J Deze week Bonbons haklin De Rietzeilers zijn weer aktief Zoldertheater hoopt op betere subsidieregeling Jubileumprogramma van De Teerstoof bBOVA Positieve reakties op plan BONBON PROEF EN TROEF WEDSTRIJDVANJAMIN! Jubilea Zoldertheater APART Oude bijbel Lutherse Kerk Zand Kollekte voor geestelijk gehandicapten Benefietkoncert KANTTEKENING Leny Baartmans: „We moeten bekende mensen geven zizQNzeopmtmm li AovBnTBfmmM TEL 010-349082 WOENSDAG 12 OKTOBER 1977 3e JAARGANG NO. 1 VLAARDINGEN/SCHIEDAM De al jaren sluimerende metro- diskussie is weer tot leven gekomen. Verleden week maakte de Vlaardingse wethouder Goudriaan plannen bekend om in Holy maar vast de ruwbouw van een stadsspoorstation neer te zetten. Dat zou stukken goedkoper zijn dan wachten, tot de metro er is. Sneltram Doe "lekker" mee aan de grandioze Zijn best Hoger lite 111 mm i mm CASH AND CfcfW^r. I nu ookin Vteurdinqen M MBTVBL& STUNTAAMiBpmim IN DEZB KFiAlWmi mt pita POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Afkeer van Schiedam voor metro lijkt verdwenen De verklaring vail Goudriaan lijkt op het eerste gezicht merkwaardig. En- kele jaren geleden stemde de gemeen- teraad van Schiedam de metro op haar grondgebied weg. De vroede vaderen meenden, dat de metrower- ken tezeer het stadshart zouden aantasten. Grote verliezer: een hui- zenspekulant, die maar vast wat panden op het voorgestelde trace had gekocht. Die dingen weet Goudriaan pok wel en hij zou dus nooit tot zijn uit- spraak zijn gekomen, als er onder Schiedams rode regenten nog steeds diezelfde denkbeelden leefden. Als Goudriaan tenminste niet vermoed- de, dat ze er nu andere opvattingen op na houden. Inderdaad reageerde Goudriaans Schiedamse kollega, Chris Zijdeveld, opvallend positief: hij wees erop, dat Schiedam in zijn nieuwbouwwijken ruimte heeft vrij- gelaten voor een metrospoor. Boven- dien waren er tegenwoordig nieuwe technieken, waarmee men een histo- risch stadshart kan ondertunnelen, zonder het te schaden. En daarmee zouden de Schiedamse bezwaren van een paar jaar terug zijn ontzenuwd. Dus toch een metro? Zo'n PEPER- DUUR stadsspoor blijkt nog steeds vele stadsbestuurders te fascineren. Rotterdam legde zijn lijntje van CS naar Zuid aan en maakte dat tot een sukses, door zo ongeveer alle busver- bindingen tussen rechter en linker maasoever af te snijden. Amsterdam bouwde zijn door schan- dalen bmgeven miljardenlijn naar de Bijlmer. Er is daar geen p'raktische Maas, bovendien telt de Bijlmer maar zestigduizend inwoners. Waarnemers verwachten dan ook, dat de Amster- dammers hun gemeente van een soort spooktrein hebben voorzien. Niette- min beweerde Roel -de Wit, kommis- saris van de koningin in Noord-Hol- land en ex-wethouder van Amster dam maandag, dat zijn vaderstad meer lijnen aan moet leggen. Nu is het bouwen van een stads spoor huiveringwekkend duur. Am sterdam ging er bijna aan failliet; ook Rotterdam kon niets aanleggen zon der miljoenensteun van het rijk. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat betaalde zonder_ enthousiasme, want het moet tochal de tekorten van tram en bus aanzuiveren. Den Haag eist dan ook regelmatig tariefsver- hogingen.. Men zou kunnen zeggen, dat de Rijnmond zijn zonesysteem aan de metro te danken heeft. Inmiddels hebben ze ook in Den Haag de buik vol van metro's. Minis ter Westerterp betaalt gewoon niet meer. Rotterdam heeft dan ook be- doten om over te gaan op de aanleg van sneltramlijnen, die deels door al gebouwde stukken tunnel gaan. Een sneltramlijn is echter niet erg veel goedkoper en lijkt bovendien verrassend veel op een metro. Vol- gens Rotterdams gemeentewerken- voorlichter Post is een sneltram veel te log om door het gewone verkeer heen te rijden. "Het gaat bij open- baar vervoer in Rotterdam niet om snelheid. Daarvoor zijn de afstanden te klein." zegt hij, "Je moet er voor zorgen, dat zo'n tram niet vast komt te staan in het verkeer. Pe mensen willen