Leider 80-jarig muziekkorps Leger des Heils STEMHllK Deze week Quibus KLM Indonesie-show Bewonersvereniging Lindenhof'op stapel Ter Beek over neutronenbom Ruim 3 ton over van zevende eeuwfeest Beeldhouwwerk als blijvende herinnerfng Expositie 7J95A. 3J95A 1^95 A OA.. 335 A". 17-95 412 MAART AHOY'HALLEN ROTTERDAM speciaal- zaken 19J9Ey^p 22.50 Jong korps Betere wereld Op iniatief jongerenhuisuesting De Laan Suggesties ^brabantia Zomaar een dag SCHIEDAM „Ons gezang moet niet alleen Iiier in de Magnalia- Dei' kerk te horen zijn, maar ook in de huizen in de omgeving, met minder nemen wij vanavond geen genoegen". Zo opende majoor J.P. van Nee afgelopen zaterdagavond het muziek- en zangfestival ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het muziekkorps van het Leger des Heils Schiedam. Het programma begon met een sa- menzang en gezien de grote opkomst zag het er wel naar uit dat de majoor zijn zin kreeg. Zie pagina 10-36 inhoudsmaat van 1 liter. voor slechts Schiedams Nieuwsb POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 8 MAART 2e JAARGANG NO. 10 'Leger wordt gezien als sociale instelling' Het 80-jarig bestaan was voor ons aanleiding om voor het festival eens te gaan praten met de leider van het muziekkorps, de heer Chris Scheper „Ja, leider is wel ongeveer hetzelfde als dirigent", legde hij ons uit, „dat laatste vind ik zo'n groot woord, dan denk ik altijd aan Von Kars. Trou- wens, officieel ben ik nog geen kapel- meester, dat is een officiele aanstel- ling waarvoor je door de officieren gevraagd wordt. Bovendien is het nu zo dat ik samen met de heer Bijloo de muziek doe; hij doet de theorie en ik het praktisch gedeelte. En ik vind het niet zo belangrijk of ik die aan- stelling heb" 80 jaar bestaat het muziekkorps, zijn er ook oudgedienden, die nog iets van vroeger weten? „Er zijn erg veel jonge mensen in het korps, de gemiddelde leeftijd is glo- baal zo'n 25 jaar, dus ik ben eigenlijk een oud-gediende, want ik ben er al 25 jaar bij. Als klein muzikantje van een jaar of zeven ben ik begonnen, toen nog bij het jeugdkorps. Op de REGIONALE SHOW VOOR CARAVANS EN BUITENRECREATIE MAANDAG T/M VRIJDAG van 11.00-17.00 uur en 19.00-22.00 uur. ZATERDAGS van 11.00-22.00 uur. ZONDAGS van 11.00-17.00 uur. Evenals vorig jaar gaan we alle aan- kondigingen, die betrekking heb- ben op de komende verkiezingen, bundelen in de rubriek Stemhok. Daarvoor hebben we ook de mede- werking vanonderanderede sekre- tarissen van de diverse politieke partijen nodig. Uwaankondigingen kunnen naar Rijnmond West Combinatie, Postbus 306 in Vlaardingen of naar de plaatse- lijke medewerkers. Donderdag 9 maart: Politiek cafe CJV, foyer gebouw Triangel, Fransenstraat Vlaardingen. Aan- vang 19.30 uur. De Vlaardingse afdeling van het SGP houdt woensdag 15 maart een openbare vergadering in de zaal van de Rehobothkerk, Billi- tonlaan 104. Spreker is ir. M. Houtman. Ds. D. Rietdijk spreekt het slotwoord. Men begint om 20 uur. In het kader van de komende verkiezingen voor Provinciale Staten houdt D'66 een „milieu- avond" in De Lijndraaier in Vlaardingen. De avond wordt ge- houden op 14 maart aanstaande. Piet van Baarsel gaat in op diverse onderwerpen. Men is vanaf 20 uur welkom. De Vlaardingense afdeling van het CD A houdt vandaag, woensdag 8 maart, haar openbare ledenver- gadering in Triangel aan de Fran senstraat. Men begint om 20 uur. Op deze vergadering wordt het koncept CDA-programma voor de komende vier jaar besproken. Ook zal de definitieve kandidatenlijst worden vastgesteld. De afdeling Maassluis van de WD organiseert op 21 maart een bijeenkomst over de komende Statenverkiezingen, speciaal be- stemd voor vrouwen. Elly Coenen zal het een en ander vertellen over de werkzaamheden van