H /w? STEMH D K Godfrey Hulpdienst heeft zelf hulp nodig Groot feestprogramma jarig Noletziekenhuis r 45-" L. 9.757V n.10.95 Op 17 mei geen SN Medewerksters Boerhaavekliniek: Deze week Alleen type F speciaal zaken 9.95 9. 59.- 19.95 Groter worden f 06 1 c i^est-C' Tegen bierkaai Meer vrouwen Fout gegaan Afsluiting voetbalseizoen 010-143006 L< KALORIK SCHIEDAM - Het alkoholprobleem wordt steeds groter. Er wordt meer gedronken en 00k beginnen de mensen er steeds jonger mee. Er zijn al echte alkoholisten van 18 of 19 jaar. Dat is de ervaring van Marjo de Bot en Beppe Vermeent, twee medewerksters van de kliniek ,,Boerhaave" aan de Boerhaavelaan in Schiedam. De kliniek houdt zich bezig met individuele behandeling van mensen met een alkoholprobleem. Schiedam moet dicht" is een leuze die je vooral vroeger veel hoorde. Zou dat helpen? Alkoholisme: een probleem dat 00k tegenwoordig onverminderd aktueel is. Leifheit Omega In verband met Pinksterer zal het Schiedams Nieuws blad volgende week NIE1 verschijnen. Woensdag 24 mei glijdt het SN weer in de bus. uAtmittit Schiedams NieuwsMad t** POSTADRES: POSTBUS 19S, SCHIEDAM. ACENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad 'Alkoholisme is nooit helemaal te genezen' Aanvullinqen voor deze rubriek blijven welkom: Postbus 911 in Vlaardingen of rechtstreeks via onze plaatselijke medewerkers. De donderdag voor de gemeen- teraadsverkiezingen, 25 mei aan- staande, wordt in CJV's Politiek Cafe een forumavond gehouden, waaraan diverse plaatselijke partij- en hun medewerking zullen verle- nen. Het forum bestaat verder uit plaatselijke journalisten. Woensdag 17 mei houdt de Raad van Kerken een politieke avond in de burgerzaal van het Vlaardingse stadhuis. Thema: de plaats van de buitenlandse werk- nemers in Vlaardingen. Donderdag 18 mei wordt in wijkcentrum 't Nieuwelant in Vlaardingen om 20 uur een Poli tiek Forum gehouden, waarbij di verse partijen vertegenwoordid zullen zijn. Men begint om 20 uur. Ook Assurancetourix houdt een Politiek Forum: op vrijdag 19 mei aanstaande. Een en ander vindt plaats op het adres Hoflaan 12 in Vlaardingen. Men begint om 20 uur. De PSP Vlaardingen houdt op zaterdag 20 mei een openbare avond in verband met de gemeen- teraadsverkiezingen. Plaats van handeling: De Harmonie. Aanvang 20 uur. De PPR-Maassluis houdt een ex tra Vergadering op 16 mei in Ko- ningshof. Presentatie van het ver- kiezingsprogramma. Een forum-avond voor alle pol tieke partijen, die mee doen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Maassluis wordt gehouden op 22 mei in Koningshof vanaf 20 uur Voorzitter is Gemeentesekretaris Harm Kramer. De afdeling Schiedam van de WD staat op zaterdag 13 en 20 mei met een propagandastand in de binnenstad van Schiedam. Ver der houdt men op 18 mei een ver- kiezingsinstuif om 20 uur in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155 te Schiedam. In de burgerzaal van het stad huis te Vlaardingen is woensdag 17 mei om 20 uur een kies-wijzer bijeenkomst. Er worden 3 vragen aan de politieke partijen gesteld, namelijk over huisvesting, onder- wijs en inspraak. De SGP houdt op maandag 29 mei een openbare forumavond in Triangel, Fransenstraat te Vlaar dingen. Forumleden zijn de heren Barendregt, Blaauwendraad, Lens- velt en Van Ommeren. Het geheel staat onder leiding van kandidaat- raadslid de heer Rozendaal. Men begint om 20 uur. Vragen stellen is toegestaan. De Schiedamse afdeling van de SGP houdt op 19 mei een openba re verkiezingsbijeenkomst in de zaal van de