Niemand klapt of juicht.Dat zin...." Ds. Steinhart wijst op Sovjetdissident Deze week hypocyrta& gatenplant Schilderachtige Grote Markt volgens bewoners slechter Familie van W(ijnen) weer in het nieuws if Spaken op laag water Young Voices begint haar nieuwe seizoen bBOVA" Grafiek en aquarellen in Noordmolen W ateroverlast Rommelmarkt voor kerkorgel Hoe je er komt kan niemand uitleggen... Handtekeningen voor Gusto Sukses bij visklub Syrena TEL 010-349082 Voetbal KANTTEKEMNG WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1977 le JAARGANG NO. 34 WOUDHOEK - Op de Europese sportkampioenschappen voor doven in Berlijn zijn ook Schiedammers aanwezig. Maandagochtend vertrokken zij met de Nederlandse ploeg naar Schiphol oni daar de Nederlandse driekleur hoog te houden. Om eens te vernemen, welke specifieke handicaps deze sportlieden moeten overwinnen ging het Schiedams Nieuwsblad eens langs bij de familie Vlasveld in de Woudhoek. Zoons Ton en Herman zijn allebei ingedeeld bij de jeugdploegen zwemmen. Tweede handicap Ib.v.bloemsierkunstJ l.boekhout staan broederlijk naast elkaar in de grote plantenkas van Iris. Dat is niet zo verwonderlijk, want Iris is zeer ruim gesorteerd als het gaat om planten en cacteen; Kom gauw eens kijken! (,een mens Stamgasten Schiedams Nieuwsblad «)A. POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDLIK 238 t de Niet at en het Maassluis Nieuwsblad 95 Ton en Herman Vlasveld doen mee aan EK Berlijn Ton zit in vier-atheneum op het Spieringshoek. Twee gehoorappa- raten zorgen ervoor, dat hij redelijk met zijn omgeving kan kommuni- ceren. Hij vertelt: „Een dove kan bijvoorbeeld niet met een fluitsig- naal starten. Wij doen dat met valg- getjes en als iemand vals start, kan hij niet worden teruggeroepen. Dat doen wij met het uitgooien van een lijn. Wie doof is, moet bij het sporten helemaal op wat hij ziet afgaan. Hij kan nooit reageren, op wat hij hoort. De mensen van De Ooivaars (de Schiedamse invaliden- SCHIEDAM - De Rotterdamse kun- stenaar John Dalessie exposeert van 3 tot 31 September in de Noordmolen. Hij stelt daar onder andere aquarellen en grafiek ten toon. De openingsre- ceptie is zaterdag en duurt van twee tot vier uur. Sinds de oprichting geett Bols, eige- naar van de Noordmolen, kunste- naars de kans in het restaurant daar te exposeren. sportbond red) missen organen. Wij missen het gehoor om aanwijzingen te krijgen." „Bij zo'n dovenwedstrijd is de doodse stilte altijd zo opvallend", voegt vader Vlasveld daaraan toe. „Niemand klapt of juicht. Dat heeft toch geen zin. Ze staan hoogstens met vlaggetjes te zwaaieh". Ton weer: ,,En goede raad van de trainer kan tijdens het zwemmen niet gegeven worden. Dat moet ge- beuren, als je uit het water komt en de fouten al gemaakt zijn". Het Schiedams Nieuwsblad probeert Hermans gehoorapparaat eens. En dan blijkt een tweede handicap van elke slechthorende. Het toestelletje versterkt de geluiden in de kamer enorm, maar het is onmogelijk vast te stellen, waar ze precies vandaan komen. Het lijkt wel de kakafonie die uit een bandrecorder komt, nadat de mikro- foon een tijdje open op tafel heeft gestaan. Dat gehoorapparaat blijkt trouwens een gevaarlijk bezit. De Nederlandse samenleving heeft weinig konsideratie met de dove medeburger. Toen een stel straat- jongens Hermans toestel zagen, terwijl bij het Vrije Volk rondbracht, werd de fiets hem onmiddelijk uit de handen gehaald. De jongen helden verscheurden de stapel kranten voor zijn ogen. Omdat-ie doof was. Ton Vlasveld: „Als dove word je gewoon SCHIEDAM - Onze Kerk, het maandblad van de Lutherse Gemeen- te, bevat een schrijnend bericht over het lot van de christenen in de Sovjet Unie. Op de voorpagina schetst do- in in e Steinhart het lot van de tot het Christendom