S2®. %°£Z2 lUv^a;s;)e! 0 0^^-6206)0 Restauraties grafheuvels uit steen- en bronstijd N S-treindiensten tijdens feestdagen Vuurwerk: verdrijven van kwade geesten Si «9e^6X Kwade geesten Lichte daling werkloosheid dfit pracVMJ9| mm t»r^°0rtrc I 10 PIai5 X cm 58 "u V0°' Offerbroden ^«pe' 48.78 v0° wofnsoac; :i m c i mblr 1977 51-81 Wooiwdi Gebruiken met de kerst afkomstig uit oudheid Aan een aantal gebruiken, die wij er nog steeds op na houden bij christe- lijke feestdagen zoals KERSTMIS, zit een van oorsprong heidens bijsmaak- je. De oude Germaanse stammen mochten zich dan door de eerste christenpredikers laten bekeren; ze lieten zbh toch niet hun feesten afpakken. Natuurlijk omdat ze ge- woon van feesten hielden, maar ook omdat die feesten vol symboliek za- ten waarmee men de goden gunstig meende te stemmen, zodat deze voor het komende seizoen zouden zorgen voor vruchtbaarheid en voorspoed. Toen de kerk er met geen mogelijk- heid in bleek te slagen al die heidense feestgebruiken uit te bannen, nam zij het besluit ze gewoon te laten voortbestaan, maar er een christelijk stempel aan te geven. Zo werd het heidens midwinterfeest, het feest van de geboorte van Christus, het licht der wereld. Tot vandaag de dag hebben de mees- te christenen weinig moeite gehad met deze heidense achtergronden van hun voornaamste kerkelijke fees- ten. Wei zijn er door de eeuwen heen groepen geweest die zich zo recht in de leer betoonde, dat zij niets van zulke herinneringen aan afgoden- dienst inoesten hebben. Zulke groe pen zijn er ook nu nog in ons land Bij hen zal men bijvoorbeeld nooit een KERSTBOOM aantreffen. Maar zoals gezegd, het merendeel had en heeft niet de minste moeite met die oude gebruiken. Zeker niet wat betreft de gewoonte om bij zulke gelegenheden uitermate overvloedig te eten en te drinken. De eet- en drinkpartijen voor deze gelegenheid bij de Germanen waren offermaal- tijden. Alles wat men zelf at en dronk was in feite bestemd voor de God. Zoveel te meer en voortreffelij- ker dingen men dus naar binnen werkte; zoveel te beter kwam men er bij het opperwezen op te staan. Behalve de overvloedigheid van de maaltijden slaat ook de vorm van bepaalde specialiteiten met KERST terug op de schimmige oudheid. Zo wordt aangenomen dat de kerstkrans een rechtstreekse afstammeling is van het zonnerad en dat allerlei soorten kerstbrood nazaten zijn van de oud- Germaanse offerbroden. Niet alleen in de dienst aan de tong; ook in allerlei elementen van de entourage van het KERSTGEBEU- REN zitten nog veel lijntjes naar het oeroude heidendom. In het gebruik van hulst bijvoorbeeld, die vanouds werd beschouwd als een boom die geluk aanbracht. In het branden van kaarsen, die" in vroeder tijden de naam hadden gevaar, onheil en gees- ten af te weren. En natuurlijk in de KERSTBOOM, al komt die pas rond het begin van de twintigste eeuw in ons land wat meer in zwang. In Duitsland had de spar, die meestal ten onrechte den wordt genoemd, er als kerstboom toen al een eeuw of vier opzitten. Voor het eerst wordt er van gerept in de Elzas, in 1521. Pas een kleine honderd jaar later is er sprake van versiering met bladgoud, roosjes van papier, koekjes en appels. En nog eens meer dan een eeuw daarna, in 1737, worden er voor het eerst lichtjes in gebrand Wat dat betreft liep men flink voor op de voorvaderen, want al in oeroude tijden brachten de Skandinavische volken een lichtje aan in wat kan worden beschouwd ALS de recht streekse voorloper van de kerstboom zeker wat de vorm betreft. Zij maak- ten driehoeken van hout en omwik- kelden die met groene takken. Daar werd dan het lichtje in aangebracht En dat alles gebeurde in de tijd van het