Nieuw model kompleteert reeks Leyland komt met garantiecertificaat Audi 100 5S ,Arme-mengsel-motor" Programma nu kompleet Senator en Monza Opel's topmodellen Renault 5 nu als automaat Erkenning voor Fiesta „Kever" nog lang niet uit produktie Ruim bemeten Behoorlijk pittig Voorwielen Vol waar dig Prestaties WOENSDAG 31 MEI 1978 22-515 1 ■0m%& j-Jm HOUKES '-v-■- "s/w. w Chrysler Simca Horizon: aantrekkelijke nieuwkomer WAVWV^^W^VWWWWWWWWWWWWW. Om de koper van een gebruikte auto een grote mate van zekerheid te ver- schaffen ten aanzien van de kwali- teit van de wagen, introduceert Leylarid Nederland het Leyland G- keur garantiecertificaat. De Leyland G-keur dealers, herken- baar aan een gele lichtbak met een rode G in het midden plus de woor- den: Leyland G-keur occasions, geven bij auto's boven f 4000.- een BOVAG-garantiebewijs af plus een aangehechte verklaring. Hierin staat dat zij: 1. het in het BOVAG-garantiebewijs voor de client genoemde eigen risi- co (f 400.- in geval van normale slijtage) voor hun rekening nemen; 2. de garantieperiode stellen op drie maanden zonder het in het BOVAG- garantiebewijs genoemde maximum van 10.000 kilometer. Voordat de onder dat G-keur aangk- boden gebruikte auto's verkoop- klaar worden gepresenteerd, zijn ze door middel van het Leycare diag- nosesysteem gecontroleerd en indien nodig gerepareerd. Bovendien brengt de G-keur dealer op elke gebruikte auto een prijssticker aan waarop de verkoopprijs staat vermeld, zodat de client precies weet welk bedrag moet worden betaald. Audi heeft haar Audi 100 programma nog verder gecompleteerd. Naast de bestaande modellen met viercilinder- motoren (1.6 en 2.0 liter) en vijf- cilindermotoren (2.2 liter met in- spuitsysteem) zijn _alle modellen van de Audi 100 limousine en van de Audi 100 Avant nu ook leverbaar met een geheel nieuwe en unieke vijf- cilindermotor met carburatiemotor. Sinds enkele weken is-ie officieel op de markt het nieuwste model in de Simca-reeks. De Chrysler Horizon, een wagen waarvan ieder- een die een beetje is ingevoerd eigenlijk al wist dat-ie kome.t zou. In Poissy, in het hoofdkantoor van Chrysler France, werd ai lang gewerkt aan een gezinsauto die een plaats zou krijgen tussen de 1 100 en de 1307/1308-modellen in. Een volslagen verrassing is het dus niet geworden. Maar daarmee mag niet gezegd worden dat de belangstelling minder was, op het moment van de introduktie. Want de Horizon, zoals de wagen uiteindelijk bleek te heten, is toch wel een opmerkelijke automobiel. Van de Horizon zijn in Nederland drie versies te koop: de LS, de GL (beide uitgevoerd met een 1118 cc motor) en de GLS (die 1294 cc tot zijn beschikking heeft). Het was het middelste en wellicht meest verkoch- te uitvoering. de GL dus. die we een weekje tot onze beschikking hadden. De beperkte buitenmaten (totale lengte van de Horizon 3,96 meter) is aan het interieur niet af te zien. De inzittenden voorin hebben een dikke meter beenruimte, terwijl er achterin sche sproeier), terwijl de bekende Chrysler-knoppen voor achterruitver- warming, alarmknipperlichten, mist- achterlicht en kontrole van het waar- schuwingslampje voor remblokslijta- ge zich rechts naast de stuurkolom bevinden. Bagageruimte is er genoeg, in de Horizon. Hoewel de achterbak die door een keurig hoedenplank wordt afgedekt, er met zo gek groot uitziet kan er toch aardig wat in. als je de vakantie-uitrusting tenminste niet te gek maakt. Gaan er slechts twee men- sen met de wagen op stap, dan kan die bagageruimte aanzienlijk worden vergroot door het wegklappen van de achterbank. De wagen die we te leen hadden, de GL. heeft zals gezegd