Stadskantoor opnieuw bezel sodafabriek in ere hersteld STEMH O K Amy Gale te zien in De Lantaren Wijk 13 nu voor ontvangst gereed k r a I5/K y v. yv* Deze week Sierbestrating ihpi Subsldie voor vrijwilligers- organisaties 3.95 speciaaj- zaken 16.95^ 45." 6.95 Spaanse jeugd krijgt les Kinderspel Anderhalf jaar II a£ H CAI-aansluitingen vorderen CI WOENSDAG 5 APRIL 1978 2e JAARGANG NO. 14 SCHIEDAM Voor de tweede niaal hebben op donderdag 30 maart bewoners van het woonvvagencentrum bet stadskantoor van Schiedam bezet. Het was een vreedzaani gebeuren, dat duurde van half vijf tot zeven uur. De 50 bezetters gingen weer naar liuis nadat een aantal gemeenteraadsleden de toezegging had gedaan dat zij voorstellen zullen doen in de gemeenteraad. Ook werd met burge- nieester Arie Lems de afspraak gemaakt voor een gesprek dat in het woonwagencentrum zou plaafsvinden. I w POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. Li combinatie met de Nieuwe Viaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad College staat achter eisen woonwagenbewoners Dat gesprek vond plaats op zaterdag 1 april in de grote zaal van het buurt- huis van het woonwagencentrum, de „Hof van Cyrene". Behalve burge- meester Lems en vertegenwoordigers van de bewonerscommissie van het centrum waren ook de wethouders Colle (sociale zaken) en Posthoorn (cuituur en recreatie) en een aantal gemeenteraadsleden aanwezig. ,,Tijdens het gesprek is duidelijk gebleken dat de politieke wil om het woonwagencentrum naar de stad Schiedam te verplaatsen, wel aanwe zig is" vertelde opbouwwerker Hans de Bruin ons later. ,,Alle gemeente raadsleden en ook het college van Burgemeester en Wethouders hebben gezegd dat ze achter de eisen van de bewoners staan. Een deskundige provinciaal ambtenaar heeft na een onderzoek in Schiedam drie zeei reele mogelijkheden voor lokaties voor het woonwagenkamp genoemd. Dat zijn: het terrein ten Noordwes- ten van het Station Nieuwland, het gebied tussen de Julianalaan en wat er nog over is van het Sterrebos en het terrein van de Technische Bedrij- ven in de Gorzen; waar de gebouwen binnenkort worden afgebroken. Na de brand in het centrum in Rot terdam, waarbij een kind om het leven kwam, kon er plotseling binnen drie maanden een nieuw woonwa gencentrum komen. De heer Rosman (CDA) vond dat we dit hier ook moeten proberen. Gemeenteraadslid Van der Veer (PvdA) heeft tijdens de bezetting gesteld, dat als uiterste datum binnen anderhalfjaar de eerste woonwagens op een vaste plaats in de stad moeten staan. De gemeen- te is altijd bang geweest voor de bezwaarschriften die dat zou ople- veren, maar daar schermden ze 7 jaar geleden ook mee.. Als we toch met plannen waren begonnen, waren we nu heel wat verder geweest". Volgens woonwagenbewoners en ook volgens Hans de Bruin hebben de „gewone burgers" meestal een onjuist idee over de woonwagenbewoners. In te- genstelling tot wat men denkt, wonen er weinig autoslopers in het centrum. Sommige bewoners zijn autohandelaar, anderen zijn in loon- dienst, er is wel iemand die gebou wen sloopt, een garagehouder en ook wat W.A.O.