De keuken in Landelijke Fietsdag: velen doen weer mee Knetterend begin van vernieuwing kozijnen Zaterdag op pad ,Mariniers van 't Oostplein1 Goudriaan ontstak ureugdevuur Inter Rent AUTOVERHUUR met Yvonne Hontele Pizza napolitana Pizzavulling Pizzavariaties Ovenloze pizza Kaha Bath Opticiens zonnebrillen VOOR UW TUDtLUKt AUT01 Prijzen Medewerking Huismoeder WOENSDAG 10 MEI 1978 19-514 VEERPLEIN 114 VLAAROINGEN TEL 010-345391 Pizza's zijn makkelijker te maker dan u zelf denkt, zelfs zonder oven. Je kunt wel pizza-mix of diepvriespizza's kopen, maar ik heb al gauw ontdekt dat die erg mager belegd zijn. Je koopt zoiets om op te schieten, maar uiteinde- lijk doe ik er altijd weer zoveel extra's bij dat zelf maken nauwe- lijks meer werk is. Allereerst volgt het recept voor de traditionele: (2 personen) 150 gram bloem (eventueel 1/2 bloem 1/3 volkorenmeel), 10 gram gist (of 2 1/2 afgestreken theelepel gedroogde gist),1 eetlepel olijfolie, zout, peper, ca. 1 ons geraspte pittige kaas, 3 grote, vlezige tomaten (of 1 bl ik gepelde tomaten), of desnoods 1 blikje tomatenpuree, 2 fijn- gesneden kleine uien, 2 teentjes knoflook (of meer of minder naar smaak), 1 voile theelepel oregano, of 1 voile theelepel van een mengsel van thijm, marjolein en fijngewreven rozemarijn. Even tueel ham of salami. Voor het deeg lost u de gist op in 1 dl is 1/2 wijnglas) lauw water of u laat de gedroogde gist 10 mi- nuten in 1 dl. lauw water weken. De bloem doet u in een kom, in het midden een kuiltje maken en de gist en een mespuntje zout daarin doen, met het lauwe water natuurlijk. Dit alles goed vermen- gen en van het midden uit minstens 10 minuten goed kneden. Dan voegt u een lepel olie toe en kneedt nog een poosje. Officieel moet dat nog een kwar- tierje duren, maar korter kan ook, het is een kwestie van uitpro- beren. Goed kneden wil zeggen dat u met de vuisten op het deeg beukt en het steeds weer dubbel vouwt. Een goed pizzadeeg is een soort brooddeeg en moet erg veer- krachtig zijn. Als het deeg goed samenhangend is geworden, haalt u het natuurlijk uit de kom en kneedt verder op een plank of op het aanrecht. Tenslotte doet u de deegbal weer in de kom, die dan wordt afgedekt met een vochtige theedoek. Op een lauwwarme plaats, bijvoor- beeld bij de kachel of c.v.-radiator moet het deeg 2 uur rijzen. Daarna wordt het deeg, liefst met de deegroller of met een fles, uitgerold tot een dunne, platte schijf die iets groter is dan uw pizza- of vlavorm. De vorm wordt ingevet en het deeg gaat erin, met een opstaande rand. Nu moet de vulling erin, maar om te voorko- men dat het gebak te nat blijft, bak ik de deegbodem eerst 10 minuten voor in de oven, op stand 6. Dan haal ik hem weer even uit de oven, om de vulling erin tedoen. De tomaten worden in schijven gesneden. Allereerst bakt u de ge- snipperde uien in wat olie of mar garine tot ze lichtgeel zien, dan gaat de fijngesneden knoflook (of nog liever uitgeperst in een knof- lookpers) erbij. Even omscheppen en de tomaten toevoegen, dan alles zachtjes bakken totde toma ten zacht worden. Tenslotte gaat er wat peper en zout en het krui- denmengsel bij. De saus moet dan nog 5 minuten zachtjes pruttelen. Vooral als de tomaten wat wate- rig zijn is het dan nodig om de saus te binden met maizena, want het moet een hele dikke saus worden. Voor wie geen kookerva- ring heeft: maizena wordt met een beetje koud water gemengd en door de saus geroerd, waarna het geheel even moet koken. Goed roeren! U probeert het eerst met een afgestreken eetlepel