de beschikking over een 1118 cc-motor met een maximaal vermogen van 59 DIN pk bij 5600 toeren per minuut Dat lijkt wellicht niet zo veel. maar in de dage- lijkse rij-praktijk valt dat best nog mee. Natuurlijk: wie vanuit stilstand in een sekonde of tien, twaalf op 100 km. per uur wil zitten zal toch echt naar een andere automobiel moeten uitzien. Dat lukt eenvoudig niet, in deze versie van de Horizon. Zelf de snelste, de GLS, doet er volgens de importeur 16 sekonden over. En „onze" Horizon, de GL, heeft nog twee-en-een-halve sekonde langer nodig. Maar in de dagelijkse rij- praktijk is dat allemaal niet zo dra- matisch. De wagen is heel behoorlijk vooruit te krijgen. mag rustig „be- hoorlijk pittig" genoemd worden, re- latief gezien dan. Rijden met de Horizin is dus een aan trekkelijke bezigheid. Hoewel we wel wat kritiek hebben en dan met name op de versnellingsbak. Die wordt be- diend door een middelmatig-lange pool, die niet al teveel ,,gevoel" aan de bestuurder doorgeeft. Echt soepel gaat het schakelen niet: vooral in het begin moet je een beetje wennen. Dat zou net even iets beter moeten zijn, om van optimaal rijkomfort te kun- nen spreken. Over de besturing zullen weinig klachten van potientele klan- ten komen na de proefrit. Het gaat niet al te zwaar: zelfs met parkeren hoef je niet overdreven zwaar te trek- ken aan dat stuurwiel. Dat komt nog bij dat het erg lekker aangrijpt en een goed kontakt met de weg doorgeeft. Wat de wegligging betreft: daar zul len weinigen problemen mee hebben. De Horizon is een tipische voorwiel- aandrijver. En zo langzamerhand is het aantal automobilisten, dat tegen voorwiel-aangedreven auto's grote bezwaren heeft, zeer klein geworden. Er kunnen onder bepaalde omstan- digheden voordelen zijn verbonden aan achterwielaandrijving, maar wiel- ophanging en dergelijke zijn tegen- woordig zo geperfektioneerd dat bij vele auto's gewoon niet meer op- gaat. Wat het remmen betreft: daar valt eenvoudig niets over op te merken. Ze doen hun werk goed, zonder al te veel krachtinspanning. En daar is dan alles mee gezegd. De ontwerpers zijn er overtgens m ge- slaagd, het bezineverbruik van de wa gen binnen de perken te houden. Er mag helaas niet gezegd worden, dat de Horizon hoort bij de zuinigste auto's die op de Nederlandse wegen rondrijden, maar een verbruik van zo'n 1 10,5 is helemaal niet slecht. Vooral niet als je bedenkt dat we op dat getal uitkwamen over de komple- te testperiode, met zowel „pittige" stadsritten als tochten op derijksweg, waarbij de snelheidsmeter ook wel eens in de buurt van de top (zo'n 155 km/uur) schommelde. Het kan dus waarschijnlijk zuiniger. De Horizon is een auto, die zal beant- woorden aan de verwachtingen van vele autobezitters. Een wagen, in de onderste helft van de middenklasse wat prijs betreft, het testmodel, de GL. kost f. 14.600,— inkl. BTW, die voldoet aan het predikaat ,,gezinswa- gen". Een negatief aspekt zit er wel aan de introduktie van Chrysler's nieuweste: de keuze wordt in deze klasse nog moeilijker dan-ie wellicht als was. Als velen uiteindelijk toch voor deze Simca kiezen, dan kunnen we dat uitstekend begrijpen. De Chrysler Simca Horizin hoort thuis in de klasse. waarin langzamer hand ieder merk wel sterk is verte- genwoordigd: kompakt van buiten, ruim van binnen, prijs tussen de 14 en de 16 rrlille, een derde of vijfde deur 6n de mogelijkheid de bagage ruimte te vergroten door de achter bank weg te klappen. Aan al die mer ken en modellen werd bij het ont- werpen tevens als eis gesteld, dat het ekonomische wagens moesten wor den, die het bij een groot publiek zouden doen. Het gevolg is