Bond vecht voorpositie reisleiders Openbare gebouwen Schiedam worden beter toegankelijk IZCT-i Deze week Erepenning voor mr. PelsRijcken Zij develd wil hondenverbod •p/?a//s#'S \r 4.95 M ,'CF/ Inwoning SIS*- hak 195.- 249.- 3.95 Onervaren Belachelijke uren Stoellift SELECTIES Koos Verheul in museumkoncert CI speciaal- zaken Nu ook in Schiedam Centrum - Hoogstraat 39. WOENSDAG 18 JANUARI 1978 2e JAARGANG NO. 3 SCHIEDAM Tien jaar lang heeft Coby Looy een leven geleid van reizen en trekken. Ze was reisleidster op het Griekse eiland Rho- dos, in Scandinavie, Spanje, Zwitserland en Oost-Europa. Inmid- dels heeft ze afscheid genomen van het zwervende leven en zich in Schiedam gevestigd, waar ze sinds 18 mei 1977 als mevrouw Van Tuyl-Looy door het leven gaat. Haar belangstelling voor het „reis- wezen" heeft ze niet verloren, want ze was in 1976 aktief betrok- ken bij de oprichting van de Bond van Reisleiders, waarvan ze se- kretaris is. M Elke week in dit blad aktuele aanbiedingen BOEKEN PLATEN POSTERS HAARPROBLEMEN BIOSC AL NEMEN Inl. by BIOSCAL (Nederland) chiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en Net Maassluis Nieuwsblad Met is bela chelij k om te moeten fooien!" piele kwestie. Het moet maar eens duidelijk worden dat tour-operators wel hoge eisen stellen, maar er niets voor over hebben. Ze willen jonge mensen, die zo weinig mogelijk moe ten kosten en naar willekeur ontsla- gen kunnen worden. Inmiddels zijn er 70 van die recht- zaken geweest, waarvan de meeste nog lopen. Twee zijn er afgewezen, omdat de reisleider bij het afsluiten van het kontrakt geen Nederlands in- woner was, maar in 13 zaken was de uitspraak positief. De reisleiders moe ten een aanvulling krijgen tot het mi- nimumloon voor alle tijd dat ze ge- werkt hebben. Een paar tour-opera tors zijn in hoger beroep gegaan;ze proberen er onteruit te komen. Maar toch is het gevolg dat verschil- lende grote reisbureaus nu de men- sen via een Nederlands kontrakt in dienst nemen en het minimumloon gaan betalen, hoewel dat alleen nog maar geldt voor de reisleiders in vaste dienst en dat is niet meer dan onge- veer 10 procent van het totaal. De rest werkt free-lance. *Coby van Tuyl: ,Tour-operators hebben er niet voor over „Reisleider is een vreselijk leuk be roep" vindt Coby. ,,Maar als je ouder wordt en een vast huis en een gezir. wilt hebben, dan wordt het financieel een te onzekere zaak. Als je jong bent, wil je nog wel concessies doen en de reisbureaus hebben ook graag jonge mensen. Rechtszekerheid heb he niet; je kunt elke dag ontslagen worden." Coby ondervond die onzekerheid aan den lijve doordat ze", net als heel veel vap haar kollega's, via een „buiten- lands kontrakt" werd aangenomen. Grote tour-operators hebben vestigin- gen in andere landen. Via die vesti- gingen worden de Nederlandse reis leiders aangenomen, zodat geen reke- ning hoeft te worden gehouden met de Nederlandse sociale wetgeving en het minimumloon. Daarom voelt ze zich erg betrokken bij de Bond van Reisleiders, die het opheffen van de- ze misstand tot haar meest urgente programmapunt maakte. De bond heeft kontakt gehad met het ministerie van Sociale zaken, dat toegezegd heeft dat deze zaak zeer zorgvuldig zal worden onderzocht. Ook heeft men de minister verzocht, een normale arbeidsduur in de zin van de Wet Minimumloon vast te stel len, zodat van een reisleider geen be lachelijke werkuren meer kunnen worden geeist, zonder betaling van overwerk. Tot nu toe was dat lanoc werken een gewone zaak. Het ministerie tracht ook, te bemid- delen tussen de Bond en de Algeme- ne Nederlandse Vereniging van Reis bureaus, die daartoe echter nog niet bereid is gebleken. Coby: „Een van de eerste aktiviteiten van de Bond was dat we reisleiders geholpen heb ben om rechtzaken tegen diverse gro te tour-operators te voeren omdat ze door die ,,buitenlandse kontrakten" veel minder dan het minimumloon kregen en helemaal geen betaling van overwerk. Er is een groep juristen die het probleem erg goed kent, doordat de leden in hun studententijd ook reisleider zijn geweest. Ze helpen de reisleiders met die rechtzaken. Het gaat ons er niet alleen om dat die mensen