Heilman: „Kaderleden werkpaarden. H rp\u Geen huurverhoging in Schiedam-Gorzen Deze week Deel van Groenoord moet wat hogerop feBOVA Slachthuis produceert ruim zes miljoen kilo Even naar Jamin voor Kokosmakrone (£33f 'E® hak gggpipS Sip Handje Van der Wilk Bewonersvereniging eist: Kokosmakronen j i£5-1.49 Gevulde speculaas Ir7frl.39 Kinderzegels Baar in Noordmolen Krans Lopend eten KANTTEKENINC Achterstand Werkpaarden J Steppenwolf corting voor lezers TEL 010-349082 mm. POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDUK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 le JAARGANG NO. 44 SCHIEDAM Paus Paulus VI heeft Richard Heilman en Jaques Oomen, allebei voormannen van het Schiedamse NKV, onderschei- den in de orde pro ecclesia et pontifice, te vergelijken met een officierschap van Oranje Nassau. Zaterdagmiddag heeft pastoor Goes van de parochie Sint Johannes de Doper hen de versierselen namens de Heilige Vader uitgereikt. Ze werden opgespekt door hun beider echtgenotes. Dat gebeurde na de receptie die in Arcade werd gehouden ter gelegenheid van het 85-jarig jubileum der NKV- centrale Schiedam. r :f* wa i! Tankercleaning, ben bedrijf dat volgens de Gorzenaren veel overlast bezorgt. Staatssekrptaris van Dam is het daarmee eens. fpll^yy m p f Zo ziet het Bernard, Zweersplein er nu npg uit. 2 pakken-3rKX 2.35 Boterstaaf aan ^^inkelj imt Schieda 55 Pauselijke onderscheiding voor Schiedamse vakbonders In een begeleidend schrijven deelde het Vaticaan mee dat de pro ecclesia et pontifice aan de beide vakbonds- leiders werd verleend vanwege hun grote verdiensten voor het katholi- cisme in Schiedam en hun vakbonds- werk. Heilman kreeg zijn onderschei ding bovendien, omdat hij een paar jaar ontwikkelingswerk heeft gedaan in Afrika. De geridderden waren zeer onder de indruk van de hen toege- zwaaide pauselijke lof. Op de receptie was het een komen en gaan van belangstellenden die de jubi- lerende katholieke vakbeweging kwamen feliciteren. Namens het CD A wenste de heer Rosman het bestuur geluk en ook CNV en NKV- bestuur zond de heer Mutsaers die in een toespraakje de dank en waarde- ring van zijn kollega's overbracht "aan de mensen die in Schiedam aan het werk en voor het werk van de werknemers hadden gewerkt". "vvij zien hier," zo vervolgde hij, "een dekor van mensen in feeststemming en dat is een heel ander decor dan 85 jaar geleden." De heer Mutsaers citeerde uit de en- quete die de Tweede Kamer in de jaren tachtig van de vorige eeuw naar de omstandigheden van de arbeiders- klasse heeft gehouden. "Ik heb zelf gezien, hoe de vrouwen de mannen tegemoet gingen met een pannetje eten. Zfj moesten dat lopend naar hun werk opeten om niet te laat te komen." "Het was een grauwe, miezerige tijd,'. konkludeerde de heer Mutsaers. "Als ik terugkijk naar wat er toen aan de PPR-raadslid Van der Wilk gaat de politiek deels verlaten. Indanks heftige aandrang en massaal ap- plaus op het PPR-kongres zaterdag weigerde hij het landelijk voorzit- terschap van zijn partij. Ook zijn raadszetel geeft hij eraan. En daar- mee heeft Schiedam weer een kleurrijk politikus minder. Achter de kollegetafel en later gewoon tussen zijn mederaadsle- den zit Hans van der Wilk altijd een beetje bezorgd om zich heen te kijken. Hij maakt er een gewoonte van het beleid van de linkse raadsmeerderheid zeer kri- tisch te volgen en regelmatig liet hij ontevreden geluiden horen. Het ging meestal om afwijkingen