„Echt meevoelen met de ander. STEMHDK Werklozen willen ook „hulpklussendienst" Vi* Kindertoneel in De Rank Bedankt! Deze week geen krant HU1S KOPEN OF VERKOPEN speciaal zaken 9.95 2.50 17.50 Dauw van der Meer Jacques Fath brillen Eenzaamheid Altijd bereikbaar BIOSCAL NEMEN 010-143006 WOENSDAG 27 APRIL 1978 3e JAARGANG NO 28 SCHIEDAM - 010-731161. Zo wordt het nummer onder de aan- dacht gebracht van hen die het nodig zouden kunnen hebben. Nodig, omdat ze geen uitweg meer zien en verstrikt zijn geraakt in hun eigen problemen, omdat ze niemand hebben tegen wie ze het kunnen zeggen, omdat ze alleen en vereenzaamd zijn, omdat ze een groot verdriet zo nioeilijk kunnen dragen, omdat het hen ontbreekt aan moed om verder te leven. Dat is de inleiding tot het jaarverslag over 1976 van de Stichting Telefonische Hulpdienst Waterweg-Noord. Tevens verklaart het waarom 30 vrijwilligers vinden dat ze een groot deel van hun vrije tijd aan de telefonische hulp moeten besteden. HAARPROBLEMEN Ink bu BIOSCAL (Nederland) In verband .-net de beide vrije dagen, die volgende week plaatsvinden (Koninginnedag en Hemelvaartsdag) zal deze krant op 3 mei NIET verschijnen. zie onze onroerend goedpagina's Schiedams INieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238 In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Telefonische Hulpdienst heeft medewerkers nodig Een van die vrijwilligers is Jur van Ditten. Hij zat 5 jaar lang regelmatig achter de telefoon, maar door de koordinerende taak die hij nu heeft, SCHIEDAM/KETHEL - Woensdag 3 mei om 2 uur s'middags organiseren de gezamenlijke klubhuizen van Schiedam een theatervoorstelling voor kinderen van 4 tot 12 jaar. In de zaal De Rank (Schiedamseweg 122, Kethel, te bereiken met bus 52 en 53) speelt de theatergroep Psst het stuk „Piccolo en de Zwartmaker. „Het stuk behandelt de milieuveront- reininging. Piccolo heeft de grootste moeite alles wit en helder te houden. Zeker als een onschuldig uitziend vrouwtje samen met haar helper „Smog" alles nog zwarter en smeriger maken. Het wordt Piccolo nog moei- lijker gemaakt als ambtenaar „Klien" van het Schoonschipschap een schoonheidscontrole komt houden. Een moeilijke opgave voor Piccolo Voorverkoop vanaf maandag 24 april tot en met 28 april. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de vol- gende clubhuizen: V.V.V., De Kreek. Hof van Cyrene, Jeugdhaven, Duk- dalf, Centrum Oost en de S.S.S.N. De kosten bedragen f.?,50 per kind. Wegens het beperkt aantal plaatsen is het raadzaam snel kaarten te ko- pen!! blijft daar geen tijd voor over. Hij kreeg vaak te maken met problemen als onder andere eenzaamheid, drug- gebruik en huwelijks moeilijkheden. Is het met moeilijk om al die ellende van je af te zetten als je taak erop zit? Jur: „Als je met een client bezig bent doe je dat met hart en ziel, maar je moet er niet altijd van wakker lig- gen. Daarom is het selekteren van medewerkers moeilijk want als ie- mand al te afstandelijk is, dan is dat ook niet goed." „A1 onze medewerkers maken eerst e^n trainingsperiode door van 3 maanden. Dat gebeurt een avond in de week in een groep van zo'n 6 tot 8 mensen. Die training valt in twee fasen uiteen. Allereerst moet je jezelf ontdekken: wie ben je? Dan wordt er geoefend in gesprekvoering en dat ge beurt vanuit de ideeen van de psycholoog Rogers. Dat wil zeggen dat je empathise!) luisteren leert: echt meevoelen met wat de ander voelt. Je gaat de ander niet vertellen wat hij of zij moet doen; je stuurt je klient