Toyota Cressida sedan m r i' Madza hoort mi bij do grote n Drietal Pontiac's in 1978 op automarkt trapte 5e deurtje wel goed open Laat schokbrekers koniroleren A "V EpSf 5 miljoen gepasseerVernieuwde Renault Nu ook in Schiedam Centrum - Hoogstraat 39. speciaal- zaken 6s,uks 7.50 1C oil X 29.50 49.- 6.95 zachte rugleuning 160km Hoge poot Schaap met vijf poten Bagheera's nu 1442 cc motor TECHNISCHE GEGEVENS „Spijkerbroek" Hoogste verkoop Combi karakter DONDERDAG 29 DECEMBER 197/ 52-570 Het gebeurt niet vaak, dat Nederland de wereldprimeur heeft van een nieuwe automobiel. Toch was dat wel het geval met de Toyota Cressida, die voor het eerst aan het publiek werd getoond op de laatste Personenauto-RAI in Amsterdam. Toen al was er een ruime belangstelling voor de wagen: drommen mensen stonden er op sommige momenten omheen. En terecht, want die Cressida was en is toch een opzienbarende auto. Eigenlijk is daar weinig in veranderd. Nog steeds wordt er belang- stellend toegekeken, als je die wagen ergens parkeert. En dat par- keren: dat hebben we veelvuldig gedaan, toen-ie een ruim weekje te gast was. door PAUL HOUKES ^vwvwwywwwvwwvwvv tu if O y Ruime tweelifer met ultgebreld comfort De Toyota Cressida is, als we de Crown geniakshalve even vergeten, een van de fraaiste en meest luxueus uitgevoerde modellen van Toyota. Een luxe automobiel, met een forse maar erg fraaie lijn, die het best enke- le jaren zal uithouden. De wagen is leverbaar als sedan-model, als hard top en voor de liefhebber als sta- tioncar. De sedan was het, die we voorzichtig wat aan de tand hebben kunnen voelen. Laat ik maar meteen beginnen te ver- tellen, dat die kennismaking uiterst plezierig is verlopen. De wagen rijdt bijzonder fijn, is voortreffelijk in toom te houden en blijkt in vele o- zichten te passen onder de aapdi ding „pittig, maar toch gemoedelijk Hoe tegenstrijdig dat eigenlijk ook mag klinken. Om met het interieur te beginnen: de wagen is keurig verzorgd en er is wei nig vergeten. De zit achter het stuur is voortreffelijk, tnede dankzij het kostelijke meubilair. Stoelen die je lekker vasthouden, goed verstelbaar zijn en zelfs geheel naar wens van de bestuurder met een harde of zachte rugleuning. Want daar zit een apart hendeltje voor. De eerlijkheid gebiedt dat ik die rug leuning tijdens de testperiode lekker op „zacht" heb laten staan, want dat beviel toch het beste. Maar wie daar niet zo van houdt: even een zet tegen het hendeltje en ook die wens is ver- vuld. De lay-out van het dashboard is zo- als-ie hoort: goed overzichtelijk en met de belangrijkste zaken onder hand- en oogbereik. Recht voor de bestuurder, in het instrumentenpa- neel, bevinden zich links en rechts twee grote klokken met de toerentel- ler en de kilometerteller/snelheidsme- ter. Een dagteller is standaard gemon- teerd. Daartussenin bevinden zich de brandstof- en temperatuurmeter. Zo- wel geheel links en geheel rechts als in het midden van het dashboard zijn uitstroomopeningen gemonteerd voor de luchtverversing. In het mid den bevinden zich onder die ope- ningen de bedieningshendels voor verwarming en ventilatie, met de mo- gelijkheid om buitenlucht af te slui- - ten. Altijd een plezierige zaak.in een tijd waarin files helaas nog wel eens willen voorkomen. Nog verder naar beneden de asbak, de schakelaar voor de achterruitver- warming en de aansteker. Die asbak zit eigenlijk iets te ver weg voor het gemak: daar moet je vooral in het begin wel even naar zoeken. Gewoon