Huub Koch weg uit Schiedam r STEMH D K I a 1 Komitee de straat op voor goede huisvesting Leasing van Peugeots V Deze week mrmrff- ".RV 'Lindenhof voor jongeren Eigenraam b.v. Pengeot dealer op binnenhuis speciaal- zaken 16.95 19. 4.75 VV 4.95 A 14.95VV W)k 49p r\w v^est- Goede manier m Dagboekachtig Waardering mHHH Geschikt 1700 gulden voor Sarvodaya Winter WOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 2e JAARGANG NO. 8 SCHIEDAM Onze stad is een kunstenaar armer geworden. Huub Koch, dichter en schilder verliet zijn zolder aan de Lange Achterwegen vestigde zich in Rotterdam, in het oude Westen. Zijn bovenwoning, die hij deelt met twee vrienden, hangt vol met Huub's schilderijen. Twee verdiepingen boger heeft hij zijn atelier, waar hij rustig kan werken. m"" (alle typen) a m ^rffl (HUBERTJ Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad 'Je moet hard voor je vrijheid vechten Waarom ging hij weg uit Schiedam, beviel de sfeer hem niet meer? „Als je drie jaar in de Laan hebt ge- zeten, dan wil je wel eens wat anders. Niet dat ik zo nodig weg moet hoor,. Maar ik kreeg de mogelijkheid om hier te wonen. Het was een keuze: zal ik het doen of nier, net als toen ik in de Laan kwam wonen. Ik moest toen uit mijn huis en er was net het phm om huizen in de Laan te gaan kraken. Ik kon kiezen: terug naar mijn ouders of ook in een kraakpand en ik heb het laatste gekozen. Ge- middeld wonen er zo'n 40 mensen en die hebben een gezamenlijk pro- bleem: de huisvesting. De manier waarop je aan het werk bent of de dingen waarover je denkt kunnen verschillen. Ik had dus niet met ieder- een evenveel kontakt, maar je maakt ook je vrienden. Zo zal het hier ook wel gaan denk ik. Ik ga nu nog weinig de deur uit, want ik ben hard aan het werk, zing". gestimuleerd door de verhui- „Ja, en over een tijdje gaan de buren ook verhuizen" roept Frank de Ko- ning, huisgenoot en eveneens ex-Laan bewoner. ,,Dan blaast Huub ze weg, want hij speelt ook nog saxofoon, tot ergenis van de buren". Algemeen ge- lach volgt. „Ik maak mijn tijd voornamelijk vol met schrijven en schilderen" vertelt Huub. ,,Ik vind dat voor mezelf een goede manier om m'n tijd te beste- den. Als ik mijn huishoudelijk werk heb gedaan en verder geen verplich- tingen heb dan kan ik naar mijn werkplaats gaan en uren doorwerken. Dan is het soms ineens vier uur in de morgen. Als ik iets schilder dan moet het meteen klaar, dan ga ik achter- elkaar door". *Huub Koch in zijn Rotterdamse atelierSchiedam is verlaten. dingen doen waar je achter stoat, anders hou je het niet vol". De naderende verkiezingen voor onder andere gemeenteraad en Rijnmond in mei van dit jaar wer- pen hun schaduwen al weer voor- uit. We zitten nog een maand of drie van die verkiezingen af, maar bijna alle partijen houden zich er inmiddels intensief mee bezig. Kandidatenlijsten worden ge- maakt, afdelingsvergaderingen ge- houden, evenals de eerste plannen voor een reeks van partijbijeen- komsten, die alle iets met de ver kiezingen te maken hebben. Trou- wens: de Statenverkiezingen vin- den al op 29 maart plaats. Evenals vorig jaar gaan we alle aankondigingen, die betrekking hebben op die verkiezingen, bun- delen in de rubriek Stemhok. Daarvoor hebben we ook de me- dewerking van onder andere de se- kretarissen van de diverse afdelin- gen nodig. Alles en iedereen is welkom! Uw aankondigingen kun nen naar Rijnmond West Combi natie, Postbus 306 in Vlaardingen of rechtstreeks naar de plaatselsj- ke medewerkers in Schiedam, Maassluis of Hoek van Holland. De Kiesvereniging van de SGP in Schiedam houdt 24 februari om 20 uur haar jaarvergadering in de zaal van de Hoeksteenkerk, Burg. Knappertlaan. Een openbare ledenvergadering staat voor 28 februari op het pro- gramma van de PPR-afdeling Maassluis. Plaats van handeling: de Martin Luther Kingschool. Aan- vang 