Steun voor Lanka Als de TVniets biedt Toon Sparreboom is gek van oude motorfietsen Winterse verslaving Programma VierMolens Indian vormt het pronkstuk Geprolon- geerd Inter Rent Aktiviteiten in Dienstencentra Verschil m 1 Inenten bij huisartsen Filosofie Geknoeid Pronkstuk In de Kweekbak Franje VOOR UW TIJDILIJKI AUTO! AUTOVERHUUR 5-514 Zwerfkatten WOENSDAG I I EBKUAR1 1978 "De Korenbeurs" doet aan ontwlkkelingshulp SCHIEDAM - „Het is lang geleden, dat we zoveel belangstelling hadden bij tafeltenniswedstrijden", vertelde Hans van den Broek, lid van de tafeltennis- vereniging „De Korenbeurs". Het ging dan ook om wedstrijden tussen be? roemdheden als Frans Schoofs, Bert van der Helm. Norbert van der Walle en Tiny Mons, afgelopen zaterdag 29 januari in de Korenbeurs. Die wedstrijden vormden niet de enige aktiviteit; waar het eigenlijk om ging was een tentoonstelling over de Sarvodaya-bewegingop Sri Lanka (vroeger Ceylon), georganiseerd door enkele leden van de tafeltennisvere- niging. De toegangsprijs voor de wed strijden en de opbrengst van o.a. een fancy-fair, tefeltennissen tegen een robot en verkoop van zelfgebakken taarten, komen aan die beweging ten goede. Wat heeft tafeltennis nu met ontwik- kelingshulp te maken? Hans van den Broek: ,,Een groepje leden had al lang het plan om iets te doen voor VLAARDINGEN - De dienstencen tra Holy en Drienhuysen hebben ook voor de maand februari een omvangrijk aktiviteitenprogramma opgesteld. Morgenavond treedt in het dienstencentrum Holy, waar overi- gens alle aktiviteiten plaatsvinden, het Anchen v.d. Boskoor op. Woensdag 8 februari is het om tien uur weer ijd voor het maandelijks koffieuurtje. De dag daarna, donder- dag 9 februari, zal het Holy-kooreen avond verzorgen. Het optreden begint om half acht. Vrijdagmiddag kan ieder weer zijn geluk beproeven in de Bingo, die om twee uur aanvangt. Op zaterdag 18 februari barst ook in het dienstencentrum het Carnaval los. Voor dit feest worden kaarten verkocht vanaf 6 februari tot vrij- dag 10 februari. De kaarten kosten drie gulden en zijn beslist noodzake- lijk om de avond te kunnen bezoeken. Op donderdag 23 februari verzorgt de heef Ruppert een filmvoorstelling en een dag later geeft mevrouw Ver- burg om half drie een demonstratie huidverzorging. Iedere maandag- avond tenslotte is er gelegenheid om te dammen en te schaken in wed- strijdverband. een derde-wereldprojekt. Ik ben toen met dit plan aangekomen en samen heDben we het aan het bestuur voor- geleed. We vonden, dat wij een prima akkommodatie hadden om zo- iets te doen. Het bestuur vond het goed, als het maar niet om een poli- tiek gebonden projekt ging. Dat kun je binnen een vereniging niet doen." Achter een tafel met prachtige geba- tikte stoffen uit Sri Lanka tref ik Loes Geerlings, van beroep fysio- therapeute. Ze was anderhalf jaar geleden een maand in Sri Lanka, waar ze te gast was bij de Sarvodaya- beweging. Ze ging er op eigen initia- tief heen om zelf te kunnen zien, wat die beweging doet en kan wat meer vertellen over de achtergrond en doelstellingen. „Sarvodaya betekent: verheffing van alien, welzijn van alien en Shrama- dana wil zeggen: delen van arbeid, kunde en vaardigheden" vertelt Loes. Ik heb meegeholpen in een Shrama- danakamp. Dat is een werkkamp waarbij door de beweging zoveel mo- gelijk vrijwilligers uit een bepaald gebied gemobiliseerd worden. Soms zijn er ook buitenlandse vrijwilligers bij, maar waar het om gaat is dat mensen uit het land zelf iets aan hun eigen situatie doen. De beweging wil hun werk van onderaf opbouwen, bevrijding