Spijkers: "Sluiting Gusto gekonkelefoes! Scheeres voorsiet grauwe toekomst GROTE OCCASION SHOW Eigen informatieblad voor Schiedam feBOVA Foto's van oude sterren in Stedelijk Museum Vergeten man 0, een fiets Haat en nijd TEL Ql0-349082 Op jubileumbijeenkomst NKV Gezonder POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDLIK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 le JAARGANG NO. 36 SCHIEDAM r- Op de jubileum bijeenkomst van de Industrie- bond NK V verleden week vrijdag in Arcade heeft landelijk voor- zitter Piet Spijkers harde woor- den gesproken aan het adres van de regering en de scheepsbou- wers. „De minister is te lief en te bang voor de' scheepsbouwers", zei Spijkers, „hij moet hen ge- kAiNTTLkENING woon dwingen. De overheid wordt door die scheepsbouwers teveel beschouwd als een ouwe tante die als maar erfenissen op- levert. We komen steeds meer achter schandalen in de Neder- landse scheepsbouwwereld. Het is toch raar gekonkelefoes dat de IHC in Nederland de Gusto- werf wil sluiten, maar dat men konstateert dat IHC wel in Mo naco zit o>n daar de off-shore- kennis van Gusto aan de wereld re verkopen". Spjjkers heeft dan ook spijt, dat zijn bond meepraat in de beleids- kommissie Scheepsbouw die de afbraak van de Nederlandse wer- ven coSrdineert. „Wat is nu de toekomst van zo'n kommissie? Worden we door de heren werk gevers aan de kant gezet als de moeilijke jaren van de reorgani- saties voorbij zijn? Gaat het de werkgevers er alleen maar om bij de overheid aan geld te komen? Dat is heel stellig onze indruk. De werkgevers willen geld ont- vangen zonder een stuk zeggen- schap van de werven aan de over heid, de werknemers en de bon- den te willen overdragen". Dat de werfdirekties de nodige zaken buiten de beleidskommis- sie om regelen, vindt Spijkers een schandaal. Zo stelde hij on- langs vast, dat zij op eigen hout- je een onderzoek deden naar off- shore-aktiviteiten (specialisme van Gusto). „We zijn er nu weer achter gekomen, dat er een groep gevormd is van een twaalf- tal bedrijven, onder andere R.S.V., I.H.C., Bos en Kalis, Penn en Bauduin die samen wel even zullen uitmaken, wat er met de off-shore zal gebeuren. En de bonden en ook de over heid zitten er voor joker bij". Spijkers konkludeerde: „Men houdt zijn eigen waarden en nor- men overeind en de bonden zijn leuke speelmakkertjes voor to- neelopvoeringen. We geven de scheepsbouwwerkgevers het ul timatum om hun gedoe en ge- ritsel buiten de scheepsbouw- kommissie om te staken. Als ze met ons de wezenlijke zaken niet wensen te bespreken, als zij zich niet willen binden, dan stappen we er als Industriebond NKV uit. We vinden al lang dat we te ver over onze principes zijn heengegaan". De strijdbare houding van Piet Spijkers kwam duidelijk voort uit de manier, waarop hij door de werkgevers is teleurgesteld. Anders dan zijn NVV-kollega Arie Groenevelt werd hij niet op- gevoed met de klassestrijd, maar het katholieke harmoniemodel, dat goed overleg tussen arbeiders en direkties voorop stelt. Toen Spijkers het roer van de Indu striebond NKV overnam, was hij nog met hart en ziel aanhanger van deze theorie. De praktijk heeft zijn denken veranderd. In het begin van de jubileumtoe- spraak zei hij: „Vanuit veront- waardiging ten aanzien van on- recht werd de vakbeweging opge- richt. De katholieke vakbewe ging had niettegenstaande het grote onrecht toch een vrij opti- mistische visie op de verande- ringsgezindheid van de werkge vers. Deze hoop is een lange illusie geweest. Werkgevers wil- den best met werknemers sa- menwerken, maar dan met de rolverdeling van „lk de baas" en „Jij, arbeider, moet mij ge- hoorzamen". De samenwerking die de werkgevers wel wilden, was er een van een nog veel ge- raffineerdere uitbuiting dan voorheen". SCHIEDAM „Als Gusto sluit, stijgt het werkloosheidspercentage in Schiedam tot minstens 7 pet., zo stelt wethouder Scheeres in een memorandum aan de raadskommissie