Ceen ongenuanceerde kreten watepweg in het Verdachten inbraak klagen over behandeling y De avonturen van bouwenI in Schiedamse Vrouwensoos Leren vert rou wen I Hoekse Boys bekert verder Schiedams Politienieuws Misverstand „even uit de weg ruimen.... December Marten Toonder r VVOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 47-515 Geen d rem pel Mond tot numd Passage!heater Bio mm Predikbeurten Bedreigd Brand Ongevallenkroniek* Daders Misdadigers Waaaab?CRAAF BU LIDoq?|YHa! zie het V1CT0R!£? weizen.het isde graaP." w^einzenvoordeklanK j Het monger bijP in roemrijke J I hetstoHriefc kwade h werwonnen door Hoe nu1? Wat k I SCHIEDAM - Het toeval wil, dat een van mijn eerste artikelen voor deze krant gaat over de ..vrouwensocieteit". Ik was namelijk enkele jaren als lid van Man-Vrouw-Maarschappij aktief bezig met het onderwerp „emancipatie". In het Jaar van de Vrouw sloeg ik op de viucht voor de extreem-feministen. Zij vtnden dat de vrouwen onderdrukt worden door de mannen. „Ga niet met je onderdrukker naar bed" is een van hun leuzen. Als zij al erkennnen dat mannen ook een rol opgelegd krijgen die hen niet al- tijd past, dan moeten ze dat verder maar met elkaar uitzpeken. Samen werken aan gelijke ontplooingskan- sen vpor jnan en vrouw, dat is er bij de extreem-feministen niet bij. Tot mijn opluchting vond ik niets van dit soort ongenuanceerde kreten terug bij de oprichtsters van de Vrouwensocieteit Schiedam. Zij vinden dat mannen en vrouwen samen moeten werken om de klas- sieke man-vrouw rolverdeling uit de wereld te krijgeji. Waarom dan toch de vrouwen apart in een vrouwensoos? Een van de op richtsters vertelde dat de groep werkt uit eigen ervaring. ,,De leden zijn ook huisvrouwen. Vrouwen die alleen het huishouden doen zijn vaak ,,opgeslo- ten" in een flat of klein huis en vinden dan weinig mogelijkheden om zich te ontplooien. Ze raken in een sleursituatip die beklemmend gaat werken. Je gaat dan niet zo gauw dingen ondernemen m je eentje, er is een enorme drempel waar je eerst overheen moet". Een vrouwensoos heeft zo'n drempel niet. Je komt er immers vrouwen tegen die met hetzelfde te kampen hebben. Samen kun je erover praten, werken aan bewustwording van je situatie en de mogelijkheden-die je hebt om je te ontplooien. „Op die manier kun je leren, je krea- tief te uiten en zelfvertrouwen op te bouwen. En van daaruit kun je gaan nadenken over de maatschappij, waarin je samenwerkt met mannen". Het is de bedoeling dat de bezoek- sters zelf hun eigen aktiviteiten gaan organiseren, Als mogelijkhederl sug- gereren de oprichtsters: een foto- klub, expressie, muziekgroep, volks- dansen, praatgroepen, thema-avon- den. De vrouwensoos kan ook een vervolg zijn op de VOS (Vrouwen-Orienteren zich in de Samenleving) kursus. Die is na 1 2 weken afgelopen; de deelneem- sters die verder willen kunnen in de soos iets .gaan organiseren ofgewoon elkaar weer ontmoeten. De Vrouwensocieteit Schiedam is een initiatief van vier huisvrouwen die op hot idee kwamen toen zij het Vrouwenhuis in Rotterdam bezoch- te'n. Via de VOS-kursus, praatgroe pen in buurtcentrum De Kreek, Club- en Buurthuizen en mond-tot-mond- reclam'e werd de groep steeds groter; nu bestaat ze uit ongeveer 20 vrouwen. t Vrouwensocieteit Schiedam is vanat januari