b BOVA" hypocyrta& gatenplant Peuterspeelzaal draait weer volop Schiedamse punks willen groter generatiekonflikt TAXI CENTRALE Disco-hobby kost veel tijd en geld Muziek vol redeloze woede Afgelopen zondag in Schiedam: Ramadam NIVON gaat wandelen Illegale puinstort Boekje over begraafplaats JosRob en Albert: in Vakantiekater TEL. 010-349082 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 le JAARGANG NO. 32 SCHIEDAM - Deze zondag kreeg Schiedam duizendvoudig konink lijk bezoek. Om het wat nauwkeuriger te zeggen: de oppervlakte van de gemeente. Want de talloze mierenkoninginnen, die in de middag opdoken, leefden natuurlijk al een tijdje. Nu was het grote moment van hun leven aangebroken: de paringsvlucht en daarop aansluitend de gevaarlijke zoektocht naar een geschikt plekje voor het eigen nest. In haast alle straten zag men zenuwachtig zoekende koninginnen (zo'n zeven mm groot) die een goede plaats zochten om zich in te graven. Hoogtepunt bv.bloemsierkunst staan broederlijk naast elkaar in de grote plantenkas van Iris. Dat is niet zo verwonderlijk, want Iris is zeer ruim gesorteerd als het gaat om planten en cacteen; Lboekhout Kom gauw eens kijken! Beet je gaar Klanten komeh Orgie van geluid Zelfdestruktie RITA Schiedams Nieuwsbl POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP. EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en bet Maassluis Nieuwsblad Koninklijk bezoek in duizend-voud De haast was niet voor niets. Zo'n dikke mierenkoningin is letteriijk gefundes Fressen voor veel vogels en allerhande insekten. Middelen om zich te verdedigen hebben wij niet. Pas onder de grond zijn ze veilig. De meeste Schiedamse mieten behoren tot de soor Lasius Niger. Ze wonen in de tuinen der mensen of onder straattegels en gaan in het al- gemeen ongezien hun gang, tenzij ze ergens een keuken met goed toe- gankelijke zoetigheid ontdekken. Dan treft de wanhopige huisvrouw weldra een hele mierenstraat door de woning aan, waarop talloze diertjes met waanzinnge snelheid van en naai de buit hollen. Ze kwijt raken is niet zo moeilijk. Mieren hebben een diepe afkeer van olie. Men bestrijke dus het pad op verschillende plekken met oliehoudende stof en dan is een voor de mieren onoverkomelijke barriere gelegd. Na het Christendom is de Islarrvde meest beleden godsdienst in Schie dam. Misschien wel meer dan tweeduizend stadsgenoten belijden het geloof dat Allah via de engel Gabriel aan de profeet Mohammed heeft geopendbaard. Al die openbaringen bij elkaar vormen de Koran, het heilig boek der Islamieten, dat in poezievorm een stuk theologie biedt, enkele verhalen (veel minder dan in de bijbel der christenen) en leefregels voor de gelovigen. De regels zijn niet altijd even gemakkelijk. Dat ervaren de Isla mieten sinds gisteren aan den lijve. Ze zijn begonnen met de Ramadan, hun vastenmaand die net als de katholieke zes weken duurjt. Mochten de katholieken tijdens hun vasten vroeger slechts een voile maaltijd per dag gebruiken: de islamieten nemen hun periode van boete en inkeer heel wat serieuzer. Van zonsop- gang tot zonsondergang is het hun verboden wat dan ook te eten of te drinken. Wie tegen deze regels zondigt stelt zijn eeuwige zaligheid in de waagschaal. Mohammed ontving zijn open- baring in de buurt van de evenaar waar dag en nacht het hele jaar door ongeveer even lang duren. In Nederland ligt dat wel anders. De Ramadan valt precies in maan- den dat de nachten kort zijn en de dagen eindeloos lang. De moslimtheologen hebben voor hun geloofsgenoten in het noorden geen verzachtende omstandigheden vastgesteld. Zij moeten zich aan het onverkorte gebod van Allah houden. En die verplichting is extra zwaar omdat de Nederlandse maatschappij geen faciliteiten voor de Ramadan kent. In Islamitische staten, zoals Turkije of Egypte, houdt men tijdens de Ramadan rekening met elkaar; men probeert zijn mede- mens dan ook niet te prikkelen en de regeerders zijn zenuwachtig. Per traditie beginnen in de Isla- mirische wereld revoluties en volksopstanden juist tijdens de Ramadan. In Kairo vindt men zelfs reusachtige kermissen, die alleen na zonsondergang open Zijn en waar de gelovige zich kan amu- seren zonder zich aan een zonde schuldig te maken. In Nederland -waar het vasten per dag dus extra lang duurt- is niets van dit alles. De werkbazen eisen in veel gevallen de gewone produktienorm.