D *66: toch goede toekomst Industriebond NKV bestaat 70 jaar Eerste LPvan Lucy Steymel exotisch&'gewoon' Middag Bijverdieiiste Piet Spijkers spreekt Schiedamse zingt over relaties mmmm Een dagje uit met de VARA Vlooien jaarbeurshallen utrecht Bevreemding KANTTEKENING Optiraisme Solider Eigen* composities VVOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 le IAARGANG NO. 35 SCHIEDAM - Maandagochtend zag D'66-kamerlid Maarten Eng- wirda tijdens een bezoek aan Gusto reeds eerder getrokken konklu- sies bevestigd: dit bedrijf is winstgevend en gezond. Sluiting is on- zin. In die zin heeft hij gisteren ook minister Lubbers tijdens de ver- gadering van de vaste kamercommissie voor ekonomische zaken aan de tand gevoeld. Het parlement is veel te lang buiten de gang van zaken gehouden, zo vindt het D'66-kamerlid, en de volksvertegen- woordiging wordt pas bij de toekomst van Gusto betrokken, wan- neer het bedrijf niet meer te redden is. Internationale meubelbeurs utrecht SCHIEDAM - Vandaag viert de Industriebond NKV zijn zeventigste verjaardag. Natuurlijk laat het bestuur die gebeurtenis niet onge- merkt voorbijgaan, maar om allerlei redenen wordt het feest wat later gevierd. Op vrijdag houdt de Industriebond NKV receptie in Arcade, waarna nog een gezellige avond volgt met muziek en dans. Natuuriijk krijgt ook de arbeidersstrijd -waar het de vakbeweging tenslotte om te doen is- de nodige aandacht. Landelijk voorzitter Piet Spijkers zal de plaatselijke situatie belichten en gezien de kreupele toestand waarin zich een deel van de plaatselijke metaal bevindt, zal het wel geen vrolijke toespraak worden. VEER AAN DE KANDELAAR- "Mijn liedjes gaan over relaties. zegt Lucy Steymel en ze glimlacht een beetje teder. Ze spreekt Ne derlands met een heel licht ondefineerbaar buitenlands accent en dat klopt ook want in 1953 werd ze geboren in Wichita Falls, Texas zo'n Amerikaanse provinciestad met stoffige wegen,'lichtreklames, benzinestations en geen echt hart, een stad in het Amerika van de telefoonpalen, het zeurderige zuidelijke accent, olie, veeboeren vet- tige jovialiteit en de uitzichtloze armoede van de velen die wonen "aan de verkeerde kant van de spoorlijn Zo., ma., di., wo., do. g»®» 5Hvi l&SSS TEL. 732422 mm f V Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDUK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Zo bloedt Gusto langzaam dood Verleden week al stelde Engwirda een stel kritische vragen aan minister Lubbers. Hij konstateerde, dat Gusto dit jaar tien miljoen winst maakte en dat het efficiency-bureau Mc-Kinsey en company een goede toekomst voor Gusto ziet weggelegd, vooropge- steld, dat een aantal landelijke maat- regelen worden getroffen. Is de minister bereid zich daarvoor in te spannen, zo wil Engwirda weten. De lijdensweg van Gusto roept inder- daad ook bij de niet-betrokkenen grate bevreemding op. Het begoo nl. zodra de regering zich ging bemoeien met de gang van zaken rand Neder- lands zieltogende scheepsbouw. Toen de alarmkreten van de door buiten - landse konkurrentie en algemene re- cessie in de scheepvaart getroffen werven Den Haag bereikten, heeft het ministerie van Ekonomische za ken een pijnlijk saneringsplan opge- steld overigens met de zegen van de betrokken direkties. Het komt erop neer, dat 40 procent van de Neder- landse scheepsbouw-aktiviteiten gaat worden afgestoten om de rest te red den. Een beleidscommissie verdeelde de Nederlandse werven in vijf groe- pen, elk met een soort bestuur die de afbraak zou regelen. Tot verbazing van het personeel en later van Engwirda werd Gusto -be- faamd om zijn booreilanden- niet ondergebracht bij werkgroep drie - bouwers van off-shore-installaties en