Met dere Woorden Eigenraam b.v. heeft een wagen waar u vast wel'n gat in ziet. Eigenraam b.v. Pengeot dealer Gewetensgevangenen in USSR De Peugeot 104 vanaf f 11.795.- Streekmuseum toont aanwinsten Drs. Gilhuisschool is nu in aanbouw nieuw korpsgebouw Marco Bakker in Maassluis Eerste steen voor nodigt u graag uit voor een proefrit. Caroussel in Irene "Jazz junket" in Amstelbron Politiek Cafe Amnesty In ternational in maart Aanbeveling voor huuraanpassingen "De 4 molens" WOENSDAG 1 MAART 1978 9-515 van Beethovensingcl 124 Vlaardingen lelefoon 010 - .8.>79 HOEK VAN HOLLAND - De pro- blemen rond de personeelsbezetting van de Hoekse politie behoren bin- nenkort definitief tot het verleden. Door de aanstelling van enkele agen- ten was het hete hangijzer, het ge- brek aan goede nachtdiensten, al enige tijd opgelost. Nu zullen er binnen enkele weken nog 5 of 6 mannen het politiekorps in De Hoek komen versterken. Elke 104 sedan heeft 4 zijportieren, grote achterdeur en de SL heeft ook nog een schuifdak Geweldige wagen in zijn klasse. Zitruimte voor 5, rolveiligheidsgordels, lichtmetalen motor, krachtige voorwielaandrijver, kooiconstructie,veel aktieve veiligheid.veel comfort. Een van de landen, waar vrij veel gewetensgevangenen zitten voor wie Amnesty International zich inzet is Rusland. Enkele van deze gevangenen zijn in het Westen wel bekend, zoals Anatoly Shcharans- ky, Yuri Orlov en Mykola Ruden- ko, die zich o.a. ingezet hebben voor de naleving van de akkoor- den van Helsinki. Ook Bokovski en Stern, die inmiddels vrij zijn, waren voor ons geen onbekenden. Er zijn echter ook heel veel men- sen in de gevangenissen, waar wei- nig of niets over bekend is, omdat ze niet zo belangrijk of vooraan- staand zijn. Een grote groep hier- van wordt gevormd door de „ge- loofsgevangenen". Er zijn in Rusland wel Kerken toegestaan, maar deze moeten zich aan strenge voorschriften en bepalingen houden. Veel mensen voelen zich door die regels belem- merd in de uitvoering van hun ge- loof en gaan bijvoorbeeld toch evangeliseren of richten onder- grondse kerken op met alle risi- ko's, die daaraan verbonden zijn. Dit heeft tot gevolg, dat zij vaak hun baan verliezen of op lagere posten geplaatst worden. In som- mige gevallen belanden zij zelfs in gevangenissen of kampen; dit meestal voor minimaal 5 jaar, waarna ze vaak ook nog verban- nen worden. Een paar van deze mensen is door groepen in Maas- sluis, Vlaardingen en Schiedam geadopteerd. Dat kan als volgt in z'n werk gaan. Het Internationale Sekretariaat van Amnesty te Londen is geabon- neerd op verschillende Russische bladen. Daarin staan soms kleine bericbten dat er iemand op een bepaalde datum gevangen is geno- men en veroordeeld tot een x-aan- tal jaren. Amnesty gaat dan eerst die gegevens op juistheid controle- ren en speelt ze dan door aan de adoptiegroepen, die met die soms summiere gegevens aan het werk gaan. Een voorbeeld hiervan is: Josif Konstantinovich Fastovets. Deze man is lid van de Pinkstergemeen- te in Rusland. Hij is getrouwd, heeft kinderen, maar is uit de ou- derlijke macht ontzet vanwege zijn religieuze overtuiging. Hij is in de plaats Ashkabad gearresteerd en veroordeeld tot 5 jaar gevange- nisstraf. Er wordt regelmatig geschreven naar de Russische autoriteiten om te pleiten voor vrijlating van de ge- vangene. Ook wordt er naar de Russische