Handbedrukt katoen f. 12,50 eurotyp El Dubbel-op eens zo lekker? "HOUSE OF LORDS" ATTENTIE! Auto te water: man verdrinkt Geen huisdan maar kamperen hypocyrta& gatenplant whebben werk kom kennismaken Nog een week SG is geen konkurrent Geen Veenbaas- straat Prive Club I), ie drenkelinigen gered Agressieve politiemensen m Miss Rodeo TEL. 010-349082 TYRISTE/TELEXISTE COMPUTER OPERATOR IBM 032 STENO TYPISTE TELEXISTE Neri/Du RECEPTIONISTE TYPISTE Engels ASSISTENT ELEKTROMONTEUR STENO TYPISTE M.T. Lappen Belunsf BUREAU VOOR TIJDELIJK WERK Weena146, Rotterdam tel. 010-142733 Rott^detti'sedUk238>Schiedam tel. 010-264511 Duikploeii b.v.bloemsierkunst l.boekhout staan broederlijk naast elkaar in de grote plantenkas van Iris. Dat is niet zo verwonderlijk, want Iris is zeer ruim gesorteerd als het gaat om planten en cacteen; Kom gauw eens kijken! Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. VGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSED1JK. 238. Nieuwe Vlaardingse Courant eil liet Maassluis Nieuwsblad WO ENS DAG 10 AUGUSTUS 1977 le JAARGANG NO. 3! Schiedam heeft weer zijn wereldwinkel SCHIEDAM - Op •koopavond. verleden week'donderdag, heeft ds. Baart de splinternieuwe wereldwinkel van de Hervormde Vrouwen- dienst Schiedam geopend. De zaak is voorlopig elke donderdag- avond en op marktdag open. Ze is te vinden op het bureau van de hervormde gemeente op de hoek van het Oude Kerkhof en de Lange Kerkstraat. De wereldwinkel betrekt zijn artikeien uit de arme landen, maar alleen, ah de opbrengst ervan ook voor een be- hoorlijk deel aan de producenten ten goede komt. Wanneer de grote winsten geboekt worden door tussenhandela- ren, terwijl de makers nauwelijks het Ieven kurinen houden. dan haakt de wereldwinkel af. Wie er dan ook koopt, levert een daadwerkelijke bijdrage aan de verheffing van arnien mensen in de derde wereld. Is de wereldwinkel dan duur.' Een kleine blik in de voorraad leert al, dat de hervormde vrouwendienst met elke kommerciele zaak kan konkur reren. Zo verkoopt men uitstekende koffie uit Guatemala voor ongeveer gelijk met het gemiddelde goudmerk- pak. De kwaliteit daarvan staat -v Het is gedaan met de vakantietijd. Zo langzamerhand begint het le- ven in Schiedam weer op gang te komen. Dat blijkt ook uit de post- bus voor het Schiedams Nieuws blad. Was die weken lang akelig, wanhopig-makend leeg; nu puilen de drukwerken weer als vroeger uit en de gemeentevoorlichter overhandigde een indrukwekkend pakket stencils, bevattende ge- meentelijke mededelingen, voor- stellen en besluiten. Allemaal op het grijzige recycling-papier, dat de grijsheid van het ambtelijk pro za zo fraai illustreert, Het zijn grotendeels kleine voor- stelletjei, al denken tie belangheb benden daar natuurlijk anders- over. Aan scholen wordt veel sub- sidie uitgereikt; men stelt voor mevrouw Broekhuis-Berger hoofd- leidster van de kleuterschool het Stokpaardje {wie verzint al die met recht kinderachtige namen toch? Waarom noemen ze zo'n kleuterschool niet gewoon „A" of „Pestalozzischool", of „Sint Adel- bertusschool". De politie wil nieuwe portoroons, de brandweer een nieuwe wagen en de stichting Centraal Komite Anti-Bulderbaan een subsidie van f 750,—. Zuur is het voorstel oflfi twee miljoen uit te trekken voor de deelname aan de N.V. Afvalver werking Rijnmond. Dat is een vuilnisvernietigingscentrale, waar Schiedam geen gebruik van maakt. Niettemin heeft hogerhand onze stad bevolen financieel mee te doen. Alle gespartel van B W leverde niets op. De raad is dus weer echt aan het werk. En volgende week maandag gaan de scholen open. Oe meeste ge- zinnen zijn weer terug van vakan- tie. Het wordt drukker in de stad. Men komt bruinverbrande vrien den tegen, die op de vluchl zijn voor de naderende stortbuien. Men ziet langzaamaan het konto op de girorekening weer