niet in een bepaalde rich- ting. Dat wordt namelijk wel vaak bewust of onbewust van ons ver- wacht, maar daar help je iemand niet mee zelf zijn problemen op te los- sen." Die training gebeurt onder lei- ding van beroepskrachten van de Rotterdamse hulptelefoon. Voor iemand dan achter de telefoon mag zitten, komt er eerst een proefperio- de, waarin men eerst met een mede- De telefoon kan vaak een belangrijke uitlaatklep vonnen. Hij de Telefonische Hulpdienst wet en ze er alles van. "Aanvullingen voor deze rubriek blijven welkom: Postbus 911 in Vlaardingen of rechtsstreeks via onze plaatselijke medewerkers. "De donderdag voor de gemeente- raadsverkiezingen, 25 mei aan- staande, wordt in CJV's Politiek Cafe een forumavond gehouden, waaraan diverse plaatselijke par- tijen hun medewerking zullen ver- lenen. Het forum bestaat uit plaat selijke journalisten. "Op 27 april komen de leden van de PvdA-Maassluis bijeen in verga- dering. Dit gebeurt in Koningshof, men begint om 20.00 uur. "Woensdag 17 mei houdt de Raad van Kerken een politieke avond in de burgerzaal van het Vlaardingse stadhuis. Thema: de plaats van de buitenlandse werknemers in Vlaar dingen. "Donderdag 18 mei wordt in wijk- centrum 't Nieuwelant in Vlaar dingen om 20 uur een Politiek Forum gehouden, waarbij diverse partijen vertegenwoordigd zullen zijn. Men begint om 20 uur. "Ook Assurancetourix houdt een Politiek Forum: op vrijdag 19 mei aanstaande. Een en ander vindt plaats op het adres Hoflaan 12 in Vlaardingen. Men begint om 20 uur. "De PSP Vlaardingen houdt op zaterdag 20 mei een openbare avond in verband met de gemeen- teraadsverkiezingen. Plaats van handeling: De Harmonie. Aanvang 20 uur. "In de Lijnbaanhal in Vlaardingen wordt woensdag 3 mei een groot mei-feest gehouden, georganiseerd door de Stichting Rood-Vlaardin- gen. Er is onder andere een poli tieke info-markt, terwijl de groep Bots zal optreden. "De PPR-Maassluis houdt een ex tra vergadering op 16 mei in Ko ningshof. Presentatie van het ver- kiezingsprogramma. "Een forum-avond voor alle poli tieke partijen, die mee doen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Maassluis wordt gehouden op 22 mei in Koningshof vanaf 20 uur. Voorzitter is Gemeentesekretaris Harm Kramer. brillenspecialist— VEtRPLEIN 114 - VLAARDINGEN - TEL. 010-345391 SCHIEDAM Zaterdag 15 april werd onder zeer grote belangstel- ling de nieuwe studio van de Zie- kenomroep Schiedam (Z.O.S.) aan de Korte Haven 27 geopend. Voor de Z.O.S. werd het een onvergete- lijke dag; de Zossers hebben zo- veel gezichten gezien zoveel fi- nanciele giften ontvangen en zo veel handen geschud dat het voor hem onmogelijk is om iedereen persoonlijk voor de belangstelling te bedanken. De Z.O.S. wil iedereen bedanken die 15 april 1978 voor de zieken- omroep tot een onvergetelijke dag maakte. werker mee luistert naderhand wordt dat omgekeerd. De gesprekken wor- den kritisch gevolgd en besproken. Daarbij is er een soort onderhouds- training, waarmee alle medewerkers blijven doorgaan. „Een heleboel probleem-situaties zijn toch terug te brengen op voor- namelijk geestelijke eenzaamheid. We hebben een aantal „chronische" bellers: een aantal mensen is geeste- lijk zeer vereenzaamd. Wij zijn voor hen de kurk waarop ze drijven. The- rapie bedrijven helpt niet, die een zaamheid blijft toch." Je kunt alleen maar dienstbaar zijn door je beschikbaarheid. Ze willen graag hun verhaal kwijt, maar het probleem van die eenzaamheid is dat er niemand is die naar hen wil luiste