G, Schwagermonn: „Er wordt enorm gerotzooid... stemhOk Open praatavonden voor alleenstaanden Reiinie zesde klas 1961 gaat echt door air aA„, 17.95A1 9-95A* yv: Sssst... de nieuwe Peugeot305 iser. Deze week Fout. „Social-Inn" speciaal- zaken 9.95 14.95 59.- 99.- v_ 99^ 37.50 Eigenraam b.v. Peugeot dealer Tijdnood I"*? Geuaarlijk m Op donderdag yi 59, Gaswacht fobrabantia WOENSDAG 22 MAART 1978 2e JAARGANG NO. 12 SCHIEDAM „Echtpaar ontsnapt ternauwernood aan verstik- kingsdood". ,,Twee gezinnen dakloos na felle uitslaande brand". Dat zijn de koppen van twee berichten die mevrouw W. Schwager- man-Van Geul, binnenkort Schiedam's eerste vrouwelijke loodgie ter, in een week uit Schiedamse kranten knipte. Beide ongevallen werden veroorzaakt door defekte gastoestellen. De heer C. Schwa- germann, loodgieter en installateur en bestuurslid van de landelijke loodgietersvereniging A.V.O.L. kan hierover meepraten. In verband met de paasdagen verschijnt het Schiedams Nieuwsblad volgende week niet op woensdag maar op donderdag 30 maart. Voor deze uitgave moeten zowel re- dactionele bijdragen als adver- tentie uiterlijk dinsdag 28 maart om 17.00 uur in ons be- zit zijn. 14cm0 1.75 18cm0 2.25 Ligstoet Capri, 4 cm dik gedessineerd kussen, staal buisframe 018 mm. van 69.-. Onze prijs 2 stuks Schiedams Nieuwsbl POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Defekte gastoestellen vaak levensgevaarlijk „Als ik in Schiedam wiliekeurig tien adressen nakijk, dan vind ik er acht waar iets aan de gasleidingen en/of gasttoestellen mankeert. Gewoon niet te geloven. Je hebt geen idee wat er gerotzooid wordt nadat de zaak door het G.E.B. is goedgekeurd. Men koopt gen geyser, kachel, wasemkap of fornuis en legt het zelf aan of de buurman helpt wel even en dan ge- beuren er sons foute dingen. Als bij- voorbeeld de afvoeren van wasemkap en geyser niet goed zijn geregeld, dan kan er tijdens het koken in een keu- ken een enorme onderdruk ontstaan. Men krijgt het benauwd;zo'n wasem kap wordt de moordenaar in je keuken". Als alles volgens de voorschriften ge- beurt. dan loopt men dat gevaar niet. Een slecht teken is al als de ramen tij dens het koken beslaan;dat duidt op een slechte ventilatie. Wat betreft het zelfdoen, daar ben ik niet tegen. Ik geef mijn klanten in zo'n geval advies en zo nodig lever ik gasbuizen op maat afgezaagd. Als ze dan klaar zijn, kom ik alien kontro- leren, dan moet het goed zijn". De heer Schwagermann demonsrreet het vak op een braderie in de Groene- loan. Uw bijdragen zijn nog altijd welkom. Postbus 306, Vlaar- dingen of rechtstreeks naar onze plaatselijke medewerkers. De afdeling Schiedam van het CDA houdt donderdag 23 maart een verkiezingsbijeenkomst in boerderij Landvreugd, Swee- lincksingel te Schiedam. Sprekers zijn de hr. J. van Katwijk en mevr. mr. E.A. Haars. De bijeenkomst begint om 20.30 uur. In de Amstelbron (boven- zaal), Broersvest 13 in Schie dam wordt vandaag, 22 maart, een verkiezingsbijeenkomst gehouden van de afdeling Schiedam van de PvdA. Men begint om 20 uur. Op 25 maart staan de PvdA-marktkramen in Schiedam bij het Museum, de Hema, het Rubensplein, Lorentzplein, Groenlaan, Nolenslaan en bij het winkelcentrum „De Kethel" aan de Borodinlaan. In de bovenzaal van De Harmo- nie, Schiedamseweg te Vlaardin- gen, houdt de afdeling Vlaardin- gen van de PvdA vandaag, 22 maart jaar ledenvergadering. Op de agenda staat onder meer de samenwerking met de PPR binnen het college van B. en W. De bijeenkomst begint om 20 uur. In de zitkuil van de Koningshof, Uiverlaan te Maassluis zullen van daag, 22 maart, zes candidaten voor de provinciale staten het ver- kiezingsprogramma van hun partij toelichten en met het publiek dis- cussieren. Het zijn de forumlleden Koenen PvdA, Coenen WD, Van Dinter CDA, v.d. Berg PPR, Van Lijssel D'66 en Scholten