AUTO TEST Derde 'grotere' model in jaartijd Datsun Violet: strakke 1600 cc.middenklasser TECHNISCHE GEGEVENS Leuke Allegro Geheel nieuw interieur Carina-serie heeft nu ook Stationwagon Elegante Celica's Ruimer, maar niet groter Nieuwe achteras Konklusie Rijklaarprijs nog kompleter V.B.V. wil zoemers in vrachtauto Sportief WOENSDAG 25 JANUARI 1978 4-512 wwbwwawwwmaawamaw v.". wvwu\i.v.v.-.v Toyota presenteert nog meer nieuwe modellen: de aerodvna- mische versies van de Celica. Het gaat om twee typen: een 2- deurs coupe en een 3-deurs liftback. De laatste wagen is op deze foto afgebeeld. De wagens worden in februari leverbaar en kostet tussen de f 16.999,- voor de goedkoopste coupeen f25.000,- voor de duurste Liftback). ZZ Sinds enkele maanden rijdt-ie al weer rond op onze Nederlandse wegen: de nieuwe Opel Rekord. In die (eigenlijk nog relatief korte) periode is de wagen al helemaal ingeburgerd: ook de derde Rekord die General Motors heeft uige- bracht blijkt zeer snel een vertrouwde verschijning te worden. Hoewel je je sosm toch wel eens verbaasd kunt afvragen, waarom zo'n totaal nieuwe auto wat uiterlijk betreft toch weer de naam van zijn (zeker nog niet verouderde) broertje knjgt: bij die Rekord is dat toch niet zo vreemd. Want in welk jasje de wagen ook huist: het blijft een degelijk stukje techniek, dat velen vertrouwen in blijft boezemen. Toch zijn de ontwerpers bij het kree- eren van hun nieuwe model zeker niet uitgegaan van het oude model. Hoewel er echt wel iets van de „ou- de" Rekord II terug te vinden isheb- ben we toch echt te maken met een, totaal nieuwe auto. Veel binnenruim- te, aanzienlijk meer dan vroeger het geval is, maar toch nauwelijks meer centimeters wat de lengte aangaat. Een zo zuinig mogelijk omspringen met de brandstof, Zonder dat de mo tor in kracht moet inboeten. En zo zijn er nog wel enkele kenmerken te noemen, die de nieuwe Rekord „ei- gen" zijn. Het dient gezegd: de ontwerpers zijn zeker in hun opzet geslaagd. De ca- rosserie is uiterst modern en tijdloos, hoewel dat laatste tegenwoordig ook een begrip met beperkingen is. Een karakterisstiek voorfront met lang- werpige koplampen, een fraaie matte grille en een mooie afschuining: men zal 'urn niet makkelijk met een ander merk verwarren. Uiterst overzichtelijk dat mag ge- door PAUL HOUKES zegd worden van het dashboard van de wagen. We hadden de 1900N te gast: het model dat het meest ver- kocht zal worden. Er zijn twee ronde klokken, waarin de snelheidsmeter en kilometerteller en een uurwerkje zijn ingebracht. Daar tussenin zitten zes ovale waarschuwingslampen, die de belangrjjkste informatie over de meest vitale delen van de wagen ge- ven. Links en rechts zijn er dan nog twee meters: brandstof en tempera- tuur. Het geheel is ondergebracht in een fraai matzwarte ruimte die is afgdekt met een mooie glasplaat (die vast wel van plastic zal wezen). Er is geen enkele reflektie waar te nemen. Je kunt er wel over twisten of je het geheel echt mooi vindt: dat matzwart bevalt mij best, maar tien chroom- randjes vlak voor m'n neus konden me minder bekoren. In het midden van het dashboard zitten de uits- stroomopeningen voor frisse lucht. met daarboven nog enkele schake- laars of ruimte daarvoor. Verder naar beneden is er ruimte voor een radio, een flinke asbak en wat meer naar de bestuurder toe- de bedie- ningshendels voor verwarming en ventilatie. De hendels zijn vertikaal geplaatst: iets dat overigens geen enkele moeilijkheid oplevert. Alleen zitten ze misschien voor het lekker net even iets te laag. Nog meer naar rechts is voldoende opbergruimte. De bedieningselementen voor ver- lichting en ruitewissers zijn gemon- teerd waar ze horen: aan