wel, dat eigenlijk al die auto's in die klasse duidelijk een beetje op elkaar lijken. lets echt nieuws valt eenvoudig niet te verwachten, omdat men nou een- maal allemaal van dezelfde basis- gegevens moet uitgaan. Toch heeft de Horizon ontegenzegge- lijk een eigen gezicht meegekregen. Een gezicht dat bepaald wordt door strakke lijnen, een gewelfde zijkant en de achteroverhellende grille, die er - samen de eveneens vrij schuin ge plaatste voorruitpartij - voor zogt dat de aerodynamiek aan belangrijke normen voldoet. De spoiler onder de voorbumper werkt daar uiteraard ook stevig aan mee. De wagen heeft een lage carrosserielijn en bumpers die er erg zwaar uitzien. Er is een zwarte grille en de koplampep, rich- tingaanwijzers en achterlichtpartijen zijn „eigenwijs" uitgevoerd, met gro te gelijkenis met de stijl die ook in de andere Chrysler-typen is terug te vinden. De Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiene, dr. L. Ginjaar, heeft aan het Instituut voor Wegtransport- middelen T.N.O. gelden beschikbaar gesteld ten behoeve van een projekt ter evaluatie van de zgn. „Arme- mengsel-motor". Het projekt beoogt inzicht en gege- vens te verkrijgen inzake een ont- wikkeling welke voor Europa van groot belang kan worden. Gebruik van de zgn. ,,Arme-mengsel-motor" zou redukties van 50 a 60 procent van koolstofmonoxide en stikstof- oxiden kunnen opleveren bij een verlaging van 10 a 20 procent van het brandstofverbruik, terwijl hieraan be- trekkelijk geringe extra produktie- kosten zouden zijn verbonden. Met de te verkrijgen gegevens zou het Ne derlandse standpunt in het interna- tionale overleg inzake de auto- emissies een vastere basis kunnen worden gegeven. In genoemd overleg bestaat n.l. tot dusverre een strijd- punt of verdere verlaging van de emissie en verlaging van het brand stofverbruik samen kunnen gaan. Auto's uitgerust met zgn. „Arme- mengstel-motoren" zijn reeds expe rimented in bedrijf bij de auto- industrie. Contacten met research- instituten op het gebied van moto- renontwikkeling hebben er toe geleid dat twee auto's, een conventioneel en een op het zgn. ,,Arme-mengstel- systeem" beschikbaar zullen worden gesteld. De door het Instituut voor Wegtransportmiddelen T.N.O. met deze auto's te verrichten metingen zullen toegespitst zijn op een verge- lijking van emissies en brandstofver bruik van beide auto's. de nieuwe Opel 6 cylinders met Mc Pherson veerpoten voor, kombineert komfort met veilige rijeigenschappen. De draagarmen van de onafhankelijke achterwielophanging zijn enigszins schuin opgesteld, waardoor slechts een zeer geringe sporing-en wielvlucht verandering, ook bij geheel in- of uit- veren of in bochten, wordt verkregen Een verder pluspunt van dit systeem is de geringe bandenslijtage. Twee nieuwe 6 cylinder motoren met een inhoud van resp. 3.0 en 2.8 liter zijn leverbaar.. De drie liter uitvoering heeft een Bosch-L-Jetronic brandstof inspuitsysteem en levert 132 K (180 DIN pk) bij 5800 t/m. Het ma ximum koppel van 280 Nm wordt ge- leverd tussen 4200 en 4800 t/m. De 2.8 liter motor is voorzien van een nieuw ontworpen viervoudige valstroom carburateur en levert 103 Kw (140 DIN pk). Een 3.0 liter mo tor in carburateur uitvoering zal later in het jaar leverbaar zijn. wel de 3 liter als de 2.8 liter model len. De Senator en Monza zijn zeer kom pleet uitgerust. de standaard uitrus- ting omvat ondermeer automatische transmissie, stuurbekrachtiging en in hoogte verstelbare voorstoelen. Het topmodel is de Senator CD met on dermeer als standaard uitrusting een verstelbaar stuurwiel, airconditioning electrisch bediende zijruiten en ver- warmde