Unie von Vrijwilligers uersterkt met mannen "Men heeft meer nodig dan alleen goede verpleging' bBOVA STEMHdK „Juweeltjes uit de natuur 'Hoe kun je fijner dansen dan op levende muziek?' asimiflHK 1795 SLAAPKAMERS Bazar Kessel houdt lezing SSV Tijdelijk Deze week Nederlaagserie 40-jarig GSS Expositie Dierenpark Wassenaar VIDO ook in Schiedam Riverside Club in De Amstelbron Allesta gaat naar Brugge IKOPEN OF| VERKOPEN TEL 010-349082 legenhanger Dansen Comite wil bede terug VVOENSDAG 29 MAART 1978 2e JAARGANG NO. 13. HAARPROBLEMEN BIOSCAL NEMEN Inl. by BIOSCAL (Nederland) zie onze on roerend goed pagina's Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad SCHIEDAM Tijden veranderen, de emancipatie van de man wint veld. Ook de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (U.V.V.) heeft dat ingezien, want sinds februari 1978 heeft zij haar naam gewijzigd in Unie van Vrijwilligers. nog steeds U.V.V. dus. "Sinds kort werken in diverse plaatsen ook mannen mee" vertelde mevrouw P. Lefel, lid van de Schiedainse afdeling van de U.V.V. In 1945 startte de U.V.V. als een groep vrouwen die zich inzetten om te helpen in allerlei akute noodsituaties, die zich na de oorlog voordeden. A1 werkende zag men dat ook in vredestijd groepen mensen in onze samenleving in de knel kunnen raken en dat vrijwilligers dat kun- nen signaleren en hulp verlenen. Men startte met bejaardenwerk en later ook met werk in ziekenhuizen en aktiviteiten met gehandi- capten. In mid dels is de U.V.V. uitgegroeid tot een organisatie van ongeveer 12.000 vrijwilligers/sters, die in 115 afdelingen werken. "In Schiedam be- gonnen we met de bloemen- en fruit- dienst" herinnert mevrouw Lefel zich. "Elke ochtend gaat een aantal dames naar het Nolet-ziekenhuis om daar voor de patienten fruit uit te persen en schoon te maken en bloemen te verzorgen. Maar dat is meer een bin- nenkomertje.het gaatom het kontakt met patienten, die daar behoefte aan hebben. Verpleegsters hebben daar gaan tijd voor. Elke ochtend begelei- den we ook patienten die in hun bed of in een rolstoel naar de fysiothera- pie moeten worden gebracht en weer afgehaald. Op dinsdag-en donderdag- middag maken U.V.V .-dames allerlei handwerkpakketjes klaar, zoals die- ren, vliegtuig-bouwpakketten, makra- me-werk enzovoort. Ze gaan dan met wagentjes de afdelingen op en verko- pen de pakketjes aan de patienten. Dat gaat erg leuk, veel mensen willen graag wat handwerken of knutselen als ze in een ziekenhuis liggen". Om al die aktiviteiten financieel mo- gelijk te maken, houdt de U.V.V. op 19 april in de hal van het Noletzieken- huis een bazar. Van half tien tot half vier worden dan allerlei produkten verkocht die U.V.V.-leden speciaal voor deze gelegenheic hebben ge- maakt. ledereen die belangstelling heeft kan er terecht om de diverse huisvlijtprodukten zoals tafelkleden, beesten, place-mats en schortjes te bewonderen en/of te kopen en daar- mee het vrijwilligerswerk te steunen. Sinds een jaar zijn de U.V.V.-vrijwil- ligsters ook in het Gemeentezieken- huis te vinden. Er is een bloemen- en fruitdienst op twee verdiepingen, want om alle afdelingen te kunnen bezoeken zijn nog meer mensen nodig. In de polikliniek worden drie ochtenden in de week patienten be- geleid die kleine ingrepen moeten on- dergaan. Mevrouw Lefel: "Het i$ gebleken dat mensen bij zulke gele- genheid meer dan alleen medisjche verzorging nodig hebben. Het zieken huis heeft daar niet genoeg personeel voor. Wij bemoeien ons niet met de verpleging, het gaat om het