Welzijns centrum in Schiedam Komltee aktief op N ieu w j a a rsbi j eenkoms t bBOVA Jongerenhuisvesting ter sprake bij KJS i s a a a s s a a Ratten: niet zo doodeng als wordt verondersteld V€t Sal Toekomst nog erg onzeker: Deze week hak BBS 9.95 129.- m Bedewaartreizen naar Lourdes speciaal- Nu ook in Schiedam Centrum - Hoogstraat 39. 12.95 Nieuwjaar SELECTIES TEL BIO-349082 WOENSDAG 4 JANUARI 1978 2e JAARGANG NO. 1 SCHIEDAM De toekomst van het Wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein is tamelijk onzeker. De laatste jaren werd het zo'n heetje als zalencentrum gebruikt in Schiedam. Er is ook nog een filiaai van de gemeente-bibliotheek. maar de bibliotheek-kommis- sie heeft plannen, om dit filiaai op te heffen. Ook de Kruisvereni- ging. die een gedeelte van het gebouw gebruikt, wil voor haar administratie en andere taken een meer centraal gelegen plaats in Schiedam. Tenslotte gaat de beheerder binnenkort met pensioen. Moeilijkheden Program kom m issie Elke week in dit blad aktuele aanbiedingen BOEKEN PLATEN POSTERS m Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Touwtrekken om ruimte wijkcentrum Holland De gemeente Schiedam vindt, dat het nu tijd wordt om het gebouwtje te- rug te geven aan de wijkbewoners. Dit alles vertelt Daaf Rensman, lid van de onlangs opgerichte "Werk- groep Wijkcentrum Nieuwland". Die werkgroep bestaat uit vertegenwoor- digers uit de bewonersvereniging Nieuwland en uit diverse andere in- stellingen en verenigingen die van het gebouw gebruik willen maken. "Voordat beslist kon worden wat er met het wijkc^itrum gaat gebeuren, moeten we eerst weten wat de be- hoeften van de wijkbewoners zijn" vindt Daaf Rensman. "We hebben een enquete gehouden in de buurt rondom het Wibautplein. In totaal hebben rond 40 pet. van de bewoners van Nieuwland een vragenformulier ontvangen. Dat zijn de mensen die het dichtst bij het wijkcentrum wonen. Overdag zijn er bovendien genoeg zaaltjes vrij om bijvoorbeeld ruimte te geven aan studieclubs e.d. en ook het Gemeentelijk Administratiekan- toor, dat nu elke morgen twee zaal tjes in gebruik heeft, kan blijven" Allemaal prima plannen, maar er kwam een kink in de kabel. Daaf Rensman: "Plotseling zijn we gekon- fronteerd met behoorlijke eisen van de andere kant. De kruisvereniging en de bibliotheek hebben nu zulke grote plannen dat ze daarvoor bijna het hele gebouw nodig hebben. Zowel de bibliotheek als de kruisvereniging willen uitbreiden; er is wel een moge- lijkheid om een stuk aan te bouwen, maar dan kan hoogstens een van de twee uitbreiden. Wij vinden dat het bibliotheek-filiaal moet blijven zoals het is. In kombinatie met het "open huis" is dat best leuk en dat ziet de bibliotheek zelf ook wel in. Zoals het filiaai nu is kan het een duidelijke taak in het ontmoetingscentrum hebben. Als de kruisvereniging aanspraak wji maken op meer ruimte, dan kan zij dat stuk eraan bouwen. Of de kruis vereniging moet alleen wijkgericht werk doen, waarvoor ze dan minder ruimte nodig heeft. In dat geval zou de bibliotheek kunnen uitbreiden Maar allebei tegelijk, dat kan niet. Dan blijft er voor de bewoners nau- welijks iets over en dat is toch niet de bedoeling van een wijkcentrum. Uit de antwoorden die de werkgroep kreeg kwamen als wensen naar voren: -De bibliotheek moet blijven -Er is behoefte aan een "open huis", een soort societeit als ontmoetings centrum. -Men .wil graag regelmatig voorlich- tingsbijeenkomsten, bijvoorbeeld over het milieu. -Men wil graag centrale gezondheids- voorzieningen in het wijkgebouw. De "Werkgroep Wijkcentrum Nieuw land" heeft naar aanleiding van die wensen een program van eisen opge- steld. dat