Anarchisten nihilisten misleiden': Y ogellief hebberi j neemt sterk toe Zo zoeties aan de lekk.erste zoutjes. J Potatosticks zout of paprika A I AM IN 90V# Deze week Zo hoort het... THE GREATEST bBOVA Als de T niets huklin Sint Lezing van SCP Mop *MJTGSERVICE* Sukses voor aktiegroep Paraplubak 9 a TEL 610-349082 POSTADRES. POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en bet Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 26 OKTOBER 1977 le JAARGANG NO. 42 SCHIEDAM - Ook Schiedam kent /ijn aanhangers van de Baader-Meinhofterreur. Met zwart verf doen zij op buitenmuren van hun overtuiging kond. Waarschijnlijk gaat het hier om de groep anarchisten, die al ankele maanden in de stad aktief is. Eenmaal traden ze via een plaatselijk dagblad even in de openbaarheid; daarna hebben ze van de pers geen gebruik meer gemaakt om hun ideeen te propageren. Daarvoor is de openbare weg goed. Hun handelsmerk: geen witte kalk, maar pikzwarte verf. Op verschil- iende verkeersborden in de stad prijkt al een tijd het symbool van de anarchisten, de hoofdletter A in een zwarte cirkel. Nu zijn daar de pro Baader-Meinhof-leuzen bijgekomen. Dat de anarchisten zich verwant voelen met de Duitse stadsguerilleros mag met recht een raadsel heten. Er gaapt im- mers een diepe kloof tussen hun ideolo gic en die van de terroristen. Dat laatst- genoemden als "anarchisten" te boek staan, komt alleen door de rechtse Westduitse Springer-pers, die een ver- schrikkelijk woord zocht om deze aarts- VBPf^S Net als alle instellingen van algerheen welzijn kan ook het geschenken- en gezellig- heidsbedrijf van Sint Nicolaas al jaren niet meer zonder sub- sidie. Zelfs de feestelijke in- tochten die de nog immer krasse heilige jaarlijks in tal van steden maakt zijn slechts mogelijk door giften van parti- kulieren. Zo is het ook in Schiedam. Hetisechtervelen opgevallen, dat de luister, waarmee Sint Nicolaas door de straten pleegt te trekken van jaar tot jaar afneemt. Toen schrijver dezes nog drie turven hoog was, charterde men een rond- vaartboot, die de goedheilig- man van zijn wrakke stoom- boot haalde en vervolgens richting Stadhuis voer. Na- tuurlijk speeiden genoeg har- monieen toepasselijk hymnes en je kon aan de ingespannen gezichten van trommelaars en blazers zien, dat zij die avond hun schoen zouden zetten. Later kwam Sinterklaas ge- woon op een paard en zijn schip meerde niet af aan de kade, maar ergens op de werf Gusto. Er was geen geld voor •een grootsere ontvangst. Het absolute dieptepunt werd verleden week bereikt. Voor de intocht van Sint Nicolaas had de Schiedamse Gemeen- schap net genoeg penningen over om hem in een taxi naar het Stadhuis te voeren. Straks wordt die oude man nog geJ dwongen om per trein te arri- veren ook! Uit zulk een schraperigheid blijkt Schiedams kleinheid en Schiedams kleinzieligheid. Er zijn toch waarachtig wel meer instanties die eens in de buidel kunnen tasten om de stad een groots openbaar kinderfeest te bezorgen. De midden- standsvereniging bijvoor- beeld, waarvan de leden toch wel eens wat voor hun groot- ste klant over mogen hebben. De Sint heeft hen altijd wel ge- steund. Op het Stadhuis pleegt hij ieder jaar een be- toog te houden over zowat elke pui die de een of andere kruidenier op heeft laten schilderen. Waar blijft trouwens de zoveel geprezen eerbied voor de ou- derdom, waar de dankbaar- heid die ons ten opzichte van Sint Nicolaas past? Men ver- voert heiligen