PPR -wetenschappers: kernenergie gevaarlijk maar ook kostbaar Wim Geveke laat licht over interieur schijnen Irak exotisch &'gewoon' Deze week Expositie in Stedelijk Museum MB iUtnUttu) op de Femina Jpest'cS Geen centrale op Maasvlakte Haast Stadsherstel Ko van Dijk in Passage D'66 over Midden-Delfland KANTTEKENING Slachtoffers HAARPROBLEMEN BIOSCAL NEMEN!! Aan vai Vijf miljoen WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 le JAARGANG NO. 39 L' v Inl. by BIOSCAL (Nederland) SCHIEDAM/VLAARDINGEN Het beest heeft tien poten, een paar grote maar, waarmee het zich op stukken hout vastklemt en een heel stel kleintjes, die gebruikt worden om verrassend handig te zwemmen. Als het diertje gegeten heeft, kun je het voedsel in zijn maag zien zitten, want't is volkomen doorzichtig. „Garnalen wor den pas rood, als je ze kookt", legt een deskundige bereidwillig uit. Openingstijden: 10-17u/19-22.30u. zondag10-17u. met uitsluitend klassieke en antieke kasten Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSED1JK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad SCHIEDAM - Als er een kemenergiecentrale op de Maasvlakte komt, loopt Schiedam bij eventuele rampen het grootste gevaar. Dat een groot deel der bevolking dan langzaam krepeert, is zeer waarschijnlijk. Zo althans denken PPR-wetenschappers Herman Noordegraaf en Rob In't veld erover. Zij hebben hun angst aan minister Lubbers kenbaar gemaakt. In februari publiceerden de ministers Lubbers en Gruijters het zogenaamd Aanvullende Structuurschema Electriciteitsvoorziening. In dat stuk gaan de bewindslieden ervan uit, dat er meer kemenergiecentrales moeten komen. Alleen over de plaats van vestiging kan worden gediskussieerd. Op het iijstje staat de Maasvlakte. Herman Noorde graaf en Rob in't Veld hebben het werkstuk nauwlettend onderzocht en hun oordeel is vernietigend. Volgens hen laat het Struktuursche- ma belangrijke informatie weg. De ministers vergelijken in hun studie de mileueffekten van kerncentrales en gewone electriciteitsfabrieken die kolen als grondstof nodig hebben. Er wordt een huiveringwekkend beeld opgehangen van de vervuiling die zo'n kolencentrale met zich mee- brengt. De beide Schiedamse radica- len wijzen op de vele nieuwe manie- ren om die vervuiling uit te schake- SSaWHHHS fi Drukte op de Maas, in de verte nadert een tanker. Aan land rijzen de schoorstenen van de chemische Industrie dreigend op. Een te gevaarlijke plaats voor een kemenergiecentrale. Drie weken geleden reed een auto te- genover het pompstation tien paal- tjes omver. De politie was binnen een minuut ter plaatse. Even later voerde de GGD gewonden af. De volgende dag zette de gemeente rood-witte hekken neer. Die hekken staan er nog steeds. De acht paaltjes - onderling door een ketting verbonden- zijn niet wegge- haald. Ze markeren de plek van een klein drama. Ze fungeren als waar- schuwing voor elke automobilist die zich uit Rotterdam komende op de gevaarlijke Rotterdamsedijk waagt. Het wil er bij ons nietin, dat gemeen- tewerken dSSrom zo lang draalt met de herstelwerkzaamheden. Het ver- vangen van tien paaltjes is niet zo'n allervreselijkste heksentoer. Je moet wat tegels uit de straat nemen, de nieuwe exemplaren verankeren en de ketting aanbrengen. Daarna laadt men de rood-witte hekken op de vrachtwagen en brengt die naar het volgende toneel van een ongeval. Maar in dcie weken is er nog niets ge- beurd. Stoffige bureaucratie? Een na- tionaal paaltjes- en kettingtekort? Personeelsgebrek? Dreigend faillise- ment van de stad, zodat die paaltjes echt niet aangeschaft kunnen wor den? Gewoon laksheid? We weten het niet. We wagen ons 66k niet aan een veroordeling. Rest de verbazing. Verbaasd blijven we, tot er wat gedaan is. Wie vaak in Schiedams centrum komt merkt weinig van de grote verande- ringen daar. Dat komt gewoon, om- dat kleine herstelwerkzaamheden de regelmatige passant niet opvallen. Daarvoor