niet roken in de auto zou natuurlijk het beste zijn, maar ja Een fraaie AM-radio is standaard ge monteerd, evenals bijvoorbeeld regelbare dashboardverlichting (iets dat ik zelden gebruik overigens: U wel?) en wel belangrijk een rui- tcwisser met twee snelheden, elek- trisch pompje en een intervalstand. En dan bedoelen we uiteraard geen passagiers, maar bagage. Wel: ga er gerust mee op vakantie: dat zal best lukken! Per eind oktober 1977 heeft het Ja- panse automerk MAZDA de lOe plaats bereikt op de ranglijst van meest verkochte auto-merken in Ne derland. Zij~passeerde dit jaar achter- eenvolgens Volvo, Britisch Leyland en recentelijk ook Datsun De voorzitter van de Raad van Bestuur van British Leyland Ne derland, drs. J.P.J, de Kleer- maeker. heeft de nieuwe minis ter van Verkeer en Waterstaat, ir D.S. Tuynman, een zilveren mi- niatuur-schaap met vijf poten ge- schonken en daarbij de wens uit- gesproken dat de heer Tuynman er in zal slagen een aantal black spots in het Nederlandse auto- snelwegnet binnen afzienbare tijd op te heffen. Met een budget zoals dat voor wegenaanleg ter beschikking staat, is het wel nodig ter inspi- ratie over een schaap met vijf poten te beschikken, aldus de heer De Kleermaeker. De zgn. black spots in het snel- wegnet leveren ernstige konges- ties en dus vertragingen op, waardoor grote ekonomische verliezen ontstaan. Erger is dat door de files welke het gevolg zijn van de knelpunten, grote gevaren ontstaan voor bestuur- ders en passagiers van auto's. Naar schatting vindt ongeveer 30 procent van alle ongevallen op j deze black spots plaats, terwijl i een kleine 20 procent van alle persoonlijke ongevallen op auto-1 snelwegen op deze plaatsen voor-1 komen. De laagst geprijsde Matra Simca Bag- heera die tot nu toe werd aangedre- ven door de 1924 cc motor, is sinds enige tijd evenals de Bagheera's "S" en "X" uitgerust met een 1442 cc motor. Deze Bagheera "X", die de "Courreges" vervangt, is al leverbaar. Het Matra Simca Bagheera-gamma modeljaar 1978 ziet er dus als volgt uit: Matra Simca Bagheera f 23.795.- Matra Simca Bagheera S f 26.195.- Matra Simca Bagheera X f 28.895.- Volgens recente RAl-statistieken zijn er dit jaar tot 31 oktober 20615 mazda's vjrkocht (geregistreerde ver- kopen). Overigens verwacht de im- portrice, auto palace - De Binckhorst in Den Haag, dat dit aantal dit jaar nog zal toenemen tot ca. 23.000 verkochte eenheden. Dit betekent, dat mazda aan het eind van dit jaar een marktaandeel zal hebben van ca. 4,2 waarmee zij - qua verkopen - het tweede Japanse automerk in Nederland is geworden. Met het bereiken van de lOe plaats op de ranglijst van de meest verkoch te automerken in Nederland, heeft mazda zich verzekerd van een gunsti- ge marktpositie, juist aan het begin van het jubileumjaar 1978, wanneer mazda precies 10 jaar door auto pala ce - De Binckhorst B.V. op de Ne derlandse markt zal zijn vertegen- woordigd. Bovendien verwacht deze importrice juist in 1978 de 100.000- ste wagen te kunnen afleveren (ge- registreerd verkopen), sinds haar start met mazda in Nederland, in januari 1969. Gedurende de afgelopen jaren wist mazda elk jaar haar marktaandeel aanzienljjk te vergroten, zelfs in de periode van de olie-krisis, toen de autoverkopen praktisch over de hele linie sterk terugliepen. Terwijl men in 1969 startte met slechts 6en mo del, t.w. de MAZDA 1200, omvat het leveringsprogramma momenteel 7 typen in 26 uitvoeringen, be- staande uit personen-, kombinatie- en