Kursusleidsters over V rouwensocieteit komt goed op gang sg&lv7 Vrolijke introduktie 'Live in Quibus' Deze week Geslaagd Infocentrum CAI verhulsd hale Modernemuziek inPassage Evangelisatie in Havenkerk speciaal- zaken v '9.95 nu jLSOJ 37.50 99.- m Taalbarriere Enthousiast Drempelvrees Invulien aangifte Diefsta 1 en inbraak Pootje baden SELECTIES POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 2e JAARGANG NO. 6 SCHIEDAM V.O.S.: Vrouwen Orienteren zich in de Samenle- ving. Wil van Grootveld, huisvrouw, moeder van twee kinderen, hoorde van een vriendin over het bestaan van de V.O.S.-cursus. ,,Ik had er wel eens over gelezen, maar je slaat er zo direkt geen acht op" vertelt Wil. ,,Gelukkig kun je de kinderen meenemen, want er is ook een kreche. Na de zomervakantie was ik het weer bijna ver- geten, maar gelukkig kwam mijn vriendin een dag voor de kursus begon langs, om me nog eens op te porren. Van September tot en met november ben ik toen op de V.O.S. geweest en ik heb er nooit spijt van gehad. Je komt er eens uit, je hoort nog eens wat, soms wordt je wel eens doodziek van dat eeuwige thuiszitten. Vastgeroest •ill gi Elke week in dit blad aktuele aanbiedingen B0EKEN PLATEN POSTERS A Schiedams Nieuwsblad Leren dat er meer is dan a lleen huishouden Nu duw ik de V.O.S.-map onder de neus van mijn vriendinnen en probeer ze er ook heen te krijgen, Niet dat ik het thuis niet naar m'n zin heb hoor, maar ik moet er toch wel uit van tijd tot tijd. Als ik dit niet had ge- daan, dan had ik wel wat anders verzonnen". Toen Wil trouwde, wist ze al dat het huishouden haar leven niet geheel zou vullen. De eerste 1 1/2 jaar van haar huwelijk bleef ze werken. „Je kunt nu gelukkig bewust kiezen, wanneer je een kind wilt" vindt ze. „lk wilde graag kinderen en ik wist best, dat ik daarvoor de eerste jaren veel zou moeten opofferen. Dat heb ik er altijd graag voor over gehad. Sommige vrouwen hebben zich dat van tevoren niet gerealiseerd, het valt best tegen dat je ineens ontzettend gebonden bent. Het huishoudelijk werk vind ik niet de hoofdzaak, maar wel: aandacht voor de kinderen en zorgen voor een goede sfeer in huis. Ik vind het ont zettend fijn om met de kinderen bezig te zijn, maar tussendoor wil ik ook andere dingen doen. Voor ik op de V.O.S. zat praatte ik trouwens alleen maar over mijn kinderen, nu heb ik ook een heleboel andere onderwerpen om over te praten. de V.O.S.-kursus te gaan zet hij „wn ik heb m'n dingen, jij kan dat dan toch ook doen". Maar er waren op de cursus ook wat oudere vrouwen die er beslist niet met hun man over durfden te praten. Sommigen hadden nog nooit ergens op gezeten, vreselijk is dat eigenlijk. Uit gesprekken bleek ook dat er mannen zijn die het niet nodig vinden en kan dat wel wrijving geven. Als een vrouw gaat denken: „Wat heb ik al die tijd gemist, altijd maar soppen, zemen en koken" en ze wordt door de V.O.S. zelfstandiger, dan hebben sommige mannen daar moeite mee". immers, een groot deel van de ekono- mie draait erop. Ik vind het ontzettend jammer dat sommige vrouwen zo vast zitten aan hun dagelijks programma. Op die dins- dagmorgens zaten ze soms op hete kolen, want „de bedden lagen nog open". Nou, daat zit ik niet mee. Sommigen hadden er bijna hartzeer van dat ze die twee uur per week voor zichzelf namen. Maar anderen zeiden: „was ik hier maar eerder mee begon- nen". Zelf kreeg ik toen pas in de gaten, dat ik alsmaar achter mijn kinderen aan had gedraafd. Je wordt je bewust dat er nog andere dingen zijn dan alleen huishouden en kinde-, ren; ik denk er nu over om Engels te gaan leren. Dat heb ik wel 3 jaar op school gehad, maar ik ben er wel een heleboel van kwijt. Ook m'n rijbewijs wil ik gaan halen, maar voorlopig help ik met nog iemand anders in de kreche voor de V.O.S.