is een zaak van de mens zelf." Voorbeelden van projekten zijn: we- gen aanleggen, waterputten graven, scholen bouwen enzovoort. Maar het doel van de kampen is niet alleen het werk, maar vooral ook het versprei- den van de filosofie van de beweging. Loes: ,,Het gaat erom dat de mensen zich bewust worden van het feit dat ze uitgebuit worden. Nu zijn het maar een paar machthebbers die het geld dat met de Ceylon-thee verdiend wordt, opstrijken." Kun je op die manier mensen inder- daad bewust maken van hun situatie? Loes: ,,Ik heb zelf meegemaakt dat een weg verbreed moest worden. De beweging organiseerde het en in 5 dagen was het werk klaar, omdat het hele dorp meewerkte, van jong tot oud. Als je dan met de bevolking gaat praten, kun je duidelijk maken wat ze zelf allemaal tot stand kunnen brengen. Dat is heel konkreet." Ik zie een groot verschil met andere ontwikkelingsprojekten: dit is ont- staan in het land zelf en de meeste medewerkers zijn bewoners van Sri Lanka. De mensen doen het zelf, ze voeren hun eigen plannen uit. Projek ten die uit het Westen komen gaan meestal van onze mentaliteit uit en zakken vaak na een paar jaar weg omdat de mensen voor wie de hulp bedoeld is, er het nut niet zo van inzien." Eind april gaat Loes weer voor 3 maanden naar Sri Lanka. Ze gaat dan de Sarvodaya-centra afreizen. In di verse streken van het land is zo'n centrum, waar jonge mensen uit de omgeving opleidingen krijgen in de techniek, de landbouw, kleuter- onderwijs, hygidne en dergelijke. Loes gaat er informatie geven over fysiotherapie en lichaamsbeweging. Daarna gaat ze ook nog naar India, naar zuster Raptista van het Sociaal Centrum in lndore. Geld voor en informatie over de Sarvodaya-beweging is niet het enige doel van het gebeuren in de Korenbeurs. „We zouden graag wil- len dat een groep in Schiedam, bij- voorbeeld een school, een dorp in Sri Lanka adopteert. Met zo'n dorp zou je dan op allerlei gebieden kennis kunnen uitwisselen. Er zou financieel geholpen kunnen worden, misschien kunnen er vrijwilligers heen" vindt Hans van den Broek. „Maar het moet niet een eenzijdige 19.30 uur. Toegangsprijs SCHIEDAM Het programma van het Dienstencentrum „De Vier Mo- lens" ziet er voor februari 1978 als volgt uit Vrijdag 3 februari: Carnavalsavond met de „Rietzei- lers", kindereh geen toegang. Aan- SCHIEDAM - Voor de liefhcbbers de/e week in Passage-Bio: Once upon a time in the west, de zo langzamer- hand klassie geworden western, met Henry Fonda, Claudia Cardinale en Charles Bronson, en niet te vergeten de schitterende muziek van Ennio Morri- cone. Dagelijks 1.30 en 7.30 uur, za. zo., woe. alleen 7.30 uur. In kleur, 12 jaar. Van Passage-Bio naar het Passage- theater vcrhuisd is Cecil B. de Mille's majestueuzc verfilming van De tien geboden, met Charlton Heston Yl Brynner en Anne Baxter. Dagelijks om 2 en 8 uur, za. alleen 8 uur, vrij. alleen 2 uur. In kleur, alle leeftijden. Zaterdag, zondag en woensdag om 2 uur kindermatinee in Passage-Bio: Ron Ely in Tarzan de onoverwinnelij- ke. In kleur, alle leeftijden. Vanaf 9 januari gaat in het Passage- theater Soldaat van Oranje draaien. Zoldertheater ,,ln de Teerstoof" brengt op vrijdag 3 en zaterdag 4 februari het programma Moeder, geef me nog eens raad van Frits Lambrechts, Sylvia Alberts en Wim van de Meeberg. Frits Lambrechts zegt hier zelf over: ,,/al de loop van de gcschicdenis zich in vrede- licvende zin ontwikkelen, bovrijd van elke angst voor oorlog en tirannie, als onze huidige regeringsleiders midden in de tweede kamcr zouden opspringen, de armen ten hemel