er zeker van zijn, dat om de paar minuten kunnen instappen." De sneltram heeft dan ook niets gemeen met bijvoorbeeld lijn 5, die zich hoog boven rijksweg en spoorlijn naar Schiebroek spoedt, om daar door stille straten een lus te beschrijven. Je kunt het niet bewijzen, maar je krijgt Dankzij een slimme techniek weet Rotterdam in Kralingen heel wat woonblokken te sparen. De metro wordt er onder door aangelegd, zon der dat de huizen hoeven te verdwij- nen. Hoe gaat dat? Eerst graven de Rot- terdammers onder de bewuste pan den een hoi, waar stalen buizen met een diameter van zestig cm. de grond in worden geheid. Dat gaat met kleine stukken tegelijk, en iedere keer wordt er een nieuw segment opgeheid. Als dat werk voltooid is, vult men de buis met beton. Zo worden twee rij- en buizen in de grond geheid. Daarop komt het tunneldak, een gewone be- tonnen plaat, die straks de huizen gaat steunen. Onder het tunneldak leg je dan verder aan, wat voor een metro nodig is. Dankzij dit systeem zou men in Schiedam onder Hoogs traat, Musis Sacrum en de Westvest door kunnen komen, zonder dat er huizen hoeven te verdwijnen. vaag de inaruk, dat sneltram mis- schien een ander woord voor "metro' is. Konkreet betekent zo'n sneltram/ metro het volgende: de gebruiker van het openbaar vervoer moet eerst zien een van de weinige stations te bereiken (bijvoorbeeld in een afgela- den door stoplichten en verkeersstro- men gehinderde bus) waarna hem in derdaad een kwartiertje zoeven wacht en dan maar hopen, dat de sta tions in de binnenstad.dicht bij zijn punt van bestemming zijn. Of we blij moeten zijn met Gou driaans voortvarendheid staat dan ook te bezien. HAN VAN DER HORST. *Aad van Opstal toch tafeltennis- kampioen. *Visconcours bij BGSW Maassluis. *Den Hoedt op winst. Zondagnacht om half twaalf onstond brand in een pand aan de hoofd- straat. De beneden gelegen smederij brandde geheel uit. Alvorens de brandweer arriveerde slaagde de poli- tie erin enige gasflessen- uit het gebouw te verwijderen. Het onder- zoek naar de oorzaak van de brand is nog gaande. Elke werkdag (ma. t/m vr.) vanaf 22 September t/m 19 oktober zijn er 11 prijzen te winnen: - 1 reischeque t.w.v. f 500,- - 10 bioskoopbonnen t.w.v. f 15,- elk. in totaal f 13.000,- aan prijzen! Wedstrijdkaarten worden verstrekt bij aankoop van een 250 grams doos bonbons. Doe mee! 't Is makkelijk en leuk... en nog lekker ook! Deze week 250 gr. van 4.25 voor l.i 10.t ni 1" H' Nui cliiiir ttx'l Invrlijk SCHIEDAM Drie miljoen hopen de organisatoren van de Nationale Kollekte geestelijk gehandicapten volgende week op te halen. Ook in Schiedam zijn mensen aktief om hun medeburgers een klein offer te vragen. Nederland kent tienduizen- den geestelijk gehandicapten en de sociale voorzieningen zijn nog niet zo zo goed, dat het werk voor deze "mensen zonder steun van partikulie- ren op hetzelfde niveau door kan gaan. De drie miljoen worden gebruikt voor sport, spel, vrijetijdsbesteding vakanties en voorlichting aan ouders van geestelijk gehandicapten. De or- ganisatie heeft de volgende verdeel- sleutel bedacht: 45 pet. van de op- brengst wordt besteed in de gemeen te, waar het geld werd gegeven, de rest gaat naar een landelijke pot. De Schiedamse organisatoren van de kollekte willen die 45 pet. gaan ge- bruiken voor uitbouw van de vrije tijdsbesteding der geestelijk gehandi capten en voorlichting aan de ouders, want daaraan ontbreekt nog het nodige. De kollekte wordt gehouden van tien tot en met vijftien oktober. De vrij- willigers houden U een bus of een intekenlijst voor. De Landelijke Kollekte geestelijk ge handicapten heeft nogal wat last van oplichters die graag een graantje meepikken, Wie van de week druk- werk of huishoudelijke artikelen aanbiedt, zogenaamd voor de geeste lijk gehandicapten is een malafide geldverdiener. Schiedam: R'damsedijk 443 j Rotterdam: Hoogstraat 197 centr. „De Binnenhof" Ommoord Beijerlandselaan 101 