Toneelgroep Diskus in clubhuis De Doelen stemhQk m Bri bBOVA Banen voor jonge mensen >4 V Deze week Ook in de Rijnmond raad Feest in Vrouwensoos Opbrengst rommeimarkt Oproep speciaaj- zaken 4.95 27.50 21.95 12.95 24.50 Emancipatie Diskussie SAMEN VERANTW00RDELIJK Uitslaande brand TEL 010-349082 Ongeval op rijksweg WOENSDAG 24 MEI 1978 2e JAARGANG NO. 19 christen democratisch (Sbrabantia Schiedams Nieuwsblad S3 POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad "Spelen voor groepen die eericht werken" Informatie voor schoolver- laters. Lijstsluiters aan het woord Jongerencentrum moet open. SCHIEDAM - De toneelgroep Diskus treedt op maandag 29 mei in Schiedam op met het stuk "Op je gezondheid". Dat gebeurt ter afsluiting van de V.O.S. -cursussen van dit seizoen. Voor wie het nog niet weet: V.O.S. betekent: Vrouwen Orienteren zich in de Samenleving. Diskus trad nog niet vaak op in Schiedam, hoe- wel de groep langzanierhand in het hele Rijnmondgebied bekend begint te worden. Diskus is niet zomaar een groepje mensen dat toneel wil spelen, de groep houdt zich specifiek met Rijnmond- problemen bezig. We praatten daarover met Wim Warner, "publieksorganisator" van Diskus. Hij verzorgt de kontakten met publieksgroepen waarvoor Dis kus optreedt. Wim: "Diskus wordt langzaam m de Rijnmond bekend als Politiek Volkstheater, want we proberen de elementen uit het oude volkstheater terug te brengen. We maken vrolijk-politiek theater, mu- Voorlopig de allerlaatste afleve- ring van „Stemhok" de rubriek waarin aankondigingen van poli- tieke avonden, in het kader van do komende Rijnmond- en gemeente- raadsverkiezingen, zijn gebundeld. Volgende week woensdag mag U naar de stembus. Als U alle bijeen- komsten hebt bezocht die we in de afgelopen weken hebben aange- kondigd, dan weet U nu vast wel welke partij het worden moet. Maar misschien wist U dat ook zonder die avonden wel....In ieder geval: Laat Uw stem niet verloren gaan! Hoe de gemeenteraad er de komende vier jaar in Uw woon- plsats uit gaat zien is iets, dat ook U aangaat! In de zaal Irene in Schiedam houdt de plaatselijke afdeling van de PvdA maandag 29 mei eer. bijeenkomst, waarop tweede kamerlid Meiny Epe- ma-Brugman zal spreken over regio- nale ekonomische politiek. Ook de PvdA-lijsttrekkers van Rijnmond en Schiedam, Bert van t Laar en Arie Verlinde, zijn aanwezig. Men begint om 20 uur. Vanavond spreekt de heer M. Leer- ling, hoofdbestuurslid van de Refor- matorische Politieke Federatie in gebouw Triangel in Vlaardingen. De RPF komt in Vlaardingen uit met een gekombineerde lijst met de SGP en GPV. Men begint om 20 uur. Bent U werkelijk niet in staat, zelf Uw stem voor gemeenteraad en Rijnmond uit te brengen? Ook dan hoeft Uw stem niet verloren te gaan. U kunt iemand die in hetzelfde stem- distrikt thuishoort (dat betekent: die bij hetzelfde stembureau met hetzelf de nummer zijn stem moet uitbren- gen) machtigen, dat namens U ook te doen. In dat geval dient U de voorzij- de van Uw oproepkaart in te vullen en te ondertekenen, hetgeen doorde gemachtigde ook dient te gebeuren. De gemachtigde mag niet meer dan twee volmachtstemmen tegelijkertijd met zijn eigen stem uitbrengen. Morgenavond, donderdag 25 mei, wordt in gebouw Triangel in Vlaar dingen het allerlaatste Politiek Cafe van DJV „Liefde en Vrede*' gehou- den. Een forum, waarnaast alle frak- tievoorzitters van de Vlaardingse par- tijen ook journalisten van Het Vrije Volk, Vlaardings Dagblad, Groot Vlaardingen, De