Joelfeest, die liep van 25 decem- ber tot 6 januari, toen nog de „der- tiendag", later Driekoningen. Hoe het zij, goden kon men in vroe- ger tijden proberen te paaien door het brengen van offers in de vprm van de meest voortreffelijke maaltij den die men maar bereiden kon. Wat dat betreft is de mens er in geslaagd het voetspoor van zijn voorvaderen uitstekend te drukken. Maar hoe zit het met de kwade gees- ten? Want die lieten zich over het algemeen niet met aardigheidjes ten eigen bate afschrikken. Daar kwam heel wat meer voor kijken. Vuur en veel lawaai bijvoorbeeld Ook daaraan zit de mens van vandaag nog voor een deel vast, meestal zon- der dat hij zich dit realiseert. Het inluiden van het nieuwe jaar is daar een sprekend voorbeeld van. Als op OUDEJAARSAVOND de oliebollen naar binnen zijn gewerkt (door de vorm alleen al mogelijk ook een dui-. delijk vruchtbaarheidssymbool) loopt de wijzer naar twaalf. Naar het meest griezelige uur van het etmaal. Want om twaalf uur komen de gees- ten tot aktie: de heksen, de spoken, kortom alles wat er aan griezeligs door het luchtruim kan zweven. Speciaal bij een belangrijke gebeurte- nis als de JAARWISSELING zijn ze in de weer om waar mogelijk kwaad te stichten. Maar ze krijgen veel minder kans dan vroeger om hun bo- ze praktijken te botvieren. Daar zorgen de knallen en flitsen van een miljoenenkapitaal aan vuurwerk voor. Lawaai en vuur staan van ouds- her bekend als de middelen bij uit- stek om kwaadaardige geesten op de vlucht te jagen. We mogen dus wel aannemen dat ze in de nieuwjaar- nachten van deze tijd niet weten waar ze moeten blijven. Het is na tuurlijk altijd mogelijk dat er een is blijven zitten in het glaasje drank, dat we heffen. Daarom KLINKF.N we even de GLAZEN tegen elkaar, wat voor de boze geest zo'n schrikwek- kend geluid oplevert, dat hij te- stond het geestrijk vocht verlaat. In de loop van het volgend jaar zul- len op de Ermelose heide 43 grafheu vels uit Steen- en Bronstijd hun oor- spronkelijke vorm hebben terugge- kregen. De Rijksdienst voor het Oud- heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort is sinds 1976 bezig met de restauratie van deze grafheuvels en op het ogenblik wordt gewerk aan een groep van achttien heuvels in het centrum rondom de Paalberg. De restauratie zal worden afgerond met het herstel van een groep heuvels aan de noordelijke kant van de heide. Dan zal de Ermelose heide als een van de weinige voorbeelden, een uitstekende indruk geven van de plaats die men in de prehistorie koos voor het oprichten van dergelijke grafmonumenten. Hoewel de grafheuvels zonder uitzon- dering in het verleden reeds zijn on- derzocht, is de restauratie er mede op gericht nog aanwezige, voor het wetenschappelijk onderzoek belang rijke, profielen veilig te stellen. Daarom ook zijn de grafheuvels des- tijds als archeologisch monument be- schermd. De restauratie, die met instemming van de gemeente Ermelo plaatsindt, wordt in nauw overleg en met direkte steun van het Cultuurtechnisch Bureau van het directoraat Gebou- wen, Werken en Terreinen van het ministerie van Defensie uitgevoerd. dit vanwege het intensieve gebruik, dat zowel door militairen als rekrean- ten van de heide wordt gemaakt. Op de le Kerstdag zal de treindienst drastisch worden ingekrompen en De totale werkloosheid in het ge- bied Nieuwe Waterweg Noord is iets teruggelopen, doordat de stijging bij de mannen ruim gekompenseerd werd door de daling bij de vrouwen. Het aantal werkloze mannen bedroeg in oktober 1581 en in november 1619, het aantal werkloze vrouwen in oktober 837 en in november 782, zodag een daling tot stand kwam van 17 personen. De stijging van de werkloosheid