van het programma en gebrek aan inspraak voor de betrokkenen. Van der Wilk trad destijds tot het kollege toe om B. en W. nader tot het publiek te brengen. De stad moet namelijk volgens hem veel meer in samenspraak met de kie- zers worden bestuurd dan tot nu toe het geval is. Van der Wilks be leid wekte bij de medebestuurders voornamelijk irritatie, zodat hij in arren moede zijn wethouderszetel verruilde voor een gewoon plaatsje in de raad. Van daaruit vuurt hij talrijke vragen op zijn voormelige kollega's af. Heeft van der Wilk nu zijn maat- schappelijke belangstelling verlo- ren? Daarvan is geen sprake. Hij liet zich door de PPR wel benoe- men tot landelijk sekretaris. Dat is een veeleisende, tijdrovende en nogal ondankbare baan. Boven dien zit Van der Wilk sinds een paar maanden op de direkteurs- stoel van de stichting Pandora in Amsterdam, die zich inzet voor mensen die met de psychiatrie te maken hebben. Het gaat erom de algemene diskriminatie van deze bevolkingsgroep te bestrijden. De twee nieuwe banen zullen Hans van der Wilk nauwelijks tijd laten om zich met Schiedam se aangelegenheden te bemoeien. Dat is een verlies voor de stad. Zijn kontroversiele uitspraken en daden werkten immers altijd inspi rerend en inspiratie heeft een ge meente-in-moeilijkheden als Schiedam nu eenmaal hard nodig De Schiedammers mogen niet in slapen en horzel Van der Wilk zorgde daar tot nog toe met zijr pijnlijke prikken altijd voor. ft HvdP hand was. Men zag geen enkel spoor van erkenning en waardering voor de arbeid. En het ging de mannen van toen om veel meer zaken, zaken als huisvesting en wat we nu noemen leefmilieu en onderwijs. U hebt het werk, wat toen is begonnen op voor- beeldige wijze voortgezet. Hulde aan de mansen van toen; hulde aan de mensen die het nu doen. Ook van- daag zijn er honderduizenden mensen die niet kunnen werken, maar die wel een inkomen hebben. De vak beweging legt nu dan ook accenten opde manselijke kanten aan dit pro- bleem." Mutsaers vond dit bijzonder belangrijk, omdat Nederland nog steeds in een kabinetsformatie zit. "We hebben nu geen regering, omdat er gemillimeterd en getrouwtrekt wordt, omdat persoonlijke belangen kennelijk gaan voor het landsbelang." In dezelfde geest sprak NKV- distriktsbestuurder Stroek. "De katholieke vakbeweging is destijds opgericht, omdat de werknemers in een achterstandspositie verkeerden. En elk jaar is er wel een positief saldo geboekt. Ging het aanvankelijk om onderlinge steunfondsen, nu bestaat er een voor- treffelijk pakket aan sociale voorzie- ningen die in wetten zijn vastgelegd. f We hebben dat kunnen bereiken, omdat de leden sterk gemotiveerd zijn. En al lijkt het wel eens niet zo; er wordt vandaag door de mensen van de bond overal hard gewerkt en dan is het NKV-Schiedam wel een parel aan de distritskroon." Stroek prees het welzijnswerk van de Schie damse katholieke vakbeweging. Schiedam liep daarin betrekkelijk vooraan, meende hij en prees de arbeid van de WAO-werkgroepen. "Ze hebben hier in Schiedam de zaken voortreffelijk voor elkaar." zo vatte de heer Stroef zijn betoog samen. De heer Schipper, voorzitter van het NVV-Schiedam, ging in op de samen- werking die zijn bond binnen de pas opgerichte FNV met de katholieke werknemers heeft. Hij betreurde het, dat tot nog toe zo weinig mensen op de vergaderingen van het arbeids- voorwaardenbeleid komen, vergade ringen die de uagelijkse gang van - zaken in elk bedrijf