Leegstand niet alleen in Binnenstad AUTO TEST D'66: afbreken kontrakt met Empeo is te duur Kombinatie markten was erg geslaagd vi* Deze week i-iJKT Scholenbouw „W ereld-milieudag" a.95 3.95 29.95 Kursussen speciaal- 5,95y\si914»95y "A A 30huizen Kortste weg niet beste Leegstand k i its SCHIEDAM Het kraakfront breidt zich 11 it. want leegstand blijkt niet alleen in de binnenstad voor te komen. Aan bet Bart Verhallenplein in Groenoord staan Hats leeg. sommige al driejaar lang. Zoals bleek uit een advertentie in bet Stadsblad, worden ze door de eigenaar, De Winter Exploitatiemaatscbappij B.V., te koop aangeboden. Het Komite Jongerenbuisvesting Schiedam (K.J.S.) kraakte op zaterdag 27 rnei 1978 een van de flats. „De eigenaar wil niet verhuren, omdat de woningen verkocht moeten worden. Ze nioeten f 87.500,- opbrengen en door de slecbte staat van onder- houd en het niet zo riante uitzicbt - de flats kijken uit op een Z-flat - zijn ze moeilijk verkoopbaar en blijven leegstaan. Onder- tussen zitten een heleboel mensen zonder behoorlijke woonruimte en dat vinden wij schandalig. Het is onbegrijpelijk dat de gemeente er niets aan doet." Aldus een lid van bet K.J.S. i WOENSDAG 31 MEI 1978 2e JAARGANG NO. 20 mm Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Kraakfront met grote passen voorwaarts Ook in de binnenstad werd op de- zelfde dag gekraakt. De Schiedamse Kraakbond, niet te verwarren met het K.J.S., organiseerde tezamen met leden van Lijst Verwaayen, een de- monstratieve bezetting van de leeg- staande school op het Oude Kerk- hof. De school was een van de ge- bouwen die in aanmerking kwarpen om er woningen in te maken.'via een speciale regeling die Staatssekre- taris Van Dam indertijd in het le- ven heeft geroepen. Na anderhalf jaar tekenen en berekenen vindt de ge meente verbouwing van de school nu te duur. De krakers vinden het vreemd dat de berekeningen echter nooit in de ..Stuurgroep voor huis vesting van alleenstaanden en twee- persoonshuishoudens" zijn behan- deld. Deze stuurgroep heeft tot taak, na te gaan welke gebouwen in Schie dam in aanmerking komen voor een subsidie-aanvraag volgens de rege ling van Van Dam. De krakers vinden dat de stuurgroep nu buiten spel is gezet en de kraakaktie is dan ook be- doeld als een protest tegen de handel- wijze van wethouder Zijdeveld en de besluiteloosheid van de stuurgroep, die nu al 2 1/2 jaar zonder resultaat vergadert. En dat terwijl er 441 alleenstaanden, 462 aanstaande echt- paren en 168 inwonerde echtparen bij het bureau huisvesting staan inge- schreven mensen, inklusief een baby fen een kind van drie jaar. De bevolking be- staat voornamelijk uit werkende jongeren en studenten. De meeste bewoners hebben een zogenaamd „kraakcontrakt", dat wil zeggen dat ze hun woning als „bedrijfsruimte" van de gemeente in gebruik hebben. Daarbij geldt dat de bewoners hun huis binnen een maand moeten ver- laten, als de gemeente het pand no- dig zou hebben. Voordeel van zo'n kontrakt is dat de krakers daardoor gas. water en elektriciteit konden krijgen. Ook buiten de Laan en de Lange Achterweg worden hier en daar nog kraakpanden bewoond. Aan het v Het Schiedamse kraakgebeuren begon op 1 maart 1975, toen in de Laan drie huizen werden gekraakt. Inmiddels zijn nu in de Laan en aan de Lange Achterweg 30 huizen ge kraakt. Ze worden bewoond door 43 Groenendal woont Jet Duynstee met haar twee kinderen. In maart 1978 kwam ze op straat te staan. Via de kraakbond kwam ze in het Groenen dal terecht. De Gemeente wil het pand ontruimen. omdat men het nodig zou hebben voor opslag. De Kraakbond heeft uitstel van ontrui- ming verkregen, omdat men vindt dat dit huis voor bewoning moet worden De kraakaktie van de school aan het Oude Kerkhof. behouden. Het verkeert volgens de bewoonster in prima staat. Volgens de Kraakbond zijn er in Schiedam veel oude panden waarin wat stoeltjes en lessenaars staan. De Gemeente zou dat dan beschouwen als „opslagruimte". „De Gemeente ziet niet graag dat er panden ge kraakt worden. Krakers zijn duide- lijk woningzoekenden, de gemeente ziet liever dat je niaar thuis blijft wonen of bij vrienden op de bank slaapt. Dan lijkt het net of er min der woningzoekenden zijn" meent Peter Becker, lid van de Schiedam se Kraakbond. ,,Wie denkt dat krakers voorname lijk ..lastige" jongeren zijn vergist zich. Boven het Wijkcentrum Nieuw- land is een pand gekraakt voor een moeder met drie kinderen, die voor- heen samen met haar kinderen in een kamer van 2 bij 3 meter zat. Ook in het pand van „De Trechter" heeft een poosje een moeder met haar zoontje gezeten en aan de Broersveld woont een vrouw met drie kinderen in een kraakpand." Aldus Erik Ver waayen, ook al lid van de kraakbond. De Raad van Kerken in Nederland publiceerde in februari 1978 een rap port over ,,kraken in Nederland". Daarin wordt gesteld dat het ontwerp voor de anti-kraakwet ten onrechte de schrijnende woningnood en de langdurige leegstand van bewoon- bare panden apart aanpakt. De Raad vindt dat het gedrag van een bepaalde groep slachtoffers van de woning nood, naar het strafrecht wordt over- geheveld, enkel en alleen om de poli tic in staat te stellen tot snel en effektief optreden. Daarbij kiest de politie de zijde van de eigenaars, ook als het spekulanten zijn. Ook van deze zijde blijkt er dus begrip te be- staan voor het verschijnsel kraken. De Schiedamse Kraakbond gelooft, dat het C.D.A. niet voor de anti- kraakwet gestemd zou hebben, als het rapport eerder was verschenen. Zondagavond zagen patroillerende agenten een auto vanaf de Duin van Maasdamstraat over het grasveld richting Damlaan rijden. Ook de be- stuurder van de betreffende auto had intussen de wetsdienaren be- merkt. Hij sprang uit zijn wagen en rende naar het station Nieuwland. Misschien had hij daar per trein ver- der willen vluchten, hetgeen op dat tijdstip echter gedoemd was te mis lukken. Inplaats daarvan kreeg hij een ritje naar het hoofdbureau om op het pijpje te blazen en bloed af te staan. In de Schiedamse binnenstad staan zo ongeveer 150 woningen leeg. D-aarnaast is er nog de eerder genoemde leegstand in Groenoord. In Vlaardingen en Rotterdam heeft de ^gemeente plannen om zulke panden te gaan vorderen. Peter Becker: „De burgemeester roept altijd: „vorderen is zo moeilijk", maar laten ze het eerst proberen! Bovendien heeft de gemeente zelf nog genoeg leegstaande panden. En ook om het verzoek om een deel van De Lindenhof te mogen huren, hebben we van Burgemeester en Wethouders nog geen antwoord." Nieuwe bezems vegen schocn. Wat zal de nieuwe gemeenteraad aan dit probleem gaan doen? YVONNE HONTELE. SCHIEDAM De gemeente gaai iwee nieuwe kleurscholen bouwen. Wat de gebouwen betreft werd het hoog tijd. want de ruimten waar deze kleuterscholen nu dagelijks zo'n 5 1/2 uur in door moeten brengen, vol- doen niet meer aan de eisen van de tijd. Aan de Fahrenheitstraat komt voor de open bare kleuterschool „De Ze- vensprong" inplaats van het houten schooltje een zeer moderne nieuwe kleuterschool met een volledig inge- ticht apart speellokaal. Dat is nodig, want de kleuters komen in deze drukke stadswijk speelmogelijkheden tekort. Aan de Nachtegaallaan krijgt de openbare kleuterschool ,,Het Ke- teltje',', thans nog aan de Schiedamse- weg, een nieuwe accomodatie, ook met apart speellokaal. Beide scholen worden vastgebouwd aan de lagere scholen waarmee ze nauw samenwerken. Het is namelijk de bedopling dat er uiteindelijk een school voor vier- tot en met twaalf- iarigen tot stand komt. Aan de Nachtegaallaan krijgt de openbare lagere Burgemeester Ver- veenschool er tevens een extra lokaal bij voor de handvaardigheidslessen en het dokumentatiecentrum. Op donderdag 25 mei ging om 1 2 uur de eerste paal voor „Het Keteltje" de grand in. In juni volgen de palen voor ,,De Zevensprong". SCHIEDAM De afdeling Schie dam van D'66 wil verder met de