Bier t a p wed strijd in cafe Koemarkt 3^/ Even naar Jamin voor Volkorenbiskwi f PPR Schiedam alleen raadsverkiezingen in I H i"Tfi Marcus Bakker: „Heden ik, morgen gij. dak Deze week D,66:geen alternatief Gusto Begroting in de raad NKV bestaat 8* jaar Volkorenbiskwie Speculaas pak Belgische bonbons 4ls ledenvergaderina akkoord aaat: Pluimvee KANTTEKENING WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 le JAARGANG NO. 43 SCHIEDAM - De aktiedag tegen de slutting van Gusto vond onder een gelukkig gesternte plaats. Onlangs werd bekend, dat de wereld veel meer nieuwe off-shore installaties nodig heeft dan vorig jaar nog werd verwacht. Dit feit speelde echter in de toespraken van op- gekomen kamerleden en Gusto-aktivisten geen rol. Zij veroordeel- den eerder het principe, dat direkties zomaar bedrijven kunnen sluiten. Veroordeling HAARPROBLEMEN BIOSCAL NEMEN Inl. by BIOSCAL (Nederland) Te duur KjLEOR DC 2 pakken^Off 2.25 SSSSL i40" hiedams POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad 99 Werkend Schiedam op bres voor slachtoffers Gusto Vrijdagmiddag trokken twaalfhon- derd Schiedammers in een demon- stratieve optocht door de stad. Een groot deel van hen werkt bij Gusto, maar ook arbeiders van andere bedrij ven gaven door mee te lopen blijk van hun solidariteit. Zo hadden heel wat kollega's van Wilton Feyenoord voor de demonstratie een snipper- middag genomen. De aktiedag werd 's avonds afgesloten met^ een meeting in het Passagetheater.' De grote zaal was eivol. Niettemin hadden de organisa- toren een grotere opkomst verwacht, getuige de monitoren die in de foyer voor laatkomers waren aangebracht. Optimisten hadden zelfs gehoopt, dat 6ok de Passage zelf vol zou staan. Na het openingswoord door burge- meester Lems veroordeelden alle sprekers het beleid van de IHC- direktie, die beslist over het wel en wee van Gusto Schiedam. PvdA-ka- merlid Arie van der Hek weet de slechte gang van zaken op de werven aan het weinig vooruitziend beleid der direkties. ,,Het gaat niet alien om uw visie op de scheepsbouw. Ik breng allereerst hulde aan uw aktie voor bestaans- zekerheid en werk. Wij kunnen de direkties op twee punten terecht wij- zen: Zij reageerden slecht op de internationale konkurrentie van Japan en een aantal zogenaamde ont- wikkelingslanden. Ten tweede heb- ben zij in de jaren zestig steeds maar uitgebreid wegens de goede toekomst, maar modemisering van de installaties werd nagelaten. De schuld daarvoor ligt bij de werkgevers die de goede tijden de goede tijden lieten zijn." Door een,grotere zeggenschap van de werknemers en de overheid kon de Nederlandse scheepsbouw weer gezond worden gemaakt, zo vond van der Hek. „Het gaat bij ons om zeer gespecialiseerde produk- SCHIEDAM Jan, de gebaarde ex- ploitant van cafe de Koemarkt op de Rotterdamsedijk, wil twee dingen: lachen en wat doen voor de dieren- Veertienduizend handtekeningen voor „Gusto-open" en een voile zaal van het waarlijk niet kleine' PaSsagetheater. Dat zijn de forse resultaten, die het aktiekomitee Gusto open verleden week heeft geboekt.. Nu maken voile zalen en sukses- volle demonstraties op werkgevers niet altijd even veel indruk. Ze schenken minstens evenveel -en waarschijnlijk meer- aandacht aan de cijfertjes. Als het in Schiedam bij mondelinge protesten en ge- zamenlijk opmarcheren bleef, dan was het effekt even duurzaam als een vel krantenpapier: twee dagen. Maar er is meer. Uit de Schiedam- se bevolking kwam een rapport voort, dat ronduit vernietigend is voor de concernleiding. Zowel met de toekomstvoorspellingen van de direktie als met de voorge- stelde lijn -sluiting van Gusto binnen afzienbare tijd- wordt de vloer aangeveegd. En men biedt een uitvoerbaar alternatief. Schiedam heeft dan ook niet slechts getoond duizenden op de been te kunnen brengen tegen de sluiting van een groot bedrijf, maar ook als het moet, in staat