Peugeot 104 POLDERMAN n.v Waldo Citrogn SCHIEDAM B.V. Een kern waar pit in zit LANDMAN WALRAVEN EN DEKKER I Informatie over kontaktlenzen Bloemen voor Israel Vlaggenkunde: op zoek naar achtergronden NIEUWBOUW IN VLAARDINGEN dMIk Met Andere Woorden De keuken in Ook in woning toe te passen: Rookmelder kan ramp voorkomen TOYOTA Automobielbedrijf Automobielbedrij f B.V. Automobielbedrijf M.TIMMERMAIMS B.v. Laan v Boles 2 Schiedam -Groenoord Tel 710643 afd. Verkoop Singel 4145 Schiedam- Tel. 262430 Noordmolenstraat 17 Schiedam Tel. 266233 MITSUBISHI Grote Markt 3537 Schiedam M eubelstof f eerder ij Voor storing! aan gasapparaten Geisers C.V. of Gaskachei BEL 268813 Varkensvlees met krenten Kapiteinskip WOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 i ,.In bed gerookt - ingeslapen en ge- stikt". Deze en soortgelijke krante- koppen zijn -ook recent- regelmatig te lezen. Branden in huis, ook al zijn ze vaak in omvang beperkt, leiden elk jaar weer tot een groot aantal doden en gewonden. Om nog maar niet te spreken van materiele schade die in de miljoenen loopt. Op de Nederlandse markt is nu een rookmelder verkrijgbaar onder de naam „Brandalarm", die tijdig waar- schuwt bij een beginnende brand. Dit Siemens-apparaat. dat voor- zien is van batterijvoeding, kan op eenvoudige wijze aan de wand of het plafond worden bevestigd. Het heeft een diameter van 13 cm en onderkent het begin van brand al tijdens het smeulen, dat lang voor de vlammen van opent vuur al begint. Een luide, doordringende alarmtoon maakt zelfs de grootste slaper wakker. Nog voor het werkelijk begint te branden is rook het grootste ge- vaar voor de mens. Meer dan drie- kwart van de doden en gewonden bij brand in woonhuizen zijn slacht- offer van rookvergiftiging. De giftige werking van rook is trouwens tegen- woordig veel groter dan vroeger. Het wijdverbreide gebruik van kunst- stoffen is daar de oorzaak van. Met name 's nachts vinden de meeste branden in huis plaats en dan is rook een sluipendgevaar. Slapende bewoners, belemmerd in hun waar- nemingsvermogen. zijn vaak al te veel. overmand om zichzelf in veilig- heid te brengen of anderen te waarschuwen. Daar komt nog bij dat het smeulende vuur dat de oorzaak van de rookontwikkeling is. al uren aan de gang kan zijn voordat er werkelijk sprake is van open vuur. De brandmelder voor huishoudelijk gebruik reageert op rook, een koncentratie zoals die bij het begin van smeulend vuur optreedt. Gewoon roken van sigaretten is overigens voor de melder geen bezwaar. De gevoelige rookdetektor bestaat uit een foto-elektrisch systeem. Met tus- senpozen van enkele sekonden wordt steeds in het apparaat een korte licht- flits uitgezonden. Eventueel aanwe- zige rookdeeltjes reflekteren het licht dat dat terecht komt op een foto- cel: het beslissende ogenblik voor het geven van een alarmsignaal. De ,,Brandalarm" rookmelder be- hoort eigenlijk in elk huis minimaal als basisveiligheid in een centrale ruimte. zoals hal of trappenhuis te worden aangebracht. Beter is na- tuurlijk daamaast nog in de kinder- kamer en in de slaapkamer -zeker als in bed gerookt wordt!