Schiedams Nieuwsblad HOLLE PINKEL lErgens in zeldzame Kethel leven nog dieren en planten De zamer van Met m'n kop tegen de deurstijl 60 jaar getrouwd Schiedams vuur in Novotel Breda euro-typ ESN euro-typ N Stad in debat De avonturen van J Voor uw tlidelljke auto! InterRont Sterrenhemel van augustus Ramadamviering in Koningshof Bezoekers niet toegestaan.... AUT0VERHUUR Estafetteploeg Hep niet hele stuk.... fDENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING Typiste -telexiste, facturiste 2 weken in Schiedam. \Z. Electrotechnisch tekenaar| 3. Steno typiste [4. Typiste Ned. die telefoon kan bedienen\ |5. Afd.secretaresse-telexist< door Marten Toonder Geen stadsmens Cygnus: de zwaan Maan en planeten Perseiden WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 33-522 Helse kreten Gegak nwrcuriutttraai 41tat. 342163, VLAARDINOCN die zelfstandig kan werken en ervaring heett in Scheepsbouw. 3 weken centrum Rotterdam. en enig boekhoudkundig werk kan doen. centrum Rotterdam. 3k moet dedraakqauwbuilenhel bos brwgen...de&3cfrraghem nog niefc^ vinden! goede vriendMebjij hierergem eendraak rdndeluipen? 1ja-li'a,doeje monster,hoor! Met stijgende verbazing en verontwaarai- ging heb ik de ingezonden brief van dhr. Daalmeijer in uw krant van 10 augustus ge- lezen. Verbaasd over de zure ondertoon en verontwaardigd over het verdraaien van de feiten, waarover in deze brief gesproken wordt. Ik zal op dit laatste puntsgewijs in- gaan. 1. Mijn kritiek op het gevoerde beleid t.a.v. de internationale uitwisseling heb ik geuit tijdens de behandeling van het jaar- verslag van de SG van 1974. Hieruit bleek een nadelig saldo van f. 9.108,98, terwijl er dat jaar 22 deelnemers waren. Een bij- drage van ruim f. 414,- per deelnemer dus. Mijn grootste grief was het geringe aantal deelnemers en niet eens de hoogte van het bedrag. 2. Ik hoop de belangen van zoveel moge- lijk Schiedammers te vertegenwoordigen en probeer daarbij vooral op te komen voor de zwakke groepen in onze samenle- ving. 3. Het gemeentelijk budget is beperkt: een goed raadslid moet daarom kiezen voor net belang van zoveel mogelijk burgers.en Vooral voor de belangen voor hen die het jwakst staan. Daarom heb ik in het verle den gepleit voor het schrappen van de ouderbijdrage aan het reisgeld voor de khoolzwemlessen (inmiddels door de raad goedgekeurd), het schrappen van de ou derbijdrage aan de kosten van de school- tuinen (nog niet gelukt), het draagkracht- principe invoeren bij de lesgelden van de Schiedamse Muziekschool, (in behande ling; ook dit zal de gemeente waarschijn- Ojk geld gaan kosten!), een eventuele ge- meentelijke bijdrage voor de schoolreizen van de scholen voor voortgezet onderwijs. Bij dit alles zijn grote groepen jonge men- sen betrokken. 4. Inderdaad is het waar, dat dhr. Daal meijer mij enige jaren geleden opgebeld heeft. Van enige boosheid is mij echter niets gebleken toendertijd. Integendeel: ons gesprek Was prettig en konstruktief. loop erkende mijn bezwaren ten aanzien van de toenmalige vorm van de jeugduit- wisseling: teveel leiding, te weinig kinde- ren en vooral te weinig kinderen uit de minst draagkrachtige milieus, te hoge overheadkosten. Daalmeijer vertelde en- thousiast over zijn plannen voor een nieuwe opzet, zodat 5. kritiek van mijn kant tijdens de kom- tnissievergaderingen van de laatste twee jaar beperkt bleef tot aanmerkingen van de kant van de SG inzake kredietaanvragen. 