Johan Stolze start postorderbedrijfje laurens kramer Schiedams Nieuwsblad V" J wsfepweg Intel kort UVG jubileert met handbaltournooi De avonturen van Fotowedstrijd in 4 molens Nog even A b Kools nam kijkje in land van Mao Prof. Kampman overleden Museum toont film Garbo door Marten Toonder Demokrat iseri ng Goedhoop 39-516 Vaar gaan ze.Nou.ik U^uk ook/laar waardraak ?Maar dokierYiHuh ?..EhJk heb nu\ 3k zou maar oppa« ben bfijdat dit avontuun is dokLerSpikkel Spikkel 1 Praken be^taan] geen tjjd voor een Draken zjjn doi op zogoed is sfgelopen, aebieven? DOKTERj£h...hier.jl kxhniei'.Miswelen-i wetenachappelijk gebraoenuil,Nni iwa. Nolle, SPIKKEL, waar fe dedraaki scbappelijk bewezen s\oebak,Holle... 'rj.ijia.maar ze /teen ookrauwe' uil .dat is wet ay ecnappelQk ey IS^bewexen'/YI Id I k Iv Antfa Kerr oertolkt met imrprachtigekompmtiea de warmte en genegenheiddie zij voorhaar medemens voelt. Eeneipeeoooriedeneen. alpee bestelnr. 1099 B 20,33 musicassetts bestelnr. 2136 B 20,23 ZO KUNTUBESTELLEN: Het bedrag overmaken op giro 31 12 87 t.n.v. Ster Selecties-Amsterdam, per briefkaart naar of afhalen bij het adres Burg. Rdellstraat 70, Amsterdam, of telefonisch 020-138444. Niet vergeten het bestelnummer te vermelden. post zeqef Handel v 6C+)tcT»/endijkpl.3S vlaarclincjen in het centrum lean i/laord/ngen 010/3^19)03 tZQ.Cj.ao/355335 nUhiNSUAL. IV> 5fc.F 1 t.MUtiK 19/7 Sjvt, rr» tcx-wt' siooo-* SCHIEDAM— Johan Stolze, in Schie dams politieke kringetje bekend ats de aktieve sekretaris van D'66, heeft een zaakje gestart. Sinds een dikke maand drijft hij vanuit zijn huis Numismatics De Vijf Kronen. Het is een soort postorderbedrijf voor muntenverzamelaars. Door heel Europa stuurt Johan periodiek zijn katalogus met de nieuwe aanbie- Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courantzijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010-34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotter- damsedijk 238, Schfedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Hoofdredakteur: Bert Cattei. Redakteur: Paul Houkes. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.26.15. Medewerker: Han van der Horst, tel. 010-24.46.73. Klachten over de bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010-13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Indien men donderdagochtend belt wordt de krant nabezorgd. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in com binatie met de Woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiter- lijk maandag 17 uur binnen te dingen. De ontvangers doen dan hun bestellingen. De Vijf Kronen is niet zomaar een aardige naam. De handel van Johan Stolze legt zich toe op Scandinavi- sche munten, want de meeste ver- zamelaars in deze branche kennen een bepaalde specialiteit. Wie een algemene handel op wil zetten, moet dat dan ook meteen in het groot doen en Numismatica De Vijf Kronen is voor Johan alsnog niet vcel meer dan een leuke bij- verdienste. Een klein bedrijf dus, maar toch niet te klein om meteen maar iets spectaculairs te bieden. In de eerste helft van oktober houdt Johan Stolze de eerste postveiling van heel Nederland. „Dit is eigenlijk een nor- male veiling waarbij men echter uitsluitend schriftelijk kan bieden", laat hij weten. „Men vraagt de kata logus aan, waarop alle munten en bankbiljetten zijn vermeld die wor den geveild". En dat met hun ge- schatte waarde. Wie mee wil doen, schrijft zijn bod op het door hem ontvangen veiling formulier en stuurt dat terug naar de Vijf Kronen. Ongezien bieden brengt risiko's met zich mee. Dus stelt Johan zijn voor- raad tweemaal ten toon. Hij heeft een stand op de Internationale muntenbeurs in het restaurant van De Beekse