-cursisten". -Wat vindt haar man ervan? „Die vindt het prima; hij is zelf ook bezig met vakbondswerk en sport. Toen ik met het plan kwam on naar SCHIEDAM Leden van de vak- oonden aangesloten bij de F.N.V. kunnen ook dit jaar hun inkomsten - .belansting-aangifte laten invullen. Men moet wel vooraf een afspraak maken met het sekretariaat van het F.N.V.Lange Haven 91 te Schiedam, Het invullen geschiedt door leden van de Schiedamse afdelingen. Wie huur- subsidie krijgt, wordt verzocht, vooraf schriftelijk bij het ministerie van Volkshuisvesting te informeren hoeveel de bruto-uitkering bedroeg en hoeveel belasting reeds werd inge- houden. Men ontvangt namelijk altijd een netto huursubsidie, terwijl men voor de inkomstenbelasting het bruto-bedrag moet opgeven. Na afspraak worden de formulieren ingevuld op het adres Stadhouders- laan 100. -Heeft elke huisvrouw de behoefte aan zoiets? Wil: „Je krijgt niet elke vrouw uit haar huis. Ik heb een vriendin van wie ik denk dat ze het wel nodig zou hebben. Als ze ouder is, krijgt ze misschien spijt dat ze zich zo heeft gei'soleerd. Het lukt me niet om haar mee te tronen. Maar ja, misschien is ze ook wel helemaal tevreden, ik weet het niet". Wat ik wel weet dat onze „klub" van 18 vrouwen laaiend enthousiast was en de meeste van hun mannen waren dat ook wel. Bijna iedereen wil na de V.O.S. weer iets anders gaandoen". Prettige geluiden dus voor de organisa- trices van de V.O.S.-kursus. V.O.S. 4 en 5 zijn inmiddels gestart, in het Club- en Buurthuis „De Jeugdhaven" in Nieuwland en in Centrum Oost in de Dr. Zamenhofstraat. Beide cursussen zijn volgeboekt, de nieuwe start in September 1978. Wie belang- stelling heeft kan informatie krijgen bij Truus Verwey, Nassaulaan 51b, tele- foon 260874 en Annie Renskers, Obrechtstraat 3, telefoon 709604. De kursussen beginnen met een kennins- makings-ochtend, waarbij de samen- stelling van het programma wordt doorgenomen. Voor de deelneemsters is er dan de mogelijkheid, zelf onder werpen aan te dragen die men graag besproken wil zien. Pas na de kennis- making hoeft men te beslissen of men wil doorgaan. We praten nog even met een groepje V.O.S.-kursusleidsters. Waarom komen vrouwen naar de cursus? „De meesten willen graag wat kontak- ten buiten hun gewone kringetje" ver telt Marianne van Beers. Op de eerste ochtend ontstaat elke keer weer een erg open en vertrouweljjk kontakt, plotseling blijkt dat je sommige pro- blemen met andere deelt. Bijna niemand valt af, men blijft alleen wegens zeer dringende redenen weg. Wat mij steeds opvalt is dat veel huisvrouwen denken dat ze erg weinig weten. Tijdens de kursus ont- dekken ze door praten met anderen „he, ik weet best wel veel!" Jo Ouwens: „Aan het eind van de kursus houden we een nabespreking. Steeds blijkt weer dat vrouwen heel vaak geisoleerd leven in hun huis houden. Bij de V.O.S. beseffen ze dat ze daar niet alleen in zijn. We hebben de indruk dat veel vrouwen na de cursus bewuster zijn gaan leven en niet alles meer over zich heen laren komen. Voorzichtig gaan ze beseffen dat ook hetgeen vrouwen denken en doen belangrijk is in het maatschappelijk gebeuren. Ze durven meer voorzichzelf op te komen en zien het houshouden niet meer als inferieure arbeid. Dat is het ook niet, Het is jammer dat nog zoveel vrouwen „drempelvrees" hebben. Gelukkig zijn er diverse oud-kursisten die aangebo- den hebben om aan anderen te gaan vertellen over hun ervaringen. Zo kunnen ze hen misschien over die drempel helpen. Ook zijn er oud- kursisten die nu zelf opgeleid worden tot cursusleidster. -Waarom word je krususleidster? Annie Renskers heeft het op papier gezet: „We willen de vrouwen laten weten dat ze net zo goed mee funk- tioneren in de maatschappij als de man. Het is allerminst onze bedoe- ling om de vrouw