menselijk kontakt. We begeleiden de patienten praten met ze en brengen ze naar de operatiekamer. Na afloop van de in- greep zorgen wij dat ze weer worden opgevangen. Datzelfde gebeurt met kinderen als hun amandelen moeten worden geknipt. Op dinsdag- en donderdagmiddag ontvangen wij die kinderen, zodat ze niet ineens plomp- verloren daar neergezet 'worden." Behalve de bazar organiseert de U.V.V. nog meer verkoopaktiviteiten. Elk jaar is er een voorjaarsbeurs voor kinderkleding. Gebruikte kleding die schoon, heel en nog een beetje mo- dieus is, wordt dan verkocht. Dit jaar *De dames van het U. V. V. aan het werk in het Nolet-Ziekenhuis. SCHIEDAM Over blessures. medi- sche behandeling, voeding en Argen- tie spreekt KNVB-arts dr. Kessel van- avond (donderdag 30 maart) in het klubgebouw van Martinit insportpark Thurlede. De aanvang is kwart over acht. De bondsmedicus houdt zijn lezing op uitnodiging van de Schiedamse Scheidsrechtersvereniging, maar zoals gebruikelijk is een dergelijke spreek- beurt voor alle gei'nteresseerden vrij toegankelijk. COPNELIS SPEELMANSTRAAT IB VLAAROINCEN Een zeer klein stemhok vandaag. het paasweekend heeft vele afde lingen blijkbaar even doen stillig- gen! Bijdragen blijven echter wel- kom. Het adres: Postbus 306 in Vlaardingen of rechtstreeks via de plaatselijke medewerkers Anne mieke, Yvonne of Aad. De Maassluise PPR houdt van daag 30 maart, in de Martin Lu ther King school aan de Haydn- laan een afdelingsvergadering. Ook deze partij behandelt de definitie- ve kandidatenlijst. Een vergadering van PvdA Vlaar dingen: 25 april is er een speciale bijeenkomst met als thema „Wo- ningbouwprogrammering in Vlaar dingen". Onder het motto Marie weet wat zij wil" houdt de Vlaardingse PPR op vrijdag 21 april in Trian- gel, Fransenstraat 12, een politie- ke markt voor vrouwen. Men kan er vanaf half acht 's avonds te recht. Riet Eggermont, de PPR lijsttrekster, zal om een uur of acht een welkomswoord tot de aanwezigen richten. Ook is er ruimte genoeg voor levendige dis- kussies. "Mensen hebben meer nodig dan alleen medische begeleiding gebeurt dat op 25 en 26 april in "De Ark", Hargplein, Kethel. Dinsdag 25 april van 14 tot 19 uur kan de kle ding ingeleverd worden en op woens- dag 26 april wordt in de grote zaal van "De Ark" de voorjaarsbeurs ge- houden. van 9.30 tot 16 uur. In Sep tember is er weer de najaarskleding- en speelgoedbeurs. Een beurs voor volwassen-kleding is er nog niet. in diverse"andere steden organiseert de U.V.V. wel zo'n beurs, maar in Schie dam kampt men met ruimtegebrek. Er is dringend behoefte aan een eigen ruimte, zodat men de kleding bijvoor- beeld kan laten hangen. Behalve het vrijwilligerswerk in zie kenhuizen verricht de U.V.V. nog di verse "hand- en spandiensten", zoals mevrouw Lefel dat noemt. "We wor den door sociale werksters of gezins- verzorgsters wel gevraagd om ergens tijdelijk te helpen. Het is bijvoorbeeld een keer gebeurd-dat we iemand heb ben vervangen die altijd voor het eten van haar buurman zorgt. Toen ze drie weken op vakantie ging, heeft een van onze leden, die dichtbij woont, dat gedaan. Ook gaan we af en toe een praatje maken met eenzame men- sen". "Bent u in die ziekenhuizen niet be- zig met werk dat het personeel eigen- lijk zelf zou moeten doen?" vroegen we aan mevrouw Lefel. "Ja,misschien wel, maar er is weinig personeel. Bo- vendien, als je zulk werk vrijwillig doet, doe je het toch met een bepaal- de idealistische instelling. Dit is na- tuurlijk ook geen dagtaak. Bij mij is het