-ers. Hans: ,,Door de bank genomen zijn de vrouwen netter dan de gemiddelde huisvrouw, want ze z(jn altijd gewend geweest om in een heel kleine ruimte te leven. Er zijn ook wel mensen die SCHIEDAM - De oude Sodafabriek aan de Makkerstraat 8 in Schiedam staat alweer een paar jaar leeg. Voor- al de wat oudere Scliiedammers zul len zich zeker nog de indringende geuren, het zenuwachtig heen-en- wfeergeloop van mannen met zakken op hun rug en het laden en lossen van de schepen herinneren. Achter de fa- briek staat aan de Buitenhaven nog Oude Sodajabriek herleeft in 75-jarig pand. Bijdragen Postbus 306 in Vlaardingen of rechtstreeks via de plaatsebjke medewerkers Anne mieke, Yvonne of Aad. Een vergadering van PvdA Vlaar dingen: 25 april is er een speciale bijeenkomst met als thema ,,Wo- ningbouwprogrammering in Vlaar dingen". Onder het motto Marie weet wat zij wil" houdt de Viaardingse PPR op vrijdag 21 april in Trian- gel, Fransenstraat 12, een politie- ke markt voor vrouwen. Men kan er vanaf half acht 's avonds te- recht. Riet Eggermont, de PPR- lijsttrekster, zal om een uur of acht een welkomswoord tot de aanwezigen richten. Ook is er ruimte genoeg voor levendige dis- kussies. steeds het oude kraantje. De huidige gebruiker van het pand. het bedrijf „Anka", dat verpakkingen voor ex- porten verzorgt, krijgt echter haar goederen per vrachtwagen aange- voerd. Vanaf de Buitenhavenweg kan men nog altijd het opschrift ,,Ster Soda" op de fabriek zien. Wat niet van de buitenkant te zien is, is dat in het 175 jaar oude pand nog steeds de sfeer van de vroegere sodafabriek heerst. De nieuwe gebruikers, Andre van Wensen en Karel llolle- man (samen „Anka"), hebben de fabriek opgeknapt en daarbij ge- probeerd, zoveel mogelijk van de vroegere sfeer te behouden. De muren zijn nog steeds wit uitge- slagen door de soda en er zijn nog een paar van de oude machines bewaard gebleven. De grote trech- ter met mengschroef is daar een fraai voorbeeld van. Voordat het bedriif aan het werk ging, werd op zaterdag 31 maart een ..open daggehouden in de oude fabriek. We gingen er eens een kijk- ie nemen en spraken met Karel Holleman. ,,Het is onze bedoeling, dat iedereen die interesse heeft, de fabriek van binnen kan zien en daarbij dachten we vooral aan mensen die aan dit gebouw herinneringen hebben. Maar zo'n drukte als we vandaag hebben gehad, had ik niet verwacht. Er zijn erg veel mensen geweest die hier of in de fabriek aan de overkant ge- werkt hebben. Ze waren enorm gei'n- teresseerd, er waren mensen bij die hier 30 jaar gewerkt hebben. Alle- niaal wisten ze nog wel wat over de fabriek te vertellen". Aldus Karel Holleman, die binnenkort een ma- quotte van de oude sodafabriek klaar hoopt te hebben. In het gebouw worden nu vooral enorme houten kratten gemaakt, waarmee onder andere allerlei Nederlandse produk- ten overzee worden verstuurd. wel in een huis willen wonen,"maai niet in een Hat, dan liever in een wagen. Maar als woonwagenbewoners in een huis gaan wonen, dan worden ze vaak niet geaccepteerd omdat men ten onrechte zo'n slecht beeid van hen heeft. Als er nu een of meer kampen in de stad komen, dan kan dat een begin zijn van een geleidelijke integratie. De kinderen van de huidi- go woonwagenbewoners worden dan misschien helemaal geaacepteerd als volwaardige burgers. Je praat toch ook niet over „woonschipbewoners" als een apart soort, waarom dan wel over deze mensen? Natuurliik zijn er ook bij die liever in een wagen bijven wonen en dat moet kunnen". Ter opfrissing van het geheugen nog even een creep uit de grieven van de bewoners van het woonwagencen trum: We wonen geisoleerd, ver van Schiedam, er zijn geen winkels in de buurt, het openbaar vervoer is slecht geregeld. De kinderen moeten met een aparte bus naar school, alleen daardoor vallen ze al op (,,dat werkt stigmatiserend" vindt Hans de Bruin). Het centrum ligt vlakbij een vuilstort- plaats, dat trekt ratten aan en levert gevaar op voor spelende kinderen. Ook het opgespoten land langs de Schie is levensgevaarlijk voor die kin deren en geeft een eeuwige