- alsof er niets aan de hand is. En vanwege de taalbar- riere kost het de buitenlandse arbeider grote moeite zijn kolle- ga's uit te leggen, waarocn nu alles anders is. Kortom, het is tijd om ons een beetje christelijk te gedragen ten opzichte van de boetende en vas- tende Islamitische stadgenoten. Ontzie ze een beetje de komende weken en bedenk wel: zij hebben voor hun Allah meer persoon- lijke opofferingen over dan wij voor onze God. H.v.d.H. Het uitbranden van het nest is een daad van stompzinnige barbaarsheid. De mierensamenleving is te bijzon- der om* door de grillen van een verstoorde keukenprinses of haar „dappere" echtgenoot te worden ver- nietigd. De koninginnevlucht van afgelopen zondag vormde het hoogtepunt en het doel van zo'n mierennest. Manne- tjes en vrouwtjes zijn kundig opge- fokt en nu klaar om de wijde wereld in te gaan. De koninginnen maken in de lucht een dolle paring mee en belanden dan weer op straat. Daar wringen ze met een paar eenvoudige pootbeweginkjes de vleugels er af. Het bruine dier zou met die schitterwitte lichaamsdelen teveel hongerige vijanden aantrekken. Heeft de koningin eenmaal een ge- schikte woonplaats gevonden, onder een steen bijvoorbeeld die beschermt en reguleert de temperatuur, dan bouwt ze daar een holletje, waar de winter wordt doorgebracht. De koningin legt eitjes, verzorgt de daar- uitgekomen latven met sap uit haar krop en eet verder niets. Als voed- selvoorraad dienen de spierbundels van de afgewrongen vleugels. Pas als de eerste werkmier uit de kokon ont- luikt, stopt de koningin haar moeder- lijke werkzaamheden. Ze laat zich door de eigen kinderen verwennen en rondslepen, ze legt nog slechts eieren, soms honderden op een dag. En ze begint weer te eten. Die laatste levensfase van de koningin kan een vijftien twintig jaar duren. De koningin on der de mieren: in grote hoeveel- heden op be- zoek in Schie dam. Blijft de koningin verder slechts een eierlegmachine? Nee, ze straalt een merkwaardige psychische kracht uit, die de duizenden, soms tienduizen- den werkmiertjes bij elkaar houdt en er voor zorgt, dat de werkzaamheden in het nest goed verlopen. Sommige geleerden vinden zelfs, dat een mierennest erg lijkt op 6en levend wezen, waarvan de koningin als hersens fungeert. Buitenmate raadselachtig, buitenmate boeiend en SCHIEDAM - Het NIVON houdt aanstaande zondag een wandeling door de duinen van Oostvoorne. Wie gebruik maakt van eigen vervoer, moet om half tien bij het rekeratie- gebouwtje aan de Tanellaplas zijn. Gaat men per bus, dan neme men lijn 70 op het Emmaplein, vertrektijd 8.35 uur. In Hoogvliet wordt overgestapt op de bus naar Oostvoorne. Daar wachten personenauto's voor het verdere vervoer. Meewandelen is gratis, al verwachl het N I VON wel van te voren een te lefonische opgave op nummei 70.84.86. SCHIEDAM Een woordvoerder van het aktiekomite Laan maakte vrijdag op het stadskantoor melding van een overtreding. Werknemers van de Aannemer Verdoornen B.V. stor- ten al tien dagen illegaal puin op de kaalslag tussen de Korte Achterweg en de Roosbeek. Op de yraag hoe dat kon, vertelde een werknemer dat daarover een afspraak met de ge meente bestond. Op het Stadskantoor weet men echter van niets. Het aktiekomite werd dus bevestigd in zijn vermoeden, Inmiddels is toegezegd, dat de zaak zal worden onderzocht. Aktiekomi te de Laan staat daarop, want zij meent: als er edn schaap over de dam is, volgen er meer. MAASSLUIS Ook in de maand juli is de Maassluise bevolking toegeno- men. Begin van de maand telde de stad nog 30.616 inwoners; eind juli was dat 30.755. Er werden 62 nieuwe Maasluizenaars geboren en 242 mensen vestigden zich