baggermachines, maar bij groep een, die op tankers gespecialiseerde be- drijven verenigt. Daar viel het nood- lottige besluit om IHC Gusto te slui- ten. Dat wil zeggen: de beleidscomrnissie heeft in afwachting van het groene licht sein oranje gegeven. De plannen moeten nog nader worden uitge- werkt. Over het lot van Gusto is nog niets echt besloten, maar toch ruikt menigeen de lijkengeur, niet in het minst onder het personeel, dat zo veel mogelijk een goed heenkomen zoekt. Onlangs nog stapten negen be- kwame ingenieurs van de ontwerp- afdeling over naar konkurrent Rijn- Schelde-Verolme, deel van werf- groep 66n, die zich zijdelings ook met off-shorn aktiviteiten bezighoudt. Zo bloedt THC-Gusto langzaam dood. Tweede gevaarlijk effekt van oranje licht: klanten wachten zich er wel voor bij het gerenommeerde bedrijf orders af te sluiten, want wie garan- deert dat er nog tijd overblijft om op te leveren? Werkgroep e6n blijft intussen bij zijn besluit. Ze verwacht binnen afzienba- re tijd een inzinking in de off-shore- produktie en wijst bovendien op de politiek van Engeland en Noorwegen die buiten hun grondgebied gebouw- de installaties zo veel mogelijk weren. D'66-kamerlid Maarten Engwirda zal minister Lubbers overigens vragen Het Nederlandse scheepswerfcon- cern IHC runt een bedrijf in het gokkers- en belastingparadijs Mo naco. dat boeien verkoopt. Heeft het sjieke "prinsdom tegen- woordig een industrie? Niets is minder waar. De boeien worden door Gusto Schiedam geprodu- ceerd en met fors verlies naar het Monegaskische bedrijf geexpor- teerd. De verliezen worden keurig van de belasting afgeschreven en dat is dan een keer meegenomen. Wie de Gusto-boeien nodig heeft, kan alleen in Monaco terecht en de prijs die het IHC-bedrijf daar rekent staat in schrille tegenstel ling tot de sommen die naar Schie dam worden overgemaakt. De winst boekt men in Monaco en daar wordt nauwelijks belasting geheven. Monaco haalt zijn in- komsten wel uit de toeristen- industrie en het casino. Tweede keer winst voor IHC. Het raadt Gusto aan de krachten te bundelen met de verwante ondeme- mingcn in werfgroep drie. Een fusie zou alle bedrijven kunnen redden en tevens een op de wereldmarkt slag- krachtige groep vormen, zo oordeelt McKinsey. Ze suggereert samenwer- king tussen De Groot Zwijndrecht, IHC-Gusto en de off-shoreafdeling van Rijn-Schelde-Verolme. De zo ontstane reus zou zich dan moeten richten op nieuwe ontwikkelingen en een verdere ontwikkeling van de technologie en gezamenlijk ontwer- pen. Tijdens zijn bezoek aan IHC-Gusto ontdekte Maarten Engwirda, dat een begin van zo'n samenwerking al be- staat tussen Rijn-Schelde-Verolme en Bos-Kalis, een onderdeel van De Groot Zwijndrecht. Uitbreiding daar- van met IHC-Gusto ligt volgens hem voor de hand. „Het is dan ook voorbarig nu al uit te gaan van een sluiting", konkludeert hij. „We hebben hier te maken met een technisch zeer geavanceerde in dustrie, een bedrijtstak bovendien, waarin Nederland tot zeer grote pres- taties in staat is geweest". „Bovendien", zo voegde een partijge- noot van Engwirda eraan toe, „Het bedrijf heeft grote charmes. De ar beiders hebben veel plezier in hun werk en zijn ook niet te beroerd om, als dat nodig is, karweitjes op te knappen die buiten hun taak liggen. Zo gaan de mensen van de tekenafde- ling rustig de kantine runnen, wanneer de nood aan de man komt. Bovendien schatten ze zelf, dat het een ander bedrijf drie jaar zou kosten om IHC-Gusto-know-how en techni- sche aanpak helemaal te leren. En wat betekent dat voor Nederlands in- ternafionale konkurrentieposilie?" Valt er dan helemaal niets aan de inentaliteit van de leiding van werk groep e6n te doen7 Maarten Engwir