ervan uitgaat dat het wijk centrum de bewoners op sociaal, edukatief en medisch gebied tege- moet moet komen. Een architekt heeft belangeloos een plan opgesteld dat voor dit alles ruimte biedt. "Wat het "open huis" betreft zou er dan boven en beneden een bar ko men waar je een pilsje kunt pakken, koffie drinken e.d. en we willen ook graag een mogelijkheid om een een- voudige maaltijd te gebruiken" vertelt Daaf Rensman. "Bovendien heeft de Jeugdhaven Nieuwland ook een tekort aan ruimte en zou overloop mogelijk moeten zijn. Daar zijn ook nog twee peutergroepen waarvoor uitbreiding nodig is. Er zijn meer aan- meldingert dan men aankan en in het wijkcentrum zou daarvoor best een. mogelijkheid kunnen komen. Touwtrekken dus om het wijkcen trum Nieuwland. Lang kan dat niet duren, want wethouder Colle eist dat op 1 maart 1978 met de verbouwing van het pand wordt begonnen. Om tot elkaar te komen hebben de be- langstellenden nu een "program- kommissie" opgericht, waarin behal- ve de werkgroep, ook de bibliotheek, de kruisvereniging en de gemeente zijn vertegenwoordigd. "Nu is het tijd om terug te gaan naar de bewo ners en de verenigingen en instellin- gen die van het wijkcentrum gebruik willen maken" vindt Daaf Rensman. Dat gaat gebeuren op 25 januari 1978 in het wijkcentrum aan het Wibautplein. Dan brengt de "Werk groep Wijkcentrum Nieuwland" ver- slag uit van de stand van zaken rond om dat wijkcentrum. Deze voorlich- tingsavond begint om 20 uur. Alle belangstellenden zijn welkom. SCHIEDAM De afdeling Schiedam- Vlaardingen van D'66 vindt dat de gemeente Schiedam zich sterk moet maken om een eventuele verkoop van de Bcthelkcrk in Schiedam-Zuid, aan gegadigden die er koopflats voor in de plaats willen zetten, te voorkomen. D'66 streeft naar wijkwelzijnscentra ook wel medische wijkcentra ge- noemd. Bovendien acht D'66 een herziening van het gemeentelijk be- laardenbeleid noodzakelijk, in die zin dat er niet alleen in de nieuwe(re) wijken bejaardenoorden gebouwd worden, maar ook in de oudere wij ken. Uitgangspunt hierbij is, dat de bejaar- de zo volledig mogelijk moet kunnen deelnemen aan de "gewone" samen- leving en dat handhaving in zijn of haar eigen woonomgeving hiervoor de eerste voorwaarde is. Bejaarden moeten niet wegkwijnen in een be- jaardenoord, ver van hun eigen ver- trouwde omgeving. D'66 ziet dan ook op de plaats waar nu nog de Bethelkerk staat, liefst een wijk-gezondheidscentrum komen. Ideaal zou zijn een gezondheidscen- trum op de begane grond, met daar- boven bejadrdn woningen. Bejaarden blijven zo in hun vertrouwde omge ving en vinden de eventuele noodza- kelijke verzorging naast de deur. ABC-werkgroep heeft nieuwe vrijwilligers nodig. Voor wie ook in '78 zin heeft: de wekelijkse prijspuzzel. VLAARDINGEN/SCHIEDAM Ook dit jaar weer organiseert het Lourdes Komite van de katholieke parochies in Schiedam en Vlaardin gen bedevaartreizen naar Lourdes. Er zijn diverse data, waarop men naar dit Franse bedevaartplaatsje kan ver- trekken. Belangrijk onderdeel van het werk •Vvan het Komit6 wordt gevormd door het Lourdes Liefdewerk Heil der Zieken, dat een onderdeel vormt van de Vereniging tot Samenstelling van de Nederlandse Bedevaarten. Het is de bedoeling van Heil der Zieken om geld te verzamelen om minder draag- krachtigen ook in de gelegenheid te stellen, een reis naar Lourdes te ma ken. Het lidmaatschap van dit Liefde werk bedraagt minstens f. 1,50 per jaar. Wie over dit Lourdes-werk meer wil weten kan kontakt opnemen met de heer W.M.J. Dullens, Johann Strauss- plein 81 in Schiedam, die bijna alle parochies in Vlaardingen alsmede een aantal in Schiedam vertegenwoordigt. Hij