maizena, is de saus dan niet dik genoeg, dan doet u er nog wat aangemengde maizena bij. Dit is de basissaus voor elke pizza. Eventueel kunt u met de uien ook wat gezouten rundergehakt meebakken, dat goed verkruimeld wordt. De saus kan van tevoren gemaakt worden. Nu zijn er allerlei mogelijkheden, u kunt de deegbodem eerst bedek- ken met salami en/of schijfjes gebakken champignons of bij- voorbeeld schijfjes ei. Dan komt de saus en tenslotte bestrooit u de pizza dik met geraspte kaas. Lekkere combinaties voor de vul ling zijn: ham, waarbij dan stuk- jes groene of rode paprika in de tomatensaus worden meegebak- ken, tegelijk met de uien; gebakken schijfjes champignons, ook gecombineerd met paprika; garnalen, eventueel gecombineerd met gare mosselen en of gare stuk- jes kabeljauw. Enfin, u ziet maar, het is een kwestie van fantasie. In elk geval wordt de vulling altijd bedekt met tomatensaus en kaas. Behalve als u geen kaas lust, natuurlijk. Bij een gehakt, ham-, salami- of champignonpizza kunt u op de tomatensaus nog wat zwarte oliijven en ansjovisfilets leggen en daarop dan de kaas. Het geheel wordt, nadat u het deeg hebt voorgebakken, nog 20 minuten op ovenstand nummer 6 gebakken. Doet u de vulling direkt op het deeg, zonder voor- bakken, dan dus 30 minuten bak ken. Voordeel van voorbakken is dat het deeg knapperiger wordt. Heel eenvoudig, u vervangt het deeg door een pannekoek, gar- neert hem dan net als een echte pizza en laat hem in ongeveer 20 minuten gaar worden, met het deksel op de goed ingevette koekepan. Dat moet gebeuren op een zacht vuurtje, de pizza is goed als de kaas helemaal gesmolten is en het geheel door en door warm. Afhankelijk van de maat van de koekepan maakt u 1/2 of 1 pizza per persoon. Als u wel een oven hebt, maar van opschieten houdt, kunt u de pannekoek- pizza's natuurlijk ook in de oven op stand 6 in 20 minuten bakken. Zaterdagmiddag kreeg Ronnie de Mel, minister van financien van Sri Lanka een lunch aangeboden door een paar landgenoten die op het moment in Delft een bijscho- ling doen. Ook ik was uitgeno- digd en zo maakte ik op die eerste zomerdag van het regenjaar 1978 kennis met de keuken van dat verre eiland. Ik heb meteen maar wat recepten meegenomen. Zo zou mevrouw Mahal ingam bijvoor- beeld het rijstgerecht Kaha Bath maken voor vier personen: Kook 250 gram witte rijst met wat zout en saffraan, zodat de korrels geel worden. Doe daarna een heel klein beetje olie of margarine in de koekepan en laat daarin het volgende een tid sudde- ren: fijngesneden uitjes, prei, wortels en twee etlepels rozijnen. Voeg daar de rijst bij (goed menge mengen) en garneer het geheel met tomaten, in vieren gesneden gekookte eieren en een paar potato-chips. Koud serveren. Bij dit gerecht kreeg de minister ge- braden kippepootjes, wat een heel lekkere combinatie was. Er stond bovendien een lekkere scherpe saus op tafel. Janaki Fonseka legde me uit, hoe zij dat aanpakt. Braad een aubergine heel fijn gesneden in de olie, totzedonker wordt. Doe in een andere pan een halve kop water, een kwart lepel chilipoeder, een beetje saffraan, fijn gesneden uien, een fijnge sneden citroen, specerijen, waaronder kerrypoeder. Als het geheel kookt voeg u er wat melk aan toe, van de kokosnoot als u die hebt. Doe er dan de auber gine bij en laat het geheel nog tien minuten op een zacht vuurtje staan. Warn serveren. Voetnoot: saffraan is moeilijk te krijgen en erg duur. Je kunt het vervangen door curcuma, dat heb- ben de meeste drogisten vel (-U-H-) brillenspecialist