6. De opmerkingen van Joop over de veel- besproken, hoge presentiegelden vallen bij mij onder het hoofdje ,,zuur". Die hoge vergoeding dateert overigens van de laatste twee jaar; is na aftrek van allerlei lasten bepaald niet hoog te noemen en be- tekent slechts, dat raadsleden in tegenstel- ling met itet verleden, toen het raadslid- maatschap geld kostte, er nu een matige verdienste aan overhouden. Overigens, ter geruststelling van dhr. Daalmeijer: in de kommissie financien hebben we onlangs gepleit voor het verstrekken van presentie- geld aan leden van alle gemeentelijke kommissies, Ja, dus ook die van de SG!. Toe, Joop, toon je de toekomst wat min der rankuneus! Y. S1LJEE (naschrift red.) Y. Siljee zit in dege- meenteraad voor de PvdA. MAASSLUIS Als resultaat van overleg tussen de onlangs opgerichte Turkse Sociaal Kulturele Vereniging in Maassluis, de Stichting Hulpver- lening aan buitenlandse werknemers en de gemeente Maassluis zal dit jaar voor het eerst ook in Maassluis de Ramadanviering plaatshebben. De Ramadan is een aangesloten periode van dertig dagen van vasten en gebed in de religieuze beleving van de Moslems. De dertigste daj van de Ramadan wordt afgesloter met de id-belfitir, een groot fees van's morgens zes uur tot de volgen de morgen negen uur. De Ramadanviering zal dit jaat plaats vinden van 17 augustus tot 16 September a.s. Onderdeet van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010-34.67.11. Agentschap: Eurotyp. Rotter- damsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Hoofdredakteur: Bert Cattel. Redakteur: Paul Houkes. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.26.15. Medewerker: Han van der Horst, tel. 010-24.46.73. Klachten over de bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010-13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Indien men donderdagochtend belt wordt de krant nabezorgd. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in com binatie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiter- lijk maandag 17 uur binnen te ^|jn. KETHEL - Er ligt geen groen kroos op de vaart en het plankje is akelig smal Amaal Voets heeft het voor mij plat gelegd, zodat ik haar minimale na tuurreservaatje kan betreden. Maar de plank zwiept eng en ze moet eerst de vervaarlijk blaffende hond opsluiten, anders durf ik helemaal niet. Amaal stapl een eindweegs de plank op ^m mij bij de hand te nemen. voor twee varkens, hierbij enigszins gehinderd door een toom krielkui- kens (nu al weer vier maanden oud) die onder de hete lamp geboren zijn en haar nu als kloek beschouwen. Datzelfde doen de jonge kalkoenen die achter rieten matten wonen. Het plankje maakt een ongastvrije indruk en dat is ook de bedoeling. Amaal houdt niet zo van pottekij- kers. Ze beheerst een stukje ongerept Kethel, waar nog torenvalken en ui- len broeden, waar zeer zeldzame planten als zwanebloem, Kale Jonker en Bereklwauw gedijen, waar talloze watervogels, onder wie 20 reigers, van een ongestoorde nachtrust kunnen genieten en zo hoort het te blijven. Mensen zijn minder dan wel- kom behalve een paar lieden van de van de vogelwacht, enkele vrienden en Piet van de kinderboerderij die nuttige adviezen geeft. Behalve met het ongerept houden van de natuur voedt Amaal in de meest letterlijke zin van het woord jonge dieren op. Omwonenden hebben gemerkt, dat zij geen weer- stand kan bieden aan door de moeder verstoten jongen, zodat zij nu zorgt Wij zetten ons neder aan het vaartje met kroost. „Het is niet diep" zegt Amaal, „lk ben er verleden week zelf ingevallen." Wij drinken appelsap uit een nauwelijks biologisch-dynamisch ogend pak. Amaal verteld. „lk had een stel kuifeenden hierach- ter op de plas, een paartje of drie, vier en die blijven wel liggen, als ik DE krant laat ik ongelezen. Ik ben poffertjes gaan eten op dat gezellige schip in de Lange Haven, maar ze smaakten als oude rekeningen. Ik denk, dat iedere medemens er op uit is om me een hak te zetten. Het caf6 profiteert nog wel eens een beetje van mijn klandizie, maar woeste politieke diskussies over de vrijzinnig-demo- kratische beginselen hoort nie- mand meer van mij. De denkbeel- den van De Groot en