k John Sauer: ,Geen koppeltoestanden.... Fre Cohen vocht voor gewone ploeteraar Handtekeningen neutronenbom Deze week m 4?s Jongeren blijven weg bij oprichting komite speciaal zaken Lezing Familiefeest werd sukses Bijjamin Vindt u altijd 'k£uze,vooraeel; feestelijkheid. Nu proberen via buurthuizen link! 19.95 14.95 9.95 SELECTIES O] Nu ook in Schiedam Centrum - Hoogstraat 39. Dorstig heerschap Sh [Ustagg jvS*^ken2jool?® Buurthuizen ■■mSS I V WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 le JAARGANG NO. 49 SCHIEDAM Liefde en aandacht zijn twee van de basisbehoeften van elk mens. Tenminste, dat zeggen psychologen. En er zijn heel wat mensen die op dat gebied tekort komen. Lees er de kontakt- advertenties in Vrij Nederland en andere kranten maar op na. De VPRO wijdde er onlangs een radio-uitzending aan; Germaine Groenier interviewde mensen die na een scheiding of andere te- leurstellende ervaring weer op zoek zijn naar een partner, via kontakt-advertenties of huwelijksbereaus. Binnenkort, op vrijdag 16 of 23 decern ber komt er een vervolg op dat programma. Dat vervolg heeft als onderwerp de „Belangengroep voor alleenstaan- den", die elke zondagavond in Schiedam een kontaktavond orga- niseert. Bord om de nek (jezelligheid ififi! liMSi HAARPROBLEMEN BIOSCAL NEMEN!! Inl. by BIOSCAL (Nederland) Elke week in dit blad aktuele aanbiedingen BOEKEN PLATEN POSTERS Cn van® Roombotei Uerststaat out.cS Boterl ter Pale ^ans.95 :°°sa, MEENEEMPRIJS Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI1IIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIII Belangengroep probeert eenzaamheid weg te nemen „Alweer zo'n huwelijksmarkt" dacht ik, „en we hebben toch al de Happy Hearts Club". Een heel cynische Re naming eigenlijk, als je bedenkt waarom er mensen erheen gaan. Niet omdat ze zo gelukkig zijn. John Sauer, een van de oprichters van de belangengroep, wil graag uit- leggen wat het verschil is met andere societeiten voor alleenstaanden. „Als een vrouw op zo'n avond binnen- komt, wordt ze direkt als lustobject bekeken. Sommige van de aanwezige mannen kijken als het ware al door haar kleren heen; ze maken misbruik van de noodsituatie van alleenstaande vrouwen. Het is gebleken, dat veel ge- huwde mannen zulke societeiten be- zoeken en een vrouw uitzoeken voor een kort avontuurtje. Juist mensen die alleen zijn, kunnen het vaak thuis niet uithoudeh. Je moet eruit en dan ben je een heel gemakkelijke prooi voor wie erop uit is". „Wij proberen dat anders aan te pak- ken. Onze avonden zijn bedoeld om gezelligheid te geven, zonder direkt die opgelegde toestand van het kop- pelen. De initiatiefnemers van de be langengroep voor alleenstaanden hebben dan ook een sociale taak op onze avonden. Ze stellen mensen op hun gemak, zorgen dat ze zich thuis- voelen". „Dat houdt ook in dat wij buiten die avonden beschikbaar zijn voor ge- sprekken. Wij willen onbaatzuchtig helpen, ook omdat we zelf de situatie kennen. Door telefoongesprekken kom je te weten, hoe ontstellend een- zaam mensen kunnen zijn. Wij willen daar iets aan doen. Als je alleen bent, ga je niet zomaar naar de bioskoop of het cafe en wij hopen, dan men wel zonder drempelvrees op onze avon den binnenkomt. Het is best mogelijk en ook hopelijk, dat men daar een le- venspoartner ontmoet. Maar in de praktijk blijkt dat er ook veel goede vriendschappen worden gesloten. Het gaat er maar om datdie eenzaamheid wordt doorbroken". Het lijkt mij niet makkelijk om zo maar op zo'n avond binnen te ko men, zeg ik tegen John. Immers, als je door die deur naar binnen gaat, is het net alsof je een groot bord met „alleenstaand" erop om je nek hebt. Je komt eigenlijk om een partner te vinden, je biedt jezelf aan. Zou je de mensen die met dit probleem kam- pen, op deze manier wel bereiken? Of bereik je maar een kleine minder- heid? „Tja, die drempelvrees, die is er natuurlijk, en begrjjpelijk is het ook" vindt John Sauer. „Juist omdat wij ons dat realiseren proberen wij men- sen over die drempel heen te helpen. Wie interesse heeft