Over de Vesten il Rechtswinkel wil sociale advokatuur Banen voor jonge mensen STEMHOK Oud-distillateur denkt terug aan historie van Schiedam y€< rano, vleuqe "Vorgelr \gSgnnniiiC. HUUR Deze week Bezorgd rover „Geen van zoons wilde vak in" I 3.95 12.50 16.95 sportief contactlenzen "A.N.V.C." speciaal zaken met recht van koop Niet te zien van der Meer Opuolger brillenspecialist_ ALG. NED. VER VAN CONTACTLENS SPECIA- LISTEN. Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. ACENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 19 APRIL 1978 2e J AARGANG NO. 16 MUWI ging erg ver over de bouwschreef SCHIEDAM „We vechten tegen een bierkaai. Omdat ze groot zijn 'denken ze ons in elkaar te kunnen duwen". Aan het woord is mevrouw F. Visser en met „ze" bedoelt ze Muys en de Winter's bouw- en aanne- mingsbedrijf. Sinds juli 1977 woont de familie Visser in een flat in het komplex ..Over de Vesten", gebouwd door Muwi en verkocht door Bouw- solid. We praten in haar huiskamer, een zeer donkere ..pijpela", waar je vlak bij het raam moet gaan zitten om te kunnen zien wat je opschrijft. Achter in de kamer brandt voortdu- rend kunstlicht. De kamer is zo donker doordat er maar een tamelijk klein raam is. Bovendien is er boven dat raam een soort overkapping van beton, waardoor ook nog licht wordt weggenomen. Mevrouw Visser is niet gelukkig in haar splinternieuwe woning, waar- voor zij en haar man f.110.000,- neertelden, plus f. 10.000,— voor een plaats in de garage. Want niet alleen is het er donker, in de huiskamer is het veel te koud. „Boven ons is het dak en ik zit soms 's avonds met een maand .evering, stemmen, onderhoud door geheel Nederlant Dagelijks geopend van 9 -17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19 - 21 uur. jas en laarzen aan in de kamer. Volgens een Rotterdamse centrale- verwarmingsbedrijf zouden we 7600 kalorieen nodig hebben en we hebben maar een capaciteit van 2400". Over het te kleine raam klaagde de familie Visser bij het Mi- nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. In juli 1977 kwam een anbtenaar van dat mi- sterie eens kijken, maar pas in de- cember kwam het schriftelijk ant- woord. Waaruit blijkt dat de gemeen- te Schiedam ten onrechte een bouw- vergunning aan Muwi verstrekte, om dat het betreffende raam volgens de gemeentelijke bouwverordening 1,79 vierkante meter te klein is. Wat be- treft de overkapping die ook licht wegneemt, blijkt geen bouwverorde ning te bestaan. Het ministerie vindt echter dat de familie Visser op de hoogte had kunnen zijn van het feit dat hot raam erg klein is en stelt dat vergroting van het raam niet goed mogelijk is. Daar moet het dus maar bij blijven. ,.We hebben het niet kunnen weten" vindt mevrouw Visser. ,,Op de bouw- tekeningen kun je dat niet zien. Ik ben bij de heer Verzijde van de bouwpr itie geweest en die zei ook: „u hev t te weinig licht; wij hebben een fout gemaakt". Nu gaan ze in de toekomst aannemers achter de broek zitten dat zoiets niet meer gebeurt. Maar wat schieten wij daar- mee op? Over de verwarming heb ik bij Bouwsolid geklaagd en bij de installa- teur. Er is een wat grotere radiator geplaatst maar ook dat helpt weinig want een radiator in zo'n lange kamer geeft maar op een plaats warmte". Andere bewoners van „Over de Vesten" zijn ook niet zo gelukkig met hun woonsituatie. Volgens mevrouw Visser blijkt dat uit het feit dat een van de flats al- weer te koop staat. Win een boekenbon met de we- kelijkse puzzel. Lijst Verwaayen in opspraak. Stop de zeehondemoord VEf RPLEIN 114 VLAARDINGEN TEL. 010-345391 SCHIEDAM Er is een leemte in de rechtshulp, kontateert de Stichting Wetswinkel Schiedam in haar jaarver- slag over 1977. De behoefte aan hulp Vier pagina's vol informatie over werk en wat daar bij te pas komt, speciaal voor toe- komstige school- verlaters. Is er een baan voor jou bij? Ook daar is te weipig licht en warm te. „En daar hebben we tenslotte recht op," vindt mevrouw Visser, „bomen