voor financier! en economi- sche zaken vast. In dat getal zijn nog niet eens begrepen de talloze personeelsleden van onderaannemers die op het werfterrein aan de Merwedehaven rondzwermen. Het stuk van wethouder Scheeres biedt pok weinig uitzicht op vervangende werkgelegenheid. Wat de gemeente op korte termijn zou kunnen doen om het bestaan van Gusto veilig te stellen, staat er niet in. Wel is men op het stadskan- toor bezig het McKinsey-advies (in- houd: goede toekomst voor heel Nederlands off-shore-industrie) nog wat uit te diepen, maar dat gaat niet van de ene dag op de andere. De ge meente hoopt met adviezen te ko men die de koncernleiding van IHC er toe brengen de sluiting nog wat uit te stellen. Veel meer aandacht besteedt het me morandum aan het scheppen van ver vangende werkgelegenheid. Geen ge- makkelijke taak in een stad die met handen en voeten aan de metaal is ge- bonden. Overschakelen op andere in- dustrieen kost jaren en datzelfde geldt voor het omscholen van de werkloze metaalarbeiden. Een deel daarvan is trouwens toch te oud om nog ergens anders aan de slag te ko men. Bovendien neemt de werkgelegenheid in Schiedam al jaren met kleine beet- jes tegelijk af. Tegelijkertijd daalt het aantal inwoners, maar dat is te wijten aan het feit, dat jonge gezinnen voor hun kinderen een leefbaarder of ge zonder omgeving zoeken. Het zijn juist de mensen uit de midden- en hogere inkomensgroepen die buiten de gemeente een toekomst weten op te bouwen. De arbeiders blijven hier wonen (waar moeten ze naar toe, zelfs al zouden ze weg willen?) en on der h£n slaat de werkloosheid toe. De gemeente heeft overigens van de moeilijkheden rond de scheepsbouw wel geleerd. Ze wil niet meer, dat Schiedam in de toekomst w66r van een bedrijfstak afhankelijk wordt. De negen hektare industrieterrein, waar de stad binnen afzienbare tijd de be- schikking over krijgt, worden toege- wezen aan ondernemingen van een zo verschillend mogelijk karakter, als die tenminste gevonden worden. De nieuwe ondernemers moeten hier in Schiedam nieuwe panden neerzet- ten en daarvan zou de zieltogende metaalindustrie kunnen profiteren. Tenslotte worden tegenwoordig in de bouw metaalkonstrukties vaak ge- bruikt. De gemeente, zo stelt Schee-. res voor, zou deze techniek aantrek- kelijk kunnen maken door het ver- lenen van subsidies. Natuurlijk is Schiedam daar ve£l te arm voor, maar de wethouder hoopt van het rijk extra geld los te praten. Alles bij el- kaar leveren zulke metaalkonstruk ties de Schiedamse industrie twaalf miljoen gulden aan orders op. De gemeente heeft zelf nog de nodige bouwplannen en ook daar zou men uitgebreid metaalconstructies toepas- sen, betekent weer twaalf miljoen aan orders. Het lijkt een heel bedrag, maar vooy bedrijven a la Gusto zijn en in deze richting zouden meeden- ken. Met name bij het rijk zou een dergelijke excercitie onzes inziens in principe aanzienlijke orders kunnen opleveren". Ja, dat zou kunnen, het rijk bouwt veel, maar of de regering de kans krijgt om 6en bepaalde bedrijfstak te bevoordelen, is nog maar de vraag. Schiedam is niet de enige die druk uitoefent op Den Haag. En de rege ring - al half doof van dergelijke kre- ten om steun - moet de hulp die zij kan verlenen, zo eerlijk mogelijk ver- delen. Alles bij elkaar biedt het memoran*. dum van wethouder Scheeres een grauw toekomstbeeld, even grauw als het kringlooppapier, waarop de ge meente het heeft gedrukt. HAN VAN DER HORST •SCHIEDAM -De werkgroep Tijd voor School heeft in de lente een enquete ge- houden onder ouders van kinderen op kleutcr- en basisscholen, De vraag: wilt u middags overblijfmogelijkheden voor uw kroost. De resultaten zijn nu bekend en worden morgen aan wethouder Post-, hoorn overhandigd. SCHIEDAM - De rijkste tak aan de Nederlandse persboom is die der ker kelijke pers. Het is echter een tak die wat in de schaduw hangt, want de talrijke bladen en blaadjes die de