Ook (dure) kamers nauwelijks te vinden 1 Deze week „Zwanen houden zelf parkvijver ijsvrij" M 9SO r 2.95 Irak speciaal- zaken 17.95 ook in Schiedam Centrum - Hoogstraat 39. 3.95 9.95 19.95 199.- m SELECTIES Kerstboom morgen verlicht Extra aandacht voor onroerend goed Ekursie van het „NIVON" Verhuizing naar Beatrixpark: Receptie voor jubilaris Kraan Centrale n WOENSDAG 7 DECEMBER 1977 le JAARGANG NO. 48 SCHIEDAM In Schiedam woonruimte vinden, dat is een uiterst moeilijke zaak. Vooral van jonge mensen hoor je klachten; het blijkt voor jongeren bijna onmogelijk, geschikte huisvesting te krijgen. En zelfs minder geschikte mogelijkheden, zoals dure kamers, zijn er nauwelijks. Hoe komt het nu, dat jongeren, al vanaf 15 jaar vaak, geen woon ruimte hebben en dus noodgedwongen op zoek gaan? Ik sprak hietover met Peter Polderman van het JAC (Jongeren Advies Centrum) in Vlaardingen, met Hans Verlinde van werklozen- projekt De Trechter en met Martin Groenhorst van het projekt "begeleide kanierbewoning" van De Lindenhof. Zij vertelden eigenlijk allemaal hetzelfde ontmoedigende verhaal. Niet positief Extra moeilijk Stuurgroep Elke week in dit blad aktuele aanbiedingen BOEKEN PLATEN POSTERS vervolg elders in dit blad Vijanden Geleewiekt iedams Nieuw POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. VGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Huisvesting voor jongeren blijft erg groot probleem Erg jonge mensen komen vaak zon- der onderdak doordat ze van thuis zijn weggelopen. De situatie daar is dan zo gespannen, dat ze het er niet meer kunnen uithouden. In die geval- len willen de jongeren zelf meestal naar een pleegezin en dat lukt vaak, o.a. via de centrale van pleeggezin- nen. Plaatsing bij begeleide kamer- bewdning kan ook een goede oplos- sing zijn. Er zijn in Schiedam twee huizen; er wonen 9 jongens tussen 16 en 21 jaar. In elk huis woont ook een "mentor". Er komt echter zelden plaats om iemand op te nemen, o.a. omdat er geen doorstromings- mogelijkheden zijn. Als een bewoner rijp is om weg te gaan en helemaal zelfstandig kan gaan wonen, dan is er gewoon geen woonruimte. Ze blijven dus te lang en houden plaatsen bezet waar anderen zouden kunnen komen, die nog wel begeleiding nodig hebben. Je zou de begeleide kamerbewoning nu nog een "druppel op een gloeien de plaat" kunnen noemen. Sommige "weglopers" gaan terug naar huis, omdat er weinig uitzicht op iets anders is. Peter Polderman van het JAC vindt dat niet zo posi tief. Hans Verlinde Ik krijg niet alleen via De Trechter maar ook via het klub- en buurthuiswerk met dit probleem te maken. Werklozen hebben soms zo'n lage uitKering dat ze hun huur niet meer kunnen beta- len en op straat komen te staan. Maar ook met andere woningzoekende jon geren kom ik vaak in aanraking. Soms kun je een urgent geval tijdelijk bij kennissen onderbrengen; verder belt De Trechter regelmatig alle woningbureaus af. Tweemaal per week gemiddeld is er telefonisch kon- takt met het MAI in Rotterdam, waar verhuurders vaak hun kamers opgeven." Naast deze "moeilijke" gevallen is het natuurlijk te verwachten dat iedereen op een bepaald moment het ouderlijk huis gaat verlaten om zelfstandig te wonen, alleen of met een partner, al dan niet getrouwd. Waarom is het voor hen zo moeilijk om dat te realiseren? "Jongeren heb ben het moeilijker dan andere groe- pen" vind Hans Verlinde. Hij noemt vier argumenten: Pas vanaf 18 jaar kun je ingeschreven worden als woningzoekende, bij het bureau huis vesting. In de praktijk gaan ouderen voor. Kamerhuren zijn .ontstellend hoog. Sommige huizen staan tijden lang leeg, er zijn vaak onnoemelijk hoge overnamekosten en er is soms ook erg veel opknapwerk nodig om zo'n huis bewoonbaar te maken. Mensen met een lage uitkering of in- komen moeten dan geld lenen om dat te bekostigen, maar het terugbe- talen is eigenlijk onmogelijk. Ook de andere drie welzijnswerkers vinden dat het huisvestingsprobleem, dat in Schiedam voor iedereen nij- pend is, toch voor jongeren extra moeilijk ligt. Mevrouw Gouweleeuw van het bureau Huisvesting is het daar niet mee eens. „Natuurlijk is de situatie