Toch ontslag voor Jok Wijkcentrum moet funktie voor bewoners te rug krijgen hak Ook Werkgroep Nieuwland vindt: KOPEN OF VERKOPEN speciaa|- zaken 8-95/ 24.95 Zesdaagse Ouerbelast SELECTIES Positief Aktie voor Teerstoof Motiuering Onderzoek Teleurstellend izie onze en onroerend goed pagina's WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 2e JAARGANG NO. 5 SCHIEDAM Maandagniiddag in peuterspeelzaal ,,de Ukkenput". Dertien peuters van 2 1/2 tot en met 3 jaar zitten braaf in een grote kring aan hun tafeltjes te wachten op de chocolademelk met een cracker, rondgedeeld door peuterleidster Joke Akkermans. Een uur eerder waren ze niet zo rustig: het was een lawaai van jewelste. ,,Zo komen ze na het weekend vaak binnen" zegt Joke. „Blijkbaar hebben ze thuis en op straat toch te weinig speelruimte". Die speelruimte hebben ze wel in ,,De Ukkenput", thans gehuisvest in een vrolijk versierd lokaal in het schoolgebouw aan de Zwarte- waalsestraat te Schiedam-Zuid. Elke week in dit hlad aktuele aanbiedmgen B0EKEN PLATEN POSTERS HAARPROBLEMEN BIOSCAL NEMEN Lai. bu BIOSCAL (Nederland) m Schiedams Nieuwsbla POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Peuterspeelzaal vecht voor haar voortbestaan Leo Herwig: „Het is dus wel te be- grijpen dat de raadskommissies die ermee te maken krijgen, daar niet in- trappen. Wij, de K.S.C.A. en de Werkgroep peuterspeelzaal Ukkenput vinden dat de Gemeente vooruitlo- pend op de subsidieverordening de peuterspeelzalen alvast zou moeten redden. In 1978 moet men dan wel proberen, die verordening rond te krijgen". De peuterspeelzaal wordt begeleid door een werkgroep, gevormd door ouders van de peuters. De ouders spelen een belangrijke rol in het hele gebeuren. Behalve de twee beroeps- krachten is er altijd mintens een moe- der aanwezig. Op maandagmiddag 30 januari waren aiie leden van de „VVerkgroep peuter speelzaal Ukkenput" in de school te vinden. Samen met een beroeps- kracht van het Buurt- en Clubhuis ,,De Ducdalf' en met Leo Herwig, bestuurslid van de Katholieke Stich- ting voor Sociaal-Culturele Arbeid (K.S.C.A.) gaven zij voorlichting over de stand van zaken rond de peuter speelzaal. Niet voor de eerste maal dreigt name- lijk de noodzaak tot ontslag van Joke Akkermans. Het voorstel voor een krediet van f 32.000,- voorde twee peuterspeelzalen, „De Ukkenput" en Schiedam: R'damsedijk 443 Rotterdam: Hoogstraat 137 centr „De Binnenhof" Ommoord I Beijerlandselaan 101 Zuid sdhocnreparatle Uaar tcrwljl u wacht! „2 en 3" in Groenoord, is van de gemeenteraads-agenda van 16 januari 1978 afgevoerd, zo blijkt uit een brief van de afdeling Algemene Zaken van het Stadskantoor. Waarom dit gebeurd is, wordt in de brief niet vermeld. „Tot nu toe heeft de K.S.C.A. het salaris van Joke betaald" vertelt een medewerker van „De Ducdalf*. „Daar kan men niet mee doorgaan omdat de financiele situatie dat niet toelaat. De Ukkenput bestaat nu 5 jaar en zo lang is de K.S.C.A. ook bezig met pogingen om het salaris voor de part-time peuterleidster ge- subsidieerd te krijgen. 