heffend, en roepen: ..Moeder geef me nog eens raad?" Toegangsprijzen 1.9,-, voor C'JP en Pas- 65 f.7,50. Reservering maandag lot en met vrijdag via het VVV Schiedam, telefoon 269455. Verder kaarten aan de zaal, aanvang 21.00 uur. Aangczicn voetbalwedstrijden de t'ilm- liefliebbers op woensdagavond aan de beeldbuis dieigden te kluisteren, heeft het bestuur van de Schiedamse film- club besloten, de voorstellingen voor- taan op elke eerste donderdag van de maand te doen plaatsvinden. Daarom op donderdagavond 2 februari a.s. oin half negen in „De Teerstoof" De clowns van Fellini. De film bestaat uit drie delen. die op zich weer een samen- hangend geheel vormen. Het eerste en tweede deel zijn autobiografisch, het derde deel is pure fantasie, waarin Fellini een groots huldcblijk brengt aan de clownerie. In dit deel treden o.a. de wereldberoemde Fratcllini's op. Toegangsprijs t.5,-. L) moet wel lid zijn van de filmclub; kosten f.2,50 voor het hele verderc seizoen. Voor de klcintjes is er op zaterdagmid- dag 4 februari om half drie een optreden in „De Teerstoof" van het Haagse Marionettcnihcatcr van Jos Mens, met De verdwenen Konings- kroon, waarin zoals gcbruikclijk Bartje Bollcboos de hoofdro! speelt. Tijdig reserveren is verstandig, want marionetten zijn schaars in het Neder- landse poppenwereldje! Toegangsprijs f.2,50, reserveringen maandag t/m vrijdag via het VVV, tel. 266000. Vrijdagavond en zaterdag vanaf 13.00 uur via het theater, tel. 269455. In cafe ..Quibus" aan de Lange Haven 28 is het op zondag 5 februari a.s. groot feest, want dan wordt de eerste Quibus-L.P. gepresenteerd. De plaat is opgenomen op 11-12-1977 en kost f.11,12. Van elk exemplaar dat op 5 februari wordt verkocht, gaat 1.2,-naar de Ziekenomroep Schiedam. Vanaf 14.30 uur zijn in het cafe alle artiestcn die aan de L.P. meegewerkt hebben, weer te horcn: Het kwartet Piet LcBlanc, het trio Cor Pijpers, Peter Junior, Peter I-rings. DC plaat werd door Uuibus-medewer- kers opgenomen, produktie en tech niek waren in handen van Frits van Mourik, een stamgast met een tech- nisehe knobbcl. De bijzonder fraaic hoes werd ont- worpen door Cees Alberts. vang f 3,-. Dinsdag 7 februari: Bingo-middag, aanvang 14.00 uur. Donderdag 9 februari: Voorlichtingsochtend door „De Zonnebloem" met filmvertoning en discussie. Aanvang 10.00 uur, toe- gang gratis. Alle belangstellenden zijn van hartc welkom. pinsaag 14 februari: The-dansant met Hawai-Trto. Aan vang 14.00 uur, toegangsprijs f 1,-. Dinsdag 21 februari: Lezing over de natuur door de heer Boer, met daaraan gekoppeld een quiz. Tevens worden er plantjes uit- gedeeld voor een plantgroei-wedstrijd. Aanvang 14.00 uur, toegang gratis. Woensdag 22 februari: Voorlichtingsochtend over de pro- blematiek van „de Derde Wereld" met film en discussie. Aanvang 10.00 uur. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Toegang gratis. Dinsdag 28 februari: Voorlichtingsmiddag, waarvoor uit- genodigd zijn: Sociale Raadsman, no- taris en een ambtenaar van de Ge- meentelijke Sociale Dienst. Men wordt geihformeerd over zaken als testamenten, voorzieningen en uit- keringen, enz. ledereen is van harte welkom. Toegang gratis met gratis kopje koffie. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar in het Dienstencentrum tijdens de uit- leenuren van de bibliotheek op maandag-, woensdag- en vrijdagmid dag van 14.00-16.00 uur. stroom naar Sri Lanka worden. In Amersfoort btjvoorbeeld heeft men in nieuwbouwwijken opbouw- projekten gestart op basis van de f§f|ti§ Sarvodaya-filosofie. Voor een school zou zo'n uitwisseling ontzettend leerzaam zijn, bijvoorbeeld als weteidorientatie." Wie belangstelling heeft voor een uitwisselingsprojekt kan kontakt opnemen met Hans van den Broek, Rembrandtlaan 15b, Schiddam, te lefoon 261474. Landelijk kontakt- persoon is Piet Dijkstra, Westerweg 2 Bergen N.H. Bij de tentoonstelling hoort een wandbord waarop in het kort de filosofie van ue beweging is weer- gegeven: „Ceylon thee; eenzijdige, afhankelijke ekonomie; arbeid onbe- taald en vrijwel rechteloos. Zonder hoop, arbeid voor het naakte be- staan, leven onder het recht van de sterkste, heeft de mens verlamd, de gemeenschap verstikt." ,,En toch is er hoop. Wachten op hulp heeft geen zin. Mensen moeten zelf aan het werk, bewust zijn vrij- willig en geweldloos sociale ver- andering tot stand te brengen." YVONNE HONTELE Een projekt van de Sarvodaya-beweging op Sri Lanka: Dorpsbewoners graven een beerput. VLAARDINGEN De Vlaardingse huisartsen zijn morgenmiddag, don derdag 2 februari, beschikbaar voor het verstrekken van de bekende DKTP-injektie. De meeste ouders van kinderen-die in 1974 werden geboren hebben daarvan al bericht gehad. In maart wordt het inentingsspreekuur uitgebrcid met de mogelijkheid om tegen mazelen te worden ingeent. Die injektie geldt dan voor kinderen, die geboren werden in 1974, 1975 en 1976. Vooraf dient men deze inen- ting aan te melden bij de inentings- administratie; Mozartlaan 9, tele foon 353500. Voor nadere inlich- tingen is dit telefoonnummer ook beschikbaar. Altijd heb ik gcdacht dat Vlaardingcn een stad van dicrcnvricndcn was, maar na le zing van de Gcmeentcplanncn om de zwerfkatten te laten vermoorden is mij duidelijk geworden dat die dicrenvriendcn daar in de Gcmccnteraad blijkbaar niet te vinden zijn. Ook in Rotterdam moest men iets doen aan het steeds toencmendc aantal zwerf katten en men gaat nu over tot het east- reren cri steriliseron en daarna weer vrij- laten. Het is een gezamelijke aktie van de Ned. Vcr. tot Bcschcrming van Diercn, de Ned. Bond ter bestrijding van Vivisec- tie en de Stichting de Zwerfkat. Is er bij deze 3 instanties geen enkele Vlaardinger aangeslotcnKcert u dan tegen deze mens- onterende maatrcgel en sta niet toe dat wecrloze gezonde diercn worden uitge- roeid. Het is nog niet te laat. A. Buitcndijk Schiedam SCHIEDAM "Wie een cremekleu- rige Jaguar Mark II ziet voorrijden. kijkt raar op, als ik eruit stap" vertelt Toon Sparreboom, blond haar, lange blonde baard, blauwe werk-overall. "Ik ben Itelemaal gek van oude motoren, maar ook bijzondere auto's interesseren me. Mijn Jaguar heb ik tweedehands in Engeland gekocht: het stuur zit links en het dashboard is van hout. Het is een auto waarvan er in Nederland maar ongeveer 68 van zijn verkocht; de laatste exemplaren van dit model zijn in 1968 gemaakt". Ondanks zijn opleiding tot tekenaar- konstrukteur werktuigbouw en auto- techniek heeft Toon altijd "in de motoren gezeten". "Ik had geen zin om de hele dag op een tekenkamer te staan en ben direkt na mijn opleiding als monteur bij een motorzaak gaan werken. Helaas is weinig verdienen in deze branche gewoon. Ik ben nog een tijd werkplaatschef in een andere motorzaak geweest, maar bijna twee jaar geleden ben ik samen met een vriend, Laszlo Moldovan, een eigen zaak begonnen. LaszlC had een snackbar, maar we kenden elkaar van de motorclub. Hij reed Harley David son en voelde er niets voor, zijn hele leven in een snackbar te staan. Zo ontstond Daytona Motors aan de Hoogstraat in Schiedam". In zijn woning boven de winkel zit Toon op zijn praatstoel als het over oude motorfietsen gaat. In