Spel en speelgoed te zien in Weeshuis 1 Hak|in| Kan Schiedam straks kunst gaan lenen? w exotisch &'gewoon' Opknapbeurt molens kan wel even duren /lSSSffiE"" SO&en J DES viert 74—jarig Deze week KELDER KOOPJES Co-op Werf breidt uit Geld voor scholen Loodsdienst gaat weg Ziekenhuis wil psoriasisapparaat Woning - verbetering CRM is niet zo vlot: e* donderdag 22 September start van onze nieuwe afdeling Leuke prijzen bankstellen woningtextiel eetkamer VVOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 le JAARGANG NO. 37 SCHIEDAM - Zaterdag om twee uur begint in Novotel een grote re- ceptie, waarmee CO-OP Nieuwe Waterweg, in Schiedam beter be- kend als „de DES" haar vijfenzeventigjarig bestaan viert. Na felici- taties en gezelligheid vertrekken gasten en feestvierders naar de Kethelstraat. Daar zal PvdA-wethouder Chris Zijdeveld dan coope- ratiewinkel en het cooperatiemuseum openen. Met elkaar It instuitkering Sameniverking HAARPROBLEMEN BIOSCAL NEMEN Inl. by BIOSCAL (Nederland) Meer dan 3500 m2 showruimte en 3500 m2 parkeerruimte Wm Metselwerk 3 en 5. Te.efoon 010- 342382 SlaapkameTS Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Zijdeveld opent zaterdag nieuwe cooperatiemuseum Bestuur en direktie van de Co-op Nieuwe Waterweg hebben reden om zaterdagmiddag zeer trots om zich heen te zien. Wat begon als een *Een beeld van de expositie te zien in Het Weeshuis tot en met 28 September. VLAARDINGEN— Tot en met 28 September is in de expositie- ruimte Het Weeshuis de expositie Schiedam is een van de weinige Nederlandse steden met nog een ech- te verbruikscooperatie. Toen CO-OP co-op Nederland een paar jaar geleden aan wanbeheer te gronde ging, wisten de bedrijven in Rijnmond de algemene katastrofe te ontlopen. Zaterdag wordt zelfs met groot vertoon het vijfenzeventigjarige jubileum van CO OP Nieuw Waterweg gevierd. Dat is om meer dan een reden een felicitatie waard. Allereerst is het za- kelijk gezien een hele prestatie om je vijfenzeventig jaar lang als winkelbe- drijf tegen de moordende konkurren- tie in te handhaven. Maar de CO-OP is niet zomaar een manier om geld te verdienen. Ze komt voort uit kleine bedrijven die voormannen uit de arbeidersbewe- ging rond de eeuwwisseling stichtten, eigenlijk alleen maar om goed brood van het juiste gewicht te krijgen. De winsten vloeiden naar de klanten te- rug volgens het principe: wie het meest heeft gekocht, krijgt ook het meest. Als zodanig was de CO-OP een van de pilaren in het machtige gebouw, dat de zwakken in de sa- menleving na hun politieke en socia- le bewustwording oprichtten. De andere pijlers waren de vakbeweging en instituten voor arbeidersontwikke- ling. lets van die oude steer vindt men nog terug in de burelen van cooperatie Nieuwe Waterweg, ook al hebben de klanten er in veel gevallen weinig weet van, dat ze hun boodschappen eigenlijk doen in een bedrijf, dat hun belang boven winst stelt. Die mentaliteit blijkt ook uit de fraaie kaart, waarmee bestuur en direktie de gasten voor de jubileumreceptie hebben uitgenodigd. Daar leest men: ,,Mocht u het voornemen hebben uw bezoek dan wel uw goede wensen vergezeld te doen gaan van een bloe- metje, dan geven wij u graag in over- weging in plaats daarvan een gift beschikbaar te stellen voor het Fos ter Parents kinderplan. U kunt dit bedrag overmaken op onze girore- kening 210374 met de omschrijving Foster Parents Kinderplan". Deze organisatie garandeert arme kin- deren in de derde wereld voldoende voeding en een behoorlijke school- opleiding. Wij bevelen dit gironum- mer graag in uw aandacht aan. Met een toevoeging: u kuntzelf voor een aantal jaren zo'n kind adopteren. Het Foster Parents Kinderplan legt dan op gezette tijden rekening en verant- woording at over de besteding van de gelden en het door u geadopteerde kind. Bij de CO-OP weten ze wel hoe u met Foster Parents Kinderplan in kon- takt kunt komen. Zo'n bedrijf neemt j.