5 jaar geleden stond de gemeente als positief tegen- over dit werk, wat o.a. blijkt uit een aanvraag voor subsidie bij het mini- sterie van CRM, die helaas werd afgewezen". Leo Herwig: ,,In de bespreking tus- sen de gemeente en het bestuur van de K.S.C.A. op 29 juni 1977 heeft' wethouder Posthoorn toegezegd, dat hij de peuterspeelzaal zou redden. Er waren 6 mensen bij die dat gehoord hebben. Wij hadden namelijk ge- zegd, dat wij Joke moesten ont- slaan en haar ontslag bij het arbeids- bureau hadden aangemeld. Het is niet prettig als je het zo moet spelen, maar we konden niet anders: er moest iets gebeuren. Later heeft hij die belofte afgezwakt; wat overbleef was dat hij aan de gemeenteraad een voorstel zou doen voor een krediet van f 32,000,- voor het uitvoeren van een experiment bij peuterspeelzalen. Dat experiment zou inhouden dat onderzocht zou worden waardoor de peuterspeelzaal in deze wijk nood- zakelijk werd". Voor een jaar zou dan de financiele kant rond ziin en na dat jaar zou de subsidieverordening voor de kinder- centra gereed kunnen zijn. Daarin is de subsidie voor beroepskrachten opgenomen. Zowel de K.S.C.A. als de betrokken ambtenaren waren het er niet mee eens, dat de zaak als een experiment aan de gemeenteraad zou worden voorgelegd. Wat gebeurt er als er maar een beroepskracht in de peuterspeelzaal overblijkt, een kultureel werkster die via ,,De Ducdalf' wordt ge- subsidieerd? ,,Dan wordt deze peuterleidster overbelast" stellen de leden van de werkgroep in een brief aan B W. Ook de ouders worden o\'.rbelast; er kunnen minder groe- pei. peuters komen en er komt een lange wachtlijst. Zowel ouders als kinderen krijgen dan onvoldoende begeleiding. Een stuk werk dat met veel moeite en geestdrift door de leidsters en ouders tot stand is ge- brjcht, wordt op de tocht gezet. De manier van werken van de peuter speelzaal (ver doorgevoerde ouder- participatie) mag niet teruggedraaid worden naar een peuter-bezig-houden zonder enige diepgang of visie". „We doen het allereerst voor de peu ters" vertelt Ria Hersbach, een van de aanwezige moeders. ,,In deze wijk is de woon- en leefsituatie slecht en er is binnen en buiten te weinig speelmogelijkheid voor peuters. We draaien nu al 5 jaar en het is gewoon keihard nodig. Voor de ouders is het ook prettig: je komt met anderen in kontakt, je bent niet zo geisoleerd. En je krijgt regelmatig tijd vrij voor jezelf, voor boodschappen maar ook eventueel voor studie. De kinderen worden van de straat gehouden en leren met andere kinderen om te gaan en zich kreatief te uiten. Het is ook een goede voorbereiding op de kleuterschool". De mensen van de peuterspeelzaal voelen zich door B W, maar ook door de gemeenteraad beduveld. ,,De raadsleden hebben kennelijk geaccep-, teerd dat B W dit spelletje speeit. Het is toch wel te gek dat er helemaal geen reden werd gegeven, waarom het van de gemeenteraadsagenda werd afgevoerd". CORNEIIS SPEELMANSTRAAT IB SCHIEDAM Het zoldertheater In de Teerstoof in Schiedam is een financiele aktie begonnen om te bewerkstelligen, dat het mini- theater kan blijven doordraaien. Ondanks de subsidie die de ge meente Schiedam het theater ver- leent ziet de financiele situatie er zorgelijk uit. Dat komt hoofd- zakelijk omdat de subsidie van het Zoldertheater wordt bepaald aan de hand van het aantal onbezette plaatsen in het theater: men krijgt per niet-verkochte plaats een be paald bedrag van de gemeente- Met andere woorden: als er veel publiek komt, is er geen of zeer weinig subsidie van de gemeente te verwachten. Met alleen de toegangsprijzen kan In de Teerstoof het echter niet bolwerken. Vandaar dat de inwoners van Schiedam worden verzocht, mee te doen aan de ondersteuningsaktie. Wie het zoldertheater een goed hart toedraagt kan een bedrag overmaken op giro 38.60.431 ten name van In de Teerstoof te Schiedam. Aan het theater zijn acceptgirokaarten verkrijgbaar, die men eventueel voor dit doel kan gebruiken. De aanwezige leden van werkgroep blijken diverse gemeenteraadsleden telefonisch en mondeling benaderd te hebben; de reakties van diverse