Zuid schoenreparatie klaar terwijl u wacht! SCHIEDAM - Op 29 oktober treedt popgroep Elveo aan in de Christelijke Sociale Belangen om daar een bene fietkoncert te geven. De baten gaan naar de Taizdgroep, padvinders uit Schiedam-Noord. SCHIEDAM - De Rietzeilers zijn nu al druk bezig met de voorbereidingen van Carnaval 1978. De Senaat gelast onze krant het volgende mee te de- len: Maandag hielden de Rietzeilers in de zaal van de Christelijke Sociale be langen, Lange Haven 73, hun eerste bingo-avond van het nieuwe seizoen. Er werden aantrekkelijke prijzen ge- wonnen en de winst gaat naar Schie dams gehandicapten. De volgende bingo-avonden worden ook in de Christelijke Sociale Belangen gehou den. „Het elfde-van-de-elfde" feest wordt door de Rietzeilers op zaterdag 12 november gevierd. Hiertoe zal men de grote zaal van Irene afhuren. Mu- ziek: The Rythm Stars en de boeren-' kapel van Abrosius. Toegang: leden gratis, niet leden f 5,-. Het lidmaatschap van de Rietzeilers kost voor personen beneden de 16 jaar f 7,50 en voor ouderen f 12,50. Ze krijgen bij aankoop van carnavals- artikelen 10 pet. korting bij het Mas ker, terwijl ze gratis alle feesten mo- gen bezoeken. SCHIEDAM - Twee medewerkers van de glasfabriek hebben de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau gekregen. Het zijn de heren J. Bartelse, chef inkoop, en P. Blomsteel, administratief assistent op het technisch bureau. De heer Drenth, kabinetschef van de burge- meester, heeft op zes oktober de on- derscheidingen uitgereikt. In Schiedam, wij weten het, gebeurt nooit wat. Wanneer een groep iets op amusementsgebied wil doen, gebeurt dat altijd op zijn jan-boere-fluitjes. Het publiek laat het afweten en zelfs op de intocht van Sinterklaas wordt bezuinigd. Gaat trouwens weinig aan verlo- ren, want de Sint wijst de kinde- ren toch alleen maar op nieuw geopende filialen. Dat althans is wat gaarne wordt beweerd. Gelegenheden om je klem te zui- pen zijn er natuurlijk te over, maar dat beschouwen we niet als' uitgaan. Dan blijven over de twee bioscopen van het Passagetheater plus het zolderschouwburgje de Teerstoof. Voor een verarmende, teruglopende stad van zo'n zeven- enzeventigduizend inwoners hele- maal niet zo gek. Schiedam is ten- slotte in feite een buitenwijk van Rotterdam, zij het dan dat een deel van de bevolking een zeker saamhorigheidsgevoel opbrengt met de mensen die daar wonen ten westen van de Hogebanweg. En als dan een groepje enthousias- te amateurs de moed opbrengt een oude zolder om te toveren tot vestzaktheater, vervolgens gere- nommeerde kleinkunstenaars en- gageert, dat laatste vijf jaar vol- houdt en nu vol goede moed jubi- leert, dan is de stelling ,,er is hier nooit iets te doen", afdoende weerlegd. Het valt echter niet mee in deze stad iets van de grond te tillen. Je hebt er vasthoudendheid voor nodig, inkasseringsvermogen en een forse dosis discipline, want weinigen zullen je helpen. Inte- gendeel, het publiek ziet het nieuwe ding met wantrouwen groeien. De gemeente kijkt eerst de kat uit de boom, alvorens steun te verlenen en dan is die nog maar karig, want komt de nieuw op touw te zetten aktiviteit wel de hele bevolking ten goede? Is zij niet slechts toegankelijk voor een elite met welgevulde beurs, die vrolijk grijnzend van zijn gesub- sidieerd stuk kultuur geniet, terwijl de arbeidersklasse thuis wegkwijnt voor de TROS? Wij hebben hier in Schiedam te- veel de neiging meteen naar scha- duwzijdes te kijken. Daarin zit het hem. H.v.d.H. SCHIEDAM Dit weekend bestaat Zoldertheater de Teerstoof vijf jaar. Dat is een hele leeftijd voor Schie dams minischouwburg, want al die ja ren kon het alleen draaien dankzij de hulp van vele medewerkers die belan- geloos hun vrije tijd aan een stukje kultuur opofferden. Het Zolderthe ater is trouwens ook door een groep amateurs gebouwd. Reden genoeg om eens met een paar Zoldertheater-mensen te gaan praten. Het Schiedams