Christelijke Hoek- steenkerk, Burg. Knappertlaan. Men begint om 20 uur. Sprekers zijn de heren C. N. van Dis, twee- de kamerlid en H. de Bode uit Valburg. Marjo: ,,De maatschappij is harder geworden, dus er zijn ook meer span ningen. Tegenwoordig is alkohol in- gelijfd: een borrel na het eten is nor- maal. Je kunt er niet buiten, er wordt gewoon gezegd: doe niet zo onge- zellig, neem er nou maar een. Boven- dien voelen een heleboel mensen zich met drank wat ongeremder, je komt los van je spanningen. En wat jonge- ren betreft: degenen die drinken zit- ten meestal in slechte sociale omstan- digheden. In de krisistijd voor de oorlog werd er veel gedronken, maar nu is het voor veel mensen ook een krisistijd, door de geestelijke armoe- de die er heerst. Drinken is meestal een gevolg van problemen, mensen vluchten in een roesmiddel voor hun eenzaamheid, angst en spanningen. Het overmatig gebruik van alkohol zien wij als een soort noodkreet. Daarachter liggen dan de problemen, daar proberen we wat aan te doen. Uiteindelijk willen we de mensen leren om zelf wat aan hun eigen situatie te doen". Is het werkelijk mogelijk om iemand goed te helpen? Als drankgebruik een gevolg is van problemen, kun je iemand helpen om een gelukkiger leven te krijgen? Of is het vechten tegen de bierkaai? Beppe: ,,We proberen om samen met de klient aan zijn of haar relaties en andere sociale omstandigheden te werken. Wanneer iemand zijn eigen problemen niet goed de baas kan, ge- beurt het soms dat hij in de alkohol vlucht. Wij proberen iemand te leren om spanningen beter op te vangen, /onder te vluchten. Door middel van therapie kun je meer inzicht in jezelf krijgen. Als je eenmaal weet hoe het precies zit, dan doe je het niet zo vaak meer, tenminste, dat hopen we. Wat die therapie betreft,1 die is niet op bepaalde theorieen gebaseerd. Alkoholisme is geen ziekte, maar een vorm van gedrag, daar gaan wij van uit. Het is een gevolg van jeugderva- ringen, sociale omstandigheden en zo kunnen er nog allerlei andere oorza- ken zijn. Als de mensen bij ons ko- men en ze hebben nog een relatie, dan proberen we daar ook aan te werken. Soms is er al een echtschei- dingsprocedure aan de hand, dan is er een mogelijkheid tot echtpaar-thera- pie. Mannen zijn vaak alleenstaand geworden door de drank en dat heeft dan weer tot gevolg dat ze meer gaan drinken. ,,We hebben hier in totaal 36 mensen en daar zijn maar enkele vrouwen bij, maar er komen toch steeds meer vrouwelijke alkoholisten. Meestal zijn het stille drinker, ze drinken thuis. Dat gaat een tijdje goed, het is ook zo makkelijk: de S.R.V.-man heeft het bij zich, die komt aan de deur. Totdat de bom barst en dan komen ze soms bij ons". Dp vrijdag 12 mei houdt de kliniek ,,Boerhaave" open dag. Van 2 tot 5 uur 's-middags kan iedereen er rond- kijken en praten met medewerkers 6n klienten, die deze dag ook samen ge- organiseerd hebben. ,,De bewoners zijn er. denk ik, nog meer bij gebaat dan wij" vindt Marjo. ,,De meeste mensen hebben een heel verkeerd idee over alkoholisme. Ze weten niet wat verslaafd zijn is. Echt genezen bestaat namelijk niet. Er zijn wel mensen die 10 jaar droog staan en dan toch weer in de fout gaan. Het blijft een strijd, de omstandigheden kunnen wel beter worden, maar het verslavingseffekt blijft spelen. Het kenmerk van verslaving is dat je geen rem hebt. Als je eenmaal de smaak te pakken hebt, drink je door. Er dat blijft zo. Mensen denken dat iemand genezen is als hij uit de kli niek komt en dat je weer gewoon ,,sociaal" kunt drinken. Het is dan ontzettend moeilijk om niet te be- zwijken, als het je overal wordt aan- geboden. Het is trouwens beslist geen lichame- lijke verslaving, de ontwenningsver- schijnselen zijn na een paar dagen weer over". Komen er veel mensen terug? „Meer dan 50 pet.", meent Beppe, maar Marjo schat het percentage wel op 90. Hoe voel je je dan als medewerk- ster? Marjo: ,,Daar werken we dan mee, het is fout gegaan, hoe komt dat, wat leer je daarna. Sommige mensen moeten diep door de modder voor ze beseffen wat er met hen aan de hand is. Ze merken vaak zelf niet hoe ernstig hun verslaving is. Je moet ze iaten gaan. De volgende keer als ze terugkomen, misschien beseffen ze dan hoe erg het is. Er zijn mensen die keer op keer terugkomen. Ze worden steeds eenzamer, uitgestoten. Ze zijn enkel op zichzelf en de drank gericht. Het is een cirkel: hun isolement wordt steeds groter en dat is dan nog meer reden om te drinken. Als ze hier komen, dan proberen we om de opening die ze daardoor zelf in die cirkel geven, groter te maken. Dat kan door ze een tijdje alkoholvrij te houden en aan hun problematiek te werken". ,.Deze mensen moeten geholpen wor den. Al hou je ze maar drie maanden droog. of al kan je ze maar een beetje inzicht geven, dan heb je al wat ge- wonnen", aldus de beide medewerk sters van de kliniek ..Boerhaave". YVONNE HONTELe Veel mogelijkheden voor 01 haard in huis. Werken in de tuin: plezieri ontspanning —H II llill 11 SCHIEDAM - Door de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging wordt op 12 mei de sluitingsavond gehouden van het voetbalseizoen. Dit feestelijk gebeuren zal muzikaal verzorgd wor den door het bekende trio Slaven- burg. Plaats van handeling is de Mar- tinit-kantine. Men begint om 20 uur. SCHIEDAM in het Schiedams Nieuwsblad van 19 arpil 1978 stond een artikel over het flatwo- ningen-komplex ,,Over de Vesten". Ter verduideling vermel- den wij nog even dat zich in het komplex verschillende typen flat- woningen bevinden en dat het in ons artikel gaat over het type f, waarvan er zich in totaal 3 in het gebouw bevinden. Nieuwe auto's vanaf f. 35,- p. dag 200 km vrij Weekend vanaf f. 70,- alle km's vn Ford Transit Bestel vanaf f. 25,- tPri/ren exkl. Verzekenng en BTw't Manmersweg 65 - Rotterdam De telefoon kan vaak een belangrijke uitlaatklep vormen. Bij de Telefonischt Hulpdienst weten ze eralles van. SCHIEDAM In het Schiedams Nieuwsblad van 26 april 1978 kon- den onze lezers kennismaken met de Telefonische Hulpdienst Waterweg- Noord. Op 1 mei 1978 bestond de telefonische hulpdienst alweer twee jaar en in die tijd werd 3000 maal een beroep op de dienst gedaan. Sinds de oprichting is het aantal hulpzoekenden zo groot geworden, dat men het aantal (vrijwillige) mede werkers zal moeten uitbreiden. Om een 24-uurs dienst mogelijk te maken is het bovendien nodig dat de tele- foonapparatuur wordt uitgebreid. De telefonische hulpdienst draait uit- sluitend op giften, want door bezui- nigingen bij de overheid is van die zijde tot nu toe elke steun achter- wege gebleven. Ook de steeds stijgende huren en telefoon-abonne- mentsprijzen betekenen een zware last. De telefonische hulpdienst is er voor hen die hulp zoeken in geestelijke en sociale nood, voor mensen die ver- strikt zijn geraakt in hun eigen pro blemen, omdat zij vereenzaamd zijn of een groot verdriet niet meer kun nen verwerken en vaak de moed ver- loren hebben om verder te leven. Al het werk wordt door vrijwilligers gedaan. Deze 42 medewerkers zijn