Voor de vijfde achtereenvolgende keer organiseert de ANWB de laarlijkse Landelijke Fietsdag. Na een bescheiden start met 20.000 deelnemers in 1974 is dit typisch Nederlandse evenement inmiddels uitgegroeid tot een nationaal bekend gebeuren, dat vorig jaar reeds meer dan 100.000 fietsers op het zadel bracht. Het sterk groeiende aantal deelnemers doet vermoeden. dat -bij mooi weer- de eerste Lustrum Fietsdag het record van vorig jaar ruimschoots zal verbeteren. Mooi weer op deze dag blijkt trouwens ook tot een traditie te gaan behoren. Zaterdag 13 mei, de zaterdag voor Pinksteren, is het dus weer zo ver. Op ruim 80 plaatsen in Nederland kunt U per fiets vertrekken om een prachtige, speciaal voor deze dag uit- gezette route te rijden door de mooi- ste en wellicht voor U onbekende plekjes van ons land. Vanaf 9.00 uur kunt U er terecht en U kunt vertrek ken tot 13.00 uur. Hoe lang U over zo'n 30 tot 40 km lange route doet mag U zelf weten. U fietst immers voor Uw plezier. Daarom is er ook geen enkel wedstrijdelement in de routes opgenomen. Integendeel; het is juist. de bedoeling dat U het rustig aan doet en af en toe eens afstapt om nog meer van de natuur te kun- nen genieten. Het enige, waarvoor U moet zorgen, is om 17.00 uur weer op het vertrekpunt terug te zijn. Aan de hand van de duidelijke routebe- schrijving zal dat geen enkel pro- bleem zijn. Als U de route helemaal hebt uitgereden en de routebeschrij- ving bij de controlepunten hebt laten Geyssendorfferweg 5, Rotterdam Waalha- ven, telefoon 010 - 29.71.71, postbus 5165 Telex nr. 28088 VLAARDINGEN: Dr. Wiardi Beckmansin- gel 8, tel. 010 -35.28.50 SCHIEDAM: v. Deventerstraat 15. tel. 76.68.44, toestel 124. Molendag. Bewust is ook dit jaar ge- kozen voor een samengaan van de Fietsdag met de Molendag. De erva- ringen van de afgelopen jaren hebben geleerd dat de deelnemers dit bijzon- der op prijs stellen. Want molens bekijken en bezoeken is typisch iets om op de fiets te doen; veel molens bekijken en bezoeken is typisch iets om op de fiets te doen; veel molens liggen afgelegen in een polder of in een rustiek dorpje. Vele fietsroutes zijn derhalve -indien mo- gelijk- zo uitgezet, dat ze langs een of meer molens voeren. Verspreid over het hele land zullen die dag vele hon- derden molens draaien en wimpels en vlaggen geven aan dat de molenaars gaarne bereid zijn U alles van hun molen te laten zien en te vertellen. Een schitterende kans om nu eens van heel dichtbij tennis te maken met deze typisch Nederlandse monu- menten. Door bemiddeling van de Tros is niemand minder dan de bekende ar tiest Andre van Duin bereid gevon- den mee te werken aan de promotie van deze vijfde Landelijke Fietsdag. Waarom hij? Heel eenvoudig, Andre van Duin is (terecht) de trotse bewo- ner van een werkelijk schitterende molen aan het Braassemermeer, hij fietst tussen zijn drukke werkzaam- heden door graag om zich eens lekker te ontspannen en hij is altijd ,jn" als het gaat om hulp aan gehandicap- ten. Voorwaar een drieluik die bij uitstek past bij zo'n feestelijke dag. Andre van Duin, die buiten zijn werk net zo normaal doet als voor de ca mera's en microfoons gek, heeft op een zeer plezierige wijze meegewerkt aan de totstandkoming van een aan tal radio en televisie spots ten behoe- ve van de fietsdag. Deze geweldige vakman -hij heeft aan een paar woor- den genoeg om een hele tekst feilloos te improviseren- had duidelijk plezier in deze tussendoor opnamen rond zijn eigen ,,Heilige Geest" molen. Op een 100 jaar oude fiets-met-voorwiel- aandrijving