bedrijfswagens. Nederland is van alle Europese landen de grootste afnemer van mazda. Frankrijk is goede tweede met afzet in 1977 (prognose) van da. 17.500 eenheden. Pontiac Grand Le Mans Coupe 1978 Een geheel nieuw ontworpen Pontiac Le Mans, Grand Le Mans en Grand Prix vormen het belangrijkste nieuws voor 1978 van de Pontiac Division van General Motors. De Le Mans en Grand Le Mans zijn leverbaar als coupe, 4-deurs sedan en als stationwagon. Afhankelijk van het model werden zij 20 tot 43 cm korter en 240 tot 416 kg lichter. Hoofd- en beenruimte werden desor.danks vergroot, evenals de kofferruimte. De voor- en achter- bumpers van deze nieuwe modellen zijn van een zachte energie-absorbe- rende kunststof. De Le Mans serie is leverbaar met een 3,8 ltr. V6 of een 5 ltr. V8 motor. De in de Vernigde Staten zeer popu late Pontiac Grand Prix is leverbaar in drie uitvoeringen: de Grand Prix, de sportieve Grand Prix SJ en de zeer luxueuze Grand Prix LJ. De Grand Prix werd 43 cm korter en gemiddeld 300 kg lichter dan zijn voorganger. Ook de Grand Prix kreeg meer hoofd- en beenruimte en een grotere koffer. Er is keuze uit een V6 motor met een inhoud van 3,8 ltr. en twee 4,9 ltr. V8 motoren. De zeer kompakte Pontiac Sunbird De Sunbird is leverbaar als coupe, in driedeurs en als stationwagon. De standaard krachtbron in een 2,5 ltr., 4 cylinder motor. Een 3,8 ltr. V6 motor is als optie leverbaar. De sportieve Firebird Coupe is in 4 uitvoeringen verkrijgbaar. Er is keuze uit vier motoren. De Pontiac Catalina en Bonneville modellen, die in 1977 geheel vernieuwd werden, kregen een nieuw fro"nt en achtersteven. De versnellingspook: ook dat is een ding waar je even aan moet wennen. Hij zit dicht bij de bestuurder en een beetje hoog, maar in de praktijk blijkt dat je- daar die soepele versnel- lingsbak erg lekker mee kunt bedie- nen. De Cressida heeft overigens wat na- genoeg alle (of misschien inderdaad wel alle) Toyota's en nog een stuk of v/at andere modellen hebben: dat vreemde knopje op de stuurkolom, waar je de kontaktsleutel mee kunt „lossen". Dat knopje zit eigenlijk een beetje onhandig, hoewel het met eni ge oefening inderdaad te bedienen is met dezelfde hand, waarmee je de sleutel uit het slot haalt. Op zich is het wel nuttig: per ongeluk de sleutel eruithalen als dat helemaal niet be- doelt is niet mogelijk. Maar wees eer- lijk: overkomt u dat wel eens? Opbergruimte is er voldoende, in de ze Toyota. In het console tussen bei- de vo rstoelen zit een aardig vakje en ook tussen de beide voorstoelen in is nog een ruimte met een aardig klepje erop. Die klep leek erg op die in de Datsun Laurel, maar daar was nog een tweede klepje onder weggestopt, waar je zo lekker een kopje koffie op kwijt kon bij een kwartiertje uitrus- ten. Maar goed, je kunt niet alles heb ben en eerlijk is het ook niet hele maal, om met die Datsun Laurel te vergelijken Wie trouwens nog meer spulletjes kwijt wil: er is ook nog een afsluitbaar kastje en een flinke plank eronder. Ruimte is er ruimsehoots voldoende, in die Cressida. Niet alleen voorin is het goed toeven: ok in het achterste gedeelte van het interieur kun je het best uithouden. Trouwens, nog ver der naar achteren ligt de kofferbak, en ook die kan heel wat herbergen. De wagen is uitgevoerd met een pitti- ge, maar vooral soepele tweeliter mo tor. Deze krachtbron, met bovenlig- gende nokkenas en een tweetraps re- gistercarburateur, is goed voor een top van zo'n 160 kilometers, zo laat de