zijn bruikbare plannen te maken. Hoe het ook afloopt, de stad heeft daarmee getoond levenskracht te bezitten. Verleden jaar adverteer- de Franse regering met da leuze: „Frankrijk, land zonder olie, maar vol ideeen". Voor Schiedam zou kunnen gelden: ,,Stad zonder eko- nomische macht, maar vol ideeen". Het is nu maar te hopen, dat de ekonomische machthebbers die ideeen ook serieus zullen nemen. H.v.d.H. bescherming. Hij heeft dus een bier- tapwedstrijd in het vooruitzicht ge- steld, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de dierenbescher- ming. Het festijn vindt plaats volgende week woensdagavond in zijn cafe. Wie mee wil doen kan even bij Jan gaan vragen, of de inschrijving nog open is. Er zijn aardige prijzen be- schikbaar. Uit zijn voorraad stelt Jan voldoende vaten bier beschikbaar en de presen- tatie van de deelnemers worden on der de stamgasten geveild. Inzet mi- nimaal een kwartje, maar het kan natuurlijk aardig oplopen. De omzet van de avond wordt overgemaakt op de girorekening van de dierenbescher- ming. I Schiedam: R'damsedijk 443 Rotterdam: Hoogstraat 197 cen ,,De Binnenhof" Ommoord Beijerlandselaan 101 Zuid schoenreparatie klaar terwijl u wacht! Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim lOjaaronderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul taten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge- bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge- bruikt om optimale resultaten te kun nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke literatuur beschik baar. Tel. 070-608182 - Postbus 16140 - Den Hug De wekelijkse prijspuzzel; Vlaardingse clubs willen nog steeds medisch centrum; Holliday on Ice in Rotterdam: US A-feestgebeuren. VLAARDINGEN - De verkoop van kinderpostzegels start op de Vlaar dingse postkantoren volgende week dinsdag, 15 november. Zoals gebrui- kelijk zullen de heer en mevrouw Kieboom als officieel startsein de eer- ste kopers zijn. ten en dan is de zaak Gusto van uitzonderlijk belang. In de gespe cialiseerde scheepsbouw daar ligt de toekomst. Het gaat erom, dat datgene wat goed is in Nederland, wordt be- houden." Arie v.d. Hek betwijfelde, of de mammoetfusies in de scheeps bouw wel zo'n goede oplossing waren geweest. Hij eindigde zijn toe- spraak somber „Ik kan niet de verze- kering geven, dat iedereen die bij Gusto werk zijn arbeidsplaats ook in de toekomst kan behouden". C'PN-traktieleider Marcus Bakker prees de eenheid van de aktievoerders en de demonstranten. „We zien hier een overduidelijke eenheid van de mensen op de werkvloer, van het kantoor en de tekenkamers. Die een heid "zal blijken het sterkste wapen tegen de ondermers te zijn. Vandaag de dag staat er geen andere weg voor u open. Want het wordt nu duidelijk, wat deze ondernemers, oude rotten in het uitbuitingsvak, onder over- leg verstaan: praten, praten, pra- ten tot de sluiting er is. En laat niemand nu denken dat het alleen om Gusto gaat. Zo ooit geldt nu het „heden ik, morgen gij. Daarom staan de werkers van Gusto op de bres voor al hun kollega's." Over de internationale situatie binnen de scheepsbouw zei Marcus Bakker: „Wij zijn voor open verkeer met de buren, maar dat betekent niet, dat je de sleutel weggeft aan Gerrit de Stotteraar of Aage M." ,,Niet de arbeiders, maar de aandeelhouders: die zijn te duur." luidde de konklusie van Marcus Bakker. Na de pauze en een optreden van Frits Lambrechts, Wim van de Meer- berg (van kabaret Konoloeloe) en Sylvia Albrechts kwamen de direkt betrokkenen aan het wqord. Jaap Eijkelenboom van de ondernemings- raad Wilton Feyenoord las een soli- dariteitsverklaring voor. Datzelfde deed ondernemingsraadslid van Ver- schuren, een bedreigde werf in Am sterdam. Mevrouw Schmitz woord- voerdster van het vrouwenkomite Gusto open" noemde het „een grof schandaal, dat onze mannen als zwerfkatten buiten de poort kunnen worden