groeien, nu de vakanties geen nieuwe gaten meer kunnen slaan. Alles wordt gewoon. En op de een of andere manier is een gewone tijd altijd de leukste tijd. Oktober en november zijn de alleraardigste maanden van het jaar. De mensen gedragen zich vrd- lijk, kreatief. Er is een hoop te doen en de geur van kerstmis hangt nog niet boven de dagen, zoals in december, wanneer men geacht wordt het met onvriendelij- ker soortgenoten goed te maken, terwijl vrijgezellen uit het raam dienen te springen. Vindt u dat gek, met alle afschuwelijke einde loze kerstmaaltijden, waarop zij uit fondanten medelijden door kennissen worden uitgenodigd? IMee, oktober en november, dSt zijn de beste maanden van het jaar. Gezellig, terwijl je toch geen kaarsen hoeft aan te steken, maar gewoon het licht. Kijk uit het raam. De dagen kor- ten al. H.v.d.H. De lappen. waar het allemaal mee began.... SCHIEDAM B en W vinden niet, dat de talenkursussen van de Schie- damse gemeenschap Instituut Pont bekonkurreren. In mei liet direkteur Zetteler van dit instituut de gemeente weten, dat hij de talenkur sussen van de SG oneeriijke konkur- rentie vond. Ten bewijze daarvan voegde hij een staatje bij, waaruit blijkt, dat zijn ieerlingenaantal is gaan teruglopen, sinds de SG met haar kursussen startte. B en W zoeken voor die terugloo-p andere oorzaken. Het aantai leer- lingen van de SG is altijd al veel groter geweest dan die van Instituut Pont, zo wordt betoogd. Bovendien is er tussen beide instellingen een groot verscliil in onderwijskundige aanpak. Pont leidt op voor examens, terwijl de SG dat niet doet. Daar dient de kursus slechts tot zelfontplooiing van de kursist. B en W menen dan ook, dat Zetteler de hand in eigen boezem moet steken. ongeveer gelijk met het gemiddelde goudmerkpak. Toch houden de kleine koli'iekwekertjes in Guatemala voldoende aan hun produkt over. Zij verkopen nu inimers rechtstreeks en maken een behoorlijke prijs, ter wijl de konsument niet extra tussen- handelaars mede aan een inkomen hoeft te helpen. Fraai zijn ook de Keniase lappen ka toen die inlieemse motieven bedrukt in alle kieuren ten verkoop liggen. Een meter van dit stevige katoen (breedte 80 cm) kost f. 12,50, maar dan hebt u wel handbedrukt katoen van een behoorlijke kwaliteit. Met dat katoen is iiet ook allemaal begonnen. Een jaar geleden kreeg me vrouw Taat, voorzitster van de Her vormde Vrouwendienst, lucht van dit Keniase produkt. Vriendcn van haar hadden een paar lappen in Kcnia zelf gekoeht en vroegen, of daar nu geen markt in zat. Die markt z5t er in en de handel liep zo goed, dat er nu een heuse wereldwinkel is. Natuurlijk biedt dc winkel ook een keur aan kunstnijverheidsartikelen. Zo zagen wij schattigc in elkaar pas- sende olifantjes uit Afrika, leuk om kinderen hun fantasie op bot te laten vieren (f. 8,50), ivoren ringen (f.9,50), ininiatuuraardewerk (o,75), prachtige halskettingen (tussen e&n en twee tientjes) en kleine beestjes van onyx, ook niet duur en prima om er rand ies mee op te sieren in de woonkamer. c Ds. Baart wees in zijn opentngswoord op het beiang van de wereldwinkel. Als christen kun je het niet laten, zei hij, om je bezig te houden met de verdeiing van rijkdom en dan is dit wel een hele fijne manier orndat hier, zoals bij een kollekte, niemand zijn hand behoeft op te houden. De meeste artikeien komen immers van kleine fabrieken. Zo helpen wij mee om de mensen de kans te geven om een heel klein stukje in eigen omgeving naar boven te klimmen. Het is een winkel en een winkel moet geld opbrengen, maar dat geld gaat direkt naar de men- sen toe". Een under belangriik punt vond ds. Baart de kleinschaiigheid van de ge- steunde projekten. „In Europa hebben we heel lang de hang gehad naar steeds meer, steeds groter, steeds meer ge- standariseerd, steeds duurder. Daar- naast zien we de vraag