elke donderdagavond van 20.30-00.30 uur operr op het adres Nieuwstraat 12, Schiedam (gebouw Teerstoof). Kennismakingsavonden worden gehouden op donderdag 24 november en 15 december a.s. In- lichtingen kan men krijgen via tel. 26.95.91 of 26.15.25. Onlangs kwam ik 's avonds een Een amateurwedstrijd overleefde za- terdag in het Waterweggebied het hemelse regengeweld en het werd zowaar nog een kraker van jawelste ook. "Underdog" Hoekse Roys, een tof op Iteden zeer matige vierdeklas- ser met een "riant" uitzicht op de Haagse Bond, liet in Hoek van Hol land tweedekl'asser l.hnuiden een blauwtje lopen. Met 4-2 werden de Noordhollandse kustbewoners uit de bekerstrijd gewipt. Zo'n uitslag is een verrassing. Toch stelde trainer Wim de Vries oprecht, dat hij slechts kort feest gevierd heeft. Hij keerde snel terug naar de realiteit, Want die toont nog steeds, dat zijn team de laatste plaats op de kompetitie-ladder bezet. Zegt hij: "Mijn mensen hebben in de eerste helft van de kompetitie tegen zichzelf en tegen elkaar lopen voel- ballen. Ze hebben elkaar verwijten gemaakt en teveel gepraat. Vorige week zijn we met de spelersgroep en de elftalbegeleiding rond de tafel gaan zitten. We hebben alles uitge'- praat. Maar ik heb ook gezegd: als jullie de lucht, die nu aangewend wordt voor het tegen elkaar praten, nu eens gebruiken om te voetballen dan hebben we een kans van l.hnui den te winnen Daarnaast wit De Tries best erken- nen, dat hij het gevoel had, dat /./- muiden zijn formatie enorm onder- schat heeft. "Maar Hoekse Boys kon weer vlamnren. De ploeg was bezeten om te winnen en voordat IJmuiden dat cigenlijk goed in de gaten had, stonden ze al met 2-0 achter". Ro- zenburger De Vries zou de winst op de tweedeklasser graag als ommekeer in het seizoen willen zien. Zatcrdag wacht de Westlandse derby tegen Naaldwijk. "En daarin wil ik nu wel qens toetsen of ze met dezelfde kracht, met dezelfde inzet kunnen spelen als tegen IJmuiden. Tegen en in Nieuw Lekkerland, wacht Zwaluwen een vierpuntenwed- strijd. Alleen winst kan de mannen van, Frans de Kruis uit de misere hel- pen. f'PSC ontvangt kogloper Arne- muiden en de te verwachten voile winst kan de Schiedammers naast de Zeeuwen aan de top van de ranglijst brengen. Voor de talloze degradatie- kandidaten in het zaterdagvoetbal Mapelen de problemen zich weer hoog op. HBSS krijgt het bij Rozen- burg niet gemakkelijk. Net zo min als Maasdijk bij DSO. H VO kan door winst op mede-degradatiekandidaat Koudekerk de voqrlaalste plaats veO laten. Tenslotte trekt TSB een onze- kere zaterdag tegemoet tegen Scheve- ningen. Zondag staat in het teken van de Semi-derby tussen Fortuna en Excel- sior'20. Beide ploegen hebben de winst hard nodig. DHS moet de pun- ten via winst Op Gouda in eigen be- zit kunnen houden. Schiedam zou een gelijkspel moeten behalen in Uud-Beyerland, wil de ploeg niet nog fataler op de laatste plaats gedrukt worden, terwijl Martinit zich tegen Emma moet kunnen herstellen van een drietal forse misstappen. Het voetbalprogramma voor het ko- mepde weekeinde: Nieuw l.ekker- land-Zwaluwen, Excelsior M-De Zwerver, BPSC-Arnemuiden, Sun- light-Groot Ammers, Rozenburg- HBSS, H VO-Koudekerk, DSO-Maas- dijk, Naaldwijk-Hoekse Boys, Vlaar- dingen-Te Werve, TSB-Scheveningen, Herkingen-MVV'27, GSS-Maluku, S