bijvoorbeeld zo, tiat ik geen tijd zou hebben voor een volledige baan. Maar dit vind ik fijn werk, dat ik makkelijk naast mijn gezinstaak kan doen". Wie meer wil weten over de UrV.V. kan bellen naar mevrouw P. Lefel, telefoon 704134. Unieke oplossing voor Pier- gevaren Vogelringen: interessante sport Gastgezinnen gezocht tijdens vakantie Bouwspeelplaats zoekt vrijwilli gers SCHIEDAM In het kader van de festiviteiten rond het veertigjarige ju- bileum van GSS speelt het eerste elf- tal van de zaterdagClub een nederlaag serie. De wedstrijdenreeks begint op dins dag 4 april. Dan komt het Rotterdam- se VVOR naar Harga. Daama volgen op zaterdag 8 april Groen Wit R, op dinsdag 11 april DVC (zondag), op zaterdag 15 april NSU'70, op dinsdag 18 april Hermes DVS 2 en op zater dag 22 april DVC (zat.). De op dins- dagavond te spelen wedstrijden be- ginnen om zeven uur; de zaterdag- wedstrijden om twee uur. Wie denkt dat vermiljoenrood en ko- baltblauw een kleurencombinatie is die in de dierenwereld niet voor- komt, moet eens een kijkje gaan ne- men in het Dierenpark Wassenaar, waar tot 1 oktober de expositie ,Ju- weeltjes uit de natuur" wordt gehou- den. Het Dierenpark heeft namelijk een collectie van de allerkleinste die- ren bijeengebracht. die echter zo bij- zonder kleunijk zijn, dat zij, gezien hun geringe afmetingen. terecht ju- weeltjes genoemd kunnen worden. SCHIEDAM - V.I.D.O. staat voor: vrouwen in de overgang. Het is een initiatief geweest van een paar vrou wen die erg veel problemen hadden met de verschijnselen die met de overgang te maken hebben. Door er met elkaar over te praten kwamen ze tot de ontdekking dat ze veel ge- meenschappelijke ervaringen hadden, zoals bot- en spierpijnen, last van opvliegingen, zich lusteloos voelen, zich vooral's morgens erg slap voelen en ook: „het leven niet meer zo zien zitten". Dat laatste wordt vaak veroorzaakt doordat de kinderen de deur uitzijn en men zich dan geisoleerd en een- zaam voelt. Je denkt dat je alleen staat met ie problemen todat je er met anderen over spreekt en dan merkt dat er nog anderen zijn met dezelfde problemen. Wie zich door het bovenstaande aan- gesproken voelt, kan kontakt op- nemen met mevrouw Van Pelt, tele foon 710210. Klein maar fijn dus, en dat geldt on- dermeer voor de Zuidamerikaasen pinche-aapjes, die getooid zijn met een enorme witte kuif en tot de aller kleinste apen behoren. Niet minder opvallend zijn de di verse bontgekleurde eekhoorntjes en kleine roofdiertjes, terwijl er ook een groot aantal kleurrijke vogels ten- toongesteld zijn. De meest gewaagde kleurencombina tie vindt men echter bij de hagedissen kikkers, daggecko's: iriserend blauw- groene hagedissen met scharlakenro- de stippen. Of neem de gifkikkers, die misschien wel de kroonjuwelen van de expositie genoemd kunnen worden en waarvan een groot aantal soorten in allerlei kleuren en vormen zijn geexposeerd. Zo zijn er gifkikkers met oranje strepen, felrode met donkergroene poten, groene met zwarte stippen, zwarte met rode banden en vele an- dere met de meest onwaarschijnlijke kleurencombinaties. Allemaal kleu- rige lilliputters, waarvan de aller kleinste niet groter dan 1 centime ter is en vanwege zijn rode kleur aardbeikikker wordt genoemd. Die telle kleuren hebben zij echter niet voor niets; die dienen namelijk om eventuele vijanden te waarschu- wen dat hun huid giftige stoffen af- scheidt. Mocht een roekeloze belager toch nog toehappen. dan zal hij zeker sriel spijt van krijgen en de kleine kikker direkt loslaten. Het