gezet." Zij moest denken aan het verhaal van domine Buskes die ooit rijdend door het nog brandende Rotterdam een man zag met gebalde vuisten die steeds riep: „Ik neem het niet, ik neem het niet." ,,Ik dacht zelf ook ,ik neem het niet' toen ik het nieuws over Gusto hoorde," aldus mevrouw Schmitz, „en ik ging naar het vrouwenkomite." Als laatste spreker van de avond - het was inmiddels na elven, trad op Piet VLAARDINGEN - De leden van de gemeenteraad gaan momenteel 's avonds een uurtje eerder naar bed, zo veronderstellen wij. De re- den: de begrotingsbehandelingen staan weer voor de deur en die plegen heel wat tijd in beslag te nemen. Men begint volgende week woens- dag, 16 november, om 19.30 uur met de algemene beschouwingen. De vergadering wordt de volgende dag, 17 november, om 14 uur voortgezet. Na het eten, om een uur of half acht, gaat men vrolijk verder. Ook vrijdag 18 november wordt er vanaf 14 uur vergaderd. Is men er op die dag om een uur of half zes nog niet uit, dan wordt ook de vrijdagavond er aan opgeofferd. Schuddelaro, ondememingsraadshd bij Gusto en een van de voormannen in het aktiecomite. Hij schilderde de lijdensweg van Gusto nog eens uitvoerig en stelde vast: Gusto heb- ben ze zo'n beetje het image gegeven van ouwe-pokkewerf. Wat er bij Gusto is gemaakt en nog gemaakt wordt, dat zijn wereldprimeurs die nergens ter wereld gemaakt zijn. Voor dit jaar is eT nog een winstver- wachting van 6 miljoen. Maar wel lo pen er op de werf Japanners rond die onze kennis komen opdoen en mensen van Gusto leren nu in Japan aan de mensen daar hoe het moet, want er is een joint venture mit Mit- shubishi gesloten." De erkende vakbeweging speelde geen rol op de aktieavond. Zij treedt niet in de openbaarheid, tot er in de scheepsbouwkommissie over het lot van Gusto duidelijkheid bestaat. Ver- tegenwoordigers Van FNV en CNV hebben daarin zitting en die achten het onverstandig met openlijke stel- lingnames op de besluitvorming vooruit te lopen. Gusto mag niet ges den." zo luidt de korte inhoud van een motie die de aanwezigen op de demonstratieve meeting in het Passagetheater aannamen. SCHIEDAM Op 26 juni precies be- stond de plaatselijke centrale van het NKV 85 jaar. Omdat feestelijkheden midden in de vakantietijd nooit zo'n sukses zijn, heeft het vakverbond de viering naar november verschoven. Zaterdag wordt begonnen met een grote receptie van vier tot zes in Arcade, Lange Haven 71. Het be- stuur verzoekt iedereen geen ca- deaus te geven. Geldelijke giften zijn meer dan welkom en die gaan linea recta naar de Invalidensportvereni- ging de Ooievaars, die, zo vindt het bestuur, „iedere bijdrage zeer goed kan gebfuiken." Op zondag 6 november om elf uur begint een plechtige H. Mis uit dank- baarheid en tot intentie van de NKV-leden. Ze wordt gecelebreerd in de Johannes de Doperkerk, Mgr. Nolenslaan 99. De aalmoezenier van het NKV Schiedam, pastoor Goed, o.p. houdt de feestpredikatie. Euphonia verzorgt de liturgische ge- zangen. De heer Heilman is een groot deel van zijn leven in de katholieke vak beweging aktief geweest. AI jaren bckleedt hij het voorzitterschap van het NKV, afdeling Schiedam. 250gram-455rO.o" van 3 t/m 9 november SCHIEDAM „Dit zet geen sche- pen op de helling. De hele avond is geen alternatief .getoond. En toch is dat nodig", zei D'66-er Rob Hijmans vrijdagavond na af- loop van de Gusto-open meeting in het Passagetheater. Hij toont een map met het bedrijfsplan, zoals D'66 dat voor het behoud van de werf heeft opgesteld. Zijn partij had geen kans gekregen om er mee voor het voetlicht te ko men. D'66 dat deel uitmaakt van het aktiecomite verkeer.de in de me- ning dat haar 'kamerlid Maarten Engwirda kans zou krijgen het al- ternatieve bedrijfsplan op de mee ting te presenteren. Met de pers was ook aanvankelijk afgesproken dat zij niet vantevoren op de D'66-plannen in zou gaan. Maar een paar dagen van