fabrikant weten. Ik heb dat gewoon maar voor waar aangenomen en niet geko .troleerd: eventjes 140 rijden was best hard ge- noeg. Dat gaat erg lekker overigens: rijden met de Cressida. De wagen is vrij ge- ruisloos tot zo'n 110 kilometer per uur: ga je daar boven dan hoor je aanzienlijk meer wind en banden dan motor. De isolatie werkt bijzonder goed, zo mochten we konstateren. De wegligging van de Cressida is zon- der meer goed te noemen. De carros- serie helt in bochten nauwelijks over en de wagen is onder nagenoeg alle omstandigheden voortreffelijk in de hand te houden. Er is een licht on- derstuur aanwezig, maar zeker niet hinderlijk. Er is gekozen voor een traditioneel onderstel: voor zijn de wielen onafhankelijk opgehangen met schroefveren en reaktiearmen, terwijl achter een starre as met schroefveren is gemonteerd. Rondom zijn dubbelwerkende hydraulische schokdempers toegepast. Ook over het remsysteem hoeven geen klachten te bestaan. De schijven (voor) en de trommels (achter) doen hun werk voorbeeld'g, daarbij gehol- pen door een bekrachtiger en een be- grenzer. Die kombinatie doet wat er van verwacht wordt: goed remmen, zonder fading of blokkeren. Er is met het rempedaal goed te doseren, ter wijl de benodigde kracht zeer be- scheiden mag worden genoemd. De Cressida is waarschijnlijk geen au to, die in ieders budget past. Hoewel je f 17.750,- tegenwoordig eigenlijk niet meer echt duur kan noemen voor een auto is het toch net iets te- veel voor sommige mensen. Da's jam mer, want ze missen best wat. Die Cressida is dat geld namelijk alleszins waard. Want om de zaak even samen te vat- ten: een luxe automobiel, die meer dan voldoende de ruimte biedt en be- schikt over een erg plezierige kracht bron. Het ziet er allemaal keurig ver zorgd uit, met heel was accessoires die sommige andere (en inderdaad: goedkopere) auto's moet bijbestelien. Er is veel belangstelling voor de Cres sida. We kunnen het daarmee eens zijn: die belangstelling is terecht. WWWWVWWWAWWtfW Motor: 4 cilinder lijnmotor, inhoud 1968 cc. Boring x slag 88,5 x 80 mm., bovenliggende nokkenas, max. vermo- gen 89 DIN pk (65,42 kW) bij 5000 t/m. Koppel max. 14,8 kgm (145 Nm) bij 3600 t/m. Transmissie: F.nkelv. drogeplaatkoppe- ling, 4-bak met vloerschakeling. Auto- maat tegen meerprijs leverbaar. Wiclophanging: Voor onafhankelijk met schroefveren, reaktiearmen en dwarsstabilisatie. Achter starre as met schroefveren, langsgeleiding en dwars stabilisatie. Rondom dubbelwerkende hydraulische schokdempers. Remsysteem: Hydraulisch gescheiden. Voor schijfremmen, achtertrommels. Rembckrach tiger en rembegrenzer. Handrcm mechanisch op achterwielen. Maten en gewichten: Draaicirkel 10,4 meter. Inhoud benzinetank (super) 65 liter. Lengte 4.53 m., breedte 1.67 m., hoogte 1.415 m., wielbasis 2.645 m. Eigen gewicht 1093 kg. Prijs: (testmodel): f 17.750,-inkl. BTW Automatisch uitvoering f 19.050,-. Importeur: Louwman Parqui, Leid- schendam. i onderging uiterlijk enige wijzigingen. Nooit heeft iemand kunnen vermoeden, toen de Renault 4 in 1961 werd ge- introduceerd. dat het idee van de „vjjfde deur" in zo ruime mate navolging zou vinden. Het gebeurt ook maar zelden dat een auto het produktierekord van vijf miljoen exemplaren haalt. In Frankrijk is het nog niet eerder voorge- komen. Tien jaar na het uitkomen in 1947 van de eerste na-oorlogse Renault, de „Quatre Chevaux", werd het produktierekord van 1 miljoen bereikt; de kleine vierdeurs Renault had een voor die