KSCA strijdt tegen verzelfstandiging grc i OGGASI i SHOW r hak Deze week Dok 6 van Wilton kreeg overkapping Zijdeveld opende het Coopmuseumpje FNV t NKV niet Zilveren medaille Veel ouderen opgeheven Buitenhavenweg is afgesloten Ter rax, bonen en blikken koekjes... Werkloosheid KANTTEKEMNG iSiemand Fel verzet Veertig milj<ten 7. POSTADRES: POSTBUS 19S, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDUK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 le JAARGANG NO. 38 KETHEL - Schiedams minst bekende buurtcentrum, de Hof van Cyrene staat op het gemeentelijk woonwagenkamp, zelf keurig weg- gestopt in de verste uithoek die B. en W. destijds vinden konden: aan de Schiekade, een onaanzienlijk wegje, dat de polder verbindt met Veer aan de Kandelaar. Sinds een paar weken is dat centrum verwikkeld in een onoverzichtelijke ruzie. Opbouwwerker Hans de Bruijn strijdt samen met een aantal kampbewoners tegen bestuurs- leden van de KSCA. verantwoordelijk voor een hele reeks Schie- damse buurthuizen. Natuurlijk gaat het om de macht. Een aantal Vlaardingse auto- mobielbedrijven houdt, in sa menwerking met dit blad, het aanstaande weekend in een hal op de Vlaardingse Delta weg een grote show van ge- bruikte auto's. Daarover staat in dit blad alles te lezen. Daarnaast bieden we de le- zers nog enkele pagina's, die geheel gewijd zijn aan het na- jaar, dat sinds enkele dagen weer is begonnen. Ook waard om naar te kijken. t jaar RITA ScMedams Nieuwsblad Woonwagenkamp inzet van onoverzichtelijke ruzie Sinds een paar jaar leeft in het welzijnswerk de overtuiging, dat overkoepelende stichtingen als de georganiseerd door de Vlaardingse autodealers in samenwerking met Nieuwe Vlaardingse Courant, Rijnmond/West- Combinatie en de Havenloods. Grote hal (naast Gamma) Deltaweg 104, Vlaardingen DONDERDAG 29 SEPTEMBER VRIJDAG 30 SEPTEMBER ZATERDAG 1 OKTOBER Sinds verleden week kan de Schiedamse vakbeweging een§ge- zinder optreden dan ooit. In Ar cade sloten NKV en NVV zich verleden week ook plaatselijk aan- een tot de Federatie Nederlandse Vakbewegingen. En dat met be- houd van eigen identiteit, wajitde beide vakcentrales blijven gewoon voortbestaan. Aan die samenwerking zijn maan- den van intensief plannen maken voorafgegaan. De Nederlandse vakbeweging is voorzichtig van aard en wil zijn zaakjes organisa- torisch piekfijn voor elkaar heb- ben, voordat iets nieuws wordt ondernomen. De kaders kennen wat dat betreft een traditie die teruggaat tot het begin van deze eeuw. En ze weten genoeg van de geschiedenis der arbeidersklasse om te beseffen hoeveel schade je de eigen mensen kunt doen doori lichtvaardig te handelen.. De radertjes van het jonge FNV sluiten dan ook precies op elkaar aan en de assen zijn gesmeerd. De Schiedamse arbeiders mogen zich gelukwensen met de piepjon- ge federatie. Juist nu de zaken er ekonomisch zo slecht voorstaan, heeft de stad een sterke en aktieve vakbeweging broodnodig. Grote mannen hebben nu eenmaal de neiging kleine mannen te vergeten en het enige wapen, dat de kleine mannen - die tienduizenden kleine mannen - daartegen hebben is EENHEID EN SOUDARITEIT. Dat wapen is onmisbaar. Op een moment dat allerwegen ontslagen dreigen, krijgt men licht de nei ging het eigen hachje te redden ten koste van de.kollega's. Die taktiek heeft Zelden gewerkt. Vrij- wel niemand slaagt erin zonder hulp uit een put te ontsnappen. Helaas is een groot deel van de Schiedamse werknemers nog niet georganiseerd. Ze houden daaraan