voorstoelen. De Senator en Monza modellen zul len vanaf begin juli in ons land lever baar zijn. Met de nu in Nederland leverbare Renault 5 Automatic 1300 is de Renault 5 serie nog verder gekom- pleteerd. De voornaamste bijzonderheid van deze nieuwe versie is natuurlijk de elektronisch gestuurde automatische transmissie. De langdurige ervaring die Renault met de elektronisch ge stuurde automatische transmissie heeft opgedaan in de modellen 12, 15, 16, 17, 20 en 30 TS komt geheel tot haar recht in de nieuwe Renault 5 Automatic. Op de buitenweg kan flink doorgere- den worden zonder zich onnodig in te spannen. Het rijden in de stad is eveneens ontspannend doordat men ten voile kan profiteren van het ge- bruiksgemak van de automaat. Ook voor de „sportieve" rijder is het rijden met een automatische trans missie steeds opnieuw een verrassen- de ervaring. De wagen heeft 4 cilinders en een leeg gewicht van 810 kg. De topsnel- heid bedraagt 140 kilometer per uur, De prijs, inclusief BTW, bedraagt f 14.500.-. nog altijd bijna 90 centimeter voor- handen is. Ook over de breedte valt niets te klagen. Het ziet er van binnen in de nieuwste Chryslter-telg allemaal erg netjes uit. Overdadige luxe zal men in de wagen uiteraard niet aantreffen, maar de af- werking is keurig en het meubilair verdient alle lof. Vooral de voorstoe len zijn erg fijn. Ze bieden ruim- schoots voldoende steun naar alle kanten, zijn overtrokken met een ple- zierig-aandoende stof en zijn goed verstelbaar. Het dashboard ziet er even eenvoudig als overzichtelijk uit. Het is vervaar- digd uit schokabsorberend materiaal, waarin het instrumentenpaneel als een soort ,,kastje" op en in geplaatst. Achter niet reflekterend glas bevin den zich snelheidsmeter en kilome- terteller met dagteller, alsmede me ters voor watertemperatuur en benzi- nevoorraad. Links en rechts zitten op de brede randen van het „kastje" een aantal verklikkerlampjes gemonteerd; voor choke, richtingaanwijzers, ver- lichting, benzine, oliedruk en ga zo maar door. Opvallend is de plaats van de bedie- ningshendels voor verwarming en ventilatie. Die plegen zich in nage- noeg alle auto's toch „ergens" in het midden van het dashboard te bevin den, onder handbereik van zowel be stuurder als van de voorpassagier. Of de ontwerper van het dashboard er gewoon genoeg van had dat zijn vrouw de kachel steeds hoger zette weet ik niet, maar een feit is dat die bedieningshendels een plaats hebben gevonden aan de linkerkant van de stuurkolom, ep dus alleen te bedie- nen door de bestuurder. Ach, ik wil daar geen ordeel over uitspreken. Op vallend deed het wel... Wat de overige bedieningsorganen be treft: die zitten keurig waar ze horen. Aan de stuurkolom bevinden zich de drie gebruikelijke hendels voor ver- lichting, knipperlichten en ruiten- wis* :s (met twee standen en elektri- De nieuwe Opel Senator en Monza, die vorig jaar op de autotentoonstel- ling te Frankfurt als prototypen ten- toongesteld werden. zullen vanaf begin juli in ons land leverbaar zijn. Met deze twee topmodellen komple teert Opel zijn leveringsprogramma. De Monza biedt ook voorde achterin- zittenden een volwaardige ruimte. De kofferruimte is zeer groot. De inhoud bedraagt 350 liter, bij neergeklapte achterbank is een volume van 746 liter beschikbaar. Een grote achter- klep geeft toegang tot het bagage- kompartiment. De kofferinhoud van de Senator bedraagt 500 liter. Het dekglas van de achterlichten heeft een lenzensysteem, dat zo ontworpen is dat invallend licht niet kan binnen- dringen zodat verwarring stichtende reflekties zoals die bij fel zonlicht kunnen optreden, vermeden worden. De