blubber- troep. Doordat de wagens veel te dicht op elkaar staan, is er een groot gevaar van brand, die direkt kah over- slaan. En dat zijn dan alleen nog maar 8e belangrijkste bezwaren, er is ook nog wat kleiner ongerief. Tijdens de bijeenkomst op 1 april is afgesproken dat er een kommissie wordt ingesteld die naar lokaties voor de woonwagens gaat zoeken. Daar- naast wordt naar tijdelijke oplossin- gen gezocht. De kommissie zal be- staan uit leden van het college van Burgemeester en Wethouders, leden van de bewoner,kommissie van het woonwagencentrum en ambtenaren. De bewoners gaan bovendien voor stellen om ook de sekretaris van de Provinciate Commissie Woonwagen- zaken en een provinciaal planoloog in te schakelen. Voor het voorstel van burgemeester Lems om het huidge terrein voorlo- pig uit te breiden, voelen de bewo ners niets. Ze vrezen dat tijdelijke op- lossingen de neiging te hebben om permanent te worden, zoals bij voor beeld het „Witte dorp". Hans de Bruin ziet als mogelijkheid het zoe-' ken van voorlopige lokaties, met een tijdelijke opheffing van Burgemeester en Wethouders en daar dan alvast woonwagens neerzetten. Dan moet worden geprobeerd, die tijdelijke op- lossing om te zetten in een blijvende. De tijd zal leren of we op donderdag de laatste bezetting van het stadskan toor door woonwagenbewoners heb ben meegemaakt. *Een pagina vol autonieuws. Test: Chrysler Simca 1610. *Liduina herdacht in Schiedam SCHIEDAM Schiedam teit nog inolens. Dat het aantal in het verle- den veel groter was, weet elke echte Schiedammer. Vorig jaar verzocht de Historische Vereniging Schiedam het College van Burgemeester en Wethou ders, de mogelijkheid te bekijken of de plaatsen waar vroeger molens heb ben gestaan, gemarkeerd kunnen worden. Inmiddels is antwoord ontvangen; in het verenigingsblad „Scyedam" is te lezen dat Burgemeester en Wethou ders van Schiedam instemmen met de suggestie, een sierbestrating aan te brengen ter plaatse van inmiddels gesloopte molens. Ongeveer tien verdwenen molens kunnen nog door middel van een straatmotief nader worden gelocaliseerd. Bij herbestra- tingswerkzaatnheden bij de Broers- vest. de Koemarkt, de Lange Nieuw- straat, de Westvest en de Noordvest, zal de dienst Gemeentewerken een molen-herinnering aanbrengen. De wijze van aanduiding zal van geval tot geval worden bekeken. f <*5^ SCHIEDAM Sinds een paar jaar woont balletdanseres Amy Gale, van oorsprong Amerikaanse, in Schie dam. Ze organiseerde daar onder andere de .Dance Workshop", waar Schiedammers, ook beginnelingen, zich onder leiding van Amy met dans bezighouden. SCHIEDAM Bij de aanleg van de Centrale Antenne Inrichting (C.A.I.) in Schiedam zijn bij de abonnees in wijk 13 de toestellen ingeregeld. Dat wil zeggen, dat de ontvangers ge- reedgemaakf zijn voor de ontvangst SCHIEDAM - De minister van C.R.M.. heeft begin februaride ,.lnte- rimrijksbijdrageregeling plaatselijk vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk, peuterspeelzalen en speeltuinen" aan de gemeente bekend gemaakt. Deze regeling heeft tot doel de niet-gesub- sidieerde instellingen te laten profite- ren van rijksgelden om zo vooral ook het werk door vrijwilligers te steunen. Vrijwilhgersorganisaties in Schiedam, die met met gesubsidieerde beroeps- krachten werken, noch via een lande- lijk orgaan door het rijk gesubsidi- eerd worden, kunnen contact opne- men met de gemeente om te overleg- gen, of een subsidie-aanvraag moge lijk is. Er zijn in de regeling diverse bepalingen opgenomen, waaraan de aanvragen door de gemeente worden getoetst. Als de gemeente daarna ach ter