pro- jectontwikkelaar Empeo. D'66 is geen voorstander van projektontwik- kelaars maar meent dat de gemeente Schiedam niet van haar overeen- komst met Empeo, die indertijd on- der wethouder Bolmers (PvdA) van stadsontwi Heeling werd gesloten. ak Ian. Omdat er in de afgelopen vierjaarin de binnenstad niets is gebeurd, gin- gen leden van D'66 op vrijdag 26 mei met Empeo praten. Het was de eerste maal dat de projectontwikkelaar, die ook verantwoordelijk is voor het Utrechtse Hoog Catharijne, met een belangengroep praatte, buiten burge meester en wethouders om. Volgens de demokraten '66 wil Empeo graag openheid. Men is be- reid om over de eisen die de gemeen te wil stellen, te praten, maar tot nu toe zijn er volgens Empeo geen wen- sen op tafel gekomen. Empeo zou open staan voor inspraak uit de be volking. Het bestemmingsplan dat in 1968 door de gemeenteraad werd aangenomen is zeer globaal en er zijn allerlei mogelijkheden voor invul- ling. Ook herzieningen zouden vol gens Empeo mogelijk zijn. Met na me de Lindenhof, een historisch mo nument, wil men wel handhaVen. Volgens D'66 verschuilt wethouder Zijdeveld van Stadsontwikkeling zich achter een bezwaarschrift, dat niet voor het gehele bestemmingsplan zou gelden. Men vindt dat er op grand van het bestemmingsplan al veel meer gebouwd zou kunnen zijn dan de 48 woningen die nu door Empeo gereali- seerd zijn. Als het aan D'66 ligt dan wordt er op zo kort mogelijke ter- miin gebouwd. vooral woningen. Of Schiedam wel of niet van Ampeo af kan, daarover zijn de meningen van de Schiedamse politici verdeeld. D'66 schatte dat dat wel minstens zo'n dne mdjoen gulden zou gaan kosten. Geen informatie hadden de demokraten van Empeo gekregen over de toekomstige huurprijzen van eventueel te bouwen woningen en bedrijfspanden. Wie een en ander zou gaan beheren en dus een sterke mahtspositie in Schiedam zou gaan innemen, was ook nog niet met de projectontwikkelaar besproken. Evenmin was duidelijk geworden, waarom de prijzen van de reeds ge- bouwde woningen zo hoog zijn, dat wethouder Bolmers indertijd door het ministerie van Volkshuisvesting stevig op de vingers werd getikt. Drie miljoen vindt D'66 te duur om van projectontwikkelaar Empeo af te komen. Helaas ontbraken nog de gegevens om te becijferen hoeveel meer het inschakelen van Empeo gaat kosten aan huur- en andere subsidies- en hoge huren van bedrijfspanden. Die laatsten komen immers weer in de prijzen terecht die de consument moet betalen. Wj T 4 4 i SCHIEDAM Een vrolijke drukte was het afgelopen zaterdag in Schiedam. Voor het eerst waren de jaarmarkt en de jaarlijkse welzijns- markt met elkaar gekombineerd. Wie de Broersvest afliep kwam daar marktkraampjes tegen waar van alles te koop was en ook een Steelband die van geen ophouden wist. Voor de Hema waren onder andere Saskia en Serge en het Asosjaal Orkest te beluisteren, uiteraard niet tegelijk. Nog verder lopend door de Lange Kerkstrsaat kwam je de kraampjes van de politieke partijen tegen, die een laatste poging deden om zeteLs in de Gemeenteraad te winnen. Er was een sprekershoek waar de politieke kopstukken hun overredingskracht konden uitpro- beren. Verderop waren diverse verenigingen en welzijnsinstellingen vertegen- woordigd en op de Grote Markt ten- slotte waren er spelen voor groot en klein, zoals touwtrekken. zak- lopen en wat er verder nog bij zo'n dag hoort. De Heksenwaag was er ook. SCHIEDAM De Verenigde Naties hebben 5 juni uitgeroepen tot „We- reldmilieudag". Op die dag wordt extra de aandacht gevestigd op het milieu. Ook in de gemeente Schie dam. Maar aangezien 5 juni dit jaar op maandag valt, zullen in Schiedam de activiteiten in het kader van We- reldmilieudag gehouden worden op zaterdag 3 juni. Het gemeentebestuur heeft een aantal milieugroepen uftgenodigd om op zaterdag 3 juni in het centrum van de stad een marktkraam in te richten, waarmee de aandacht gevestigd kan worden op de activiteiten. De gemeentelijke Vervoer-, Reini- gings-, Ontsmettings- en Marktdienst houdt, in samenwerking met de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn- mond op zaterdag 3 juni ,,Open dag" van 10.30 tot 16.00 uur in het V.R.O.M.