in de praktijk vijf of zes pakjes sigaretten per maand over (het geld daarvoor was anders naar de Bond gegaan). Ze missen inspraak in het beleid van de vakbeweging die ook plaatselijk een grote vinger in de ekonomische pap heeft. En ze onthouden steun aan een beweging die veel voor ze kan doen, als de nood aan de man komt. Het zou mooi zijn, als de samen werking tussen NVV en NKV ge- volgd werd door een fikse stijging van het ledental. En wat ons be treft mag ook het Schiedamse CNV nog steeds onafhankelijk— behoorlijk groeien. H.v.d.H. n KSCA eigenlijk uit de tijd zijn. Deze mening wordt krachtig aangeblazen door het subsidiegevende ministerie van Cultuur, Rekreatie en Maat- schappelijk Werk. Eigenlijk vindt iedereen, KSCA-bestuur inkluis, dat alle buurthuizen zelfstandig moeten worden. Hof van Cyrene-mederwerker Hans de Bruijn heeft dan ook de opdracht zijn toko zo snel mogelijk die zelf- standigheid te bezorgen. Elk buurt- huis, zo besloot de KSCA vorig jaar al zou in handen moeten komen van een Centrumraad. Hans de Bruijn stelde dan ook een soort bewoners- kommissie samen die best als zo'n raad zou kunnen funkjtioneren. Toen kwamen er kinken in de kabel. De Hof van Cyrene vait formeel onder de Sticking Woonwagenwerk, eigenlijk een slapend geheel, waar- van de laatste jaren alleen bestuurs- iid Sondermeijer aktief was. Die si- tuatie kon niet voortbestaan, zodat men een personele unie tot stand bracht tussen de Stichting Woonwa genwerk en de KSCA. Alle KSCA- bestuurders werden ook bestuurslid van het woonwagenwerk. Sonder meijer zat al in de KSCA. Dat hele bestuur ontving van Hans de Bruijn en zijn toenmalige kollega Nel Melse een uitnodiging om op 20 de- cember 1976 eens op het kamp te komen praten over de verzelfstandi ging. Alleen bestuurslid Kees Verber- ne verscheen, terwijl Sondermeijer zich liet verontschuldigen. Men schreef dus voor 17 januari een nieuwe bjjeenkomst uit, maar daar kwam helemaal geen KSCA-er opda- gen. Op zijn eenzame post raakte Hansde Bruijn inmiddels in konflikt met kampbeheerder Nelis Rokven. Rok- ven, een invloedrijk woonwagenbe- woner helpt in die funktie mee aan het handhaven van de orde en rust. Bovendien organiseerde hij zo het een en ander voor de bewoners in Schiedam: R'damsedijk 443 Rotterdam: Hoogstraat 197 centr ,,De Binnenhof" Ommoord Beijerlandselaan 101 Zuid schoenreparalie Maar terwijl u wacht! N1EUWLAND - De heer J.H, Broe- ren, gisteren veertig jaar ploegbaas van de afdeling halsdozen bij schie- carton, heeft de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau gekregen. De Kabinetschef van de burgemeester, Drenth, heeft hem dit eremetaal namens Arie Lems uitgereikt. De bloeiende cooperatie de Nieuwe Waterweg heeft een zwakke stee. Te weinig jongeren zijn lid en dat werd op de recep- tie zaterdagmiddag ook duidelijk gezegd. Er waren, zo stelden de aanwezi- gen vast, teveel bezoekers met grijze of ontbrekende haardos, terwijl de spijkerbroekdragers nagenoeg ontbraken. Toch is een nieuwe bloei onont- beeriijk. De Cooperatie Nieuwe Waterweg wordt namelijk bestuurd door een soort leden- raad, die jaarlijks het direktie- beleid aan de idealen -goede produkten voor een redelijke prijs- moeten toetsen. Het lid- maatschap van de cooperatie is gratis en geeft kiesrecht voor die ledenraad. Wie zich opgeeft. moet echter gedachten aan een geldelijk gewin laten varen. De winsten gaan of terug in het bedrijf of naar allerlei nuttige doelen. Hans de Bruijn: Samenwerken kan