ren. Men onderschat vaak de funktie van het gesprek: het helpt als je je verdriet eens van je af kunt praten. Ook ga je, door erover te praten, de zaak meer op een rijtje zetten." „Sommige eenzame mensen kunnen door het kontakt met ons toch een verbetering in hun situatie bewerk- stelligen. Maar vergeet niet: voor je die telefoon pakt heb je al het een en ander beleefd. Je belt niet zo gauw, want ondanks de anonimiteit blijkt de dreinpel die iemand moet over- winnen nog hoog te zijn. Veel klien- ten zijn al bij allerlei instellingen geweest waar ze raad en advies k re- gen, zonder dat ze hun probleem op- gelost hebben. Daar zitten ze niet om te springen, ze bellen puur om eens uit te praten." Gehuild wordt er genoeg natuurlijk. Het is de essentie van heel ons funk- tioneren, dat je de mensen de ruimte geeft en helpt bij het boven de tafel brengen van hun probleem en hun' gevoelen. Dat is in de strijd met hoe mensen meestal op de problemen van van anderen reageren: je grote klep opentrekken en vertellen wat die ander moet doen." De Telefonische Hulpdienst Water weg-Noord is bereikbaar wanneer andere officiele instanties niet bereik baar zijn. Dat is gedurende werk- dagen van 19.00 tot 4.00 uur's mor- gens en op zaterdagen en zondagen van 16.00 tot 4.00 uur. Het streven is om 7 dagen per week 24 uur per dag beschikbaar te zijn,r maar daarvoor ontbreekt de man/ vrouwkracht. ,,De telefoon is niet genoeg," vindt Jur van Ditten. ,,Er zijn veel situaties waarbij meer hulp nodig is. Bijvoor- beeld bij zelfmoord kan er behoefte aan zijn dat iemand naar de klient toegaat. Daar zijn geen voorzieningen voor. Ook zou men ergens persoon lijk moeten worden opgevangen als dat nodig is. Wie plotseling op straat komt te staan, door huwelijkspro- blemen of problemen tussen ouders en kinderen, heeft direkt tijdelijk onderdqk nodig. Juist uit mijn erva- ring met de telefoon vind ik dan ook dat we hier dringend een krisis- opvangcentrum nodig hebben. De telefoon kan dat beslist niet vervan- gen." De Telefonische Hulpdienst zit drin gend om medewerkers/sters verlegen. De dienst moet uiteindelijk 24 uur per dag gaan draaien. ,,En laat de mensen nu niet denken: dat kan ik niet. Degenen die dat denken zijn meestal de meest geschikten", zegt Jur. Wie interesse heeft kan bellen naar Jur van Ditten, telefoon 70.10.05. YVONNE HONTELe Honky Ponk in nieuw lokaal Een pagina vol autonieuws. Test: Audi 100. Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteil te Helsinki is er na ruim lOjaaronderzoek ingeslaagdeen middel samen te stellen dat uitstekende resul- laten geeft dij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haaretc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge- bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer. welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge- bruikt om optimale resultaten te kun nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke literatuur beschik baar Tel. 070-6081 82 - Postbus 16140 - Den Haag Nieuwe auto's vanaf f. 35,- p.dag 200 km vrij Weekend vanaf f. 70,- alle km's vrij Ford Transit Bestel vanaf f. 25,- (Prijren exkl. Verzekering en BTW.) Mariniersweg 65 - Rotterdam Baanlozen aktief bezig met plannen voor kreatieve werkplaats en klussen- dienst. SCHIEDAM Een hulpklussendienst en een mogelijkheid om kreatief be zig te zijn: dat zijn de twee belang- rijkste wensen van een groep Schie- damse werklozen. Na een initiatief van de stuurgroep „Sociaal Kultu- reel werk met mensen zonder