moet eenj mens met de ver- baasde nieuwsgierigheid van een vreemdeling door de stad wandelen. Wij hebben dat verleden week eens gedaan. En inderdaad.... de kaatste jaren is het centrum een stuk leef- baarder geworden. De Grote Markt is niet langer een onoverzichtelijk kruis- punt, maar een ontmoetingscentrum voor mensen. Als de omwonende ho- recaondernemers er .terrasjes begin- nen, wordt het nog eens een centraal punt in de stad, waar je altijd wel vrienden ontmoet en afspreekt met je meisje. De Lange Haven is niet langer meer een gracht met vervallen monu- menten, maar een levend stuk stad. Particulieren hebben daar afzonder- lijk het restauratiewerk ter hand ge- nomen. Ze bouwden een herenhuis om tot restaurant of tot gerieflijke woning. Het is aangen&'am er te wan delen. Zo hebben in de hele stad ge meente en partikulier initiatief leuke dingetjes ondernomen tot opfleuring van het geheel. Het is voor de ge- boren Schiedammer echt leuk om de binnenstad eens met andere ogen te bezien. H.v.d.H. SCHIEDAM- Volgens de meeste mensen heeft TL-licht met werk te maken. Ze installeren zo'n blauwe buis in keuken of doe- het-zelfhoek. Ze hangen er eentje boven het bureau. Dat verdriet Wim Geveke, derde telg uit de befaamde Schiedamse familie die zoveel stads- genoten al sinds 1927 van geschik- te verlichting voorziet. Beweren en bewijzen zijn twee. Toen Geveke verleden jaar kans zag .naast de winkel op de Broers- SCHIEDAM - Morgenavond gaat in het Passagetheater ,,Herfst in Riga" van de Russische toneelschrijver Alexej Arbusow. In de hoofdrollen zien we dan Ko van Dijk en Mary Dresselhuys. Herfst in Riga is een wat lichtvoetige komedie, die toont hoe twee ouderen mensen samen het geluk vinden. Mary Dresselhuys speelt een patiente die een maandje in het sanatorium komt kuren en daar wordt gekon- fronteerd met een beest van een di- rekteur (Ko van Dijk). Langzaamaan blijken zowel arts als patiente veel ge meen te hebben, de wederzijdse haat verkeert in liefde en tenslotte besluit de patiente bij de direkteur te blij ven. Ko van Dijk en Mary Dresselhuys krijgen in dit toneelstuk kansen te over om voortreffelijk karakterspel te tonen. Herfst in Riga staat in 50 Russische steden op het repertoire. Ook de Londense Shakespeare Company wist van het stuk een enorm kgssucces te maken.- Kaarten aan de zaal. Reserveren via tel. 269563. Schiedam: R'damsedijk 443 Rotterdam: Hoogstraat 197 centr. „De Binnenhof" Ommoord Beijerlandselaan 101 Zuid schocnreparatie klaar terwijl u wacht! vest een ander pand te kopen, besloot hij om een speciale ruimte vrij te maken om de klanten daadwerkelijk te tonen, wat je met licht allemaal kunt do en. Achter in de ruime zaak, vindt de bezoe- ker nu een lichtstudio, de trots van het bedrijf en -zo verzekert Wim Geveke- uniek voor Neder- land. Uw verslaggever bekijkt de ruimte een beetje sketisch. Er ligt wit tapijt, dat mede de zitbanken bedekt, aan de muur hangen af- fiches. Wim Geveke stapt naar een enorme batterij schakelaars. „Kijk", zegt hij, er handig eentje omdraaiend. Plotseling schiet van achter de bank geel licht om- hoog. Geveke: „Dat is nu een TL-buis. De mensen denken dat die alleen van dat harde blauwe licht geven, maar er zijn heel wat kleurkombinaties mogelijk. Zo 'n TL-balk moet je natuurlijk niet gewoon aan het plafond hangen, maar op deze maniev worden prachtige effekten bereikt". Hij laat nog meer verrassende TL-effekten zien. „Deze lichtstudio", legt Wim Geveke uit, hebben we gebouwd om mensen te laten zien, wat ze thuis allemaal met een beetje leuke opstelling kunnen doen. Ander voorbeeld: een groot probleem is altijd het goed verlichten van een schilderij. Met de foto's hier kunnen we laten zien, hoe straks een inbouwspot bijvoorbeeld het thuis doet". Dat klinkt natuurlijk mooi, maar wie zegt dat het schilderij thuis dezelfde kleuren heeft als hier het schilderij. Ook daarop heeft Geveke iets