ge- lovigen elkaar toesturen, komen zel- den buiten de eigen kring. Ook Schie dam bezit een hele rits kerkelijke or- ganen. Vrijwel ieder genootschap pu- bliceert zijn eigen periodiek, waar- van de katholieke Klok en het Gere- formeerde Schiedams Kerkblad de grootsten zijn. Merkwaardig genoeg moest de Her- vormde Gemeente met zijn duizen- den al dan niet aktief-belijdende lidmaten het tot nog toe met een stukje doen in de Zondagsbode, een blad van vier bladzijden druks dat elke week in het westelyk gebied van de Rijnmond verschijnt. Daar komt binnenkort een einde aan. Deze week gleed bij iedere Schiedammer die als N.H. in het bevolkingsregister staat, een proefnummer binnen van het ma gazine „Hervormd Schiedam". De re- daktie hoopt tegen het einde van het jaar elke maand een nummer te kun nen geven. Zeer veel nominaal Nederlandse Her- vomden hebben nauwelijks binding met hun kerk. Tot hen gaat Hervormd Schiedam zich in de eerste plaats richten. („Op de eerste plaats" is, zoals de lezer weet een katholieke uitdrukking). Het proef nummer maakt de lezer wegwijs bin nen de kerkelijke gemeente en dat is ook wel nodig, want die valt lang niet met de stad samen. Zo ontvangen al- le Hervormden van Oud-Mathenesse de wijk rond de Franse Laan, Her vormd Schiedam, want deze uitloper van Rotterdam hoort bij de Hervorm- de Gemeente van onze stad. Groen- ©orders en Kethelaars hebben daaren- tegen geen exemplaar ontvangen, om- dat zij samen een onafhankelijke ge meente vormen. Natuurlijk gaf de redaktie aan her- vormde organisaties, zoals koren en de Hervormde Vrouwendienst veel plaatsruimte. Op de achterpagina vindt de lezer twee bonnen. De eerste stelt hem in staat over allerlei kerkelijke activiteiten informatie aan te vragen. De tweede kan hem van alle bemoeienis der Hervormde Kerk. verlossen. ,U wit. er niets meer van horen" luidt de kop. En daaronder: „Dat hoeft ook niet, maar dan moet u wel een beetje meewerken. U vult nu hier uw adres in". Wie deze bon instuurt, ontvangt nooit meer een „Hervormd Schiedam", maar wel een formulier waarmee men zich officieel uit de kerk kan schrijven". m m SCHIEDAM - Jeannette McDonald, Rosalind Russell, Mae West, hun por- tretten hangen allemaal aan een hou- ten schrootjesmuur in een bovenzaal- tje van het Stedelijk Museum. „De Hollywood-droommachine" heet de bescheiden tentoonstelling die werd samengesteld uit de verzameling van de Londense filmfanaat John Kobal. Kobal heeft in zijn huis een enorme voorraad studio-opnamcs. Dat zijn foto's die tussen het maken van een film door worden gemaakt om fan- clubs en bioscopen van voldoende reclamemateriaal te voorzien. De droomfabrieken van Hollywood werkten tenslotte voor de winst en ze moesten hun produkten zoveel mogelijk verkopen. Alle opnames getuigen van grootse weelderigheid en gedempte glitter. Dat was ook wel nodig. De sterren van de jaren dertig hadden eigenlijk maar een funktie: ze boden troost aan de vergeten man, de werkloze die dag aan dag door de straten sjouwde op zoek - op zoek naar. niets eigenlijk, want de ekonomische crisis had weinig overgelaten van zijn oude, van zijn nu kapotgeslagen droom: welvaart, een beetje maar voor hem, zijn vrouw en zijn kinde ren. Twee uur illusie kostte tien dol- larcent, bovendien was de bioscoop verwarmd en je kon er meestal net zo lang in blijven zitten als je wilde. Dat was belangrijk, Amerika kende ijzig koude winters, de sneeuw joeg door de kieren van de schamele hutjes, waarin honderdduizenden - door huisbaas of schuldeiser uit hun woning gedreven - moesten hokken. De kachels van de bioscoop bpden de knoken warmte, de voorstelling de ziel. Want wat gleed daar in razend tempo op het witte doek voorbij? Prachtig geklede mannen en vrouwen in droomvilla's, auto's, kopieuze maaltijden, eeuwige liefde, succes.... En dan bood het programma vaak groots opgezette showfilms, waarin de hits van de dag werden gezongen, enorme orkesten door