Bergen (2 oktober) en een op de ruilbeurs van de vereniging de Verzamelaar in Arnhem (14 oktober). Op 16 oktober zoekt Johan thuis rustig de hoogste bieder uit. De veiling beperkt zich niet tot Scan- dinavische munten. Ook Nederlands, Engels, Zwitsers en Amerikaans materiaal wordt aangeboden. De geschatte waarden varieren van een piek tot 1000 gulden. Behalve munten bevat de katalogus ook bankbiljetten. Men kan met Numismatica De Vijf Kronen in kontakt treden via postbus 303 te Schiedam. Johan Stolze ver- koopt niet alleen. Hij is ook geinte- resseerd in aanbiedingen. SCHIEDAM- Aanstaande zondag organiseert de Schiedamse Gemeen- schap in Dienstencentrum de Drie Molens een amateur-fototentoonstel- ling. Een bepaald onderwerp is niet opgegeven en de jury bcstaat uit het publiek. De bezoekers zal wor den gevraagd welke foto ze het mooist en welke het leukst vinden. Wie mee wil doen kan ztjn toto's tot en met 30 September op het kantoortje van de VVV inleveren. Men dient ze van naam en adres te voorzien. De winnaars krijgen een kleinigheidje. SCHIEDAM - Met die forse rijn- aak van verleden week hebt u een stevige miskoop gedaan. Alle plan- nen om met buren en familie een paar dagen op de Maas te gaan kruisen, vallen met recht in het water. Reden: de buitendeuren van de nieuwe Buitensluis vlakbij de Wilhelminabrug zijn wel klaar, maar aan het binnenhoofd moet nog heel wat gebeuren. Na drie oktober kunnen dan ook slechts schepen met een maximaJe lengte van 67 meter en een maximale breedte van 8,80 m. passeren. SCHIEDAM Zo groot is het jubi- leumtoernooi, dat de Schiedamse handbalvereniging UVG ter gelegen- heid van haar dertigjarig bestaan or ganiseert, dat de feestvierders in Schiedam geen feestruimte konden vinden. Zaterdag 1 oktober sturen acht vere- nigingen hun beste teams naar de Rotterdamse Energiehal, om zich met elkaar te meten. De wedstrijden beginnen om twee uur en eindigen om acht uur. Het UVG-bestuur weet zeker, dat er handbal op niveau ge- toond gaat worden. De Energiehal ligt aan de Abraham van Stolkweg tussen Overschie en de wijk rond de Beukelsdijk in. Er zijn bushaltes voor de deur. Lijn 1 ne- Alles koek en ei in Rood China Prof. dr. A.A. Kampman, jaren- lang markant geschiedenisleraar aan het Stedelijk Gymnasium, is op 23 September overleden. Hij werd maar zesenzestig jaar. Professor Kampman genoot onder zijn leerlingen en oud-leerlingen de reputatie van een ouderwets docent. Hij bezat een stentorstem, een reeks woordspelingen die je je leven lang niet meer vergeet en niet geringe akteurstalenten. Ver leden jaar nam hij onder grote be- langstelling afscheid van zijn oude school. Uit heel het land kwamen voormalige leerlingen zijn vertrek opluisteren. Sindsdien genoot pro fessor Kampman een welverdien- de rust in het landelijke Bemelen.' Kampman was meer dan een le- raar aan het stedelijk gymnasium. Hij betekende veel, zeer veel voor de studie van de Turkse letteren en kultuur in ons land. Bovendien maakte hij naam als oudheidkun- dige. In 194S bood hij de Leidse universiteit een proefschrift aan over de vestingbouwkunde der Hittieten, een volk, dat zo rond vijfendertighonderd jaar geleden in het tegenwoordige Oost-Turkije een hoge trap van beschaving be- reikte en zelfs de farao van Egypte met sukses weerstond, Voor de oorlog at werkte profes sor Kampman in het Midden-Oos- ten. Hij leerde er mannen als Ke- mal Atatiirk en generaal Indnu, de scheppers van het moderne Tur- kije, persoonlijk kennen. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat de universiteit van Istanboel Kamp man in 1965 benoemde tot bui- tengewoon (dat wil zeggen: part- time) hoogleraar in de algemene geschiedenis. Wanneer de school- vakanties hem dat toelieten trok Kampman naar Turkije om voor zijn studenten in het algemeen de diplomatieke betrekkingen tussen hun land en West-Europa van de zestiende tot de negentiende eeuw te belichten. Behalve leraar in Schiedam en hoogleraar in Istanboel was pro fessor Kampman ook nog direk- teur van het Nederlands instituut voor het Nabije Oosten in Leiden. In 1974 gaf hij die funktie op. De dood van professor Kampman moet zijn vele Schiedamse oud- leerlingen met weemoed vervuOen. - lengtemaat; 26. kleur - spraak - soort rechtbank; 27. uitgestotene - pek - herstel; 28. gevestigd zijn - dus - Europ. land. eenlntml men tot het Mathenesserplein en dan overstappen op bus 32. HERVORMDE GEMEENTE: Grote Kerk 10.30 uur d$. M.C. Baart, 17 uur ds. W.H. van Kootcn van R'dam; Opstandingskcrk 10 uur ds. J.D. Smits van Amcrsfoort kin- derncvcndicnst; Bethclkcrk 9.15 uur ds. S. Tijmstra H.Doop Gczinsdienst; Aula Pinasplcin 10 uur ds. B. van Blanken. HERVORMDE GEMEENTE KETHEL: St. Martinuskerk 9.30 uur Open-Deur- dienst ds. B. Aalbers van Oegstgeest; Dorpskcrk 10 uur ds. P. Magic; De Rank 19 uur jcugddienst ds. B. Braam van Vlaar- dingcn. NED. PROTESTANTENBOND: Westvest 90. zondag 10.30 uur ds. L. van Os van Maassluis. EVANGELISCH-LUTHERSE GEMEEN TE: Langc Nicuwstraat 10 uur ds. Stein- hart, zondagslicd 314; jeugdkcrk kofflc na. HERVORMDE GEREFORMEERDE EVANGEHSATIE: Gebouw Irene 10 uur ds. A. Stekcnburg; Grote Kerk 17 uur ds. W.H. van Kootcn. PINKSTERGEMEENTE MORGEN- STOND: Nwe. Damlaan, voorg. J.Koch, zondag 10 uur. SJANGHAI - Ab "Cools, leraar in het Schiedamse beroepsonderwijs en propa gandist van de Kommunistische Eenheidsbeweging Nederland (KEN) heeft een groot deel van zijn zomervakantie doorgebracht in Rood China. De reis was hem en vier andere geestverwanten door niets meer of minder dan het Centraal Comite van de Communistische Partij China aangeboden, want de KEN vaart zeer precies koers Peking. Vier weken lang reisde het gezelschap in treinen, vliegtuigen en auto's (de delegatieleider in een grote zwarte Rode Vlag, de anderen in kleinere Sjanghai's) door het land. Een op toch t in Peking. Lenin en Stalin kijken goedkeurend toe. Het programma was dermate vol, dat de vijf Nederlanders weinig vrije tijd gelaten werd. Ab Kools is gesterkt in zijn overtuiging teruggekomen. Hij gaat binnenkort in Schiedam lezin- gen houden over zijn reis. Boven dien wordt dan een door de delega te in China gemaakte stomme film vertoond. Uw verslaggever heeft Ab eens een avondje langs laten komen en al gauw besloten we, dat zijn verhaal te lang was voor een artikel. We ko- zen Abs belevenissen in Sjanghai, een stad van tien miljoen inwoners en waarschijnlijk de grootste Ab vertelt: ,,We hebben daar nog al uitgebreid gesproken met de mensen en zo hebben we veel geleerd over de taktiek van de bendc van vier, die nu dus is uitgeschakeld. Een ploegleider in de haven vertelde bij- voorbeeld, hoe ze drie jaar geleden een muurkrant ophingen met de kop: ,,Wij willen wel meesters worden van de haven, maar geen slaven van de tonnage" Oat lijkt mij geen onaardige uit- spraak. „Met die muurkrant wilden ze de ar beiders aanzetten tot rebellie en ver- mindering van de produktie in de haven. De bedoeling was ekonomi- sche chaos teweeg te brengen en ar- beiders en boeren op te zetten tegen regering en partij om zo zelf de macht te krijgen". Is er dan wat op tegen om de macht te krijgen ,,Als dat gebeurd was, zou China zijn afgekoerst op een maatschappij zon- der enige demokratie van onderaf. Met name sinds de kulturele revolu- tie is aan die demokratisering juist veel gedaan. Dat wilde de bende van vier stoppen. Ze kwamen met