groeien naar dingen zo groot - of zo klein dat wij mensen ze weer kunnen behappen. De werelwinkel kan daar een teken van zijn. De wereldwinkel kan zo ook een proefterrein ziin". Hierop besiool doniince had zijn portemonnee vergeten. De eerste klant bleek ook een pofklant. Ds. Baart kocht een grappig Mexicaans eenden- beeidje (f.17.50 een van de duurdere dingen in hel hele assortment). WVWWWUWVWA CORNEUS SPEELMANSTR AAT IB VLAARDINGEN welow voor 14 dagen Du/Eng. van 12/8 t/m 2/9 voor ca. 2 maanden. Dubbel-op is eens zo lekker", zo luidt een oud spreekwoord. Over de, juistheid daarvan valt best te diskus- sieren, want wij waren met de dubbel op-krant van vorige week woensdag bepaald niet gelukkig. De attente lezer zal het gemerkt heb ben: in de Nieuwe Vlaardingse Cou- rant en het Schiedams Nieuwsblad van vorige week woensdag is het een en ander misgegaan. Doordat enkele pagina's werden verwisseld kreeg Schiedam de pagina voor Vlaardingen en Vlaardingen de pagina voor Schie dam. Het gevolg daarvan was dat een aantai artikeien dubbel in de krant kwamen. Aan de andere kant moes- ten met name de Schiedammers on- der U enkele vaste rubrieken, zoais De Zomer van 1907, missen. Zo wordt wederom bewezen dat een kleine vergissing grote en nare gevol- gen kan hebben. We zullen de zaak voortaan nog beter in de gateri hou den dan normaal al gebeurt. Enne onze verontschuldigingen! Zomer van 1907. De kermis mist haar oude glans. WEST Schiedam ontlioudt de be- faamde veeziekentenbestrijder dr. A.H. Veenbaas althans plaatselijke onsterielijkheid. Een nieuwe straat vlak bij het slachthuis mag niet naar hem worden genoemd, vinden de meeste leden van de kommissie voor Ruimtelijke Ordening. Zij stellen voor de nieuwe straat Veeartsweg te dopen, hetgeen als leip mag worden gekwalificeerd. Had dan voor Vijfsluizenlaan gekozen, dat heeft nog een zekere gedistingeerd- heid. Bovendien: waarom zouden de veeartsen worden bevoorrecht? Moet er nu ook niet een loodgie- terstraat komen? Een Tandartsengang, een Journalis- tenhof en niet te vergeten een Leraren-geschiedenisplein? Dat laatste lijkt een betere naam voor de Nieuwe Damlaan. Oosthavenkade 89, Vlaardingen (Oost) tel. 010-358733 Wij maken u, er op attent dat wij voortaan v.a. 6 augustus de zaterdagavonden, contactavonden voor echtparen en verloofde paren houden. Ook onze leden zijn natuurlijk van harte welkom. Shows, service 1e klas le klas gastvrouwen, snacks gratis en nog veel meer. Kom en overtuig u zelf. Entree f. 50,- echtparen f. 35,- per persoon. Geopend: maandag tot zaterddag v.a. 20 uur tot 04.00 uur. Zondags gesloten telefonische inlichtingen na 20 uur. WEST - Binnenkort begint de rekonstruk- tie van dc Rcmbrandtlaan. Op liet middcn- stuk komen zoveel mogelijk parkeerplaat- scn; het wegdek wordt van asfalt. Alle op de Rcmbrandtlaan uitkomende zij- straten krijgcn een ..flauwe" verkeers- drempel. SCHIEDAM - Dankzij de snelle aktie van een agent en twee burgers zijn aan de Nieuwe Haven drie levens gered. Een auto met vier inzittenden - alien Portugezen - raakte zondagavond om kwart over elf te water. Waarschijnlijk heeft de bestuurdvvT tijdens de wolkbreuk de bocht van de Oranjebrug naar rechts te scherp genomen. Zijn Ford Taunus slipte en kwam in het zwarte water van de Nieuwe Haven terecht. Alleen «en stukje- van dc anfeiiue stak nog boven de golfjes uit. De student P. van Zwieten zag alles, alarmeerde de politie en sprong onmiddelijk het water in om de inzittenden te redden. Binnen een minuut was den patrouille ter plaatse. Agent Peek bedracht zich geen ogenblik, trok ziin uniform uit en dook de Nieuwe Haven in. Op de tast wist hij een portier open te krijgen. Peck kwam weldra boven met een 61-jarigc vrouw. Zij ligt nu in het Zuidcrziekenhuis, waar de artsen voor haar Ieven vrezen. Van Zwieten heeft samen mei de