de luidspre- kers klonken, honderden mooie meis-- jes de meest ingewikkelde balletten dansten. Mooie meiden had Holly wood genoeg. Zij werden door de crisis naar California gejaagd, waar ook zij rond de studio's zelf in elkaar geflanste hutjes bewoonden. Voor bijna niets stonden zij dag en nacht in de studio's hopend opgemerkt te worden door mannen als Bugsby Berkeley of andere grote regisseurs. Maar die zweepten ze alleen maar voort als kudden vee. En de meesten werden tijdens audities afgewezen... Dan was prostitutie de enige uitweg Pas toen Franklin Delano Roosevelt de crisis met zijn tomeloze energie te lijf ging, werd de arme Amerikaan andere warmte gegeven. Tot die tijd moest hij het met de schijn van de film en de kachel van de bioscoop doen. Het is jammer, dat zijn portret op de tentoonstelling ontbreekt, het por tret van de vergeten man. Zeker met wat Schiedam volgens velen te wach- ten staat „Laat ze toch voorgaan". Dat was 't eerste wat ik van de week zag staan in 't krantje dat in m 'n handen geduwd werd. vergezeld van de uitroep: „Je moet't lezen en invullen en dan moet ik 't weer meenemen Eerst waren er dorstige kelen te lessen en schoolnieuwtjes te vertellen. Daarna, terwijl de kinderen bui ten speelden, ging ik er maar eens even voor zitten. Het bleek uitgegeven te zijn door Veilig Verkeer Nederland. Alle school- kinderen van klas 3-, 4-, 5 en 6 hadden er een gehad. Die dag was er op school in gelezen en daarna waren verschillende vra gen beantwoord. Het onderwerp betreft de automobilist en 't fietsende kind. Eerlijk gezegd voelde ik me in eerste instantie een heel stukge- rustgesteld toen aan de ant- woorden van m'n zoon te met- ken was dat hij echt wel wist hoe 't hoorde. Zelfs 'n situatie- tekening waarbij een chauffeur, denkend aan z'n werk, haast een kind aanrijdt, had van hem de opmerking Begrijpelijk gekre- gen. Dat vlnd ik toch heel wat voor een achtjarige. Maar alras was er van mijn gerust gestelde moederhart niet veel meer over. Want wat stond daarZoonlief gaf zichzelf een 10 voor uitkij- ken op de fiets. En dan te weten dat ik niets anders roep als: „Rij niet zo hardf Rechts houdenf Eerst kijken op de hoeken!"Zijn weerwoord daarop is dan: "Ik rij alleen hard dp de rechte stukken Als er een auto komt ga ik wel verder naar rechts. En die Hoe ken? Ja, die vergeet ik wel eens". "Dus geen 10?". "Jawel want bif die vragen moest ik aan de vorige dag denken en er was toen maar heel kort en goed gefietst". Helemaal achter in 't krantje staan er dan wat vragen die de ouders moeten beantwoorden. Of je auto rijdt? Kijk je daarbij genoeg naar fietsende kinderen? En dan dringt op eens tot je door dat ook wij weleens oer- stom doen in 't verkeer. Want hoe vaak denk je niet. "O, een fiets, dan heb ik voorrang. Of, daar han ik makkelijk voorlangs zo hard gaat zo 'n tweewieler niet En daar ben je dan juist op het punt wat V.V.N, bedoelt. Die I fietser is maar al te vaak een kind dat er totaal niet aan denkt dat die auto voorrang heeft. Of ze rijden zo hard dat je voorlangs gaan haast op een hotsing uit- draait. Op deze manier probeert men de kinderen besef bij te brengen voor de bestuurders en die te leren niet altijd zo star aan zijn voorrangsregels vast te hou- den. Daaarom dus: "Ldat ze toch voorgaan!" Want stel je toch eens voor dat je link doorrij- dend naar een afspraak een kind tegenkomt dat aan de late kant is en bang voor een standje hard rijdend naar huis of school gaat. De ellende die daaruit kan voor- komen is niet te beschrijven. Ho- pelijk heeft deze actie van V.V.N, veel succes. Helpt u ze erbif?. RITA Uw verslaggever leegde aan de Lange Nieuwstraat, Postbus 195 en legde het stapeltje veelsoortige enveloppes op het zwarte kozijn naast de prullebak om te kijken of er iets dringends bijzat en om de door de PTT bijgevoegde reklame- folders in de reeds genoemde, door diezelfde organisatie geplaat- ste afvalbak te werpen. Tussen