kan ons bellen en er eerst eens over praten. We leggen dan uit hoe de sfeer is en dat het er niet om gaat, jezelf als huwelijkskan- didaat aan te bieden. We vertellen dat veel mensen komen omdat ze ge- woon gezelschap en aanspraak willen en dat de sfeer ontspannen is. Er zijn bijvoorbeeld bezoekers die echt niet direlt een relatie zoeken, misschien door veel teleurstellingen. Maar wel hebben zij behoefte aan vriend- schappelijk kontakt met anderen en dan zijn onze avonden daarvoor vaak beter geschikt dan de kroeg. Trouwens, als je alleen bent ga je daar niet zo makkelijk heen. Wie voor het eerst komt, wordt door on-' ze gastvrouw of -heer opgevangen. Hopelijk helpt ook de publiciteit een beejte mee. In De Havenloods staat een grote advertentie en, zoals ik al zei, binnenkort is er een radiopro- gramma door de VPRO". Gek is het eigenlijk, overpeins ik, dat het zo taboe is om toe te geven dat je alleen staat en behoefte hebt aan liefde en tederheid, of gewoon gezel schap van anderen. En juist voor mensen die gescheiden of weduwe/ weduwnaar zijn is het een moeilijk probleem. Dat bleek ook uit het VPRO-programma van enige tijd gele- den, waarin vooral mensen boven de dertig aan het woord waren. Het blijkt dan ook, dat de gemiddel- de leeftijd van de volwassen bezoe kers van de kontaktavonden van de Belangengroep voor alleenstaanden" De avonden van de Belangengroep: geen opgelegde toestand. zo rond de 40 ligt. Als minimumleef- tijd heeft men 25 gesteld. John Sauer: Dan is men wel volwas sen en kan men de situatie overzien. Wat betreft onze bezoekers: de mees- ten zijn gescheiden, dan komen we- duwen/weduwnaars en tenslotte de vrijgezellen, die een minderheids- groep vormen. Waarschijnlijk weten zij meer mogelijkheden om uit te gaan en gezelschap te zoeken; wie plotseling alleen komt te staan weet daar veel minder raad mee. Maar iedereen is bij ons welkom". De belangengroep voor alleenstaan den is telefonisch bereikbaar via John Sauer, tel. 654988. „Ze kunnen mij dag en nacht bellen als het nodig is" zegt hij. „Ik wil dan proberen om mensen over hun drempelvrees heen te helpm". En zoals hij de zaak weet I olwassen uit te leggen, rustig, duidelijk en ver- trouwenwekkend, denk ik wel dat hem dat zal lukken. De kontaktavonden van de Belangen groep voor Alleenstaanden vinden elke zondagavond plaats in Het Pavil- joen aan de Admiraal de Ruiterweg (zijstraat van de BK-laan), te Schie dam. Vanaf januari zijn ze elke zon dagavond in de bovenzaal van cafe De Amstelbron aan de Koemarkt, van 20.00 -01.00 uur, Kerstmis is ook niet vergeten; op tweede Kerst- dag is er Kerst-lnn in Het Paviljoen, ook weer van 20.00 - 01.00 uur. YVONNE HONTELE SCHIEDAM Tranen schoten soms in de ogen van de sprekers, zater- dagmiddag, in het Stedelijk Museum. Ze spraken een paar woorden over de tentoonstelling van Fre Cohen. En wie ze niet naar Amsterdam heeft zien slepen, de Joden, wie niet de lokomotieven heeft gezien, met goe- derenwagons erachteraan, begrijpt niet waarom. Voor de meeste Nederlanders is de trein naar Westerbork en de trein naar Auschwitz iets uit de geschiede- nisboekjes. Zolang lijkt het al gele- den. Maar in de kapel van het museum keken de tijdgenoten bitter naar voren. Grijs waren ze, groeven had- den ze in het gezicht, smal waren hun lippen en ze hadden alles mee- gemaakt. Fre Cohen was een van de voorlieden van de Socialistiche beweging. Ze was iemand uit de Amsterdamse Joden- buurt die geen genoegen nam met de ellende in-de ten onrechte zo gevier- de hoofdstad, Ze kende de smalle straatjes van Uilenburg en Witten- burg, ze wist hoe bitter de ellende was in de kelderwoningen van Am- sterdams hongerbuurten. Had ze in Schiedam gewoond; de genadeloze ellende achter de Dam en de Noord- vest was haar niet ontgaan. Fre Cohen werkte in Amsterdam als vormgeefster. Ze zorgde ervoor dat linkse publikaties er ook qua lay-out voortreffelijk uitzagen. Voorbeelden In de nacht van 10 op 11 december werd via de achterdeur ingebroken bij een be- woner van de Daltonstraat. Alies werd