Ambassade in Neder- land geschreven en gebeld voor in- lichtingen over de gevangene. Vaak sturen de autoriteiten geen antwoord. Het belangrijkste is echter, dat de Russische autoriteiten weten, dat deze man de aandacht heeft, Rus land is namelijk erg gevoelig voor de publieke opinie. Zodra men weet, dat de naam van een gevan gene bekend is, is het mogelijk dat dat de toestand van de gevangene verbetert. Ook in Rusland zelf is een Am- nesty-groep, die zich onder andere inzet voor gevangenen in Ceylon en Mexico. Hun werk wordt he- laas vaak bemoeilijkt. Amnesty In ternational wordt in Rusland na melijk niet als organisatie erkend. Enkele leden zijn onder andere vanwege hun Amnesty-aktiviteiten gearresteerd. Voor meer informatie kan men kontakt opnemen met Ineke Nieuwstraten, Handelstraat 31, Vlaardingen, tel. 34.00.78. SCHIEDAM- „Dubbel-op"*heet het programm'a waarmee het musical- theater Carroussel dit seizoen op- treedt. Het programma van dit ama- teurgezelschap bestaat uit twee delen: voor de pauze een eenacter, waarin schrijver/regisseur Ed Verkade een opvolgingskwestie in een bedrijf heeft uitgebeeld waarbij iedereen elkaar wantrouwt. Na de pauze worden diverse musical- achtige maar kritische sketsjes ten tonele gevoerd. Onderwerpen zijn onder andere gastarbeiders, een hypogonder, stress de houding van jonge mensen ten opzichte van bejaarden. Dubbel-op wordt op de donder- dagen 2 en 9 maart opgevoerd in zaal Irene, Nieuwe Haven 15 in Schiedam. Aanvang 20 uur. Toegang f.2.50. De opbrengst van beide voorstel- lingen komt ten goede aan'de Stich- ting Lentefeest. SCHIEDAM Liefhebbers van oude jazz, komen deze maand in Schiedam aardig aan hun trekken. De Riverside Club houdt op zaterdag 4 maart een extra avond, ditmaal in de bovenzaal van „De Amstelbron", Broersvest 13, waar het orkest „Jazz Junket" zal optreden. ,,Jazz Junket" trad al eerder bij de Riverside Club op en wel met zoveel sukses, dat ze weer naar Schiedam zijn gehaald, De band ontleent haar naam aan een trip door de wereld van de jazzmuziek; de leden van de groep hebben stuk voor stuk hun sporen in de dixielandmuziek verdiend. Het zijn: Bert Fransen - klarinet-sax, Hans Herwarth - trombone, Adri Kornet - contrabas, Koos van der Hout - trompet en zang en Rene Brons op slagwerk. Voor deze avond zijn de toegangs- prijzen iets gewijzigd: voor leden f 4,- voor niet-leden f 6,-. Het bestuur van de Riverside Club hoopt de vele trouwe bezoekers van zaal Tivoli nu ook te kunnen ont- moeten in de Amstelbron. Zoals ge- bruikelijk duurt het optreden van 22 tot 2 uur. SCHIEDAM In maart zijn er weer diverse aktiviteiten in het Diensten- centrum ,,De 4 Molens" aan de Nieuwe Damlaan 766 te Schiedam. Voor de komende maand luidt het programma als volgt: Vrijdagavond 3 maart: toneelavond met medewerking van het toneelge- zelschap „Het Staelduinsebos". Aan vang 20 uur, toegang gratis. Dinsdag 7 maart: bingo-middag, aan vang 14 uur. Dinsdag 14 maart: Er wordt een speelfilm vertoond, titelnogonbekend Aanvang 14 uur, toegangsprijs f 1,50/ Dinsdag 21 maart: Voorjaarsmode- show van modehuis „Clausan", geen verkoop. Aanvang 14 uur, toegang gratis. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar in het dienstencentrum ,,De 4 Molens", tijdens de uitleenuren op maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 14 - 16 uur. De juiste oplossing van vorige week luidt: ..Weinig behoeven is half rijk". Uit de briefkaarten die zijn binnen- gekoinen met deze oplossing zijn drie prijswinnaars getrokken en dat zijn: mevr. de Voogd, Talmastraat 16, Maassluis; mevr. v.d. Lugt, Insu- lindesingel 63c, Vlaardingen en Gerard Voorwalo, Gasstraat 21, Schiedam. Deze winnaars krijgen een boekenbon van tien gulden thuisgestuurd. Ook voor deze week kunnen weer oplossingen worden ingezonden, alleen per briefkaart aan ons adres Rijnmond West Combinatie, Post- bus 306, Vlaardingen. De oplos singen moeten uiterlijk dinsdag- morgen 7 maart bij ons binnen zijn. Nog een verzoek aan de inzen- ders: SCHRIJF DUIDELIJK VLAARDINGEN Evenals vorige jaren zal dit jaar voor een groot aan tal huurwoningen in de gemeente Vlaardingen een globaal wonings- waarderingsstelsel worden toegepast. Hieruit kan voor sommige woningen een huurverhoging voortvloeien en voor een aantal andere woningen een huurbevriezing of zelfs een huur- verlaging. MAASSLUIS De nieuwe school van de vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs in Maassluis krijgt de naam ,,T.M. Gilhuisschool". De school, voor kleuter- en lager onder- wijs is momenteel in aanbouw in de Steendijkpolder. andere landen. Drs. Gilhuis heeft in middels al een bezoek gebracht aan het gebouw, dat zijn naam zal krij gen. Waarschijnlijk in augustus wordt de school in gebruik genomen. Ter formulering en waardering van de kriteria is door burgemeester en wet- houders wederom de overleggroep van huurders en verhuurders bijeen geroepen. Deze groep heeft inmiddels een aanbeveling gedaan. die ten be- hoeve van de huuraanpassing ars richtlijn kan dienen. Voor belanghebbenden ligt de aanbe veling tijdens kantooruren op de se- kretarie, afdeling Stadsontwikkeling c.a. Westnieuwland 6 ter inzage. Drs. T. M. Gilhuis is de huidige voor- zitter van de Unie .School en Evan- gelie". Van zijn hand zijn zeer vele publikaties over christelijk onderwijs verschenen. Hij heeft zelf 25 jaar praktische ervaring in het onderwijs. Het besluit, om de school deze naam te geven, is behalve door de waarde ring voor het werk van Drs. Gilhuis, ook ingegeven door het feit, dat de Unie .School en Evangelie" dit jaar honderd jaar bestaat. In 1878 onder- tekenden duizenden Nederlanders een „smeekschrift aan den koning om een school met den bijbel". In verband daarmee werd ook de Unie .School met den Bijbel" opgericht. Enkele jaren later werd de naam ver- anderd in de huidige. De Unie houdt zich bezig met het stimuleren van christelijk onderwijs, niet alleen in Nederland, maar ook in Indien achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde midden- stuk, genummerd 1 t/m 29. Voor beeld: zou de omschrijving luiden ,,vader of moeder (11)", dan moest worden ingevuld „ouder", van welk woord de eerste letter, de O dus, te vens zou moeten worden geplaatst in vakje 11 van het dikomlijnde midden- stuk. Bij juiste oplossing van de gehe- le opgave vormen de 29 letters uit het middenstuk, achter elkaar gele- zen, een Ital. spreekwoord. Alleen dit spreekwoord moet, UITSLUITEND PER BRIEFKAART, als oplossing worden ingezonden. HORIZONTAAL: 1 omhoog brengen 6 waterkering (11); 9 telwoord (8); 15 aartsvader; 16 schoenoogje; 18 worm; 19 uit; 21 bitter smakend pro- dukt; 23 snuffelen25 titel (afk.); 26 zwarte steen; 28 soort licht; 30 beest; 31 voorzetsel; 32 