niet in een taxi. Vraag hem dan Never om maar gewoon in Spanje te blijven. H. V.D. H. vijanden van de moderne demokrati- sche welvaartsmaatschappij aan te dui- den. De Rote Armee Fraktion bestaat niet uit anarchisten, integcndeel: ze is zeer strak georganiseerd met een almachtige leiding en een grote mate van interne discipline, al is het naief om te geloven, dat alle akties door een hoofdkwartier worden beraamd'en uitgevoerd. De RAF heeft meer van Lenin geleerd van van Michail Bakoenin, de vader van het anarchisme. Lenin heeft immers in een paar handzame werkjes uiteengezet, hoe je met weinig mensen een revolu- tionaire stemming kunt kweken en daarna de leiding in handen nemen en - dat vooral- houden. Hij heeft zich over- igens steeds tegen terreur van het Baader-Meinhof type verzet. Niet dat Lenin daarvoor te fijngevoelig was: hij begreep gewoon, dat je er in de prak- tijk niets mee bereikte. Ervaren Waarom had zijn broer die wel terrorist was persooniijk ervaren. De tsaar Net hem ophangen wegens het plannen van een aanslag op zijn leven. Lenins broer behoorde tot een soort Russische RAF, die men "de nihilisten" noemde. Ze bestond grotendeels uit rij- keluiszoontjes met een opleiding die vergeefs hadden getracht de boeren tot verzet te bewegen. Omdat de landbou- wers hen bij de politie plachten aan te geven, gingen zij oveij op individuelc terreur. De maatschappij moest ontre- geld worden door bomaanslagen en het koudmaken van sleutelfiguren. Meest opvallende prestatie van de nihilisten: ze vermoordden tsaar Alexander II, net toen hij van plan was om het Russische volk een begin van demokratische rech- ten te geven. Het lijkt allemaal sprekend op de RAF-taktiek. M isle id? Zijn de Schiedamse leuzenschilders nu nihilisten of gewoon misleid? Wie de Vrije Socialist leest of de As, allebei anarchistische tijdschriften, merkt dat Nederlandse anarchisten weinig op hebben met terreur van het RAF-type. Geen wonder: hun leer staat recht teno- ver die van Baader, Meinhof, Raspe en Knut Folkerts. Anarchisten geloven, dat gezag de mensen slecht maakt. Als er geen dwang van bovenaf meer is zal bli jken, dat ze best in staat zijn vrijwillig met^elkaar samen te werken. Er breekt dan een tijdperk van vrede en geluk aan, omdat de mensen nu echt gelijk zijn en niet meer geplaagd worden door de frus trates die de machtigen hen bezorgen. De anarchisten voeren dan ook met bla- den en mondeli jke propaganda aktie om A A 4 Het houden en kweken van vogels is de laatste jaren weer sterk toegenomen. Steeds meer mensen ondervinden dat de vogelliefhebberij een aanvaardbare vorm van vrijetijdsbesteding is. De groeiende belangstelling blijkt o.a. uit het toenemende ledental van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers. Dit jaar is dat ledental met meer dan 2000 vermeerderd en telt die organisa- tie thans ruim 45.500 aangesloten le den. Die leden zijn ondergebracht in 657 plaatselijke afdelingen. Dit bete- kent dat in meer dan 570 plaatsen in Nederland een vereniging van vogel liefhebbers is gevestigd, welke vereni ging bij genoemde bond is aangesloten. Zo langzamerhand begint voor de vogel liefhebbers het tentoonstellingsseizoen weer van start te gaan. Dit seizoen duurt tot eind december. Vorig jaar werden door de afdelingen in totaal 622 ten- toonstellingen georganiseerd waaraan 24.603 leden deelnamen die met elkaar 235.583 vogels inzonden. De totale waarde van die vogels bedroeg