de aanvraag staat en bereid is te subsidieren, wordt aan het rijk een bijdrage gevraagd. Prioriteit wordt verleend aan het werk dat wordt verricht ten behoeve van groepen, die anders vefstoken zouden zijn van soortgelijke voorzie- ningen. De aanvragen dienen voor 1 mei 1978 in het bezit te zijn van het ge- meentebestuur. Inlichtingen over de regeling en aanvraagformulieren zijn te verkrijgen bij de sekretarie-afdeling Algemene Zaken in het Stadskantooi 2e etage, Emmastraat 1, telefoon 26 05 00. Kontaktpersoon is me- vrouw ILL. Lijtsman. van televisie en FM-radio. Wijk 13 wordt begrensd door: Burg. Knap- pertlaan, Nieuwe Haven, Vlaardinger- dijk en Aleidastraat. In wijk 5, begrensd door Churchillweg, Mozart- laan, Eduard van Beinumlaan en Laan van Bol'Es, zijn de toestellen eveneens ingeregeld, echter met uit- zondering van de flats aan de Eduard van Beinumlaan de nummers 2 - 60. Willem Andriessenlaan 1 - 59 en Kor Kuilerstraat 2 - 60. Bij latere aanmelding wordt voor de aansluiting van een pand op de cen trale antenne inrichting door de Technische Bedrijven f 100,- in reke- ning gebracht, volgens artikel 19 lid IB van de C.A.I.-verordening, zoals dit ook staat vermeld in het informa- tieboekje. Op grond van dit artikel is door de Technische Bedrijven bepaald, dat bewoners uit de wijken 13 en 5, die zich na 1 april opgeven als abonnee. een entreegeld van f 100,- in rekening wordt gebracht, met uitzondering van de bewoners van de drie bovengenoemde flats. Met ingang van 10 april wordt het mobiele informatiecentrum van C.A.I, overgebracht naar een plaats in de Rossinistraat hoek Borodinlaan, die zich bevindt in wijk 3. Het centrum is iedere dag geopend van 9.30 tot 15.30 uur en wel van maandag tot en met vrijdag. Eveneens met ingang van 10 april wordt in wijk 3, begrensd door Jozef Oreliosingel, Eduard van Bei numlaan, Mozartlaan, Borodinlaan en Zoomweg overgegaan tot inregeling van de toestellen. Dit wil dus zeggen dat de ontvangers worden gereedge- maakt voor de ontvangst van tele visie beelden en FM-radio. In wijk 3 zijn inmiddels de informa- tieboekjes van de Technische Bedrij ven met de aanmeldingskaarten, waarmee men zich kan opgeven als abonnee, huis aan huis verspreid. Wie om de een of andere reden toch nog nadere informatie wenst of een extra-aanmeldingskaart wil ontvan gen kan zich wenden tot de Techni sche Bedrijven, afdeling C.A.I., telefoon 26 49 80, toestellen 120, 183 en 193. Deurketting uitgevoerde staarsterke ketting beschermt u tegen ongewenst bezoek Eenvoudig systeem. eenvoudig te monteren Onze prijs 1.50 Cassette-caroussel. Voo 20 cassettes met doosje of 32 cassettes zonder doosie Onze prijs Tuinbank met stevige in kunststof afgewerkte latten. Het frame is uitgevoerd in 18 mmstaalbuis Van 59.00 Onze prijs Strijkplankovertrek in fleurig brabantsbont dessin Nu slechts ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noortJmolenstraat 47 lusthofstraat 40 46tkralingeni winkeicentrum aiexanderpolOer wrtnkelc'entrum ommoord west wmkeicentrum ommoord oosi groene niiiedt|h 235izuid) ZWIJNDRECht winkeicentrum waiburg GOUDA winkeicentrum bioemendaal NIEUWERKERK A/D IJSSEL winkeicentrum doirestem WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 Paraplu-wagentje. Handig opvouwbaar, van licht aluminium frame Zeer geschikt vodr in tram, bus of trein -V ELECTRIC GENERAL Elektrische wekker van het bekende merk General Electric, met precisie-uurwerk. Kompleet met snoer en stekker Van 22.50 Onze pri|s Rolveger Rotaro, een handige kruimelveger metdraaiende borstels. waarmee u allehoeken bereikt Van 69.90 