^daar best even tijd voor. H. v.d. H „Spel en speelgoed" te zien. Men kan op werkdagen van 19 tot 21 uur gaan kijken en op woensdag-en zater dagmiddag ook van 14 tot 17 uur. De tentoonstelling is een eerste initiatief van de Onderwijsgroep Vlaardingen die door middel van het geven van informatie, kursussen e.d. ouders en leerlingen wil heipen zo optimaal mogelijk aan het onderwijs- proces deel te nemen. Er is getracht speelgoed te tonen dat voldoet aan de elementaire eisen die aan goed speelgoed gesteld mogen worden. Om het geheel overzichteliik te houden is een indeling naar leef- tijd gemaakt. Tevens is er een per- manente diavertoning die het spelen binnens- en buitenshuis belicht. terwijl een kinderboekenstand even- min ontbreekt. I Schiedam: R'damsedijk 443 I Rotterdam: Hoogstraat 197 centr. I ..De Binnenhof" Ommoord I Beijerlandselaan 101 Zuid broodsliiterijtje groeide in drie kwart eeuw uit tot een all-round bedrijf, dat be halve" een brede sortering le- vensmiddelen ook duurzame zaken als tapijten verkoopt. De cooperatie heeft in haar bestaan veel ups en downs gekend. veel voorspoed en misschien nog meer tegenslagen, maar op de een of andere manier wist ze zich toch steeds aan de on- dergang te onttrekken. Toen de lan- delijke organisatie van de co-op in- stortte bleken de bedrijven aan de Nieuwe Waterweg zelfs sterk genoeg om op eigen krachten door te gaan. Elders in Nederland vielen eertijds bloeiende co-op-bedrijven in handen van konkurrerende ondernemingen. DES is de afkorting van „Door Een- dracht Sterker". Zo noemde Schie- damse arbeiders vijfenzeventig jaar geleden het kleine bakkerijtje dat ze met elkaar startten. Ze ontvingen daarbij ruime steun van de links-libe- rale kapitalist M.C.M. de Groot die zijn leven lang streefde naar een wel- varend Schiedam met een gezonde, koopkrachtige en goede opgeleide arbeidersstand. Tot nog toe had de Groot het ont- staan van vakbonden aktief bevor- derd en middels het eigenlijk door hem gefinancierde Volkshuis arbei ders in staat gesteld om bij een kop koffie de vaderlandse pers te volgen, verantwoorde boeken te lezen uit de boekenkast en in de vele kleine zaal- tjes van het bouwwerk vergaderingen te houden. Het Volkshuis had eigenlijk maar een ding tegen: het biljart was en bleef scheef, zodat tenslotte M.C.M. de Groot de eerste en enige Schiedam- mer was die met een verbruikerssta- king werd gekonfronteerd. Toen het Volkshuis zijn taak had vol- bracht, heeft de Groot het bouwwerk aan de gemeente vermaakt, die er de bibliotheek in vestigde met als kern de reeds aanwezige boeken. De cooperatie bood geen voedsel voor de geest, maar voor de maag. In 1904 waren de Schiedamse bakkers in een moordende konkurrentiestrijd verwikkeld. Ze poogden zo goedkoop mogelijk brood te leveren en dat ging vaak ten koste van het gewicht en de kwaliteit. Wie bovendien bij zijn klanten schulden had uitstaan kon ze op straffe van inning aan zich binden ondanks het inferieure produkt. De cooperatie verkocht goed brood van een bekend gewicht tegen een zo laag mogelijke prijs. Het bedrijf werd gekontroleerd door de klanten zelf, die een winstuitkering ontvingen op basis van de hoeveelheid door hen gekochte artikelen. M.C.M. de Groot vind een uitstekend beheerder in het raadslid Koopmans, net als hij een linkse liberaal die altijd met de socialisten meestemde, behul- ve als het tegen het koningshuis ging. De Schiedamse SDAP-ers hebben zich in het begin een beetje afzijdig gehouden van de DES, omdat ze er kapitalistische trekjes in meenden aan te treffen. Toen hun eigen rode cooperatie was mislukt, en de radika- le kantjes afgeslepen raakten, deden ze toch enthousiast mee. Langzamerhand breidde het pakket artikelen zich uit. Er kwam samen- werking tot stand met codperaties in andere steden