Nieuwsblad vervoegt zich ten huize van Leny Baartmans, waar ook Ton van der Graaf en Adri- aan Stigtcr langs zijn gekomen. Straks gaan ze met zijn drieen een ka- dering rond het witte doek aanbren- gen, want de Teerstoof is met een filmliga gestart. Adriaan Stigter, ooit een der bouwers van het theater, zit op zijn praatstoel. „We bestaan nog, omdat het theater gewoon goed loopt. We verkopen per jaar voor zo'n dertigduizend gulden aan kaar- ten." Nu moet je het poppentheater wel los zien vai) onze avondvoorstellin- gen Het is zo: de gemeente bleek de poppenkast eerder te willen subsi- dieren dan het avondtheater. Daar voor geldt de volgende belachelijke Woensdag 12 oktober - 14.30 uur. Poppentheater Jos Spanbroek met „Het Versierland" Lustrumvoorstel- ling, f 2.50 p.p. Vrijdag 14 oktober - 21.00 uur. Toneelgroep Groeton met Malcolm (premiere), f 6.50 CJP en pas 65 f 5.00. Zaterdag 15 oktober - 21.00 uur. Kabaret Don Quishocking met „Af- scheidstournee 1", Eerste Lustrum- feest - bal na met Trio Bert de Lange, f 13.50, CJP en Pas 65 f 11.00. Na afloop van de voorstelling van Don Quishocking zal er een groot lus- trumfeest zijn, dat toegankelijk is voor de bezoekers van deze avond. Het Trio Bert de Lange neemt de muzikale verzorging voor zijn reke- ning. Omdat de stemming er na Don Quishocking er sowieso al in zit, is er maar een conclusie te trekken. Het lustrumfeest maken we even met el- kaar. Onder regie van Ad Hoeymans brengt toneelgroep Groeton een theaterbe- werking door Edward Albee (de Al- bee, schrijver van „Wie is er bang voor Virginia Waolf" van de roman „Malcolm" van James Purdey. ..Malcolm" behandelt een periode uit het leven van een puber, een tiener, op zoek naar zijn vader, naar vriend- schap, liefde, naar het leven zelf. Mal colm zoekt, zoals bijna alle kinderen van die leeftijd, steun bij een vreem- de; de excentrieke professor Cox. Cox neemt Malcolm's opvoeding bui- ten gezinsverband op zich en brengt hem in aanraking met diverse uitings- vormen van de grotetpensenwereld. In een flitsend tempo geeft cabaret- groep Don Quishocking op zaterdag- avond een voorstelling van het pro- gramma ,,AfschCidstournee 1". Een programma vol maatschappijkritiek, afgewisseld met gekke en ook mooie conferences en liedjes. CORNELIS SPEELMANSTRAAT IE VLAARDINGEN regeling: we worden gesubsidieerd naar het aantal lege stoelen met een maximum van 65. In andere gemeen- tes worden theaters gewoon gesub sidieerd." ,,Het is een trieste zaak," zegt Toon, dat de mensen voor Ivo de Wijs hier twaalf vijftig moesten neertellen en in Hoek van Holland een rijksdaalder, wat dus vorig jaar gebeurd is." „Ik begrijp het gewoon niet." gaat Adriaan verder, "Het is wel zo, dat wethouder Posthoorn nu echt zijn best doet om de zaak gesubsidiepd te krijgen. We hopen, dat het hem lukt. Eerlijk gezegd, zou dat voor ons een hele verlichting zijn. Buiten het poppentheater geven we tenslotte o.a 'n tachtig voorstellingen per jaar." „Wat ik er graag aan zou willen toe- voegen, is het volgende. Het is ons een raadsel, waarom de gemeente niet me6r moeite doet om het theater vol te krijgen. We zijn ongenegen om met de gemeente mee te werken. Ze geven bijvoorbeeld geen geld om scholen binnen te halen. „Wij," zegt Toon, die les geeft op de LEAO, „zouden dat best willen. Je kunt zat voorstellingen krijgen voor overdag. De zaalhuur is honderdvijftig a twee- honderd gulden." Toch draait het theater goed. Adri aan Stigter rekent voor, dat er per voorstelling zo'n 25 a 80 bezoekers verschijnen. Dat is een hoger percen tage dan de Rotterdamse Schouw- burg jaarlijks aan zijn subsidiegevers m® §8» moet overleggen. Maar, zegt Toon, „de programmering is er op afge- stemd. Je kunt bijvoorbeeld nooit eens experimenteel toneel brengen, dan komen we met de begroting niet rond." „Je kunt het theater nooit eens geven aan opkomende groepen," klaagt Leni. ,,We zijn gewoon genoodzaakt bekende mensen