en planten hebben toch ook licht nodig. Inmiddels hebben we een advokaat ingeschakeld, die gaat bekijken wat hij er aan kan doen Ik zou willen dat ik m'n geld terugkreeg en een huis van de gemeente. Dan ga ik graag verhuizen, dat heb ik er graag voor over. Zo kan ik niet door- gaan en het vreet aan mijn man. Hij 57 en krijgt nu van de dokter tablet- ten voor zijn hart, terwijl ik een veel te hoge bloeddru'; Eeb. We kunnen niet tegen onrecht". SCHIEDAM Vrijdagmiddag werd een 82-jarige Schiedamse op de hoek van de Nolenslaan en de Kuyperlaan aangehouden door een man die haar vroeg of ze zich niet goed voelde. Hij pakte de vrouw beet en deed erg be zorgd. Nadat ze hem had duidelijk gemaakt dat er niets aan de hand was en ze geen prijs stelde op zijn belang- stelling vertrok hij. Even later kwam het slachtoffer tot de ontdekking dat een portemonnee met f 350,- uit haar handtas verdwenen was. leder die meent inlichtingen over deze zaak te kunnen geven of het signalement van de dader kent wordt verzocht zich in verbinding te stel- len met het hoofdbureau van politie, tel. 260760. Vanavond, woensdag, organiseert het CDA-Maassluis weer een „pol- soos" in de centrale hal van Konings- hof aan de Uiverlaan. In verband met de naderende verkiezingen voor de gemeenteraad zal de plaatselijke poli- tiek centraal staan. Als gastspreker is uitgenodigd de heer Jaap van Dorp, lid van de Rijnmondraad voor het CDA. Hij zal met de bezoekers in dis- kussie gaan over de vraag of gemeen- teraadsleden daadwerkelijk invloed hebben of dat alles beslist wordt door burgemeester en wethouders met hun ambtenaren. *„Marie weet wat zij wil" is het mot to van de politieke markt, die vrijdag 21 april wordt gehouden in Triangel in Vlaardingen. Niet alleen alle poli tieke partijen, maar ook tal van ande re organisaties zijn met een stand aanwezig. Het gebeuren is in eerste instantie voor vrouwen bedoeld, maar ook hun echtgenoten of andere mannelijke relaties zijn welkom. *De donderdag voor de gemeente- raadsverkiezingen, 25 mei aanstaan- de, wordt in CJV's Politiek Cafe een forumavond gehouden, waaraan di verse plaatselijke partijen hun mede- werking zullen verlenen. Het forum bestaat uit plaatselijke journalisten. *D'66 Vlaardingen is aanwezig op de bijeenkomst op donderdag 20 april van de politieke kursus, die de Vlaar dingse Vrouwenraad houdt. De verte- genwoordigers van deze partij zullen onder andere op vragen van de kursis- ten ingaan. Lijstaantrekker Ben War- menhoven zal een inleiding houden. *Tijdens de ledenvergadering op dinsdag 25 april van de Vlaardingse PvdA zullen Hans Krombrink en Hans Versluijs ingaan op de kwestie „Woningbouw en -beheer in Vlaar dingen". Zowel de landelijke als plaatselijke aspekten zullen aan de orde komen. Aanvullingen voor deze rubriek blij ven welkom: Postbus 911 in Vlaar dingen of rechtstreeks via onze plaat-, selijke medewerkers. De VVD-Maassluis houdt op 24 april in zaal de Ark een algemene ledenver gadering. Aanvang 20.00 uur. Het CDA in Maassluis organiseert vam daag, woensdag, in de zitkuil van Ko- ningshof een politieke soos. Aanvang 20.00 uur. Op 27 april komen de leden van de PVDA-Maassluis bijeen in vergade- ring. Dit gebeurt in Koningshof, men begint om 20.00 uur. SCHIEDAM Kortgeleden maakte ik een fout die voor een schiedammer eigenlijk onvergeeflijk is. In een arti- kel over de drankindustrie vermeld- de ik dat Schiedam ooit zo'n 400 dis- tilleerderijen telde. Dat leverde een brief op van een lid van de Historische Vereniging Schie dam, die vertelde dat Schiedam in 1883 3921/2 branderijen en onge- veer 45 distilleerderijen waren. Een distilleerderij stookt jenever, likeur en dergelijke, terwijl een branderij moutwijn stookt, met als bijprodukt gist en spoeling, als u weet wat dat is. Er kwam ook een telefoontje van iemand die beslist als een deskundige op dit gebied mag worden be- schouwd, de heer T.E, van Gent, die 42 jaar lang in het distillateursbedrijf