kent ook de andere kontaktper- sonen. *Sfeervol was het, op de Nieuwjaarsbijeenkomst, en een probleem werd ook aan de orde gesteld. De carnavalsvereniging was er ook SCHIEDAM Veel Schiedammers bezochten de traditionele Nieuw- jaarsinstuif van burgemeester en wet- houders in het Stadskantoor. Ditmaal niet op Nieuwjaarsdag, maar op maandagavond 2 januari. Onder de aanwezigen waren de leden van het Komitee Jongerenhuisvesting Schie dam, die in een korte toespraak en met sandwich-borden en affiches de aandacht vestigden op hun probleem. Burgemeester Lems reageerde hierop doorvtoe te zeggen, dat de tekst van de toespraak als een officieel aan het gemeentebestuur gerichte brief zal worden behandeld. Verder beloofde hij, dat elk jaar een groepering op de Nieuwjaarsinstuif een brandend probleem aan de 'orde mag stellen. CORNELIS SREELMANSTR AAT IB VLAARDINGEN SCHIEDAM - Het Komitee Jonge- ren-huisvesting Schiedam (KJS) komt op donderdag 5 januari 1978 om 20 uur bijeen in De Kreek, Lange Haven 92 te Schiedam. Als voorlopig eisen- programma heeft het pas opgerichte KJS gesteld: -Erkenning van de wohingnood on der Schiedamse jongeren. -Minimaal 650 woningen voor jon geren, tegen betaalbare huren. Aanpakken van de leegstand en nieuwbouw voor jongeren. -Tegen diskriminatie van jongeren bij toekenning van woningen en huursubsidie. Om deze eisen kracht bij te zetten heeft het komitee een handtekenin- genaktie gestart, Zodra er voldoende handtekeningen zijn, worden deze aangeboden aan de gemeente. Verder zijn er raambiljetten gemaakt met een oproep aan woningzoekende jon geren vanaf 18 jaar, om zich bij h?t SCHIEDAM De voorlichtingsdienst van de gemeente verstuurde dezer dagen een affiche met een grote rat erop. De rat op de enorme vierkleu- renplaat van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiene lijkt nauwelijks op de leuke bruine diertjes, die je het riviertje De Vlist kunt zien overzwemmen. ,,Zijn rat ten nu echt zo gevaarlijk?" Dat vroe- gen we aan Maarten 't Hart, een au- teur die ratten als huisdier hield en daar een boek over schreef. „Ik vind dat het gevaar van ratten vreselijk wordt overdreven. Als er te veel van komen, kan dat misschien een risico opleveren, maar neem nu de ,,ziekte van Weil", veroorzaakt door ratten. In Nederland bedraagt het aantal gevallen drie of vier per jaar. Dat is toch niets vergeleken bij het aantal verkeersslachtoffers". Boze tongen beweren dat ratten ont- zettend veel ziekten overbrengeh. maar verspreiden mensen niet even- veel ziekten? In elk geval brengen ratten niet meer ziekten over dan diverse andere dieren, bijvoorbeeld eekhoorns", zegt Maarten 't Hart. ,,Het is trouwens een bekend feit dat, wanneer in een oerwoud voor het eerst mensen komen, alle apen ziek worden". Maakt de overheid zich dan mis schien zorgen over ratten omdat ze de oogst opeten of zoiets? zo ver- bnderstellen we. „Ik denk dat je je moet afvragen wie in dit geval de schuldige is: de mens of de rat, want de mensen brengen grote hoeveelheden voedsel bij elkaar, in graanschuren bijvoorbeeld. Maar ook door de bio-industrie kunnen ratten makkelijk bij erg veel die- renvoedsel komen" aldus Maarten 't Hart. Teveel ratten kan dus een probleem worden, maar teveel van een andere diersoort ook. De mens moet er dus voor zorgen dat het natuurlijk even- wicht niet verstoord wordt. In dat opzicht is de tekst van de anti- rat wel juist: ..Ratten niet lokken". Maar zulke doodenge beesten als die plaat doet veronderstellen, zijn het beslist niet. Wie ilat niet ge- looft, leze het boek van Maarten 't Hart. Y.H. Schiedam: R'damsedijk 443 I Rotterdam: Hoogstraat 197 centr. |,,De Binnenhof" Ommoord