da houdt een stok achte; de deur. fj i PS Voor de gezondmaking van de Neder- landse scheepsbouw zijn behalve sa- nering grote overheidssubsidies no dig. Het parlement - en dat bepaalt hoeveel geld er wordt uitgcgeven - zou de hand op de knip vin de beurs kunnen houden, als de Nederlandse werven bljjven weigeren naar het ad- vies van McKinsey te luisteren. om daarover eens een hartig woordje met EEC-partner Engeland te p»e*cc Lijnrecht tegenover de wanhoop van werfgroep 66n staat het optimlsme van efficiency-bureau McKinsey, een bedrijf met wereldnaam, dat al jaren lang zwakke ondernemingen door- licht en adviezen geeft Die adviezen komen zeer vaak op massa ontslagen neer, zodat het bureau bij de vakbe- weging niet best bekend staat Dea te opmerkelijker is dan ook, dat McKinsey voor de Nederlandse off-shore-industrie heel andere maat- regelen voorstaat. De mensen die op maandagnacht rond half twee nog over straat sjokken, hoeven geen gezellige avond aan de stamtafel achter de rug te hebben. Voor hetzelfde geld wandelt daar een gemeen- teraadslid, de ogen rood van de slaap, met in zijn oren nog het gegons van de tratjb diskussie. Een moderne gemeente zet veel op de raadsagenda en een eigentijdse partij heeft heel wat te melden. En dat gebeurt dan op zo'n maan- dagavond, eens in de veertien da- gen, in de kantine van het Stads- kantoor, want daar houden ze raad. Het lijkt wel eens, of alleen burgemeester Lems er plezier in blijft houden. Hij is een geboren voorzitter en zelfs na middernacht glimmen zijn oogjes nog van de pret. Maar voor de gemiddelde volksver- tegenwoordiger is zo'n raadsverga- dering een doodvermoeiend ge- beuren. Hij zit de hakkelend voor- gedragen toespraken zijner colle- ga's uit, dult de zoveelste schor- sing, als de heren socialisten het eerst onderling even eens moeten worden, iets wat op de fraktiever- gadering had dienen te geschieden en zucht hoogstens onhoorbaar, als iemand weer een nieuwe dis- kussieronde eist. Dit alles komt een voortreffelijke besluitvorming niet ten goede. De gemeenteraadsagenda bevat tal van belangrijke punten en dear kun je beter niet in een staat van uitputting over beslissen. Daarom heeft het CDA gevraagd om voor- taan uiterlijk tot elf uur te verga- deren. De rest van de agenda kan dan de volgende avond worden af- gewerkt, wanneer ieder weer fris en bij de pinken is. Zo gebeurt het tot ieders tevredenheid al jaren in Vlaardingen. Burgemeester Lems heeft zich echter genadeloos getoond. De enige concessie die hij wilde doen, hield in beginnen op maandag- middag met een pauze voor het avondmaal. Het is wel de omgekeerde wereld. De SDAPers hebben jarenlang ge- streden tegen die middagvergade- ringen. Argument: mensen met een baan moeten dan vrij nemen, zodat op die manier de arbeider effektief buiten de deur van de raad wordt gehouden. Na twintig jaar wonnen ze het pleit. Dat oude argument gaat nog steeds op. Raadsleden zijn hard- werkende mensen. Die kunnen niet zomaar een middagje op de zaak wegblijven, zoals meneer de direkteur zelve. Daarom heeft Arie Lems een rechts voorstel ge- daan, terwijl de gedachte van het CDA duidelijk links is. H.v.d.H. oegangsprijs f 5.