deze maand in onze stad. CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB VLAARDINGEN SCHIEDAM - Van het informatie- boekje Algemene Begraafplaats is een verbeterde druk verschenen. Het uitgaafje stelt de lezer op de hoogte van alles, wat bij een be- grafenis te pas komt en de facili teiten van de rusthof op de Buige- meester van Haarenlaan. Men vindt er gegevens over het gratis gebruik van de Aula, over de opbaarkamers, de ruimtes waar ge- legenheid bestaat tot kondoleren, de tarieven en de soorten graven. De Algemene Begraafplaats raadt de Schiedammers aan het boekje door te nemen, alvorens een ter aarde bestelling te regelen. Dit zou volgens haar onberaden beslis- singen - en hoe licht worden die niet genomen, wanneer een ge- liefde is overleden voorkomen. Het boekje is gratis verkrijgbaar op het kerkhof, Burg, van Haaren laan 1450, tel. 71.12.22 en bij de hoofdafdeling plantsoenen en be- graafplaatsen, Stadskantoor, 14e verdieping, kamer 1401, tel. 26.05.00, toestel 362. De begrafenisondernemers kunnen de gewenste gegevens ook mede- delen. Zij zijn door de gemeente uitvoerig geinformeerd. Rotterdamsedijk 423 Schiedam. Tel. 260155* ook buitenmate griezelig. Stel je voor dat de mens ooit zou stuiten op een buitenaardse beschaving met die struktuur: met een alles regelende, alle intelligentie bezittende koningin en miljoenen robotachtige werkerks, geestelijke slaven van die ene heerser? Want zo werkt een mierennest. Reden genoeg om deze bijzondere insekten met een zekere waardering te behandelen. Laat die koninginnen leven. Smoor zo'n bijzondere samen- leving niet in ds kktri. HAN VAN DER HORST Groenoord kan zondag winnen *Zeldzaam stukje natuur in Kethel Vlaardingen niet op voile stark- te *Sterrenhemel van augustus GROENOORD Sinds vijftien au gustus draait peuterspeelzaal de Woelwaters naast de Sint Martinus- kerk volop. Men houdt er de jeugd van negen tot kwart voor twaalf be- zig met spel, Dat kost f. 4.- per och- tend, maar de gezegende kinderen ontvangen dan ook melk en een ver- snapering. In datzelfde pand ontvangt men 's middags scholiertjes die om wat voor reden dan ook 's-middags niet thuis hun boterhammetjes kunnen eten. De leidsters hebben dan zorg gedra gen voor een rijk voorziene lunchta- fel, terwijl er spelletjes klaar liggen voor na het eten. Kosten f. 2.50 per keer. U moet wel een soort abonne- ment nemen. Inlichtingen C.J.J, van Lier, Esdoornlaan 9, tel. 70.79.06. SCHIEDAM - Hans den Houting draagt een slinger paperclips in het oor. Ben Lanser doet het met een veiligheidsspeld, maar die is weer via een gouden draad verbonden met een dito door zijn wang. Alleen John Bakkers is nog on- geschonden, maar daar zal snel verandering in komen. We zijn te gast bij drie Ieden van Schiedams meest opvallende punkband, The End. En natuurlijk hebben ze hun hoofdkwartier op de Laan, waar alle stedelijke merkwaardig- heden hun oorsprong vinden. Hans en Ben zijn werkloos: John zit in de eindexamenklas van de Willem de Zwijger-Mavo, maar zegt hij verontschuldigend: „Volgend jaar ben ik 66k werkloos". „Werkloos?" roept Hans quasi-ver- ontwaardigd. „We zijn helemaal niet werkloos. We zijn de full-time pro fessional band: The End". Wat beweegt jonge mensen er toe hun oorlellen te doorboren, teneinde daarin te kunnen hangen veiligheids- spelden, paperclips en ander kantoor- gerei? „Vinnik leuk", zegt de weinig spraakzame Ben Lanser. Hans den Houting heeft echter een soort ideologic. „Het is goedkoper als goud he? en het is niks minder mooi. Dit is ook een hanger. En het is wel leuk om je oor met een speld door te prikken. Dat doet pijn. Daar krijg je een kick van. Ben heeft het voor mij gedaan. „Ben grijnst trots, zodat de veilig- heidsspel in zijn wang een stukje verschuift. „Dat is nu punk", gaat Hans verder. „Iedereen kan zich gewoon uiten als hij dat wil. Je richt je eigen punkband op". „Moet je natuurlijk wel een installatie hebben", meent John. „Natuurlijk", gaat Ben verder, een beetje installatie moet je echt wel