Rapport openbaar of bBOVA 33 'Opvang artiesten Is lief en leed delen' t, Dez.e week Openavond vanN.K.V. gfltningl) op binnenhuis Beb en Henk van Zoldertheater: speciaal zaken 19.95 Haasjeover ^hoy' Niet besproken Achter feiten „De natuur" rondom Schiedam FNV helpt met belastingbiljet TEL 010-349082 Veel uren Vrijwilligers m WOENSDAG 15 FEBRUARI 2e JAARGANG NO. 7 SCHIEDAM - A1 sinds ruim 1 jaar bestaat in Schiedam de „Stuur- groep huisvesting alleenstaanden en tweepersoons-huishoudens", opgericht aan de hand van richtlijnen van staatssekretaris Marcel van Dam, die extra subsidie toezegde voor dit doel. In opdracht van de stuurgroepen produceerde het Bouwcentrum in december 1977 een lijvig en kostbaar rapport over de huisvestingssituatie van deze groepen in Schiedam. Eind januari zouden door enkele amb- tenaren de kernpunten uit het rapport op een rijtje zijn gezet. HAARPROBLEMEN BIOSCAL NEMEN In I. by BIOSCAL (Nederland) SCHIEDAM Zaterdagmiddag half drie. In de gezellige foyer van het Zoldertheater „In de Teerstoof" aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam is Jeanette, dochter van beheerder Henk Holmer, samen met een paar vriendinnen glaasjes ranja aan het klaarmaken. „Die zijn voor de kinderen die nu naar het marionettentheater zitten te kijken vertelt Henk. „De ranja is bij het toegangskaartje inbegre- pen". Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238 In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Gemeente geheimziimfg over nota huisvestfmg We informeerden eens hoe volgens het rapport de huisvestings-situatie van alleenstaanden en tweepersoons- huishoudens in Schiedam is en wat hun wensen zijn. Burgemeester Lems, voorzitter van de stuurgroep „Er is nu wel een samenvatting, maar ik weet niet of die al openbaar is. Vraagt u het maar aan de ambtenaar die de nota gemaakt heeft. Wat wel duidelijk blijkt, is dat de meesten wel meer dan twee kamers willen, maar dat wist ik al van tevoren: die men- sen willen ook ruimte hebben." Zijn er al subsidie-aanvragen naar het Ministerie van Volkshuisvesting, voor verbouwing van grote panden tot kleine woningen? „Ik kan nog niets hoopvols zeggen, maar de vraag wordt wel aange- zwengeld. Verder gaan de resultaten van het rapport door naar wethouder Zijdeveld, in verband met de nieuw- bouw in Schiedam-Noord en reno- vatie-projekten." Ook de ambtenaar naar wie de burge meester ons verwijst, weet nog niet of de resultaten van het onderzoek al openbaar zijn, omdat het rapport nog niet door wethouder Zijdeveld (stads- ontwikkeling) en burgemeester Lems (volkshuisvesting) besproken is. Hij verwijst ons naar wethouder Zijde veld. De heer Zijdeveld: „Of dat rapport openbaar is? Dat moet u aan de bur gemeester vragen: die is voorzitter van de stuurgroep: daar sta ik hele- maal buiten". Maar de resultaten van het onderzoek zijn toch belangrijk voor uw plannen met stadsvernieuwing en de nieuw- bouw in Schiedam-Noord? „We hebben die gegevens voor het grootste deel al: we hebben al lang een marktverkenning gedaan voor Noord en daarover is 1 1/2 jaargele- den al een nota uitgebracht. Zo'n marktverkenning is niet zo moeilijk; je weet hoe je bevolking is samenge- steld en via de statistieken kun je de problemen die de toekomst zal bren- gen wel voorspellen. Verder is het dan een zaak van de sociaal-geograaf. In de eerste fase van Schiedam-Noord (300 woningen) is veel meer differen tiate gepland dan tot nu toe in Schiedam gebeurde. Er zijn van 6en- tot zeskamerwonin- gen, dus geen eenzijdige opbouw. En