- p.p Het is nog een hele puzzel voor het NKV-bestuur geweest om uit te zoe- ken, hoeveel jaar de Industriebond in 1977 nu werkelijk werd. De plaatse lijke bond ontstond nietjso lang gele- den uit een fusie tussen Sint Willi brordus en <Jr me!B*.lar«apiRatic. Sint Eloy. Sint Willlbrordus werd in maart 1917 gesticht door 26 katholieke ar beiders, dat staat dus vast. Met Sint Eloy ligt het wat moeilijker. Al in februari 1893 is er in Schiedam sprake van een bloeiende afdeling, maar die schiint in snel tempo verlo- pen te zijn. Uit overgeleverde papie- ren blijkt wel, dat het bestuur't nog lang volhield. In ieder geval werd Sint Eloy in September 1907 opnieuw en wat solider opgezet. Ze groeide uit tot een der grotere Schiedamse vak- t-onden. De lijdensgeschiedenis van Sint Eloy is typerend voor de achterlijke toe- stand, waarin zich de katholieke wcrVlicden zich rond de eeuwwisse- iing bevonden. Hadden socialisten en calvinisten reeds goed functionerende vakorganisaties, de katholieken beza- ten slechts de Volksbond, een organi- satie die de belangen der werkende standen beweerde voor te staan, maar zich toch voornamelijk toelegde op de culturele verheffing van de katho lieke arbeider. Het voorwerp van die zorg was gedwee, angstig, had grote eerbied voor de patroons en moest vaak leven in een parochie, waarvan de geestelijk- heid het nut ener vakbeweging nau welijks inzag. Tekenend voor 'deze situatie is het lot van de eerste Eloy- afdeling voor Schiedam. En even te kenend het moeizaam vallen en op- staan, waarmee andere Schiedamse katholieke arbeidersorganisaties van de grond trachtten te komen. Toch is het min of meer aan de culturele Volksbond te danken, dat er onder de arbeiders vobrmannen werden gevormd, die wel een levensvatbare vakorganisatie op poten wisten te zetten. De oude katholieke organisaties hebben in het Nederland van deze tijd een slechte reputatie. Het zouden mantelorganisaties van de werkgevers zijn geweest, slechts geduld om de socialisten de wind uit de zeilen te nemert. Inderdaad stelde Sint Eloy noch Sint Willibrordus zich op het standpunt van de klassestrijd. Ze wilden getrouw het woord van paus Leo XI11 door goed overleg tot rechtvaardige sociale omstandigheden komen. En met dat overleg hadden ze vaak succes, getuige' de vroege CAO's die ze tot stand wisten te brengen, onder andere met de direk- tie van de Anker- en Kettingfabriek. En het bestaan van een CAO was in die dagen al iets heel bijzonders. Maar als de direkties op extreme wij- ze afwijzend bleven, dan grepen ook de katholieke arbeiders naar het sta- kingswapen. Dat bleek bijvoorbeeld Wanneer Lucy nu uit het raam kijkt, ziet ze de spitse toren van de Kethel- se Sint-Jacobuskerk, de slingerende Kandelaarweg en de flatgebouwen die Schiedam een eind verder uit de grond stampt. Ze is zo dat je haar afkomst niet meer thuis GEOPEND VAN 10.00 UUR V.M. TOT 01.00 UUR's NACHTS VRIJDAG EN ZATERDAG 10.00 UUR V.M. TOT 02.00 UUR's NACHTS (WEL EVEN RESERVEREN) Kunt brengen. Onze nationaliteit heeft ze ook al. Lucy zingt dus liedjes over relaties. Deze week brengt Harlekijn Holland haar eerste LP uit, Gift from a stran ger, allemaal eigen composities die ze zingt begeleid door een driekoppige formatie, bestaand uit Jack van Ros- sum (ex-Buffoons), John Bukman en Harry Emmery (vroeger in Peter Blanker Consort). Ze begeleidt zichzelf op de gitaar. "Het zijn allemaal eigen compisities, zachte luisterliedjes. Die relaties breng jij in verband met de liefde, maar dat is jouw zaak. Er bestaan ook relaties met andere mensen, je ouders bijvoorbeeld. Op de plaat staat een lied over hen, over wat ze je allemaal vertellen en wat je dan zelf ontdekt." Ik ben er nu vijf jaar weg uit de Sta tes. Het voornaamste voor mij hier is de ievensstijl, het gaat wat langzamer en rustiger. De kinderen worden wel in een competitiesfeer opgevoed, maar lang niet zo erg als thuis. Ze ziet ook veel minder klasseverschil, veel minder mensen die werkelijk geen boterham voor morgen hebben. In Amerika moet je voor alles vech- ten. Daar studeerde ik cello aan de universiteit, dat kan. Ik was wel met viool begonnen, maar toen mijn vader dat gekrijs de hele dag hoorde, heeft hij me zo'n cello