doorzocht. Een gouden ring, twee zilveren kettinkjes en twee flessen jenever werden meegenomen. Een fles citrienjenever had men ter plekke leeggedronken. daarvan zijn tot diep in jauari in het Stedelijk Museum te zien. Je kunt dan wel verder gaan, vreselijk veel opschrijven over menselijkheid, over de dingen waar ieder recht op heeft, maar het is vrij zinloos. Stap eens een zaterdagmiddag dat museum binnen; het is gratis. En kijk naar het werk van iemand die vocht voor de gewone ploeteraar. HAN v.d. HORST. SCHIEDAM Het landelijk initiatief „Stop de neutronenbom" houdt een volkspetitie tegen invoering van de neutronenbom in het wapenarsenaal van de NAVO. Al meer dan 300.000 Nederlanders hebben hiervoor hun handtekening geplaatst en nog steeds stromen de handtekeningen binnen. Ook in Schiedam is een werkgroep „Stop de Neutronenbom". Aan huis worden handtekeningen opgehaald en er zijn regelmatig stands in het centrum en op de markt aan het Bachplein in Groenoord. Het komife heeft nog mensen nodig die in hun eigen wijk bij de mensen thuis handtekeningen gaan ophalen. Belangstellenden kunnen hiervoor informeren bij het kontaktadres van de werkgroep: W. Bollen, Bachplein 209, tel. 701100. Wie in zijn of haar eigen werkkring handtekeningen wil verzamelen, kan op dit adres handte- keningenlijsten aanvragen. Informatiebulletins, stickers en affiches kunnen ook op het kontakt adres gekocht worden. SCHIEDAM De Wetenschappelijke kring te Schiedam en Vlaardingen houdt 19 december een lezing, die verzorgd wordt door Prof. Mr. L.J.M. Nouwen, oud-hoogleraar aan de Universiteit te Nijmegen, met als onderwerp „Belastingheffing als tijdverschijnsel". De lezing wordt gehouden in het ge- bouw van de Nederlandse Protestan- ten Bond, Westvest 92 en begint om 20 uur. Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim lOjaaronderzoek ingeslaagdeen middel samen te stellen dat uitstekende resul- taten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge- bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge- bruikt om optimale resultaten te kun nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke literatuur beschik baar. Tel. 070-608182 - Postbus 16140 - Den Hug *De wekelijkse prijspuzzel 'Sportspetters: uit de klubbladen. *Jubilerend vakbonder verloor zijn enthousiasme niet. SCHIEDAM - Het publiek van cafe Quibus in Schiedam kon er maar niet genoeg van krijgen. „Pietje, pietje", werd er geroepen en daarmee werd Piet le Blanc bedoeld, die met zijn kwartet zondagavond 11 december voor de zoveelste maal het publiek aan het swingen kreeg. Het was stampvol in de Quibus en ook Peter Frings The Flails en Peter Junior voor het publiek oude bekenden. SCHIEDAM Binnenkort valt de bekende gele plastic zak met het opschrift „GEEF MAX DE ZAK" in de brievenbus. Van 19 tot en met 23 december wordt er in Schiedam weer een inzamelaktie van gedragen kleding gehouden door de Max Tailleur Stichting „Beter met Max". Alle kleding en ander textiel kan men gebruiken. De inhoud van de zakken wordt gesorteerd op vodden en nog draagbare kleding en wordt dan aan handelaren verkocht. Van de opbrengst van iedere 10.000 kg. kleding kunnen twee mensen op vakantie of kan een rheumapatient een drieweekse kuurreis naar Badgastein in Oostenrijk maken. Max en de zijnen hopen dat alle zakken flink gevuld kunnen worden opgehaald. Wie inlichtingen over de aktie wil hebben kan bellen naar De Max Tailleur Stichting „Beter met Max", 020-460011 SCHIEDAM Schiedamse jongeren vinden dat er voor hun nauwelijks mogelijkheden zijn om redelijke woonruimte te krijgen. Ze klagen steen en been. Toen donderdag 8 december in De Kreek de iniatiefnemers voor het ak- tiecomite Jongerenhuisvesting Schie dam bij elkaar kwamen om dat komi te op te richten, verwachtten zij dan ook een grote opkomst van die jongeren. Niets was minder waar. Er waren zo'n 13 welzijnswerkers en een stuk of 5 belangstellenden. De slecht- of niet gehuisveste jongeren waren nergens te bekennen. Het leek wel op de ,,prikdag" voor werklozen, vorig