best ruil, waarvoor hij de konsumpties in de Hof van Cyrene mocht verkopen. Op instigatie van Hans de Bruijn namen de gebruikers die handel zelf ter hand om de winsten aan het buurtcentrum te laten komen. Sondermeijer verscheen daarop woe- dend in een KSCA-vergadering met medeneming van Nelis Rokven. Hij kreeg van zijn medebestuurdcrs te horen, dat buitenstaanders alleen na voorafgaande aanmelding werden toegelaten, waarop Sondermeijer het bestuur verliet. „We vonden de kon- tinuiteit van het werk op het kamp belangrijker dan de aanwezigheid van Sondermeijer", zegt zijn ex-kollega Jean Groenevelt nu, „Dus kozen we partij voor Hans de Bruijn". Sondermeijer had voor zijn tegen- standers een nare verrassing in petto. Hij verklaarde niet langer KSCA-be- stuurslid te zijn, maar wel van de Stichting Woonwagenwerk. Hij was -stelde hij- dan ook de enige die aan het stichtingskapitaal kon ko men. Gevolg: de Nederlandse Mid- denstandsbank, waar de gelden be- legd zijn, betaalt aan Sondermeijer noch KSCA een cent uit. Eerst gaat haar juridische dienst uitzoeken, wie rechtens aan de rekening mag komen. Hans de Bruijn liet zich door deze tegenslagen niet uit het veld slaan. Met zijn aktieve bewonersploeg poogde hij de Hof van Cyrene snel zelfstandig te maken. Maar dat stuit- te op fel verzet van het bestuur. De KSCA-ers wilden eerst de uitkomst van het konflikt rond de bankreke- ning afwachten. Bovendien vonden ze, dat er een ver- zoening tot stand moest komen tus sen De Bruijn en de nog immer ver- toomde Nelis Rokven. Hans de Bruijn maakt zich daarover nogal kwaad. „Wat weten die mensen uit de stad van het kamp?" vraagt hij zich af, ze zijn van hun levensdagen nooit wezen kijken. Z« negeren onze uitnodigingen. Waar bemoeien ze zich mee? Hij beweert bovendien, dat mensen van het kamp nooit op KSCA-vergaderingen worden toege laten. Jean Groenevelt -sinds april bestuur- der- reageert daarop nogal veront- waardigd. „De vergaderingen van de KSCA zijn in zoverce openbaar, dat wie ze bij wil wonen, gei'ntroduceerd moet worden door een bestuurslid of een medewerker. De Bruijn praat uit zijn nek. En wat die verzelfstan diging betreft: die verlangers zijn alleen maar via de pers gelanccerd, de KSCA heeft daar officieel nooit iets over ontvangen." Waarop Hans de Bruijn weer ver- wijst naar die vergaderingen van rond nieuwjaar, vergaderingen haast zonder KSCA-mepsen. „De Bruijn", gaat Groenevelt verdcr, „moet zijn werk doen en verder niks. Hij akti- veert de mensen maar op een ding en dat is het stichtingskapitaal. Dat is eigendom van de stichting. In hoever- re we dat kunnen aanwenden voor de mensen is een zaak van de NMB op het moment. Bovendien zou ik wel eens willen weten, wie die bewo- nersklub van hem nu eigenlijk ver- tegenwoordigt." „Wie vertegenwoordigt Groenevelt eigenlijk?" vraagt Hansde Bruijn. „Ik heb hem nog nooit op het kamp ge- zien." En zo gaat de oorlog tussen de wel- zijnsmensen verder. Misschien kun nen ze ergens een opbouwwerker lenen. SCHIEDAM - Het NKV heeft de katholieke waarden en zijn eigen bezit uitgeleverd ain de socialisten van het NVV, zo schreef een brief- schrijver verleden week in onze krant. Over zijn boze reaktie is tij- dens de oprichtingsbijeenkomst van het Schiedamse FNV het nodige te doen geweest. In de wandelgangen en tijdens de pauze werd heel wat gemopperd, want volgens Schiedamse vakbondsle- den weet de briefschrijver niet waar- over hij praat. „Hij haalt een groot aantal zaken door elkaar", zegt