aangepraat. Maar ook in het universiteitsorkest was het een en al onderlinge con- currentie. Iedereen was erop uit om die en die plaats te krijgen, dat en dat te spelen en daarvoor moest je dan je studiegenoten eruit werken." Dus Lucy verlaat de universiteit, neemt een baantje als au pair in Ber- lijn. Daar ook begon ze in allerlei clubs folkachtige liedjes te zingen. Het succes was groot, maar: "De jeugd is er zo naief. Een Amerikaan is er echt een soort God. Het was ver- schrikkelijk. Al liet jee een scheet, ze vonden het allemaal geweldig. Het publiek mist echt elke vorm van kri- tiek en daar houd ik niet van. Ik was een keer op weg naar Frank fort en daar ontmoette ik kennissen die iets vertelden over de muzikale atmosfeer hier." Lucy besloot dan ook naar Neder land te verhuizen. Ze vond een baan tje als begeleidster van moeilijk op- voedbare kinderen. Die maakten haar binnen een jaar hoorndol, maar toen ze ten einde raad haar ontslag nam, leverde zingen al genoeg op om van te leven. Lucy: "Het Nederlandse publiek is erg prettig. Men is op de hoogte, men verwacht ook een bchoorlijke presta- tie en als het eens een keer slecht gaat, dan zijn ze niet te beroerd om met tomaten te gooien. Van zo'n publiek hou ik." In Amerika moet je voor alles vechten, Lucy Steymel in haar flat in Kethel. in Nederland is minder competitie' Zelfs al loopt die ene LP als een Lucy zal niet gauw een thuiszittend zangeres worden die twee keer per jaar een album aflevert. Ze heeft het publiek nodig. De LP is dan ook niet verworden tot de spit waarom haar leven draait. "Voorlopig maar eens kijken wat-ie doet. Ik zie de plaat niet in termen van populariteit. Als hij wordt gedraaid, kunnen de mensen zien, wat voor soort liedjes ik maak en hoe het klinkt. Ik hou van op de Biihne staan en zo wil ik verder komen. We kijken rustig of hij in- slaat. Ondertussen ga ik verder met komponeren en teksten schrijvcn." Mensen met die mentaliteit horen inderdaad thuis bij Harlekijn de culturele organisatie waar Herman van Veen zijn verdiende geld instopt, Harlekijn houdt zich bezig met het propageren van fijnzinnig amusement zonder de bijbehorende bombarie en golven klatergoud. Met zulke vrien- den zal Lucy het wel maken in Nederland. (b.v bloemsigrkuret) I boekhout In de grote plantenkas van Iris vindt U exotische en ,gewone' planten. Dat is'niet zo verwonderlijk, want Iris is zeer ruim gesorteerd als het gaat om planten en cacteen; Kom gauw eens kijken! RottercJamsedijk 423 Schiedam. Tel.260155* SCHIEDAM - Op 17 September organiseert de VARA voor haar leden in het waterweggebied, met name voor de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis een dagje VARA". Met een bus gaan de deel- nemers s'morgens vroeg (tijden nog onbekend op dit moment) op weg naar Hilversum. Daar aangekomen worden ze verwelkomd met een kop je koffie en maken ze kennis met hun gastheer of gastvrouw in dit geval El- les Berger of Koos Postcma. Hierna vindt een rondleiding plaats door de studio's van de VARA, die niet alleen interessant is maar ook enige tijd zal duren. Een lunch, aan- geboden door genoemde omroep, is het volgende programmapunt. Het tweede gedeelte van deze VARA-dag bestaat uit het bijwonen van de pro- gramma's ZI en ZO. Hieraan verlenen het VARA's dans- orkest, onder leiding van Charlie Ne- derpelt en het trio Henk Westrius hun medewerking. Verder wordt de ze middag opgesierd met een optre- den van het cabaret Ivo de Wijs waarmee deze middag afgesloten wordt. Belangstellende leden kunnen zich opgeven voor dit „dagje VARA" bij: De heer M. Boomsluiter, Havendijk 194 a, telefoon 262646. De kosten voor deze dag komen op f. 15,- maximaal per persoon. in de jaren