toch raken. Ook wees hij op het belang van de service die de vakbeweging zijn leden biedt, zoals hulp bij het invullen van belas- tingbiljetten. Daardoor werd het kontakt tussen de kaderleden en de gewone bondsmannen verstevigd, vond hij. In zijn dankwoord zei Richard Heil man: "Het bestuur krijgt de eer, maar de kaderleden zijn de werk paarden." Hij dankte in het bijzonder de vertegenwoordigers van het CNV voor hun komst. Landelijk kunnen NKV en NVV de laatste tijd niet meer zo goed met christelijke arbei- derscentrale opschieten, omdat deze onafhankelijk wil blijven. In Schie dam wil het FNV samenwerking met hetCNV, waar dat maar mogelijk is, verzekerde hij de christelijke arbei- ders. Tot slot van de receptie gaf het Schiedamse WAO-koor een kort kon- cert. Burgemeester Lems en bisschop Simonis zijn niet aanwezig geweest op de receptie van het jubilerende NKV. Beiden iieten zich verontschuldigen wegens werkzaamheden elders. Mgr. Simonis drukte in zijn felicitatie- brief de Schiedamse NKV-ers op het hart in de samenwerking met het FNV toch vooral de katho lieke eigenheid niet verloren te laten gaan. Zondagochtend droeg pastoor Goes, tevens geestelijk adviseur van het NKV, in de Johannes de Doperkerk een plechtige mis van dankbaarheid op vanwege het 85- jarig jubileum. In zijn feestpreek wees de pastoor op de overeen- komsten tussen de katholieke gemeenschap en de vakbeweging, want in bfcide gevallen gaat het om de opbouw van een betere maatschappij". GORZEN De bewonersvereniging Schiedam-Zuid, wil dat staatssekreta- ris Marcel van Dam huurverhogingen in heel de gorzen tegenhoudt. Op vier april al deelde van Dam mee, dat de aanwezigheid van tankerclea- ning op de Havenstraat het aftrekken van 20 punten op het waarderings- stelsel betekent. Dat is een soort schaal, waarop de voortreffelijkheid van een woning wordt berekend. Hoe minder punten, des te minder huur verhoging. Huurders kunnen verder de kwaliteit van hun woning laten vaststellen door de huuradvieskommissie. Met die gegevens in de hand kan van Dam beslissen. Zijn brief kwam evenwel te laat om het weigeren van huurverhoging over 1977, die immers inging op een april, nog tegen te houden. Het schrijven wordt nu echter door de bewonersvereniging gebruikt als argument tegen verdere huurverho gingen. Ze probeert via bevriende kamerleden van Dam tot een snelle beslissing te brengen. SCHIEDAM Slecht nieuws voor onze plaatselijke versierders. Er zijn in September meer vrouwen uit Schiedam vertrokken dan man nen. Het aantal heren, op 30 September 1977 nog 37.668, nam af met 35. Van de 38.725 vrou wen verdwenen erdiezelfdemaand 77. Er is dus nog steeds een klein vrouwenoverschot. De hardrockformatie Steppenwolf verzorgt op woensdag 23 novem- ber aanstaande een eenmalig kon- sert in Vlaardingen. Op die avond zal het complex De Oude Lijn- baan waarschijnlijk schudden op zijn grondvesten door het on- vervalste geluid van dit zesman- schap, dat ook in Nederland grote suksessen scoorde. Lezers van dit blad zullen er zonder enige twijfel ook zijn, tijdens dat konsert. In samen werking met Lion Artist Mana gement in Rotterdam, die de Nederlandse toernee van Steppen- wolf heeft georganiseerd bieden we onze lezers een flinke korting op de toegangsprijs aan. Daarover leest u alles elders in dit blad. GROENOORD Een deel van Groenoord is in 1978 aan ophoging toe. De gemeente maakt van de gele genheid gebruik om meteen de woon- omgeving