V Rijnmond-D VO'32, NSU-Satelliet, CION-GTB, Rockanje-VDL(zaterdag) FC-Dordrecht-FC Vlaardingen '74, SVV-Heracles, DHS-Gouda, Pa- pendrecht-Hermes DVS, Oud-Beyer- land-'Schiedam, Fortuna-Excelsior'20 Oranjeplein-V FC, De Hollandiaan- Spoorwijk, Martinit-F.mma. VDE- SCR, Concordia D-Ursus, Hoek van Holland-DSO, RK WIK-Gr. Willem 11/VAC, Aeolus-DRZ, Demos-S VDP, SFC-Rockanje, MSV'71-Wico, Nado/ V-FCN'66, RDM-Schiedamse Boys, Kreekboys-WF!zondag). t** f Futureworld: robot in aanbouw. Humor, spanning en SF, de kom- binatie heet de kracht uit te maken van de nieuwe Passagefilm Futureworld" met in de hoofd- rollen Peter Fonda en Yul Bryn- ner. Het verhaal borduurt voort op Westworld die een aantal jaren terug kritiek en publiek in verrukking bracht. Het was dan ook een bizarre geschiedenis. Er is een peperduur vakantieparadijs in- gericht, waar de gasten al hun wensen door perfect op mensen gelijkende robots verwezenlijkt zien. Men kan er naar believen in een wildweststadje huurmoorde- naars neerschieten, een middel- eeuws toernooi winnen, Romeinse orgieen meemaken en genieten van de net-echte robotvrouwen. Alles gaat mis, als de robots amok maken en gaan moorden. In de film is de zaak weer onder kontrole. De robots zijn geper- fektioneerd en de pret begint weer. Alle belangrijke mensen brengen hun vakantie in Future world door. Journalist Peter Fonda vertrouwt het allemaal niet zo en gaat een kijkje nemen. Het blijkt, dat robot-duplikaten worden gemaakt van alle gasten. Dat is groot nieuws en ontsnap- ping blijkt haast niet mogelijk. Peter krijgt zijn eigen duplikaat achter hem aan met de op- dracht hem te vermoorden. Ook Bio vertoont een film die op oude patronen voortborduurt. Daar presenteert men een afle- vering uit de roze-panter serie. Met opnieuw Peter Sellers in de hoofdrol. Hij'Speelt zoalsgewoon- lijk de hoogst onhandige hoofd- inspecteur Jaques Clouseau die het op moet nemen tegen zijn voorganger Dreyfus. Dreyfus heeft een hekel aan Clouseau - roze panterfans weten waarom - en hij wil zijn doodsvijand in handen krijgen. Dit doet hij omslachtig. Dreyfus ontvoert een professor die voor hem een machine bouwt, waarmee men de wereld kan vernietigen en ook nog op alle teve-schermen verschijnen. Drey fus Iaat het gebouw der VN ver- dwijnen en eist vervolgens per rechtstreekse TV-uitzendig uit- leveringYan Clouseau. De'wereld geeft toe. Dertig landen sturenv sluipmoordenaars om CLouseau van kant te maken, want wie zijn lijk het eerste aan Dreyfus brengt, kan de eer op- eisen van de werel^ te hebben ge- red. Per ongeluk slaagt onze held er echter in de aarde te red den, en passant het geluk vindend bij een sovjet-moordenares. Voor de jeugd draait Tarzans Grootste Gevecht. Het moet dan wel een heel groot gevecht zijn. yf&i AZsZ-xMa Fink Panter weer m Onder dit vignet gaat de Vrouwensocieteit zich presenteren. bekend Schiedams caf6 hinnen, samen met een vriendin die nooit „de kroeg ingaat". Enige vaste bezoekers, al wat aangeschoten, riej>en onmiddelijk: ,,Kijk eens wat daar voor lekkers binnenkomt" of woorden van soortgelijke strek- king. Mijn vriendin wilde gelijk- weer weg, begrijpelijk. Overbodig blijkt een vrouwensoos dus niet. En de drankjes kosten maar een gulden. Wat niet wil