Matheus Bakker over openjongerencentrum Schiedams WAO-komite wil niets inleveren Rijnmondhand gaat naar Kerkrade r k r r KOOWES IN 14 SPECIAALZAKEN Z0EKT Programma Jeugdland Fletsroutes Deze week Geslaagd "Er kan echt niets meer af 19.75 5.95 4.95 12.95 19.95 -,50 39.50 7.95 m iL--® yv Meerjongeren Helpen Boottocht voor in valieden en ouderen Genoeg I I kijk dan in Avondvierdaagse WOENSDAG 5 JULI 1978 2e JAARGANG NO. 25 SCHIEDAM De jeugd in Schiedam-Noord wil een openjonge rencentrum". Zoiets hadden we al eens in het centrum: ,,De Tem per'. Sinds een half jaar bestaat De Tempel niet meer. Het Hep al- lemaal niet zo naar wens en je kunt je afvragen of een openjonge rencentrum werkelijk tegemoet komt aan de behoeften die jonge mensen. We praatten daarover met Mattheus Bakker, medewerker van de Katholieke Stichting voor Sociaal-Culturele Arbeid (K.S.C.A.). Hij was coordinator van De Tempel en begeleidde het centrum in financieel en organisatorisch opzicht. H AARPROBLEMEN BIOSCAL NEMEN Inl. bij BIOSCAL (Nederland) i Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Geldjgt/m zaterdag Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Zoiangdevoorraadstrekt riPM krant Schiedams Nieuwsblad £3 POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad ,Opvoedende taak is toch vaak es sendee!' Mattheus: „De Tempel was eigenlijk niet een echt open jongerencentrum. Het is primair een societeit geweest, vooral gericht op gezelligheidmet een consumptieve inhoud. Ik zou daair voor een open jongerencentrum toch graag een opvoedende taak aan toevoegen. Je zou de bezoekers moe- ten stimuleren tot het vinden van een eigen plaats in de maatschappij. Ik denk dat dat vrij essentieel is voor een openjongerencentrum. Wat De Tempel kon bieden blijkt nu ook kommerciele instellingen gedaan te kunnen worden. Wat wij doen is cultureel werk, het is een soort scha- kel, door informele kontakten pro- beer je, mensen over drempels te hel- pen. In onze doelstelling staat dat we bezig zijn met hulpverlening. Dat kun je doen door met je bezoekers een vertrouwensrelatie op te bouwen, zodat ze met hun eventuele proble- men bij je komen. Als ze dat willen, natuurlijk. Wat mijn ervaringen met De Tempel betreft, de groep die daar kwam was boven de 20, de gemiddelde leeftijd lag op ongeveer 24 jaar. Ik zou me meer willen werpen op de wat jonge- re mensen, vanaf 17 jaar tot ongeveer 25. Ik vraag me sons af of het voor de wat ouderen nog zin heeft. Wat hier gebeurde, daar had je geen greep op. Dat was vooral voor de vrijwilli- gers moeilijk. De wil was er, maar de uitvoering van allerlei plannen werd toch steeds weer teniet gedaan. Naar mijn idee gebeurde dat door bepaalde groepen bezoekers. Daarmee wil ik niet zeggen dat je die groep niet moet toelaten. Maar et moet openheid zijn, er moet ruipite zijn voor diverse leef- tijdsgroepen". Is er eigenlijk wel behoefte aan zo'n open jongerencentrum? Mattheus: „Met kleine groepjes heb ik wel de ervaring dat ze maatschappijkritisch bezig willen zijn. En als ik de reakties bekijk die we naar aanleiding van be paalde theatervoorstellingen kregen dan denk ik: daar is wel behoefte aan. Ik zou de societeitsgedachte niet willen wegbannen, want daardoor ontstaan sociale kontakten. Daar- naast zou je een kortlopend program- ma kunnen aanbieden, bijvoorbeeld kreatieve bezigheden die je thuis niet kunt doen. In bepaalde groepen be zoekers zal, denk ik, vTaag ontstaan naar thematische informatie, de sa- menleving op de keper beschouwd, films, sprekers,. Via de soos kun je te weten komen wat de interessen