in Schiedam op het ogenblik rampza- lig, maar die noodsituatie geldt voor iedereen. Jongeren worden door ons bureau net zo geholpen als andere gevallen. Vooroorlogse woningen bij- voorbeeld gaan vaak naar jonge stellen of alleenstaande jongeren. Er is te weinig nieuwbouw in Schiedam en daardoor nauwelijks doorstro- ming. Er zijn andere groepen die het ook ontzettend moeilijk hebben, bij- voorbeeld mensen met medische problemen, of de groep boven de 40 die niet zoveel trappen kan be- klimmen." Mevrouw Gouweleeuw meent dat jongeren beter de weg weten om te gaan klagen over de si tuatie, waardoor het lijkt alsof hun situatie ongunstiger is. Uit diverse gesprekken blijk dat de enige mogelijkheid op dit moment is: een kamer zoeken. En dat is meestal ontzettend duur, soms wel f 250,- voor een kamer. Wie in een plaatse- lijk blad woonruimte te huur vraagt, krijgt soms aanbiedingen van een karig gemeubileerd vertrek voor f 350,- per maand. Met meerderen een flat huren in de vrije sektor lukt ook meestal niet; de verhuurders vragen in elk geval een hoofdbewo- ner die een aanzienlijk inkomen heeft. In Rotterdam zijn er meer kamers te krijgen, het is er ook iets goedko- per. Veel jongeren huren daar noodgedwongen een kamer; ze raken. dan wel uit hun vriendenkring en uit de buurt van hun werk of school. Lindenhof. mogelijk begin voor jongerenhuisvesting? richt aan de hand van richtlijnen van staatssekretaris Marcel van Dam, die extra subsidie toezegde voor dit doel. Er is geld beschikbaar voor onder- zoek naar de situatie en oplossingen, maar ook voor het aankopen en ver- bouwen van panden. Dit kunnen eventueel panden zijn die tot nu toe niet als woning werden gebruikt; ze kunnen dan voor dit doel worden verbouwd. Veel jongeren zouden hiervan profiteren. Voorzitter van de Schiedamse stuur- groep is burgemeester Lems, verdere leden zijn vertegenwoordigers van: De Lindenhof, Man-Vrouw-Maat- schappij, het Algemeen Nederlands Jeugdverbond, Aktiekomite De Laan, de Stichting Samenwerkende Sociale Woningbouwverenigingen, het Gemeentelijk Huisvestingskomi, te het bureau Huisvesting, Gemeente- werken, de Gemeentelijke Woning- dienst en de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers. Sinds een jaar bestaat in Schiedam de „Stuurgroep huisvesting alleen- staanden en tweepersoons huishou- dens." De stuurgroep werd opge- Dure kamers: nauwelijks te krijgen in Schiedam. In opdracht van de stuurgroep heeft het Bouwcentrum een onderzoek ge- daan naar de situatie in Schiedam. Een zeer lijvig rapport ligt nu bij de stuurgroep op tafel. Burgemeester Lems: „We zullen de meest frappante punten, die bepalend zijn voor het toekomstige beleid, er uit moeten ha- len. Dat gebeurt door een aantal ambtenaren; het rapport is zo om- vangrijk dat zij daarvoor 6 weken de tijd hebben gevraagd. Eind januari kan de stuurgroep dan advies uit- brengen aan het College van Burge meester en Wethouders." In het advies van staatssekretaris Van Dam staat o.a.: „Het is niet noodzake- lijk om het resultaat van een onder zoek af te wachten. Men dient onder meer na te gaan of de huisvestings- situatie spoedig kan worden verbe- terd door bestaande panden te verbouwen". Ik vraag aan de heer Lems of er in Schiedam dergelijke mogelijk heden zijn. Het blijkt dat de ge- meente inderdaad twee panden op het oog heeft; aankoop en verbou- wing daarvan bleek echter schrikba- rend duur. Toch wordt namens de stuurgroep met het ministerie van SCHIEDAM Drs. A.J. Lems, en de heer N.C. Nellen, direkteur van Sandvik Nederland, zullen morgen donderdag 8 december, om 19.30 uur de feestverlichting ontsteken van de traditionele kerstboom die Sandvik jaarlijks aan de gemeente Schiedam schenkt. De harmonie- vereniging „Harpe Davids" is be- reid gevonden een en ander muzi- kaal te omlijsten. De boom staat net als vorig jaar op het Koe- marktplein. De kerstboom is ongeveer 11 me ter lang en is gekapt op het terrein van een oude zomerboerderij 5 km. ten noorden van Sandviken (Sandviken ligt 200 km. ten noor den van Stockholm). De boom is 21 jaar en oud en wordt per vrachtauto van Zweden naar Schiedam vervoerd. SCHIEDAM - Het NIVON (Neder lands Instituut voor Volksontwikke- ling en Natuurvriendenwerk), afde- ling Schiedam houdt zondag 11 de cember excusrsies voor Diergaarde Blijdorp, waar een spektakulaire ten- toonstelling over over het gebied NotoGaea wordt bezocht wordt be- zocht. Er zijn allerlei diersoorten uit Australie, Nieuw Zeeland en Nieuw Guinea. Ook de vogels en vissen uit die streken zijn vertegenwoordigd. Aanmelding voor deze ekskursies bij het sekretariaat van de afdeling, Damlaan 242, tel. 708486 of bij P van Leeuwarden, tel. 375180. De deelnemersprijs bedraagt voor le den f 2.