gevon- den. In de wand bevinden zich kleurspektra die met allerlei soorten licht worden beschenen. Zo kan de klant zelf vaststellen, hoe zijn kunstwerken er thuis uit gaan zien. Tenslotte toont de lichtstudio, wat men allemaal kan bereiken met inbouwspots. Belangrijk is dat voor mensen die hun plafonds met schrootjes verlagen. Als de klant het soort licht in de studio heeft uitgezocht, volgt natuurlijk de keuze van een lamp. Daartoe dient hij de winkel te betreden, waar een keur aan stijlen soort bij soort staan opgesteld. We willen niet, dat de mensen uren moeten snuffelen, voordat ze iets gevonden h<-bben, wat hen aanstaat", vindt Wim Geveke, „daarom hebben we alles soort bij soort gezet. Meestal hebben onze klanten net nieuwe meubelen gezocht en dan zoeken ze een lamp die daarbij past". En inder daad, dan is Geveke's opstelling bijzonder praktisch. (bvOloemsierkunsj) Iboekhout In de grote plantenkas van Iris vindt U exotische en .gewone' planten. Dat is nifet zo verwonderlijk, want Iris is zeer ruim gesorteerd aic het gaat om planten en cacteen; Kom gauw eens kijken! Rotterdamsedijk 423 Schiedam. Tel.: 260155 len. Ze stellen bovendien vast, dat de informatie over de milieueffekten van een kemenergiecentrale nu niet bepaald uitputtend is. Het Struktuur- schema vergeet - de schade die het koelwater toe- brengt - de zwaar radioaktieve afvalstoffen en de feitelijke onmogelijkheid om die veilig op te slaan. - de versleten kerncentrale zelf. Ook die is radioaktief geworden en moet „ergens" heen. Het struktuurschema schat, dat een kernontploffing in een staal van twin- tig kilometer slachtoffers maakt. Daarbij worden alleen de onmiddel- lijk gedode mensen genoemd. Dat er later honderd keer zoveel mensen sterven na een afschuwelijk lijden, laat het Schema buiten beschouwing. Rob in 't Veld en Herman Noorde graaf hebben bovendien een rapport van de raad van de volksgezondheid opgegraven. Dat veronderstelt een rampengrens van tweeendertig a acht- enveertig kilometer. Massasterven dus ook in Vlaardingen, Maassluis, Delft, Den Haag, Rotterdam en Schiedam. De wereld experimenteert nu zo'n vijfentwintig jaar met kernenergie. Daarbij is nooit een groot ongeluk ge- beurd. Het heeft wel de nodige keren weinig gescheeld. In Joegoslavie voor- kwamen technici eens een afschuwe- lijke ontploffing door het levensge- vaarlijke gedeelte van hun kerncen trale binnen te treden. Ze offerden hun eigen leven voor dat van tiendui- zenden anderen. Of technici in ande re centrales zulk een persoonlijke moed op weten te brengen, mag twjj- felachtig heten. Volgens Noordegraaf en In't Veld is de Maasvlakte zo ongeveer het ge- vaariijkste plekje van Nederland. De nog kale zandwocstijn is omgeven door zeer ontplofbare Industrie. De nieuwe Waterweg is een der drukst bevaren wateren ter wereld. Dagelijks meren supertankers af in de naburige havens. Grote branden of ontploffin- gen zouden hun uitwerking op de kerncentrale niet missen. Omgekeerd zou een atoomexplosie op de Maas vlakte een reeks van verschrikkelijke rampen in de chemische industrie starten. Duidelijk gezegd: straling in combinatie met gigantische, dodelij- ke gaswolken. Socioloog Herman Noordegraaf, een der ops tellers van het anti-kernener- gierapport De konklusie van de beide radikalen is duidelijk: geen kerncentrale op de Maasvlakte. Maar ze gaan verder. Het gebruik van kernenergie wordt door hun nota als te gevaarlijk en te duur verworpen. Ze eisen onderzoek naar decentralisatie van de energievoorzie- ning (een hele hoop kleine centrales, suggereren ze, dan kun je de afval- warmte ook nuttig gebruiken, bij voorbeeld in huizen) plus distributie van elektriciteit. Niet leuk natuurlijk, maar je kunt de nu aan onderzoek naar atoomenergie gespendeerde kos- ten ook gebruiken om andere vormen van elektriciteitsopwekking te vin den, zo stellen Noordegraaf en In't Veld. Om de diskussie daarover op gang te brengen eisen ze een in- spraakprocedure. De vraag moet zijn: heeft Nederland kernenergie nodig? Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim lOjaaronderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul- taten geeft bij sterke haaruitvai en roos, dunnend en slap haaretc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge- bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge- bruikt om optimale resultaten te kun nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke iiteratuur beschik- baar. Tel. 070-608182 - Postbus 16140 - Den Haag De Amrobank heeft tot 27 oktober haar deuren geopend voor de bezoekers van de indrukwek- kende expositife „Goud door de eeuwen heen". Drie klubrekords van Atletiek- vereniging Fortuna werden dit Vveekeinde tijdens de estafette- wedstrijden in Nijmegen verbro- ken. Uw sportverslaggever Peter Spek was daarbij en vertelt u op pagina drie meer daarover. Natuurvorsers tonen onverwachte vorm In het Stedelijk Museum toont de ko- ninklijke Nederlandse Natuur histo- rische Vereniging, wat er in en rond de stad zo aan levensvormen - heel onverwachte levensvormen te vin den is. De show wordt gestolen door de Strandwerkgemeenschap die een tweetal Noordzeeaquaria heeft inge- richt. Gewend als Nederlanders zijn aan fraaieTV-documentairesover tro- pische vissen, hebben ze in het alge- meen niet zo'n hoge dunk van het wa ter, dat de Hollandse duinen bespoelt. Er zit haring in, zo weten we, en schol, twee of drie weken per jaar schijnt hier de zon en dan kun je de tenen in de Noordzee steken. Voordat de technologisch zeer moder- ne visserij samen met de afvalstoffen van een gigantische industrie de aan- val op de Noordzee ondernam, was dat een der dichts bevolkte woon- plaatsen voor allerlei merkwaardige levende organismes. Nu is de Noord zee heel wat minder gastvrij, maar flo ra en fauna doen niet onder voor wat er in zuidelijker streken allemaal rondzwemt of -kruipt. Daarvan leve- ren de twee aquaria in het Stedelijk Museum afdoende bewijs. Reden genoeg om eens langs te gaan bij de heer B.G. Otten uit Vlaardin gen, lange tijd voorzitter van de re- gionale strandwerkgemeenschap en nu werkzaam bij de landelijke coordi- natie van het biologisch Noordzee- onderzoek. Hij houdt in zijn aquaria merkwaardige levensvormen en dat blijkt geen sinecure. ■„Je moet het water op de juiste tem- peratuur houden", legt hij uit, „als het boven de 21, 22 graden komt, gaan de meeste dieren onverbiddelijk dood. Ik doe dat op een vrij primitie- ve manier met natte doeken. Mijn zoon bevriest zeewater en legt nu en dan klompen ijs in zijn aquaria". Wat zwemt hier nu en hoe kom je er- aan, willen we weten. „Wat je bij mij thuis ziet, is bijna allemaal gevangen voor de kust. Enkele c^jeren komen van de Franse kant van het Kanaal of uit het kanaal van Bristol. Kijk, daar gaat een zeegrondel en dat zijn mos- selen". Tegen het glas geplakt zitten minieme zeeanemoontjes. Deze pri- mitieve dieren blijken een weinig ro- mantische manier van voortplanting te hebben. „Ze zijn zeg maar levend- barend", vertelt de heer Otten, „een zeeanemoon staat met zijn voet vast op zijn woonplaats. Soms Verplaatst hij zich een klein stukje en dan blij ven er voetdeeltjes achter. Daargroeit dan een nieuw anemoontje aan. Als ik deze paardeanemoon veel voer geef, wordt hij groter, als ik hem laat vasten, dan krimpt hij weer in. In principe zijn deze dieren onsterfelijk. In Engeland hebben ze er eens eentje tachtig jaar gehouden. Hij is geloof ik bij een Duits bombardement omgeko- men. Dat ding met die twee pijpen daar is een zogenaamde zakpijp. Met de ene zuigt hij water aan en voedsel, met de andere pompt hij dat plus de afval stoffen weg. Ik voer mijn dieren met mosselen. Die snijd je in hele kleine stukjes en je zorgt, dat de dieren ze kunnen pak- ken. Dat kost nogal wat tijd, want dit aquarium heeft natuurlijk geen stro- mingen, zoals de zee. Je