par- tijen waren positief; Een van die gemeenteraadsleden was mevrouw Jo Ouwens van de PvdA. „lk sta inder- daad positief tegenover de peuter speelzalen", vertelt zij in een tele- foongesprek. ,,Maar er bleken in de diverse frakties mensen te zijn die nog vragen hadden. Het zag er bovendien naar uit dat het huidige voorstel van wethouder Posthoorn er niet door zou komen. Vooral de financiele kommissie had bezwaren; ze zag het als experiment niet zo zitten. Het is beslist de bedoeling, dat de heer Posthoorn met een ge- wijzigd voorstel komt waarvan ver- wacht kan worden dat het wel door de gemeenteraad wordt aangenomen. Ik kan me echter wel voorstellen dat de betrokkenen willen weten wat er met de zaak gaat gebeuren en waar om het onderwerp van de agenda werd geschrapt". Leo Herwig blijkt niet zo gelukkig met het huidige gemeentebeleid: „Als Joop de Jong (PvdA) zegt dat in deze raadsperiode 70 pet. van de ge- stelde doelen is gerealiseerd en dat moet ook voor de welzijnsektor gelden, dan durf ik wel te zeggen dat dat niet dankzjj, maar ondanks de gemeenteraad is gebeurd. Er zijn diverse harde akties vanuit het wel- zijnswerk nodig geweest; als voor- beeld noem ik de bouwspeelplaats en het dreigend ontslag van Hans Verlinde van werklozenprojekt „De Trechter". Die laatste zaak is trou- wens nog niet helemaal van de baan". In een brief aan B W, gedateerd 26' janauri 1978, hebben het bestuur van de K.S.C.A. en de Werkgroep Peuter speelzaal Ukkenput gevraagd om een nadere motivering van het besluit om de zaak van de gemeenteraads-agenda af te voeren. Tevens vraagt men aandacht voor het feit, dat wethou der Posthoorn onbereikbaar is geble- ken voor de werkgroep, wanneer men over de financiele kwestie en de on- zekerheid die daar het gevolg van is, overleg wilde plegen. Tenslotte wordt in de brief gesteld, dat een positieve beslissing met betrekking tot de subsidising van het peuterwerk in Schiedam-Zuid dringend nodig is, omdat anders op- nieuw de parttime leidster moet worden ontslagen. Dat is voor haar, voor 60 peuters en hun ouders onaanvaardbaar. De gevolgen van een dergelijk besluit komen volgens de ondertekenaars van de brief volledig voor rekening van B W. YVONNE HONTELe Een Fins wetenschappelijk team van de JJniversiteit te Helsinki is er na ruim lOjaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul- laten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap hiar etc Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge-.. bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat Uit een elixer, welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge- bruikt orr. optimale resultaten te kun nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappclijke literatuur beschik- baar Tel. OTtktOtl U - Postbas 16140 - Dea Hu| De werkgroep Wijkcentrum bracht verslag uit. SCHIEDAM - Op woensdag 25 janu ari bracht de werkgroep Wijkcentrum Nieuwland aan de bewoners van de wijk en andere belangstellenden, ver slag uit van haar aktiviteiten. De werkgroep bestaat uit vertegenwoor- digers van de bewonersvereniging en diverse andere instellingen en verenigingen die van het gebouw ge- bruik willen maken. Ze heeft tot taak, na te gaan wat de funktie van het wijkcentrum moet gaan worden en welke behoeften er onder de wijk- bewoners leven. Wethouder Colle heeft als eis ge steld, dat op 1 maart 1978 met de verbouwing van het pand wordt be gonnen. Behalve de bewonersvereni ging Nieuwland hebben ook de Kruis- vereniging en de Gemeente-biblio* theek belang bjj het wijkcentrum. Er is nu een filiaal van