zeggen dat ik mij verder uit het Schiedamse kroegleven zal terugtrekken. YVONNE HONTELe. B en W beschouwen het. toekomstplan van Gusto, dat D'66 heeft opgesteld, als een welkome ondersteuning van hun be- leid om de Schiedamse werf te redden. Het stuk is aan de gemeenteraad opgezon- den. Maandagavond besloot die een en an- der aan de demokraten mee te deien. De Sint Catherinaschool aan de Westmo- lenstraat krijgt een vluchttrap. De gemeen- te betaalt daaraan mee, zo besloot de raad maandagayond. HERVORMDF GEMEENTE: Grote Kerk 10.30 uur ds. D.J. Spaling Dzn, 17 uur ds. J.J. Poort Oisterwijk; Opstandingskerk 10 uur ds, J. van Lambalgen Vtaardingen. kin- dcrnevendienst: Bcthelkapel 9.15 uur ds. M.C. Baart; Aula Pinasplein 10 uur ds. Klaasscn Breda. HERVORMDI GEMFINTI. KETHEL. St. Martinuskerk 9.30 uur ds. N.J. Elink: Dorpskerk 10 uur ds. P. Magre en 19 uur ds. N.J. Elink. HERV./GERI F. EVANGKL1SATIE: Ge bouw Irene 10 uur ds. J. C. Schuurman Grote Kerk 17 uur ds. J.J. Poort. NED. PROTI1STANTENBOND: Wcstvest ^0. zondag 10.30 uur ds. B. van Blanken bed. H.A. Johan Maasbach wereldzending: Evangelic- centrum, Lange Haven 70. Schiedam, vrij- dag 25 november Ev. G.D. Grootveld klankbeeld: kindcren van Madras. SCHIEDAM - Vrijdagavond om half zevcn werd op de Ed van Beinumlaan de 34-jarige automobilist D.T.T. ge- sneden door de 23-jarige chauffeur H.W. uit Den Haag. De schermutse- ling, die volgde, draaide er op uit dat laatstgenoemde een pistool richtte op de heer O.T.T. Hoewel later bleek dat het om een zwaar kaliber lucht- drukpistool ging, deed bedreigde aan- gifte. H.W. werd in verzekerde bewa ring gesteld. Zaterdagavond om half zes brak brand uit in een glascontainer, die op de Noordwest ter hoogte van Sint Jo- ris Doelen staat. De brandweer had weinig moeite het vuur te blussen. Vrijdagavond om kwart voor 8 werd op de Damlaan rijdende, 30-jarige automobilist J.P.D. ut Schiedam aan- gereden door zijn stadsgenoot, de 47- jarige H.V. De laatste kwam met een veel te ruime bocht uit de Burg. Hon- nerlage Gretelaan. Bij het uitstappen werd al snel duide- lijk dat de heer H.V. zeer onvast op zijn benen stond door overmatig al- koholgebruik. De arriverende politie- auto begroette hij met een flinke schop, wat een deuk in het portier veroorzaakte. De bloedproef, die later op het bureau verricht moest worden, werd door hem geweigerd. Zondagmid.dag om 2 uur kwam de 27-jarige F.J.v.d.H. tijdens een uit- wijkmanoeuvre voor een onbekend gebleven voertuig op de linkerweg- helft van deLaanvan koines terecht. Er volgde een aanrijding met de daar rijdende 45-jarige H.O.W. De linker- voorzijde van diens auto werd ge- deukt. Zijn passagier liep kleine ver- wondingen op, evenals hij zelf. De heer F.J.v.d.H. kwam er bedui- dend minder goed af. Hij zat met bei de onderbenen beklemd in zijn wa- gen, die total-loss was. De brandweer moest er aan te pas komen om hem te bevrijden. Daarna is hij in het zie- kenhuis opgenomen. SCHIEDAM Zoals wel vaker, bega- ven Kees van Gerven, Gerrit van Veen Andre Ritman en Louis van der Made zich zondagavond 13 november in de richting van cafe „De Quibus" aan de Lange Haven. Daar trad een groep op die zij graag wilden horen. Aan de Lange Achterweg stond een groene Ford Escort naast hen stil. Keesstapte op