RPF. Men begint om 20 uur. De Maassluise PPR houdt 30 maart in de Martin Luther King school aan de Haydnlaan een afde- lingsvergadering. Ook deze partij behandelt de definitieve kandida- tenlijst. Op het Vlaardingse Liesveld staat 25 maart een informatie- kraam van de PvdA-afdehng. Bij deze kraam is ook alle mogelijke propaganda-materiaal verkrijg- baar. Een vergadering van PvdA Vlaar- dingen: 25 april is er een speciale bijeenkomst met als thema ,,Wo- ningbouwprogrammering in Vlaar- dingen". De CPN afdeling Schiedam houdt vandaag 22 maarf een open- bare vergadering in wijkcentrum Nieuwland, Wibautpleio 129 te Schiedam. Sprekers zijn Ulfred Bruseker en Eef Colle. Men begint om 20 uur. Kaarten zijn voor f.1- aan de zaal verkrijgbaar. "Als ik voor een reparatie wordt ge- roepen, dan tref ik sons hele gevaar- lijke situaties aan". zegt de heer Schwagerman enlaatst als voorbeeld een kachelpijp zien die bijna dicht zit door roet en vuil. ,,lk werd opge- beld omdat de kachel-zo raar deed, terwijl hij pas een paar maanden ge- leden was schoongemaakt. De vloer- bedekking was al gedeeltelijk ver- brand. Die mensen hadden een bom in huis! Dagenlang hadden ze hoofd- pijn, terwijl ze zich ook erg lusteloos voelden. Ik ben ook eens gebeld door i'emand die zei: mijn plafond wordt zo groen. Voor ik erbij was is de geyser al ontploft. De buurman had er in het verleden naar gekeken en ge- zegd: daar is geen loodgieter voor nodig". ,,Bij bejaarden kom ik soms via de huiseigenaar. Dan zie je zo'n kachel die geel staat te branden, maar die mensen zijn zich er niet van bewust wat een gevaar dat betekent. En dan gastarbeiders: die kopen vaak op de markt een tweedehands geysertje. Zo'n man weet niet wat hij koopt". De heer Schwagermann begrijpt wel, dat mensen kunnen terugschrikken voor eventuele hoge kosten. Nakijken en onderhoud van gaskachels en geysers hoeft echter niet zo duur te zijn; hij schat dat gemiddeld op zo'n 40 a 50 gulden per jaar. „En", vindt hij, „het kan een zaak van leven of dood zijn. Dat is toch belangrijker dan bijvoorbeeld een kleurentelevisie, waar men wel geld voor over heeft? Wat we volgens de Schiedamse instal lateur eigenlijk nodig hebben is een gaswacht. Op diverse vergaderingen van de landelijke loodgietersvereni ging is hierover gepraat. In een aantal plaatsen in Nederland is die er ook, onder andere in Vlaardingen, waar een plaatselijke installatiebedrijf als zodanig fungeert. Waarom de heer Schwagermann nog geen Schiedamse gaswacht is begon- nen? ,,Als je dat doet, dan moet het goed gebeuren. Daarvoor ontbreekt mij het vakkundig personeel. Ik heb maar een man in dienst en die is konstant aan het werk. Zo gauw ik iemand kan vinden die in ons team past en voldoende technische be- kwaamheden heeft, dan wil ik een gaswacht beginnen. Ik zie als taak van zo'n wacht een algehele kontro- le over de leidingen (zijn ze dicht?), nakijken of alle toestellen goed en veilig branden en periodiek onder houd wanneer dat nodig blijkt. Ove- rigens zit ik echt niet om werk te springen, maar laten de mensen in godsnaam naar de erkende installa teur gaan". Ook mevrouw Schwagermann :s in het bedrijf werkzaam. Dat is nog een verhaal apart. In Gouda is sinds kort een Gawalo-kursus speciaal voor vrouwen. Er is zo'n gebrek aan vak- mensen, dat de leden van de A.V.O.L. hun echtgenotes of verloofdes erbij hebben gehaald. ,,In heel Nederland zijn er 23 vrouwen die aan deze eerste kursus meedoen en in mei 1978 doen we examen. Er is ontzet- tend veel belangstelling voor en het ziet er wel naar uit dat er een vervolg op komt. Ik blijf in de zaak, ik ga de mensen adviseren, helpen bij inko- pen. Ik help allang mee, eerst alleen maar wat administraite, maar liever- lee ben ik ook in de winkel gaan hel pen", aldus mevrouw Schwagermann. „Mensen, ga niet zitten rotzooien;je