- een ,,Brandalarm" aan te brengen. Zijn energie haalt de rookmelder uit een 9 V batterij met een levensduur van ongeveer een jaar. Overigens let de melder er zelf op of de batterij nog goea is: tegen ae uja aat ver- vanging noodzakelijk is geeft de melder met intervallen een zoem- toon -als het nodig is een week lang- Bovendien is het op elk moment mogelijk de werking van de melder te kontroleren. Met een drukknop kan het alarmsignaal voor een ogen blik worden ingeschakeld. De ..Brandaiarm" is sinds kort in Nederland verkrijgbaar in waren- huizen en bij de elektrotechnische vakhandel. De prijs, zonder batterij bedraagt f. 139.- In Cafe Restaurant Engels, Stations- plein 45 te Rotterdam wordt op 27 februari om 20 uur een voorlich- tingsavond gehouden over de landelij- ke leefbaarheidswedstrijd „Een kern waar pit in zit". Deze twee jaar durende wedstrijd, die op initiatief van de 90-jarige vereni- ging Koninklijke Nederlandsche Hei- de Maatschappij wordt gehouden, heeft tot doel een bijdrage te leveren aan de verbetering van de leef- en woonomgeving. Zij staat open voor inwonersgroepen in de steden, dor- pen of op het platteland die geza- menlijk hun eigen woon- of leefkli- maat willen verbeteren. Er zijn in de ze wedstrijd prijzen tot een totaalbe- drag van 100.000 gulden. Aan de hand van een dia-serie zal de inleider van deze avond voorbeelden tonen van partikulier initiatief en zelfwerkzaamheid. Er zal worden ver- teld op welke manier plaatselijke groeperingen deze verbetering in eigen omgeving kunnen aanpakken. Over de wedstrijd wordt informatie verstrekt en gelegenheid tot inschrij- ving staat open. IV5 1HONDAI A Wij stofferen uw: bankstel. eethoek, kussens e.d. ook gesp. in kantoormeubilair. Geef uw meubelen een nieuw gezicht met onze exclusieve kollektie stoffen. Wij komen vrijblijvend bij u thuis voor advies en prijsopgaaf. Groenelaan 35, Schiedam. Tel. 268821. of na 18 uur: 261370 C.H. SCHWAGERMANN JR. Dwarsstraat 6 Schiedam. De onlangs door de Algemene Neder landse Vereniping van Contactlens- specialisten aangekondigde voorlich- tingscampagne gaat deze maand van start. De bij de A.N.V.C. aangesloten leden zijn dan alien voorzien van een boekje dat alles vertelt over de voor- en nadelen van contactlenzen. Het boekje „Contactlenzen voor een vrije, scherpe blik" getiteld, is daar gratis verkrijgbaar. De bedoeling van de A.N.V.C.-voor- lichtingscampagne is het uit de weg ruimen van een reeks misverstanden over contactlenzen. De A.N.V.C. wil bereiken dat mensen die het voor- nemen hebben contactlenzen te gaan dragen goed op de hoogte zijn van de voor- en nadelen. Die voor- en nade len worden dan ook in het boekje op- gesomd. dervinden. A.N.V.C.-leden mogen nimmer risico lopen waar het de ogen van een client betreft. In twij- felgevallen worden clienten altijd doorverwezen naar een oogarts. In onze streek/regio zijn de voorlich- tingsboekjes verkrijgbaar bij de vol- gende A.N.V.C.-contactlensspecialis- ten: Het Kontaktlenscentrum, Rem- brandtlaan 11Maassluis. B.V. Bouw- en Aannemingmij. BOTH te Vlaardingen zal binnenkort een aanvang maken met de bouw van een 5-tal eengezinswoningen in de vrije sector aa"> de Kortedijk te Vlaardingen. Deze woningen zuilen worden uitgevoerd met o.a.: voorgevel van IJsselsteen verschillend vloerniveau (zg. ..split-level woningen") kozijnen etc. in hardhout centrale verwarming en warmwatervoorziening achtertuin met berging De woningen hebben de navolgende indeling: PARTERRE: entree/hal, toilet, badkamer, c.v.ruimte. BEGANE GROND: woonkamer, open