die leuze, omdat je er gemakkelijk ver- warring mee kunt zaaien. Een aantal mensen vond nu eenmaal, dat je van hard werken niet beter wordt" Ik ook niet. „Waar moet achthonderd miljoen Chinezen van eten, als er niet hard gewerkt wordt? Hier worden de ar beiders er inderdaad niet beter van, als ze steviger aanpakken. Maar daar bezitten de arbeiders de fabrieken en de haven. Ze hoopte, de bende van vier, dat er veel meer politiek gede- batteerd ging worden ten koste van de produktie. Diskussieren is goed, maar het mag natuurlijk niet ten kos te van de opbouw gaan. De bende van vier wilde chaos scheppen om zo aan de macht te komen. Dat stond ook in hun draaiboek. Terug naar die ene ploegleider. Hij heeft zich er niks van aangetrokken en met zijn mensen de verwerkte tonnage juist opgevoerd. Toen kwa men ze hem ervan beschuldigen, dat hij de politiek verwaarloosde. Hij zegt: waarom zou ik er niet op uit zijn om zoveel tonnen te draaien? Ik neem ze toch niet mee naar huis? Daar was veel moed voor nodig, "Wanneer een boom ter aarde zijgt, maakt ieder dat hij takken krijgt." Dit is de juiste oplossing die U had moeten insturen. Deze week weer 3 prijswinnaars en dat zijn: J.Wa- terreus, Maasdijk 118, Schiedam, Jorien Moerman, P. de Hoochstraat 20, Maassluis en Zr. Laurentia, Jan Luykenstr. 2a Maassluis. Deze krij gen een bockenbon van tien gulden thuis gestuurd. Ook voor deze week kunnen weer oplossingen worden ingezonden en wel alleen per briefkaart aan ons a- dres Rijnmond West Combinatie, Postbus 306, Vlaardingen. De oplos singen moeten uiterlijk maandag 3 oktober bij ons binnen zijn Op elke regel moeten drie woorden van respectievelijk 5, 4 en 9 letters worden ingevuld. Elk woord van 9 letters is samengesteld uit de beide voorafgaa'nde woorden van 5 en 4 letters. Voorbeeld: zou de om- schrijving luiden „verdikt sap - vul- kaan - bevalligheid", dan moest wor den ingevuld ,,gelei - etna -elegantie" Bij juiste oplossing van de gehele op- gave leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een zegswijze. Alleen deze zegswijze moet, UIT SLUITEND PER BRIEFKAART, als oplossing worden ingezonden. 1rust en stilte - spie - vleessoort; 2. soort verf - vis - stijging; 3 vr. roof- dier - maatsch. klasse - draagriem; 4. roeiboot - slim - eetgerei; 5. verfbord - windstreek - tweedracht; 6. gokspel - vogel - bekende opera; 7. drinkgerei - Griekse letter - Europ. hoofdstad; 8. koren - verpakking - gewoonlijk; 9. maat nemen - grccnte -draaiorgel; 10. toevlucht - vis - dans; 11. leus - kwaad - vaartuig; 12. spoor - dun- doek - overzetting; 13. fop - onver- schillig - plotseling; 14. tuinkiezel - derhalve - rilling; 15. kletskoek - fris - familielid; 16. scheur - erkentelijk- heid - kluis; 17. gerecht - overschrij- ving - keuze18. zakken - grote plaats - maatsch. klasse; 19. arbeidzaam - paal, bint - onderofficier bij de ma rine; 20. kaartspel - nakomeling - zeer duister; 21. snoer - voedsel - schreeuw om hulp; 22. navigatiemid- del - doopbak - tochtje per boot; 23. bijna - soort textiel -ziekenhuis 24. soort hert - koud - Ned. provincie; 25. muziekinstrument - honingdrank De borenfabriek had een Nedcrlandstalige welkomstdoek opgehangen. Tij- dens hun reis werden de KEN-mcnsen door twee Nedcrlandstalige tolkcn ver ge! eld. want de bende van vier had de macht in Sjanghai en ze beheersten ook de arbeidersmilities, deels misleide, deels kwaadwillige mensen. Een tijd geleden stond er iets in de krant over gevechten tussen die mi- lities en het leger. Dat klopt, er is daar heel wat gebeurd. De bende van vier heeft in Sjanghai tienduizend mensen vervolgd. Sommige daarvan zijn krankzinnig geworden, andere invalide. De bibliothekaris