meubelmakcr P.P. Lems een baby van vijf maanden uit het water gehaald. die het nu goed maakt. De foto van het ongeluk op de Nieuwe Haven is niet van de kwalitiet. die het foto-persbureau Ton den Haan onze krant pleegt te leveren. Toch heeft direkteur Ton den Haan al vijfentwintig jaar in het vak - zelf de repartage verzorgd. Hij werd echter doorde politie op agresseieve wijze bij het uitoefenen van zijn werk gehin- derd. Een paarse plek van vier vier-kante centimeter onder het rechteroog getuigt nog steeds van de hardhan- digheid der politie. Ook den Haans linkerarni is stijf; erg hindelijk voor een fotojournalist. Den Haan kon pas aan het werk, toen komniissaris Van der Haagen hem met bebloed gezicht zag staan. Hij gaf zijn onderschikten opdracht onze fotograaf zijn brood te laten verdienen. Vrijdagavond overkwam Kor Kegel, verslaggever bij de Schie damsche Courant, iets dergelijks Toen hij het opbrengen van een beschonken man wilde fotogra feren, hielden agenten eerst de hand voor zijn kamera. Daarna werd Kegel opgebracht. De kamera met het rolletje moest hij afgeven. Die zijn ininiddels terug gegeven. De leidng van het politiebureau vindt de gebeurtenissen vrij ver velend. Kommissaris van dei Haagen sprak met Ton den Haan en mensen van de Schiedamsche Courant. De leiding van de Schiedamse politie bleek weinis tevreden met de houding van het personeel. Zegt fotograaf Ton den Haan: „Ik ga aan landen als Rus land denken. Ik liep de politic beslist niet in de weg. Dat zeiden omstanders ook. In vijfentwintia jaar heb ik altijd een vrije goede relatie met de politie gehad. Pa* sinds kort heb ik moeilijkheden met die jonge binkies, die gelijk zonder vragen beginnen te be keuren. Dat betreurik: de menta litiet van die jongen agentjes." „Die agentjes beseffen te weinig dat wij duizenden mensen ver tegenwoordigen. de mensen die sirenes gehnord hebben en in dc krant willen le/en. wat er ge- beurd is." Ton den Haan wil persoonlijk exkuus van zijn belagers. Doen zij dat niet. dan kon hij nog wel eens een aanklacht tegen ze indienen InmidUels was de prolessioncle hulp- veriening op gang gekomen. Onder grote belangstelling ging de duik- ploeg van- de brandweer te water die nog een peuteT van anderhalf boven water bracht. Ook deze maakt het redelijk. De bestuurder, steward op het schip Katwijk, is omgekomen. De moeder van de zuigelingen is tijdens de slip uit de wagen geslingerd. Zij liep een shock op en wordt nu in de Noletstichting ver- pleegd. Zowel kommissaris van der Haagen als burgemecster Lems stelden zich persoonlijk op de hoogte van de red- dingsaktie. if Dc wagen wordt op het droge gehaald. Agent Peek heeft op het hoofdbu- reau een warme douche genomen en in droge klerfen zijn dienst van die nacht gewoon afgemaakt. SCHIEDAM Ben van der Linden krijgt zijn bicrtje keurig voor zijn huis ge- bracht. Omdat hij verleden week van zijn kamer werd gegooid en niemand ook de gemeente niek iets voor hem weet, ging Ben maar in een tent op de Koe- ntarkt wonen. Twee recherciieurs probeerden hem later tot vertrekk.cn te bewegen. Een van hen: ,,Bcnt U sonis een wereldhervortnerDc ander: „Joh. ga nou naar een camping, je hebt je publiciteit gehad, tnorgen staat je foto in dc krant. Pas toen hij gastvrijheid op het politiebureau kreeg ruimde Ben zijn tentjc op. Hij verklaardc op het bureau te gaan doen of-ie tliuis was. dus dat belooft hel nodige...' Rotterdamsedijk 423 Schiedam. Tel. 260155* Toen ik hem afgelopen zaterdagmid- dag over de Badweg in Hoek van Hol land zag lopcn, trok hij onmiddelijk mijn belangstelling. Met een notitie- bloc in zijn linkerhand monsterde hi) vele leden van het vrouwelijk ge- slacht. Mompelend maakte hij wat aantekeningen en verlegde dan prompt zijn aandacht op andere Evadie op de weg naar het strand waren. Getrouw aan de opdracht die ik van