alsnog krijgen waarop ze recht hebben; het is ook een princi- Een tweede grote nadeel van de hui- dige situatie vindt Coby het gebrek aan ervaren reisleiders. ,,Als je ouder wordt, biedt het beroep zoals het nu is dus te weinig zekerheid; je wordt ook te duur voor de tour-operator. Het gevolg is dat veel reisleiders erg jong en onervaren zijn. Wij willen graag een erkenning van het beroep, zodat er eisen aan worden gesteld. Als je ziet wat je allemaal voor pro- blemen kunt tegenkomen, dan is het eigenlijk alleen maar een broep voor ervaren mensen." In de 10 jaar dat ze reisleidster was, heeft Coby heel wat moeilijkheden moeten oplossen. Ze kreeg te maken met ziekte, sterfgevallen, hotelka- mers die in het hoogseizoen dubbel verhuurd waren („Waar haal ik dan zo gauw een ander bed vandaan?"), klachten over de maaltijden waarover ze als 18-jarige ,,in de clinch" moest met de hotelmanager, een hotel- brand, een bus vol met 30 passagiers die diarhee hadden (in Polen), passa giers die zwart geld wisselden, dieet- patienten, wrijving tussen leden van een reisgezelschap (,,Je wordt geacht, de sfeer in een groep goed te hou den"); enfin, teveel om op te noe- men. „De toeristen worden soms gewoon voor de leeuwen gegooid" vindt Co by. „Ze krijgen vaak een heel jonge reisleider mee die van toeten noch blazen weet, terwijl zo'n reis toch ook niet niets kost. Ik moest bijvoor- beeld in de gaten houden dat allerlei souvenirverkopers de mensen niet op een grove manier het geld uit de zak kloppen. En hoe vaak heb ik niet op het politiebureau gezeten voor klan- ten die zich niet aan de plaatselijke verkeersregels hielden! Ik moest de politie er dan van overtuigen dat ze dat uit onwetendheid deden." „Als het vak kwaliteit krijgt en reis leiders een behoorlijk vast salaris heb ben, dan kunnen we ook van het fooiensysteem af. Ik vind dat mensen al genoeg betalen voor zo'n reis. Ze zouden zich niet verplicht moeten voelen, ook nog fooien te geven. Nu moet je die wel accepteren, om aan een redelijk inkomen te komen. Klanten vroegen vaak aan mij: moet ik nu een fooi geven of niet? Nou, dan sta je met je mond vol tanden. Het is toch belachelijk, dat je je sala ris bij elkaar moet fooien!", aldus Coby Van Tuyl-Looy, die haar vroe- gere vak beslist erg leuk en vrij vond en die er nu aan meewerkt, dat toe- kornstige reisleiders een behoorlijke opleiding en bestaanszekerheid krij gen. Dat heeft ook wat te maken met de opleiding personeelswerk, die ze nu aan de Sociale Akademie volgt. De sociale voorzieningen en de rechtspositie van werknemers zijn daar belangrijke onderwerpen. Wil de Bond van Reisleiders sukses hebben bij haar streven, dan is het nodig, dat zoveel mogelijk reisleiders lid worden. ,,Juist omdat de bond door het Ministerie van Sociale zaken erkend is als gesprekspartner, is het belangrijk dat reisleiders zich organi- seren" vindt Coby. Het adres van de Bond is Postbus 2027 in Schiedam. YVONNE HONTELe. Schiedam: R'damsedijk 443 I Rotterdam: Hoogstraat 197 centr |„De Binnenhof" Ommoord 1 Beijerlandseiaan 101 Zuid sdrocnreparatie Maar terwijl u wacbt! SCHIEDAM Het kollege van bur- gemeester en wethouders heeft de raad een voorstel gedaan om een aan- tal openbare gebouwen in de stad beter toegankelijk te maken voor lichamelijk gehandicapten. Het gaat met name om het Passagetheater, het zwembad Groenoord, het Gemeente- lijk Museum en het filiaal van de bibliotheek in Groenoord. Het duurste is de aanpassing van het Passagetheater. Daar zal een ringlei- ding worden aangebracht in de grote zaal van het theater, terwijl de bui- tenomgang van het gebouw een over- kapping zal krijgen. Gehandicapten zullen met behulp van een plateau- lift, die wordt geplaatst bij de ingang van de foyer, zonder problemen en zonder obstakels de grote zaal kun nen bereiken. In totaal kosten de voorzieningen aan het Passagetheater zo'n 91.000,-. In het openluchtbad Groenoord zal in de nabije toekomst eveneens ge- bruik gemaakt kunnen worden van hjjsapparatuur: hier moet bij het bassin een stoellift komen. Daarnaast Het Passagetheater wordt gemakkelijker toegankelijk voor invaliden. moeten er aanpassingen komen