niet minder dan 11 miljoen gulden. Ruim 90% van het aantal ingezonden vogels is door de leden zelf gekweekt. Aan het einde van het tentoonstellings seizoen wordt, van 13 tot en met 15 januari 1978, in het Turfschip te Breda, de nationale tentoonstelling VOGEL '78 gehouden. Aan die tentoonstelling werken meer dan 1000 leden mee. Dit officiele sluitstuk van het seizoen laat de vogelliefhebberij in al zijn facetten zien. een revolutionaire stemming teweeg te brengen. Hun doel is een grote volksop- stand die de heren van hun stoelen gooit, waarna deze zetels voorgoed worden vernietigd. Terreur tegen indi- viduen verfocien zij. Het gaat hen im mers niet i personen, maar om de struktuur van de maatschappij. Niet al leen opgemelde Bakoenin, maar ook prins Kropotkin - ja, anarchisten zijn ook zelden gewone jongens - hebben daar behartenswaardige stukken over geschreven. Het spreekt natuurlijk vanzelf. dat an?*- chisten, vrijheidslievend als zij zijn, ue behandeling van de RAF-gevangenen met argusogen volgen, maar dat houdt geen sympathie met hun daden in. De ridders van de zwarte verf staan dan ook voor de keus, of hun A's met cirkel of hun solidariteftsverklaringen met de R AF' niet langer op de muren te schilde ren. We zijn benieuwd naar hun keuze. SCHIEDAM - De hecr F. Th. Roeters- van l.enncp. een door Schiedams rccht- zinnige calvinisten graag gehoorde spre- ker. komt weer naar Schiedam. Vrijdag- avond acht uur hoopt hij het te hehben over "het afstcrvingsproces". De toe- spraak vindt plaats in de zaal van de Christelijk Gereformcerde Hoekstcen- kerk. burgemeester Knappertlaan en wordt georganiseerd door de SGP Schiedam. Maassluis haalde Sint Nicolaas verleden jaar in op het schip Zeearend, kennelijk een toespeling op de nog steeds scherpe open van de hejaarde prelaat. Schie dam, meer dan twee keer zo groot, wil de Sint in een taxi stoppen. Schande. SCHIEDAM Penflits, het onder- houdende blad van de Nederlandse Bond van Oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis, afdeling Schiedam, bevat een mop, die wij aan onze lezers niet willen onthou- den. Daar gaat-ie dan. „Een knappe jonge vrouw die veel moest reizen voor haar werk, kreeg .van een kennis de vraag te horen of ze nooit ongewenstc aandacht van manncn kreeg. „Nooit," zei ze. „Ik hoef maar vier woorden te zeggen en ik word meteen met rust gelaten". „Wat zeg je dan wel voor giftigs?" „Ik kijk hem met het juiste soort glimlach aan en vraag hem: bent U al bekeerd, broeder?" En... ner zov profijt in een showroom! SCHIEDAM - Vorig jaar wist het Passagetheater zijn kas aar- dig te spreken door het houden van een echte monsterfilmweek. Dat smaakte dus naar meer en vanaf donderdag wordt Schie dam vergast op een nieuwe reeks allerijselijkste rolprenten. Direk- teur Berg verwierf zich de verto- ningsrechten van een drietal Ja- panse griezelfilms en dat is een goede keus, want die knapen aan de andere kant van de aardbol zijn al jarenlang 's werelds er- kende meesters in het vervaardi- gen van horTor-produkties. De Schiedamse selektie geeft daarvan uitstekende voorbeel- den. Het gaat steeds over de op- komst en ondergang van enge beesten. Iedere avond om zeven uur draait Katango's War en de affiche zegt veelbelovend: "Na- zaten van King Kong op oorlogs- pad vernietigen wereldsteden". Inderdaad, het gaat van dik- hout-zaagt-men-planken. Een zekere Dr. Stewart experimen- teert in Japan met dierlijke cellen en een van zijn produkten is een soort Frankenstein, die echter weldra jammerlijk omkomt. Uit zijn cellen ontstaan echter mon sters die het voorzien hebben op Japans dichtbevolkte steden en die bestand blijken, tegen alle wapens die het leger inzet. Ook Frankenstein slechts schijndood, duikt weer op. Hij heeft eerst het andere monster maar kiest de zijde der mensen, als hij merkt dat't zich niet ontziet Tokio aan te vallen. Dit is inderdaad een prima stad. Hoe het afloopt, ziet U zelf maar. 