onb. v.n.woord (22); 34 godsdienst (afk.); 35 vrag. v.n.woord; 37 bekende races (afk.); 38 geheimschrift; 39 voertuig; 40 vraag; 43 herstelplaats (28); 44 pers. v.n.woord; 45 start; 46 vogelbek; 48 pausennaam; 50 been; 51 droog(20); 52 drinkgerci (19); 54 veerkracht; 56 voegwoord; 57 voorzetsel; 58 belem- mering; 60 firma (afk.); 61 zelfzucht (4); 62 ongeduldig wachten;63 berg- plaats; 64 nieuw voorvoegsel); 65 buitendijksland66 windstreek (afk.); 67 vervolgens; 69 muziekteken; 71 trotse houding; 72 pers. v.n.woord; 73 koor, dans; 75 middag; 78 aanw. v.n.woord (7); 80 delfplaats; 82 wel- doorvoed (16); 83 onv. v.n.woord; 85 kielwater (5); 87 hechtpennetje; 89 afkorting voor datum (21); 90 kweekbak; 91 lengtemaat (29); 93 Zuidamer. land; 95 voorzetsel; 96 op- nieuw; 98 bloem (6); 100 gril; 101 bijwoord; 102 warwinkel; 104 plaats in Overijssel (24); 106 maanfase (afk.); 107 voeg; 108 te kennen ge ven; 109 visplekje; 111 smikkelen; 112 troefkaart; 113 besturen. VERT1CAAL: 1 dier uit Afrika;2 uit- roep; 3 vaartuig 1 8); 4 wandelweg; 5 keukengerei (9); 6 insekt; 7 vluchtig (17); 8 deel van hoofd; 10 plan; 11 orgaan; 12 boom; 13 bijwoord; 14 speels (14); 16 onb. v.n.woord; 17 gelofte; 20 Europeaan (2); 22 kwe- ker (27); 24 van elkaar; 25 geneeskun- dig (afk.); 27 Azigtisch land; 29 ver- keerd; 31 stuk gereedschap; 33 vlak- elastiek; 35 vaste regel; 36 grafisch produkt (15); 38 hoge staande boord; 41 oers. v.n. woord; 42 voorzetsel; 44 Europeaan; 45 aanhanger van po lygamies vrije heerlijkheid;49 trai- nen; 50 afgietsel; 51 zuurdeeg; 53 specerij; 55 wapen; 57 puntig voor- werp; 59 snijwerktuig; 68 voorzetsel; 70 Europ. hoofdstad;71 zo niet, dan (1); 72 zwaar ademen; 74 onb. v.n. woord (12); 76 voedsel;77 lichaams- deel; 78 brandstof; 79 voegwoord (26); 80 grap; 81 hevig, sterk (10); 84 gek;86 buigen;88 Europeaan(25); 89 rangtelwoord; 92 plaats in Z.-Hol land; 94 pulverig; 96 Nederl. rivier; 97 niaan. hond; 98 klein deeltje; 99 zoon van Adam (13); 102 kade (3); 103 metaal; 104 kwab; 105 soort hert (23); 107 bijwoord van tijd; 108 voorzetse'; 110 vreemde munt (afk.'' VLAARDINGEN - In het Steek- museum Jan Anderson werd vorige week de expositie Aanwinsten 1976/77" geopend. Dat gebeurde zonder enig vertoon en dat was min der dan het tentoongestelde mate- riaal verdiende. Ondanks de beschei- den opzet van deze expositie, is er veel te zien. Die bescheiden opzet is het gevolg van de „aanloop" die het museum neemt voor de grote tentoonstelling over Nederlandse volkskunst die deze zomer, in het kader van het Holland Festival, zal worden gehouden. In de vitrines van de expositiezaal liggen talrijke bezienswaardige voor- werpen uit vroeger dagen. Vier vi trines zijn ingericht met bodem- vondsten uit de zestiende en zeven- tiende eeuw. Uit deze tijd stammen ook enkele „affiches". Die plakaten, zoals ze toen genoemd werden, doen de burgerb medede- lingen over het verloop van de (tachtigjarige) oorlog, over de invoe- ring van de impopulaire belasting- r.iaatregelen door de Spanjaarden, Je zgn. tweede penning en over de executie van de gebroeders De Wit. Er is ook nog zo'n „muurkrant" met het bericht dat „overgelopen bootslui" met een „generaal pardon" worden ontheven van verdere straf- vervolging. Behalve enkele oude prenten kan men in het streekmuseum ook een aantal litho's over de Vlaardingse visserij