te voren kreeg aktiegroep-lid Henk Bonzet te ho- ren, dat D'66 niet aan de bak mocht komen. Bovendien was af gesproken, dat alleen groepen die aktief aan de voorbereidingen en de handtekeningenaktie hadden meegedaan, een spreker mochten leveren. Inderdaad waren de demokraten op dat front niet aanwezig. Zij poogden in Den Haag aandacht te vragen voor hun plan bij kamerle den en hoge ambtenaren van eco- nomische zaken, die zich met de sanering van de Nederlandse scheepsbouw bemoeien. D'66 is dan ook nogal verbolgen over de onderwaardering van haar werk. Ook andere groeperingen binnen de aktie waren niet zeer te spre- ken over de gang van zaken op de meeting. Men vond, dat de CPN ten onrechte het eigen stempel op de akties had gezet. Deze in- SCHIEDAM Het ziet er naar uit, dat de PPR alleen de volgende raads verkiezingen ingaat. Geen samenwer- king vooraf met andere partijen, zo stelt de verkiezingswerkgroep aan de leiding voor, want de samenwerkings- overeenkomst met de PvdA heeft in het verleden slecht gewerkt. Het afdelingsblad Ppriem schrijft: „In September 1974 kwam er een programkollege bestaande uit PvdA, CPN en PPR. Na enige tijd stapte de PPR uit de kollegeboot, omdat de PPR-wethouder onvoldoende moge- lijkheden kreeg om het beleid uit te voeren, zoals dat uitgestippeld was in het samenwerkingsprogramma. Ook bleek de samenwerkingsovereen- komst op vele punten onvoldoende te werken. Een van de oorzaken hier- voor was ongetwijfeld het feit, dat een deel van de PvdA op een aantal belangrijke punten een andere rich- ting heen wilde dan de PPR. Dan gaat het strukturele gegeven een rol spe- len, dat de PvdA een grote partij is en de PPR een kleine: ook al zijn de zaken nog zo duidelijk afgesproken, als ze om wat voor reden (verschil in visie, interne faktoren bij de PvdA) niet uitgevoerd worden, dan wint de machtspolitieke faktor het van het papier. De PPR beschikt dan niet over voldoende sanktiemogelijkheden om naleving te bewerkstelligen." Met andere woorden: de PvdA is in Schiedam machtig genoeg om straffe- loos aan woordbreuk te kunnen doen. Herman Noordegraaj (midden) is cen van de opstcllers van het advies aan de Schiedamse PPR om alleen de verkiezingen in te gaan. Rechts van hem Daaf Rensman, een invloedrijk lid van het Schiedamse aktiecentrum der PPR. De enige PPR-wethouder Van der Wilk, die geen afwijkingen duldde van samenwerkingsovereenkomst, een soort gezamenlijk draaiboek voor het stadsbestuur, zag zich dan ook gedwongen af te treden en voert sindsdien een eenzame linkse opposi te in de Schiedamse raad. Het zou dan ook voor de hand liggen, als de PPR samenwerking zocht met de PSP. Maar ook dat zit er niet in. Veel Schiedamse ppcifisten zijn nogal zuiver in de leer en dan ook nauwe- lijks bereid water in hun eigen, bloed- rode wijn te doen. Bovendien, zo stelt Ppriem vast, „staat een deel van de PSPachterban een strategie voor, die niet de onze is: lagere waardering van de parlementaire demokratie. „Deze zuiver Marxistische vleugel meent namelijk, dat het Nederlandse bestuursstelsel in feite de kapitalisten aan de macht houdt en de PPR denkt daar heel anders over. Ook samenwerking met D'66 zit er niet in. Die partij gaat volgend jaar in heel Nederland alleen de verkiezingen in. Wil de PPR dan met helemaal nie mand samenwerken? Ook daarvoor schrikt de partij terug. Ze zoekt vrienden buiten het Schiedamse par- tijwezen. Ppriem: „De PPR streeft naar een .links" platform, waarin van gedachten gewisseld wordt over de stedelijke politiek en nagegaan wordt, waar gezamenlijke aktiepun- ten liggen, zowel in de gemeenteraad als daarbuiten." De PPR wil dus samenwerking met aktieve mensen in de wij ken. v oij£cnGe weeK oeslist de ledenver- gadering van de PPR over dit voor- stel. Of de plannen worden uitge voerd, dat zal de kiezer moeten uit- maken. Als de uitslag van de kamer- verkiezingen voor