de stuurko- lom. Hoewel dat tegenwoordig in bijna iedere auto zo is bljjven er nog altijd uitzonderingen, waartoe Opel gelukkig niet behoort. De zit achter het stuur is zeker kom- fortabel te noemen. Er zijn plezierige ^WV"W»*«WiVlAVAWAW»VAVAWVWAViVW^WAWVWWWWVVWVWWWWWA Datsun heeft de smaak te pakken. Voor de derde maal in nog geen jaar tijd introduceert deze Japanse fabri- kant een .groter" model: na de 160/180 B (die voortaan Bluebird zal heten, indachtig het feit dat de cij- feraanduiding door Datsun door namen worden vervangen) en de Laurel, de verrassend goedkope 6-cilinder, is er nu- de Violet: een strakgelijnde middenklasser die wordt geleverd met een 1600 cc motor. Er zijn van dit nieuwe model twee uitvoeringen in ons land lever- baar: de 4-deurs sedan en een schit- terende coupe die maar over twee deuren beschikt. Als ..normale" koets kost de wagen f. 14.990,-, terwijl de coupe precies tweedui- zend gulden meer moet opleveren. Helemaal van de cijfertjes is Datsun (nog?) niet af. Op de flanken van de wagen staat nog altijd de aandui- ding: Datsun 160 J. Maar iets derge- lijks is ook op de Laurel te vinden. Uiterlijk is de Violet en dat geldt zowel voor de sedan als voor het coupemodel toch wel apart te noemen, hoewel je een auto tegen woordig zelden meer „uniek" kunt noemen. Strakke lijnen, zonder over- dreven en overbodige versierselen, een fraaie matzwarte grille en een karakteristieke achterpartij maken de wagen duidelijk herkenbaar: over enkele maanden zal half Nederland echt wel weten dat dit de Violet is. Vooral de achterlichten springen er wel uit: groot en zonder enige mogelijkheid om ze over het hoofd te zien. Ook de coupd is fraai gelijnd. Overigens: het is eigenlijk niet juist om te stellen dat dit model slechts twee portieren heeft. De achterdeur wordt dan wel niet gebruikt om in te stappen, maar een deur is het. Achter die deur is - het zal geen mens verbazen de bageruimte verborgen. De violet sedan ten voeten uit. die vergroot kan worden door de achterbank weg te klappen. De ontwerpers hebben er naar gestreefd, de interieurruimte zo groot mogelijk te maken. Ook als we er van uitgaan met een Japanse auto te maken te hebben (U weet wel: zo groot zijn die Japannners meestal niet...!) dan kun je toch stellen dat men daarin geslaagd is. De interieur- breedte werd zo'n 70 milimeter groter dan het vorige model en de interieurlengte 20 milimeter, zo Iaat de importeur trots weten. Het dashboard van de Violet ziet gr overzichtelijk uit. De verlichtings- schakelaar en de ruitewisserhandel hebben ook in dit model een plaatsje gevonden aan de stuurkolom. De meters en andere instrumenten zijn Ook het coupe-model is strak gelijnd en biedt nog voldoende ruimte in het interieur. - net als bij sommige andere Datsun- modellen ondergebracht in een viertal vakken recht voor de bestuur der: twee vierkante en twee ronde. Meer in het midden, tussen beide voorzittenden in, zit een FM-radio ingebouwd, alsmede een uurwerkje. Kwarts, om volledig te zijn. Het be- dieningspaneel voor verwarming en ventilatie wrdt door een fra ventilatie wordt door een fraai spotje ventilatie wordt door een fraai spotje verlicht, terwijl daardoor ook de asbak niet in het duister verborgen blijft. De wagen heeft verder een uit- gebreide uitrusting aan boord, zowel in de sedan als in de coupe. De laat- se beschikt logischerwijs over nog iets meer accessoires dan het eerste. Een toerenteller bijvoorbeeld zal men in de sedan niet aantreffen: in de coupe wel. Technisch bekeken is er ook wel een en ander veranderd. De konservatieve starre achteras, waarmee de voorgan- ger van de Violet was uitgerust, heeft plaats moeten maken voor een modern