van de bezoekers zijn. Daar moet je wel van uitgaan. Een centrum zou uit verschillende ruimtes moeten bestaan, een soos en aktiviteitenruimtes. Als er voldoende openheid is, hoop ik dat de mensen n na hun activiteit toch weer in die soos komen. Dan komen bepaalde onderdelen van de diskussies daar ook weer naar voren en mogelijk krij- gen andere daardoor ook interesse voor die aktiviteiten". Jongeren stimuleren tot het vinden eigen plaats in de maatschappij' Jongeren hebben het op het ogenblik erg moeilijk, weinig kansen, werkloos- heid, sombere vooruitzichten. Is een open jongerencentrum meer dan al- leen bezighouden?„Als je een wat jongere doelgroep kiest kun je men- sen wek helpen" vindt Mattheus. Mensen die weinig onderwijs heb ben gehand, werkloos zijn, die zou je op andere mogelijkheden kunnen wij- zen dan alleen in de kroeg zitten. Na tuurlijk, ze zijn in een bepaalde sfeer opgegroeid en zoals ze leven is zeker vaak niet bewust. Maar wel kunt je ze helpen om te zien wat het betekent, zoals ze leven. Als ze zich dat bewust zijn, dan kunnen ze kiezen of ze doorgaan of anders willen. Zelf ben ik bijvoorbeeld begonnen als bouw- kundige. Maar op een ogenblik voel- de ik dat ik in mijn persoonlijkheid ingekapseld werd, dat ik volgens een strak patroon moet leven. Daar ben ik over gaan nadenken en toen ben ik dit werk gaan doen. Ook met ande- ren kun je op zo'n manier bezig zijn dat ze over zulke dingen gaan den- ken. Maar veranderen, dat zal alleen door de mensen zelf kunnen gebeu- ren, dat kunnen wij niet voor ze doen. Maar wel kun je ze stimuleren". Jij had de mogelijkheid om een oplei- ding te volgen en een beroep te kie zen dat je zelf graag wilde. Denk je dat, dat voor de meeste bezoekers van een open jongerencentrum ook mogelijk is? Neem nou als voorbeeld iemand die in een fabriek werkt en daarvan gaat balen, onder andere doordat jij hem had gestimuleerd om zich van zijn situatie bewust te wor den? Mattheus: „Er zijn nog andere waar- den dan alleen je werk. Je kunt mis- schien een lullig baantje hebben en er dan iets anders naast hebben dat dat compenseert. Het werken alleen maakt niet gelukkig. Je kunt de men- sen ook helpen om met hun vrije tijd wat anders om te gaan. Nu is de vrije tijd vaak een sleur die een voortzet- ting is van de sleur van overdag. Als mensen anders met die vrije tijd om- gaan, kan dat ook doorwerken in de manier waarop ze tegenover werk staan. Je kunt iets in de mensen los- maken. KRITIEK NOI Kritiek nodig Wat een nieuw open jongerencen trum in Schiedam betreft, aan mijn verhaal wil ik niet per se de konse- kwentie verbinden dat ik dat zou moeten doen. Ik vind mezelf op be paalde punten erg beperkt in mijn mogelijkheden. Ik ben erg terughou- dend om zoiets alleen te gaan doen. Maar het is wel de situatie waar een beroepskracht van een open jonge rencentrum hier in Schiedam op dit moment mee gekonfronteerd wordt. In feite is dat onmogelijk, je kunt het niet alleen. Je hebt anderen nodig met wie je problemen kunt bespre- ken. Ik denk dat ik daar in het ver- leden ook op bepaalde momenten op ben stukgelopen. Je kunt jezelf nooit kontroleren. Een kollega moet ge- woon eens tegen je zeggen: wat heb je nou gedaan. Als je alleen staat krijg je wel kritiek, maar geen steun". YVONNE HONTELE Een Fins wetenschappelijk team van de Dniversiteit te Helsinki is er na ruim lOjaaronderzoek ingeslaagdeen middel samen te stellen dat uitstekende resul- taten geeft Dij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haaretc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge- bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uiteen elixer, welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge- bruikt om optimale resultaten te kun nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke literatuur beschik- baar. Tel. 070-6081 82 - Postbus 16140 - Den Haag Jongerensocieteiten kunnen opvoedkundige waarde hebben... SCHIEDAM Van 17 juli tot en met 4 augustus zijn er weer de jeugdland aktiviteiten. Het programma ziet er als volgt uit: 17 juli: opening en een jeugdmarkt. 