jaar, waar ook een hele schaar sociaal- en kultureel werkers/sters aanwezig was en, naar ik meen, een werkloze. Het grootste probleem is dus: hoe betrek je de jongeren erbij? Want om hen gaat het. De huisvestingsproble- men, die zijn er. De welzijnswerkers waren er niet voor niets; in hun werksituatie krijgen ze voortdurend met het probleem te maken, zo ver- telde men donderdagavond. Hoe komt het, dat de jongeren niet komen? Dat vonden de aanwezigen het belangrijkste waarover gepraat moest worden. Er wordt al zoveel gepraat vond men. Er is al een „stuurgroep huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuis- houdens", die praat al een jaar en er is nog niets gebeurd. Er moet iets ge- beuren. „Maar", vond Warner Tim- mer, een van de iniatiefnemers, „dat moeten ze zelf doen. Ze moeten zelf de oplossing van hun problemen ter hand nemen. Waarom er niemand komt? Waarschijnlijk omdat men niet inziet, hoe het aktiecomite wel iets kan bereiken. We moeten dan ook niet een tweede ,,praatclub" in Schiedam worden; Er zijn mogelijkheden, om buiten de gemeentelijke instanties om, subsidie aan te vragen voor verbouwing van grote panden. ,,In Rotterdam heeft de woning- bouwvereniging Patrimonium vijf grote panden gekocht en met subsi die verbouwd. De huurprijzen zijn redelijk. Woningbouwverenigingen moeten hun sociale taak weer aan- pakken en wij kunnen hun daartoe stimuleren", aldus Leo Herwig, aan wezig namens Schiedam's club- en buurthuizen. Ter plaatse werd een werkgroepje opgericht dat deze mo- gelijkheid gaat onderzoeken en woningbouwverenigingen zal benade- ren. In de toekomst moeten er akties ge- voerd worden, vond men, Maar eerst moeten de echte belanghebbenden daarbij betrokken worden. Het komi- fe is van mening dat er veel te berei ken valt, als allejongeren die met dit probleem te kampen hebben, samen aktie voeren. Voorlopig gaat het aktiekomite elke donderdag in De Kreek, Lange Haven 92, spreekuur houden om 9 uur 's avonds. Jongeren met huisvestings- problemen kunnen daar terecht. Het komite kan natuurlijk geen direkte oplossing geven, maar wel kunnen samen plannen gemaakt worden om de situatie te verbeteren. Ervaringen kunnen gebundeld worden. Op donderdag 15 december a.s. ont 20.00 uur komt het Aktiekomife Jongerenhuisvesting Schiedam weer in De Kreek bij elkaar. Hopelijk komt deze keer de „achterban" ook, zodat samen tot daden kan worden overgegaan. Y.H I Schiedam: R'damsedijk 443 I Rotterdam: Hoogstraat 197 centr. l„De Binnenhof" Ommoord I Beijerlandselaan 101 Zuid sdiocnreparatie klaar terwtjl u wacht! Hoe bereik je de jongeren? onder an dere via klub- en buurthuizen, vond 6en van de aanwezigen. Afgesproken werd dat het komife via die club- en buurthuizen en jongerencentra naar de jongeren toe zal gaan, om te pro beren, hen bij het komite te betrek- ken. Het aktiekomite bijeen: veel jongeren kwamen er echter niet. ZWUNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA winkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/D IJSSEL winkelcentrum dorrestein WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kralingen) winkelcentrum alexanderpolder winkelcentrum ommoord west winkelcentrum ommoord oost groene hilledijk 235 (zuid) i^\ Koffiezet-apparaat 8-kops met Melitta aromafilter 1x4, met gratis Melitta filterzakjes. Van 89.50 onze prijs Sierkerstboom 65 cm hoog, met 10 lampjes in helder of gekleurde uitvoering; erg dekoratief Met Kemakeur. Nu Kabelhaspel met 15 meter snoer en dubbele kontaktdoos met randaarde. Kemakeur. Fotoalbum met zelfklevende bladen voor al uw vakantiefoto's Engelmobile die met brandende kaarsjes rond draait. Uw kinderen genieten eivan. Slechts Strak en m^-^rn van vormgeving is deze digitaal thermometer De juiste temperatuur wordt zichtbaar in kleurige cijfers Looplamp met 5 meter snoer ten super kamerbiljart vai. Homas voor een daverendeKERSTPRIJS Het laken is van sterk wolvilt. Atmetinp 150 x 75 cm Inklusief 2 keu's, 3 ballen, 4 stelschroeven en krijt. "4

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1