NKV- voorzitter Heilmann, „Het NKV is niet opgeheven, landelijk noch plaat selijk. Er is een federatie tot stand ge- komen, waarin beide partners gelijke- lijk zijn vertegenwoordigd. Dat is nu plaatselijk ook het geval en vergeet niet, dat het NVV eens zoveel leden heeft als wij. Bij ons geldt namelijk niet het ledental, maar de leden stuk voor stuk en wat je voor ze kunt doen. De briefschrijver zegt, dat we onze stukken aan het FNV hebben gege- ven, maar dat is niet waar. Het NKV houdt zijn eigen archief en dat blijft zo. Ook het gerucht. dat het voortbe staan van Arcade op de tocht staat, is volkomen uit de lucht gegrepen". Heilmann is sinds een paar dagen eerste secretaris van het Schiedamse FNV. Daarnaast blijft hij gewoon voorzitter van het NKV. ,,AIs de briefschrijver naar mij toe komt, dan wil ik best al die misverstanden uit de weg ruimen", zegt hij. Het dak zit er op: de bouw van de fregatten kan beginnen. SCHIEDAM - Dok 6 van Wilton- Feijenoord BV in Schiedam heeft een dak boven het hoofd gekregen. Vorige week maandag isdedokloods waarin de twee Standaard-fregatten voor de Koninklijke Marine gebouwd zullen worden, gereedgekomen en opgeleverd. Het bestaande reparartiedok 6 van de werf kreeg een zeer moderne over kapping, die gerekend vanaf de dokwand ca. 27,50 m hoog is, 220 m lang en ca. 55 m breed. Het dok zelf is ruim 13 meter diep. De beide door de firma Pannevis ge- leverde bovenloop-kranen hebben een hefvermogen van 50 ton en een hulphijs van tien ton. Dagverlichting kan toetreden door shedkappen van de daken van kunst- stof. De loods is voorzien van alle mogelijke faciliteiten. Het dok is thans het grootste over- dekte dok van Nederland. De heer Van der Vorm, lid van de direktie, releveerde in zijn toespraak, dat mede dankzij de snelle bouw en de redelijke prijs van de dok-over- kapping de opdracht voor de beide fregatten voor W.F. tot stand is gekomen. „Alle betrokkenen hebben een voorbeeld gegeven van hoe men hedentendage toch met vele elan een goed stuk werk voor elkaar weet te brengen". SHIEDAM Sinds maandag is het stuk Buitenhavenweg tussen de Koe- markt en het voormalige pand van de VROM voor gemotoriseerd verkeer afgesloten. Automobilisten kunnen het beste omrijden via de Van Deventerstraat of de Nieuwe Mathenes&erstraat die een eindweegs naar het oosten Rotterdamsedijk en Maasdijk verbindt. De Nieuwe Mathe- nesserstraat loopt parallel met de Buitenhavenweg. Gedurende een week of twee drie is de GTB druk bezig met het vervan- gen van de hoogspanningsleidingen die daar tussen Koemarkt en VROM onder het wegdek lnnen. De laag- spanningskabels en een stel signaal- leidingen worden meteen meever- nieuwd. Bovendien komen er andere aansluitingen met de zinkers onder de Buitenhavenweg. Verscheidene panden in de buurt krijgen de lang- verwachte aansluiting op het 380 voltnet. Winkelende Schiedammers hebben verleden week al last gehad van de voorbereidende werkzaamheden. De nieuwe hoogspanningskabel moet namelijk van de Buitenhavenweg dwars door de Rotterdamsedijk wor den doorgetrokken. Nu is die dijk een waterkering en het hoogheem- raadschap Schieland eiste, dat dit karwei voor edn oktober was ge- kiaard. SCHIEDAM- Gevaarlijk balancerend op een enge trapleer heeft wethouder Chris Zijdeveld zaterdagmiddag het uithangbord van de nieuwe COOP- winkel aan de Kethelstraat onthuld. Zijn vrouw Benthe ontving uit handen van de jeugdige Helga van Doom een sleutel, waarmee zij de deur kon openen. Achter