joegoslavie. Die mensen nemen hun verantwoor- delijkheid. Soms zit er natuurlijk wel een karri&rejager, maar dat blijkt snel", aldus Borovnik. Je wordt dus indirekt gekozen. De top wordt niet aangesteld door de ge- wone leden, maar door afgevaardig- den. Verlies je zo niet het kontakt met de massa? Stane: „Dat systeem van delegeren moeten wij inderdaad leren. Het pro- bleem is de kommunicatie tussen de top en de basis. Idealiter hoort er natuurlijk geen ver- schil te zijn tussen die twee. Maar ik weet ook niet alles. Er komen tallo ze suggesties van de basis, maar hoe bereiken ze mij? De basis vertelt wat tegen zijn direkte vertegenwoordigers en die geven het door aan ons. Maar welke? Alleen de meest krachtige suggesties worden natuurlijk doorge- geven, anders is er geen beginnen aan. En hoe moeten wij weten, of de ver- tegenwoordiger niet met een verkeer- de versie aankomt? Ik studeer elektro- techniek. Dat jeugdwerk doe ik in mijn vrije tijd". schrijft voor dat elke Joegoslaaf hem moet uitleggen, waarom h(j het bij het verkeerde eind heeft. Dat hij dus zijn verkeerde inzichten herziet" „Nee, je mag Joegoslavie geen dikta- tuur noemen. Tito is een groot man en we houden allamaal van hem. Hij vertegenwoordigt Joegoslavie naar buiten. In het binnenland is hij gewoon voorzitter van het centraal komite. Daarin zitten vertegenwoor digers uit heel Joegoslavie voor een periode van vier jaar. Ze mogen max:' maal twee periodes lid van het cen traal komite btijven. Alleen Tito hebben we benoemd tot lid voor het leven. Als hij sterft, dan gaat het pre- sidentschap elk jaar rouleren". Wij hebben dus in Velenje een jeugd- bond, -die weer onderdeel is van de socialistische Jcugdbond van Slovenie. Elke fabriek en elke wijk heeft zo zijn eigen sektie. Als de mensen je nu een beetje representabel vinden, dan kom je in het komit6 van leiding en dat is weer opgcdeeld in subkommis- sies, sport bijvoorbeeld en kultuur. Ikzelf zit in de subkommissie voor jeugduitwisselingen". MEUBELEN WONINGTEXTIEL vlaardlngen dr wtardi beckmanslngel 3 an S C telefoon 010 34 23 82 J Nu zijn vergissingen op ons niveau niet zo erg. In de jeugdorganisatie leer je, hoe ons systeem werkt. In de organisaties voor volwassenen zijn de leiders gerijpt en er komen niet zo veel fouten voor. „In ons land is de Communistische Party de leidende ideologische kracht. Daar is ongeveer 20 pet. van de be- volking lid van en je moet behoor- lijk aktief zijn om er in te mogen. Verder is elke Joegoslaaf -dus ook de partijmensen- lid van de Socia listische Arbeidersorganisatie. De partij denkt na over de ontwikkeling van de maatschappij en wat er moet gebueren. Dat wordt dan op de bij- eenkomsten van de socialistische ar beidersorganisatie besproken. Het komt zeker wel voor, dat mensen een bepaald plan niet accepteren. Maar als de meerderheid ja zegt, dan is het ook ja. De mensen die het er mee oneens zijn, mogen rustig mede- werking weigeren, maar de wet De trieste resten van wat eens een bloeiend bedrijf was. meerde modezaak van V.d. Veer niet meer terugkomt. Het is te hopen, dat het gezin Van M. de geestkracht vindt om het bedrijf weer op te bouwen. CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB VIAARDINGEN VLAARDINGEN Wethouder Jo Vermeule-Van Dijk van sociale zaken en volksgezondheid zal in haar funk- tie van voorzilster van de Algemene Stichting voor Huisvesting en Ver- zorging van Bejaarden op vrijdag 1 2 augustus aanstaande om 3 uur's mid- dags de eerste paal slaan voor de bouw van 176 bejaardenwoningen.. Het komplex wordt gebouwd aan de Amsterdamlaan in Holy-Noord. Rotterdamsedijk 423 Schiedam. Tel.: 260155* Tegen dat dit stukje in drukinkt ver- schijnt zijn we weer thuis na veertien dagen bos en heide. De dag van vertrek begon met file rijden, maar na enige dagen wandelen op de mooiste plekjes van de Utrechtse heuvelrug vraag je je af waar al die mensen gebleven zijn. In de dorpjes is het overal ontzettend druk, maar daar buiten in het bos en op de hei zie je alleen nog maar de hazen, konijnen fazanten, eekhoorns, herten en ander wild. Alleen de torentjes en daken van de huizen inde verte herinneren je eraan dat je in het overbevolkte Nederland midden in de bouwvaktijd op vakan- tie bent. Het weliswaar bewolkte maar toch droge weer van de eerste week was ideaal om er te voet uit te trekken. De door ons gekozen wandeltochten kwamen uit de gidsen van de ANWB en de Vereniging tot Natuurbehoud. Hoofdzakelijk uitgezet door paaltjes met verschillend gekleurde koppen die de routes aangeven. Meestal klopt dit. maar een tocht van ongeveer 8 kilometer is haast op het dubbele uitgelopen. Hadden wij de ogen in onze zak of waren de paaltjes in het niets opgelost? We weten het niet. want het idee om nog eens opnieuw te beginnen leek niet zo geslaagd. Hopenlijk doen anderen het beter. Het ziet er overigens wel naar uit dat de wandelaars steeds schaarser wor den. Of zouden wij tot de slechte behoren en liepen alle goede in de Vierdaagse? In de tweede week zag het er ook naar uit. dat men Boven aan de opruiming bezig was. Weg met al dat water, dachten ze daar. Een keer in de regen wandelen is overigens ook wel leuk, hoewel dat in die bossen wel net op schaatsen- rijden gaan lijken. Want nat mos op de paden bezorgt je al ras een pijnlijk zitvlak. Wel komisch voor de rest, als je de anderen er net voor waarschuwt. De overige regendagen vullen we dan maar met spelletjes doen. kaarten en lezen. Ook koffiedrinken is een leuk tijdverdrijf, vooral als je een blikje melk open moet maken en de opener stuk is en daarvoor een priem en hamer uit de auto gehaald moet worden. Acht, juist door zulke onverwachte dingen weet je tenminste dat je op vakantie bent. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1