b(j renovatie heb ik voortdurend uit- geroepen: Schiedam-Noord en reno vatie kun je niet los van elkaar zien. Er is een herverdeling van woningen nodig en dat gebeurt ook doordat een doorstroming zal plaatsvinden naar de nieuwbouw in Noord. Ik weet allang dat het nodig is om voor kleine eenheden te bouwen, de geest van deze tijd is zo dat er een duide- ljjke behoefte is aan kleinere wonin gen met meer buitenruimte." Maar die stuurgroep dan, draaft die achter de feiten aan? Wethouder Zijdceld: Natuurlijk krijg ik graag ruggesteun van zo'n groep. Ik zie met belangstelling hun rapport tegemoet Als ze met een Kamerbewoners: nog steeds in het nauw. zinnig advies komen kun je dat be- kijken; maar ik heb van die stuur groep nog geen advies gezien. Aan een vrijblijvend praatstuk heb ik geen behoefte". Al met al weten we nog steeds niet of het rapport van de stuurgroep open baar is. Wordt vervolgd dus. YVONNE HONTELe Vrijdag opening van Binnenhuis '78 De wekelijkse prijspuzzel SCHIEDAM - Op donderdag 16 fe- bruari houdt de Historische Vereni- ging Schiedam in de Aula van het Stedelijk Museum een lezing met als titel: „De natuur rondom Schiedam'. De heren Witte en De Vette zullen de aanwezigen San de hand van een groot aantal dia's rondleiden in de le- vende natuur in Schiedam en omstre- ken, een wereld waar we zelf aan voorbij lopen. Men begint om 20 uur. De toegang is vrij, ook voor niet-leden. SCHIEDAM Ook dit jaar weer kunnen de leden van het FNV, die er niet helemaal zelf uitkomen, hun belastingbiljet laten invullen door de plaatselijke afdeling van de vakbon- denfederatie. Men dient zich wel van tevoren op te geven. Dit kan gebeu- ren op zaterdagochtend 25 februari van 9.30 tot 12 uur in het gebouw Stadhouderslaan 119, achter het Julianapark. Bewijs van lidmaa-t- schap dient men wel mee te brengen. Men kan zelf dag en uur bepalen, waarop men geholpen wil worden. Wachtijden kunnen hierdoor tot het CORNELIS SPEELMANSTR AAT IB VIAAHOINGEN ping van Emcovinos, Lagner, Moute- rij de Koning en Vrijmoed zal gepraat worden over de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in de drankin- dustrie in Schiedam. Verder wordt aandacht besteed aan de metaalindus- trie en de jongerenwerkloosheid. Le den en belangstellenden zijn welkom om over deze onderwerpen mee te praten. Men begint om 20 uur SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Industriebond NKV houdt donderdag 16 februari een open avond in gebouw „Arcade", Lange Haven 71. Onderwerp is: „Drank in Schiedam raakt op". In verband met het ver- trek van Hoppe, Coeberg, Oliefant en Locomotief en de sluiting of inkrim- rationale woonmamfestatie vrijdag 17t/mzondag26februari openirtgstijden: 11-17u./19-2230u.zondag 11-17u. SCHIEDAM In de Magnalia Dei- kerk in Schiedam-Nieuwlant wordt aanstaande zondag 19 februari, een aangepaste kerkdienst voor gehandi- capten gehouden. Medewerking wordt verleend door het muziekge- zelschap De Sleutels uit Leiden en het jeugdkoor Jong Begin uit Kethel Ds. Pennekamp zal door middel van een spel het verhaal van de blinde Barthimeus vertellen. Na afloop is er voor iedere bezoeker gratis koffie of limonade. Iedereen is welkom. De dienst begint om 17 uur. Een Fins wetenschappelijk team van de JJniversiteit te Helsinki is er na ruim lOjaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul taten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge- bruikt om optimale resultaten te kun nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke literatuur beschik- baar. Tel. 