haar aan stroomde de be- wonderende schare het pandje in. Nostalgie viel op het gezicht van de ouderen te lezen. COOP Nieuw Waterweg had een winkeltje ingericht zoals je er voor de oorlog duizenden had. Losse suiker, bruine en witte bonen lagen er te koop. Er waren van die blikken koekjes met een mica raampje. In dc etalage prijkte H.O. havermout en de glazen potten zuurtjes waren welgevuld. Vanuit de winkel -overigens gesticht in het pand waar de COOP destijds begon -leidt een steile trap naar het knusse Cooperatiemuseum, waar de mannen en vrouwen van de Schie damse DES en de Vlaardingse ,,Voor- loper" de scnatten uit het verleden hebben opgetast. Een kleine maar goed verzorgde bibliotheek geeft inzicht in wel en wee van een verbruikerscooperatie. Folianten met notulen gunnen de bezoeker van 1977 een kijkje in de perikelen van toen. En dan zijn er foto's, talloze foto's, van besnorde voor- mannen die destijds de winkels op poten zetten, van cooperatievlaggen trots wapperend op nieuwe panden van winkelinterieurs en reklames. Terrax wasmiddel wordt aangeprezen door dreumesen die nu ongetwijfeld waardige heren zijn, achter glas bewaart men de rijmen waarmee cooperator Bakker wekelijks het winstbejag te lijf ging en oorkondes voor de mooiste etalages hangen er te over. vergezcllen door zijn Vlaardingse kollega Ysbrand v.d. Velde. Met trots nipten de gasthercn van sinaas- appelsap en sherry. Zegt de heer Wapenaar, 71 en in 1927 als werk- nemer bij de DES gekomen: „Dat was niet zo'n hele goede tijd. En de DES bood toen een goed levens- middelenpakket aan tegen een redelijke prijs. De verbruikers kregen als ze lid waren een deel van het dividend. Bovendien werd er steun aan verschillende instellingen gege ven. Ik ben er gaan werken, omdat er een baan aangeboden werd. De sociale voorwaarden bij de DES staken behoorlijk uit boven die in de rest van het bedrijfsleven. Het viel echt niet mee om bij een cooperatie terecht te komen. Ik ben er van broodbezorger tot bedrijfs- leider gegaan". De heer Wapenaar is een tevreden man, ook al mist hij bij de jongcre generatie het elan voor de cooperatie. ,,Maar", zegt hij, ,,het typische is dat je nu in de derde wereld juist dc vorming van cooperatieve bedrijven ziet op- komen. Onze hele beweging is nu eenmaal uit armoede voortgekomen. Die groei in de derde wereld is een heel lichtpunt. Dus het is niet dood. Ook daar is men arm en ook daar komt het volk". De Cooperatie de Nieuwe Water weg heeft winkel en museum inge richt ter gelegenheid van het 75- larig bestaan dat zaterdagmiddag werd gevierd. Het begon allemaal met een gezel lige receptie in Novotel, waar de Nieuwe Waterweg zijn oude leden ontving en wethouder Chris Zijde veld uit Schiedam, die zich liet Deze thema's werden eveneens aan- gesneden door de verschillende sprekers. Voorzitter v.d Wel gaf een kort overzicht van de geschie denis der coop en meldde met trots dat men voor 1977 streeft naar een omzet van veertig miljoen. Dat is bijna vier maal zoveel als twaalf jaar geleden. Heeft de coop nog zin in deze tijd, zo vroeg hij zich af. Als antwoord daarop droeg de heer Van der Wel een regel voor uit het eerste laar- verslag. ,,Er zijn vele middelen om de toekomst van het mensdom te verbeteren, doch het edelstc van deze is de cooperatie". Chris Zijdeveld had duidelijk ple- zier in zijn rol tijdens het gebeuren. C.een wonder: zijn vader werkt sinds iaar en dag bij COOP Nieuwe Water weg. Hij belichtte de aktivitciten der