de auto af, in de overtuiging dat die de weg wilde vragen. Het bleek een politie-auto te zijn, die direkt zijn signalement per mobilofoon aan het bureau doorgaf. Men meende dat hij iets te maken had met een zojuist gepleegde inbraak Kees stelde voor, mee te gaan naar het bureau, om het misverstand als zou hij iets met de inbraak te maken hebben, ,,even" uit de wereld te hel- pen. Hij reed met de groene auto mee en zijn 3 vrienden volgden in hun Dafje, om in het bureau op hem te wachten. Om een lang verhaal kort te maken: Kees en Louis werden tot dinsdag- middag vastgehouden. Tot hun grote verbazing werden beiden ,,herkend" door het bestolen echtpaar Van der Pol) De anderen kwamen maandag- middag vrij. Ook een paraplu die door de inbre- kers werd achtergelaten werd door speurhonden besnuffeld en herkend als eigendom van Kees. Nog groter was hun verbazing toen zij het hele geval in de krant lazen, met hun initialen. In een artikel wer den zij hoewel het onderzoek volgens de politie nog gaande is, als „daders" aangemerkt. Zij vragen zich af, of de politie niet erg voorbarige kpnklusies aan de pers heeft doorgegeven. Wat de herkenning betreft: toen de drie nietsvermoedende vrienden in de hal van het politiebureau op Kees wachtten, kwam een rechercheur samen met een dame binnen. Op de vraag van de rechercheur: ,,Is dit geen bekend gezicht?" wees ze tot diens grote verbazing Louis aan. ,,Jij stond bij mij in de keuken". De inbrekers werden door het besto len echtpaar betrapt in een donkere keuken. De vier verdachten vragen zich af of de suggesties van de politie in hun richting niet van grote invloed zijn geweest op de slachtoffers van de inbraak, die bovendien nog erg over- stuur waren door het gebeurde. Wat de paraplu als bewijsstuk betreft: de ouders van Kees konden onmiddellijk diens paraplu tonen, thuis opgehaald, waar deze nog aan de kapstok hing. Kortom: de vrienden hebben het gevoel dat zij herkend zijn omdat de politie hen al als verdachten had aan gemerkt. De slachtoffers van de in braak moeten volgens hen gedacht hebben: ,,Als de politie ze opgepakt heeft, moeten ze het wel zijn". De vier klagen over de behandeling op het politiebureau. Ze voelen zich behandeld als zware misdadigers en niet als verdachten: minachtende op- merkingen in hun richting, eenzame opsluiting in een eel waar dag en nacht neonlicht brandt, verbod om te roken. Gerrit's ouders werden niet gewaarschuwd: zij hebben geen tele- voon en men wilde, ondanks zijn verzoek, niet met een politiewagen het bericht brengen. Om 3 uur 's nachts kwam zijn moeder naar het bureau, omdat Gerrit nog niet thuis was. Haar verbazing over zijn verblijf in de eel is te begrijpen. Tenslotte veronderstellen de verdach ten verontwaardigd: ,,Als de echte daders dit lezen, dan lachen ze zich rot". En Kees vindt, dat de twee da- gen die hij van zijn werk verzuimd heeft, vergoed moeten worden. Hij stelt degenen die meenden hem te herkennen, fiiervoor verantwoorde- lijk. Volgens de politie is het onderzoek nog niet afgesloten. Gek he, maar ik kan er nog steeds niet aan wennen. Tijd is in feite maar een zeer relatief begrip. De maand waarin je leeft, zegt misschien wel alles over het jaargetijde, maar toch: ieder jaar weer schrik ik vreselijk als ik de berichten