hebben". VLAAROIMGSfc' SE TELEFOON 4344 SCHIEDAM - Jos van Hove, Rob van der Heijde en Albert Kolijn, alle drie nog ruim onder de twintig. hebben de droomwens van talloze jongeren verwezenlijkt. Zij bezitten een eigen disco-drive-in die op brui- loften, partijen, feesten en popkon- certen kan optreden, naam: Appie Happie's disco-show. De afgelopen twee weken stond de vervaarlijke kast opgesteld in socie teit QT, waar de deelnemers van de jeugduitwisseling en hun gasten zich vertraden met zang, drank en dans. De disco geriefde het publiek door de nodige Engelstalige aan- kondigingen. Hoe kom je er nu toe om zo'n disco-drive in in elkaar te sleutelen? Rob van der Heijde, de spraakzaam- ste van het stel, zegt: ..Vroeger zaten we op schoolfeesten al te rommelen met twee grammofoons en van die eigen boxies. Toen haalden wijs ons diploma en ik ging in de verpleging en die jongen daar ging in de ver pleging en die knaap hierachter bij de belastingen (Ja, Kolijn, hoe kan het anders?). Je krijgt meer centjes en dan ga je langzamerhand eens een draaitafeltje bouwen. Je merkt, dat je niet voldoende vermogen hebt voor een zaal, dus wordt een verster- ker gekocht van 250 watt. Er zit nu voor vijftienduizend gulden in onze kast. Allemaal handje-kontantje betaald en dat is nog geeneens veel. Je moet natuurlijk wel op de prijzen letten, vooral van de boxen, dat je er niet teveel voor geeft." „Nu zijn we van plan wat meer werk van de lichtshow te maken. Aan die paar lichtbakkies zijn we toch zo'n drie a vier dagen bezig geweest. Dat ben je per week wel kwijt, als je aan de installatie werkt. We willen de lichtshow toch een beetje uitbreiden en op die kale hout van de kast moet formica komen. We zitten ook een beetje te puzzelen over de vraag, hoe we de zaak beter afbreekbaar en ver- voerbaar kunnen maken." De klanten beginnen nu een beetje te komen. We hebben nog niet veel publiciteit gehad. Binnenkort draaien we weer op de gemeentedag van Vlaardingen in de open lucht, maar werk kunnen we altijd wel gebruiken. Wat? Nee, de kosten van zo'n instal latie halen we er nooit meer uit." Appi Happie's disco-show beschikt over bijna 1200 singles en 500 LP's in de meest verschillende genres. Zeggen de medewerkers: „Wat de mensen willen hebben, dat krijgen ze, Willen ze soul, dan wordt er een hoop soul gedraaid: hebben ze zin in een stevige rock 'n roll, dan krijgen ze die. Blues? Blues! Zo gaat dat bij ons." Appie Happie's disco-show is bereik- baar op 26.31.42 en 34.96.25. Voor als u ze's nodig heeft „Wij lenen onze installatie van een vriend", zegt John. „Die kon hem nergens kwijt. En nou spelen we er een beetje op. Alleen begint hjj nu een beetje gaar te worden". „Sinds we een voorversterker op de bas aangesloten hebben, is dat ding een beetje verrot", verklaart Hans. „Dat verbaast het Schiedams Nieuws blad ndiiwelijks. Heel het huis maakt een verrotte indruk. Tussen muur en daklijst prijkt zelfs een scheur, waardoor de blauwe hemel kan wor den aanschouwd. De punkers zijn het met die kritiek echter niet eens. „We hebben er genoeg werk aan gehad en het is nog niet klaar", vindt Ben, maar punkers stellen dan ook weinig eisen aan het leven. Zij ver- achten al het fraaie en netjes afge- werkte in deze maatschappij. Ben: „Punk heeft geen politieke achtergrond. Het is gewoon de frustraties van de jongeren, de ontevredenheid". Hans: „Het is ook om het generatie konflikt te vergroten, zoals het hoort. Elke generatie moet t6gen de vorige zijn> omdat ze het rot hebben gedaan. Oorlogen voeren en zo. Dat moet ze ingepeperd worden. Deze generatie gaat het waarschijnlijk ook rot doen, maar dan moet er een nieuwe komen om ons weer de waar- heid te zeggen". De redeloze woede van de punks komt tot uiting in hun muziek. Het is keiharde rock 'n roll met een een- voudig stampend ritme. De instrumenten zorgen bij elkaar voor een bonkende, maar toch kreatieve orgie van geluid. De zangers zingen niet: ze schreeuwen. Ben zet de eerste hit van de Sex Pis tols op. ,,1'm an