ophangsysteem door middel van schroefveren en reaktie-armen. De wegligging en het rijkomfort zijn hierdoor aanzienlijk verbeterd. Moto- risch bezien zijn de beide modellen bijna hetzelfde. In ieder geval hebben ze alletwee dezelfde 1600-cc-motor. De sedan heeft een carburateur, ter wijl in de coupe er twee gemonteerd zijn. Ook het remsysteem heeft ver- beteringen ondergaan (waaronder een grotere bekrachtiger), evenals de ge- luidsisolatie, die nader onder de loep is genomen. Het brandstofge- bruik is ten opzichte van vergelijk- bare vroegere typen teruggebracht. Datsun hoopt met dit model nog meer dan tot nu al het geval was door te breken. En dat geldt dan vooral voor de middenklasse, waar Datsun tot een jaar geleden nauwelijks was vertegenwoordigl. Nu wel, en de Violet is zeker niet de slechtste wagen uit die groep! stoelen, die alleen zijdelingse richting wat weinig steun geven. Hoewel ook dat relatief is: je zult er echt niet vanaf vallen. Het uitzicht is vanaf de bestuurdersstoel uitstekend: zowel voor- als achterzijde van de wagen zijn heel goed te bekijken, wat toch wel een enorm voordeel is bij parke- ren in krappe gaatjes. Dat komfortabel geldt ook voor het rijden met dit nieuwe Rekord-model. De wagen heeft een voortreffelijke wegligging, die weinig te wensen overlaat. Ook zijwind heeft weinig vat op de wagen. Het onderstel mag dan wel niet supermodern (met het McPherson-systeem op de voortrein en een starre as tussen de achterwie- len): het funktioneert nog altijd goed. Het stuurgedrag is bijna neu- traal, met een lichte neiging tot on- derstuur. Problemen levert dit echter niet op: integendeek Het feit, dat het stuurwiel lekker licht draait draagt er toe bij, dat dat onderdeel van de rij- techniek als uiterst plezierig kan worden bestempeld De wagen wordt voortgedreven door een motor van 1897 cc. Een zuinige motor, die toch nog behoorlijke pres- taties levert. De wagen is zeker niet supersnel te noemen: onder de 15 sekonden wil vanuit stilstand tot 100 kilometer niet lukken. Maar ach, wie dat geen bezwaar vind -en gelukkig zijn er nog altijd genoeg mensen, die dat niet heel erg vinden! -zal zich met dat motortje best gelukkig voelen. Veel onderhoud heeft die motor in ieder geval niet nodig en da's ook wat waard. Schakelen moet je wel, in de ze nieuwe Rekord. Op zich geen pro- bleem: een lekker kort pookje dat goed onder handbereik zit weet de versnellingsbak erg lekker te bedie- nen. En dan tenslotte de remmen: de be- krachtiging doet zijn werk voortreffe- lijk. Daar valt geen kwaad woord over te zeggen. Zeker niet, omdat de bestuurder die de zaak een beetje in de gaten houdt ten alle tijde blijft voelen, wat de wagen op de weg doet. Een belangrijk punt. Motor: 4 cyl.: boring x slag 93 x 69,8 mm - cy- linderinhoud 1875 cc; max. verm. 55 kw (75 DIN pk) bij 4800 omw. per minuut; max. koppel 135 Nm (13,5 DIN-kcjm bij 2200 tot 3400 omw./ min.) Kompressieverhouding 7.9:1. Tankinhoud 65 liter. Wielophanging: Onafhankelijke wielophanging met MacPherson veerpoten en extra grote speciale steunlagers. Geleidelager van de schokbreker en de schokbrekerzui- ger zijn met een teflonlaag bedekt. Ho- ger veerkorpfort door lange wieluitslag. Sporing er» wielvlucht van de achter- wielen worden kbnstant gehouden d.m.v. een 5-armige achteras. Lood- recht staande schakbrekers Torsiesta- bil I isator. Remmen: Gescheiden remsysteem met rembe- krachtiger, schijfremmen voor; trom- melremmeh achter. Handrem geplaatst tussen de beide voorstoelen. Besturingi Lichte besturing d.m.v. kogel-kring- loopsysteem. Overbrengingsverhouding 20:1. Veiligheidsstuurkolom, met kunststof bekleedstuurwiel. Energie absorberende Opel-veil