070-608182 - Postbns 16140 - Den Haag Boven, in het Zoldertheater, mogen we even in de regelkamer kijken. Het gezellige theater zit goed vol, want dagen van tevoren was de voorstelling al uitverkocht. Inmiddels schuift Henk wat knoppen heen en weer, om de belichting te regelen. Het verzor- gen van belichting en geluid is ook zijn taak. „Er zijn maar weinig kleine theaters in Nederland die technisch zo goed geoutilleerd zijn", vertelt hij trots, „dat weten de Schiedammers niet. We hebben bijvoorbeeld een stereo- installatie en de meeste cabaret- groepen zijn gewend dat er alleen maar mono is. Nou, dan soldeer ik dat hier's middags even om". Henk en zijn vrouw Bep wonen bene- den in het gebouw van „In de Teer stoof" en wanneer je ook in het theater komt: altijd zie je hen bezig. Samen hebben zjj bijvoorbeeld ook de douche voor de artiesten ge- bouwd. „In wezen ben ik het enige personeelslid" legt Henk uit, „maar mijn vrouw heeft er ook zoveel ple- zier in dat ze altijd meehelpt. Behalve de technische kant beheer ik het gebouw en mijn taak is ook om de artiesten op te vangen, dat wil zeg gen: lief en leed delen, zenuwen kal- meren en noem maar op." „En de artiesten; die waarderen mijn hulp enorm, ze sturen me vaak hun LP's en ik word nogal eens uitgeno- digd voor premieres. Maar daar doe ik het niet voor; ik vindt het gewoon fijn als artiesten het haar hun zin hebben. En met het bestuur werk ik ontzettend prettig samen! We kijken nog even in de goed ver- zorgde kleedkamer rond. Er staat nog een koffertje van Ivo de Wijs, die die avond voor de tweede maal met een try-out optreedt. „Voor sommige artiesten is het te ver weg om 's avonds naar huis te gaan als ze hier de volgende dag weer moeten zijn" vertelt Henk. ,,Nou, dan kunnen ze altijd hier wel ergens slapen, bjj mij op de bank of zo; dan vind je overal mensen". Het zoldertheater brengt regelmatig cabaretgroepen en Henk is beslist een liefhebber. „Bij cabaret moet je nooit om je buurman lachen. Hier zeggen ze op het toneel dingen die recht- streeks op jou slaan. Ivo de Wjjs zei een keer: „Alsje daar niet tegen kan, dan ga je maar naar Vader Abra ham". Sinds m'n werk met cabaret en zo ben ik veel meer politiek be- wust geworden. Niet dat ik hun me- ning overneem, maar ik ben veel meer over allerlei dingen gaan na- denken". Vooral toen Henk er nog niet was, was het hvi werken. 's Zaterdags draafde je's morgens al naar het theater, want 's middags was er poppentheater, daarna de zaak schoonmaken, snel een hap in de snackbar aan de overkant en dan weer aan de gang voor de avondvoor- stelling. Na de voorstelling glazen schoonmaken, bar opruimen enz. Het publiek bleef en blijft meestal nog even hangen en dan had je zo om half drie's nachts je dagje theater wel weer achter de rug. In 1974 kwam Henk en die heeft er ontzettend veel lol in, terwijl zijn vrouw vaak ook belangeloos mee- werkt als het nodig is. Daarnaast hel- pen wij als vrijwilligers met de bar- dienst, kaartjes verkopen, het bestuur verzorgt de programmering, financien en publiciteit, we helpen met oprui men enz. We zouden met het theater veel meer kunnen doen maar ja, daar hebben we niet genoeg mensen voor. Het zou best fijn zijn als er meer be- taalde medewerkers kwamen. Dan zou bijvoorbeeld de donderdagavond vaste toneelavond kunnen worden en konden we op zaterdagmiddag twee poppentheater-voorstellingen geven. Belangstelling genoeg, maar het geld is er niet voor." „Toen we vijf jaar geleden begonnen, hadden we het idee dat we financieel rond