Havenloods en Nieuwe Vlaardingse Courant zitting ledereen is welkom. Aanvang 20 uur. De SGP houdt op maandag 29 mei een openbare forumavond in Triangel Fransenstraat te Vlaardingen. Forum- leden zijn de heren Barendregt, Blaauwendraad Lensvelt en Van Ommeren. Het geheel staat onder leiding van kandidaat-raadslid de heer Rozendaal. Men begint om 20 uur. Vragen stellen is toegestaan. Het Tweede Kamerlid Ruud Lub bers van het CDA spreekt vandaag in ontmoetingscentrum Koningshof aan de Uiverlaan over gemeentepolitiek en het CDA. Lubbers is eregast bij het CDA-Maassluis ter gelegenheid van het feit dat het plaatselijk CDA- verband nu officieel een feit gewor- den is. Aanvang 20.00 uur. Leden en belangstellenden zijn welkom. In De Toverbal in Maassluis is vanavond een forumdiskussie waar- aan de lijsttrekkers van de PvdA, het CDA, de PPR, D'66 en de WD zullen meewerken. Ter gelegenheid hiervan is een info-bulletin gemaakt met de standpunten van de diverse partijen. Dit bulletin is in De Tover bal verkrijgbaar. In De Kreek, Lange Haven in Schie dam is morgen, donderdag 25 mei, een politiek cafe. Men begint om 09.30 uurs morgens. Morgenavond twee politieke cafe's in Schiedam: beide beginnend om 20 uur. De ene bijeenkomst is in SSSN, Boerderij Landsvreugd, Sweelinck- singel en de andere in De Vier Mo- lens op de Nieuwe Damlaan. Elida Wessel brengt vrijdag 26 mei op verzoek van de plaatselijke afde ling van D'66 een werkbezoek aan Schiedam. Het duurt nog wel even, voor U na de verkiezingen van volgende week weer naar de stembus mag. Tot die tijd gaat ook Stemhok weer in een van onze bureauladen. Alle inzenders van berichten be- dankt voor de medewerking! zikaal en kermisachtig. Volkstheater betekent voor ons dat we situaties spelen waarin gewone mensen kun- nen terechtkomen. We proberen ge- beurtenissen te brengen die herken- baar zijn voor de mensen waar we voor spelen. In onze stukken kun j je zien hoe persoonlijke situaties van mensen worden beihvloed door maat- schappelijke oorzaken. Wij vinden dat mensen aan die omstandigheden wat kunnen doen, maar daar zijn ze zich vaak niet van bewust. Wanneer ze zich dat beginnen te realiseren, ko men ze zoms in een aktiegroep te- recnt of zijn ze bijvoorbeeld via een club-of buurthuis, een praatgroep of dergelijke bezig. Dat bewustwor- dingsproces willen wij ondersteunen. We laten aan het publiek waar we voor spelen, de belangentegenstellin- gen tussen bijvoorbeeld werkgevers en werknemers, huisbazen en huur- ders en dergelijke zien en ook, hoe je voor je eigen belangen kunt op- komen. We spelen dus meestal voor groepen die heel duidelijk met iets bezig zijn en de inhoud van onze stukken wordt ook beihvloed door de problemen waar ons publiek mee te maken krijgt." Diskus maakt dus programma's die aansluiten op pro blemen waarmee Rijnmondbewoners bezig zijn. Voorbeelden daarvan zijn: de woningnood, gezondheidszorg, bedrijfssluitingen. Daarnaast maakt de groep ook heel gerichte korte pro gramma's ter begeleiding van een ak- tie. Zo'n stuk, dat ongeveer 15 mi- nuten duurt, wordt bijvoorbeeld bij de start van een aktie, of een ver- gadering van een aktie- of buurtco- mite gespeeld. Het is een theatrale vertaling van de eisen die mensen hebben. - ohr,', De omzet van Valium en andere kalmeringsmiddelen bedraagt per jaar 450 miljoen gulden. Na elke voorstelling wordt er een dis kussie gevoerd, die geleid wordt door leden van Diskus. Wim: "We probe ren te spelen voor publiek dat zich al