mensen van verschillende aard en karakter en van verschillende geloofs- overtuiging. Zij hebben een ding ge meen: zij alien zijn aangegrepen door de grote nood onder hun medemen- SCHIEDAM - in mei 1978 bestaat het Noletziekenhuis 50 jaar. Van 9 t/m 13 mei houden direktie en mede werkers van het ziekenhuis een uitge breid feestprogramma. Bovendien zijn allerlei aktiviteiten door of voor de burgerij gepland, in samenwerking met het gemeentebestuOr. Voorlich- ting over gezo.idheid en gezondheids- zorg spelen daarbij een belangrijke rol. Op dinsdag 9 mei om 16.00 uur wordt de jubileumweek officieel ge- opend in het feestpaviljoen aan de Anna van Buurenstraat. Dan wordt het Beeld voor de Verpleging door burgemeester Ajie Lems onthuld en aan het Noletziekenhuis aangeboden. Het ziekenhuis zal de schepping van kunstenaar Nic Jonk weer teruggeven aan de burgerij, die het benodigde geld samen met het bedrijfsieven bij elkaar bracht. Het beeld komt aan de Stadhouderslaan te staan. Op woensdag 10, donderdag 11 en vrijdag 12 mei houdt het ziekenhuis „open huis". Iedereen die meer wil weten over de gang van zaken in het Noletziekenhuis kan op die dagen terecht in een deel van het oude ziekenhuis van 1928. Op het programma staan verder nog een scholieren-fietsenrally, een scho- lierenquiz, een voetbaltournooi, een feestavond voor medewerkers van het ziekenhuis, een reunie voor oud- rnedewerkers en op zaterdag 1 3 mei s-avonds een nostalgisch harmonie- koncert voor de burgerij, in het Julianapark. Dan is er nog een prijsvraag uitge- schreven. wie een voorstel doet om de witte vloeibare-zuurstof installatie van het ziekenhuis tot een fraai, of minstens aanvaardbaar objekt te maken, heeft kans op een prijs van f 300,- of f 100,-. Alle ingezonden ontwerpen worden op de jubileum- tentoonstelling getoond. Die ten- toonstelling is de hele teestweek in en om de hal van het ziekenhuis te zien; er worden onder andere ge- bruiksvoorwerpen van nu en vroeger getoond. Tenslotte is er nog het jubileum-boek. Publicist Hans van der Sloot, ge- meente-archivaris Van der Feijst en huisarts Poll hebben dit boek samen- gesteld. Het zal in de boekhandel te koop zijn en beschrijft een aan tal momenten uit de geschiedenis van de gezondheidszorg in Schiedam vanaf I 280. Verder gaat het uitvoerig in op de geschiedenis van het Ge- meenteziekenhuis en het Noletzie kenhuis. Alle medewerkers van het Noletzie kenhuis krijgen het boek als jubileumgeschenk aangeboden. CORNEL II VLAARDINGEN ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum! noordmolenstraat 4 7 usthotstraat 40 46(kra!ingen) wmkelcentrum alexanderpolder inkelcentrum ommoord west wmkelcentrum ommoord oost groene hiliedtik 235(zutd) 9VIJNDRECHT wmkelcentrum walburg GOUDA nkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/D IJ$SEL wmkelcentrum dorrestem WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 *S8S? Sparklet slagroom apparaat Slagroom in een paar en langere seconden ti|d houdbaar in de koelkast Van 61 95 voor Gezienopt v Duurzaam verznverde kop en schotel in apart model Voor de prijs wilt u vast met zonder zitten van 12 50 voor Rolveger Rotaro, een handige kruimelveger metdraaiende borstels. waarmee u allehoeken bereikt Van 69.90 Onze prijs van Flair komt deze naaibox van kunststol Met handige vakindeling. Twee kleurig. Onze prijs Het all-round mes met 1000 1 mogelijkheden 0 a. voordiepvries. Uniek is de praktische vinger- bescherming Van 14,95 Doos a 10 slagroompatronen 6.95 420 voor het ordeiijk opnan gen van riemen en cem tuurs Past in ledere kast en is bovendien dekoratiet Van 14 50 voor Kalorik rondborstel hairstyler alles in een set met krultang, borstel, kam, onduleer mondstuk, blaasmond Iweestanden. 