speelt met je leven" verzucht haar echtgenoot bij ons afscheid. YVONNE HONTELE. Gastoestellen kunnen levensgevaarlijk zijn, als ze foutief zijn aangesloten oj slecht onderhouden. *PPR wil werkgemeenschap *De wekelijkse prijspuzzel. •Menu voor de paasdagen SCHIEDAM - In ..stemhok" van vori- ge week stond abusievelijk vermeld dat de KEN/ml samen met de CPN op 17 maart een diskussie-avond hield over de neutronenbom. Het was echter de Schiedamse afdeling van de Kommunis- tische Jongeren Beweging K.IBdie samen met de KEN/ml deze avond or- ganiseerde. De KJB heeft niets met de CPN te maken. SCHIEDAM De Belangengroep voor Alleenstaanden (B.G.A.) is een groep mensen die zich vrijwillig inzet om alleenstaanden hulp te bieden. De B.G.A. ziet daarbij als grootste pro- bleem de kontaktnood waarin veel al leenstaanden verkeren. Al sinds enige tijd organiseert de belangengroep el- ke vrijdag- en zondagavond van 19.30 tot 01.00 uur dans- en kontaktavon- den in de bovenzaal van „De Amstel bron", Broersvest 13, Schiedam. Sinds kort zijn er ook „open praat avonden", omdat gebleken is dat daar een duidelijke behoefte aan is. John Sauer, voorzitter van de B.G.A. vertelde ons iet meer over die praat- SCHIEDAM De reiinie van de zesde klas 1961 van de Jozefschool gaat defi- nitief door. Op zaterdag een april ontmoeten de groot geworden belhamels el- kaar in de kantine van ASVION, na eerst een kijkje te hebben genomen in de lokalen, waar ze zo naar vakantie hebben gesmacht. Het kostte de organisatoren niet veel moeite om de adressen van hun oud- klasgenoten op te sporen. Een artikel in het SCHIEDAM NIEUWSBLAD bracht een stroom readies teweeg, zo- dat ieder kon worden opgespoord. Eigenlijk is er maar een uitzondering: Rene van Wely. Hij kan zich alsnog in verbinding stellen met een der organi satoren Han van der Horst, tel. 253673. De oud-leerlingen van de Jozefschool blijken nogal honkvast. De meesten wonen gewoon in Schie dam of in de direkte omgeving. Een minderheid woont nu elders. Het verst van Schiedam afgedwaald is Jan Hendrik van Leeuwen, toen uit de Stadhouderslaan, die nu ergens in de Verenigde Staten een funktie vervult. Nummer twee qua afstand woont in Drachten en nummer drie beheert een slagerij in Oudenbosch. Vrijgezel- len zijn er maar weinig. Bijna alle oud- leerlingen hebben het geluk gevonden en een behoorlijke funktie om dat ge luk te kunnen onderbouwen met een prettig ingericht huis. Overigens heb ben maar enkelen, kinderen die oud genoeg zijn om zelf op de lagere school te zitten. Vrijwel alle oud-leerlingen vonden de reiinie een prima idee. Ze stortten, zoals het komite vroeg, ruim van te voren geld, zodat de financiering van het geheel al half februari geen pro- bleem meer was. Een voorbeel ter na- volging? Het opsporen van Uw qud- klasgenoten is makkelijker dan U denkt en deze krant helpt graag mee met een toepasselijk stukje. SCHIEDAM - In 1903 richtte freule Elisabeth Boddaert het eerste tehuis voor schoolgaande kinderen op. Nu, ruim 70 jaar later, is de Stichting Boddaert Centra een bloeiende klub met zo'n 25 „vestigingen" in den lande. Kinderen die in het gezin niet goed kunnen funktioneren, vinden na schooltijd in de centra onderdak. Over het werk van de Boddaert Cen tra, en met name over de plannen om in Schiedam tot de oprichting van een dergelijk centrum te komen, zal door middel van een film en een in- leiding gepraat worden op de eerst- volgende Social-Inn", vandaag woensdag 22 maart vanaf 16.30 uur in dienstencentrum „De vier molens" nieuwe Damlaan 766. ZWUNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA winkelcentrum Dioemendaal NIEUWERKERK A/DUSSEL winkelcentrum doirestem WASSENAAR langstraal 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40-46 (kralingen) winkelcentrum alexanderpolder winkelcentrum ommoord west winkelcentrum ommoord oost groene hilledgk 235 Uu»d> Bloementafel •-J "tii Fijn bamboe bloempotten "tijger-bamboe" 17 x 20 cm 24 x 29 cm 28 x 34 cm Bloempot met hydro korrels, peilmeter, voedingsbodem en gebruiksaanwijzing. 