—voor niet-leden f3.~ Iedereen is van harte welkom. Voor een rondleiding is gezorgd. Iedereen dient tegen kwart voor elf bij de ingang van de Diergaarde aanwezig te zijn. SCHIEDAM - Zoals elk jaar zijn ook nu eind vorige maand de Schie damse zwanen weer naar het Beatrix- park gebracht. Tijdens de winter huizen de zwanen in een vijver van de kinderboerderij, vlakbij de voormalige watermolen. Samen houden ze het water dan ijs vrij en dit jaar zijn er ongeveer 28 „bezwemmers" van die vijver. Men zou kunnen verwachten dat zoveel zwanen op een klein oppervlak moei-( lijkheden oplevert, maar niets is min der waar. De heer Pannekoek van de Plant- soenendienst, expert op het gebied van zwanen, vertelt hierover het volgende: „Dat levert helemaal geen problemen op, zwanen vormen name- lijk paren die heel hun leven bij elkaar blijven en zij leven de hele winter ook vreedzaam naast elkaar. Dit vooijaar werden er ze«en jonge zwanen geboren, uit twee stellen die gebroed hebben. Die blijven nog alleen, maar dieren van twee jaar zijn al broedrijp. Ze vormen tijdens de winterperiode in het Beatrix- park ook weer paren". Er gebeurt heel wat dus, 's winters bij die watermolen! In het vooijaar worden de jonge zwanen geringd en alle dieren wor den zo ongeveer half maart, als de vorstperiode voorbij is en de vij- vers dus niet meer dicht kunnen vrie- zen, paarsgewijs in diverse singels weer uitgezet. „In die tijd beginnen de hormohen weer te werken en moet je ze loslaten", vertelt de heer Pannekoek. „De plantsoenen- dienst houdt dan in de gaten, welke zwanen gaan broeden en zorgt voor stro om nesten van te maken". Heeft een plaats te veel of te weinig zwanen, dan kan uitwisseling met andere gemeenten plaatsvinden. ,,Dat leewieken is nodig" vindt de heer Pannekoek, Anders gaan ze op de wiek. Dat is wel een interessant ge- zicht, maar soms komen ze op plaatsen waar ze minder gewenst zijn, want 's winters krijgen ze trek- neigingen. Enkele jaren geleden waren er zoveel zwanen in Friesland dat er heel wat grasland vertrapt werd. De Friese boeren vonden dat land kennelijk belangrijker dan de zwanen, want ze hebben nogal wat zwanen afgeschoten, met ver- gunning van het jachtbeheer. Dat jachtbeheer valt onder het minis- terie van landbouw". De plantsoenendienst wordt in de winter wel eens opgebeld door onge- ruste mensen, met de mededeling dat er een zwaan in een vijver vastge- vroren is. ,,Die zijn beslist niet uit Schiedam", zegt de heer Pannekoek, het zijn niet geleewiekte exempla- ren uit andere gemeenten, misschien wel uit Vlaardingen, waar dat ook niet gebeurt. Natuurlijk worden de vastgevroren dieren wel bevrijd. Twee vijanden van de zwanen: het verkeer en het botulisme. Wat het verkeer betreft: wie kinderen heeft, kent het probleem. Het botulisme is dit jaar al minder geweest dan daar voor, maar zwanen steken hun kop in de modder om daar voedsel te zoeken; door hun lange hals kan dat In de modder zitten echter nog wel bakterien. Na de vorst die we nu hebben, zal het volgend jaar er wel weer gunstiger uitzien. Bovendien is er veel regen gevallen, de gemalen hebben veel water dus weggedraaid en singels en plassen zijn dus grondig ververst. Tenslotte nog een verzoek van de heer Pannekoek: wie naar het Beatrixpark gaat, graag overgebleven brood meenemen voor de zwanen. De plantsoenendienst voert ook met oud brood uit de ziekenhuizen en grove mais bij wijze van kracht- voer. Hopelijk zullen de echte dieren- liefhebbers de kou trotseren. In Schiedam worden de zwanen „geleewiekt". Dat wil zeggen dat uit een vleugel een pen weggehaald wordt. Ze kunnen dan niet „ver- huizen" naar andere gemeenten. SCHIEDAM In verband met het veertig-jarig ambtsjubileum van de heer ing. E.T. Kraan, direkteur van de gemeentelijke Vervoer-, Reinigings-, Ontsmettings- en Marktdienst, waar- van hij bijna vijfentwintig jaar als zo- danig in Schiedam heeft gewerkt, bie- den burgemeester en wethouders hem een besloten jubileumreceptie aan voor het personeel van de dienst en enkele genodigden op Woensdag 14 december 1977, van 14.30-16.00 uur in de rekreatiezaal van het stadskantoor, Emmastraat 1. Na 16 uur is er een receptie voor iedereen. it>.- ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kralingen) winkelcentrum alexanderpolder winkelcentrum ommoord west winkelcentrum ommoord oost groene hilledijk 235 (zuid) ZWIJNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA winkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/DIJSSEL winkelcentrum dorrestein WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 Kerstboomverlichting met 16 heldere lampjes en 2 reserve lampjes. Nu slechts Boekleeslampje. Met handige knijpbevestiging Kompleet met snoer en stekker ige.l U> Pitriet fietsmandje praktische boodschappen- hulp op de fiets: 5.95 - 7.95 - 9.95 Doos a 25 zilverkleurige.1 gedecoreerde kerstboomballen Nu Irish coffeeglas, uit de beroemde kristalfabriek Zwiesel. Nu van 7,95 >1 Kerstboom, 150 cm hoog, kompleet met denneappels. Onze prijs persoons bruin Pools aardewerk eet- thee- en ontbijtservies. In gezellige, eigentijdse vormgeving. Afwasmachine bestendig. Schiedam: R'damsedijk 443 J Rotterdam: Hoogstraat 197 centr. „De Binnenhof" Ommoord Beijerlandselaan 101 Zuid schoenreparatie Idaar terwijl u wachl! Deze maand gaat het gebeuren. Tus sen alle Sint- en Kerstdrukte in wor den we aangesloten op de centrale antenne-inrichting. Sinds enkele weken zit er in de hoek van de huis- kamer zo'n klein rond doosje. In de kast hangen aansluitkabels te wachten tot ze in dienst zullen tre- den. Keus uit maar liefst zeven televisie- zenders en dat allemaal door een kabel. Pcrsoonlijk ben ik er wel een voorstander van. Logisch als je weet, dat er een antenne op het dak staat die z'n beste tijd gehad heeft. We kunnen al heel wat jaren abonnement betalen eer het bedrag wat zo 'n nieuw sprietding je kost er uit is. Dat wordt straks anders wel een lege bedoening op die daken. Heren foto- grafen, pak je kamera, klim op het dak en vereeuwig nog even, voor het te laat is, dat stolen oerwoud. Een volgende generatie kunnen we dan tonen hoe dat er uit zag. Wij als oudjes vertellen dan spannende ver- halen over het gevaar van bliksemin- slagen. De stormen die iedere keer weer maakten dat we onrustig slie- pen, want stel dat die mast omwaait. Midden in de nacht de brandweer aktief want daar hing er weer een ge- vaarlijk boven de weg te slingeren. Om dan nog maar niet te spreken over het plaatsen van een nieuwe antenne. IJzige kapriolen op schuine daken en door dakgoten. Eindelijk; hij stond. Dan kwam het crgste: rich- ten. Vooral een ware dagtaak als je eenhoog woont en je antenne op het dak van de derde verdieping staat. Een man boven bij de mast, een man op het balkon voor het open raam en nummer drie bij de TV. Het begint allemaal heel vriendelijk. ,,Ja, ik zie wat!Maar eer het seintje boven is....dag beeld! Na een kwar- tiertje is er beeld maar nog altijd geen geluid. Het geroep naar elkaar klinkt al niet zo vriendelijk meer. En tegen de tijd dat alles in orde is zijn de opmerkingen over en weer van een zodanig peil, dat de buren grinnikend toeluisteren en denken: „Gelukkig, dat het niet alleen bij ons zo ging.'l Dit alles gaan we dus missen. Minder ruzie? Waarschijnlijk niet. Alleen worden de woordewisselingen nu meer binnenkamers uitgevoerd. Meer zenders, meer keuze. Veel buiten landse programma's zullen door de taalbarriere toch gemeden worden. Een onderwerp is echter zo internationaal, dat er geen woorden bij nodig zijn: voetbal. En dat in een jaar met de IV.K. voor de deur..... RITA i

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1