de Schiedamse raad opgingen, dan had de PPR haar ene zetel net verloren. druk werd nog versterkt door een pamflet dat de kommunisten don- derdagavond bijna huis aan huis verspreidden. Daarin stond onder meer: „ln die geest hebben dan ook kommu nisten, gezamenlijk met andere progressieve mensen, de dreigen- de sluiting van de GUSTO-werf aangepakt". En: „het optreden van de CPN is gebaseerd op strijd in het belang van de arbeidersklas- se. Zij zal daarvoor overal en altijd optreden. Daardoor is ons optre den vooral ook een verenigende faktor. En het is juist die vereni gende faktor die de arbeidersbe- weging zo sterk maakt. Het is die verenigende faktor ook, die een doorbreking van de huidige „kri- sis-politiek" zal bewerkstelligen en die de voorwaarde zal scheppen voor een andere regeringscoalitie, gebaseerd op de werkelijke belan- gen van ons volk". Aardig is dat voor de vele deelne mers aan de aktie die hun vertrou- wen stellen op Den Uyl. (Meer nieuws over de Gusto-red- ringsaktie op de binnenpagina's) Er zijn van die verhalen: als je die aan iemand vertelt, dan kijkt men je zeer ongelovig aan en dan heb je de groot- ste moeite om duidelijk te maken, dat je bloedserieus bent. Zo'n verhaal probeer ik al enkele dagen te vertel- len aan iedereen, die het maar horen wil. Met weinig sukses, want echt: men pleegt mij echt te geloven, maar nu komt men niet verder dan wat dom gegrinnik. Op zich is dat begrijpelijk. Je maakt soms dingen mee, die een ander in derdaad niet voor waar aan kan ne men. De ellende is alleen: zulke dingen gebeuren soms gewoon. Heeft U, om het probleem waar ik in de eerste regels al bp duidde dan toch maar aan U voor te leg- gen, al eens meegemaakt dat U Uw kantoor of werkplaats binnenstapte, 's morgens-vroeg, met de slaap nog in de ogen en dat U daar enig pluim vee aantrof? Pluimvee, dat daar be slist niet thuishoort, waarvan Uzeker weet dat het er eenvoudig niet kan zijn, maar dat er -gewoon- toch is? Nee, natuurlijk heeft U zoiets nog nooit meegemaakt. Wij ook niet, tot voor maandagmor- gen. Ik geef toe: toen ik zaterdagmiddag het kantoor binnenstapte om wat spulletjes bij elkaar te zoeken, ont- waarde ik hier en daar wel wat veren. Bruine veren en witte. Maar ach; je staat daar op zo'n moment niet bij stil. Ik dacht dat Floris, onze kan- toorhond, zijn jachtinstinkt niet de baas was geweest en iets vogelachtigs mee naar binnen had gebracht. Jos, die maandagmorgen als eerste binnen kwam, zag wel iets vreemds. Hij zag iets donkers over de vloer wegrennen. En hij dacht: een rat! Nou plegen ratten in ons kantoor niet voor te komen, maar wees eer- lijk: wat denk je als je 's morgens vroeg, nog niet helemaal bruisend van enthousiasme, de werkplek betreedt en je ziet iets langs de vloer schuife- len? Het was geen rat. Het leek er zelfs niet op. Want nadat Jos het hoofd ter hoogte van de vloer had gebracht ontdekte hij pluimvee, verscholen on der een van de bureaus. En na enig aandringen zijnerzijds kwamen ze er tokkend en kukelend onder vandaan rennen: een witte kip en, in haar kielzog, een bruine haan. We zijn er nog steeds niet achter hoe de dieren in dat kantoor terecht zijn gekomen. Voor zover we hebben kunnen nagaan heeft niemand van de sleutel-bezittende kollega's een grap uitgehaald. Trouwens, zo grappig is het eigenlijk niet, om twee van die beesten anderhalve dag zonder eten te zetten. De dieren zijn liefderijk opgenomen in de ren van een bevriend Vlaardin- ger, wat later op die maandag. Ons rest de vreemde herinnering en de moeilijk verwijderbare sporen op de vloerbedekking. Plus nog steeds de vraag: hoe komen een kip en een haan vrolijk het kan toor binnenstappen? Een vraag, die waarschijnlijk tot in lengte van da gen onbeantwoord zal blijven. Tussen de middag maakte Wilma een kop kippensoep als ere-saluut. VOORBIJGANGER.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1