tegen de man op te zetten. Integedeel; door be wuster te leven, de krant te lezen, interesse te krijgen in verschillende onderwerpen, wordt je gesprekstof breder, verdiept en hebben je gesprek ken, ook met je man, meer inhoud dan alleen over het huishouden, hoe belangrijk dat ook is". YVONNE HONTELe •Puzzel mee en win een tientje. *Stuurgroep blijft aktief. werklozenwerk SCHIEDAM Op 20 januari 1978 slaagden 12 leerlingen van het Insti- tuut De Jongh voor het examen machi- neschrijven: Corrie Breeman, Maria van Daalen, Joke Durrer, Jolanda de Groot, Eric Kapteyn, Ingrid de Koning, Gerrie van Lien, Mevr. Van der Lubben, Leny Mosterd, Josd Uitenbroek, Eric Versol en Lubertha van der Zwaag. SCHIEDAM Zo langzamerhand beginnen de aktiviteiten van de Schiedamse Vrouwensocieteit vaste vorm aan te nemen. Op de vergade- ring van 16 januari j.l. werden diverse werkgroepen opgericht die zich bezighouden met: Bar, Gastvrouwen, Publiciteit en Programma. Sinds die datum heeft de programma- werkgroep niet stii gezeten; als eerste organiseerde zij een thema-avond over Amnesty International, die druk werd bezocht. Het programma voor de komende weken ziet er als volgt uit: donderdag 9 februari vanaf 20.30 uur: rommelmarkt. De opbrengst komt ten goede aan een vrouwenfilm. donderdag 23 februari vanaf 20.30 uur: thema-avond over "Griekenland- kunstland-vakantieland", geillu- streerd met dia's. donderdag 9 maart vanaf 20.30 uur: politieke avond met discussie. Elke donderdagavond vanaf half 9 is de Vrouwensocieteit geopend, tot ongeveer 00.30 uur, in societeit QT?, Nieuwstraat 12. Drankjes kosten een gulden. Alle vrouwen zijn harelijk welkom. Er zijn nog medewerksters nodig voor de werkgroepen; wie belangstelling heeft kan bellen naar Anneke (261525) of Marianne (269591). SCHIEDAM Bij de aanleg van de centrale antenne inrichting (C.A.I.) zijn bij de abonnees van wijk 10 in Schiedam de toestellen ingeregeld, dat wil zeggen dat de ontvangers gereedgemaakt zijn voor de ontvangst van televisiebeelden en F.M.-radio. De wijk 10 wordt begrensd door de Burg. v. Haarenlaan, Julianalaan, Rubenslaan, Rubensplein, Rem- brandtlaan en Vlaardingerdijk. In verband daarmee, is het informa- tiecentrum, dat geopend is van 10 tot 15.30 uur, van de C.A.I, over- gebracht naar een plaats op de hoek Jozef Oreliosingel - Jan Damenstraat, waarbij van wijk 5, welke begrensd wordt door Churchillweg - Mozart- laan - Ed. v. Beinumlaan - Laan van Bol'Es, de toestellen worden inge regeld. Tevens bevindt zich vanaf 2 februari een informatiecentum in de Willem de Zwijgerschool, openbare Mavo, Sint Liduinastraat 35, waarbij wijk 13, welke begrensd wordt door Burg. Knappertlaan - Nieuwe Haven - Vlaardingerdijk - Aleidastraat, de toestellen worden ingeregeld. In deze wijken zijn inmiddels de informatieboekjes van de Technische Bedrijven met de aanmeldingskaar- ten, waarmee men zich kan opgeven als abonnee, huis aan huis verspreid. Mocht men om de een of andere reden toch .ladere inlichtingen wen- sen of een extra aanmeldingskaart willen ontvangen dan kan men de Technische Bedrijven bellen: tel. 26.49.80 toestel 183, 193 en 120. Schiedam: R'damsediik 443 I Rotterdam: Hoogstraat 197 centr. |„De Binnenhof" Ommoord 1 Beijerlandselaan 101 Zuid scbocnreparatlc Haar terwHI i SCHIEDAM Stampvol was het zondag 5 februari weer in Cafe Quibus aan de Lange Haven. Eindelijk was het zover: de langverwachte LP „Live in Quibus" was gereed en kon aan het publiek worden gepresenteerd. Live in Quibus waren zondag ook weer vanaf 3 uur 's-middags alle medespelenden van de LP te beluisteren: het Kwartet Piet Le Blanc, het trio Cor Pijpers, Pe ter Frings (gitaar en zang) en Peter Junior (stage act en zang). Zaterdagnacht om kwart voor twee werd op het parkeerterrein aan de Plantage