bewonderen. Verder zijn er rekenpenningen uit de 17e eeuw en voorwerpen uit meer recente tijd- perken. De tentoonstelling is iedere zaterdag- iniddag geopend van twee tot vier uur en ook op iedere eerste zondag van de maand. Het Streekmuseum Jan Anderson is gevestigd aan de Kethelweg nr. 50, telefoon 343843. VLAARDINGEN Voor de 22ste maal organiseert de Vlaardingse Raad voor Sport en Rekreatie op Koning- innedag een schoolkorfbaltournooi, waaraan alle scholen kunnen deel- nemen. Ook dit jaar weer worden het mikro-wedstrijden, zodat de teams uit acht jongens en meisjes zullen bestaan. Het tournooi wordt gehou den op de terreinen van CKC Spirit en KV Vlaardingen. De finale-wed- strijden worden gespeeld op zaterdag 6 mei op het terrein van Oranje- Nassau. MAASSLUIS— Op de hoek Noord- vliet/P.C. Hooftlaan in Maassluis werd afgelopen maandag door kom- mandant C.A. Verwaal hoofd van het Leger des Heils in Nederland, de eerste steen gelegd voor een nieuw korpsgebouw. Luitenant Schuppers van het Maas- sluise Leger des Heils verwacht dat omstreeks december de officiele opening kan plaatsvinden. Het nieuwe gebouw wordt voorlopig geraamd op acht ton. Naast een ruime zaal voor bijeen- komsten komt er een ruimte voor de jeugd, een vergaderruimte alsmede een kantoor. Pal naast dit in aan bouw zijnde pand wordt een woon- ruimte gekreeerd voor ae teiaing van het korps. Op dit moment kan men spreken van een zekere mate van ,,vergrijzing" bij het Leger des Heils in Maassluis. ,,We onderkennen dit, maar we zijn er zeker van dat met het nieuwe gebouw het Leger des Heils hier op zal bloeicn. Ik ben hier nu sinds twee weken dus kan nog niet zeggen hoe we dit aan zullen pakken. Ik zie om me heen talloze voorbeelden waar dit ook lukt, waarom hier niet?", aldus de huidige luitenant. Het gebouw aan de Kuyperkade, waar men op dit moment gehuisvest is, zal worden verkocht. Inmiddels zijn bij de meeste deelne- mende partijen kandidaatslijsten voor de gemeenteraadsverkeizingen vastge- steld en kan het verkeizingspro- gramma van een aantal van hen al naar voren worden gebracht. Aan vang van deze avond plus minus 21.00 uur. MAASSLUIS In navolging van een aantal andere steden zal ook in Maassluis een vrouwencafe wor den opgericht. Het initiatief is ge nomen door een aantal meisjes en vrouwen in De Toverbal. De plan- nen hiervoor zijn vooralsnog vaag. Op maandag 6 maart vindt een bij- eenkomst plaats waarop de initia- tiefneemsters hopen zich een dui- delijk beeld hierover te kunnen vormen. *MAASSLUIS Afgelopen zaterdag gaf het Maassluis Mannenkoor, dat tien jaar bestaat, een jubileumkoncert. Als gasten traden Marco Bakker en Patricia Madden op. Op de achtergrond zit het Maassluis Mannenkoor aandachtig te luisteren. *Kommandant C. Verwaal uit Amsterdam legt de eerste steeti voor het nieuwe gebouw van het Leger des Heils in Maassluis. MAASSLUIS - Voor de tweede keer dit jaar wordt in het jongerencen- trum de Toverbal op 2 maart, morgen dus een politiek cafe georga- niseerd. Hieraan geven de plaatselijke afdelingen van de PPR, PVDA, VVD, CDA' PSP en D'66 hun medewerking De eerste keer dat een dergelijke ak- tiviteit werd georganiseerd was het bar gezellig, maar behalve een bier- viltje van de VVD hier en daar rond- slingerend bleef verder enig politiek gebeuren die avond uit.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 7