350 en 700 Watt in kadodoos Roestvnjstalen dienblad bijzonder geschikt voor salades snacks etc Normaal 29 50 Onze prijs Van 7 7.50 Onze prijs sen. Momenteel is de kans groot dat dt hulpdienst zelf in nood komt, in financiele nood wel te verstaan. Wie de telefonische hulpdienst een verjaardagsgeschenk wil aanbieden en mee wil helpen, haar uit de nood te haien, kan een bijdrage storten op postgiro 3597042 of op de rekening bij de Amro-bank Schiedam no. 46.05.62.177, ten name van de Tele fonische Hulpdienst Waterweg-Noord. "Ma, de wkker is afgelopen hoor. Kom je er uit? We moeten toch naar de stad om een jurk voor me te kopenNog niet helemaal wakker keek ik naar het figuurtje naast mijn bed en mompelde dat ik de wekker zelf had afgezet en dus echt wel wist dat het tijd was. En dat er voor we zouden gaan winkelen toch eerst gegeten moest worden. Vervolgens worstelde ik me uit bed en begon aan de serie handelingen, die iedere morgen weer terugkomen. Na het ont ontbijt nog een kop koffie en dan, dp naar het centrum. Even later Hep ik langs de winkels, aan de hand een kwebbelende doch- ter. De ene vraag na de andere werd op me afgevuurd. "Waar gaan we eerst kijken? WaaromMag ik zelf zeggen wat ik wil?.. We stapten de eerste winkel binnen en zochten in de rekken. Op dat moment leek het alsof mijn dochter begon te groeien. Heel zelfverzekerd klonk haar stem, toen ze meedeelde dat ze hier niets leuks kon vinden. Volgende zaak. Met een snelle blik gingen haar ogen langs de vakken. "Nee hoor, ma. Ook niks aan. Binnen een half uur ston- den vie in het derde kledingmagazijn. Hier werden de aanmerkingen posi- tiever. "Qie is leuk, en die, en die." Het kwam er op neer, dat ik even later met een achttal jurken in mijn handen stond. Een daarvan moest het wordeh. oen begon het afvalspelletje. Uitein delijk bleven er drie over, die mee naar de paskamers mochten. Het pas- festijn kon beginnen. De eerste viel tegen, zo vonden we eensgezind. Nummer twee.... 't gaat. Dan de derde. Terwijl ze die aantrok vertelde ze al dat ze die jurk eigenlijk het leukste vond. Een beetje verbijs- lerd keek ik toe, want het was een pakje volgens de laatste mode. Wi/de blouse en strokenrok met een kant- rand die achter de zoom uitkwam. Persoonlijk heb ik altijd veel meer tijd nodig om aan de nieuwe mode te wennen. Tegen de tijd dat iets er al haast weer uit is ben ik er eindelijk mee vertrouwd geraakt. Maar daar heeft mijn spruit dus duidelijk geen last van "Ma, hoe staat het'1" Over haar heen keek ik in de spiegel. Tegenover me stond een mij hekend figuurtje, maar.... ze leek plotseling zo groot. Opeens was het kind weg en leek er een heel )ong vrouwtje te staan. Ik voelde mezelj daar in dat liokje ineens /aren ouder worden. Ja, hoe vaak hoor je het niet zeggen: "Kleine kinderen worden groot. Maar als je er zo ineens met je neus bovenop gedrukt wordt, krijg je toch het gevoel dat het te snel gaat. Een dringend "Ma!" zette me weer met beide benen op de grand. "Het staat je fantastisch, kind."zei ik wel- gerneend. Even later hep ze weer huppelend naast me, op weg naar huis. In haar hand slingerde de tas met de nieuwe aanwinst. Ze was weer gewoon als altijd en ik voelde me alsof ik voor een keer in de toekomst had gekeken. RITA.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1