bekeerde Jood Gabriel De kelders zijn leeggepompt en de schadecldims ingediend. In Oost herneemt het leven zijn gewone tempo. Op straat herinnert niets meer aan de rampzalige waterover- last van verleden week maandag. Maar achter de ramen van de ge- zellige huisjes wordt gepuzzeld. Voor de zoveelste maal meeten de bewoners hun spaarbankboekje plunderen omdat het tapijt is be- dorven, de televie kapot is en het behang losgeweekt. En de bewoners van de lage koop- huisjes aan Oosterstraat en omge ving zitten toch al op hoge kosten. De prijzen van de wooinkjes zijn de laatste jaren enorm gestegen. Een week voor de watervloed ad- verteerde een makelaar zo'n huisje voor meer dan een ton. Een paar jaar geleden kon men in Oost nog voor enkele tienduizenden guldens terecht. Die prijzen hebben niets meer met de realiteit te maken. Ook in Schiedam is een enorme windhan- del in woningen ontstaan. De spe- kulatiewinsten zijn enorm en be- zitters van een huis verheugen zich in de waardestijging van huneigen- dommetje. Die rijkdom is echter fiktief. Wie nu zijn huis verkoopt, wordt misschien wel enkele ton- nen rijker, maar zal dat geld toch moeten besteden om zich een nieuw onderkomen aan te schaf- fen. Dan is dat geld weer verdwe- nen. Natuurlijk kan de verkoper zijn tonnen op de bank laten staan en een ook peperdure huur- woning betrekken, maar op den langen duur is hij dan toch slech ter af. Vasthouden aan het huis blijft dus de boodschap. En onder de straat voor dat huis blijkt dan onvoldoende riolering te lopen. Dat had de makelaar niet verteld. De bewoner wordt gekon- fronteerd met extra kosten plus waardedaling van zijn huis. Deeer- ste tijd zullen weinig mensen be- reid zijn hun thuis in de Ooster straat te zoeken. Superfin in de Wladimirgevangenis. Begin 1«976 ging Superfin in honger- staking?,omdat de gevangenisautori- teiten zijli, btjbel in beslag namen. Tevergeefs. Op het moment weegt Superfin nop maar veertig kilo. Hij lijdt aan maagzweren, heeft een le- verziekte en een zeer zwak hart, zo schrijft domine Steinhart. Zijn bij- bel heeft hij nog steeds niet terug. Integendeel, de gevangenisleiding schijnt er genoegen in te scheppen hem met extra disciplinaire straf- fen te overladen. Soms helpt het, als de sovjetautori- teiten merken, dat men in het bui- tenland op de hoogte is van wat zij hun onderdanen aandoen. Misschien is het nuttig om Superfin eens een ansichtkaart te sturen. Informeer naar zijn bijbel en het adres Wladi mirgevangenis in Moskou is voldoen- de. Een beleefd briefje om inlichtin- gen aan de Sovjetambassade in Den Haag kan ook nooit kwaad. gediskrimineerd. Toen we vroeger nog op de Cort van der Lindenlaan woonden, werd ik er op het voetbal- len ook altijd uitgeschopt. ,,Joh, dove kwartel, donder op", riepen ze dan". Ton hoort genoeg om zulke dingen te verstaan. De familie Vlasveld is behoorlijk sport-minded. Toen Ton drie jaar oud was, begonnen zijn vader en moeder hem al zwemles te geven. Op zijn achtste werd hij lid van een zwemclub en met de dertien jarige Herman ging het niet anders. Zij zijn nu allebei lid van een Rotter damse sportvereniging voor doven. SCHIEDAM - Op zaterdag 17 Sep tember organiseert de Hervormde Vrouwendienst een rommelmarkt ten bate van het Grote Kerkorgel. Dit magnifieke instrument is ten koste van grote financiele offers door de firma Flentrop geheel gerestaureerd, maar tengevolge daarvan zit de Her vormde Gemeente met een fikse schuld. Vandaar dat er regelmatig akties op touw worden gezet om aan het zo noodzakelijke geld voor de aflossin- gen te komen. De Hervormde Vrouwendienst heeft al de nodige goederen bij elkaar ge- kregen om de rommelmarkt tot een sukses te maken. Daarvoor droegen trouwe lezers van het kerkblad De Zondagsbode