georganiseerd heeft. We hopen dat de voorstelling dan een moment is uit een heel scala van aktiviteiten. En naarmate ons publiek gerichter bezig is, komt de diskussie beter op gang." Is dat eigenlijk niet een beetje:""voor eigen parochie preken"? Deze men- sen zijn al bewust met iets bezig, kun je niet beter proberen, die men- sen te benaderen die nog niet zover zijn? Wim: "Ik geloof dat het theater dat niet zelfstandig kan doen. Maar wel is het een van onze funkties om de bewoners van verschillende wij ken met elkaar in kontakt te brengen. Dan is er bijvoorbeeld een groep die verder is dan de anderen en die an- deren dan beinvloedt. Ook komt het veel voor dat iemand een van onze korte programma's ziet en dan komt er soms belangstelling voor langere stukken. Zo'n 50 a 60 pro- cent van de mensen die In de zaal zit- ten hebben ons al eerder gezien. Als we bijvoorbeeld met ons stuk over gezondheid voor vrouwenpraatgroe- pen optreden, dan komen die mensen later ook naar een van onze andere programma's". Diskus krijgt, als politiek volksthea ter voor het gehele Rijnmondgebied, subsidie van C.R.M. De groep kan daardoor gratis optreden, hetgeen noodzakelijk is omdat vaak in club- en buurthuizen wordt opgetreden. Die zouden niet steeds het geld kun nen opbrengen om voorstellingen te betalen en dan zou een optreden van Diskus tot de uitzonderingen gaan behoren. Wim: "Til Gardeniers heeft flink in de subsidies gesneden, waar- door nauwelijks nog nieuwe initiatie- ven van theatergroepen mogelijk zijn. Zijn er voor Diskus mogelijkheden om zich op typisch Schiedamse pro blemen te richten? Wim: "In deze voorstellingen richten we ons wel allereerst op de V.O.S. cursisten. Verder hebben we al kontakt met het Komite Jongerenhuisvesting Schiedam. Maar als andere Schie damse groepen kontakt met ons op- nemen misschien invloed op onze programma's hebben. We willen wel meer tijd vrijmaken voor aktiepro- gramma's, maar daar heb je toch wel drie of vier weken voor nodig. Wat we wel S/jei soms kunnen doen is een lied en muziek ter ondersteuning van een aktie. Het hangt ervan af waar we op zo'n moment mee bezig zijn. spelen, en door op de reakties van het publiek tijdens de diskussie te letten proberen we erachter te ko men of er in Schiedam behoefte is aan politiek volkstheater. Wie meer informatie wil hebben kan kontakt opnemen met Wim Warner Zaagmolendrift lib, Rotterdam, te- lefoon 669011. Toneelgroep Diskus treedt dus op maandag 29 mei in Schiedam op met het stuk "Op je ge zondheid", dat ingaat op de oorza ken van ziektes, op "voorkomen is beter dan genezen." Het stuk wordl gespeeld in clubhuis De Doelen, Doe lenplein 1 en begint om 20 uur. YVONNE HONTELE Zondagavond om 10 voor half vijf rukte de brandweer uit naar een aan de Hoogstraat gelegen slagerij. Het boven de winkel gelegen woonhuis stond in brand. De eigenaar was afwezig. Met twee hogedrukstralen werd het vuur bedwongen. Vermoe- delijke oorzaak is van een sigaret af- gevallen vuur dat in een stoel heeft liggen smeulen. De schade wordt geschat op 15 a 20.000 gulden. SCHIEDAM De Schiedamse Vrou wensoos viert feest op donderdag 25 mei vanaf 21.30 uur in de ruimte van societeit QT? aan de Nieuwstraat 12 (gebouw In de Teerstoof). Waarom? Omdat de vrouwensoos al haast een half jaar draait. Omdat het toch lente is. Omdat een feest leuk is, na alle zwaarwichtige thema-avonden. Om dat de soos voor de zomermaanden Guli en augustus) even dichtgaat. Omdat er misschien weer nieuwe vrouwen