de Staten. De bijeenkomst wordt gehouden in ,,Koningshof" en begint om tien uurs morgens. De Maassluise afdeling van het CD A vergadert 13 maart in Ko- ningshof. Vanaf 20 uur buigt men zich over de definitieve kandida tenlijst. De Maassluise PPR houdt 30 maart in de Martin Luther King- school aan de Haydnlaan een af- delingsvergadering. Ook deze par- tij behandelt de definitieve kan didatenlijst. In de Amstelbron aan de Broers- vest te Schiedam spreekt op don derdag 9 maart tweede-kamerlid Relus ter Beek (PvdA) over het ultra-centrifuge projekt in Almelo en de neutronenbom. De bijeen komst begint om 20 uur. Er is tevens gelegenheid zich op te ge- ven bij het aktiekomitee „Stop de neutronenbom". muziekschool heb ik wel wat gedaan en van een buurman die orgelleraar was heb ik vroeger orgelles gehad. De meeste ervaring heb ik in de praktijk opgedaan, want geen muzikant speelt zo vaak in het openbaar als een leger- muzikant. Nu ben ik ook nog's maan- dagsavonds de organist van het zang- koor en zaterdagmiddag oefen ik met leerlingen, toekomstige korpsleden, zo'n 12 of 13 jaar oud. Dat doe ik sa men met-de heren Bijloo en Weer- gang. Br is een tijdje weinig gebeurd in het korps, er vielen veel mensen weg door verhuizing en dergelijke Sinds kort is er echt een opleveing, er zijn nu veel jonge „soldaten" bijgekomen. Dat vind ik erg verheugend, nu wordt er weer druk gerepeteerd. Op het moment is er weinig van ons te merken, voor buitenstaanders. Maar 's zomers gaan we elke zondag voor de avondbijeenkomst ergens op straat muziek maken en we hebben een vergunning van B W om met koopavond voor de Hema te staan. Daar hebben we vorig jaar een enkele keer gebruik van gemaakt. Verder spelen we elke zondagmorgen en -avond bij de samenkomsten, die nor- maal in de Legerzaal worden gehou den, maar nu wegens restauratie tij- delijk in de aula van de muziekschool. Van tijd tot tijd gaan we ook met het zangkoor en de tamboerijnbrigade naar bejaardenhuizen. Maar het gaat mij natuurlijk niet alleen om de mu ziek, primair is voor mij het brengen van het Evangelie door middel van muziek. Je moet de leden van het korps ook een voorbeeld zijn, ze moeten een bepaalde geestelijke standaard in je zien. Dat vind ik moeilijk, vooral met de jongelui. Het leger op zichzelf moet ik wel re- lativeren, op een gegeven moment heb je gekozen om wat te doen voor de heer Jezus. De een doet dat in de kerk, de ander in het leger. Veel sol- daatjes zijn kinderen van heilsolda- ten, maar in mijn familie is niemand lid van het leger. Wel ben ik her- vormd gedoopt en vooral mijn moe- der was erg godsdienstig. Wat het leger voor mij betekent? De mensen (ik dus door de muziek) te wijzen op een betere wereld die er is, als je de heer Jezus kent. Dan is je leven waardevoller van inhoud Het is op zichzelf natuurlijk een slechte wereld, maar die betere wereld die is er, in jezelf. Ik ben een heel simpele gelovige, ik geloof als een kind. Als heilsoldaat heb je enorme kans om de mensen door muzie, zang en bijbel te wijzen op de here Jezus. Ik vind het een nadeel dat men het leger altijd ziet als een sociale installing, want primair is het een kerk, de eerste taak is het brengen van het Evangelie. Maar onze stichter, William Booth, heeft dat goed gezien: eerst mensen helpen, als een echte Christen en dan van lieverlee over Jezus praten. In elk geval hebben we in het korps een heel leuke en enthousiaste groep bij elkaar. Het wordt een voile bak: we hebben nu al 550 toegangskaarten onder de mensen. De mensen houden geloofd ik van legermuziek, want vroeger werden de koncerten in de Magnalia-Dei' kerk ook altijd goed bezocht" Aldus de heer Chris Scheper, leider van het korps, die zaterdagavond zijn verwachtingen be