Klubbladwedstrijd voor verenigingen Sinterklaas komt zaterdag aan in haven van Schiedam r III1' ltt A. yv o o Muzikale houtdraaierin (jroenendaai haklin Welzijns- werkers op bezoek Sportieve medewerker gezocht 7.SO 14*95 I7SO Sneeuw H Simultaan voor huisschakers voor **30n ovember Bingo-avond carnavallers Woensdag handjes-^eien op stadhuis speciaal- zaken Nu ook in Schiedam Centrum - Hoogstraat 39. KANTTEKENING SPORT MEDEWERKER SfLECTIES TEL 810-349082 OOOOOO WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 le JAARGANG NO .46 SCHIEDAM Als u van de Hoogstraat af de Broersveld ingaat, net voor „De Koffiepot", dan ziet u na ongeveer 20 passen aan uw rech- terhand een trapje naar beneden. Als u dat afgaat, konit u terecht in het Groenedal, een doodlopend straatje. Op nummer 1, in een pand uit de zeventiende eeuw, is sinds zaterdag 19 november de hout- draaierij van Fedde van der Velde gevestigd. Een origineel uithang- bord wijst de weg: de toegang is vrij. 6fA»a,T'5 Hommels Elke week in dit blad aktuele aanbiedingen BOEKEN PLATEN POSTERS In dink f (^brabantia ^brabantia POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In conibinatie met tie Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassiuis Nieuwsblad Schiedamse Fedde herstelt oud handwerk weer in ere Win een boekenbon met onze prijspuzzel Vrouwensoos in Schiedam Verdachten boos op Schiedamse politie Fedde heeft het oude anibacht hout- draaien weer in ere hersteld. Met de hand vervaardigt hij houten voorwer- pen, zoais kandelaars, zowel om neer te zetten als om op te hangen, naal- denkokers en dergelijke. Ook niet Schiedam: R'damsedijk 443 I Rotterdam: Hoogstraat 197 centr. ,,De Bir>nenhof" Ommoord Beijerlandselaan 101 Zuid schocnreparatic klaar terwijl u wacht De f'iguren die jaarlijks weer op een witte ker'st hopen, krijgen wel hun trekken thuis. Zondag al daal- de de eerste sneeuw neer op de stad. De ten onrechte zo bezongen vJokken smolten gelukkig weg op het plavejsel, maar de zuidwesten- wind bleef nieuwe grauwe moede- loos makende wolken aanvoeren, zodat de stad er een avond later uitzag, alsof een reus de straten met een grauwe paardedeken had bedekt. Alleen de grote wegen ble- ven sneeuwvrij, maar het was na- tuurlijk wel glad en de files kro- pen wanhopig voort op weg naar moeders warme hap. Een hap, die door veel hardwerkende Schie- dammers wel opgebakken zal zijn verslonden, want de wagens reden angstwekkend langzaam en de ge- bruikers van het openbaar vervoer wisten niet, of de bus nu te vroeg was dan wel verschrikkelijk laat. Geeft niet, honger maakt rauwe bonen zoet. Nu zul je zien, dat het straks ook nog een tikje gaat vriezen en dan treffen we de verplichte foto weer aan in menige krant: ijspret of van die knapen met sneeuwballen. Op de een of andere manier moet men steeds weer de jeugd ervan overtuigen, dat sneeuw zo ver schrikkelijk fijn is. Het lijkt wel of de volwassenen die voorzichtig door het slik manoevreren, bang zijn voor het weer. Wel er zelf op schelden, maar toch met de kant- tekening: voor de kinderen is het leuk. Zou men vrezen dat anders een ware sneeuwstorm uitbreekt, net als^yorig jaar in Amerika, waar auto's pas na weken uit de sneeuwhopen' konden worden ge- graven? Zou men denken, de jeugd moet gehard worden of: laat de kinderen maar het slachtoffer worden? Want dat worden zij. Een gezonde Hollandse jongen heeft een hekel aan sneeuw. Ze stelt hem namelijk niet in staat hard te lopen of te voetballen. Ze beperkt zijn enige echte bezit: bewegingsvrijheid op straat, want gehoorzamen, met twee woorden spreken, eten wat de pot schaft en niettemin stout zijn is geen lolletje. Dan moet je wel eens een fiks eind weg kunnen of je agressie afreageren op het voetbal (dat is namelijk de essen- tie van deze sport). Hij hoopt dus vurig op dooi, die Hollandse jongen, maar die komt niet en dan sleept de meester hem ook nog mee naar het bos, waar hij geacht wordt sneeuwballen te gooien. Hij ontvangt thuis een peen en kooltjes om een sneeuw- pop, te maken, terwijl de Holland se jongen terecht een hekel heeft aan poppen, maar de grootste el- lende doet zijn moeder hem aan in de nu eivolle bussen. „Kom maar op schoot zitten", zegt ze, terwijl talloze in stinken- de regenjassen gehulde onbeken- den dat allemaal horen. Zo- brengt de sneeuw aan de Hol landse jongen de wreedste slag toe: openbare vernedering. Uit