en houten wielen oefende hij net zo lang tot het fietsen leek. Dat het ding uiteindelijk in het wa ter belandde ontlokte hem slechts de opmerking „Wat 'n oen". Vertrekpunten voor Schiedam en Vlaardingen zijn van 9.00 tot 13.00 uur: A.N.W.B., Parkweg 216, Schie dam. V.V.V. Visbank/Westhaven- plaats, Vlaardingen. De route gaat via Schiedam, Vlaardingen, Maasland en Schipluiden. In het histonsch museum De Dub- belde Palm boom is van 19 mei af een tentoonstelling ingericht gewijd aan de mariniers in Rotterdam, onder de titel "De mariniers van het Oost plein". Deze expositie kwam tot stand in nauwe samenwerking met Het Korps Mariniers te Rotterdam. De oude kazerne aan het Obstplein had een respektabele leeftijd; zij was zelfs drie jaar ouder dan het Korps Mariniers dat in 1665 werd op- gericht. De promotors van dit besluit van de Staten van Holland waren raadpensionaris Johan de Witt en ad miraal Michiel Adriaensz. de Ruyter. Bij Koninklijk Besluit van 2 decern ber 1817 kwamen twee divisies van elk vier compagnieen mariniers naai Rotterdam, alsmede een depot- compagnie en een exercitiebatterij De mariniers werden eerst onder gebracht in de Galerij, maar drieen half jaar later verhuisden zij naar dt Oostpleinkazeme. Met onderbrekin gen van 1850 tot 1869 en van 1914 tot 1919 zouden zij daar tot de mei dagen van 1940 blijven. Op 12 mei 1940 ging de Oostplein kazerne in vlammen op. De om streeks de bevrijding voltooide man- nierskazerne aan het Toepad werd dt nieuwe behuizing van het Korpe Mariniers dat op 10 december 1946 in Rotterdam terugkeerde. Mensen, die in 1976 een belastbaar inkomen hadden van minder dan f 26.000,- kunnen in aanmerking komen voor het kopen van een wo- ning in de beschutte sfeer als daar- voor in 1978 een beschikking door het rijk wordt afgegeven. alleen via radio en televisie de voor- publiciteit over de landelijke fietsdag, maar zal ook op de dag zelf het hele ochtendprogramma op de radio (Hilv. II) in het teken van dit unieke fietsevenement zetten. Vanuit Rot terdam, waar het landelijke vertrek- sein zal worden gegeven door Coen Moulijn, die uiteraard geen nadere omschrijving behoeft, wordt een vijf en half uur durend radioprogramma verzorgd, waarbij ook telkens zal worden overgeschakeld naar Eind hoven, Zeist en Huizen, waarverslag- gevers U op de hoogte zullen houden van de gebeurtenissen aldaar. Ook voor de omroep is dit een uniek programma, daar het de bedoeling heeft luisteraars op de fiets en dus de radio af, te zetten! Doch voor degenen, die echt niet kunnen meedosn, zal het luisteren ongetwij- feld weer de moeite waard zijn. In de vroege avonduren worden via de radio de winnaars bekend gemaakt van de puzzel, waaraan alle deelne mers van de fietsdag kunnen mee- doen. De spelregels zijn heel eenvou dig. Bij een controlepunt ontvangt U een kaartje, waarop een vraag staat die betrekking heeft op deze dag. Voorzien van naam en adres en na tuurlijk het goede antwoord levert U dit kaartje bij aankomst in en dingt U mee naar een van de vele prachtige prijzen. Als U tot de gelukkigen behoort kunt U dat lezen in een van de volgende Kampioenen en in Troskompas. De stationsfietsenstallingen stelden 5 lu xe fietsen ter beschikking en de ANWB en de omroep zorgen voor de rest van het prijzenpakket, dat be- staat uit: 5 minitrips, 5 uitstekend verzorgde weekends in een bungalow- park, 5 fietsgereedschapsets, 5 fiets- tassen en 55 onverwoestbare fietsslo- ten en 100 langspeelplaten van Andre van Duin. Ter ere van het lustrum, een