de bibliotheek en ook de Kruisvereniging gebruikt een gedeelte van het gebouw. De echte wijkcentrum-funktie is al geruime tijd op de achtergrond geraakt en de Gemeente Schiedam vindt, dat het gebouwtje terug moet worden ge geven aan de wijkbewoners. Inmiddels heeft de werkgroep enig onderzoek in de wijk verricht. Er is nu een program van eisen, dat als minimaal uitgangspunt voor de verbouwing zou moeten gelden. Architekt Frans Pauw maakte een ontwerp voor de verbouwing, geba- seerd op dit program. Uitgangspunt is dat het wijkcentrum tegemoet moet komen aan de wensen van de wijk bewoners op sociaal, edukatief en medisch gebied. Onder andere is er behoefte aan een ontmoetingscen- trum en aan ccntrale gezondheids- voorzieningen. Volgens de tekening van Frans Pauw zou de Kruisvereniging voldoende uitbreidingsmogelijkheid vinden in de richting van het trappenhuis van bo- venliggende woningen. Voor eventuele uitbreiding van de biblio theek zou verbouwing in de richting van de Nolenslaan en het Wibautplein mogelijk zijn. De nodige parkeer- ruimte kan worden gevonden door herverdeling van de parkeergele- genheid van het Wibautplein. De werkgroep vindt het belangrijk, dat tussen Gemeente en bewoners overleg wordt gepleegd ten aanzien van mogelijke hinder tijdens de verbouwing (o.a. heien). De be- treffende bewoners zullen door de werkgroep regelmatig op de hoogte worden gehouden van de stand van zaken met betrekking tot de werkzaamheden. Gezien het touwtrekken van diverse instellingen om het wijkcentrum, vond de werkgroep het teleurstellend dat noch van de gemeente, noch vart de Kruisvereniging vertegenwoordi- gers aanwezig waren. Wel aanwezig was een afvaardiging van de Stichting Algemeen Maatschappelijk werk, die eveneens belangstelling heeft voor het wijkcentrum. Tot nu toe heeft de werkgroep slechts in een gedeelte van de wijk een enquete kunnen houden. Inmid dels is van de zijde van de Gemeente het verzoek gekomen, om in de gehele wijk Nieuwland een onderzoek te verrichten naar de wensen van de bewoners wat betreft welzijnsvoorzieningen. Zowel de werkgroep als de aanweizge bewoners werden het eens over een beheerskommissie voor het wijkcen trum, die zou moeten funktioneren onder een in te stellen Raad voor Wijkgebouwen. Over de eventuele samenstelling van die commissie moet nog overleg plaatsvinden. Dit kan echter pas gebeuren als er eindelijk antwoord is op de steeds te- rugkerende vraag: welke plannen leven er nu eigenlijk precies bij de gemeentelijke instanties? www ZWIJNDRECHT winkelcentrum walOurg GOUDA winkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/D IJSSEL winkelcentrum dorrestein WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kralingen) winkelcentrum alexanderpolder winkelcentrum ommoord west winkelcentrum ommoord oost groene hilledijk 235 (zuid) Moderne rasterspot kompleet met concentra- lamp in mat zwarte uitvoering Handige set rollers om zware apparaten te verrijden. Uittrekbaar tot de gewenste maat Onze prijs Magnetische raamwisser. waarmee u gelijktijdig binnen- en buitenzijde van ramen kunt zemen, zonder halsbrekende toeren. Speciale prijs Elektr. rechaud voor uw schalen op tafel. Van 47.50 voor Set 3 dekschalen van Arcopal, uitgevoerd in hittebestendig fumee-glas. Inhoud 1-1Va-2V» liter. Van 34.95. Nu Uitschuifbaar schoenenrek voor overzichtelijk en ruimtebesparend opbergen van schoenen. Nu Engelse kop en schotel. van echt ,,Bone Chine" porselein met chique bloemdecor. Nu slechts Oeurmat originele handgeknoopte deurmat in de maat 68 x 40 cm Een iizersterke