Onze prijs Dekoratieve plantenhangers van keramiek Nu per set a 3 stuks Daarnaast maakt ze zelf choreogra- fieen. Samen met Pauline Daniels stelde ze het programma „Kwadraat/ Vernieuwd" samen. Amy Gale presenteert in deze pro- duktie 2 choreografieen: een solo Picnic" geinspiree'rd door bewegen- de objecten van Jaap Zwier, die tevens als decor dienen en ,,Body Work", gemaakt in opdracht van het Amsterdamse Fonds voor de Kunst. Pauline Daniels debuteert in „Kwa- draat/Vernieuwd" met eigen werk: een solo ,,Come out" op muziek van Steve Reich en het groepswerk „Gas- ten n.t.k." voor vijf dansers, waar bij de pianocompositie Vexations" van Eric Satie „live" wordt gespeeld door Gerard Atema. Het programma wordt gedanst door Truus Bronkhorst, Bianca van Dillen, Patrice Kennedy, Ton Lutgering, Pauline Daniels en Amy Gale. ,,Kwa- draat/Vernieuwd" is te zien in Thea ter de Lantaren, Gouvernestraat 133, Rotterdam van maandag 10 tot en met donderdag 13 april. Het programma begint om 20.30 uur. SCHIEDAM - Sinds 8 maart jl. zijn in Schiedam de .lessen begonnen voor de Spaanse kinderen die in de klassen 2 t/m 6 van de Nederlandse lagere scholen zitten. De lessen worden op woensdag- middag van 14.00 tot 17.00 uur gegeven in de St.Jan/Aloysiusschool aan de Lange Singelstraat 55. Voor nadere inlichtingen kan men zich in verbinding stellen met: - de gemeentelijk consulent van het onderwijs, Stadskantoor, tel. 260500 toestel 130; - de voorzitter van de oudercommissie, de heer F.R. Lara, Alb. Cuijpstraat 23, Schiedam, tel. 260152; - mevrouw M. van Lomwel-Villacian, Aalsdijk 325, Rotterdam, tel. 820546. Ma kom je kijken naar de wedstrijd? We gaan autoracen. Spijtig leg ik het boek uit mijn handen en sta op. Het zal er toch van moete-n komen, dat ik als toeschouwer fungeer, dus vooruit maar. Joelend hollen de kinderen voor me uit de trap op naar de kamer van mijn zoon, waar het circuit is aangelegd. Het bed doet dienst als tri bune. Vandaar heb je het beste zicht op de hele baan. Voor de wedstrijd begint krijg ik eerst de nodige wetenswaardigheden te verwerken. Over het aantal te rijden ronden en meer dingen die schijnbaar erg be- langrijk zijn. Maar eindelijk is het toch zover. Het startschot klinkt. Veel geraas en weg zijn ze. Ronde na ronde gaat voorbij. Oei, daar slipt er een. Gelukkig de coureur heeft de wagen al weer in zijn macht. Steeds sneller vliegen ze door de bochten. Daar komt er een naar de pits. Panne. De monteurs komen al aansnellen en even later wordt de rit alweer ver- volgd. Verder om de eerste plaats. Dan ineens... een klap, gegil en overal paniek. Er is er een uit de bocht ge- vlogen. De wagen ligt op zijn kop. „Hij staat in brand", wordt er geroepen. Snel klinken de sirenes boven alles uit. De brandweer en zie- kenwagen stuiven naar de plaats des onheils. Er wordt geblust en even later vertrekt de ambulance onder luid geloei naar het ziekenhuis. In- tussen gaat de race verder. Even pro- testeer ik nog, maar dat is vergeefse moeite. Wat er ook gebeurd, de race gaat verder. Er moet een winnaar zijn. Een paar ronden nog en daar gaat hij voor de laatste maal over de streep. Veel gejuich en een ererond- je. Dan is het race-festijn afgelopen. „Hoe vond je 't ma?" vragen de kin deren. „Erg spannend", is mijn antwoord, .alleen dat ongeluk, moest dat nou?" In opperste ver- bazing kijken ze me aan. „Natuurlijk, in het echt gaat dat toch ook zo?" Ontkennen kan ik dat niet. Even later loop ik de trap af. O zo blij dat het maar spel was. Nooit zien ze mij bij een echte race. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1