een 19-jarige fotograaf uit Schiedam aangehouden. Reeds een poosje was hij bezig met pogingen om daar staande auto's open te krij gen en te stelen. Een buurtbewoner waarschuwde de politie, die hem een geopende wagen aanbood om een ritje naar het bureau te maken. Zon- dagmiddag is hij naar verhoor heen gezonden. Op 5 februari is er ingebroken bij cafe Boemerang aan de Lange Kerk straat. De achterdeur werd openge- broken, waarna men via de keuken in het cafe kon komen. Filpperkast, fruitautomaat en music-box werden openge broken. De buit zal zo'n f 2500,- zijn. Inbraakschade is f 100 - Zaterdagavond ror.d half 10 brak op de Singel een waterbuis. Gevolg hier- van was dat het verkeer moest wor den omgeleid. De R.E.T. bussen, die anders via de Singel naar het centrum rijden, moesten hun route wijzigen en via de Boerhavelaan gaan. Trots toonden Fritz van Mourik (produktie en techniek) en Peter Pijpers (Quibus medewerker) de langverwachte LP de bezoekers. „De beste LP die ooit aan de Large Haven in Schiedam is gemaakt" was de me- ning van het publiek, in een korte en spontane toespraak vertolkt door stamgast Hans Heuschen, die ook de hoes mocht onthullen. Die hoes is het kunstzinnig ontwerp van Cees Alberts. Hij werd geihspi- reerd door de Marilyn Monroe-achti- ge dame die op de muur van het cafe is geschilderd. Op de hoes ziet men deze keer echter haar achter- kant. Weer was het Piet le Blanc die de show stal met zijn saxofoon: onver- moeibaar bracht hij zijn muziek, van bruiloften-en-partijen-muziek via ech- te swing tot pure cool-jazz, maar ook de andere musici werden zichtbaar aangestoken door het enthousiasme van het publiek. Nieuw en verrassend was het optreden van zangeres Lia Hocke, die helaas niet op de plaat te beluisteren is. De LP „Live in Quibus" werd opge- nomen op 11-12-1977, de prijs is daarom f 11,12. De Ziekenomroep ZOS krijgt voorlopig van iedere ver- kochte LP f 2.-. Behalve in cafe Quibus is de plaat te koop bij Jas- mijn (Hoogstraat), Plato (Dam) en Van Daalen (Rotterdamse Dijk). SCHIEDAM Het Gewestelijk Orkest verzorgt in de maand februari een aantal schoolkoncerten. Deze koncerten zijn erop gericht school- kinderen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs vertrouwd te maken met nieuwere muziekvormen. Deze muziek heeft bijzonder veel invloed gehad op de ontwikkeling van de populaire muziek in de twin- tiger jaren. In tegenstelling tot de voorgaande schoolprojektert, die alle in het teken stonden van muziek in het algemeen, zal men zich deze keer beperken tot de werken van een drietal kenmerkende komponisten uit de twintigste eeuw: Darius Milhaud, Jaques Ibert en Igor Strawinsky. De balletgroep van de Nel Roosakademie zal tijdens deze koncerten de muziek voor het publiek aanschouwelijk maken, Het Gewestelijk Orkest komt in de maand februari tien keer bijeen. In Schiedam geeft het orkest op 28 februari een koncert in het Passage- theater. De deelnemende scholen worden vooraf geinformeerd door de folder „Kijk- en Luisterkoncert" Voor de overige uitvoeringen van het experimentele schoolprogramma kan met kontakt opnemen met bureau van het Gewestelijk Orkest, Nieuwe Plantage 1, Delft, telefoon 015-122324. SCHIEDAM - In de Havenkerk aan de Lange Haven in Schiedam wordt zondag 12 februari om 15 uur een speciale evangelisatiedienst gehouden. In deze dienst, die onder leiding staat van Johan Maasbach, zal de Ameri- kaanse wereldevangelist Paul Olson spreken. Muzikale medewerking wordt verleend door het zangduo Don en Ruth Storms, die in hun thuisland regelmatig voor een evange- lisch radiostation optreden. De toegang tot deze dienst is gratis. SCHIEDAM Een sportveldverzor- ger die vrijdagmorgen vogelvangers in het Beatrixpark signaleerde waar schuwde de politie. Even later werden 2 jongelieden van 17 en 19 jaar uit Schiedam aangehouden. In de auto van het tweetal trof men 2 kooien, 2 hengels met lijm en vogelzaad aan. De spullen werden in beslag genomen. In de middag wer den in het park nog een daar achter- gelaten net en lokvogels in kooien aangetroffen. 