en zelfs in het buiten- land, waar dezelfde beweging zich - en dan met name in Zwitserland, elke liefhebber van het bergland kent de alomtegenwoordige MIGROS- winkels - zich eveneens op krachtige wijze ontplooide. Helaas is Schiedam nu een van de weinige overgebleven steunpunten van de in Nederland ooit zo machtige cooperatieve beweging. Maar het bedrijf heeft elasticiteit genoeg om het nog eens vijfenzeventig jaar vol te houden. SCHIEDAM In de grote steden be- staat met alleen de mogelijkheid tot het lenen van boeken, maar ook van kunst. Tegen een zekere vergoeding kan de liefhebber een beeldje of schilderij in huis halen. Alle auto's met BO V AG-gar antie-bcwijs Raakt hij erop uitgekeken, dan biedt de uitleeninstelling keus uit tallo/e nieuwe artistieke zaken. Wil hij het kunstwerk voor altijd houden, dan bestaat er altijd gelegenheid tot aan- koop. De betaalde huur wordt altijd van de koonpriis afgetrokken. Er moet onderzocht worden, of de kunstuitleen niet bij dc bibliotheek kan worden ondergebracht. De SG wil onderzoeken, ol zoicts ook in Schiedam kan gebeuren. Een kommissie moet op korte termijn de mogelijkheden onder de loep nemen. Twee dingen weet het SG-bestuur al: de uitleen moet onder toezicht staan van een kommissie met als leden een of twee plaatselijke kunstenaars, par- tikulieren en een vertegenwoordiger van de SG zelf. En kunst lenen mag voor niemand financiele bczwaren met zich meebrengen. wijzen we onze lezers alvast op de grote auto-occasionshow, die volgende week donderdag, vrij- dag en zaterdag door een aantal autobedrijven -in sanienwerking met De Havenloods en dit blad- wordt gehouden. Volgende week leest u er alles over!. Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim lOjaar onderzoek ingeslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul- taten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge- bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dieht te worden ge- bruikt om optimale resultaten te kun- nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke literatuur beschik baar. Tel. 0704)08182 - Postbus 16140 - Den Haag SCHIEDAM Eindelijk eens een werf die uitbreidt. Jacht- bouw Ouwens en Co wil van de gemeente een perceel van onge- veer 1625 centiare (vierkante meter) aan de Havenstraat, want de zaken gaan goed. KETHEL De kindertjes van kleu- terschool het Keteltje krijgen een nieuwe behuizing. Maandagavond stelde de gemeenteraad daartoe f 664.000,- ter beschikking. Ook voor de verbetering van de naburige Burgemeester Verveenschool had de raad geld over. Er is f 49.000,- uitge- trokken om het gebouw op te knap- pen, uit te breiden en van een verbe- terde indeling te voorzien. SCHIEDAM Schiedam heft zijn loodsdienst op, zo besloot de ge meenteraad maandagavond. De vier loodsen verdwijnen van de gemecn- tebegroting en worden nu aange- steld door Rotterdam, dat voortaan ook borg zal staan voor veilige scheepvaart in de Schiedamse wate- ren. Voor de loodsen is dat een hele ver betering. Vier man personeel met zo nu en dan hulp van de havenmeester blijkt te weinig om een continu- dienst in stand te houden. Zo nu en dan moest er fiks overwerk worden geleverd. Op andere dagen hadden de loodsen weer niets te doen. In de praktiik betekent de overname van het Schiedamse loodswezen door Rotterdam dan ook eindelijk norma- le werkuren voor het personeel. De havenmeester blijft gewoon in dienst van Schiedam. Georganiseerd door de Vlaardingse auto-dealers in samenwerking met NIEUWE VLAARDINGSE COURANT (Rijnmond West-Combinatie) en De Havenloods. GROTE HAL DELTAWEG 104, VLAARDINGEN NAAST GAMMA DONDERDAG 29 SEPTEMBER - 10 00-17 00 en 19.00-21.00 UUR VRIJDAG 30 SEPTEMBER - 10.00-17.00 en 19.00-21.00 UUR ZATERDAG 1 OKTOBER - 10.00-17.00 UUR SCHIEDAM - Het gemeentezieken- huis wil een bestralingsruimte voor iijders aan de gevreesde huidziekte