's Middags om twee uur gaat Sa- tans Creatuur, ook een onvrien- delijk wezen, dat eigenlijk een door watervervuiling uit zijn krachten gegroeide kikkervis is. Het richt zijn aanvallen eveneens op stedelijek samenlevingsvor- men. Hierbij gaat het echter zo rigoreus te werk, dat een ander prehistorisch monster, Godzilla geheten, in zijn rust wordt ge- stoord. En dan is het natuurlijk knokken geblazen. Wie er nog niet genoeg van heeft, kan 's avonds om half tien kennis gaan maken met het vliegende Dracula-monster Motta. Ook deze Motta maakt de fout God zilla wakker te maken. Het komt tot een daverend gevecht en dan zitten er ook nog gangsters in de buurt die een atoombommenfa- briekje hebben. Ze zetten een van hun produkten op scherp. Is dat alles? Nee, dat is lang niet alles. Een arme vissersman Ioopt tussendoor zijn broer te bevrij- den. Wie van groots opgezette truc- opnames houdt, mag deze drie Japanse films niet missen. Ook Bio doet aan de griezelweek mee. Daar draait de film Levend Verslonden met in de hoofdrol- len Paul Hampton, Joe Silver, Barbara Steele en Susan Petrie. De handeling speelt zich af in een flatgebouw, dat slechts via een enkele brug in verbinding staat met de stad Montreal. Er breekt daar een akelige ziekte uit, die de slachtoffers gewelddadig maakt en voorziet van bizarre sexuele voorkeuren. De dokter en zijn knappe verpleegster willen de stad waarschuwen, maar dan moeten ze toch eerst die brug zien te bereiken. Engheid van de bovenste plank. Teerstoof "Vrijheid, Gelijkheid, Zuster- sehap" is het motto van Natascha Emmanuels nieuwste produktie "Een traan voor elke roos". Meergenoemde Natascha vormt samen met Carla Delfos, Cilly Dartell, Corry van Kessel en Marie-Anne Hensing het Vrou- wenkabaret. Doel: het aanmoe- digen van verzet onder hun sexe- genoten. Dit doet het vrouwen- kabaret door de mannenmaat- schappij - aldus hun persbericht - aan stukken te slaan: niet met een broodmes, maar met een grote houwdegen. Vrijdag en za- terdagavond, aanvang negen uur, toegang 9,00, CJP en Pas 65 plus 7,50. Op donderdag 27 oktober brengt Groeten weer haar Malcolm, en tree 6,50, CJP en Pas 65 plus 5,00. Zaterdagmiddag poppentheater. Kindertheater "Pup" brengt twee programma's. Voor de pauze wordt opgevoerd Annelies en de Slimme Streken van Mo ney, een soort musical, waarin naast poppen ook mensen een rol spelen. Na de pauze volgt Bobo en de Bosbeer, waarin de kinderen aanschouwelijk wordt getoond, wat kan gebeuren als een zwerver en een beer elkaar ontmoeten. Aanvang een uur, entree 2,50 per persoon. Tele- foonnumnier Teerstoof: 269455. Riversideclub Zaterdag viert de Riverside Club haar eenjarig bestaan en dat ge- beurt natuurlijk op indrukwek- kende wijze. Riverside Club be- tekent Dixieland in Schiedam. Dus voor zaterdagavond zijn de New Orleans Symcopators be- steld. Toegangsprijs leden 3,- niet-leden 6,-. Tijd: half tien. Plaats: zaal Tivoli, Nieuwe Ha ven 237. Een scene uit Levend