te engageren, anders komen er geen bezoekers." r- i i i SCHIEDAM Op het gemeeritear- chief ligt een oude bijbel van de Lutherse Kerk met prachtige af- beeldingen. Het uit 1703 daterende boek verkeert in slechte staat en er worden deskundigen bijgehaald die zullen uitmaken, of restauratie nog z.in heeft. Een Lutheraans fotograaf heeft de mooiste illustraties op de ge- voelige plaat vastgelegd. Er worden ansiehtkaarten van gemaakt die de Lutherse gemeente ten bate van haar immers lege kas wil verkopen. Het poppentheater van de Teer stoof is een geval apart. Op heel wat zaterdagmiddagen is het zo vol, dat de oiiders naar de foyer moeten gaan, omdat anders kinde ren zouden worden teleurgesteld. De mensen van de Teerstoof denken er dan ook serieus over, om op die zaterdagmiddagen twee voorstellingen te gaan geven. Aan poppentheaters geen gebrek. "Het stikt van de poppenspelers all over the place", aldus Teerstoof-mede- werker Toon van der Graaf. De jubiieumvoorstelling van zater- dag 15 oktober is wel iets heel bij- zonders. Popstudio Hinderik i brengt dan De Tovenaar van ner- gens en daarbij moeten de kinde- J ren zelf poppen maken die in de i tweede helft van het stuk aan de voorstelling gaan meedoen. Opgebroken straten, bergen zand en stenen, grote zandauto's, kronen en diverse andere materialen waarvan ik de naam niet eens weet en dat alles tezamen met hard werkende man- nen: die zaken vormen het beeld dat zo langzamerhand niet meer uit onze buurt is weg te denken. Iedere dag is het weer een nieuwe puzzel, hoe je met je auto of fiets tussen alle weg- omleggingen door van en naar je huis moet rijden. Het afgelopen voorjaar begon het allemaal heel rustig aan met het ver- nieuwen van de gas- en waterleiding van buiten naar binnen. Daarna wer den de door de straten lopende hoofdleidingen vernieuwd, wat een steeds weer opgebroken en na afloop weer dichtgegooide straat bezorgde. Want tegen de tijd dat diggene die daarvoor zorgde aan het eind de straat verliet, begon aan de andere kant een volgende met het openbre- ken om de oude pijpen op te graven en af te voeren. Liters koffie werden er in die tijd ge- zet, want al zat de koffieprijs toen net aan het plafond: je kan iemand die pal voor je deur aan het werk is toch niet vergeten als je zelf een bak- kie neemt. Maar na enige maanden waren alle werkzaamheden in onze straat vol tooid. Wat restte waren een rijbaan vol hobbels en kuilen. Werkelijk op- nieuw bestraten staat namelijk pas op het programma als ook de kabels van de in aankeg zijnde kabel-TV onder de grond zitten. Tot zolang staan de pleisters en jodium binnen handbe- reik want hardlopende kinderen zien maar al te gauw een hobbeltje over het hoofd, wat een konstante stroom van kapotte knieen en handen oplc- vert. Momenteel ligt er al een stapel- tje kniestukken klaar, want met 't koudere weer en het dragen van lange broeken zijn straks niet zozeer meer de knien alswel die stukken textiel het slachtoffer. Een troost hebben we; vlak in de buurt is al een laan waar ze in de laatste fase aangeland zijn, dus er zit schot in. Prachtig voor de kinderen overigens, juist die laatste werkzaam heden. Hele straten die in een grote zandbak veranderen. Bergen stenen, waarvan je zolang ze nog niet nodig zijn een prachtig huis kan bouwen of een fort. Het wemelt dan ook van de Winnitiu's, Florissen, Zorro's en an dere helden in de buurt. 's Avonds met etenstijd zoeken ze echter toch allemaal het ouderlijk huis weer op. Van de voordeur tot de douche lopen pveral in het huis de zandsporen. Laarzen en broek- zakken zitten er zo vol mee dat ik soms 't idee krijg in de Sahara te wo nen. De pogingen, die ik in het begin nog deed om het huis zand-vrij te houden zijn heel toepasselijk verzand tot eenmaal per week stofzuigen. Je ziet het verschil toch niet. En dan te weten dat ons eigen straat- je nog moet komen

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1