twintig, toen de lonen in de metaal verlaagd werden. Maan- den is er toen gestaakt, de adem van de werkgevers bleek larger. Sint Eloy en Sint Willibrordus heb ben die slag echter overleefd, zoals ze ook de oorlog overleefden en de ondergang van het rijKe Roomse le ven. Vrijdagavond komen in Arcade bewuste arbeiders bij elkaar, ernstig genoeg om op serieuze wijze oplos- singen te zoeken voor de ekonomi sche rampen die Schiedam ook nu weer bedrtigen. Vlooienmaand. Drie katten in huix, dat spreekt voot zich. dacht ik zo. Wikke, afgekort Wikje omdat ze nog zo klein is, spande de kroon met haar huisvesting. Met de kam zeker vijftig onbetaalde klanten, die razendsnel door de vele haren van vele kleuren sprintcn gevangen en koelbloedig af- gemaakt. Het werd te gek. Wikje zag het niet meer zitten wij ook niet. Strooibus en kam mochten echter niet afdoende baten dus met Wikje in de auto naar de dierenarts. Een wachtkamer met zorgelijk kij- kende bazen en bazinnen van hon- den, katten en konijnen wachtten ons daar. Zo klein als Wikje is, zo groot werd haar staart toen ze dicht- bij zich een volwassen herdershond ontwaardde. Onvoldoende impone- rend door haar staart begon ze ver- volgens te blazen wat ik probeerde te sussen door haar plat te drukken op mijn schoot. Ze loerde onder mijn arm door wat als reaktie gaf dat haar staart zich opnieuw uitzette. Na enige tijd gaf ze het op en begon zo luid en hartelijk te spinnen dat bijna alle aanwezigen, mensen en dieren, naar ons keken. Dat deed aan als een blijk van belangsteHing wat zowel Wikje als ik konden waarderen. Ik keek naar haar en ontdekte op de mouw van mijn lichtbeige jackje een goed uit de kluiten gegroeide vlo. Be- nauwd kreeg ik het er van. Ik wist maar een oplossing: Wikje stevig te gen de rood-bruine parasiet duwen zodat deze terug zou springen. De vlo begreep het niet. Wikje evenmin. Na nog een paar keer flink duwen, waar- bij Wikje verbaasd omhoog keek, was de vlo weg. De hoge temperatuur in de wachtka mer verleidde een echtpaar met een Huskie (die zijn in, momenteltot een dutje. De man liet het hoofd zakken en voorzichtige slaapgeluidjes klonken somen met gegrom, gehijg en getrippel van de ,,patlenten". ,J>e volgende", riep de assistente om de hoek van de deur. Dat waren wij. Wikje op de arm mee naar binnen. Op de behandeltafel ging het allemaal nog prima. Ze keek rond, ik verteldc het verhaal van de vlooien, mijn strijd daar tegen en Wikje beaamde dit door opnieuw driftig te krabbelen. „Tja", zei de dierenarts, terwijl hij Wikje eens bekeek ..opgegeten door de vlooien, ze heeft een echte vlooienhuid, we zullen haar een in- jektie met vitaminegeven". Niets vermoedend, want hoe zou je ook als je zo'n klein scharminkelig beestje onder je handen hebt, wilde de dierenarts Wikje prikken. Maar dat nam Wikje niet. Ze graaide met alle vier haar pootjes naar ons drieen, ook naar mij ja, ze schreeuwde en bleef slaan met haar scherp genagelde pootjes in elke richting waarvan het gevaar haar bedreigde. De assistente, niet voor een kleintje vervaard (dus ook voor Wikje niet) greep haar er- gens in haar nek en mopperde met luide stem. Toch geprikt uiteindelijk. Een Een vlooienband om, twee meegeno men vopr de andere poezen thuis en ik, met drie pleisters op handen en pols, betaald f 25,-. „Hoe ging het met Wikje?" vroeg haar baas half naar mij gewend ter wijl een vertederende blik naar het kleine hoopje pluis ging. ,JIebben ze je pijn gedaan, arm klein ding?" Het kleine ding nestelde zich bij manlief op schoot die al zijn aan dacht aan de kleine vlooienbunker gaf terwijl ik, nat van de regen, gepi- keerd mijn jas op king. UITHOBK

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1