igheidsstuur ko- lom gevlochten stalen mantel, telesko- pische spil en-.schokbeveiligende beves- tigingspunten. Als konklusie mag gelden, dat de koper van de nieuwe Rekord 1900 N geen spektakulaire auto mag ver- achten. Flitsend is-ie niet en of-ie er sportief uit ziet: daar valt over te twisten. Maar wel krijgt men voor het bedrag dat men moet neertellen (en dat ligt iets beneden de f. 19.000,-) een degelijke auto koop, die zich tus sen de konkurenten heel behoorlijk kan handhaven, die met relatief wei nig onderhoud toekan en die daar- naast ook nog zuinig is. De rijklaar-prijzen, die Citroen sinds enige tijd hanteert, zijn nog kompleter geworden. Sinds begin van dit jaar komt ert bij dit Franse merk echt helemaal niets meer bij: de wagens kunnen worden meege- nomen voor de prijs die er op staat. In de nieuwe rijklaar- prijzen is, op verzoek van het autokopende publiek nu niet al leen de transport- en andere af- leveringskosten begrepen, maar ook de legeskosten voor het kentekenbewijs deel 111 en een voile tank benzine. Om de zaken precies op een rijtje te zetten: in de prijs is inbegrepen de auto met de gekozen uitrusting, tectylbe- handeling volgens de ML-methode transportkosten, kosten afleve- ringsklaar-maken, gele kenteken- platen, NL-transfer, legeskosten deel II kentekenbewijs, voile tank brandstof. Zoals we in September van het vorig jaar al stelden: Citroen doet voortreffelijk werk door die merk- waardige „afleveringskosten" te laten vallen en alles in de prijs te stoppen. Dan weet de koper ten- minste precies waar hij aan toe is en hoeft hij niet uiteindelijk heel wat geld meer te betalen, dan i waar hij op had gerekend. Nog 1 geen ander automerk heeft Citroen's voorbeeld nagevolgd. i Kom, kom, heren: zo moeilijk is het toch niet! "VVWWWWWVVWWWS/W. De Nederlandse Vereniging Bescher- ming Voetgangers heeft de nieuwe minister van verkeer en waterstaat verzocht, een onderzoek in de stel len naar de mogelijkheid van het ver- plichf stellen van zoemers, die in vrachtauto's zouden moeten worden ingebouwd en die in werking treden zodra een vrachtauto achteruit gaat rijden. In een aantal landen is een dergelijke voorziening al wettelijk voorgeschreven. De vereniging meent dat een dergelijke maatregel een bij- drage kan zijn aan de verkeersveilig- heid. Het komt nogal eens voor dat voetgangers worden aangereden door achteruitrijdend vrachtverkeer, om dat de chauffeur hen meestal niet kan waarnemen. ZAWWWWW.WWVWW Het is de laatste jaren in het automo- bielwereldje gebruikelijk, dat een model zo nu en dan als „speciale aanbieding" van de lopende band komt. De Jeanskever is daar waar- schijnlijk wel het beste voorbeeld van. Ook British Leyland doet met dit (mode?)-verschijnsel mee: momenteel is er een bijzondere uit- voering van de AllegTO op de markt. Of, om precies te zijn: tw6e bijzon dere uitvoeringen. Het gaat om twee typen van het Uegro 1100-model: de Silver Arrow, die'zilver metallic gespoten is en de Greens Arrow, die (inderdaad!) een groene metallic laklaag heeft. De wagens zien er niet alleen anders dan de anderen uit: ze hebben ook^vel wat extra's gekregen. Zo is er een fraai gestreepte stoffen bekleding, kun^tleren hoofdsteunen, speciale zijstrips, 4 1/2 inch wielen, 165 x 70/13 banden, sierwieldoppen, zoals die normaal alleen op de Allegro 1300 Special worden geleverd, achteruitrijlampen, zwarte ruitewis sers, zzwarte buitenspiegel, lederen stuurhoes, een speciale badge en een sigarettenaansteker. De prijs van de beide aanbiedingeil is f1 1.275,:f.450,meer dan dg „normale" Allegro 1100. De zilverea uitvoering is zowel voor Belgie als Nederland bestemd: de groene is echt helemaal alleen voor ons land. Dezer