liefde tot de weerloze mede- mens hoop ik dan ook op dooi en een zwoele kerstmis, desnoods met wat regen. H. v.d. H. gedraaide artikelen zijn in zijn gezel- lig winkeltje te vinden, zoals keuken- rol - hangers en handdoekenrekjes. Fedde's grote liefde gaat echter uit naar de muziekinstrumenten. En dat komt weer door zijn belangstelling voor muziek. Sinds twee jaar maakt hij deel uit van de groep ..Snierken", die volksmuziek speelt uit diverse eeuwen. Hun oudste nummer stamt uit 900, het jongste uit 1954. Volgens Fedde begmt de belangstel ling voor onze eigen volksmuziek weer toe te nemen. ,,In Vlaanderen is dat al een tijdje aan de gang, daar vind je ook veel instrumentenmakers die muziekinstrumenten voor dit soort muziek maken. Maar ook in het land boven de rivieren beginnen er steeds meer groepen te komen die deze „eigen" volksmuziek spelen", zo vertelt hij. In zijn winkeltje hangen dan ook diverse hommels" of blokviolen aan de wand, die hij zelf heeft gemaakt en die ook te koop zijn. Hij hoopt van liefhebbersbestellingen te krijgen voor blaasinstrumenten zoals daar zijn: de doedelzak (in het Vlaams: pijpzak), schalmeien, renaissance- blaasinstrumenten zoals pommers. dulcianen, traversofluiten. Dat hij zijn vak met plezier uitoefent kun je zien: geen twee handgedraaide kandelaars zijn gelijk. Telkens ontdekt h(j nieuwe vormcn en mogelijkheden. Hij zit verder vol plannen: spintollen spinnewielen, ook zelf gemaakt, zijn binnenkort in zijn winkel te bewon- deren.evenalshoutenkinderspeelgoed Wie zijn winkel binnenkomt zou dan ook niet denken dat hij kortgeleden nog, zoals hij het zelf noemt, ,,klerkje" was op een verzekerings- kantoor. ,,Houtdraaien en muziek maken was toen mijn hobby. Op de blokfluit spegjde en speel ik de muziek van Handel, Bach, Sousato, Sweelinck en Telemann. En natuur- lijk volksmuziel^ in de groep. In nauwe samenwerking met de Ne- derlandse Sport Federatie houdt Seven Up Nederland een wedstrijd onder alle klubblad-redakties in Nederland. ledeVe redaktie die mee wil doen stuurt achtereenvolgens drie nummers van het klubblad naar Post- bus 58 in Hillegom. Een deskundige jury selekteert de klubbladen op in- houd, vormgeving, onderwerpkeuze, schrijfwijze, technische uitvoering en algemene verzorging. Voor degenen, die hun klubblad hebben ingestuurd is een door de NSF vervaardigd btoekje plus zeven tip-kaarten ter verbetering van inhoud, produktie. en distributie van het klubblad ter beschikking. Er is een prijzenpot ter grootte van f.25.000,-, waaruit tientallen prijzen worden uitgeloofd. De inzendtermijn sluit op 1 februari SCHIEDAM De Stichting Federa tie van Schiedamse Instellingen voor Sociaal Kultureel Werk en Samen- levingsopbouw ontvangt in de week van 21 tot en met 26 november een zestal kollega's uit Cardiff, Engeland. Zij zullen o.a. burgemeester en wet- houders ontmoeten. Ook is een ont- moeting georganiseerd met vertegen- woordigers van buurt- en klubhuizen, wijkcentra etc. 1978 waarna enige tijd later de prijs- uitreiking zal plaatsvinden in het Nationaal Sport Centrum ..Papendal"' Het is de bedoeling op korte ter- mijn de sportieve nieuwsvoor- ziening in dit blad, evenals in de beide andere kranten die onder- deel uitmaken van de Rijnmond West Combinatie, er^gszins anders op te gaan zetten. Voor de uitvoering hiervan zoeken we een iemand die bij voorkeur goed thuis is in het sport- en klubgebeu- ren in deze regio en die in staat is, zijn kennis op plezierige wijze aan het papier toe te vertrouwen. Wie hierover meer wil weten of zich meteen al aangetrokken voelt tot deze sportjournalistieke funk- tie, kan kontakt opnemen met redakteur Paul Houkes, op kan- toor bereikbaar via tel. 010 - 346711. Een afspraak voor een nader gesprek is snel gemaakt. Al gauw wist hij, dat zijn plaats niet op kantoor was. ,,Dan leef je alleen 's avonds en ik wil overdag leven", verklaart hij. Het plan om een hout- draaierij te beginnen had hij al een -/ - -,v - - tijdje, maar hij vond het toch een hele gok. Tenslotte heeft hij het erop gewaagd. ,,Ik durfde het risiko te nemen omdat ik alleen mezeff en m'n twee katten Sam en Moos behoef te onderhouden" zegt hij. Fedde hoopt, dat veel mensen de weg naar zijn winkeltje. naast zijn werk- plaats, zullen vinden al is het alleen maar om eens even rond te neuzen. Met Sinterklaas en Kerstmis in het vooruitzichheeft hij een goede datum