werkzaam was. Omdat de heer Van Gent een prachtige kollektie foto's bezit van hoe het er vroeger in een distilleerderij uitzag, zocht ik hem op in zijn flat in Vlaardingen. Daar bleek dat hij een van de weinige Van Gent's is die niet in Schiedam zijn ge- boren. Toch kan hij boeiend vertel- len over hoe het vroeger was."Mijn vader voelde niets voor het distilla teursbedrijf; hij had een expeditiebe- drijf in Antwerpen en daar ben ik op 31 januari 1905 geboren. Maar in de Eerste Wereldoorlog, toen stonden de Dikke Bertha's al in Luik de boel ka- pot te schieten en toen dachten we: we kunnen beter vertrekken. De hele familie Van Gent woonde in Schie dam en we hebben 9 jaar lang op de Lange Haven 95 bij mijn grootvader gewoond. Dat is dat huis bij de Appelmarktbrug, dat nu is afgebrand. Dat pand was ooit een geheel met nummer 97 maar toen mijn bet over grootvader Lambertus van Gent in 1837 nummer 95 kocht, is het in twe tweeen gedeeld. „Op nummer 97 heeft ook een tante van mijn vader gewoond. Zij heeft dat huis in 1897 verkocht aan de Bond van Distillateurs. Mijn vader is uiteindelijk toch distillateur gewor- den; hij volgde mijn grootvader op. Die had namelijk in 1878 de distil leerderij Duys Co overgenomen. Dat was eerst een Rotterdams be- drijf; Hendrik Duys heeft het opge- richt in 1797. We hebben de naam gehandhaafd en tot 1970 is het be- drijf blijven bestaan"Zelf is de heer Van Gent vanaf 1927 tot 1928 eerst een jaar naar Frankrijk geweest, in Bordeaux, om in de wijnen bidwijs te worden. Het distillateursvak is ook maar eenzijdig in de wijn zit veel meer muziek. In 1928 ging ik toen in de zaak bij m'n vader. Mijn oom Piet van Gent had daar ook gewerkt, maar omstreeks 1915 is hij aan de Noord- molenstraat een eigen distilleerderij begonnen." In 1970 is Duys Co. overgegaan naar de N.V. Wenneker in Roozen- daal. Het werd toen voor de Van Gents moeilijk om de zaak voort te zetten, want kompagnon Zoet- mulder en Van Gent hadden geen opvolgers. Geen van onze zoons wilde het distillateursvak in. Maar hoofdzaak was wel dat je met een middelgroot bedrijf als het onze niet meer met het tempo mee kan komen. Wij verkochten aanvankelijk alles op fust aan grossiers en cafehouders en we exporteerden ook wel. Maar van lieverlee werd de jenever gebotteld en dat gebeurde met de hand. Later is er wel een soort machine voor geko- men, maar die grote bedrijven, die hebben een uitgebreid machinepark en daar worden de flessen aan de lopende band gevuld." Aldus de heer T.E. van Gent, die 42 jaar lang meewerkte in een van de nu verdwenen Schiedamse distilleerde rijen. Wat overbleef zijn een aantal bijna antieke werktuigen uit het be drijf en een verzameling foto's die sa- men een stuk Schiedamse historie YVONNE HONTELE ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 4 7 lusthofstraat 40 46(kralmgen) winkeicentrum alexanderpoider winkeicentrum omtnoord west nkelcentrum ommoord oost groene hillediik 235(zuid) WUNDRECHT nkelcentrum walburg GOUDA winkeicentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/D USSEl winkeicentrum dorrestein WASSENAAR langstraat S3 SCHIEDAM hoogstraat 39 t Wordt weer tijd om te vlaggen Sterke rood- wit-blauwe vlag, houten stok en houder. Pitriet fietsmandje een praktische boodschappen- hulp op de fiets Kompleet .vanaf Kcurver Elektronische gasaansteker Het piezo-systeem garandeerteen iarenlangen veilig gebruik. Onzepriis Deurtocht-strip met nylonborstel. Sluit oneffen vloergedeelten tochtvrij af. Van 14.95 Onze prijs Slabak met bestek zeer royale slabak met bestek uitgevoerd in w,arm hoogwaardige kwaliteit teakhout. ook dekoratief op Uw Ideale kombinatie van Curver: aardappel- container met schillenbak in vele, frisse kleuren. Kompleet. Bestekbak. van stevig wit gevlochten teen Onginele tonetkapstok keukenplank Nu bij sociale zwakkeren in onze samen- leving bij problemen op het terrein van arbeidsrecht, sociaal verzeke- ringsrecht en huurrecht wordt niet in