het weekblad van SFC en een mededeling van de Schiedam se Gemeenschap lag zowaar een briefkaart. Ingezonden brief? Ein- delijk weer eens een stad in debat? Uw verslaggever haalde de brief kaart meteen tussen de stencils uit. „Haat en nijd sterven nim- mer"" las hij. Hoe nu? Een onte- vreden lezer? Moest hij weer smal- le steegjes gaan mijden? Stonden hem weer een paar klappen voor zijn kop te wachten? Wat moest hij doen? Ontslag nemen en dus toegeven, opslag vragen vanwege de gevaarlijke kantjes aan zijn bijverdienste? De kreet plaatsen of gewoon weggooien bij de PTT-re- clames? Verdraaid nog zo 'n kaart en weer alleen maar „Haat en nijd sterven nimmer". Hij pakte de eerste er nog eens bij. Hm, twee mensen uit Groenoord. Zou hij de Groenoorders op het hart getrapt hebben. Maar waar mee in 's-hemelsnaam? Wat be- zorgd zocht hij de post na op meer uitingen van toorn en ja hoor dar lag nog een derde kaart. Maar ditmaal stond er een regeltje bijgeschreven. „Er stond geen adres van intending in de courant, daarom naar Postbus 195. En het adres luidde: „Met andere woorden Uw verslaggever slaakte een zucht van verlichting. Hij zal de puzzel- redacteur eens vragen toch wat vriendelijker teksten te verzinnen. En de inzenders kunnen gerust zijn. Hun oplossingen komen te bestemder plekke terecht. H.v.d.H. chiedams Nieuwsblad „Denk toch eens aan mijn ver geten man", zong de grote film- ster Joan Blondell in de jaren dertig. Dat was de vergeten man die zijn jeugd had zien vergallen door de eerste wereldoorlog, die zijn beste krachten had gege- ven aan de opbouw van Amerika en beloond werd met uitzicht- loze werkloosheid. Het lied is verbijsterend aktuel. Nu de werf- direkties IHC-Gusto willen laten springen, nu de gemeente wan- hopig geworden schimmige werkgelegenheid zoekt, nu blijkt, dat ook Schiedam duizen- den van die vergeten mannen kent. Als kind zag je ze gaan op hun zwarte Fongerfietsen, soms met een versleten aktetas op de baga- gedrager, vaker met hun brood- trommeltje open en bloot tussen de snelbinders. Ze waren uitgebraakt door de poorten van de mammoetbedrijven die Ne- derland tot welvaart brachten. Toen zfj twintig, tweeentwintig vraren, leefden ze achter met ver- duisteringspapieren dichtgeplak- te ramen, ze hoorden dagelijks het geloei van het luchtalarm. Ze waren ondergedoken geweest, ze hadden dagen lang wellicht in goederentreinen gezeten op weg naar Duitslands half platgebom- bardeerde industrie. De laatste schooldag —voor mij en mijn generatiegenoten een soort triomf, de eerste stap naar een beter leven was voor hen een belevenis van wanhoop, want buiten de schooldeur wachtte de ekonomische krisis en Colijns stempelbureaus. Ze hebben vol goede moed Hol land weer opgebouwd, ze waren lid van vakbonden die wisten, dat er offers moesten worden gebracht. En nu hebben ze een auto, een aardig ameublement, kleurentelevisie. En hun taak is vervuld. Ze kunnen opzij worden geschoven. De media zijn vervuld van sombere feiten en cijfers. Grafieken rijgen zich aaneen, werkgevers komen beweren, dat er gematigd moet worden en ge- saneerd, dat de loonkosten te hoog zijn. Nederland kan niet meer kon- kurreren, de loonkosten zijn te hoog, de sociale premies verstik- kend. Feiten, cijfers, koele rede- neringen, over mensen praat nie- mand. De vergeten man die Ne derland opbouwde na een jeugd in de verschrikkelijkste jaren van deze eeuw, de man die zijn rijk- ste bezit, zijn arbeidskracht, aan de gemeensphap schonk, wordt weer vergeten. Het is een schandaal. H.v.d.H. Als Gusto sluit 7% werklozen georganiseerd door de Vlaardingse autodealers in samenwerking met Nieuwe Vlaardingse Courant, Rijnmond/West Combinatie en de Havenloods. Grote hal (naast Gamma) Deltaweg 104, Vlaardinge/i DONDERDAG 29 SEPTEMBER VRIJDAG 30 SEPTEMBER ZATERDAG 1OKTOBER CORNEUS SPEELMANSTRAAT 18 VLAARDINGEN - V .V."-.N-.V.' UMi

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1