gif is zo sterk dat de Coiumbiaanse indianen het gebruiken om er hun pijlpunten mee in re sraeren. Kortom, een kleurrijke wereld van le- vende juweeltjes, die er een bijzonder interessante leefwijze op na houden en dit seizoen in het gorilla-huis van het Dierenpark Wassenaar te bezich- tigen zijn. SCHIEDAM De Riverside Club wordt nog wel eens ten onrechte beschouwd als een klub voor alleen staanden. Maar deze klub, die jazz- en dixielandavonden organiseert in Maison Tivoli en de Amstelbron, richt zich duidelijk niet op die groep. De Riverside Club in in de eerste plaats een jazzclub en volgens voorzitter Jan Roeling de enige van Schiedam tot Hoek van Holland. Aanstaande zaterdag organiseert de Riverside Club weer een avond in de Amstelbron. Dan komt The Riverside Seven, een zesmans orkest dat met het grootste gemak simpele nummers tot puike "Duke Ellington" songs speelt. Dat wordt de tweede avond in de Amstelbron. want Riverside heeft het afgelopen jaar uitsluitend in Tivoli gedraaid. "Ik ben met de mensen van de River side Club aan de tafel gaan zitten", vertelt Amstelbron-eigenaar Paul van Bilsen, "omdat ze maar een keer per maand een avond organiseerden. Ik ben drie jaar geleden zelf bezig ge weest met het oprichten van een jazz- club. Maar dat bleek niet zo eenvou- dig als het lijkt. Je moet daarvoor voor de voile honderd procent thuis zijn op jazzgebied en je konnekties hebben. Die bezit ik op een enkele na niet. Zodoende heb ik toen niet doorgezet. Ik heb wel regelmatig bandjes laten optreden in het cafe en daarop kwam wel wat jazz-minded publiek, maar ik heb geen dansvloer. In de Riverside Club heb ik kontakt gekomen met Jan Roeling en uit ge- sprekken bleek dat hij konnekties en ervaring had voor het organiseren van jazz-avonden. Ik heb toen gezegd, dat ik de boven- zaal van de Amstelbron gratis ter be- schikking van zijn klub wilde stellen en garant wilde staan voor eventuele tekorten. Die hoopt ik dan weer te dekken uit de drankomzet. De avon- den in de Amstelbron zijn duidelijk een aanvulling op de avonden in Ti voli, omdat ik een avond in de maand te weinig vind". Volgens Paul van Bilsen is, zoals hij dat noemt. "het hele jazzgebeuren goed voor Schiedam" "Daaruit blijkt dat de stad toch nog wel leeft", zegt hij. "Van Schiedam tot Hoek van Holland is er geen jazzclub. Ik geloof dat onze stad best een tegenhanger van Rotterdam kan zijn. Er is veel import in de nieuwe wijken en de im port Schiedammer voelt zich in Rot terdam heus niet gelukkiger dan in Schiedam als hij uitgaat. Ik kom zelf uit Breda: die stad slaat heel Rotter dam. Rotterdammers gaan zelfs naar Breda, omdat die stad met zijn opge- knapte binnenstad veel sfeer heeft. In Schiedam is er een tendens om de stad te promoten. Het bestuur van het VVV is veranderd. City Centrum is erg bezig en ik ben momenteel be zig met het ontwerpen van een fol der, waarin Schiedam wordt aange- prezen als het culinaire hart van de Rijnmond. Er is op Horeca-gebied in betrekkelijk korte tijd veel bijgeko- men. Maar voor de toerist, die het VVV binnenstapt. is er nog te weinig kompakte informatie, gericht op Schiedam." Type 746 KTV met 66 cm grootbeeld Tiptoetsen met verlichte cijfers voor 8 kanalen. Noten kast Nederlands grootste Kleuren TV speciaalzaak Drie filialen in Rotterdam Berqweg 64/Slinge 149/K0»te Hoogstr.iO Centraal tel. 010-654222 Levering t service in heel Z.Holland wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fahriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010 