doelmatigheid van remlichten en richtingaanwijzers wordt hierdoor aanzienlijk verbeterd. De onafhankelijke wielophanging van Voor ons land is een automatische transmissie standaard op alle Senator en Monza modellen. Dankzij de krachtige motoren en de goede stroomlijn zijn de prestaties in- drukwekkend. De Senator met in- spuitmotor heeft een topsnelheid van 205 km/uur. Met synchromesh trans missie is dit 210 km. De acceleratie van 0-100 km neemt 9 sekonden. In de 2.8 Itr. uitvoering zijn de cijfers resp. 190 km en 10.5 sekonden. De Monza met 3.0 Itr. inspuitmotor heeft een top van 215 km, met 2.8 Itr. motor ligt deze op 195 km. De acce leratie van 0-100 km neemt resp. 8.5 en 10 sekonden. Het brandstofverbruik volgens DIN norm is voor de Senator 11.3 liter per 100 km en voorde Monza 10.8 liter. Deze waarden gelden voor zo- Het degelijke kevertje zal voorlo- pig nog niet uit de roulatie zijn. In totaal liepen bijna 20 miljoen VW- kevers van de montagebanden en nu de produktie in Duitsland is be- eindigd. zal deze worden voortgezet in Mexico. Het eerste kevertje werd in 1947 naar Nederland geexporteerd en twee jaar later gingen de eerste exempla- ren per schip naar Amerika. De mil- joenste Volkswagen werd in 1955 geproduceerd en het produktierecord van de T-Ford werd op 17 februari 1972 gebroken met het 15.007.034 ste exemplaar. In Nederland is de Nederlandse VW- Brillen vereniging opgericht en hierbij hebben de meeste rijdens van oude VW's zich aangesloten. Het aantal leden is inmiddels uitgegroeid tot ruim 100, terwijl het aantal auto's momenteel zo'n 160 bedraagt. Alle wagens zijn overigens in oorspron- kelijke staat teruggebracht. Met de Senator heeft Opel een 6-cy- linder op de markt gebracht, waarbij de konstrukteur in een uitgebalan- ceerd ontwerp prestaties, komfort en binnenruimte heeft gekombineerd. De Monza neemt in het aanbod van 6 cylinder prestige modellen een aparte plaats in. De Monza kombineert de voordelen van een limousine met het genoegen van een snelle sportwagen. Beide modellen tonen duidelijk dat de vormgeving na uitgebreide wind- tunnelproeven is ontstaan. De gunsti- ge stroomlijn zorgt naast goede pres taties en een laag benzineverbruik ook voor aktieve veiligheid. De op- waartse druk op voor- en achteras blijft ook bij hoge snelheden gering. Dit bevordert de wegligging en de rijstabiliteit bij zijwind. Het passagierskompartiment is ruim bemeten. De kleuren zijn harmo- nisch op elkaar afgestemd en dragen bij tot een behagelijk interieur. De goed gevormde stoelen en de geruis- loosheid zijn belangrijke bijdragen tot het komfort. De verwarming en ventilatie zijn van het menglucht- principe en maken een nauwkeurige temperatuurafstelling mogelijk. Air- conditioning is vanaf de fabriek lever baar. De Ford Fiesta heeft een hoge onder- scheiding gekregen voor het ontwerp, dat resulteerde in lage onderhouds- kosten voor de eigenaar. Dit is de eerste maal dat een komplete auto deze onderscheiding, uitgeloofd door Engeland's Design Council, verkregen heeft. De jury, bestaande uit experts op technisch en ontwerpgebied, roemde Ford om de speciale aandacht die aan de kosten van het onderhoud was besteed bij het ontwerpen en ontwik- kelen van de Ford Fiesta. Tijdens een speciale ceremonie, die op 31 mei wordt gehouden,zal prins Philip, Hertog van Edinburgh, een herdenkingscertificaat uitreiken aan Jim Donaldson, hoofd van het Fiesta Product Planning Team, die nu direk teur Product Strategy van Ford Inter national Automotive Operations is en aan Terry Beckett, algemeer direkteurvan Ford Fngeland

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5