gekozen om te starten. En naast diverse kleding-, sieraden- en ge- woon-leuke-spulletjes-winkels is zijn bedrijfje een originele aanwinst voor onze binnenstad. SCHIEDAM De schaakvereniging „Schiedam" houdt maandag 28 no vember een simultaan voor'huisscha- CORNELIS SREELMANSTRAAT IB VLAARDINGEN kers. Deze keer is geen grootmeester uitgenodigd, doch heeft men een van de sterkste spelers van de schaakvere niging, de heer Piek gevraagd, het op te nemen tegen de huisschakers. Deelname is gratis. Het geheel vindt plaats in het klubgebouw op de werf Wilton-Feijenoord, ingang Rubens- laan te Schiedam. Opgave vooraf is' niet noodzakelijk. De simultaan begint om 19 uur. Voor verdere inlichtingen kan men kontakt opnemen met dhr. C.roeneweg, tel. 70.12.15. SCHIEDAM - Op maandag 28 november a.s. organiseert de Schie damse Carnavalsvereniging ,,De Rietzeilers" weer een bingo-avond in de grote zaal van de Chr. Sociale Belangen, Lange Haven 73 te Schiedam. Het totale batig saldo gaat naar de gehandicapten in Schiedam. Voor de deelnemrs zijn aantrekkelijke prijzen/ te winnen. De avond is voor iedereen boven de 16 toegankelijk, dus ook voor niet-leden van de carnavalsver eniging. Aanvang: 20.00 uur, zaal open 19.00 uur. SCHIEDAM Elk jaar liggen in de maand november veel kinderen 's nachts wakker inplaats van zich al slapend voor te bereiden op de kontende schooldag. Waar piekeren zij over: Zou Sinterklaas ook dit jaar weer naar Schiedam komen? En ja hoor, de goede Sint komt aan- staande zaterdag, 26 november, naar onze stad. Zijn stoomboot meert om 13.00 uur af aan het Hoofd. Om ca. 14.00 uur is hij op het van 't Hoff- plein en om ca. 1 5.00 uur wordt hij op het oude stadhuis ontvangen. Door de stad volgt hij de volgende route: Hoofd - Rijnstraat - Groene- laan - W. Brouwerstraat - Hoofdstraat - Lange Nieuwstraat - Boerhaaveplein - Boerhaavelaan - Van 't Hoffplein - Lorentzplein - Broersvest - Koemarkt - Hoogstraat - Grote Markt - Stadhuis - Vijgensteeg - Spinhuis - Parkweg - Nolenslaan tot Nieuwe Damlaan. Sinterklaas zal na deze dag van zijn intocht inSchiedam wat moeten uit- rusten, want voor een Heilige op leeftijd is zo'n dag wel erg lang. Ondanks die lange dag en de lange route heeft Sinterklaas altijd nog het gevoel dat er kinderen zijn die hem niet gezien hebben of niet goed ge- zien hebben, die hem eens een handje willen geven, die hem wat willen vertellen of vragen. Voor die dingen heeft de Sint het tijdens de intocht veel te druk, maar een hele slimme zwarte Piet heeft daar iets op bedacht en Sinterklaas vond het ook een goed plan, dat op woensdag 30 november uitgevoerd zal worden. Dan zit de Sint van 14.00 tot 1 5.00 op de bordes van het Stadhuis. leder kind kan hem een hand geven en de Sint vindt het fijn als kinderen een mooie tekening voor hem meebrengen. Natuurlijk delen de Pieten versnaperingen uit. Tenslotte gaat de Sint samen met 15 van zijn zwarte Pieten, de drukbnad van OBK en majorettes, lopend de stad in vanaf 15.00 uur, langs de volgende route: Grote Markt - Hoogstraat - Korte Dam - Dam - Vlaardingerstraat - Korte Haven - Korte Dam - Hoog straat - Broersveld - Broersvest - G. Verboonstraat - Oranjestraat v.v. - Koemarkt - Rotterdamsedijk. Mogelijkheden genoeg dus voor een ieder om de Sint te zien of de hand te schudden. Ton ZOla°9 sVteVA> ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kralingen) winkelcentrum alexanderpolder winkelcentrun\ommo6rd west winkelcentrum ommoord oost groene hilledijk 235(zuid) ZWIJNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA winkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/D IJSSEL winkelcentrum dorrestein WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 GeK>*9 t/ro zatetda9 Elektrische gasaansteker Piezo. Altijd vuur bij de hand. Onze prijs Slipvaste voetenveger met ruige borstels ook voor de zijkanten van uw schoenen. Onze prijs Mokkenrek, 6 pins, blank hout met 6 mokken van bruin porselite Onze prijs Cassette-caroussel. Voor' 20 cassettes met doosje of 32 cassettes zonder doosje. In fumeekleur, groen of rood Broodtrommel met dekor "Patrice1' in oranje. Van Brabantia, bekend om zijn kwaliteit. van 29.90 Onze prijs Van Brabantia is deze ijzersterke pedaalemmer. Met een kleurrijk oranje dekor "Patrice". Stijlvolle cassette van de bekende fabrlkant Van 29.90 Onze prijs SOLA

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1