20 uur. In De Toverbal vindt op 2 maart een politiek cafe plaats. Lange Boonestraat, Maassluis, aanvang 21 uur. De CDA-afdelirig Maassluis heeft voor haar politieke soos op woens- dag 1 maart oud-minister W.F. Schut uitgenedigd. Iedereen is ■vanaf 20 uur welkom. Ook een gedicht of een verhaal maakt Huub in een avond. Hij is niet alleen altijd bezig met schrijven; soms duurt het weken voor hij daar- mee begint. Ja, ik schrijf altijd over mezelf, ik denk dat elke schrijver dat doet. Het is voor mij moeilijk om een verhaal te schrijven over een onder- werp dat buiten mezelf staat en zo is het ook met schilderen. M'n jeugd is ook iets waarmee ik nu aan het werk ben; af en toe heb ik er verhaaltjes over geschreven, maar ik heb er nog niets mee gedaan. Huub heeft behalve zijn jeugd, de laatste tijd nog over andere dingen geschreven. Het boek „Drink mijn bloed" heeft hij non-stop in zes we ken geschreven, anderhalf jaar gele- den. ,,Het is voor een deel een beet- je dagboekachtig, geen echt dagboek hoor. Ik was toen anderhalve maand ontzettend verliefd, maar het was niet mogelijk om tot een werkelijke relatie te komen. Je merkt duidelijk dat het boek in zes weken is ge- maakt; ik was die tijd steeds bezig met hetzelfde; ik zat er midden in. De gebeurtenissen en mijn gevoelens uit die tijd heb ik geprobeerd op te schrijven, maar ook de omgeving: hoe voel ik me daar en daar. Ik ken bijvoorbeeld een hele mooie regel van een plaat: „It was a lonely night in Georgia, down at de railway station and I was feeling sad and lonely". Als je alleen maar zegt: ,,I was feeling sad and lonely" dan vind ik dat niet genoeg; de omgeving en de sfeer vind ik belangrijk". „Als je zo'n boek anderhalf jaar later weer doorleest, dan merk je wel dat je weer wat ouder bent, dat je de din gen op een nuchtere manier ziet. Verder heb ik nog een gedichtenbun- del geschreven: „In de ban van de liefde". Huub was 17 of 18 toen hij met schrijven begon. „Je vind de wereld dan nog ontzettend mooi en prach- tig. Des te ouder je wordt, hoe meer je door de schone schijn heenprikt, dus krijg je eigenlijk steeds meer wer- kelijkheidszin. Elk nieuw verhaal wordt daaroin weer anders, maar wel zie ik door mijn werk een bepaalde lijn. Het onderwerp waarover ik schrijf is toch hoe ikzelf op het leven reageer, de dingen die ik meemaak en dat geeft oneindige mogelijkheden. Voor mij liggen schilderen en schrij ven dicht bij elkaar, want een woord is ook een beeld" Vindt Huub het belangrijk om bekend te worden? „Ik ben bezig om een nieuwe serie werkstukken te ma ken, schilderijen en verhalen. Daar- mee zou ik graag de mogelijkheid hebben dat anderen er kennis van ne- men. Waardering vind ik ook belang rijk, evenals kritiek trouwens. Het is soms wel eens goed om een flinke schop tegen je schenen te krijgen". De schrijver heeft een tamelijk vrij bestaan; vindt Huub Kock vrijheid belangrijk? „Als mens vind ik het heel moeilijk om te zeggen wat vrij heid is. Voor jezelf trek je je grenzen en die kun je steeds verder leggen, zodat je steeds meer vrijheid hebt. Maar ik vind het belangrijk dat je rekenitig h'bu'cft met anderen, als je dat niet doet dan kunnen zij er na- deel van hebben. Je moet mensen leren aksepteren zoals ze zijn, niet van: Die mag ik niet, maar je afvra- gen: Waarom is hij zo, waarom ben ik zo? Vrijheid vind ik wel: jezelf kun nen zijn. Vooral met mensen waar mee je samenleeft moet je de waar- heid kunnen uitspreken. Niet dingen opkroppen tot er een druppel komt die de emmer doet overlopen, maar problemen uit kunnen praten. Men- sen die dat niet kunnen lopen mis- schien met hun hoofd tegen de muur. En als ze vast zijn gelopen, dan zijn ze daar voor een deel ^elf verant - woordelijk voor, vind ik". „Een mens is altijd verantwoordelijk voor de omstandigheden waarin hij zit, want je wilt het