psoriasis. Tot voor kort konden men- sen die met deze gevreesde kwar.l be- hept zijn alleen verlichting vinden op een kuur aan de zoutrijke Dode Zee. Er bestaat nu nieuwe apparatuur, die ultraviolet licht van een bcpaalde golflengte uitzendt. Bestraling daar- mee plus het innemen van zekere medieamenten hlept beter dan de kuur aan de Dode Zee. In het zieken huis Dijkzigt, waar psoriasispatienten op deze wijze worden geholpen, be staat dan ook een enorme wachtlijst. Het gemeenteziekenhuis hoopt nu met een dergelijk centrum de Rotter- damse zusterinstelling wat te ont- lasten. In augustus daalde het aantal onvoi- doende geluiisveste Schiedam mers van 335 tot 324. I r siaan nu 3960 woningzoekenden ingeschreven 111 tegenstelling tot 4043 eind juli De bestralingsapparatuur kost veert- tigduizend gulden. SCHIEDAM - De gemeente gaat on- verdroten door met haar woningver- beteringprojekten. In het tweede halfjaarvan 1977 zijn Nieuw-Midden, Groenoord-Midden en Schiedam West tussen Renibrandllaan, Wcst- frankclandsestraat en Vondellaan aan de beurt. De Groenoordcrs hebben hun inspraakprocedure al achttr de rug: die van West en Nieuwland start binnenkort. De verbetering van Nieuwlund-mid- den komt een beetje als een verras- sing. Begin dit jaar had de raad daar- voor nog geen geld beschikbaar ge steld. maar dat is ininiddcls gebeurd, zodat de werkzaamheden een aan- vang kunnen nemen. In de grote plantenkas van Iris vindt U exotische en ,gewone' planten. Dat is niet zo verwonderlijk, want Iris is zeer ruim gesorteerd als het gaat om planten en cacteen; (bvbiogmsigrkunsij Kom gauw eens kijken! Iboekhout RotterdamsucJijk 423 Schiedam. Tel 260155* De molen De Drie Koornbloemen, die er al jaren troosteloos bij staat. SCHIEDAM - De molen de Drie Koornbloemen - de oudste waar nog wat van overeind staat in Schiedam - ziet er al jaren troosteloos uit. Wie- ken zijn weg, passanten zien elke keer weer tekenen van meer verval. De gemeente heeft dan ook in over- leg met monumentenzorg een restau- ratieplan opgesteld. Eerste prioriteithet uitwendig mo- lenmakerswerk (wieken, loppgang). Samen met wat herstelwerkzaamhc- den aan vloer en balklagen komt dat op tweehonderdvijfduizend gulden. Een heel bedrag, maar als er niet snel wat gebeurt, verliest Schiedam defini- tief een van zijn weinige laatstc mo- numenten. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat CRM met een subsidie over de brug komt. Wanneer is echter niet duidelijk; het ministerie heeft de laat- ste tijd de gewoonte wel wat te be- loven, maar dan zonder vermelding van de datum, waarop die belofte wordt waargemaakt. Als Schiedam echter met het werk begint, dan komt CRM eerder met geld over de brug, omdat het betreffende monu ment dan op de prioriteitenlijst komt. De gemeente hoopt ook geld los te krijgen van De Hollandsche Molen, de provincie en het Prins Bernhard- fonds. Ook Molen de Vrijheid - een eindje verderop aan de Noordvest krijgt een extra opknapbeurt, zo willen B. en W. Ze stellen voor om rond de waterlijn metselwerk aan te leggen om daarna op het overige deel van de romp voeg- en inboetwerken. Ook zijn ze van plan een sprinkler- installatie aan te leggen ter voorko- niing van branden, dit laatste tot ver- bijstering van de molenaar die vorige week nog nergens van wist en niet gelooft, dat deze voorzorgsmaatrege- len (kosten f 49.500,-) in de prak- tijk veel uit zal halen. CRM geeft een subsidie, maar wederom zonder erbij te vertellen, wanneer die wordt uitbetaald. De Vrijheid komt wel op de voorrangslijst. De restauratiewerken komen bij el kaar op f 225.400,-. De Drie Koornbloemen vanuit I.aan Ons Cenoegen, een al lang afgebroken buurtje, op de plaats waar nu de Nieuwe Damlaun ligt. Vlaardingen dr. Wiardi Beckmansin gdrnilUren <wHUf <&>'■***'+■- .y/.o-adT—

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1