Gouka zijn volmaakt on-interessant. Het verborgen konservatisme van de Vrije en de Unie-liberalen ver- mag me niet meer te ergeren. De Boterstraat is een vaal ravijn; mijn huis een sombere spelonk. En eer- gisteren kon ik mijn schone zak- doeken ook al niet vinden. Van woede heb ik met mijn kop te gen een scherpe deurstijl gebonkt, zodat de direkteur gisteren zei: „Kop gestoten. Winters?". op mijn bootje kom kontroleren. Bij elk ander geluid vliegen zij meteen op. Geweldig. Ik ben geen stadsmens, he. Ik ben wel werkloos, maar ik moet wat om handen hebben. Als je er dieper op ingaat, dan is het eigenlijk een pro test tegen de rottigheid in de stad. Terug naar de grassprietjes is mis- schien wel de trend, maar voor mij is het echt. Ik zit hier nu van maart af en ik ben van plan om te overwinte- ren ook. Als je ziet wat de jongens hier doen: ze lopen de ganzen met stokken te slaan en ze slopen de een- dekorven. Er moet hier altijd iemand zijn om de boel te bewaken. Ik vind het belangrijk, dat zo'n natuurgebied- je blijft bestaan. Er zijn hier toren valken, uilen, zelfs ijsvogeltjes." Ik stel voor het natuurgebied dan maar eens te gaan bekijken. Denk- beeld, dat ik weldra levendig betreur, want daar ligt weer zo'n akelige plank. Wat breder deze keer en goed gestut, zodat ik op eigen krachten de andere oever bereik. De halfwas- kuikentjes hollen als gekken achter Amaal aan. Ze trekt een wrakke deur open. „Dat zijn de kalkoentjes. Dat zijn zulke lieve beesten. Deze zijn ook moederloos. Ik heb ze eerst in de slaapkamer onder de lamp opge- voed." De jonge kalkoentjes zien er uit als atletische kippen. Ze hebben nog niets van de deftige monsterlijk- heid der volwassen dieren met hun staart en hun naar believen te verlen- gen rode slurf. Ook uiten ze nog niet de zo verwijtend klinkende kreet „0, o, o,., die wij onderweg naar Amaals reservaatje uit de snavel van van een reusachtig exemplaar verna- men, dat van achter een hek twaalf menselijke wezens aanschouwde. materiaal en de beschoeihgen bij te houden en de bomen te snoeien. De vogelwacht herstelt de kooi op het moment. Ze willen hier eenden vang- en om te ringen. En ze plaatsen ook kasten voor de uilen, de mezen en'de torenvalken. Hier op een van de ei- landen zit een nest valken met acht jongen." Die eilandjes zijn alleen per boot te bereiken, maar Amaal weigert me mee te nemen. Daar moet zeker elke buitenstaander worden geweerd. Ik dring maar niet aan. Het bootje ziet er weinig solide uit en ik moet toch al twee van die planken nemen. Bij een van de plassen ligt een omge- slagen boot. Amaal: „Dat is een ge- denkteken. Een kooiker van een jaar of tachtig is er toen in omgeslagen met de manden zetten. Waarschijnlijk een hartaanval en toen is hij ver- dronken. We laten de boot zo liggen. Daar slapen dan 's nachts de reigers op." OHANNA heeft niet met Sasja. Die rotkiootzak is naar Schiedam gekomen om nriijn leven te bederven. Ach, alleen zijn; ik gooi me nog liever van het Hooft, want uit de Schie, die achter mijn huis vloeit, zou een of andere half- dronken rooms-katholieke bran- dersknecht me toch redden. In de hoop op een te verzuipen beloning natuurlijk. En als-ie fatsoendetijk was vanwege de dan door de Hei- land uit te keren Genade van Bij- stand. Die houdt hem standvastig in het Geloof, terwijl ik dan aan een verdoemenis brengende dood- zonde ontkomt. Hoewel, ik heb de zaak wel eens een tijd terug met een katholieke kennis doorge- Jsproken en die zei: „Een onvrij- willig voorkomen zelfmoord is voor ons bijvoorbeeld ook dood- zonde. Kijk, als je in het water springt en je krijgt berouw en je roept „Helpl", dan is het geen doodzonde, al zal God je wel een tijdje in het Vagevuur houden. God is namelijk streng en recht- vaardig, maar wreed en onredelijk I is Hij niet". OP