komen. Hoe? De Houten Keeltjes uit Rotterdam tred.en op. Zoals zij zelf zeggen: een gemengd vrouwenkoor. Er zijn lekke- re drankjes, lekkere hapjes, er wordt samen gezongen en er is leuke mu ziek. Hopelijk zijn er ook gezellige gesprekken. De vrouwensoos Schie dam staat op zaterdag 27 mei op de jaarmarkt. Voor inlichtingen kan men terecht bij Marianne, telefoon 269591; Anne, telefoon 263303; Henny, telefoon 704720 en Sylvia, telefoon 732570. De vrouwensocie- teit Schiedam is elke donderdavond van 20.30 tot 00.30 uur geopend. SCHIEDAM In het Schiedams Nieuwsblad van 10 mei kondigden wij de rommeimarkt aan, die door bewoners en personeel van het be- jaardentehuis ,,Huize Frankenland" zou worden gehouden. De opbrengst is bestemd voor een tehuis voor meis- jes in Kaya, de hoofstad van Opper- Volta. ,,Pater Balemans, een van de Witte Paters is de initiatiefnemer van de bouw van dit tehuis. Hij komt eind mei met verlof naar Nederland en kan dan een bedrag van f. 15.700,- in ontvangst nemen. Want dat is de opbrengst van de zeer druk bezochte rommeimarkt, die op zaterdag 20 mei in de aula van huize Frankenland werd gehouden. WmWm. Het Nederlandse Rode Kruis startte op maandag 22 mei de jaarlijkse kampagne met een huis-aan-huis collecte en ter afsluiting daarvan wordt de straatcol- lecte op zaterdag 3 juni gehouden. Het lijkt mij nauwelijks nodig u erop te wijzen dat het Rode Kruis bij de alge- mene hulpverlening in ons land een on- nisbare rol speelt. Niet minder dan zes- tig taken van zeer uiteenlopende aard heeft het Rode Kruis op zich genomen. waarvan ik slechts in herinnering wil brengen de bloedtransfusiedienst en de trombosedienst, de hulpverlening bij rampen, ook in het buitenland. het welfarewerk voor zieken, het bieden van vakantieweken in een van de tehui- zen of op de Henri Dunant, de hulp- posten langs de wegen en niet te ver- geten de lectuurvoorziening. Wel lijkt hot mij dienstig u er, hopelijk ten overvloede, op te wijzen dat deze vele taken door het Rode Kruis slechts uitgevoerd kunnen worden met uw medewerking, namelijk door uw gift bij de komende collecten in onze stad Daarom zou ik u willen opwekken: geef en geef royaal! Mogelijk wilt u overwegen om lid te worden van de plaatselijke afdeling. Het feit dat de Schiedamse afdeling reeds 110 jaar laig actief is in het Nederlandse Rode Kruis moge een extra inspiratie voor u zijn. drs. A.J. Lems, burgemeester COMNEUS SPEELMANSTRAAT IB VLAAROINGEM Vrijdagavond is Rijksweg 19 enige tijd afgesloten geweest voor het verkeer. De oorzaak hiervan was een ongeval ter hoogte van het Kethel- plein. Rond 8 uur reed daar een 34- jarige Rotterdammer in zijn perso- nenauto met een aanhangwagen gevuld met hout. Enige tijd daarvoor was hij op Rijksweg 20 reeds van de weg afgestuurd door de rijkspolitie wegens een defekt aan de aanhang- wagenkoppeling. Op het moment dat een vrachtwagen met aanhanger hem wilde passeren begon de met hout beladen aanhang te slingeren. De vrachtauto, die moest remmen om een aanrijding te voorkomen begon te scharen, kwam in de middenberm en kantelde. De 43- jarige chauffeur uit Huisen werd met diverse kneuzingen en een verwon- ding aan de buik naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd. Vier pagina's vol informatie over werk en wat daar bij te pas komt, speciaal voor toe- komstige school- verlaters. Is er een baan voor jou bij? ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 4 7 lusthofstraat 40 46(kralmgen) winkelcentrum alexanderpolder winkelcentrum ommoord west winkelcentrum ommoord oosi groene hilledtik 235 (zuid) ZWIJNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA winkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/D IJSSEl winkelcentrum dorrestem WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 Handige set rollers om zware apparaten te verrijden Uittrekbaar tot de gewenste maat en met zwenkwielen. Boekenrek kompleet met 3planken in de kleurstelling bruin/oranje. Nu slechts Trapkruk. Stevig bruin gelakt, metalen buisframe en voorzien van anti-sliptreden Van 29.50. Onzeprijs Royale kaasstolp 22 cm 0, met houten plank. Onze prijs Gezien op tv! Het meest elegante droogrek Volledig wegklapbaar 70 cm. van 54,90 voor 100 cm. van 61voor De maat 46 bij 80 cm, met formica blad en chroom- rand. Onze prijs Brabantia raamwasser met borstel, trekker en uitschuifbare steel. Van 26.50. Onze prijs Bent u er al achter of u een ge- emancipeerde vrouw bentIk nog niet. Eerlijk gezegd vraag ik me soms wel eens af of ik er wel een zou wil len zijn. Want je wordt door vele groeperingen alleen maar voor vol aangezien als je een baan buitenshuis hebt. Liefst voor hele dagen. Je kinderen kunnen dan tussen de schooltijden door ergens worden op- gevangen en 's avonds zijn pa en ma thuis om samen voor de kinderen en huishouding te zorgen. Heb je een goedbetaalde baan, dan neem je een hulp voor 1 maal in de week. De karweitjes waar je zelf een erg grote hekel aan hebt kan je dan voor haar of hem laten liggen. En dat zou dan ideaal moeten zijn. Maar toch niet voor mij. Misschien ben ik er wel gewoon te lui voor want alleen al de gedachte dat ik 's avonds na een dag hard werken ook nog eens in huis moet beginnen schrikt me al af. Makkelijker wor- Dat is niet mogelijk, want er blijft nu al steeds werk liggen wat eigen lijk hoognodig gedaan moet worden. Dan de kinderen. Ze laten opvangen door anderen? Best leuk als je eens een hele dag weg bent. Maar iedere dag? Al die verhalen tussen de mid- dag en om half vier missen. Voor geen goud! Een voordeel is dat je natuurlijk ook wel het kibbelen en vechten misloopt. Maar dat neem ik dan maar op de koop toe. Dus slijt ik mijn dagen in de vol- gens sommigen zo saaie huishou ding. Maar is dat nu wel zo saai? Wie bezorgt me een baan met meer afwisseling en zelf in te delen tijd? In huis ben je het ene moment kokkin, het andere glazenwaster dan werkster, ekonomisch adviseuse, sekretaresse, ziekenverzorgster en zo zijn er nog wel wat beroepen waar je mee te maken hebt. Verder deel je zelf je werk in, neemt koffietijd en pauze wanneer het je uit komt en af en toe een snipperdag. Natuurlijk moet je daar wel wat voor regelen vantevoren, maar dat moet je bij een werkgever ook. Wel zou ik de werkgever wel eens willen zien die het goedvindt dat ik zoals nu het bijltje er bij neergooi en te midden van de rommel ga zit- ten schrijven, omdat ik daar nu toe- vallig zin in heb. Dan heb je ook nog de mogelijkheid een of andere kursus te volgen of in gespreksgroepen te gaan. Mis schien kan je daar dan over een aantal jaren wat mee beginnen, want het is wel een feit dat wanneer de kinderen groter zijn je ook meer vrije tijd krijgt en er dan misschien wel behoefte aan hebt iets buitenshuis te gaan doen. Nu al tegen je zin in gaan werken omdat het je als het ware wordt op- gedrongen is echter iets waar geen mens gelukkiger van wordt. Dan maar niet geemancipeerd. RITA i

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1