aan een kleedcabine, een doucheruimte met toilet, een berging en een kast. De totale kosten bedragen hier f.28.900,-. Minder geld hoeven de voorzieningen bij het bibliotheekfiliaal en het museum te kosten. Het gaat bij deze gebouwen om het op hetzelfde niveau brengen van de bestrating en de toegang tot de gebouwen. Totale kosten f.6.500,-. De aanpassingsplannen lagen al geruime tijd ergens in een bureaula, te wachten op betere tijden. Het kollege achtte de totale uitgave van f. 126.000,- wel erg veel. Onlangs is echter de toezegging gekomen van het Distrikt Midden voor Aanvullen- de Civieltechnische Werken, dat in het kader van het werkgelegenheids- programma een subsidie van f.95.000.- tegemoet kan worden ge- zien. De wekelijkse prijspuzzel: win een boekenbon! Telefoonboek ziet erandersuit. Verkeersleider maakt kruiden- bitter. Een Fins wetenschappelijk team van de Dniversiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar onderzock ingeslaagdeen middel samen te stellen dat uitstekende resul- laten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap hiar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge- bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge- bruikt oir. optimale resultalen te kun nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappeiijke literatuur beschik- baar Tel. 070-408182 - Postbas 16140 - Den Hue SCHIEDAM -Wethouder Chris Zijdeveld heeft de leden van de Commissie voor Ruimtelijke Ordening aan het werk gezet. Hij heeft hen gevraagd nogmaals na te denken over het poepprobleem, zoals dat al in februari van het vo- rige jaar in de kommissie aan de orde kwam. Zijdeveld ziet wel iets in het verbieden van honden in be- paalde delen van de stad. In zijn brief aan de kommissie schrijft de wethouder: ,,Het is be- paald geen genoegen een grasveld te gebruiken en later te moeten konstateren met poep in aanra- king te zijn geweest. Men is daar- bij nog redelijk gelukkig als het kontakt zich beperkt heeft tot he het schoeisel. Het is natuurlijk geen groots probleem, maar hoe reageer je als je kinderen in het park hebben gespeeld en onder de poep thuiskomen? Kortom, ik denk dat het de moeite waard zou kunnen zijn gebieden voor honden gesloten te verklaren om een ge- bruik als speelgebied c.q. ligweide echt mogelijk te maken". Wethou der Zijdeveld denkt zelf in eerste instantie aan het Beatrixpark en de Maasboulevard, maar ook ande re delen van de stad zouden met een bordje „Verboden voor hon den" gesierd kunnen worden. *Ere-metaal voor mr. J.C. Pels Rijcken. Ook zijn vrouw is er best gelukkig mee. SCHIEDAM— Vorige week heeft SG-voorzitter Warner Meinen de ere penning van de Schiedamse Gemeen- schap uitgereikt aan mr. J.C. Pels Rijcken. Hij kreeg deze onderschei- ding op grond van zijn verdiensten op sociaal en kultureel gebied in Schiedam. Het was de eerste keer dat Wamer Meinen als voorzitter van de SG de onderscheiding uit- reikte. Mr. J.C. Pels Rijcken kreeg de ere penning tijdens een receptie in het Delta Hotel in Vlaardingen ter gelegenheid van zijn afscheid als rayondirekteur van de bank Mees en Hope. Alhoewel de heer Pels Rijcken niet vaak in het nieuws was, heeft hij achter de schermen heel wat werk verzet in Schiedam op gebied van sdciale en kulturele aktiviteiten. Zo was hij onder- meer sekretaris van het Alewijn de Grootfonds, dat het Zoldertheater financierde; penningmeester van het Cultureel Fonds en het Visserij- museum in Vlaardingen; bestuurslid van de Noletstichting, verpleegtehuis de Driemaasstede, dienstencentrum de Vier Molens, Vereniging tot Steun (kinderbescherming) in Rotterdam en de Maatschappij voor Handel en Nijverheid te Vlaardingen. Mr. Pels Rijcken had een groot aandeel in de realisering van het verpleegiehuis de Driemaasstede en de verbouwing van het pand Nieuw- straat 12 tot zolder-en poppenthea- ter. SCHIEDAM In het Stedelijk Mu seum geven fluitist Koos Verheul en pianist Jan van der Meer morgen- avond een opmerkelijk koncert. Koos Verheul is fluitist in het Haagse Resi- dentieorkest en heeft als zoaanig veel ervaring in bijzondere en originele dv/arsfluitsoli. Het program ma voor morgenavond bevat behalve