kleine 200 prijzen. Mocht dit prijzenpakket U alsnog doen besluiten om op zaterdag 13 mei de fiets tevoorschijn te halen, is het van belang dat U weet dat U met Uw deelname ook anderen een kans op recreatie geeft. Immers, een deel van de inschrijfgelden wordt elk jaar gebruikt om recreatiemogelijkheden te scheppen voor hen, die niet aan een dergelijk evenement kunnen meedoen, de lichamelijk gehandicap- ten. En hoe meer deelnemers, hoe meer er voor deze mensen gedaan kan worden. Zo werd, in overleg met de Nederlandse Vereniging voor Re- validatie (NVR), van de opbrengst van vorig jaar een Amsterdamse rond- vaartboot aangepast voor rolstoelge- bruikers. Wat er met de opbrengst voor de komende fietsdag gebeurt, wordt op 13 mei bekend gemaakt. Zoals U ziet, er zijn redenen genoeg om de fiets te pakken en te ontdek- ken hoe mooi ons land eigenlijk is. Zorg daarom dat Uw fiets op zater dag voor Pinksteren in orde is -laat hem desnoods nog even nazien- en trek erop uit. Ook al fietst U zelden, de afstanden zijn zo gekozen dat ie- dereen kan meedoen en de routes lig gen zodanig over het land verspreid dat ook in Uw omgeving een vertrek- plaats is te vinden. En mocht U eens ergens anders willen fietsen, verder van huis in een onbekende streek dan kunt U daar altijd nog een fiets hu- ren. De ANWB en de NS verstrekken U gaarne inlichtingen. VVellicht heeft U het al gemerkt, op 13 mei is er nog iets. De Nationale Neem nou zo'n eenvoudig verhaal als hierboven is afgebeeld. Daar worden slechts drie foto's van getoond. De eerste foto is inderdaad nr. 1: het klaarmaken van het beslag. Daar begint het verhaal mee. De volgende handelingen: het kneden van het deeg en het in de oven zetten van de koekjes zijn niet afgebeeld. W4I het grote moment: de krakelingen komen uit de oven! En dan-is er het blije gezicht van de kleine bak-ster, die met haar werk binnenkomt. 'n Heel verhaal in drie foto's! Een fotoverhaal maken! Het is een tip, die vooral moeders in praktijk kunnen brengen, zij maken immers in de meeste gevallen alles in het gezin van dichtbij mee. Daarom is het goed om steeds een handig kamera'tje bij de hand te hebben, dat al voorzien is van een filmpje en flitslampjes. Want anders kan een mooi fotoverhaal toch nog verloren gaan. Een verhaal, dat een plaatsje verdient in het foto-album, waarin de jeugd van de kinderen is vastgelegd voor later. afstempelen, ontvangt U bij aan komst een herinneringsspeld met een jaarhanger. Degenen, die al vaker meefietsen, weten dat er aan deze speld vijf jaarhangers kunnen worden bevestigd. En omdat het nu om de eerste Lustrum Fietsdag gaat zullen er ongetwijfeld een aantal fietsers zijn, van wie de speld na deze route vol is. Voor deze trouwe groep deel nemers heeft de ANWB een speciaal aandenken vervaardigd. Om wachttijden bij de vertrekplaat- sen te voorko'men, is het aan te be- velen voor 13 mei een routebeschrij- ving af te halen. Deze zijn verkrijg- baar bij alle ANWB en VVV kantoren in de plaatsen waar een vertrekpunt is. De voorverkoop is gestart op 17 april en voor alle routes geldt een eenheidsprijs van f2.00. Evenals de vorige jaren kon de ANWB bij de organisatie van de Lan delijke Fietsdag weer rekenen op de steun van vele honderden enthousias- te mensen. Vooral de plaatselijke VVV's hebben zich weer enorm inge- spannen om deze dag tot een groot succes te maken, hetzij door de route samen te stellen, hetzij door het orga- niseren van tal van attracties en eve- nementen op vertrek en controle punten. Daarnaast moet ook de