waarheid zag worden. De keuken in.. Win een boekenbon met de prijspuzzel SCHIEDAM—Cafe Quibus brengt dit weekend jazz. Zondagavond 12 maart treedt in dit etablissement het Gijs Hendriks kwartet op, bestaande uit: Gijs Hendriks - saxofoon en kla- rinet, Michel Herr-piano, Bert van Erk - kontrabas en Michael Baird - drums. Het kwartet brengt verschei- denheid van ritmen. Voortaan is er ook elke donderdag- avond muziek en/of theater in cafe Quibus. Begonnen wordt op 9 maart om 22 uur met de folk-groep „Monk pants smart set", bestaand uit vier mensen. „Het donderdagavond-ge- beuren heeft een beetje een labora- torium-funktie", aldus Quibus-direk- tielid Peter Pijper:, er kunnen band- jes opgenomen worden, wie iets op muziek- of theatergebied wil uitpro- beren, kan met ons een afspraak ma ken voor een optreden. SCHIEDAM Naar aanleiding van de bezetting van ,,De Lindenhof' tijdens de landelijke kraakaktie op zaterdag 25 februari 1978 hebben het Aktiekomite De Laan en het Komite Jongerenhuisvesting Schie dam het initiatief genomen tot op- richting van de „Bewonersvereniging Lindenhof". „Wij zijn van mening dat, ondanks de sociaal-culturele bestemming van De Lindenhof in het bestemmingsplan en gezien de verwarrende diskussies en opties over wat er nu wel en niet in zal komen, de Zuidvleugel van De Lindenhof geschikt kan worden ge maakt voor jongerenhuisvesting" Dit schrijft de „Bewonersvereniging Lindenhof in oprichting" in een SCHIEDAM Op donderdag 9 maart 1978 komt het tweede kamerlid Relus ter Beek (PvdA) naar Schiedam om te spreken over het ultra-centrifuge pro jekt in Almelo en de neutronenbom. Nadat bekend geworden is dat de re- gering positief beslist had over de ultra-centrifuge, zijn er verschillende akties op touw gezet. Een daarvan vond plaats in Almelo op 4 maart 1978. Het was een groots opgezette internationale demonstratie tegen uitbreiding van het projekt, waaraan ongeveer 30.000 mensen deelnamen. Op 9 maart zal onder meer de vraag aan de orde komen waarom, zoals nu bekend geworden is, ook het kabinet Den Uyl positief voor uitbreiding be slist zou hebben. SCHIEDAM Het is alweer drie jaar geleden dat Schiedam 700 jaar bestond. Het Fonds Viering Eeuwfeest werd opgebouwd om de herdenking van dat heuglijk feit te bekostigen. Al in december 1972 besloot de gemeenteraad, een deel van dat fonds te bestemmen voor een blijvende herinnering aan het zevende eeuwfeest. Wat na het feest overbleef was een bedrag van f 364.100,-. Een gedeelte van dit restant werd besteed aan de restauratie van het carillon van de St. Janskerk. vx:; Het Passagetheater zal enige verbeteringen ondergaan. staand volgt een kleine greep uit de voorstellen. - Plaatsing van een muziektent (met eromheen bankjes en tegels op het plantsoen Koemarkt. - Een ondergronds aquarium onder het terras aan de Maasboulevard voor het restaurant „Europoort". - „Proosje" op het plantsoen Gerrit Verboonstraat. - Een permanent onderkomen voor onze stadsheilige St. Liduina, plus een tentoonstelling van alles wat op haar betrekking heeft. Voorts de por- tretten van alle burgemeesters, ook van de thans zittende. - Een kunstijsbaan met de naam ,,Proosje van Schiedam". - Een schandpaal, geplaatst op de dag van 's Stads verjaardag, als monement met vijf minuten de heer Bolmers daarin gekluisterd. Na vijf minuten moet hij mededelen aan wel- ke Schiedamse vereniging of instel- ling de rente van het bedrag ten goede komt. - Een levensgroot beeld van „Proos- je" door Piet van Stuivenberg, te plaatsen op een draaibare sokkebop het Koemarktplantsoen. - Oprichting van een tandartscentrum ter leniging van de nood bij de tand- verzorging. Voor deze en andere bij de bevolking levende verlangsens is geen geld meer over, wat nu te