cooperatie vanuit zijn eigen vak- gebied, de stadsontwikkeling. „Nog afgezien van .de unieke mogelijk- heden die we in het centrum hebben om een gezellige en kleinschalige kern te handhaven en uit te bouwen (de mens zal waarschijnlijk meer en nicer gaan verlangen naar warme, besloten, gezellige binnensteden) en de mooie stadsgez.ichten uit de havens, moet u zich eens voorstellen hoe aantrekkelijk een tocht zou kunnen zijn langs de molcns de Noord en de Vruheid (en in de toe komst de Drie Koornbloemen), het COOP-museum en het Stedelijk Museum en hoeveel mogehjkheden de stad nu al biedt om onderweg de inwendige mens van het nodige te voorzien". Werkloosheid. Is 7 U al opgevallen, hoe verschiilend de diverse leeftijds- groepen op dat woord reageren? Voor de reeds gepensioneerde van nu is het een herinnering aan de cirsis- tijd van voor de oorlog. Ben ellende, die hi) maar hever vergeet. De aller- jongsten en net afgestudeerden vra- gen zich dearentegen af, waarvoor ze nu eigenlijk al die jaren hebben zitten blokken. Tegen hen werd steeds ge zegd, dat je met een zo hoog moge lijke opleiding de beste kansen hebt. En nu blijkt er geen mogelijkheid de gedane kennis in praktijk te brengen. Alleen de groepering die al zo'n tien jaar in het arbeidsproces meedraait en dus buiten de schi/nbaar ideale leeftijd de nodige ervaring bezit, zien 7 nog niet zo somber in. Immers voor hen is het regeltje dat steeds va- ker in de advertenties van werkgevers voorkomt „Niet ouder dan 45 jaar" niet van kracht: Nee, juist in die leeftijd van 45 tot 65 jaar vallen de grootste klappen. Di- rekt na de oorlog werkte men zich rot om het land weer op te bouwen. Het resultaat daarvan is toch altijd nog, dat we ondanks alle ekonomi sche teruggang tot een van de welva- rendste landen van Europa behoren. Nu worden juist deze urbeiders in grote getale werkloos. Is daar nu echt geen andere oplossing voor? Pensio ner ing van 65 op 60 jaar brengen is te duur, volgens de hoge heren. Maar maakt 7 nu zoveel uit, of er een WW-uitkering of een pensioen wordt uitbetaald? Wel voor de werknemer. Het gekke is namelijk dat het groot ste gcdeelte die WW-uitkering als een schande ziet. Volkomen onterecht. Na zovele \aren hard werken en ploe- teren waarbij je steeds betaalde voor al die sociale premies is 7 geen gunst maar je volste recht nu eens wat te ontvangen. Toch zou een vervroegde pensionering a! veel problemen oplos- sen. Dan mag je namelijk de kamer stofzuigen of bij een kennis die daar zelf niet meer toe in staat is het pla fond gaan witten. Met een WW-uitke ring mag dat niet. Eigenlijk mag je dan haast niets. Dal doelloos gedwongen stilzitten is waarschijnlijk het grootste probleem. Gelukkig dat de regering, al dan niet demissionair, een forse aanpak van de werkloosheid belooft. Dat het ge- paard zal gaan met vele bezuinigin- gen, waaronder loonmaliging, was iets dat redelijk leek. Het zinnetje „We zullen met z'n al ien de broekriem wat strakker moe ten aantrekken vond ik zelfs zeer idealistisch klinken. Alleen voor de laagst betaalden zal er misschien een reeele loonsverbetering inzitten. Maar laat ik nu van de week het be- richt lezen, dat dc ministerssalaris- sen maar liefst f. 16.000.- omhoog gaanOok voor leden van het Ko- ninklijk Huis is al nicer uitgetrokken. Zouden dat nu dc laagst betaalden zijnOf zou 7 'm in die broekriem zitten. Want waarschijnlijk zijn die op een maatkostuum niet nodig

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1