van de gemeente hebben ze bijvoorbeeld vier jaar lang vastgehouden. Hij wist, dat Tsjang Tsjoeng Tsjao in de jaren dertig on der pseudoniem tegen Ljoe Soen schreef, een van de grote kommunis tische schrijvers". En nu is dus alles anders. „Het accent van de Chinese ekono- mie ligt nog steeds op de landbouw met de industrie als belangrijke twee- de. Men zet overal kleine bedrijven op. De afgelopen vijf jaar zijn een a twee miljoen geschoolde arbeiders uit Sjanghai naar het platteland ge- gaan om nieuwe bedrijven op te zet ten. Naast die kleine ondernemingen komen nu grote staatsondernemin- gen, waar dat voor een goede gang van zaken belangrijk is". OK, maar wie bcpaalt nu, hoe het er in de fabriek aan toe gaat. „We zijn in een fabriek geweest, waar ze grote draaibanken en boorappara- ten maken. Om daar direkteur van te worden, moet je rood en deskundig zijn. De baas is verantwoording ver- schuldigd aan een revolutionair komi- t6 van arbeidqrs, technische kaders, stafmedewerkers en soms de klanten. Daarnaast bestaat er voor het poli tieke werk e'en partijkomitd. Eens per jaar doet het bedrijf een produktie- voorstel aan het staatsplanbureau in Peking. Dat komt met kanttekenin- gen terug en wordt dan door de be- In Ninotschka gaf Lubitsch de be- faamde Zweedse een kans om de on- genaakbare vrouw te spelen die zij ook in het dagelijks leven was. La Garbo komt namelijk uit de puri- teinse Sovjet Unie aanzetten naar Pa- rijs als chef van een handelsdelega- tie. Ze walgt van het mondaine leven en de kapitalistische pret. Ze gaat de etalages met elegante modekreaties hooghartig voorbij. En zelfs als de heren ondergeschikte leden van de sovjet-afvaardiging zich op delica tessen en champagne storten, blijft zij het volmaakte voorbeeld van kom munistische eenvoud. Tot Lion komt: Lion, de knappe charmante Fransman, die haar eerst aan het lachen maakt en daarna de poorten van het kapitalistische westen voor haar opent. Hij begint met de deuren van de mode-ateliers, want als de meeste filmhelden heeft hij geld genoeg. Kortom, een prima film, waarin met 'swereld sociale systemen een ele gant loopje wordt genomen. Gaan zien. Toegang twee vijftig, vrienden van het Stedelijk Museum gratis en op tijd bespreken. trokkenen uitvoerig besproken. Ue resultaten gaan dan weer naar Peking en daar wordt de streefnorm uit- eindeljjk vastgesteld". En wat levert werken in zo 'n fabriek nu op? Een Chinese arbeider besteedt het grootste deel van zijn inkomen aan eerste levensbehoeftes. Het eten is relatief goedkoop. De meeste mensen kunnen sparen. Voor een fiets bij voorbeeld, voor een radio of voor een televisie. Gezondheidszorg is gratis, behalve voor kleine zelfstandigen - schoenlappers en zo - die een gul den of twee per jaar betalen. Dat is geen probleem. Volgens mij hebben de meeste gezinnen nu een horloge, een fiets, een naaimachine, een radio en een televisie. Met die televisies is er wel een probledm: de produktie voldoet niet aan de vraag en op het platteland hebben ze dan ook vaak televisiezalen. De laatste tijd vooral neemt de vraag toe. Ze hebben me verteld, dat tijdens de bende van vier er nauwelijks gekeken werd.. Ze vertoonden alleen maar schijnpolitieke toestanden. Nu slui- ten de programma's meer aan op het dagelijks leven". Kortom; alles koek en ei. HAN VAN DER HORST. SCHIEDAM - Vrijdagavond ver- toont het Stedelijk Museum een van de klassiekers uit de filmgeschiedenis. Om kwart over acht vangt de verto- ning van Ninotschka aan met in de hoofdrollen Greta Garbo en Melvyn Douglas. De film werd in 1934 geregisseerd door de eveneens legendarische regisseur Ernst Lu bitsch.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 4