een bepaalde manier is dat Katholieke geloof toch leuker dan de openbaring der Her- vormden; de openbaring mij op katechisatie eigen gemaakt, die ik deels heb verworpen. Mijn ouders kunnen het nog steeds niet ver- kroppen, dat ik weinig kerk en dan nog alleen bij de Vrijzinnige Protestantenbond, waar alles mag, inklusref het schenden van de Sabbat. Toch steun ik de aktie van de gelovigen voor de handhaving der zondagsrust. Niet uit bijbelse overwegingen, maar omdat de werkende stand naar mijn mening het volste recht heeft op een rust- dag per week. Ik voel zelfs wel voor de social istische eisen van de acht-urendag. Nu begin ik toch weer over politiek. Soms vraag ik me af, of die maatschappelijke be- langstelling van mij niet dient om persoonlijke problemen te verdrin- gen. Ik heb laatst eens in de tijd- schriften iets gelezen over een Weens geleerde, Sigmund Freud of zo, die zich met zulke proble men bezig houdt. SASJA had vandaag een half smartelijk, half geluk- kig uiterlijk. Hij had gisteren al de hele dag naar de schram op mijn voorhoofd zitten kijken met een soort peinzende, medelijdende be- langstelling. Hij zei weinig, toen: alleen het noodzakelijke. Maar vandaag leek het of hij iets te over- winnen had en toen vroeg hij: „Spleen?" „Och, gewoon". „Melancholie?" „Waarom denk je dat?" JJskoude Hollander. Je stopt je gevoelens weg en je gooit in je eenzame huis de kop tegen de muur. Denk je mijn situatie in?" „Jou situatie?" Ik werd boos. Sasja zat wel In een uitstekende situatie. „De eenzaamheid. Gisteren heeft J mijn Zosje me geschreven en ze j heeft tranen gestort op de brief en i ik heb ze met de mijne geplengd" „Wat?" dacht ik. SASJA haalde een paar vet- tige papieren tevoorschijn. „Hier", zij hij. „Alsjeblieft, wat moet ik nu doen, blij zijn of treu- ren?" Goeie Sasja, hij was net zo verliefd als ik, maar op een ander. En hij sprak uit gewone menselijk- heid met mijn Johanna. En ik ver- denk hem van konkurrentie. „Een vrijgezel als ik, die voelt zich wel eens eenzaam". „Je kunt beter emotioneel zijn in het openbaar zoals wij, Russen, wij gooien onze ziel open. Jullie Hollanders blijven maar in de plooi en uiteindelijk doen jelui je alle- maal wat aan". Hij heeft gelijk. En wat kan ik er aan doen? Ik zal hem nooit dur- ven zeggen, wat ik van de week ge- dacht heb. En als Hollander: wat kun je als Hollander anders den- ken dan „stomme driftkop"....? SIMON WINTERS Inmiddels zijn we bij de ganzen, drie zeg maar bruine en twee witte. Ze begroeten ons met een oorverdovend gegak. „Die witte," zegt Amaal, „zijn ook wezen. Ik heb ze door die ande- ren laten uitbroeden. „Kijk, hierachter ligt het bootje van de eendekooi. Het is mijn taak om de nestkorven te kontroleren, het nest- Amaal is van plan door te gaan met het kweken van allerlei vogels. Op het programma staan wat siereenden en mandarijneenden. Bij de kalkoe nen wonen twee pauwen, die Amaal elke ochtend om vier uur met hun helse kreten wekken, omdat zij op dit vroege uur graag het petit dejeu ner geserveerd wil zien. t Is een paartje duw ie weet. En in een klein kooitje hokken twee bergeenden. „Dat zijn de enige overlevenden uit een nest van acht." zegt Amaal. „Ik durf ze nog niet los te laten in ver- band met de ratten en die valken. Ze zijn opgegroeid onder de hete lamp, maar ze waren nog zo teer. De een na de ander ging dood. Daar wen je hier ook aan, dat beesten zo ge- makkelijk doodgaan Zelfs geen foto krijgt u van Amaals natuurreservaat. U mag ni6t weten, waar 't is. Blijf uit de buurt. De to renvalken komen 66k niet door het raam bestuderen, hoe u uw jongen pap van ligakaak voert. HAN VAN DER HORST Geyisendorfferweg 5, Rotterdam Waalhaven. Telefoon 010-29.71.71 Postbus 5165 - Telex nr. 28088 VLAARDINGEN: Dr.Wiardi Beckmansingel 8. Til. 010- 352850 