voldoende mate gedekt door de tradi- tionale advokatuur. Nu wordt die leemte gedeeltelijk op- gevuld door vrijwilligerswerk door studenten, maar dat is geen duurza- me oplossing, vindt de Stichting Rechtswinkel. De stichting streeft dan ook naar haar eigen opheffing, door te ijveren voor betere beroeps- matige rechtshulp. Totstandkoming van een sociale advokatuur in Schie dam zou zo'n oplossing kunnen zijn. Zolang dat niet gebeurt moet de overheid voorzien in de behoefte aan rechthulp zoals die door de rechts winkel wordt gegeven. Samenwer- king tussen de Rechtswinkel en het Buro voor Rechtshulp vindt de Stich ting noodzakelijk. Inmiddels heeft daarover een eerste bespreking plaats- gevonden. Doel van die samenwer- king is, een afgerond en begrijpelijk geheel van juridische hulp aan te bie- den aan de Schiedamse bevolking. In 1977 registreerde de Rechtswinkel 376 zaken; dat was ongeveer 50 pet. meer dan in het voorgaande jaar. Een dergelijke stijging wordt ook voor 1978 verwacht. Daaruit zou men kunnen afleiden dat er inderdaad een leemte in de rechthulp is. In het pand Broersveld 140 houdt de Rechtswin kel op woensdag van 14,00 tot 16.00 en dondertiagavond van 18.00 - 21.00 uur haar spreekuur. Op woensdag van 14.00 tot 16.00 kan men desgewenst opbellen. Onder het boodschappen-doen kwam ik haar tegen. We raakten aan de praat over de kinderen en hun hobby's. Vooral de sportverenigingen waren onderwerp van gesprek. Spor- ten is gezond, dus als een van je spruiten thuiskomt met de medede- ling: ,,/k wil op gym", dan zeg je al snel: „Dat is best". Een paar dagen later echter komen ze binnenstormen met het verhaal over cricket. Over- morgen is het judo. En ineens is daar de vraag: „Doe jij zelf eigenlijk niets? Ik beken dat ik ooit nog eens gepro- beerd heb tedere week te gaan zwem- men. Dat was erg leuk, maar na een paar weken raakte het toch in het slob. Haisvrouwen-gym? Dat trok ons geen van beide erg aan. Yoga, zou dat wat zijn?- Erg ontspannend, volgens velen. Maar' daar was zij het niet mee eens. „Een keer heb ik dat geprobeerd", vertelde ze. „Een ken- nisje van mij deed het al een poosje. En die was er zo enthousiast over dat ik het ook wel eens wilde proberen. Vroeg in de avond ging ik er dus naar toe. In de kleedkamer zag ik om me heen een grote verscheidenheid van gym- en balletpakjes en maillots. En even later konden we de zaal in, waar de leraar al stond te wachten. Ik had verwacht me in allcrlei bochten te moeten wringen, maar niets van dat al. Achteraf hoorde ik dat er blijkbaar twee soorten yoga bestaan, in dit geval moest iedereen languit op de grond gaan liggen en zich geheel ontspannen. Het licht werd gedempt en een zachte stem begon te vertellen hoe je dat het beste deed. „Denk aan iets leuks of fijns", zei de leraar. Ik dacht en dacht, maar ontspannen lukte niet. Ik dacht aan huis, aan de kinderen die alleen thuis waren, want mijn man had avonddienst. Ze waren groot genoeg om een poosje alleen te zijn. Maar toch... Toen zag ik de stapel afwas, die nog op de aanrecht stond. Toen de koffiepot... en toen kreeg ik zo 'n trek... Het lukte niet best, vertelde ze. Ze werd steeds onrustiger en keek eens nieuwsgierig in het rond. Her en der verspreid lagen andere vrouwen, die zich blijkbaar wel konden ontspan nen. ,,Die ene les heb ik volbracht. Maar het was eens maar nooit meer. Thuis heb ik de afwas gedaan. de kin deren naar bed gebracht en een lek- kere kop koffie gezet". Lachend stemde ik er mee in en voeg- de eraan toe, dat mijn sportieve pres- taties voorlopig ook wel niet verder zullen reiken als het met de kinderen heen en weer hollen tussen zwembad, gymzaai en voetbalveld. We pakten onze voile boodschappen tassen op met de uitroep, dat dat wel gewichtsheffen leek. En met die tas sen moesten we ook nog naar boven. „Ach ja, dat is het voordeel van een huis met een trap" zei ze. Ingebouwde trim-apparatuur". RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1