bij de mannen vond hoofdzakelijk plaats in de metaal- en kantoorsekties, de daling bij de vrouwen in de sekties handel en kantoor. De totale, openstaar.de vraag naar mannen daalde, vooral door voldane vraag naar jeugdige metaalbewerkers. De vraag naar zowel mannelijk, als vrouwelijk kantoorpersoneel gaf een toename te zien. daarmee worden aangepast aan de op die dag te verwachten vervoersom- vang. Dat betekent dat in een aantal gevallen de normale kwartierdienst tot een halfuurdienst wordt terugge- bracht en dat op die lijnen waar nor- maal elk half uur een trein rijdt met een trein per uur wordt volstaan. De dinsdag na Kerst zal worden gere- den als op maandag, dus met een uit- gebreid aantal forensentreinen. Week- endretours zullen ook op zondag 25 december verkrijgbaar zijn en daar- door geldig zijn op ook maandag de 2e Kerstdag. Die dag zullen ook de Meermanskaarten voor 9 uur ge- bruikt mogen worden. Op Oudejaarsavond zal de treinreizi- ger voor acht uur op bestemming moeten zijn. Behoudens enkele inter- nationale treinen en die welke voor direkte doorvoer van reizigers niet ge- mist kunnen worden zullen na acht uur geen treinen meer rijden. NS zet daarmee een traditie voort: op Oude jaarsavond is het aantal reizigers vrij- wel nihil en met de genomen maat- regel worden belangrijke kosten be- spaard en krijgen bovendien tal van spoormannen de gelegenheid de jaar- wisseling in familiekring door te brengen. Tenminste, dat nemen we dan maar aan, al heeft het er veel van weg dat hij er voor sommige niet uit te krijgen is. Zodat het op den duur toch weer uitdraait op bedenkelijke verschijningen, zo niet van witte mui- zen en roze olifantjes, dan toch van nachtmerries en ander spooksel van de duisternis. Uittreksel uit liet bock Folklore in het dagelijks /era; van Ton de Joode dat dezer dagen verscheen bij, A.W Sijthojf in Alphen aan de Rijn. Het boek dat ook talloze andere gebruiken en svmbolieken bcschrijft kost f.24,50). Soms moet een mens zichzelf eens even flink aanpakken. Je bent van alles van plan, maar in de praktijk komt daar meestal niets van terecfit. Daarom ga ik dit jaar een ideetje uitwerken, dat ik heb afgekeken van een bevriend echtpaar. Die hebben een paar jaar geleden eens een Kerstreportage gemaakt van hun gezinnetje. Ze zeiden: nu is onze dochter nog klein, nu versieren we het huis en de kerstboom. Er kan een tijd komen, dat we dat niet meer doen. En't is ook voor onze dochter leuk om een serie foto's te hebben, waarin al die bijzondere momenten van het Kerstfeest worden vastgelegd voor later. Een stukje van die Kerstreportage is verwerkt in de foto's, die bij dit verhaal zijn afgebeeld. Een foto-reportage maken is eigenlijk: een verhaal vertellen. Dan begin je ook bij het begin. In dit kerstfoto-verhaal is dat: de aankoop van de kerstboom. En het vervoer op het fietsje naar huis (foto 1). Waarschijnlijk zegt de dochter, als ze over twintig jaar zo'n foto bekijkt: "He, toen had je nog een fiets, Pa". Of misschien zegt ze wel: "Reed je toen al op een fiets? Wat was jij modern, zeg!" In die reportage hoort ook het opzetten van de boom in de standaard. En het versieren van die boom door de jonge- dame (foto 2). En het hoogtepunt, letterlijk en fi- guurlijk: het plaatsen van de piek (foto 3). In die fotoserie zie je ook hoe het huis wordt versierd. Is er een foto van Moeder, die druk is in de keuken voor het kerstmaal. Zie je de kersttafel en de brandende kaarsjes van de kerstboom. Een kom- pleet Kerstverhaal in kleurige foto's. Om nooit te vergeten. Ja, dat verhaal ga ik dit jaar schrijven met mijn kamera. Wat er ook gebeurt'

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 5