hoor, dat Sinter- klaas weer in aan toch t is. In mijn gevoel kan dat namelijk nog helemaal niet: dat is iets dat eind november. begin december gebcurt. Ondanks het feit dat die periode inderdaad op de kalender staat ben ik er blijk- baar geestelijk nog niet rijp voor. Kijk es, de overgang van bijvoor- beeld de lente naar de zomer: die gaat heel geleidelijk. Je merkt iedere dag een beetje meer dat de natuur zich aan het veranderen is. Dat gaat niet van de ene dag op de andere. Ik wcet wel: van de zomer naar de herfst gebeurt eigenlijk op precies de zelfde manier, maar daar schijn ik me innerlijk tegen te verzejten. In ieder geval: schrikken doe ik als die Heilige weer arriveert. Ook al is dat dan een voortreffelijk toneel- speler die die rol telkens weer trouw en met enthousiasme speelt. Symbo- lisch is-ie in elk geval wel. Als Sinterklaas eenmaal is gearri- veerd. breken er voor mij vreemde tijden aan. In die december-maand raak je verzeild, tenmiste ik, dat is mijn ervarink, in een periode van een dag of dertig die bijzonde'r rommelig verloopt. Je weet eigenlijk niet meer zo goed waar je aan toe bent: het normale ritme is eru'it. Eerst die Sintcrklaasviering. Of je er nu wel of niets iets aan doeUhet blijft een gebeuren met een bepaaldc aantrekkingskracht. Je weet dat het onzin is om juist in zo 'n week een kadootje voor iemand te kopen dat zou je eigenlijkveel leuker zd- maar spontaan- in mei of juhi kunnen doen. Maar toch: ook al maak je afspraken met je omgeving om het gebeuren maar eens een jaar- tje over te slaan: je hebt eigenlijk zelj de behoefte om mensen die je dier- baar zijn iets te geven. Zou dat dan toch de beinvloeding van de kom- mercic zijn? En dan, na Sinterklaas, zie je de cta- lages weeveranderen. Er komen groene takken in en witte ballen. De lichtjes worden haast nog feller en de lokroep om over te gaan tot de aanschaf van nuttige of aantrekke- lijke geschenken ook. Want we liihken op twee gedachten in dit land: Sinterklaas als kadootjes- festijn of K erst mis. Is ook de Kerst achter de rug, dan krijg je iets xlat haast nog vervelen- der is: de jaarwisscling. Ik vind het eigenlijk altijd weer een teleur- stellend gebeuren. Waarom moet je poll precies op die datum, zo vraag ik me altijd weer om twaalf uur af. elkaar het aller-allerbeste wensen?. Dat zou je eigenlijk iedere dag moeten doen. Maar ach: de mijlpaal die je nodig hebt om aan dat soort dingen te denken. Het hoort erbij. Traditie, nietwear? Op 1 januari zit ik altijd een beetje met een kater van die december- maand. En als die eerste dag in het nieuwe jaar weer eenmaal om is. dan lukt het allemaal wel weer. Hoewel voor mij dan eerst nog een andere vervelende traditie aanbreekt: mijn geboortedag. Want ook daar- voor geldt: voor mij hoeft het alle maal niet zo. Toch geloof ik wel dat ik weet, waar om ik niet zo gelukkig ben met Sinterklaas. Kerstmis en mijn verjaar- dag. De ellende is namelijk, dat ik op die bekende vraag „Wat wil je hebben?" nooit het antwoord weet. Ja, ik zou toch eens een lijstje moeten aanleggen. VOORBIJG,ANGER Twee spreekwoorden vormen de uit slag van de ingezonden puzzel van vo rige week: ,,Een matige mond houdt het lijf gezond" en „Die mager wil zijn moet gierig woyden". Deze week zijn er weer drie win- naars: Dhr. M. van Erkel, F. van Bourgondiestraat 5, Schiedam; G. Tombroek, Mr. L.A. Kesperweg 35c, Vlaardingen en A. Vogelenzang-de Groot, Columbusstraat 143. Hoek van Holland. De prijswinnaars krijgen binnenkort een boekenbon van tien gulden thuisgestuurd. Ook deze week kunnen de oplossin- gen weer worden ingezonden en wel per briefkaart met DUIDELIJK uw naam, adres en woonplaats en uiter- aard de oplossing, aan Rijnmond West Combinatie, Postbus 306. Vlaardingen. De oplossingen moeten uiterlijk maandag 28 november bij oils binnen zijn. Indien achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde midden- stuk, genummerd 1 t/m 37. Voor- beeld: zou de omschrijving luiden ,,vader of moeder (16)", dan moest worden ingevuld ,,ouder", waarvan de eerste letter, de O dus, tevens zou moeten wordfen geplaatst in vakje 16 van het dikomlijnde middenstuk. Bij juiste oplossing van de gehele opgave vormen de 37 letters uit het midden stuk, achter elkaar gelezen, een zegs- wijze. Als oplossing moet, UITSLUI- TEND PER BRIEFKAART, alleen deze zegswijze worden ingezonden. HOR1ZONTAAL: 1 slecht, gemeen; 5 aftreksel (5); 10 sar; 13 werkelijk; 14 vis; 15 siersteen (16); 16 en 23 Europeaan; 17 aanw. v.n.woord (37); 18 deel van hoofd (15); 19 en 27 haarstrik; 20 aan boord klampen (20): 21 bij; 22 grondstof, onder werp; 23 zie 16; 24 cijfer (6); 25 Russisch gebergte; 26 insekt (31); 27 zie 19; 28 gezichtje; 29 hemellichaam (8); 30 tweetal (25); 31 ondeskundi- ge (30); 32 weg; 33 beroep; 34 klein deeltje (28); 35 vogelwoning (21); 36 voorzetsel; 37 drinkgerei; 38 en 44 voedsel (2): 39 grappenmaker; 40 En- gels telwoord; 41 en 47 ruilmiddel; 42 soort balkon; 43 krankzinnigheid; 44 zie 38; 45 voorzetsel; 46 soort; 47 zie 41; 49 sap; 50 deksel; 52 uitkijk; 54 kleverig produkt (22); 55 buiten- dijks land (24); 56 muziekinstru- ment; 58 slijk (34); 59 gesloten; 60 vervoermiddel; 61 ploegsnede; 62 en 70 reclameverlichting; 63 gevangenis; 64 insekt 1); 65 voorzetsel; 66 en 73 geheel (4); 67 mening (9); 68 ver- doofd; 69 soort kachel; 70 zie 62; 71 derhalve (11); 72 soort verdrag (afk.); 73 zie 66; 74 Europ. hoofd- stad; 76 wezen (27); 78 plak; 80 fijn baksel; 81 schrobbering (7); 82 dwa- len. VERT1CAAL: 1 wapen; 2 en 4 onderscheiding; 3 trainen; 4 zie 2; 5 geestdrift; 6 en 8 spraak;7 navigatie- middel (13); 8 zie 6; 9 teugel; 10 en 12 balk; 1 1 heen en weer zeilen; 12 zie 10; 13 vis; 14 hoogstaand (26); 15 trots; 16nauwe doorgang (23)j 19 onhandig; 20 blut; 21 boom (17)j 22 wiel; 23 speelgoed; 25 tevens (36); 26 traag; 28 grondsoort; 29 beu; 30 familielid; 31 Ned. rivier (12); 32 vrag. telwoord; 33 overeenkomstf34 openbaar ambtenaar (14); 35 soort steppe; 36 aandringen op betaling; 37 boos; 38 voorzetsel; 39 drinkgerei' (10); 40 gewicht; 41 kreet; 48 alvo- rens (32); 49 voorzetsel; 50 lering; 51 tijdmaat (3); 52 muziektempcl (35); 53 geweidragend dier (33); 54 muziekteken; 55 slecht cijfer; 56 wervelstorm; 57 start (18); 58 zoog- dier; 59 vordering; 60 deel van ambtskledij; 61 afgelegen; 62 bij- woord van tijd; 63 verstand (19); 64 graveernaald; 65 klank; 66 prov. hoofdstad; 67 bekende ex-minister; 69 stadium; 74 en 75 soort hand- schoen; 76 en 77 steenpoeder; 7$ en 79 hoogstaand (29).

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3