te verbeteren en zoals ge- woonlijk, krijgen de omwonenden daarbij inspraak. Ze ontvangen allemaal een folder met de plannen van de gemeente en een enquetefor- mulier. CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB I VLAARDINGEN :-5-- Het slachthuis bij de Vijfsluizen. SCHIEDAM - Het aantal dieren, dat in het Schiedamse slachthuis aan zijn einde komt, is in 1976 afgenomen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Keuringsdienst van slachtdieren en van vlees ,,keuringskring" Schiedam. Er werden alleen meer nuchtere kalveren en schapelammeren naar het slachthuis gevoerd, respektie- velijk 113 en 182. Dat waren er 44 en 125 meer dan in 1975. Er werden verder geslacht: 10.582 koeien, 352 vette kalveren, 157 een- hoevige dieren, 12 veulens, 39.239 varken, 395 biggen, 1004 schapen, 9 lammetjes, 182 geiten en 2 jonge geitjes. Bij elkaar leverden al die beesten 6.756.474 kilo vers vlees op. Aan slachtrechten ontving men na llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllii VLAARDINGEN - Dezer dagen heeft de trekking plaatsgevonden van de loterij, die werd gehouden door de Vlaardingse pluimvee- en konij- nenvereniging. De bezitters van de volgende loten zijn in de prijzen ge vallen: 387, 776, 501, 1072, 1468, 1552, 1713, 378, 1280, 1628, 1919, 143, 1653, 304, 1226, 1092, 1304, 600, 174, 1826, 543, 1990, 648. Illllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Aanbiedingen geldig van 10 t/m 16 november Niet duur-wel heerlijk. SCHIEDAM - De zwerm kinderen die jaarlijks heel Schiedam van een kwantum kinderpostzegels poogt te voorzien, is wellicht aan uw deur voorbijgegaan. In dat geval behoeft niet te worden gewanhoopt. Op het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat komt een stand, waar de zegeltjes te koop zijn. Dinsdag om kwart voor negen wordt ze door een paar „klaar-overs" geopend. Kinder zegels kunnen dan gekocht worden van negen tot vijf uur. Thema van de zegels dit jaar: risiko's die kinderen kunnen lopen. De ont- werpers brachten verkeerssituaties in beeld, spelen met vuur en het nutti- gen van de inhoud ener eerste hulp- trommel. aftrbk van alle kosten f. 968.648,74. Het verlies op het slachthuis be- draagt f. 32.280,33. SCHIEDAM Sinds zaterdag zijn in de Noordmolen een reeks penteke- ningen van de Rotterdamse kunste- naar Willibrord Baar te bezichtigen. Baar is iemand die in het klein en zeer zorgvuldig werkt. Als onder- werpen kiest hij vaak kinderen en speelgoed. Dat heeft iets te maken met zijn ambities. Baar: ,,Mijn inte- resse daarvoor heeft de volgende achtergrond. Ik zou in de toekomst graag kinderboeken gaan illustreren. Maar op het moment ben ik daar nog niet aan toe, omdat ik mezelf niet goed genoeg vindt". Willibrord Baar volgde in Tilburg de academie voor tekenleraren. Sinds September vervolgt hij zijn studie op de kunstacademie van Rotter dam om zijn techniek te verbeteren. „Ik vind tekenen nog zo fijn, dat ik het gewoon nog een tijd wil doen en ik weet niet in hoeverre een onder- wijssituatie beknottend is. Ik ben de laatste tijd ook met andere dingen op het illustratieve vak bezig, buiten de kinderen en het speelgoed. Het werk van Willibrord Baar onder- vond op de opening al veel belang- stelling van kopers. Zijn prijzen schommelen zo rond de honderd gulden. SCHIEDAM - Zondagmiddag om twaalf uur zal. burgemeester Arie Lems een krans van klaprozen leggen op het oorlogsmonument aan de Gerrit Verboonstraat. Dit