doen? Over de rest mocht de bevolking meepraten en daarom werd in de plaatselijke bladen een oproep geplaatst waarin de Schiedammers werd gevraagd om suggesties te le- vercn voor een blijvende herinnering. Een ambtelijke selektiekommissie werd ingesteld voorgezeten door wet- houder Chris Zijdeveld en na bijna anderhalf jaar voorbereidend werk belandde in november 1977 het advies van die commissie bij Bur- gemeester en Wethouders op.tafel. Op donderdag 2 maart 1978 werd dat advies dan eindelijk openbaar ge maakt. Twee voorstellen zijn overge- bleven: allereerst het plan om een beeldhouwwerk te plaatsen dat zevenhonderd'jaar'historic van Schie dam moet uitbeelden. Daarnaast wil men verbeteringen in de outillage van het Passagetheater aanbrengen, het toneel en de daarachter gelegen kleedkamers en artiestenfoyer moeten worden opgeknapt, maar ook zouden de zaal en verdere ruimten akoestische en andere verbeteringen moeten ondergaan. Voordat de plannen kunnen worden uitgevoerd, moeten ze eerst nog goedgekeurd worden door het college van burgemeester en wethouders en de. gemeenteraad. Pas dan kan een kunstenaar voor de beeldengroep werden gezocht en een architect/ aannemer voor het Passage-theater. Wat betreft het meedenken heeft de Schiedamse bevolking zich niet onbe- tuigd gelaten. Tal van originele suggesties werden ingestuurd. Onder- SCHIEDAM De Gemeenschappelij- ke Openbare Bibliotheek Schiedam gaat een expositie wijden aan de bui- tenlandse werknemers in die stad. De tentoonstelling wordt met ingang van vrijdag 10 maart gedurende drie we- ken gehouden in de expositieruimte beneden in het gebouw van de biblio theek aan de Lange Haven 131. Er komt een foto-reportage met beel- den van onder andere de Turkse mos- kee, van de taallessen van de A.B.C.- cursus en de naai-cursussen voor Turkse vrouwen in De Kreek. Verder wordt aandacht besteed aan het bi- cultureel onderwijs in de Dr. de Visserschool, maar er zijn ook foto's aanwezig van de woonomgeving. ZWUNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA winkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK AfO IJSSEl winkelcentrum dorrestem WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kraltngen) winkelcentrum alexanderpolder winkelcentrum ommoord west winkelcentrum ommoord oost groene hilledijk 235 (zuid) Nu een glazen theepot met een De enige goede afdruipmat. Met hoge opstaande rand. In bruin of oranje. Grote waskorf met deksel 60 cm hoog. normale prijs 17.25 onze prijs 424 Gebakstel keramiek 13 delig, uitgevoerd in een klinstzinnige glazuur- dekoratie. Geef de feestvreugde een extra accent met zo'n gebak stel. Van 39.95 voor Modern uitgevoerde lektuurbak leder met metaal Normaal 37,50 Binddraad, 50 mtr. Elektrische met staalkern. Voor Keuke rnituur messenslijper. Ook dichtbinden van „Bistro van degelijk geschikt voor scharen huisvuilzakken e.d. roestvrij staal en en beitels. Dubbel Met handig afknip houten grepen. SijL. geisoleerd. systeem. van 29.95 van 22,50 brief van 1 maart 1978 aan de Gemeenteraad van Schiedam. Blijkens dit schrijven zijn de initiatief- nemers teleurgesteld over de infor- matie die zij krijgen via hun vertegen- woordiger in de Stuurgroep Jongeren huisvesting en in de Nota-Van Dam, die nauwelijks in staat blijkt goedko- pe huisvesting te realiseren. Hun ver- trouwen in een verbetering van de si- tuatie op korte termijn is volledig tot nul gereduceerd. Derhalve heeft men het initiatief in eigen ganden geno men en is men begonnen met het op- richten van een bewonersvereniging. Om moeihjke financiele situaties te voorkomen en de onmogelijke nor- men van de Nota-Van Dam te omzei- len, stelt de bewonersvereniging voor dat de Zuidvleugel van De Lindenhof kaal aan haar in huur