Beijerlandselaan 101 Zuid sdioenreparalte klaar tcrwtjl arackt ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kralingen) wmkelcentrum alexanderpolder winkelcentrum ommoord west wmkelcentrum ommoord oost groene hilledi|k 235 (zuid) ZWIJNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA winkelcentrum btoemendaal NIEUWERKERK A/D IJSSEL winkelcentrum dorrestem WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 Modern badkamerrekje van sterk kunststof in beige/rookglas uitvoering Glazen hoofd. Voor het stofvrij opbergen van de koptelefoon van uw geluidsinstallatie. Notengekleurd kastje met 2 laden en open vak. Onze prijs Kop en schotel met bijpassende opzetfilter Van 12.50 voor tVotm Waterverdamper van zware kwaliteit kunststof Zorgt voor een goede atmosfeer in huis Onze prijs Hygrometer. Kontroleer in huis de juiste vochtigheids- graad voor mens, dier en plant Onze prijs De praktische en hygienische afvaljumbo zorgt voor optimaal gebruik van de vuilniszak Onze prijs Royale afvalbak met hygienische klapdeksel in de kleuren bruin/beige Onze prijs Set a 3 vervangings- filters. Nu 1 50 031 buro huisvesting te laten inschrijven. Het komitee wil hiermee laten zien hoe groot de woningnood in werke- lijkheid is. Wie meer wil weten kan bellen naar no. 704977 (na 6 uur). Raambiljet ten en handtekeningenlijsten kunnen afgehaald worden op het adres: J.A Alberdinck, Thijmstraat 15a. Jongeren met huisvestingsproblemen kunnen op 5 januari in De Kreek komen praten over wat ze samen met anderen aan die problemen kunnen doen. Vindt u het ook altijd zo vreemd om ineens een ander jaartal te moeten schrijven Het oude was je net zo ver- trouwd geworden. Dan komt er een avond van feesten, begeleid door een hoop geknal en geknetter en ineens.. hup, een cijfertje erbij. Nu is zelfs dat nieuwe jaar al weer vier dagen oud. Alle goede voornemens, zo die er al waren, zijn door de gewone dagelijk- se voorvalletjes al weer naar de ach- tergrond geschoven. Veel haalden de klok van twaalf zelfs maar net, want hoeveel automobilisten stapten niet na een paar uur reeds achter het stuur, vergezeld van de nodige ster- ke drank? Natuurlijk: ze waren beslist niet dronken. Maar toch Vandaar dat ik al de nodige jaren ge- leden gestopt ben met die goede voornemens maken. Eerlijk gezegd vond ik het altijd net, of je op de val- reep je tekortkomingen moest weg- praten door te vertellen, dat het vol- gend jaar beter zou worden. Stel je toch eens voor, dat dat werkelijk ge- beurde. Na negentienhonderd zeven- enzeventig jaar moest de wereld dan wel vol engelen huizen. Saaie bedoe- ning zou dat worden. ledereen die 't met je eens is. Niemand waar je eens lekker tegen kunt schelden. Want zelfs dat heb je af en toe nodig. Voor het slachtoffer niet zo leuk natuur lijk, maar de xollen worden wel weer eens omgedraaid. En een leven zonder zorgen of tegen- slag? Het lijkt prachtig, maar weet je dan nog wel wat geluk is? Een steeds schijnende zon waardeer je immers op een bepaald moment ook niet meer. Juist die wisseling in voor- en tegenspoed, verschil in karakters en opvattingen zorgen voor dat wat LEVEN is. Zonder dat alles zouden we immers net robots zijn. Geen ver- driet. maar ook niet blij. Nooit kwaad, maar ook niet uitgelaten vro- lijk. Nee, dan maar liever de nare din- gen op de koop toe nemen. En dan een paar kleine goede voorne- mentjes. Dat is wel leuk. Dingen die deze maand nog vet wezenlijkt wor den. Dat is dan tenminste met recht het goede begin, dat we elkaar altijd toewensen. Maar ook voor de rest: een heel voorspoedig IV ?<V allemaal. KIT A

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1