antichrist, I'm an anarchist", davert het over de Laan. „Het is ook lekker om punk te spelen", vertelt John Bakkers. „Dat komt door de trillingen van mijn bas". Wat de gewone popgroepen doen, de Flails hier in de stad bijvoorbeeld, dat is allemaal achterhaald. Dat is allemaal hetzelde. Dood aan de Flails. Het is zonde van hun instal latie. Van dat geld kun je beter een hoop plezier maken en lekker drank kopen". Hans: „Onze liedjes gaan tenminste over sex en zuipen". Jos, Rob en Albert aan het muzikale werk. Ben: „Er zit ook een portie haat in". Hans: „Sex is belangrijk, maar een wyf van vijfentwintig, dat hoeft voor ons niet meer. Die hebben gewoon hun tijd gehad. Die zijn uitgebrand We hebben ze liever van een jaar of zestien, als het net niet meer straf- baar is, weet je wel, maar we gaan er niet achteraan hollen. Ze moeten wel vanzelf komen". „We houden ook van pijn", gaat Ben verder. „Als het niet te hevig is ten minste. Ik krab vaak een wondje open. Als ik iets klote meemaak, of als ik het niet naar mijn zin heb, dan goo' is daarwat sterke drank over Dat geeft een kick. Een kwestie van drift is het niet. Zoiets is welover- wogen. ,T Is een vorm van zelf destruktie. 't Is beter dan een ander te nemen". Zegt Hans: „Een ander pakken is trouwens ook wel leuk. Ik neem tegenwoordig karateles. Maar aan de andere kant moeten we in Schiedam geen konflikt krijgen met de rockers, zoals de punks in Engeland. We moe ten 66n front met ze maken tegen de gevestigde orde". Ben beaamt dat volgaarne. Hij heeft in Parijs ruzie gehad met Teddy Boys, Engelse Rockers. „We hebben verloren. Ze waren met meer man. Daarvoor vielen ze ons ook aan" We bergen het aantekenschrift maar eens weg. Hans den Houting heeft een zwart paar panties. „Han, draag jij soms panties met een zwart netmotief? Die heeft iemand hier veertien dagen terug laten liggen. Ik weet niet meer wie". HAN VAN DER HORST Maandagmorgen kwart over negen. De kinderen zijn naar school ge- bracht. Een beetje onwennig stap ik het huis weer in. Zes weken lang stond er iedere dag wel weer iets bij- zonders op het programma. En nu? Alles wat.ik zie is een rommelig huis, dat hoognodig schoongemaakt moet worden. De rommel is gauw verhol- pen. Maar dat schoonmaken....Daar voel ik niks voor. Eerst maar een kof- fiezetten, dan ziet alles er weer wat anders uit. Maar dan is er die plotseling opvallen de stilte. Geen kinderstemmen in huis of op straat, die gezellig kwebbe- len of lekker ruzieen. Niet dat zoiets nu altijd even leuk is: er zijn wel eens momenten waarop ik wanhopig roep of ze asjeblieft eens even voor vijf minuten die ratels stil willen houden. Nu weet ik alleen niet wat me liever is: die stilte of de herrie. Vakantie- overgangsprikkels, noem ik 't voor mezelf Tegelijk krijg ik medelijden met al die kinderen, die zomaar-ineens: boem! uit dat vrije leven weer de schoolbank ingezet zijn. Hoe voelen die zich? Aan de andere kant vonden ze het toch wel weer leuk om naar school te gaan. Spittende in de vroegere jaren van mezelf kan ik me ook niet heugen eens met tegenzin naar school te zijn gegaan. De meele- vende gevoelens kunnen dus wel weer opgeborgen worden. Maar wat nu? Eigenlijk kan dat sop-, zeem- en poetswerk nog best een week longer blijven liggen. Dan zijn er in die tijd tenminste nog wat vrije uurtjes om eens lekker met de hond te gaan wandelen, dat boek dat er al zo lang ligt uit te lezen of zomaar een beetje te rommelen in huis. Er is ook meer tijd voor de kin deren, als ze die eerste dagen vol van nieuwe dingen thuiskomen. En ik kan zelf weer wat rustiger wennen tan het strakke schema van gekombi- neerde school-, etens- en daartussen geplakte sport en speltijden. Wanneer na die week dan alles weer draait gaan we hard aan de slag. Met die gedachte pak ik de honde- riem van de kapstok. Straks, buiten, wordt het laatste kermisgedruis wei uit mijn oren gewaaid en aan 't eind van de week is de vakantiekater wei op de vlucht.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1