-complex aan de Ringers- straat 9 in de 's-Gravelandsepolder. Het programma omvat: Bezichtiging van het grootste deel van het V.R.O.M.-complex waar- onder de centrale werkplaats, de garage en de ontsmettingsinrichting; 2. Bezichtiging van het gedeeltelijk uitgestalde mate- riaal van de Reinigingsdienst, w.o. kolkenzuiger, rioolreinigingsappara- ROTTERDAM korte hoogstraat 14 (centrum) noordmolenstraat 47 lusthofstraat 40 46 (kralmgen) winkelcenfrum alexanderpolder wmkelqentrum ommoord west winkelcenfrum ommoordoost groene hilledtjk 235 (zuid) ZWIJNDRECHT winkelcentrum walburg GOUDA winkelcentrum bloemendaal NIEUWERKERK A/DUSSEl wmkeicentrum dorrestein WASSENAAR langstraat 52 SCHIEDAM hoogstraat 39 I k Neem gfeen risico met kleine kinderen en beves- tig boven aan de trap dit handig unschuilbare hek|c Zellklemmend, dus geen geschroet' Onze prtis Soepkop van de dag Met dit opschrift is deze gezellige soepkop uitgerust Uw handdoek steeds op zijn plaats door v deze ring. nuvoor Brab prijs 9 75 slechts u Mi'/lkSS Wandklok," antiek model hoogte32cm Uitgevoerd in brume kleur en met degelijk uurwerk Nu slechts Engelse kop en schotel origineel bone china' met rijkbloemdekor verkrijgbdarinkleinen groot model Nu Kubusspot Spot in vierkant model geheel verstelbaar van 12 95nu Kofferboy, geen ongemak meer van zware koffers. Bijons Toiletpapierrolhouder in moderne enH praktische vorm Brab prijs 8.75 onze prijs Unica stoel met gepolsterde zitting en rugleuning infleurig dessin Van 19.95 nu voor tuur en veegwagens; - afgemeerd baggermateriaal, ge- bruikt voor het schoonhouden van de binnen wateren van Schiedam, w.o. baggermolen, sleepboot en praam; - een takelwagen met autowrak; bezichtiging met demonstratie van de nieuwste meetwagen van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn- mond, waarmee de oorzaken wor den opgespoord van de klachten over geluidshinder en stank; ■3. In de bedrijfskantine kan men bij een gratis kopje koffie kijken naar de volgende milieu-films: „V.A.M. en vuil", waarin aandacht wordt besteed aan de productie, de verwijdering en de verwerking van afval, met de daarmee samenhangen- de problemen. Ook komt aan de orde het terugwinnen van grondstoffen uit stedelijk afval; „We zullen moeten kiezen". Deze'in- ternationale film toont dat de elektri- citeitsbedrijven zich bewust zijn van de milieu-problemen. „Sparen". Over milieu-aspecten m.b.t. de aanleg van spaarbekkens in de Brabantse Biesbosch; „Lucht om te leven". Een beklem- mend filmbeeld over de problema- tiek van de luchtverontreiniging in Amerika. „Load on top". Een film over een systeem ter voorkoming van zee- verontreiniging door olie. 4 Op het terrein is een stand inge- richt waar men informatie, voorlich- ting en folders over het milieu kan verkrijgen en waar ook Hteratuur over dit onderwerp ter inzage ligt. ledereen is van harte welkom. SCHIEDAM - De Stichting De Schiedamse Gemeenschap, afdeling Vormings- en Ontwikkelingswerk (V &0.),_ organiseert in het seizoen 1978-1979 overdag en 's-avonds diverse kursussen: Er zijn taalkursussen Engels, Frans, Duits, Spaans en Nederlands, zowel voor beginners als vdor gevorderen. Voor wie creatief bezig wil zijn zijn er mogelijkheden voor werken met klei, werken met textiel, kreatief allerlei: figuurtekenen, linoleum snij- den, aquarelleren, schilderen met olieverf, batikken, wol verven en spinnen. Tenslotte kan men bij V. O. terecht voor autotechniek, literatuur, luisteren naar muziek, ba- sisopleiding sport, volksdansen, Hatha Yoga. Navigatie en informa tie over godsdiensten. Wie meer wil weten kan terecht bij de Schiedamse Gemeenschap, Over- schiesestraat l,telefoon 268043.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1