konden komen. Wisten wij veel! De gemeente zei toen: „Dat hadden jullie eerder moeten bedenken, we hebben niet om jullie gevraagd". Nu hebben we sinds vier jaar subsi die, via de Schledamse Gemeenschap. We krijgen namelijk voor elke lege plaats, tot een maximum van 65, de CJP-prijs vergoed. Dat is beslist te weinig en we komen eigenlijk niet rond. Er blijft niets over om opzij te leggen om de technische installatie te vernieuwen en huur hebben we nog nooit betaald. ,,Het publiek heeft niet in de gaten, hoeveel werk er wel voor nodig is om een theatervoorstelling gesmeerd te laten lopen. Ik draai wel ontzettend veel uren per week, soms gewoon te gek, maar ik heb er lol in, ik ben nu eenmaal theatergek." „Ruim 5 jaar bestaat het theater nu al" vertelt bestuurslid Manna de Snoo, die er vanaf het begin bij was." Behalve Henk werken er op dit moment 13 vrijwilligers/sters mee. Dat valt niet mee, want bijna ieder een doet dit naast z'n gewone werk. Henk en Bep Holmer: „Schuif maar aan tafel.. Waarom we er toch mee doorgaan? We vinden dat er in Schiedam niets, helemaal niets op dit gebied is. Nu zi|n er in het Passage-theater wel grote produkties, maar voor cabaret en poppentheater is het veel te groot. En we vinden het gewoon fijn om te doen. Je wilt toch iets om handen hebben. Je bent er eenmaal mee begonnen en dan geef je het niet zo gauw op. Het is iets van jezelf, ik voel me er sterk bij betrokken". Hoe komt het dat veel artiesten zo graag in het Zoldertheater optreden? Manna: „Dat komt omdat we zo'n goede reputatie hebben. Het is een gezellig theater: de artiesten zjjn vlakbij het publiek, ze kunnen de reakties zien en horen en er ontstaan soms zelfs diskussies met het publiek. Maar het belangrijkste is toch dat Henk de artiesten zo goed opvangt, dat ze zich bij ons thuisvoelen. Hij en Bep lopen hun benen uit hun lijf voor de gasten. 's Middags komen die al repeteren en tegen etenstijd zegt Bep dan: „Schuif maar bij ons aan tafel". Zoiets gebeurt nergens. Mis- schien staan wij wel anders tegen- over de artiesten dan beroepslui. Ze zeggen ook wel: ,,In andere theaters moet je het maar uitzoeken, hier wordt samengewerkt", Henk van Ulsen bijvoorbeeld; die komt dol- graag bij ons. Zelf belt hij op: wan neer mag ik weer komen?". 's Avonds bij het optreden van Ivo de Wijs en de zijnen is n die prettige sfeer duidelijk te merken: in de pauze wordt er bier naar de kleed kamer gebracht. Na afloop zie je de artiesten samen met Henk en wat be- stuursleden van alles de trap afsjou- wen en later wordt in de foyer door cabaretiers, medewerkers en publiek gezellig nog wat nagepraat. Wie het zoldertheater een goed hart toedraagt kan nog steeds donateur worden, door een bedrag over te maken op giro 38.60.431 ten name van „In de Teerstoof" te Schiedam. Y.H. ZWIJNDRECHT wmkelcentrum walburg GOUDA wmkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/DIJSSEL wmkelcentrum dorrestein WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kralingen) wmkelcentrum aiexanderpolder wmkelcentrum ommoord west wmkelcentrum ommoord oost groene hil»edijk 235(zuid) Schlemmertopf. Braden zonder boter of vet. Smaak en aroma blijven bewaard Onze prijs Roestvrijstalen dienblad bijzonder geschikt voor salades. snacks etc. Normaal 29.50. Onze prijs Tefal hapjespan, 24 cm 0. Met deksel en stoomregelaar. Binnenzijde bekleed met anti-aanbaklaag Van 43.25. Voor Waterverdampers een zeer dekoratieve waterverdamper met prachtig relief. Past op elke radiator In smalle Q C&ST uitvoering 9wmmf In brede