zorg. Maar men kan nog veel meer gebruiken. De Her vormde Vrouwendienst haalt bij U thuis graag zaken als kinderspeel- goed, boeken, tijdschriften, strip- verhalen, grammofoonplaten, huis- houdelijke artikelen, kleine meu- belstukken en antiek op. Informa- tie levert mevrouw Baron, van Leeuwenhoeckstraat 68, tel.267437 Wie een geldelijke bijdrage aan het orgelfonds wil geven kan dat doen door storting op giro 393953 t.n.v. Kerkvoogden der Herv. Gem. Schie dam onder vermelding: orgel, Grote Kerk. Sportief zijn ze allemaal onderdeel van de Koninklijke Nederlandse Dovensportbond. Wat zijn de verwachtingen? Ton: ,,Duits- land is het sterkst. Dat is buiten kijf. Tegen de Russen hebben we nog nooit gezwommen, maar die moeten formidabele kampioenen hebben. Die zijn ontzettend sterk. Zweden en Nederland komen er net bij mij kijjken". „Op mijn leeftijd kan ik in Nederland de schoolslag winnen, maar hoe het in Berlijn gaat weet ik niet. Ik heb een ongelukje gehad met de brom- mer en acht weken met een open hiel gelopen". HAN VAN DER HORST. *Een pagina vol autonieuws met *de splinternieuwe Opel Rekord 1978 *De rubrtek Sport Spetters weer gestart in het nieuwe seizoen *Onze puzzel: met andere woor- den. ft Rotterdamsedijk 423 Schiedam. Tel.: 260155* 9? SCHIEDAM - Met behulp fan een soort sierbestrating heeft de gemeen te aan de Grote Markt een stuk van zijn oude schilderachtigheid terugge- geven. Niet langer is het eeuwenoude stadhuis een soort eiland temidden van verkeersstromen, maar middelpunt van. een groot wandel- plein. Er wandelen echter voornamelijk politiemensen, die op de keitjes geparkeerde automobielen van een bekeuring voorzien. En de orawo- nenden klagen over de plotselinge on- bereikbaarheid van hun buurt. Tinus Bruijn, uitbater van cafe Syrena, is daarom een aktie begonnen. Hij verzamelde de handtekeningen van alle bewoners rond het Stadhuis die met een begeleidend schrijven bij wethouder Zijdeveld bezorgd werden. Kommissaris van der Haagen en de verkeerskommissie kregen een afschrift van die brief. Tinus Bruijn: „Het plein is niet ver- beterd, maar verslechterd. Er is wel toevoer van verkeer, maar als de auto's hier eenmaal zijn dan kunnen ze nergens meer heeen. Wie over de Kerkstraat aankomt, kan niet via de Boterstraat terugrijden. En parkeren kun je ook niet. Geen wonder, dat de winkeliers klagen van: het brood wordt je gewoon uit de mond gesto- ten. Alle zaken hebben een zware strop. Vrachtverkeer kan hier niet meer ko men. Hoe moet de meubelzaak daar het nu doen? Op de Kerkstraat is parkeren aan de rechterzijde verbo- den. Er zijn daar steeds winkeltjes konstant in overtreding. Ze moeten de zaak toch bevoorraden?" „Iets anders. nou woont u hier prive en u zegt tegen vrienden: kom vanavond eens voor de gezelligheid langs. Nu weet iedereen in Schiedam, waar de Grote Markt is. Maar hoe je er volgens de nieuwe regeling met je wagen komt, dat kan geen mens uit- leggen. Die man rijdt tot twaalf uur's nachts vergeefs in zijn wagen rond. Overal komt hij - en waarschijnlijk in Overschie - maar niet op de Grote Markt. Het meest knelt hier de verkeerstoe- loop. Waarom doen ze het niet als in Delft, waar eenrichtingsverkeer is? Waarom leiden ze het verkeer van de Lange Kerkstraat niet via de Boter straat terug? Ik ben geen jongen voor protestakties, maar als ze zo'n plein kreeeren, dan moet je wel wat doen. Ik vind het persoonlijk het Rode Plein van Moskou, maar dan in Ma- durodam gezien." De bewoners van het Madurodams Rode Plein zijn ook weinig tevreden over de parkeervoorzieningen. Zij vinden de aangelegde parkeerha- ventjes veel te smal en bovendien heeft de gemeente er volgens hen te weinig van aangelegd. SCHIEDAM - PvdA en CPN hebben de handen ineengeslagen om Gusto voor Schiedam