18 juli: kindertheater, kreativiteit, sport en spel-instuif, 19 juli: kinderfilms, sport en spel- instuif, 20 juli: jazzconcert, kreativiteit, sport en spel-instuif, 21 juli: straattheater, kreativiteit, sport en spel-instuif, 22 juli: viswedstrijd voor de jeugd, 24 juli: bloemschikken, kreativiteit, sport en spel-instuif, 26 juli: jeugdshow met poppenkast, disco en instuif, 27 juli: kindertoneel, kreativiteit, sport en spel-instuif, 28 juli: wandelpuzzeltocht, poppen kast, 29 juli: popconcert en viswedstrijd, 31 juli: fietspuzzeltocht. Voor jong en oud is er van 24 juni tot en met 27 augustus in het Stede- lijk Museum een expositie met als thema „lucht". Er zijn onder andere schilderijen, tekeningen en objekten te zien. SCHIEDAM De Stuwgroep Midden Delfland en de V.V.V. hebben samen een boekje gemaakt met 6 leuke fietsroutes door Midden Delfland. Als u wilt fietsen in de omgeving van Schiedam en gewoon niet weet waar naartoe en daarbij prijs stelt op een fijne tocht per tweewieler door nog een betrekkelijk ongerept weideland- schap, schaf dan het boekje aan. Het is verkrijgbaar bij de V.V.V., Prove- niershuis 1, bij de S.S.S.N. in het kruisgebouw aan het Bachplein, bij de S.S.S.N.-caravan op de weekmarkt op het Sraussplein in Groenoord of bij Everhard ter Haar, Schietbaan- straat 14, Schiedam. *Aankoopkeuring voor bestaande woningen. *Schiedammers leren film-dansen. 'De keuken Hontele. in....met Yvonne SCHIEDAM Het afdelingsbestuur van het Nederlandse Rode Kruis houdt op zaterdag 19 augustus 1978 een boottocht voor invalide en bejaarde inwoners van Schiedam. De kosten voor de tocht, die een dag in beslag neemt, bedragen f 17,50 per persoon. Wie mee wil, moet zich voor 15 juli 1978 schriftelijk aanmelden bij het Nederlandse Rode Kruis, Warande 95, Schiedam. Het bestuur van de afdeling beschikt dit jaar over een zeer beperkte mogelijkheid om voor vervoer te zorgen. Daarom wordt men verzocht om bij de aanmelding op te geven, of men zelf voor vervoer kan zorgen. Tijdig aanmelden is geboden; bij te veel aanmeldingen zal het bestuur een keuze moeten maken uit degenen die zich hebben aangemeld. SCHIEDAM - Op 2 juni Iegden een aantal leerlingen van het instituut De Jong het examen machineschrijven af. De geslaagde kandidaten zijn: Ma ria Diascorn, Anja van der Ende, Pe- tra Gudde, Gerda Hoogendijk, Me- vrouw Klepke, Jeanette van der Lin- de, Dorine Lissenberg, Leny de Njjs, Margreet Oey (220 aanslagen per mi- nuut), Nelly Rissema, Joke Timmer- mans, Lisette Triet, Jos van Vliet, Marga van Vliet en mevrouw Wie- gersma. SCHIEDAM— W.A.O. betekent: Wet Arbeids Ongeschiktheid. Wie langer uan een jaar arbeidsongeschikt is wordt een WAO-trekker. WAO-ers zijn dus mensen die om gezondheids- redenen gedurende een lange tijd niet kunnen werken. Voor hun inko- men zijn ze afhankelijk van een WAO-uitkering die maximaal 80 pet. van hun laatst verdiende inkomen bedraagt. Voor deze groep ziet het er niet zo goed uit als de bezuinigingsplannen van het kabinet Van Agt doorgaan en daarom zijn de WAO-ers zich aan het