werk" kwamen twee werkgroepen van de grond. Een groep gaat zich met klussen be- zighouden, dat wil zeggen dat men onbetaald hulp wil bieden aan men- sen en instellingen die beslist geen geld hebben om dat werk op andere wijze te laten doen. De „kreatieve" groep gaat plannen maken voor een werkplaats waar men kreatief bezig kan zijn en daartoe gaat men ook eens een kijkje nemen bij de Vrije Akademie in Vlaardingen. Minimaal zal een centrum voor men- sen zonder werk uit drie ruimtes moeten bestaan: een kantoor, een in tweeen gedeelde werkplaats voor klussen en kreatief werk) en een societeitsruimte waar je kan praten, koffie drinken en dergelijke. Dat was de uitkomst van de tweede vergade ring van mensen zonder werk, op donderdag 20 april. Een van de aanwezigen vertelde waarom de groep dit alles nodig vindt: „Alsje zonder werk bent-moet je toch je tijd vullen. En als je helpt, dan doe je nog een goede daad ook. Maar waar zitten die werklozen allemaal? we zouden nog veel meer mensen kunnen gebruiken." Geld is er nog niet, maar als er een goed uitgewerkt plan op tafel komt, dan wordt bij het gemeentebeStuur subsidie aangevraargd. Dat zal in de tweede helft van mei gebeuren. Wie niet werkt en meer wil helpen met het uitvoeren van de plannen, kan kontakt opnemen met de heer R. Vredebregt van de stuurgroep so- ciaal kultureel werk met mensen Half mei a.s. verschijnt het grandioze boek: RIEN POORTVLIET, HET BRIESCHEND PAARD Dit nieuwe boek van deze beroemde tekenaar vol met paarden (en natuurlijk men- sen) verschijnt in een omvang van 250 bladzijden met uitsluitend tekeningen in kleur. Een schitterend kado-boek. PR US f. 69,50 Reserveer reeds uw exemplaar bij: BOEKHANDEL VAN SETTEN Bentinckplein 10, Rotterdam telefoon 66.54.44. ZWIJNDRECHT wmkelcentrum walburg GOUDA wmkelcentrum bloemendaai NIEUWERKERK A/D IJSSEl nkelcentrum dorrestem WASSENAAR langslraat b2 SCHIEDAM hoogstraat 39 ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthotstraat 40 46 (kralmgen) wmkelcentrum alexanderpolder wmkelcentrum ommoord west wmkelcentrum ommoord oost groene hilledijk 23S(zuid) am f Balans koper Schitterend dekoratief en van glanzend koper is deze balans. Elk leuk plantje komt hlerin tot bloei Onze prijs Forse fluitketel van roestvrijstaal. Met patent drukknop voor het automatisch openen van de fluit. Met koudhandgreep Inhoud 2,2 Itr. Onze prijs Neem geen risico met kleine kinderen en beves tig boven aan de trap dit ha ndig uitschuifbare hekje. Zelfklemmend, dus geen geschroef Onze prijs Nest kunststof cylinder bloempotten, 4 dig In moderne kleuren In maten 11 - 13 - 15 en 17 cm. 4 dig set onze priis Zo n handzame roestvrijstalen allesknip schaar met kunststof ogen moet je altijd bij de hand hebben Unica stoelmet stevig frame en traai gedessineerd polster dek Onze prus Nu een glazen theepot met een inhoudsmaat van 1 liter voor slechts Emsa plantenschaal op voet met wit steenrelief. 0 53 cm. Nu speciale aktieprijs van 55,20 voor zonder werk, telefonisch te bereiken via het Stadskantoor, telefoon 260500. toestel 393 Twee weken gelden werd de nieuwe waterleiding op het kampeercentrum in gebruik genomen. Dwars door grasvelden en moestuintjes was een polsdikke rubberen buis gelegd en het was nu aan de trotse eigenaars van grote en kleine caravans om hun huisje-op-wielen door middel van een eigen aansluiting van het kostelijke natte vocht te voorzien. Ook ik had, met twee linkerhanden en een afgebroken schroevendraaier, een aansluiting op de hoofdader