SCHIEDAM: V, Deventerstraat 15 Tel. 766644, tst. 124. VLAARDINGEN - Burgemeester W.A. Kieboom bezocht maandagmiddag het echtpaaEulk-Wonink, dat die dag zestig jaar getrouwd was. Degebruike- lijke aitenties namens het gemeentebestuur werden de heer en mevrouw Kulk overhandigd, met natuurlijk de beste wenden. De heer Kulk is 90 jaar oud: zijn vrouw negen jaar jonger. Ook van onze kant de beste wenden! SCHIEDAM Vrijdagmiddag spurt- te een groepje enthousiaste jongelui met brandende fakkeldoor Schiedam. Voorop droeg iemand een opvallende vlag met de letters N-O-V-O-T-E-L. Dit alles ter voorbereiding van de opening der tweede Novotel-vestiging in Nederland. Men bracht het heilige vuur der grill uit de Schiedamse ves- tiging naar het nieuwe Novotel in Breda, waar burgemeester Merx met Schiedams vuur de haard aan zou steken. Aan de heer Bastiaanse, adjunkt di rekteur van het Schiedamse filiaal, vroeg het Schiedams Nieuwsblad wat dit allemaal te betekenen had. Breda wordt de tweede vestiging in Nederland en de honderdtweede van het hele koncern", vertelde Bastiaanse. 70 pet. van de Novotel- vestigingen staan in Frankrijk; de rest overal ter wereld: in Tunesie, Kameroen, Gabon, Luxemburg, Polen, Bulgarije, Egypte en ga zo maar door. ,,Wij bieden ons publiek een drie- sterren-hotel. Toen de oprichters in 1967 het eerste hotel openden in Rijssel - was daar eerst een marktonderzoek aan vooraf ge- gaan. Wat zoekt men voor hotel, wil- den we weten. Daar is dan het vol- gende uitgekomen: elke kamer heeft bjj ons in principe drie slaapplaatsen: een tweepersoonsbed plus een bank- stel. Zoveel mogelijk kamers heb ben T.V., allemaal een douche en een toilet. Er staat ook altijd een bureau, zodat er gewerkt kan wor den. De meeste Novotels zijn inge- richt voor de zakenman, die vanuit ons hotel gemakkelijk kontakt kan zoeken met zijn relaties. Het res taurant is dan ook van zes uur 's ochtends tot middernacht geopend." Alle Novotels bljjken ongeveer een standaardinterieur te bezitten. De bouwers hebben aan alles gedacht. Zo kunnen de Novotels zonder problemen gehandikapten ontvan- gen. De Schiedamse zaak aan de rijksweg heeft zelfs de ploegen voor de Europese kampioenschappen boogschutten door invaliden ont- vangen. Maar niettemin zijn de meeste klan- ten voor zaken in het hotel. De Schiedamse vestiging bleek bijzonder aantrekkelijk voor de buitenlandse executive, die besprekingen moet voeren met kollega's in de Rijnmond. De zaken gaan zo goed, dat Novotel een hele reeks vestigingen in Neder land heeft gepland. Vandaar ook, dat het niet zo n gek idee was om het Schiedamse vuur naar de nieuwe vestiging in Breda over te brengen. Het koncern hoopt in het zuiden des lands n6t zule goede zaken te doen als hier aan de rijksweg. Voor net vervoer der fakkels droeg zorg de Bredase atletiekvereniging Sprint, een in het zuiden zeer gere- nommeerde klub, die in zijn gelede- ren twee jeugdkampioenen telt, hoogspringer Pieter Joossen en 400- meter-loopster Conny van GasselT Conny was ook in Schiedam present om de fakkel buiten de gemeente- grens te brengen. Sprint-voorzitter Kock bekende, dat niet het hele stuk naar Breda gelo- pen zou worden. Buiten Schiedam steeg het gezelschap in auto's die doorreden tot over de Moerdijkbrug. Dat was geen gebrek aan training. De politie had eenvoudigweg verboden om gebruik te maken van rijkswegen en die kan men niet vermyden op de weg van Schiedam naar Breda. Aan de andere kant van de Moerdjjk- brug begon het estafettelopen met de fakkel over binnenwegjes en door dorpen naar Novotel-Breda. Tijdens de autotocht was het Schiedamse vuur aangehouden in een prozaische olielamp. GRIFFIJN MEUBELEN WONINGTEXTIEL vlaardlogen df wlardt beckmanslngel 3 W 5 telefoon 010-34 22 82 BUREAU VOOR TIJDELIJK WERK Weena 146, Rotterdam, tel. 