gebeurt ter herdenking van de gevallen in de tweede wereldoorlog. De krans wordt gelegd namens het bestuur en de ingezetenen van Schiedams Britse partnerstad Wandsworth. Op basis van de zo vezamelde gege vens plus die van een inspraakavond stelt het Stadskantoor dan een definitief ontwerp op. Onderhanden worden genomen het Albert Taalte- plein, de Kor Kuilerstraat, het Henriette Bosmanplein, het Bernard Zweersplein en stukken van de Eduard van Beinumlaan, de Toon Verheystraat, de Willem Andriessenlaan en de Jozef Orelio- singel. De bedoeling is ateeds om doorgaand verkeer onmogelijk te maken. Als dat lukt, komen er in de betreffende straten meer parkeerplaatsen en bre- dere trottoirs. Er komt dan ook ruimte voor meer groen en speelruimte. In bepaalde gevallen be staat de mogglijkheid een straat de status van woonerf te geven. Op zo'n woonerf - rijkelijk voorzien van drempels mag het verkeer slechts stapvoets rijden en hebben de voet- gangers vc orrang. I Schiedam: R'damsedijk. 443 Rotterdam: Hoogstraat 197 centr. ,,De Binnenhof" Ommoord Beijerlandselaan 101 Zuid schoenrcparalie klaar terwijl u wacht! Lang had hij gespaard Onzeker was hij naar de bank gestapt om een lening. Maar eindelijk was het er toch van gekomen: z'n eigen auto stond voor de deur. Hij had altijd het idee gehad dat hij niet meetelde in de straat. Ie- dereen had een auto, maar wanneer hij 's avonds - als hij van z'n dage- lijkse arbeid kwam - de bromfiets op een krant in de gang zette, leek het of van achter de gordijntjes meewarig gekeken werd. Nu was het allemaal anders; recht voor z'n deur stond de auto. Op zaterdag werd de tuinslang op de kraan aangesloten en vuil of niet vuil onderging de westerse heilige koe een wasbeurt. Hij gebruikte termen als shampoo, cleaner en polish alsof het levensbehoeften waren. De auto- antenne werd elke week extra opge- poetst: dat glom zo mooi. In de auto zat weliswaar nog geen radio, maar een mens kan niet alles ineens heb ben. Dagelijks reed hij wel 5 kilometer: 2 1/2 naar zijn werk en weer 2 1/2 terug naar huis. Toch merkte hij op die kleine afstandjes dat er iets mis was aan z'n auto. Hij had geen zwaaihandje. Sommige automobilisten hadden er wel twee in hun auto. Kon hij zon der blijven rijden? Op vrijdagmiddag maakte hij op weg naar huis een omweg. Bij een ben- zinepomp kocht hij ook een handje. Zonder opschrift, want het handje was zo al duur genoeg. Hij plakte het ding tegen z'n achterruit en had niet in de gaten, dat hij een deel van z'n gezichtsveld naar achteren af- plakte. Snel reed hij naar huis en in het spiegeltje zag hij het handje zwaaien: van rechts naar links en van links naar rechts. Thuisgekomen liet hij de motor draaien en rende de voordeur in. Komen jullie eens kijken", brulde hij de gang in. Voordat z'n vrouw en de kinderen in de gaten hadden wat er aan de hand was, verliepen enkele minuten. Toen iedereen op het trottoir stond, zagen ze nog net hoe de auto met een gevaarlijke snelheid aan het einde van de straat de hoek om ging. Het handi* zwaaide treiterig. Buren zeideit later, dat twee onbekende jongemannen langs waren gelopen en in de auto waren gesprongen. De politie noemde het een geval van joyriding, maar hij was slechts een van de honderden gevallen per jaar. 's Maandags ging hij weer op de brommer naar z'n werk. Zijn vrouw zwaaide hem na. Met haar rechter- hand. AD BERESTEIN

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1