keuken, eetkamer. SLAAPVERDIEPINGtwee slaapkamers. KOOPSOMMENf 166.000,- (incl. BTW) met risicoregeling ERFPACHTca. f 1.700,- per jaar. Hogelaan 4, Vlaardingen, tel. 010 - 35.64.22 Voor nadere informatie alleen na afspraak: Als 14 mei een vliegtuig vol Neder landse bloemen in Israel landt, wil het Israel Comite Nederland hiermee zjjn solidariteit aan de 30-jarige staat betuigen. De bloemen worden in ontvangst ge- nomen door ,,de moeder van Israel", mevrouw Golda Meir en worden uit- gereikt aan zieken, bejaarden en inva- liden in ziekenhuizen. ledere Nederlander kan de gever van zo'n bos bloemen zijn. Doel is de mensen in Israel een gevoel van ver- bondenheid te geven. Een bos bloe men kost, inclusief transport naar Israel en distributie f.6,50. Het comite zorgt voor kaartjes aan de bloemen met naam en adres van de gever of geefster. Het bedrag van f.6,50 per bos kan worden overgemaakt op giro 39.24.878 van de Solidariteitsactie Nederland-Israel, Postbus 93105, Den Haag. Op 19 maart 1966 werd in Den Haag de Nederlandse Vereniging voor Vlaggenkunde opgericht, een vereni ging van mensen van zeer uiteenlo- pende richtirig, maar die allemaal alles wat met vlaggen, vanen, wim- pels, banieren enz. te maken heeft, als hobby hebben, en hierover lezen en ook zelf verslag doen in ,,Vexilla Nostra", het orgaan van de vereni ging dat tweemaandelijks uitkomt. Bovendien zijn er op gezette tijden zg. Vlaggendagen (meestal in een stad of dorp van historisch belang) waar gegevens kunnen worden uitgewis- seld, lezingen worden gehouden en - evenals op de gewone bijeenkomsten van de vereniging - het onderlinge contact wordt gelegd en verstevigd. Een vlag van een eenvoudige ver eniging kan evengoed in aanmer- king komen om te worden bespro- ken en beschreven als een nieuwe SCHIEDAM Het is niet moeilijk te raden, wat er dezer dagen in de meeste Nederlandse gezinnen op tafel komt: boerenkool met worst, hutspot, kool, spruitjes, zuurkool of bloemkool. Voor wie deze reeks eens wil onderbreken, volgen hier twee „alternatieve" gerechten. Hoewel de kombinaties van ingredienten nogal ongebrui- kelijk zijn, zijn beide recepten erg lekker en prima geschikt als win- terkost. (4 personen). 600 gram hamlap, in dobbel- steentjes gesneden, 3 grote uien, gesnipperd, 1 dl. olijfolie of 75 gram margarine, 200 gram kren ten, 3 a 4 dl. water, 100 gram groene olijven, fijn gesnipperd, 1 eetlepel kappertjes (of gesnip- perde zoetzure augurken), 1 kilo aardappelen, geschild en in niet te kleine blokjes gesneden, 500 gram wortelen in dobbel- steentjes gesneden, zout, peper. Het vlees goed bruin bakken in de hete olie of margarine, dan de uien toevoegen en even onder goed roeren meefruiten tot ze geel zijn. Tenslotte alle andere in gredienten toevoegen en het geheel goed door elkaar mengen. U hebt zoveel water nodig dat alles niet helemaal onder staat, maar de aardappelen wel gaar kunnen worden. In ongeveer 30 minuten wordt de schotel zachtjes gaargestoofd. Als er veel vocht overblijft, moet dit niet worden afgegoten, maar met wat maizena worden gebonden. Het geheel wordt afgemaakt met het sap van i i landenvlag. En wat vooral daarbij van belang is: wat is de geschie- denis van de vlag en waarom werd hij samengesteld zoals hij is en werden bepaalde kleuren gekozen en geen andere? Hoeveel leden en supporters van een sportvereni- ging weten waarom hun vlag roodwit, groenwit, geelzwart of hoe dan ook is? Iedereen, ongeacht leeftijd (het oudste lid is 80 jaar, en het jongste lid was 11 toen hij toetrad), rang of stand, die zich voor vlaggen, vanen, wimpels, vaandels, banieren enz. interesseert, is welkom bij de Nederlandse Vereniging voor Vlag genkunde (NVvV) en kan contact opnemen door aan het postbusadres (Postbus 8118, Den Haag) van de vereniging te schrijven of 070- 677035 of 070-609248 te bellen. 