we ten te realiseren, maar wachtte in stilte toch op m'n zwager die in het dagelijkse leven het beroep van lood- gieter uitoefent. Vandaar dat ik tegen ieder die het maar horen wilde uit- riep, dat mijn aansluiting tijdelijk en provisorisch was. Buurman Jan daarentegen was bij- zonder trots op zijn werkresultaat. De naaste omgeving van zijn caravan wist, dat hij het allereerste een aan sluiting op de grote waterleiding had weten te realiseren. Aan de gebruikte materialen was overduidelijk te zien, dat een vakman aan het werk was geweest. Afgelopen vrijdagavond, na een bor- reltje of drie, lanceerde buurman Jan het bericht dat de volgende dag om half negen de waterleiding zou wor den afgesloten in verband met een I kleine. tekkage in de hoofdleiding. De dames werden verzocfyt emmers en pannen met water klaar te zetten, want niemand wist hoelang de repa- ratie zou duren. Aan de gemene grijns op Jans gezicht en de snelheid waarmee hij voor zichzelf een vierde consumptie inschonk voelde ik nat- tigheid. t'nig doorvragen bracht de oplossing: Jan was aan een zeer late 1 aprilgrap bezig! Zoals gebruikelijk was het mijn zoon- tje Martin die op zaterdagochtend als eerste door de caravan liep. Hij wierp een blik naar buiten en kwam naar m 'n bed. „Papa, er ligt water in de tuin". „Ja, 't is goed hoor", mom- pelde ik, „dat is dauw". Hij liep weer naar het raam en zei: ,,Het is echt water, je kan er doorheen lopen". Ik wist niets anders te verzinnen dan: ,,Dan is het veel dauw", en draaide me om om nog een klein tukje te doen. „Het is bijna een overstro- ming", hield Martin aan, „kom nou eens kijken". Zuchtend strompelde ik uit bed, zette de bril op en keek slaperig naar buiten. Daar waar onder normale om- standigheden een moestuin in aan- bouw en een bloemenborder in lente- tooi te zien is, was nu een soort binnenzee ontstaan. Kreunend wierp ik mij in wat kleding en rubberlaar- zen, stotte de deur open en deed een stap naar buiten. Kolkend ontving het water mij: tot ver over m'n enkels stand ik in het koele, heldere vocht. M'n eerste gang was naar mijn eigen aansluiting, maar tevreden kon ik konsteren dat ik de vorige avond toch de hoofdaf- sluiter had dichtgedraaid. Als een ingenieur van waterstaat bestudeerde ik de stroming in mijn tuin en dat bracht me op het spoor van de bron van alle ellende: de aansluiting van buurman Jan. Met een geborrel en gesis waar maanraketten mee van start gaan, perste het water zich uit het mooie betonnen putje, dat buur man Jan om z 'n aansluiting had laten aanleggen. Z'n vakkundige aanslui ting was toch niet zo vakkundig geweest: de hoofwaterleiding lag keurig naast de caravan-aansluiting. Het was precies half negen dat ik buurman Jan uit z'n bed trommelde. „Jan, ik heb de kraan bij je afgeslo ten. Ik hoop dat je wat water in emmers en pannen hebt staan Van achter de gesloten gordijntjes hoorde ik iets van „Grappig hoor" en verder bleef het stil bij Jan. Met een andere buurman heb ik daar- na tot twaalf uur gewerkt om een kleine 1000 vierkante meter grond van een twintig centimeter hoge waterstand te verlossen. Greppels groeven we, kanalen legden we aan. Snel leerden we dat water altijd naar het laagste punt stroomt, dus andere gleuven gingen rich ting sloot. Eindelijk waren we klaar en konden we ons onthijt nuttigen. M'n zoontje Martin keek me verbaasd aan en zei: „Moet je nu elke ochtend zo hard werken als er dauw in de tuin ligt?" AD BERENSTF.IN

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1