verenigen, onder het motto „handen af van de WAO". „Ons inkomen zal volgens die plannen 3 1/2 pet. naar beneden gaan", zo venamen wij van de heer T. op 't Ende een van de initiatiefnemers van het Schiedamse WAO-komite. ,,Dat staat in de nieuwe bezuinigingsnota, maar ook onder het vorige kabinet waren er al dergelijke plannen. En ook de AAW-ers, arbeidsongeschikten die niet ondel de WAO vallen, moeten misschien ongeveer een procent gaan inleveren". „We worden extra zwaar getroffen als je voor doktersbehandeling een eigen risico van f. 100.- per jaar moet gaan betalen, zoals ook in de bezui nigingsplannen wordt voorgesteld". Het initiatiefkomite vindt dat WAO- ers al genoeg hebben ingeleverd. tot en met hun gezondheid. Men vindt ook dat er niets is om in te leveren. De heer Op 't Ende: ,,Je moet zien hoe sommige gezinnen nu al leven, daar kan echt niets meer af. En om grotere dingen voor het huishouden te kopen, zoals bijvoorbeeld een was- machine, hebben veel mensen konsumptieve kredieten opgenomen. Als straks het inkomen aangepakt wordt, dan kunnen ze dat niet meer betalen, dan komt de klap pas. p jpi Wm -A r,V. -MM SCHIEDAM De Rijnmondband gaat op 15 juli 1978 deelnemen aan het achtste Wereld Muziek-Concours in Kerkrade. In 1951 begon dat con- cours met 77 orkesten uit 13 landen, dit jaar worden meer dan 200 orkes ten uit 20 landen verwacht. Overal komen ze vandaan, uit Canada, Ame- rika, Engeland, Rusland, Finland, Israel, Tsheco Slowakije, Nieuw Zee- land en uit Schiedam dus. Uitgangspunt van het gebeuren in Kerkrade is de ,,taal van de muziek", die iedereen verstaat, belangrijker dan medailles en prijzen. Toch wordt een sportieve muzikale strijd verwacht om de hoogste plaatsen. Er zijn kon- cert-, mars- en showwedstrijden en een dirigentenwedstrijd. Verder zijn er nog galakoncerten, door wereldbe- roemde beroepsorkesten, gehouden in de Rodahal. De Rijnmond zal op 15 juli aan de marswedstrijd meedoen. Eerder be- haalde deze band in 1970 een negen- de plaats, in 1974 een derde plaats. Uiteraard wordt er op het moment hard gerepeteerd, zowel wat betreft de muziek als het .joopwerk". Schiedammers die op 15 juli met de Rijnmondband mee willen naar Kerk rade kunnen voor nadere informatie opbellen naar de heer IJ.Ferwerda, telefoon 354505 en de heer J. Lafe- ber, telefoon 358885. de praktische en hygienische afvaljumbo zorgtvooroptimaal gebruik van de vuilniszak. Onze prijs lekbak 160 De enigegoede afdruiprek. Met hoge opstaande rand. In bruin oforanje. Onze prijs 425 P. V.C. speelboot met 2 vaste roeidollen en twee luchtkamers. 110 x 68 cm. 554 Cassette. 24-delig, roestvrij staal. Gezellig motief. Voorknusse maaltijden! 555 Palmblad place-mat Zomerprijs, 6 voor 2.50. 492 Plastic kralengordijn, decoratiefinuw deuropening. In moderne kleuren. Vliegen blijven buiten. 556 Stoelparasol Op elke stoelleuning te bevestigen. 557 Kalorik rondborstel hairstyler alles in een set: me* krultang, borstel, kam, onduleermondstuk, blaasmond. 350 en 700 Watt. Ook in uw vakantie verzorgdhaar. In kadodoos. onze prijs Van 77.50 558 Daarom moeten we ons nu verenigen want met zijn alien sta je sterker". In Spijkenisse, Dordrecht en Rot terdam zijn als WAO-komite's op- gericht. Als na het zomerreces de bezuinigingsnota in de Tweede Kamer wordt behandeld, wil men in Den Haag een massale landelijke demonstratie gaan houden. In de drie genoemde gemeenten hebben de komite's aan het gemeentebestuur financiele steun voor hun aktie en het busvervoer naar Den Haag ge- vraagd. En ze hebben toezeggingen gehad dat die steun er