moet het voer boven elk diertje apart laten zak- ken". Ook Otten junior heeft op zijn kamer een paar Noordzee aquaria. Over de bodem daarvan scharrelen miniatuur- schollen die nog maar jong zijn en als ze straks te groot worden, de vrijheid terugkrijgen. Daarboven peddelt een garnaal en in een ander aquarium wo- nen de zeeanemonen, de zeedahlia's en zelfs een kokerworm. Dit merk waardige dier verlaat zijn huisje nooit en steekt alleen veelkleurige sprieten naar buiten om voedsel te bemachti- gen. In een apart visglas zwemt een pitvis, want die eet alles wat beweegt. Hoe is de heer Otten die op de tech- nische dienst van Chevron werkt, nu aan zijn interessante hobby gekomen? Hij zegt: „De koninklijke Nederland se Natuurhisiorische Vereniging groeit hier in deze contreien goed. Er zijn nu meer dan tweehonderd leden, mensen die er behoefte aan hebben iets meer gedegen geihformeerd de natuur in te gaan. Zo wilde ik bijvoor beeld meer aan vogelstudie doen en dan kom je in de vogelwerkgroep te recht komen. Er bestaat nu ook een uitgebreide plantenwerkgroep, die- strandwerkgroep, waar ik geweldig door gepakt ben dus en sinds het laat- ste jaar de insektenwerkgroep. Elke groep heeft zijn eigen stijl. Zo zal de vogelwerkgroep meer het ter- rein ingaan, die heeft zich trouwens nogal beziggehouden met ringen - terwijl de plantenwerkgroep veel aan determineren doet. Koos Kapel van de heemtuin brengt daarvoor vaak voorbeelden mee. En de strandwerkgroep komt een keer per maand bijeen. Dan worden de nieuwe vondsten gedetermineerd" De heer Otten vindt niet, dat zijn broodwinnmg in strijd is met zijn hobby. Chevron, zegt hij, heeft het nodige gedaan aan milieubescherming. „Ik kan we) stellen, dat ons afvalwa- ter behoorlijk schoon is. Daar is inder daad vrij veel aan gebeurd en we heb ben nu een program van vijf miljoen gulden om de zaak nog beter te ma ken". Wie meer wil weten over het werk van de koninklijke Nederlandse Na- tuurhistorische vereniging kan het best kontakt opnemen met W. de Ruiter, Van Hogendorplaan 42c, tel. 350813. *SCH1EDAM - De bevolking van Schie dam is in augustus met precies twintig per- soncn afgenomen. Dat is 0,03 procent van de totale bevolking, die op een September 76393 bedroeg. Het wordt tijd om wed- denscbappen af te sluiten op de maand, waarin Schiedam nog maar 75000 inwo-. ncrs zal hebben. *NIEUVVLAND - In dicnstencentrum de 4 molens wordt volgende weck'dinsdag van twee tot vicr een modeshow gehou den. De gctoondc kledij is ook te koop. &3S8&3 Si *Van links naar rechts: Maarten Peterhans, Annemarijke Steen en Jonan Z>toi- zc. Zij hielpen vorig jaar D'66 Rijnmond West weer van de grond. Nu is de op- bouw voltooid, vinden ze zelf. SCHIEDAM/VLAARDINGEN De afdeling Schiedam-Vlaardingen van D'66 wil zich uitgebreid la(en infor- meren over Midden-Delfland. Dat ge- beurt op de volgende vergadering van de partij, woensdag 11 oktober in zaal Irene, Nieuwe Haven 115, Schiedam. De heren van Oosterom en Peet.alle- bei bestuurslid van de Vereniging Midden-Delfland, komen dan een voordracht houden. Ze gaan het in ieder geval hebben over de rekreatie- ve aspekten van dit natuurgebied naast de deur, de rekonstruktiewet Midden-Delfland de problematiek rond rijksweg 19, fietspadenprogram- ma's en natuurlijk de macht die de verschillende gemeentes op dit ter- rein hebben. Beide heren verwachten van de bezoekers heel wat vTagen en opmerkingen. Op dezelfde vergadering treedt het voorlopig bestuur van D'66 af. Nu de partij zowel in Vlaardingen als Schiedam een gezonde groei door- maakt, wordt het volgens de leden en de plaatselijke partijtop tijd om ook dat eens bij de feiten aan te passen. In het nieuwe bestuur moeten zo mo gelijk drie Schiedammers en drie Vlaardingers zitting nemen. Ze wor den volgende week woensdag in Irene door de leden van D'66 gekozen. ina30 t 'tfUfr tTmam

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1