zelf. Ik vind dat je altijd dingen moet doen waar je achter staat, anders houd je het niet vol. Als je situatie niet bevalt. kun je wel weggaan, maar je moet toch je huur betalen en eten. Je moet hard vpor je vrijheid vechten". Kraker op straat zonder bevel tot ontruiming Country Festival in de Doelen Praten met Dolf Bunchkens. In de grote zaal van de Doelen geeft het Philharmonisch Koor „Toon- kunst" dinsdag 14 en woensdag 15 maart uitvoeringen van Bach's Matheus Passion. Onder leiding van dirigent Jan Eelkema werken aan deze concerten mee: het Rotterdams Jongenskoor, het Utrecht's Symfonie Orkest, Hein Meens (evangelist), Ber nard Kruysen (Christuspartij), Nelly van der Spek (sopraan), Ria Bollen (alt) en Michiel ten Houte de Lange (tenor). mZwk Koud was het wel, maar dat moet je ervoor over hebben. SCHIEDAM Verkleumd kwamen ze zaterdag om 3 uur's middags het cafe Quibus binnen, de leden van het Komitee Jongerenhuisvesting Schie dam en andere deelnemers aan de de- monstratieve tocht door de binnen- stad. Spandoeken werden opgerold en met algemene stemmen werd be- sloten dat de toespraak en de muziek moesten wachten totdat iedereen een warme drank tot zich genomen had. Aanleiding tot de tocht langs leeg- staande panden in de binnenstad was het bericht dat wethouder Herman Posthoorn het vroegere weeshuis, „De Lindenhof, voor kulturele doel- einden wilde bestemmen. „De Lin denhof voor Jongerenhuisvesting" was dan ook het motto van de demonstratie en de spandoeken logen er niet om „Gemeente geen gehoor, wii kraken door". Op deze zaterdag gaf de gemeente inderdaad geen ge hoor, want de petitie met handteke- ningen kon niet op het stadskantoor worden aangeboden. Er werd niet opengedaan, hoewel het komitee haar bezoek van tevoren had aange- kondigd. In de petitie werd gevraagd om „De Lindenhof voor jongeren huisvesting te bestemmen. „Het pand is er uitermate voor ge schikt" stelde Frans Gupperts, lid van het komite in zijn toespraak in cafe Quibus, want vroeger werd het gebruikt voor begeleide kamerbewo- ning." Er zijn trouwens meer panden in Schiedam, waarvoor het komitee voorstellen hebben gedaan om ze te verbouwen. Maar steeds werden de voorstellen van tafel geveegd. ,,De gemeente is tegen ons, bij hen is er maar een plaats voor de jongerenhuis vesting: de verdomhoek. Ondertussen IVONNE HONTELE Na afloop van de tocht: opwarmen in Quibus. van Beethovensingel 121 Vlaardingen OKI - 1)70 00 SCHIEDAM— In ons blad van woens dag 1 februari deden wij verslag van een aktie van de tafeltennisvereni- ging „De Korenbeurs", die als doel had de Sarvodaya-beweging op Sri- Lanka te steunen. De aktiviteiten in de Korenbeurs op zondag 29 januari brachten zeventienhonderd gulden op. ,,Waar- schijnlijk wordt er een schooltje van gebouwd", vertelt Hans van den Broek, een van de initiatiefnemers. jammer genoeg hebben we nog geen reakties gehad op het idee, om een dorp in Sri Lanka te adop- teren. Dat zou door een groep men- sen uit Schiedam, bijvoorbeeld een school, kunnen gebeuren". Wie daarvoor belangstelling heeft kan kontakt opnemen met Hans van den Broek, Rembrandtlaan 15b, Schiedam, telefoon 261474. ZWtJNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA nkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/D IJSSEL winkelcentrum dorrestem WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kralingen) winkelcentrum alexanderpolder winkelcentrum ommoord west winkelcentrum ommoord ooSt groene hil!edi|k 235(zuid) Toiletkast van het zeer bekende merk ALLIBERT Uiterst funktioneel. met spiegeldeuren.verlichting stopkontakt en handige kleine laden Kwikkie vloerwisser. Uitwringen gaat automatisch zonder bukken Normaal 24.95 Onze prijs Roestvrijstalen fonduestel. geheel kompleet met 6 vorken. Tot op 10 gram nauwkeurig is deze wandweegschaal van EKS. In moderne kleuren en