voetenveger voor iaren Onze prijs Hij zat er nu al voor de vierde maal. Het cirkus van de zesdaagse had haar tentakels nog niet naar het Rotter- datnse Ahoy'-gebouw uitgestoken, of hij was al in het bezit van een doorlo- pend to^gangsbewijs. Hij kende de renners niet alleen van naam, maar wist ook alles van hun prive leven. Vanaf zijn vaste plaats op de tribune in het sportpaleis zwaaide hij naar organisators, spon sors, soigneurs, fietsenmakers en al die andere belangrijke mensen op het middenterrein. Op de eerste avond van deze zesdaag se mocht ik even met hem mee. "Kom maar hier zitten," zei hij ver- trouwelijk en duwde me neer naast een niet onaantrekkelijke jongedame. "Ze sijn net met een afvalwedstrijd bezig. Kan je ze gelijk leren kennen, brulde hij me in het oor, want op dat moment begonnen de luidsprekers boven m'n hoofd dreunend te vra gen of m 7i moeder soms thuis was. Daar tussendoor hoorde ik een over- spannen mannenstem onduidelijke mededelingen uitspreken over Udo, Rik en Niels. In mijn onschuld dacht ik, dat dit ook zesdaagse-bezoekers waren die om dringende redenen naar huis werden geroepen. M'n gastheer leunde zo dicht tegen me aan om dit misverstand weg te werken, dat ik in niet onzachte botsing met m 'n buur- vrouw kwam. "kijk,hoorde ik hem schreeuwen, terwijl ik m 'n bur- vrouw stamelend m 'n excuses aan- bood, "kijk, in die rood-wit-blauwe truitjes rijden Gerben Karstens en Roy Schuiten. En daar in het zwart gaan Rene Pijnen en Danny Clark. Die vier moet je in de gaten houden. De twee wielrenners in het zwart leverden bij mij geen problemen op, want duidelijk stond op hun rug ge- schreven dat ook in Japan elektro- nische apparatuur wordt gemaakt. De andere wielrenners- in rood-geel- zwart, rood-groen-wit, rood-wit-rood, wit-rood-wit-blauw-wit en groen-wit- groen - dwarrelden echter zo voor m 'n ogen rond, dat ik de zachte stem naast me eerst niet hoorde. Ik volgde de 26 renners zo goed en kwaad als het ging en hemerkte, dat af en toe de laatste renner van z'n fiets moest afstappen. De meute op de wielerbaan werd steeds kleiner en Ome Joop krijste, dat hij doorging tot aan het gaatje. "Hebt u echt geen vuurtje voor me", drong het ineens tot me door. M'n buurvrouw had me aangestoten en hield een sigaret tussen haar vingers. Gelukkig deed m 'n aansteker het al bij de allereerste poging en bij het vuur geven zag ik dat m 'n buur- dame bruine ogen had. "Begrijpt u er iets van?", vroeg ik haar. Ze schudde van nee. Omdat m 'n buur man op dat moment met een andere deskundige in dis- kussie was over de verhouding tussen voor- en acliter tandwielen van de baanfietscn, voelde ik me sterk. "Kijk", zei ik, "daar in het zwart rij den Albert en Horst en die twee daar in het blauw zijn Cees en Aad". Om dat Ria Valk zo graag getroeteld wilde worden, verstond m 'n buur- dame me niet. "Kom", maakte ik uitnodigend een gebaar, "laten we wat gaan drinken. Later, veel later, kwam ik weer terug in het sportpaleis. M'n gastheer zat er nog. 'Nog een race acliter de dernies en dan zit het, er jammer ge- noeg weer op voor vanavond. Ga je morgen weer mee? Ik moest ont- kcattend antwoorden, want de brui ne ogen hadden ja gezegd toen ik bij het afscheid nemen had gevraagd of we niet eens konden uitgaan. Spijtig voor u is. dat de zesdaagse gisteravond beeindigd is. Maar het adres van m 'n gastheer kunt it wel van me krijgen: volgend iaar gaat hij weer naar de wielrenners kii- ken. Missehicn lieeft uw huurdalnc dan wel hlaitwe ogen l/i HI KKSjll\

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1