4 Gevleugelde exem- plaren zaten reeds in het net. Alle vogels werden snel weer losgelaten. ZWIJNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA winkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/DIJSSEL winkelcentrum dorrestein WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kralingen) winkelcentrum alexanderpolder winkelcentrum ommoord west winkelcentrum ommoord oost groene hilledijk 235 (zuid) Bamboe vogelkool. Zeer dekoratief, zowel voor vogels als voor planten. Balans koper. Schitterend dekoratief en van glanzend koper is deze balans Elk leuk plantje komt hierin tot bloei Onze prijs Tas, mef Engels ..Bread" recept. uitgevoerd in sterk jute Slechts Gietijzeren fonduestel in dekoratief mandje. Van 69,— voor Coca Cola dlenblad van metaal met een prachtlge nostalgische Coca Cola-afbeelding. Zwaar ver- chroomde, licht- lopende bood- schappen wagen Inklapbare trekbeugel en tas met voorvak. Slechts Emaille pannenset, bestaande uit 3 kookpan- nen 16-18-20 cm 0 en steelpan Hoogwaardige kwaliteit van Herma in gezellig klaproosdecor. Uitgevoerd in hoog model 386 Wordt Schiphol Amsterdam Inter national AirportWat vindt u daar nou vanMijn eerste gedachte was, ja ze hebben gelijk. Voor buitenlan- ders is het immers vreselijk moeilijk die „sch uit te spreken. Maar direkt werd dat de grond in geboord door een uitroep van mijn zoon: „Maar dat is gemeen, want nu kunnen wij't haast niet meer zeggen en 't is ons vliegveld". Perpleks bedacht ik hoe waar dat was. Wij Nederlanders staan er toch al om bekend vele talen te spreken of tenminste wat er van af te weten. Ideaal voor buiten- landse gasten. Enige jaren geleden ontmoette ik bij bekenden een Engelsman, die al ruim 4 jaar in ons land woonde. Hij sprak echter geen woord Nederlands. Toen ik hem ver- wonderd vroeg hoe dat kwam was het antwoord: ,,Op mijn werk bij een hier gevestigd Amerikaans bedrijf spreekt iedereen Engels, mijn vrouw een Hollandse, spreekt 't ook, in de winkels waar ik wel eens kom is 't al niet anders. Dus waarom zou ik?" Ja, waarom doen wij wel altijd al die moeiteVinden we het interes- sant staan of komt het voort uit de gedachte dat die landen allemaal zo veel groter zijn? Zelfs hoge regerings- funktionarissen vinden het schijnbaar een prachtig visitekaartje als ze de taal van het bezochte land meester zijn. Nou ja meester... Zelfs zij yerspreken zich dan wel eens. En op zo'n niveau is een verspreking meestal ernstiger dan wanneer wij straks in onze vakantie iets totaal anders voorgeschoteld krijgen dan de bedoeling was. Het is mij altijd een raadsel waarom ze niet dood- gewoon gebruik maken van een tolk. Weer een arbeidsplaats erbij in deze tijd van werkeloosheid. Overi- gens hoeven we niet eens zo ver weg om op een taalbarriere te stuiten. Want verstaat u ook maar wat van het Fries? Alleen kinderen hebben blijkbaar nooit last vun taalhinder- nissen. Vol bewondering heb ik al meerdere malen staan kijken hoe ze met elkaar spelen en praten. De een in het Hollands en de ander in haar of zijn moedertaal. Toch begrijpen ze elkaar uitstekend. Zo goed, dat ze zich naderhand thuis niet eens meer konden herinneren dat die kinderen in de vakantie geen Nederlands praatten. Van de grote mensen wisten ze het wel, maar die vriend- jes? Welnee, die praatten net zoals wij hoor! Daar kan je nou jaloers op zijn. Iedereen verstaan en begrijpen en dat met slechts de kennis van onf alter vertrouwde Nederlands. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1