werken van Prokofjev, Roussel en Poulenc ook werken van minder bekende komponisten als Ries, Alwyn en Taira. Vooral laatstgenoemde Japan- se komponist heeft veel opmerkelij- ke werken geschreven. Leden van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum in Schie dam betalen drie gulden om dit kon cert bij te wonen. Niet-leden moeten vijf en houders van een CJP/65 plus pas twee gulden betalen. Morgen, 19 januari begint dit koncert om kwart over acht en wordt zoals gezegd, gehouden in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 in Schiedam. CORNELIS SPEELMANSTRAAT Forse flultketel van roestvrijstaal. Met patent drukknop voor het automatisch openen van de fluit. Met koudhandgreep. Inhoud 2,2 Itr Onze prijs ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kralingen) winkelcentrum alexanderpolder winkelcentrum ommoord west winkelcentrum ommoord oost groene hilledijk 235 (zuid) ZWIJNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA winkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/D IJSSEl winkelcentrum dorrestem WASSENAAR langstraat o2 SCHIEDAM hoogstraat 39 Stofzuiger. De krachtige, geluids-arme motor staat borg voor een grote zuigkracht. Met grote stofzak en met veel hulpstukken. Nu van 295.— voor Met automatisch inrollend snoer. Van 349- Nu Douche-mat van kurk Voorkomt uitglijden in de douche en bevordert hygiene. Nu slechts 378 Smurf-spiegel, een aktuele, decoratieve spiegel. In de maat 18 x 151/2 cm Olielamp, in royale uitvoering van helder glas. Nu .372 Stevige toiletbril met deksel in moderne vormgeving en kleuren. Van 14.95. Onze prijs Ultc Deurketting. Stevig uitgevoerde staalsterke ketting beschermt u tegen ongewenst bezoek. Eenvoudig systeem, eenvoudig te monteren. Onze prijs I.SO 306 O uw adres voorgas - water - J? z ook voor camping sanitair- op t holering - dakbedekking SPECIALE VALIANT SERVICE sy J SCHIEDb^, Jarenlang stond dat kamertje al leeg, maar nog nooit had zich tot nu toe een huurder gemeld. Sinds een paar weken echter, woont er iemand. Eerlijk gezegd vond ik het wel leuk, want in deze tijd van woning- schaarste zie je toch liever alles bezet. Zo scheen m 'n eerste huur der er ook over te denken en voor ik er erg in had, waren het er twee. Een ander klein vertrek, dat in de wintermaanden altijd leeg staat is namelijk brutaalweg gekraakt. Zomaar ineens was 't bezet. Na het nodige wikken en wegen, want die ruimte doet in de zomer voor een ander doeleinde dienst, heb ik beslo- ten het er voorlopig maar bij te laten. Misschien zijn de huurders eer het zomer is wel weer vetrokken. Waar ik nog steeds niet achter ben is, of ik nou met mannelijke of vrouwelijke wezens te maken heb. Het verschil is door de gelijkwaardige soort kledij zo moeilijk te zien. En daarnaar vragen staat ook zo gek. Wennen was het anders wel die vreemde vogels in je huis. Vooral 's morgens bij het opstaan heb je er toch terdege rekening mee te houden. Door een te hard dicht- gegooide deur schrikken ze namelijk wakker en meestal staan ze niet op voor het licht wordt. Tegen die tijd heb ik dan altijd het ontbijt voor ze gereed. De rest van de dag zijn ze op zeer onregelmatige tijden weer thuis, vaak vergezeld van de nodige vrienden en vriendinnen. En maar kwebbelen en zingen dan met de hele schare. Ik zie 't er nog van komen dat er straks een of andere vlam bij ze intrekt. Wat kan je eraan -doen? Ook huurders hebben immers het volste recht op vrijheid. Ze maken wel vaak een hoop rommel en dat is wel een beetje vervelend, want ik mag 't dan opruimen. Stel dat daar straks uit een of andere ver- houding van dat kleine grut wordt geboren. Je weet maar nooit. Nog meer rommel; En problemen, want iemand met kleintjes zet je niet zomaar uit z'n woonruimte, al is 't dan gekraakt. Waar ik ook al weken over loop te tobben is het huurcontract. Het opmaken van zoiets is het probleem niet, maar de moeilijkheden beginnen als m 'n huur ders moeten tekenen. Want zeg nou zelf: „Heeft u al eens een schrijven-' de mus gezien?" Ik ook niet en dus laat ik ze maar stiekum wonen in dat vogelhuisje en die lege klomp. BtTA

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1