te behouden. De bei- de partijen starten deze week een handtekeningenaktie onder de Schie damse bevolking want, zo stellen ze, voor Schiedam, scheepsbouwstad bij uitstek, is hoogwaardige werkgelegen- heid in gevaar. De handtekeningen zullen worden aangeboden in Den Haag. PvdA en CPN willen daarmee kracht biizetten aan de eis, dat de regering iets doet om de scheepsbouw voor Schiedam te behouden. Ze zijn tegen elk ver- lies van arbeidsplaatsen in deze brance. PvdA en CPN zoeken voor deze aktie steun bij alle Schiedamse organisaties en groeperingen. Wie wil meewerken wordt verzocht kontakt op te nemen met de heer Bruseker (tel. 715690) of P. van Leeuwen (tel. 703649). #'U-V „c -5 SCHIEDAM - Het is werkclijk onvoorstelbaai, wat je allemaal tegenkomt als je de bodem van laten we zeggen - de Schiedamse Lange Haven gaat af- zoeken. Hoewel: voor mensen die dat soort karweitjcs meer bij de hand heb ben zal het allemaal wel geen nieuws meer zijn. In ieder geval: onze fotograaf vond het toch frappant om te zien, hoevecl ouwe troep de Schiedammer in het water probeert kwijt te raken. Want wees eerlijk: al die ouwe, afgedankte jictsen zullen toch niet per ongeluk van de kadegevallen zijn....? Wie weet: misschien herkent u uw ouwe karretje wel. Dan weet u nu in ie der geval zeker, dat het trouwe-ros-van-welecr toch nog een andere cigenaar heeft gekregen: de reinigingsdicnst. SCHIEDAM - Een daverende stem ming verleden week zaterdagavond in cafe Syrena op de Grote Markt. Een van de hoogtepunten in het Sy- rena-seizoen was aangebroken: prijs- uitreiking aan de kampioenen van de stamgastenvisclub, waarvan de stoere leden sinds een juni het onvriendelijk vaderlands klimaat hadden getrot- seerd om zo veel mogelijk te vangen. Dit alles onder de beminnelijke leiding van kastelein Tinus Bruijn, die de visvereniging heeft opgezet omdat hij zijn klanten meer wil bieden dan bier alleen. Wie won, was geen verassing. De stand werd tenslotte van de week op een bruinhouten bord achterin de zaak bijgehouden. Maar toen de prij zen daadwerkelijk werden uitgereikt, realiseerde ieder zich pas goed, wat er was gebeurd: nummer een, twee vier en vijf waren allemaal lid van 6en familie, de roerrtruchte van Wijnens. Teun leidde met een totaal van 887 cm, op ruime afstand gevolgd door zijn broer Appie met maar 419,5 cm. Vader van Wijnen sleepte de vierde prijs in de wacht en Koos vanWijnen de vijfde. Als derde eindigde de enige „buitenstaander",Ferry van der Spoel. De stamgasten applaudiseerden en- thousiast. „Ik heb vanmiddag op het Hooft nog een forel gevangen. „Roept een sympathisant met de vis- club, maar hij wordt overstemd door het stemgeluid van Tinus Bruijn, die de hele avond al met een mikrofoon onder zijn neus staat om te roepen. Hij beheerst het kermisgenre tot in de perfektie. Geen wonder, want vo6r hij de Syrena overnam (aardig detail: zijn vader had ooit in hetzelf- de pand een tapperij, cafe Hollan- daise), voor Tinus de Syrena overnam praatte hij mensen de steile wand binnen en verleidde ze tot eens mee te doen met het rad van avontuur. Nu gebruikt Tinus zijn talenten om de stamgasten te vermaken - en om geld in het laatje te brengen voor het verenigingsleven van zijn zaak. Bin nen twee jaar heeft Syrena een hech- te ploeg stamgasten opgebouwd die veel overhebben voor de zaak. Heel wat mensen hrachten voor de bijzondere zaterdagavond geschenken mee die bij Amerikaanse veiling wer den verkocht. Wie de inzet verhoog- de stortte dat bedrag in een kas; de laatste inzetter kreeg het artikel. Tinus: „0, fantastisch, dat is niet te geloven. Vijfenveertig gulden gebo- den, Schei uit, schei uit, mijne heren. Ik sta te lachen, ik sta te huilen! Dat zoiets mogelijk is voor zo'n kleine visvereniging. Achtenveertig