dagen is bij de dealers de nieu we Toyota Carina-reeks te zien. De geheel vernieuwde serie, die meteen leverbaar is geworden, bestaat uit twee- en vierdeurs modellen in diver se uitvoeringen, plus een komplete stationwagon, die voorheen in de Carina-serie niet geleverd kon wor den. De nieuwe Toyota Carina 1600 is strak gelijnd en heeft een lage taille- lijn. Men heeft er tevens voor gezorgd dat het bovenste punt van het dash board, stoelen en achterbank op nagenoeg gelijke hoogte met de taille- lijn valt. Het resultaat daarvan, in combinatie met een groot glasopper- vlak, is een licht, ruim en goed zicht biedend interieur. Dankzij de strakke carrosserie-opbouw was het mogelijk een ruime vierkante kofferruimte te kreeeren. In het front klankeren de dubbele koplampen de strakke, ver- tikale stijlen van de grille. De achter- steven is eenvoudig van lijn, waar- door de grote achterlichtkom binaries goed tot hun recht komen. Het interieur is volkomen nieuw. Het dashboard is laag opgesteld, waar- door een ruim zicht naar voren ont- staat. In het dashboard is het instru- mentenpaneel van metaalgrijze kunst stof opgenomen. Recht voor de be stuurder zijn vier klokken gemon teerd: temperatuurmeter, kwartsklok, snelheidsmeter/kilometerteller, brandstofmeter. Rechts van deze groep zit een radio en het bedienings- paneel voor het verwarmings/venti- latiesysteem. De met stof beklede stoelen zijn breder, vooral op schou- derhoogte en zijn voorzien van verstelbare en verwijderbare hoofd steunen. De stoffering van de achter bank loopt nu door over de wielkas- ten, die geheel in de bank opgeno men zijn. Technisch is de wagen vrijwel gelijk gebleven, maar wel zijn talrijke ver- beteringen aangebracht. Nieuw in de Carina-reeks: de stationwagon burateurs en geeft 8 kW meer ver- mogen af en accelereert uiterst fel. Doordat de vijfde versnelling van de 5-bak een overdrive-karakter heeft maakt de motor minder toeren, hetgeen het bezineverbruik ten goede komt. De_ stationwagon is volkomen identiek aan de De Luxe modellen, zij het dan dat dit model is uitgerust met bladveren achter in verband met het grotere draagvermogen. De achterbank vis wegklapbaar, teneinde de laadruimte te kunnen vergroten. De vloer van de laadruimte is met tapijt bekleed; de zijkanten zijn be kleed met een hard polyester paneel, waarin zich links achter een speciaal gereedschapvak, waarin weer een aparte box voor kleine objecten, bevindt. De aan de bovenzijde schar- nierende achterdeur gaat hoog open en wordt gesteund door gasgevulde telescopen, die in gesloten toestand wegvallen in de stijlen. De goedkoopste Carina, de twee- eurs, kost f.13.999,— inkl. BTW; Voor het ST-model moet men f.15.999,— neertellen, terwijl de stationwagon f.16.550,— kost. De Carina 1600 ,.ST" kan prat gaan op een sportieve uitvoering. Dit is al van buitenaf zichtbaar. Dit type wordt namelijk geleverd in felle kleu- ren, terwijl een dubbele bies rondom de wagen siert. De beide bumpers zijn voorzien van rubber bescherm- strips. Op de achtersteven bevinden zich de emblemen ,,ST" en ,,5-speed". Het zwarte dashboard omlijst het mat gepolijste aluminium instrumen- tenpaneel, waarin behalve de reeds opgesomde instrumenten en meters, een toerenteller en een oliedruk- meter zijn geplaatst. De motor is voorzien van twee car- WAVAVWAViV.*ASW.VA British Leyland heeft het in Neder land het afgelopen jaar niet zo goed gedaan. Volgens de schattingen over 1977 is er een lichte achteruitgang in de afzet van de Leyland-personen- auto's, hetgeen ook leidde tot een procentuele dating van het markt- aandeel. Nieuwe Opel Rekord: degelijk brok auto i

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3