jaren ongekend sukses. Inmiddels waren van de sinds 1956 in produktie zijnde Dauphine al meer dan 500.000 exemplaren geproduceerd, een aantal dat zelfs opliep tot ruim 2 miljoen aan het einde van haar carriere, in december 1967. Het is een opvallend feit dat in de afgelopen weken, tengevolge van natte of opgevroren weggedeelten, ongevallen zijn voorgekomen omdat personenauto's niet voortdurend met „alle vier voeten" op de weg staan. Auto's raken al te gemakkelijk in een slip, wanneer de schokdempers defekt of versleten zijn, zelfs al zijn de banden in perfekte konditie. Het is daarom voor iedere automobilist raadzaam, de schokdempers te laten testen. Het slippen wordt veroorzaakt door een tekort aan „kleefvermogen" tus sen band en wegdek. De defekte schokdemper korrigeert namelijk in onvoldoende mate de op-en-neer be- wegingen van het veersysteem, waar door de wielen niet meer op het weg dek worden gedrukt maar daarvan loskomen, met alle gevolgen vandien. Het slijtagepatroon van de banden geeft de erkende bandenspecialist een eerste indikatie over de gebruikstoe- stand van de schokdempers. Vandaar dat het aan te bevelen is om het tes ten van de schokdempers en de kon- trole van de banden gelijktijdig te doen uitvoeren, omdat beide vitale onderdelen eigenlijk niet los van el- kaar kunnen worden gezien. Pierre Dreyfus, de toenmalige presi dent-dire kteur, voelde de ontwikke- ling in Frankrijk en in andere Euro pese landen goed aan, een verbeter- de koopkracht van het gezin en een stijgende behoefte om zich steeds meer te verplaatsen. Dat noodzaakte de autokonstrukteurs komfortabelere ruimere en meer funktionele model len te ontwikkelen. De Quat'Chevaux beantwoordde in 1956 niet meer aan deze nieuwe tendens. Pierre Dreyfus schrijft over deze ont- wikkeling in zijn boek „La Liberte de reussir" het volgende:„Na onze eer ste ervaringen met voorwielaandrij- ving op de Renault Estafette kwam bij mij het idee op om de Quat Chevaux, die op de achtergrond ge- drongen was door de Dauphine, door een geheel andere kleine auto te ver- vangen.. Een bescheiden auto, waar- van de interieurruimte door een „vijfde" deur toegankelijk moest zijn kortom 'n auto die aan zeer uiteen- lopende eisen van een uitgebreide klantenkring met beperkte finan- ciele mogelijkheden moest voldoen. Het moest daarom een auto met voorwielaandrijving worden." „Toen ik het idee besprak met de direkteur van de ontwerpafdeling en de direktie van de fabricage, verbaas- den die zich over de uitgangspunten die ik hen gaf en, omdat ik moeite had deze uitgangspunten in een voor- lopige opzet te formuleren, trok ik een parallel met een in die tijd nieuw modeverschijnsel: de spijkerbroek. Een kledingstuk immers, dat men onder alle omstandigheden kan dra- gen, dat niet snobistisch of konfor- mistisch is, een kledingstuk dat goed zit, niet duur is en zonder bezwaar kan worden vervangen Het nieuwe Renault ontwerp zou volop kunnen profiteren van de er varingen met de Quat'Chevaux, het model dat meer dan 10 jaar goed had voldaan. Het zou tegemoet moeten komen aan de wensen van de nieuwe kopersgroep met hun moderne op- vattingen. Het nieuwe model moest ook een schakel vormen met een ge- heel nieuw te ontwerpen lijn van funktionele Renaults. Deze model- lenpolitiek zou een van de bepalen- de elementen worden van het toe- nemende sukses van Renault en zou op grote schaal navolging vinden bij andere automobielkonstrukteurs. Het sein om met het projekt met het