de 5 jaar dat hij ze verzamelt, heeft hij een interessante kollektie bij elkaar gebracht. Toon: "Alles wat ik gekocht heb komt uit Nederland, via partikulieren die weten dat ik ze ver- zamel. In de zaak hoor je ook wel eens wat. Ik koop ze voor een rede- lijk bedrag of ruil ze en knap ze dan zelf op. Op het moment heb ik daar niet zoveel tijd voor maar meestal zijn dat echt karweitjes voor de win ter. vertel, dat mijn vader net na de oorlog een Scott had weet Toon direkt: "dat was een watergekoelde tweetakt, dat is erg bijzonder. De meeste motoren hebben luchtkoe- ling, maar met waterkoeling krijg je betere prestaties, door de konstante temperatuur. Zo'n motor is wel kwetsbaarder." "Het pronkstuk van de kollektie is een Indian uit 1939, die heb ik niet voor weinig gekocht! De Triumph uit 1953 of '54 is ook heel bijzonder, want die haalde in die tijd al de 160 km per uur. Dan zijn er o.a. nog een Norton uit 1936, een DKW uit 1938 en een uit 1937, een oude Zundapp. een BSA uit ca. 1939, dat is nog een eencylinder en een DKW uit 1928. Die is heel uniek, misschien zijn er nog 4 van op de hele wereld. Ze zijn niet allemaal van mij; mijn broer en mijn kompagnon doen soms ook mee, maar het opknapwerk doe ik meestal, soms geholpen door een vriend, Fred Taller." Er zijn wel eens fietsen, daar gaat rustig 100 uur in. Fred heeft bijvoor beeld in de Indian alleen al 40 uur zitten. Hij rijdt zelf trouwens op een Harley uit ongeveer 1950. Je kunt hem herkennen aan zijn helm, waar zijn vrienden een olifant op geschilderd hebben. Men noemt hem namelijk "het motorfantje" omdat hij wat breed gebouwd is. „Dat mag je wel opschrijven hoor, vindt hij best leuk" zegt Toon. Hoe lang bestaat de Harley Davidson al?, wil ik weten "Kan ik direkt voor je opzoeken, want ik heb een hele verzameling boeken, daar staan alle merken in". In 1903 blijkt de eerste Harley gemaakt te zijn. Als ik In de nacht van 26 op 27 januari werd ingebroken bij een 61-jarige dame in de Warande. Door aan de achterzijde een raam open te breken kwam men naar binnen. Alles werd grondig doorzocht. De bewoonster, die bij thuiskomst de inbraak ont- dekte, mistte een grote hocveelheid tafelzilver ter waarde van f. 33.000 - Van diverse motoren heeft Toon nog de oude, linnen kentekenbewijzen. Helaas zijn, vooral in de tweede wereldoorlog, veel kentekenbewijzen weggeraakt, zodat hij niet van alle motoren precies kan zeggen, hoe oud ze zijn. "Er werd direkt na de oorlog ook wel geknoeid met die kentekens, om de motoren bij verkoop meer te laten opbrengen. Maar meestal is het redelijk goed te schatten, hoe oud ze zijn". Zijn alle onderdelen nog te krijgen? "Uiteraard niet, tpaar moeilijke onderdelen kunnen door een revisie- bedrijf gemaakt worden. Stolk in de Saftlevenstraat in Rotterdam maakt dingen die eigenlijk te gek zijn. En in de motorwereld help je elkaar hier en daar; je mag soms even aan iemand's draaibank staan" vertelt Toon. Vroe ger was het rijwielgedeelte beter, maar nu is het motorgedeelte beter. Een motor moet namelijk zo kom- pakt mogelijk zijn en toch veel ver- mogen leveren en op dat onderdeel waren vrpeger de materialen slech- ter". Wat doet iemand nou met die oude motoren, behalve opknappen en ernaar kijken? "ik ben lid van de Veteraan Motoren Club, een vereni ging tot instandhouding van histori- sche motorfietsen" vertelt Toon. "De meeste leden hebben ook wel een nieuwere motor, maar we houden regelmatig ralleys voor oude motoren in diverse kategorieen. Daar doen zelfs "fietsjes" uit 1904 aan mee". Ook Toon's vrouw Adrienne rijdt