1 citroen. U kunt eventueel de azijnfles op tafel zetten, wie dat lekker vindt kan er nog een scheutje azijn bij doen. (4 personen). 2 kleine braadkippen, ingewreven met zout, peper en bloem, 2 mid- delgrote, gesnipperde uien, 2 teentjes knoflook, eveneens ge snipperd, 2 groene paprika's, in reepjes gesneden, 4 voile theele- pels kerry, 2 afgestreken theele- pels thijm, 8 gepelde middelgrote tomaten Of 2 blikken Italiaanse tomaten, 4 voile eetlepels krenten. boter of margarine en olijfolie of zonnebloemolie, 300 a 400 gram (bruine) rijst. De kippen, die u voor het gemak door de poelier in stukken laat snijden) in een mengsel van 1/2 boter en 1/2 olie bruinbakken en Behalve dit voorlichtingsboekje is er voor de gebruikers van contactlenzen een instructieboekje beschikbaar, waarin alles over het omgaan met en het onderhouden van contact lenzen op beeldende wijze wordt uiteengezet. A.N.V.C.-contactlens- specialisten zijn herkenbaar aan het verenigingsembleem (een schild in de vorm van de pupil van een oog). Van de A.N.V.C. kunnen alleen die contactlensspecialisten lid zijn, die daarvoor een mede door de overheid gesubsidieerde, verscheidene jaren durende, specialistenopleiding heb ben volbracht. A.N.V.C.-leden heb ben allemaal een erecode onder- tekend waardoor zij zich o.a. ver- plichten om nimmer contactlenzen bij iemand aan te passen, bij wie ook maar het geringste vermoeden bestaat dat diens ogen hierdoor scha- delijke gevolgen zouden kunnen on- daarna uit de pan nemen. Dan de uien, de knoflook en de paprika's in dezelfde pan even fruiten, totdat de uien lichtgeel zijn ge- kleurd. Daarna de kerrie, de thijm en de tomaten erbij doen. Nadat u goed geroerd heeft, kunt u de kip toevoegen en het geheel ongeveer een half uur zacht laten stoven of zolang tot de kippen gaar zijn (dus tot het vlees van de botjes begint los te laten). De laatste 10 minu ten de krenten meestoven. Opdienen bestrooid met amandel- snippers die u even in de koeke- pan met wat boter geroosterd hebt, gekookte rijst, een rauwkost-salade en eventueel mango-chutney. Voor wie het nog niet wist: toma ten kunnen makkelijk gepeld worden ais ze even in kokend wa ter gelegd worden en daarna afge- spoeld worden met koud water. "Er is niks ter wereld dat niet door de geschiedenis geheiligd wordt". Dit is de juiste uitslag die u had moeten insturen. 3 Winnaars zijn weer uit de stapel getrokken en dat zijn: W. Nooister-Vijfwinkel, Mackayplein 36, Maassluis; mevr. Sliekers, Julianalaan 92, Vlaardingen en M.J. van Zomeren Joh. Wagnerstraat 17, Schiedam. De winnaars krijgen een boekenbon van tien gulden thuisgestuurd. Ook voor deze week kunnen weer oplossingen worden ingezonden en wel naar ons adres Rijnmond West Combinatie, Postbus 306, Vlaarding en. Oplossingen alleen per briefkaart en moeten uiterlijk dinsdag 28 febru ari bij ons binnen zijn. Indien achter de omschrijving van dit Filippine-Kruiswoord een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord te- vens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde middenstuk, ge- nummerd 1 t/m 23. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden ,,vader of moe der (10)", dan moest worden ingevuld „ouder", van welk woord de eerste letter, de O dus, tevens zou moeten worden geplaatst in vakje 10 van het dikomlijnde middenstuk. Bij juiste oplossing van de gehele opgave vor- men de 23 letters uit het middenstuk, achter elkaar gelezen, een uitspraak. Alleen deze uitspraak moet als oplos sing worden ingezonden. HORIZONTAAL: I familielid; 4 ter wille van het comfort (6); 13 boom; 16 Aziatische staat (3); 18 lijst van schepelingen; 19 voorwaarde; 20 twist; 22 Germ, godheid; 24 vloeistof 27 Europ. hoofdstad; 28 zoon van Noach; 29 getemd; 31 kledingstuk; 32 vogel; 34 onaangenaam verblijf; 35 bijeen; 36 loods; 38 slootplank; 40 helper (afk.). 42 soort munt; 45 biet; 46 soort lift (2149 daarna; 50 getij 13); 52 horizon; 53 aanw. v.n. woord; 55 soort onderwijs (afk.); 56 soort stof; 58 pijn (l); 59 bitter vocht; 6 1 soort verdrag afTc.62 oos- terling (18), 63 steensoort; 64 sap; 65 voorzetsel; 67 grap; 68 koeiemaag, 69 gewicht (afk.); 71 pluis; 73 kledij; 75 windstreek (afk.); 76 vlug; 78 dwaas kind; 82 peuter, 84 verleidelijk De kleinste van de Peugeot-modellen, maar zeker niet de slechtse auto, die op de Nederlandse markt te koop is. integendeel. De wagen is er in diverse typen, zoals de SL, de GL 6 en de GL. Sportieve, komfortabele auto's, die met hun bijzonder plezierige wegligging al heel wat rijgenoegen hebben verschaft. Want belangstelling is er zeker, voor Peugeot. geluid; 87 speelkaart; 88 grot; 91 In- diaanse paal; 92 reeks (16); 93 popu late song; 95 vaas, 96 ontkenning; 98 cijfer; 99 familielid; 101 organisa- tie; 103 kleinood; 105 vlijt (22); 106 evenaar; 108 vogelbek (4); 109 pau- sennaam; 111 Franse rivier (5); 112 hoofddeksel.; 1 13 bureau; 114 holte VERTICAAL: 1 op voorwaarde dat, 2 ramp; 3 andere naam voor Ezau 4 bevel; 5 titel (afk.); 6 pensioen (afk.), 7 slag; 9 weg (9); 10 houding; 1 1 heil de lezer (afk.); 12 bijwoord; 13 soort gas (10); 14 vrucht; 15 groot water; 17 titel (afk.); 21 bijbelse stad; 23 tennisterm; 25 heildronk; 26 ploeg- snede (12); 29 larf; 30 toespijs bij rijst 23)32 sterk verlangend;33 per- ceel, 35 teleurstellend; 37 mooi; 38 verborgen gevaar; 39 voorzetsel; 40 bijwoord; 41 de oudere (afk.); 43 voorzetsel (15), 44 boekhoudterm; 47 voorzetsel; 48 ten bedrage van; 5 1 liefdadigheidsverkoping; 52 ketting; 54 genotmiddel; 55 niet wel bij 't hoofd zijn; 57 gezond (20); 58 vrag. v.n.woord; 60 giansmiddel (19); 61 warmte-eenheid (afk.); 66 waardelo- ze produkten; 67 met vaart op elkaar komen (7); 70 schors; 72 familielid; 73 ambtshalve (afk.); 74 soort stof; 76 godsdienst(afk.);77halt,79 Frans lidwoord; 80 deel van motor; 81 zoogdier; 82 niveau; 83 boksterm (afk.); 85 mening; 86 foedraal; 89 slijk; 90 getal; 93 assistentie 1 7); 94 kleur; 96 voorzetsel; 97 huidverhar- ding (2); 99 deel van fornuis; 100 oorlogsgod; 102 voedsel (8); 103 voorzetsel; 104 meisjesnaam; 105 tractatie; 107 boom (11); 108 anony- mus (afk.); 110 voegwoord; 111 ter plaatse (afk.).

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 2