vormgeving Weegvermogen tot 3 kg Normaal 29.50 Nu Losse spons Brievenbus tochtwering. Twee nylon haarstrips sluiten de opening tochtvrij af zelfs als er een krant uitsteekt Dr Anso T.v. kan met gezellig gedekoreerde kunststofmantel in bruin/oranje. inh 1 Itr Onze prijs Royaal wit tenen prullemand. Nu slechts Van 89,- voor worden onze grachten een goudkust en het lijkt er op dat de gemeente wel mensen met hoge inkomens naar Schiedam wil hebben, want daar wordt wel voor gebouwd. Voor anderhalve ton is er wel een twee- kamerflatje te koop. Wij willen niet afgescheept worden met het argu ment dat verbouwing van die panden teveel gaat kosten en er staan veel te veel panden leeg in onze binnenstad. Die leegstand hebben wij bij de nieuwjaarsinstuif op het stadskantoor symbolisch aan de burgemeester aan geboden, maar we werden niet serieus genomen. Maar we gaan door met de strijd; maandag wordt onze petitie de gemeenteraad onder de neus gewreven", aldus Frans Gupperts. De muziekgroep „De rode keten" besloot de demonstratie met muziek' en toepasselijk gezang: „Wij willen wonen, betere huizen en betaalbare huren eisen wij". Zou- dit weer een elfstedenjaar wor den? F.nige weken geloofde geen mens er meer in. De winter zat er immers al haast weer op. Juist toen ik mezelf dat had wijsgemaakt kwam mijn man 's avonds thuis met de mededeling dat de winter nog moest beginnen. Die dag waren de ganzen gaan trekken en dat duidt op winterweer. Ongelovig keek ik hem aan. Nu ben ik echter tot de conclusie gekomen dat die beesten inderdaad feil- loze weervoorspellers zijn, want nog geen week later viel de sneeuw. Dolle pret! Overal kwamen de sleden weer tevoorschijn. Uit de kel- ders, de verste hoek van de zolder of een achterafplaats in de schuur. In de speelgoedwinkel stond een grote stapel sleden gereed voor ver- koop. In het kwartier dat ik in die zaak doorbracht zag ik er maar liefst 5 verkopen. Alsof het een halfje brood was, zo gemakkelijk stapte men naar binnen en vertrok met de slee achter zich aan. Kinderen die achter op de fiets naar school worden gebracht, kwamen nu per slee. Ma als trekpaard ervoor. De gymles op school werd omgezet in een sneeuwballengevecht in het park. Juf was natuurlijk het favoriete doelwit. In de straten is die witte deken echter snel vertrokken. De wegen worden gestrooid, stoepen schoon- gemaakt en de huizen stralen zoveel warmte uit dat de boel snel smelt. Maar dan ineens vriest het. Het eerste ijs op de vijvers, de eerste schaatser en de eerste natte pakken. Na enige dagen is het ijs sterker en drukker bezocht. Alles schaatst, als ze ten- minste rechtop kunnen staan, want ook dat is een kunst op zich. Deels door de zachte winters van de afgelopen jaren is er bij ons in huis maar een paar schaatsen aanwezig. Kinderschaatsen. Zoon en dochter willen allebei, waarop Pa besluit ze om de beurt mee te nemen. Wild enthousiast komen ze terug. Alleen die schaatsen, ma, die zijn niet goed. Want ze glijden iedere keer weg. We moeten van die andere hebben, want daar gaat het veel beter mee, want dat zag ik zelf". Na de eerste woor- denstroom krijg ik de gelegenheid uit te leggen dat die kinderen waar- schijnlijk al wat vaker hebben geschaatst en het dus ook beter kunnen. Waarop ze tot de kon- klusie komen dat ze dan ook vaker moeten gaan om te oefenen, maar dat er dan wel een tweede paar bij moet komen. Heel optirnistisch antwoord ik dat het misschien volgende week al weer dooit en dat die schaatsen dus best tot volgend jaar kunnen wachten. Maar 's avonds in het journaal zie ik echter dat praktisch heel Europe bedolven is onder het winterkleed. Wie weet dus, wat ons hier nog te wachten staan. Voorlopige verwachting: aanhouaen de voist. Ik denk dat het toch tija wordt voor een tweede paar schaat sen.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1