komt. De initiatiefnemers van het Schie damse WAO-komite roepen alle WAO-ers op voor een aktieverga- dering op donderdag 6 juli om 20.00 uur in zaal 5 van het dienstencen- trum ,,De vier molens", op de hoek van de Honnerlage Gretelaan en de Nieuwe Damlaan. Informatie kan men krijgen bij de heer T. Op 't Ende, Broersvest 66, telefoon 269894 en de heer M. Onnink, Morsestraat 32b, telefoon 377047. „Ma, mag ik mee doen met de avondvierdaagse"? Mijn ja daarop had grotere gevolgen dan ik op dat moment besefte. Tegen een dochter die met de turnvereniging wil gaan wandelen zeg je immers geen nee. Maardaar kwam haar broer: ,,Dan wil ik ook". en daarmee zat ook Ma in de wandelploeg. Want hij is geen lid van 'n vereniging, die aan dit jaarlijkse terugkerend evenement meedoet. Om alleen op pad te gaan is hij nog te jong. Dus be- sloot ik op dat moment maar met hem mee te gaan. Zijn zus keek even weifelend van haar aanmeldingsfor- mulier naar ons en gooide het toen weg met de mededeling dat zij dan ook liever met ons meeging. Dat ik 't nemen van snelle beslissingen niet van 'n vreemde heb, bemerkte ik toen ik 't nieuwtje tijdens een tele- foongesprek aan m 'n moeder vertel- de. Zelf was ik in die tijd al niet zo enthousiast meer, maar zij riep direkt „Joh, dan ga ik ook mee". En daar mee was er geen weg terug. Die eerste dag doorkruisten we een groot gedeelte van Groenoord. Voor het eerst van m 'n leven kwam ik tot de ontdekking dat de Rijnmondflat die ik altijd bij 't Rijmondhotel had gezocht daar lag. Straten, die ik tot op dat moment alleen maar van naam kende kregen nu gestalte. Eerlijk ge- zegd begon ik me zelfs 'n beetje te schamen bij de gedachte dat ik mijn geboortestad zo slecht ken. De eerste avond verdween dat schaamtegevoel echter als sneeuw voor de zon. Nu ging de tocht via het oosten van de stad en het industrie- gebied naar de polder. Langs de pol- dervaart, die nog net als vroeger vol waterlelies lag. Dit was voor mij be- kend terrein uit m 'n jeugd. Hoe vaak hadden we hier niet gewandeld, vroe ger? Allen was toen het omringende landschap heel wat aantrekkelijker. Van de vele boerderijen is nog maar een enkele over. Het land ziet er gro- tendeels verwaarloosd uit. Vermoede- lijk ligt 't daar te wachten op een of ander bestemmingsplan. Hopelijk blijft daarin dit stukje natuur behou- den. De derde avond. Met een heel don- kere lucht boven ons hoofd gingen we op weg. AI heel snel vielen de eer ste druppels. Optimistisch als we wa ren rekende we erop dat 't weer snel droog zou worden. Dat werd 't ook wel, alleen waren we toen al thuis en was het op de klok twee uur later. In zulke gevallen zegt men „natter als nat kan je niet worden"en dat is een waarheid als 'n koe. De grootste plensbui kregen we op de dijk van Vlaardingen naar Schiedam. Voor en achter ons liep een kleurige stoet druipnatte mensen.Op dat moment vroeg ik me af of we wel goed bij ons hoofd waren. Normaal stap ik met zulk weer in de auto als er 'n boodschap gedaan moet wor den. En daar loop je dan. De overal begeleidende politie kon er zelfs nog om lachen. Maar was dat nou be- moedigend of spottend? Gelukkig dat de weergoden de laatste avond beter gestemd waren. Er scheen zelfs af en toe 'n zonnetje.i En daar kwam dan 't daverende slot. Achter de muziek aan door 't cen trum, beladen met bloemen. De kin- deren glundcrden en zwaaiden de boeketten op de maat heen en weer. Het was gehaald. Aan de muur prijken de medailles en als de plannen niet veranderen gaan we volgend jaar weer. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1