ji& ffaBP uitvoering ''VtoSf'w Gootsteenpijpje. Sluit hermetisch de gootsteenafvoer af. Maar toch kunt u via dit pijpje afvalwater lozen. Gootsteen-ontstopper. voor moeiteloos ontstoppen van elk type afvoer. Slechts 60-dehg thee/eet/ontbijtservies van Beiers porselein. Het kan natuurlijk aan mij liggen maar ik heb altijd moeite met dieren. Dat wil zeggen: het liefst zou ik thuis een komplete dierentuin inrichten, maar als er eenden, fazanten, konij- nen en hazen op de menulijkst ver- schijnen, dan begint mijn maag een vastenaktie. Misschien is het te wijten aan de vooroordelen die bij voorkeur een vrouw van jongstafaan zijn inge- prent; hoe het ook zij: ik heb er moeite mee. Goed, vrijdagavondgezellig boodschappen doen met manlief, en daarmee een bedrag met twee nullen op de kassabon. Ja sorry, ik geloof dat zuinig zijn de vrouw ook nood- gedwongen eigen is, maar als mijn man de eindeloze rekken levensmid- delen afloopt, dan kom ik thuis met dingen, die ik helemaal niet had wil len hebben. Zo ook op die bewuste vrijdagavond. Een brul vlakbij de diepvrieskist in een groot warenhuis en daarna een vragend: „Hd kijk eens, zullen we die eens meenemen?" Wat zou je denken?haas! Alleen bij het woord al zie ik donzige slappe oren en een wollige vacht met wal- ging in de braadpan verdwijnen en dus deed ik een vriendelijke poging het onheil af te wenden. ,,Joh, laten we dat een andere keer doen. Haas is hartstikke duur". De overtuigingskracht in mijn woor- den was niet sterk genoeg en er werd op aangedrongen het beest toch maar mee te nemen. Om een lang verhaal kort te maken: hij kwam er, als hij hem maar zou braden. Nou, d4t gebeurde dan ook de daarop volgende zondag. „Met flink wat water een uur tot ander- half uur laten sudderen!. Niet zo ingewikkeld dus. Grote plonzen water in de pan, met zielige haas op een zacht vuurtje en wij even de laat- ste spulletjes ophalen uit ons vorige huis. Net de verhuizing achter de rug; nieuwe buren, -bovenburen dus, ter verduidelijking van het vervolg van het verhaal. Na een klein uurtje wa- ren we terug in ons pand. Dat wil zeggen tot en met de ingang daarvan. In het schijnsel van de lamp boven de eethoek kwamen ons onrustbarende grote wolken roet tegemoet. In nood- tempo werden alle aanwezige ramen en deuren geopend en steeg het enorme rookgordijn langs de ramen naar boven. De stank van wat eens een haas was geweest en nu niets meer dan een verkoolde braadpan, was zo vveerzinwekkend, dat we naar bui ten vluchten en daar afwachtten tot alarm fase 3 voorbij was. Dat alles resulteerde in een wat onge- lukkige kennismaking met de buren, die verschrikt kwamen informeren of ze vanuit het bovenhuis moesten eva- kueren en wat er in hemelsnaam aan de hand was, omdat er zoveel rook voor hun ramen zagen. Ook de buren naast en die van twee, drie, vier hui- zen verderop stoven in volgorde van opkomst naar buiten en alles wat wij hadden aan te voeren was: „Aange- naam, wij zijnen „sorry, maar de haas heeft het loodje gelegd". Nou ja, aangenaam zal het niet ge weest zijn.... niet voor hen en niet voor ons, want nog een week na dit tragische ongeval kwamen ons de kwalijke dampen nog tegemoet uit kasten en allerlei andere attributen. Het haasje was over en duidelijk niet voor herhaling vatbaar. Een positieve kant aan het geheel was, dat we nu onze buren uit de straat kennen. Ik vrees alleen dat ze dat ons ook doen, beter dan hen misschien (en ons ook trouwens) wel lief was geweest. HANSJE

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1