010 142733 Rotterdamsedijk 238, Schiedam, tel. 010-264511. De Zwaan is een geweldig sterren- beeld, dat uiteraard voorkomt op de lijst van Ptolemeus. Er zijn ver- schillende legendes met de Zwaan verbonden. Volgens een daarvan veranderde Jupiter zichzelf in een zwaan als hij koningin Leda, de vrouw van de Spartaan- se koning Tyndares, wilde opzoe- ken. En om overduidelijke rede- nen wilde hij daarbij liever incog nito blijven. Later, als herinnering aan deze episode uit zijn leven, plaatste hij een zwaan aan het firmament. Cygnus wordt vaak, en zeker toepasselijker, het Noorderkruis genoemd. Het sterrenbeeld is zo duidelijk, dat u het bij de eerste keer reeds zult h^rkennen. Een ster van het kruis, b. of Albireo, is zwakker dan de rest; hij is namelijk van de derde magni tude. Maar dit wordt weer gekom- penseerd doordat Albireo een ge- weldige dubbelster is met een goudgele hoofdster en een groen- blauwe kompagnon. Door een kleine teleskoop kunt u dit reeds bekijken. Het is waarschijnlijk het mooiste objekt in z'n soort van de hele hemel. Deneb is niet zo helder als Altair (Arend) en Wega (Lier) omdat hij veel verder weg staat. Absoluut gezien is hij echter bijzonder lumi- neus. Deneb heeft een geelachtige waas over zich. Tussen c. Sadir, in het midden van het kruis, en Albireo ligt de ster g. Cygni van magnitude 4.0 en dichtbij g. ligt x. welke een varia- bele ster is met een lange periode. Hij verandert tussen de magnitu- den 4 en 14 in een periode van ruim 406 dagen. Op z'n maximum is hij gelijk in sterkte aan g. ter wijl hij op z'n minimum met een flinke teleskoop nog moeilijk te zoeken is. Omdat de Melkweg door de Zwaan loopt is het hele sterren beeld zeer rijk aan clusters en ne- vels. U kunt dit zelf met een verre- kijker waarnemen, als u het ster renbeeld verkent. Van de galaktische clusters noemen wij u M29 en M39, waar- van de laatste met een kleine teles- 7MD 46 koop zeer goed zichtbaar is. Van de diffusie nevels zijn ook slechts de twee bekendste, de Noord- Amerika nevel en de Pelikaan nevel, aangegeven. Venus, die nu al meer dan drie uur voor de zon opkomt, kan men in het oosten (*s morgens) waarne men. Ook Mars en Jupiter zijn 's morgens zichtbaar. Saturnus, die op 13 augustus in kontunktie is met de zon, is deze maan niet zichtbaar. Ook Mercurius staat nog te dicht bij de zon om waar- genomen te worden. KONJUNKTIES (samenstanden) 1 aug. 12h. Mars 5 graden ten noorden van Aldebaran (stier); 9 aug. Oh. Maan 1 graad ten noor den van de Aldebaran; 9 aug. 11H. Maan 4 graden ten zuiden van Mars; 10 aug. 13h. Maan 4 graden ten zuiden van Jupiter; 11 aug. 14h. Maan 4 graden ten zuiden van Venus; 13 aug. 6h. Saturnus in konjunktie met de zon; 23 aug. 17h. Venus 7 graden ten zuiden van Pollux (Tweelingen). JaarlijKs reist de aarde door een aantal meteorenzwermen, waarvan de bekendste en rijkste stroom die der Perseiden is. De periode waarin dit plaatsvindt ligt van 20 juli tot 25 augustus. Het maxi mum ligt omstreeks de nacht van 11/12 en 12/13 augustus. De maximale frequentie ligt tussen de 30 en 120 ..vallende sterren" per uur, welke zeer snel en zeer helder zijn. Wanneer u ze nog nooit gezien heeft, mag u zich deze kans niet laten ontgaan omdat tot 1990 de omstandigheden niet meer zo gun- stig zullen zijn als dit jaar. Op 14 augustus is het namelijk net nieu we maan, zodat deze geen storen- de invloed zal kunnen uitoefenen. De radiant, (de schijnbare oor- sprong, waaruit ze lijken te ont- springen), waar u naar kijken moet, ligt tussen Perseus en Cassiopeia. Een andere soort meteoren die ook in augustus zichtbaar zijn, zijn de kappa- Cygniden met a|s radiant k.Cygnus (zie tek.). Dit zijn Boliden (vuurbollen) en zijn veel trager en ook minder frequent..

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3