hogerhand heb gekregen ('Verzamel het nieuws op de plaats waar het ont- staatzorgde ik ervoor in gehoor- ajstand van ons onderwerp te komen. Zijn gcmompel werden verstaanbare woorden en ik noteerde snel: Presen- tatie 27 punten, algehele indruk 44 punten. Terwijl hij dit zei, zag ik dat hij een meisje van rond aclittien jhren van top tot teen opnam. lloewel ik langzamerhand op 50 centimeter van hem terecht was gekomen. zag hij ons in h"t geheel niet. Meisjes, jonge vrouwen en niet al te oude dames inisten zijn haviksogen echter niet! Het moment was voor ons aangebroken om hem aan te spreken en naar het doel van zijn werkzaamheden te vragen. ,,Ik zat erbij en ik keek ernaar" was het wei nig zcggende antwoord. Enig door- vragen leverde de opiossing op: ik stond oog in oog met een van de ju- rvleden die eerder op tie rriiddag Miss Rodeo 19 77 had uitverkoren uit een groot aantai min of meer charmante dames. Door mijn gedachten vloegen al die verhalen, die je vaak hoort als het over Miss-verkiezingen gaat. Ik dacht aan de. geruchten over datgene wat zich bij deze evenementen achter de schermen schijnt af te spele'n. Nu was het de gelegenheid om voor eens en altijd achter de waarheid te komen Met enige moeite wist ik hem te be wegen samen een koele dronk te gaan nuttigen in Het Jagershuis en daar registreerde ik zijn volgend verhaal: „Door toevallige omstandigheden werd ik uitgenodigd zitting te nemen in de jury voor de Miss Rodeo 1977 verkiezing. Met twee andere juryleden en duizenden bezoekers aan de door de Ruitersportvereniging lloek van Holland georganiseerdd Rodeo, zag ik hoe een kleine 20 meisjes zich om half drie presenteer- den.- Met hoge hakken en fraaie avondkleding strompelden de meisjes door het zand van de paddock. De kombinatie van het rulle zand, het schoeisel en de aanwezige glimlach op het gelaat van de deelneemsters leverden een scenario op voor een film, waar de lachfilm „Wat zien ik" hp in het niet verzinkt. Van zand- heuyeltjs tot graspol strompelend verlieten de meisjes de arena, om na verloop van tijd alleen terug te keren. De deelneemsters hadden met elkaar het onwijze besluit genomen om zich, zittend op een paard, wederom aan /urv en publiek te presenteren Dit besluit was onwijs omdat - een enkele uitzondering daargelaten - geen van de deelneemsters ooit een paard bereden had. De lachertjes waren daarom ook niet van de lucht: bit een duo schudde, trilde en be-' i oog alles wat maar kan bewegen eer. dame-met-een-paard. Een ander paard werd zo bereden, dat het arme dier via de teugels konstant de op dracht kreeg stil te blijven staan. ter wijl de herijdster stellig de mening had dat zij instrukties gaf tot stop- voets voorwaarts. Het publiek liet zich niet onbetuigti en door kreten. opmerkingen eft handgebaren wisten de kandidaten voor de Miss-titel al snel hoe de aan- wezigen over hun optreden dachten. Ik weet werkelijk niet wie uiteinde- lijk met de eerste prijs is gaan strij- ken. Het was de oudste deelneemster, dat herinner ik me wel. Naar mijn mening heeft ze gewonnen, omdat ze net iets minder gek deed dan de an- deren. Dat ik zojuist nog op de Badweg liep te jureren was alleen maar, omdat ik denk dat de werkelijk mooie leden van het vrouwelijk ge stae ht slechts te vinden zijn als ze zich gewoon gedragen. Een glimlach van een moeder naar haar kind of de verliefde blik van een meisje naar haar vriendje is voor mij veel meer het bewijs van schoonheid, dan hoge hakken en diep uitgesneden japonnen op een paard. Op dat moment dwaalde mijn blik weer. af en keken wij met hem mee. En wi) realiseerden ons, dat in Hoek van Holland winnaressen zijn te vinden voor elk soort miss-verkiezing. Elke vrouw namelijk heeft die char me, die bij een andere dame niet tc vinden is, AD BERESTED

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1