motor, een Honda 500, "net zwaar genoeg voor mij", zoals ze zegt. de waarde,maar om het verzamelen". De hele familie Sparreboom blijkt met motoren bezig te zijn. Twee broers van Toon zitten in een race' team; ze rijden op nieuwe motoren die soms opgevoerd worden tot 260 km. per uur. Maar zelf doet hij daar niet aan mee. "Ik heb genoeg aan mijn hobby". Wie zelf interesse heeft in oude motoren en vragen of problemen heeft, kan daarmee terecht bij Toon Sparreboom, Hoogstraat 196, Schie dam, tel. 26.41.11. of 73.12.66. Hij weet er wel het een en ander van en praat graag met anderen over zijrt liefhebberij. YVONNE HONTELe HOEK VAN HOLLAND - Te ver- wachten was, dat het pre-karnavals- feest in strandpaviljoen „Uncle John' aan de Badweg een sukses zou wor den. Afgelopen zaterdagavond duur- de het feest daar tot in de vroege ochtenduurtjes; tientallen bezoekers vroegen aan de heer Knoop of hij het feest niet kon herhalen. Nog voor het dansorkest de instru- menten in de auto's had geladen, had de heer Knoop alweer een kon- trakt afgesloten voor aanstaande za terdag. Vanaf 20 uur zijn dan wel of niet verklede karnavalsvierders weer welkom bij Uncle John". Evenals de eerste keer zijn er voor de meest originele (ver)kleding weer fraaie prij- Zondagochtend zeer vroeg zal echter pas bekend zijn of de jury weer om- gekocht is. Maar deze „oneerlijk- heden" passen wel een beetje in de sfeer van karnaval. De toegang is gratis en de konsump- tieprijzen worden voor deze gele genheid niet verhoogd. HOEK VAN HOLLAND - De stilte in het Maassluis Nieuwsblad van verleden week rond het cafe- chantant De Kweekbak betekende niet, dat er vanavond niets te doen zou zijn in de Hoekse Harmonie- straat. Niets is minder waar! Gastpresentator Rien Peters, be kend uit het Rotterdamse horeca- wezen en enthousiast lid van de (vrijwillige) brandweer, krijgt een keur van artiesten aan te kondi- gen. Ook volgende week woensdag, 8 februari, is er weer het nodige te beleven in de bovenzaal van Jazz- cafe De Lantaarn. Om 20.30 uur begintdan een programma, waarin o.a. zullen optreden de goochelaar Tevano en de Maassluise Toneel- groep Argeloos. Argeloos zal een eenakter voor het voetlicht zet- ten. Uit het Gelderse Ede komt het Kabarettrio „lncompleet" en -tra- ditiegetrouw- brengt de Hoekse Paul Lensink een van z'n bizar- cynische teksten. Tussen alle pro- gramma-onderdelen door speelt Kweekbak's eigen huisorkest Tito- ro. De gastpresentator op 8 februari is Theo Ruiter, artistiek leider van de Amsterdamse Engelenbak. De Engelenbak is het voorbeeld voor De Kweekbak geweest. Voor een willekeurige bezoekster of bezoeker is er een fles wijn te winnen, wanneer zij of hij het meest origineel antwoordt op de vraag: „Wat is uw beste, slechtste leukste of verdrietigste jeugdher- innering?" In de opslagruimte aan de Korte Kerkstraat bewonderen we dan eindelijk het pronkstuk, de Indian uit 1939, met lange leren franje aan het zadel en een indianenhoofd op de tank. "Het merk bestaat niet meer, vlak na de oorlog ging deze Ameri- kaanse fabriek over de kop. Er was toen een flinke terugslag de belang stelling voor motorfietsen liep enorm terug en veel merken verdwenen. Nu gaan weer veel meer mensen motor- rijden". Al pratend laat Toon nog een DKW uit 1937 zien, die wel te berijden is maar nog gerestaureerd moet worden. Er staat nog een oude SVZ, die hij geruild heeft tegen een nieuw motor- pak en een Triumph, ook al heel wat jaartjes oud. "Op de Indian heb ik laatst een bod van. f 6.000,- gehad, maar ik doe absoluut niets uit mijn kollektie weg. Het gaat