kodenummer ,,112" te beginnen, werd in de winter van 1956gegeven. Ordner, A-4 formaat voorzien van alfabet-indeling Nu 3 stuks voor Coupe Parma, een fijngevormde coupe, te gebruiken als dessert- ijs- of champagnecoupe. Nu per stuk ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kralmgen) winkelcentrum alexanderpolder winkelcentrum ommoord west winkelcentrum ommoord oost groene hilledijk 235 (zuid) ZWIJNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA winkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/DIJSSEL winkelcentrum dorrestein WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 Touwbol lamp de touwbol lamp is voor sfeervol licht weer he'emaal in Ook gezellig op de kinderkamer Verkrijgbaar in assorti- kleuren Jt 0% CIH Onze prijs dm ^^^^oor Champagne-flutes van fijn kristal helder glas van het bekende merk Zwiesel n Sierlijk glas normaal 6 stuks voor 14 95 Onze prijs ill Metalen voorraadrek. zwaar gemoffeld, met 4 verstelbare planken. Formaat 75x30 cm. Van 39.50 voor Spuitwatersifon Hostmaker Verkrijgbaar in rood en cognac. Normaal 69.50 kadoprijs Doos a 10 koolzuurpatronen 6. 353 allesopener. opent alle soorten potten en flessen moeiteloos. U zag hem vaak op de TV. 329 Waterverdampers een zee. dekoratieve waterverdamper met prachtig relief. Past op elke radiator. In smalle a uitvoering K j J In brede jm ^yyuitvoering Het nieuwe model moest aan veel eisen voldoen. Deze bestonden onder andere uit: goede toegankelijk- heid, veel binnenruimte, komfortabe- le vering, eenvoudig onderhoud, rede- lijke prestaties en een gunstig benzine verbruik. Voorwielaandrijving en de „vijfde deur" zouden deze nieuwe Renault kenmerken en van doorslag- gevende betekenis zjjn voor een nieuwe ontwikkeling op autogebied. Om aan de opdracht te voldoen een auto te ontwerpen die voor zowel re- kreatiedoeleinden als voor het mee- nemen van bagage en de meest uit- eenlopende goederen, zoals bijvoor beeld gereedschap, huisraad.en een kinderwagen, geschikt diende te zijn, kwam men terecht bij een type met vier portieren en een grote achter- deur. De „vijfde" deur - toen een geniaal, maar volkomen onbekend idee en r.U op grote schaal door bijna alle grote autokonstrukteurs nage- volgd - beslaat de gehele achterzijde en geeft daardoor ruime toegang tot de bagageruimte. Door de mogelijk- heid om ook de achterbank te kun nen wegklappen of zelfs geheel uit de auto te nemen, ontstond een auto met een duidelijk combi karakter. In juli 1961 werd de fabriek op het „Ile Seguin" in de Seine in Parijs in nauweljjks een maand tijd geheel omgebouwd om direkt na de vakan tie met de produktie van de nieuwe Renault 4 te starten. Nog geen vijf jaar later, in februari 1966, reed de miljoenste de fabriekspoort uit. In de loop der jaren is de hjst van lan den waar de Renault 4 in licentie wordt gebouwd, gestadig uitgebreid. Buiten Frankrijk zijn Belgie, Spanje, Portugal, Ierland, Joegoslavie, Marokko, Tunesie, Ivoorkust, Mada gascar, Argentinie en Columbia de elf landen waar thans, in 1977, de Renault 4 geassembleerd wordt. Nu, 16 jaar na zijn introduktie, rijdt hij over de gehele wereld, in 103 ver- schillende landen. De 5 miljoen eksemplcren van de Renault 4 en de navolging van het idee door alle andere konstrukteurs, leveren het bewijs van het sukses van dit idee; de huidige produktie van 1.450 auto's per dag bewijst dat de interesse voor deze Renault nog on- verminderd groot is.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9