geboden, achtenveertig, achtenveertig, achten veertig. Drieenvijftig, ome Piet doet er vijf gulden bij. Drieenvijftig, Alle maal gezien? Nu houdt ik er mee op, eenmaal, andermaal. Ome Piet heb hem". Als hij zijn ogen sluit ziet hij volgens mij de steile wand weer staan en a] die meiden in pettycoats en jongens met kort haar en niet al die auto's op stTaat, maar nog gewoon fietsen. SCHIEDAM Sinds achttien augus- tus is ook voor de Young Voices de vakantie voorbij. Op die avond kwa- men de vijftig jongens en meisjes, te- zamen het bekende Hervormd Jeugd- koor vormend, weer bij elkaar in de Opstandingskerk en als vanouds zwaaide Hans de Kruijf zijn dirigeer- stok. De Young Voices zijn gespecialiseerd in eigentijdse religieuze muziek, CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB VIAARDINGEN waarmee ze al jarenlang kerkdiensten in en buiten de gemeente opluisteren. Wat zij brengen is vaak van eigen ma- kelij, want Hans de Kruijf is behalve dirigent ook komponist. De koorleden moeten dit seizoen trouwens behoorlijk voor de dag komen. Op 4 februari 1978 wordt het vijfjarig bestaan gevierd en zo'n eerste lustrum kan men natuurlijk niet ongemerkt laten voorbijgaan. Overigens kunnen de Young Voices best versterking gebruiken. Wie zin heeft mee te zingen in een modern koor, dat religieuze muziek hoog in het vaandel heeft geschreven, kan kontakt opnemen met Jan Verboon, P.K.O.-laan 127a, tel. 26.62.43. Ook de begeleidingsgroep kan nog instru- mentalisten gebruiken. Het is Weer zover. Koning Voetbal is er weer helemaal. Rode en gele kaar- ten vormen het gesprek van de dag. Voor velen is het een waar feest, maar zoals met alles zijn er ook regel- rechte haters van dat ronde leer. Bij mijzelf wisselt dat. zo 'n beetje. Kij- ken naar een wedstrijd vind ik alleen leuk als het er om gaat spannen: aan het eind van de kompetitie. Alleen de pupillen-wedstrijden: die zijn het hele jaar door een festijn. Im- mers: nergens anders zie je spelers, die midden in de wedstrijd even wat nieuwtjes uitwisselen of egen vaan zitten uitblazen onder het motto: de bal is nu toch aan de andere kant. En wat dacht u van een spelertje, dat plotseling vrij voor de goal staat en daar zo van schrikt, dat hij met de bal rechtsomkeer maakt en terug- speelt Fanatieke ouderen staan zich dan te verbijten en roepen wanhopig: Wat daar toch ooit van terecht moet ko men...! Maar dat zijn dan de zwart- kijkers. Voor de grootste groep zijn die wedstrijden een verademing. Het nadeel van het voetballen zit 'm voor mij in de hoeveelheid, waarmee het in huis dringt. Op woensdag be gint dat al. 's Middags moet zoonliej trainen. Soms 's avonds een of meer- dere wedstrijden. Donderdags gaat pa naar de training. De vrijdag is dan even rustig. Tenminste, als je 't ge- praat over de a.s. wedstrijden niet meerekent. Zaterdagochtend trekt de pupil zijn schoenen aan. En zondag- ochtend, en vaak erg vroeg, gaat pa de groene mat opzoeken. 's Middags is er dan voetbal op de ra dio. Rond etenstijd de nodige nabe- schouwingen en als klap op de vuur- pijl 's avonds Studio Sport met uit- gebreid voetbalnieuws. Waar ik me dan nog het meest over verwonder is, dat ook de sportkrant op maandag nog wordt uitgeplozen. Want wat kan daar nou instaan dat je niet allang weet? Ben je dan een van die voetbaltegen- standers, dan kan ik me best voorstel- len dat dergelijke dingen je een slecht humeur bezorgen. Alleen schiet je er ontzettend weirrigfmee op, want de voorstander is die boze bui van je toch zo weer verge ten als hii midden in een wedstrijd zit. Gun ze dus het pleziertje maar, en zoek zelf ook iets leuks om te gaan doen. Wie weet, kom je met die instelling dan ook nog op het voetbalveld te recht. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1