me dewerking wordgn vermeld van vele fietsclubs, rijwielhandelaren, midden- stand sverenigin gen en tal van andere instanties. Een bijzondere plaats in het hele ge beuren neemt -traditiegetrouw- de Tros in. Deze omroep verzoret niet praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik Fotograferen in het eigen gezin is leuk. Akkoord, zegt u misschien, maar je moet natuurlijk wel onderwerpen hebben om te foto graferen Als dat bij u het probleem is, hierbij een advies. dat u zal helpen om goede motieven te vinden voor aantrekkelijke foto's. Dat is het advies: maak's een fotoverhaal. Zo'n verhaal in foto's heeft altijd betrekking op iets wat gebeurt: het naar bed gaan van de kinderen bijvoorbeeld. Of met z'n alien een spelletje doen. Of een wandeling maken met de hond. De bedoeling is, om net als bij een fotoreportage. de belangrijkste momenten met de kamera vast te leggen. Dat kan soms in drie foto's gebeuren, maar vaak zijn er wat meer nodig. Dat hangt van het onderwerp af. VLAARDINGEN - Wethouder Bas Goudriaan heeft maandag een knette- - rend begin gemaakt van de kozijnver- nieuwing van de 356 Simplex-wonin- gen in de Indische Buurt. In de Ma- doerastraat was het huis van me vrouw E. Langbroek,op nummer 99, dat als eerste onder handen werd ge- nomen. Dat diende uiteraard een of- ficieel tintje te krijgen. En om het dan maar meteen erg feestelijk te ma ken kwam er een grote hoeveelheid vuurwerk aan te pas, om het gehele raani opgehangen. Na het knallen, sis- sen, knetteren en roken kon - onder grote belangstelling van de wijkbewo- ners het eerste raam worden ver vangen. De problemen rond de buitenkozij- nen van de Simplex-woningen date- ren al van enkele jaren geleden. Toen werd gekonstateerd, dat op veel plaatsen het houtwerk flink verrot was. Een onderzoek van het Gemeen- telijk Woningbedrijf gaf twee moge lijkheden aan: plaatselijke herstelling van de kozijnen of het plaatsen van totaal nieuwe ramen in alle wonin- gen. In april 1976 was een proefwoning in de Boeroestraat van een dergelijk nieuw raam voorzien. In een enquete konden de bewoners hun mening over de nieuwe situatie kenbaar ma- Knetterend en rokend kan het eerste raam worden vervangen. ken. Ook kwam er een werkgroep, waarin bewoners zitting hadden, die de uiteindelijke oplossing zou moe- ten aandragen. Uiteindelijk zijn er twee mogelijk heden door die werkgroep naar voren gekomen. De bewoners konden kie- zen uit draairamen of zogenaamde „huismoederramen": ramen die bijna geheel draaibaar zijn, maar dat door een ingewikkelde konstruktie wel ge heel buiten doen. Vensterbanken hoeven dus niet leeg gehaald te wor den, als het raam omgedraaid moet worden om schoon te maken. Voor die laatste mogelijkheid werd tenslot te gekozen. Dc nieuwe kozijnen zijn vervaardigd uit merbau, een van de beste hard- houtsoorten. Voor de ventilatie ko men in de meeste kozijnen bovenlich- ten met steekramen. In de laagbouw- woningen, waar deze steekramen niet mogelijk zijn, komen ventilatieschui- ven. Alle vensters worden uitgevoerd in dubbele, isolerende beglazing. De boven-duplexwoningen krijgen er op verzoek van de bewoners een klein keukenraam bij. Het is de bedoeling dat de Duplex- woningen in augustus van dit jaar al- lemaal van de nieuwe kozijnen zijn voorzien. Vervolgens komen, tot ok- tober, de eengezinswoningen aan de beurt, terwijl in September begonnen wordt met de portiekwoningen. De gehele operatie moet in januari vol- gend jaar afgerond ziin.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5