wordt gegeven. Door de vereniging zal een verbou- wingsplan gemaakt worden, waarbij zelfwerkzaamheid van de bewoners centraal staat. Men is er 100 pet. zeker van, dat een dergelijke be- heersvorm beter garant staat voor goed samenwonen en goedkoper is dan het bouwen van Van Dam-eenhe- den met subsidie. Als voorbeeld wordt de verbouwing van het voormalige Bethelziekenhuis in Delft tot studen- tenvestingsgebouw genoemd. De bewonersvereniging verzoekt de gemeenteraad en B W nadrukkelijk om in deze zaak een beslissing te ne men. De wekker loopt af. Met een linke dreun leg ik 'm het zwijgen op om daarna in alle rust verder te ontwa- ken. Althans dat is de bedoeling. Wat later schrik ik wakker met de wetenschap me verslapen te hebben. Gelukkig maar een half uur. Dat is nog wel te overkomen alhoewel het niet mijn sterkste kant is om op zo 'n vroeg tijdstip al direkt op alle snelheid in aktie te komen. Onder het ontbijt gaat er een kop thee over tafel. Kan er net nog bij. Toch gaat mijn man precies op tijd de deur uit. We zwaaien hem goedendag. Een van de kinderen blijft met een mouw aan een cactus hangen. Daar ligt hij op de grond, omringd door aarde. Dat is om het laatste restje slaap weg te werken denk ik en ga aan het ruimen. Als hij (of zij) weer staat, zitter er de nodige stekels in mijn handen. Geen prettig gevoel, dus er uit halen maar. De kinderen hebben zich in- tussen aangekleed, vergezeld van de nodige aansporingen. Kinderen naar school brengen en direkt door bood- schappen doen. Lekker rustig is het daar nog in de winkels. Naar de bak- ker, heeft nog geen brood en de ge- kochte kroten staan bij de groente- boer nog op het vuur. Straks maar weer terug dus. Thuisgekomen tref ik in de keuken een ware vuilnisbeit aan. De hond (anders erg lief) heeft de pedaalemmer even geleegd. Een zakje koffiedik is met overduidelijk plezier door de hele keuken gesleept. Eerst het koffiezetapparaat even aan- zetten en na het ruimen even bijko- men van zo 'n rommelig begonnen dag. Als de boel aan kant is, dringt het pas tot me door dat er nog geen koffiegeur hangt. Ook onmogelijk want in het stopkontakt zit niet de stekker van het koffiezetapparaat maar van de broodrooster. Even later plof ik dan toch op de bank en reik naar een tijdschrift. Een kwartiertje rust. Maar in dat kwar- tiertje gaat tweemaal de telefoon. Verkeerd gedraaid en een telefo- nische poging je op een leesmap te abonneren. Dan de bel. Of de schoorsteen binnenkort nog geveegd moet worden. Moedeloos besluit ik maar weer aan de slag te gaan. De verdere ochtend verloopt vrij nor maal. Alleen breken er twee kopjes en komt mijn hoofd ze°r hard in aanraking met een deur. Als de kin deren weer uit school zijn, komt de ontdekking dat er nog altijd geen brood is. Vlug gaat er een naar de bakker. Tegen schooltijd staat ma op het zebrapad. Klaar-over. He, de zon. Dat doet me besluiten een eind te gaan wandelen met de hond. Hal- verwege wordt het danker en op de tcrugweg regent het pijpestelen. Even later zit ik acliter de naaimachine met wat kapottc kledingstukken. Als de tweede naald er in zit en het garen driemaal gebroken is, stel ik voor me- zelf vast dat dit mijn dag niet is. Niet verwonderlijk dus dat mijn dochter thuiskomt met een gat in haar majo en haar broer als hij buiten heeft ge- specld een spoor van voetstappen in klei achterlaat. Verder brand ik bij het afgieten van de aardappcls mijn vinger en laat van schrik de deksel los zodat alles in de gootsteen belandt. s Avonds bij het naar bed gaan vraag ik me af of het niet beter was geweest er vanmorgen in te blijven. Maar on- gctwijfeld was dan het bed in elkaar gezakt of het plafond naar beneden gekomen. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1