Verslonden. Deze valt nog mee. U moest eens zien, wat we niet durfden af te drukken. SCHIEDAM De plaatselijke aktie groep „Stop de neutronenbom" heeft sinds haar oprichting verleden week nogal wat sukses geboekt. Za terdagmiddag plaatsten 726 voorbij- gangers hun handtekening onder een petitie, die de aktievoerders hen voorhielden. Vanuit een marktkraam werden 42 informatiebulletins, 103 stickers en 52 affiches verkocht. „Stop de neutronenbom" gaat nu huis aan huis handtekeningen verza- melen. Wie mee wjl helpen kan kon- takt opnemen met W. Bollen, tel. 70.11.00, A. van Achteren, tel. 70.14.96, J. Dekker, tel. 70.90.30 of B. deGids, tel. 71.54.68. Heeft U een paraplubak? Ik wel, en wat voor een! Mijn paraplubakkentik hegon zodra ik getrouwd was. Ineens vond ik. dat zo'n ding in huis hoorde. Hoewel we zelf maar een zo'n nuttig voorwerp als een paraplu in huis had den en zelfs die werd zelden gebruikt. Want wat is er heerlijker dan de regen lekker in je gezicht en op je hoofd te la ten kletteren? Alleen als we eens sjiek uitmoesten en 't was slecht weer, dan kreeg hij zijn kans. Het leek er dan ook wel op of de drup- pels uit medejijden extra hun best de- den. Maar om op die paraplubak terug te ko- men: ik wou er een, maar in ons piete- peuterige huisje, waar a I vlug twee hum- mels hun intrek namen, was er gewoon geen ruimte voor. Toen kwam de ver ilizing. Een groter huis, met zowaar een klein halletje. En daar, in die hoek, de paraplubak. Waarschijnlijk heb ik in die tijd iedereen z'n kop gek lopen zeuren om zo'n ding en toen ik op een ochtend hij mijn oma koffie ging drinken stond er daar een. ..Hier meid," zei die schat, ..die wou je toch zo graag?" Oma vindt het heerlijk veilingen af te lopen en daar zag ze mijn felbegeerde wens staan. Zo trots als een pauw ging ik naar huis waar mijn man's avonds bij zijn thuis- komst grinnikend zei: Jammer, een onderwerp van gesprek minder." Daarna werd het een paar jaar rustig, tot er na een kleine verbouwing in het halletje ruimte kwam voor een kastje, waar de handschoenen en sjaals in kon- den. Toevallig zat een tante met een overschotje: een klein eiken kastje, werkelijk geknipt voor dat doel. Het paste zelfs goed bij de kapstok. Alleen de paraplubak... die viel nu wel een beetje uit de toon. In het begin denk je dan: mens, zanik niet: je hebt er toch een? Maar het zit me dan toch niet lekker en iedere keer als ik in een folder of de krant zo'n eiken exemplaar zag slaan, dan dacht ik: haa ik er maar een. En er achteraan: on- dankbaar nest! Ook de Goedheiligman had echter mijn verlangens door zien en daardoor kwam op 5 december de Grote Verrassing. Een eiken paraplubak. De andere ging di- rekt mee naar mijn moeder, want die begon pok behoefte te krijgen aan zo'n voorwerp. En nu staat hij dan te grozen in ons hal letje. Nou ja, grozen...? Als dat tenmin- ste kan, met als inhoud een oude cric- ketbat, een bal, een springtouw, blaas- pijp, hadmintonrackets en - zowaar - ook nog paraplu's. RITA V T erreur-sympathisanten ook aktief in Schiedam Schiedam: R'damsedijk 443 Rotterdam: Hoogstraat 197 centr. ,,De Binnenhof" Ommoord Beijerlandselaan 101 Zuid schoenreparaiic klaar terwijl u wacht! •f Win een boekenbon met de weke- lijkse puzzel. Schiedam heeft het moeilijk. Westlandbeurs is geopend. - V* V"'y. showroom: 's-Gravelandseweg 408 Schiedam, Of0-378444 CORNEUS SPEELMANSTRAAT IB VLAARDINGEN

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1