12.64.61 SCHIEDAM ,,Het is van natio- naal belang, Gods zegen af te sme- ken over het doen en laten van de regering", vindt het Comite „Bede in de troonrede", opgericht door het ..Nederlands Comite tegen Godslastering". Toen destijds de regering Den Uyl besloot. de bede uit de troonrede weg te laten, is van diverse kanten, onder andere van het Nederlands Comite tegen Godslastering en van het Comite ,JSationaal Reveil" te Dordrecht, daartegen getuigend protest uitgegaan. Tot nu toe heeft dat protest geen effekt ge- had. Nu wij weer een regering hebben waarin een christelijke partij de grootste inbreng heeft en waarvan de premier heeft laten weten dat de hede alleen terug- komt na een massaal verzoek daartoe door het Nederiandse volk. is het Comite van mening dat het zijn christelijke verant woordelijkheid is, een handteke- ningenaktie te organiseren met als doel. de bede tot God weer in de troonrede te doen opnemen. Paul van Bilsen vindt, dat er toe komst zit in dansavonden. "Dansen komst er hoe langer hoe meer in", zegt hij. "Dat zie je ook op de televi- sie. En hoe kun ie fijner dansen dan op levende muziek Op dansavon den van de Riverside Club heb je een orkest, dat verschillende stijlen speelt' van slow tot woestere num mers. Voor de jeugd is er in Schie dam het een en ander bijgekomen, maar voor de leeftijdskategorie van boven de dertig jaar is er nog veel te Weinig. De mensen kijken trouwens veel te zwaar aan tegen jazz en dixie land; er is nog een zekere drempel- vrees. Maar als je een paar keer ge weest ben, dan word je gepakt. want er gaat een heel eigen sfeer van uit. Ieder echtpaar. ook al heeft het een ,kind, wil minstens eenmaal per maand uitgaan. Die behoefte is er wel. Men weet eigenlijk niet waar men heen moet in Schiedam. Er wordt nog teveel vastgehouden aan een avondje bioskoop, dat nog altijd relatief duurder uitvalt dan een a- vondje dansen. Aanstaande zaterdag is de Riverside club present in de bovenzaal van cafe restaurant de Amstelbron. Broersvest 13. aanvang tien uur, einde twee uur. De toegangsprijs voor leden bedraagt vier gulden; niet leden betalen zes gulden. Een Fins wetenschappelijk team van de Universjteit te Helsinki is er na ruim lOjaaronderzoek ingeslaagdeen middel samen te stellen dat uitstekende resul- taten geeft bij sterke haaruitval en roos. dunnend en slap haaretc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge- bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uiteenelixer, welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge- i bruikt om optimale resultaten te kun nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke literatuur beschik- baar. Tel 070-61181 82 - Postbus 16140 - Den Hang In de grote zaal va n de v. Kijnstraat 2 te De Lier wordt op 1 april het een- jarig bestaan gevierd van club Allesta. Ter gelegenheid daarvan is het combo Fishin uit 's Gravenzande uitgeno- digd. Het is uitsluitend een dansavond. Tussendoor kan er bingo gespeeld worden. De toegangsprijs hiervoor bedraagt f 5.—. Verder is er een dagtocht georgani- seerd. die op 15 april gaat plaatsvin- den. Men gaat naar Brugge in Belgie, waar een broodmaaltijd wordt genut- tigd. Daarna wordt Brugge bezichtigd waarna men om circa 17 uur naar Brabant vertrekt. Daar heeft men een diner-dansant. De kosten voor de dag bedragen f 50.-. Opgeven kan men zich bij de heer Koorneef, V. Swie- tenlaan 32, De Lier. tel. 01745-3354. Men moet zich voor of op 1 april aanmelden.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1