mij niet om Daar sta je dan, in de sleeplift, die je van 2200 naar 2800 meter bengt. Niets dan sneeuw om je heen en een scherp windje, dat sneeuw in je gezicht blaast, zodat je neus er bijna afvriest. De rest van je lichaam zit gelukkig goed ingepakt, al worden je voeten ook aardig koud als je zo'n 10 minuten in die sleeplift staat. Boven op de top stap je uit en daar woedt de blizzaard pas op voile kracht. Andere dagen is er zon en geen wind, maar soms blijkt een wo Ik zich om de top van de berg gevlijd te hebben. Maar ja, als je een- maamet de lift boven bent, dan moet je op de ski's naar beneden en zo'n wo Ik is net zo doorzichtig als erwtensoep. Van angst doe je dusje ogen maar dicht: dat maakt dan ook geen verschil meer. Lager gekomen wordt het weer helder en zo langzamerhand is het tijd om naar huis te gaan, want zo rond 4 uur's middags wordt het overal erg koud. Dus ski je maar helemaal naar beneden, naar het dorp. En dan wordt het pas echt spannend, want daar heeft de zon de sneeuw gesmolten. Later in de middag is het weer flink gaan vriezen en de ijs- plekken worden steeds talrijker. Vooral in de laatste bocht voordat je beneden bent: daar is het heel steil en glad. Dus ga je roetsjl onderuit, uitgelachen door wie al veilig beneden is en legt een stuk van de route op je achterste af. Ervaren skieers weten daar een remedie voor: voor dat laatste stuk flink wat alkohol tanken, dan ben je niet bang meer en durf je je over het ijs te laten gaan. Als dat allemaal goed afloopt en je niet in het gips terecht komt, kun je 's avonds samen met nog honderd anderen in een bloedheet keldertje het „haringen-in-een-ton-swingen"beoefenen. Je weet immers nooit of je benen morgen nog heel zijn! Er zijn twee soorten van wintersporters: de verstandige, die het na bovenstaande ervaringen voor gezien houden en de verslaafden, die al in September van sneeuw, zon en bergtoppen beginnen te dromen. Uw verslaggeefster behoort tot de laatste kategorie. Elk jaar weer trotseert zij het spookbeeld van gips en ambulance, wel wetend dat de meeste ongelukken door overmoeid en niet goed uitkijken veroorzaakt worden. Wat niet wil zeggen dat je geen pech kunt hebben. En die kou, dat valt odk wel mee. Meestal schijnt de zon en sneeuw- stormen zijn er niet elke dag, terwijl veel skihellingen in de luwte van een berg top liggen. Maar de echte betovering gaat uit van de eindeloze stilte boven op zo'n berg, met niets dan sneeuw om je heen. En van de schittering van de zon op de sneeuw, waar je in de stoeltjeslift langzaam overheen zweeft. Weg is dan het grauwe alledaagse bestaan. Wie eenmaal deze sfeer geproefd heeft, loopt grote kans om ook ver- slaafd te raken. YVONNE Geyssendorfferweg 5, Rotterdam Waalha- ven, telefoon 010 - 29.71.71, postbus 5165 Telex nr. 28088 VLAARDINGEN; Dr. Wiardi Beckmansin- gel 8, tel. 010 -35.28.50 SCHIEDAM: v. Deventerstraat 15, tel. 76.68.44, toestel 124. VLAARDINGEN - Zaterdag 4 februari is het weer de eerste zaterdag van een maand. Dat bete kent dat de praatavondgroep van de Sionskerk aan het Westnieuwland dan weer een avond organiseert voor de buurtbewoners rond de kerk. Maar ook zij, die niet in de directe omgeving van de kerk wonen, zijn van harte welkom. Op deze avonden willen zij van gedachten wisselen over de bijbelse boodsdhap in onze tijd. Als thema isgekozen: ,,Wat betekent Jezus Christus voor de mens van nu?" De avond begint om 20 uur in een van de boven/alen van de Sionskerk (ingang Nieuwlandstraat). ledereen is er van liarle welkom.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5