15 cm 0. Strijktafel met breed opengewerkt blad Be(deed met katoenen overtrek Adviesprijs 42.50. Or$e prijs 440 Relax-stoel,4cm dik gedessineerd kussen, staal buisframe 018 cm. van 69.-. Onze prijs 2 stuks Slandenstoel Biarritz, 4 cm dik gedessineerd kussen, staal buisframe 018 mm. van 49.-. Onze prijs avonden. „Het zijn een soort koffie- uurtjes, men hoeft niet direkt met problemen op tafel te komen, maar het kan wel. Er is een gespreksleider aanwezig en er zijn ook allerlei brochures te krijgen over maatschap- pelijke rechten en plichten, evenals „verwijsadressen" naar hulpverlenen- de instanties. De dans- en kontakt- avonden zijn niet onze belangrijkste aktiviteit, ze zijn bedoeld om de mensen de deur uit te krijgen en wat gezelligheid te geven. Maar daamaast wil de B.G.A. hard werken aan alle materiele en sociale problemen van alleenstaanden. Binnenkort hopen we in Schiedam een centraal tele- foonnummer te hebben waar alleen staanden terecht kunnen voor een ge- sprek en ook voor allerlei informatie en advies". De „open praatavonden" van de B.G.A. zijn elke dinsdagavond vanaf 19.30 uur op het adres Nieuwe Ma- thenesserstraat 32a, Schiedam. Voor verdere informatie kan men dag en nacht bellen naar nummer 010- 653988. De Belangengroep voor Al leenstaanden hoopt, door haar akti- viteiten zoveel mogelijk alleenstaan den uit het isolement te halen.. van Bcethovensingel 124 Vlaardingen teicfoon 010 - 3.V7900* Wenst u ook zo vaak dat er een winkeltje was, zo 'n klein donker ouderwets zaakje, waar je tijd kunt kopen? Achter de toonbank een vriendelijk vrouwtje die er een over- vloed van heeft. Seconden, minuten, kwartieren, uren en dagen. Het zou een soort verkoophandeltje moeten zijn. Wie er teveel van heeft, levert het in, wie tekort komt haalt er wat bij. Zelf zou ik er vaste klant worden. Iedere week namelijk lijkt er ergens een dag zomaar in het niets te zijn opgelost. 's - Maandags maak je grootse plannen, maar op de een of andere rnanier komt daar steeds weer geen klap van terecht. Dat naaiwerk van vier weken geleden ligt er nog. Het koper, dat al zo'n drie maanden om een poetsbeurt smeekt, roept te- vergeefs. En zo zijn er zoveel van die kwarweitjes, die er steeds weer bij in schieten. Toch is iedere dag even druk bezel. Van een werkende vrouw kan iedereen zich dat nog wel voor- stellen. Maar van een huisvrouw? Die heeft immers niets bijzonders om handen en tijd in overvloed? Dus zijn ze javouriet voor vele karweitjes. Op de scholen, op oversteekplaatsen en als opvang, wanneer dat nodig is voor andere kinderen "".jdens ziekte of bij andere probumen inspringen, er is immers geen baas die wacht. Allemaal dingen die graag gedaan worden. Het is immer veel belang- rijler als bijvoorbeeld dat koperpoet- sen. Maar het is er toch de oorzaak van dat de dag door de vingers glipt en je 's-avonds nergens zichtbai resultaat van je werk ziet. En d< zou ik dus even naar dat winkeltje gaan. Een uurtje halen om koper te poetsen. Want glimmend koper is tenrninste duidelijk zichtbaar. Toch ben ik bang dat mijn droom, als die ooit uitkwam gauw verstoord zou worden. Er zijn immers honderden mensen die tijd tekort komen. Meestul voor veel belangrijker dingen dan die ik daar.net noemde. Binnen de kortste keren zou mijn kleine g\ zellige zaakje zijn uitgegroeid tot f wereldconcern. De grote vra maakte dat het geen ruilhandel meei was, maar dat de tijd alleen nog mef\ veel geld te koop was. Er werd stellig om gevochten en dat zou nu toch zunde van de tijd zijn want die kun je immers veel nuttiger besteden. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1